Перковски

  во

  Повеќе од 7000 жени со врескање и овации го пречекаа Здравко Чолиќ во распродадената арена „Борис Трајковски“ во Скопје. Балканската ѕвезда скромно и со ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Голем пожар на „Партизанска“ во Скопје, изгореа бараките кај СУГС „Здравко Цветковски“ (Фото) Во голем пожар претпладнево изгореа бараките во кои се сместени Заводот за урбанизам и архитектура и Институтот за социолошко и политичко правни истражувања и уште неколку празни објекти во нивна близина. Бараките се наоѓаат во непосредна близина на средното скопско училиште ГУЦ Здравко Цветковски, спроти бензинската на Макпетролл на булевар Партизанска во Карпош. Фото: Д. Перковски Нема загинати, ниту повредени во огнената стихија. Причините за пожарот допрва ќе се утврдуваат. На местото на пожарот имаше десетина пожарникарски возила со 40 пожарникари, сообраќајот беше блокиран, а пожарникарите тешко се бореа со пожарот, поради ветерот што го разгоруваше огнот.
  сите 70 | | | веќе видена

  ИНТЕРВЈУ ВЕРА КАЛИН, НАЈЧИТАН АВТОР ВО МАКЕДОНИЈА ЗА 2016 ГОДИНА За деби романот "Бездомникот со златен часовник", Вера Калин, на 23 години го доби признанието од НУБ "Свети Климент Охридски", најчитан автор во Македонија за 2016 година. Романот, во издание на "Матица македонска", веќе има и бугарски превод, се преговара за германско издание, а неодамна излезе и четвртиот тираж. Калин ги има добиено наградите за расказ на "Нова Македонија " во 2013 и "Живко Чинго" во 2014 година, а лани, исто за "Матица", ја издаде збирката раскази "Ловци на светулки". Неколку дена по дипломирањето на Економскиот факултет во Скопје и 23. роденден, со Калин разговаравме за инспирацијата, за студиите на вториот факултет - книжевност , за Сеул , за конкуренцијата и за соништата. * Верче, "Бездомникот со златен часовник" се чита во еден здив. Според реакциите, книгата ти е занаетски, школски точно напишана. Како научи да пишуваш роман? - Покрај тоа што читам многу книги од сите жанрови, читав книги за тоа како се пишува ...
  сите 67 | | | веќе видена

  ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (55) Велосипедскиот ас Слободан Арсовски, во 70-тите години од минатиот век беше најспоменуваното име не само во македонскиот, туку и во југословенскиот велосипедизам. Неговата кариера постојано одеше во нагорна линија, па, така, тој со своите резултати девет години беше незаменлив член во репрезентацијата на поранешната држава, со која имаше настапи на најпрестижните трки во светот. За да го постигне овој успех Арсовски требаше да помине илјадници и илјадници километри, па затоа често во шега знае да каже дека ја завртел Земјината топка од илјадниците поминати километри на трките и на тренинзите.Во оваа околност кога го претставувам нашиот најголем велосипедски ас, мора да истакнам дека овој спорт имаше убава и долга традиција во Македонија. До појавата на Арсовски, во овие наши простори имаше една плејада добри велосипедисти. Нивни предводник беше Александар Кулевски, кој беше југословенски репрезентативец, а во ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Голманот Џексон Фолман не се откажува од фудбалот и ќе биде дел од параолимписката селекција на Бразил иако ја загуби десната нога во авионската несреќа на Чапекоенсе која се случи ноември месец минатата година. Животот на голманот полека се нормализира, а лекарите му вградија протеза на десната нога и може да се движи како и претходно. Тој после целосното опоравување ќе му се приклучи на параолимписката селекција и ќе биде амбасадор на спортистите со инвалидитет. Фолман беше еден од шестмината луѓе кои ја преживеаја авионската несреќа во која загинаа 71 патник вклучувајќи го и екипажот на авионот. Вкупно 19 играчи починаа од Чапекеонсе, а животот го загубија тренерот Луис Сароли и членовите на стручниот штаб кои патуваат да го одиграат финалниот меч во Кoпа Судамерика против Атлетико Национал. 24-годишниот Бразилец летово кое доаѓа ќе стапне на лудиот камен, откако неговата девојка Андреса Перковски ја прифати понудата за брак. Фолман и преживеаните фудбалери беа специјални гости на првиот натпревар кој го ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Дваесет години "Златна бубамара" е најпрестижниот црвен килим во Македонија. Не е оној класичниот, како на гала-настаните, туку се случува и во холот, меѓу седиштата, на пуш паузите додека трае програмата. Најоговарачко место. Да бидете видени и да видите. Своевидна модна писта. Среќавате и елита и обичен народ. И дами и девојчиња. И господа и мангупи. И миленици и спонзори. И "мерцедес" и "фиќо" ако имате среќа да најдете паркинг. Ако најдете или добиете влезници за "Златна бубамара", значи сте успеале во Македонија. Ќе се поздравите со луѓе што одамна не сте ги виделе, ќе се изнаозборувате, како на времето на улицата "Македонија". Публиката, како и секоја година во сезоната на премиери, промоции, концерти и ревии, доцни најмалку 15 минути. Влегува кога ќе се изгаснат светлата. Во темница си ги бара седиштата. Ја станува публиката што дошла навреме. Додека трае програмата, си прави гласно муабет. Разговара, сурфа или се слика со мобилен телефон. Разменува СМС-пораки. Шушка со ќеси, некултурно џвака мастика. ...
  | | веќе видена

  „Тајните од моето срце“ е насловот на стихозбирката на десетгодишната ресенчанка Јована Трајчевска од Ресен штитеничка на училиштето за деца и младинци со оштетен вид “Димитар Влахов”-Скопје. Нејзиниот хендикеп не е проблем да излезат на виделина тајните од нејзиното срце. Љубителите на пишаниот збор викендов имаа можност да присуствуваат на промоцијата на стихозбирката „Тајните од моето срце„ чиј автор е десетгодишната Јована Трајчевска од Ресен. Јована е штитеничка на училиштето за деца и младинци со оштетен вид “Димитар Влахов”-Скопје. Но и покрај нејзиниот хендикеп , бидејќи се соочува со оштетен вид , таа е многу талентирана и покрај свирењето пијано таа пишува поезија, а ова и е првенче во кое ги открива своите мали тајни. Рецензентот Билјана Солунческа за книгата вели дека стихозбирката е разнобоен букет од 32 ѕвезди на македонското литературно небо. Издавањето на оваа стихозбирка ја помогнаа општина Ресен и повеќе институции и поединци од Преспа . Промоцијата ја следеа голем број на ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Денес на ресенското поетско небо блесна нова звезда, денес беше најубавиот ден исполнет со многу поезија и љубов, наречен ден за промоција. Денес неизмерно сме радосни што бевме учесници на настанот на Јована Трајчевска, десетгодишно девојче штитеничка на училиштето за деца и младинци со оштетен вид “Димитар Влахов”-Скопје. Таа денес изгледаше како да има не знам колку книги објавено, а прва и е и тоа стихозбирка ТАЈНИТЕ ОД МОЕТО СРЦЕ. Програмата беше прекрaсна и мислам дека никој не зажали што беше присутен на овој настан.Имаше солзи,имаше радост,имаше песна и смеа. Бескрајна беше радоста за поклоните што ги доби, но сепак два посебно и значат. Љубител е на птици и животни, денес доби папагалче и веднаш на новата машина која ја доби на поклон од безбројните хумани луѓе,претставувани преку Отец Пимен напиша песна за папагалчето. Издавањето на оваа поетска збирка излегува под покровителство на градоначалникот на Оштина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски,а,со финансиска помош на: Општина Ресен, Здружение на возачи ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Турканици, навреди и интервенција од полицијата. Вака беше вчера утрово на Железничката станица во Скопје кога за бесплатниот воз до Демир Капија по повод манифестацијата во чест на Свети Трифун на која се закројуваат лозјата, има бесплатна трпеза и базар, се насобраа околу 3.000 граѓани, а возот можеше да прими само 200Невидена турканица и метеж се создаде на Железничката станица во Скопје пред бесплатниот воз да тргне кон Демир Капија за прославата по повод Свети Трифун.Гужвите настанаа кога на станицата дојдоа многу повеќе граѓани отколку што можеше да прими возот, најголем дел од нив беа пензионери. Уа..уа..уа.. извикуваа пензионерите кои останаа да висат на станицата, кога возот тргна кон Демир Капија каде што се одржуваше манифестацијата "Недела на традицијата Свети Трифун". На прославата традиционално се закројува лозјето, има бесплатна трпеза, базар на традиционални производи и културно-уметничка програма.Граѓаните што не се качија на возот се пожалија дека не биле доволно информирани за бесплатните ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Турканици, навреди и интервенција од полицијата. Вака беше вчера утрово на Железничката станица во Скопје кога за бесплатниот воз до Демир Капија по повод манифестацијата во чест на Свети Трифун на која се закројуваат лозјата, има бесплатна трпеза и базар, се насобраа околу 3.000 граѓани, а возот можеше да прими само 200 Невидена турканица и метеж се создаде на Железничката станица во Скопје пред бесплатниот воз да тргне кон Демир Капија за прославата по повод Свети Трифун. Гужвите настанаа кога на станицата дојдоа многу повеќе граѓани отколку што можеше да прими возот, најголем дел од нив беа пензионери. Уа..уа..уа.. извикуваа пензионерите кои останаа да висат на станицата, кога возот тргна кон Демир Капија каде што се одржуваше манифестацијата "Недела на традицијата Свети Трифун". На прославата традиционално се закројува лозјето, има бесплатна трпеза, базар на традиционални производи и културно-уметничка програма. Граѓаните што не се качија на возот се пожалија дека не биле доволно информирани за ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Специјалци морале да интервенираат утрово за да контролираат дали граѓаните што сакале да се возат бесплатно со возот за Демир Капија, каде би го прославиле празникот Свети Трифун, имаат набавено билети за бесплатно возење. Откако вчера беше објавено дека денеска ќе има бесплатен превоз на станицата утрово дошле трипати повеќе луѓе отколку што собира возот. Настанале турканици и расправии за да се дојде до место во возот. Возот тргна од Скопје во 8.10 часот, во Демир Капија стаса во 10 часот, а ќе се враќа за Скопје во 15 часот. За време на манифестацијата „Недела на традицијата Св. Трифун“ на плоштадот ќе има бесплатно јадење и пиење, шведска маса, вино и ракија. На централниот настан денеска ќе има свечено закројување на винова лоза, базар за традиционални производи и културно уметничка програма. Ќе настапат КУД „Мирка Гинова” и естрадните уметници Блага Петреска, Евто Пупиновски, Јордан Митев, Виолета Томовска, Адријана Алачки, во придружба на оркестарот на „Зајди, зајди“. Фото: Телеграф.мк/Влатко ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Венчаниците на дизајнерите беа шик, разголените гради на манекенките предизвикаа шок, гостите се туркаа како на премиера, се сликаа селфи додека траеја ревиите и муабетеа со вино, коктели и со шампањско, на 5. Модна ноќ на невести во хотелот "Мериот", во организација на Моден викенд-Скопје. Сезоната на свадби кај нас официјално почна со стил. Француски господа со срце на лав и со славно име Пежо ги пречекуваа гостите пред "Мериот", внатре сцената беше писта претворена во градина и ветуваше романтична вечер за најважната ноќ на секоја девојка и на нејзините најблиски. Ревијата на венчаници ја отвори ТВ-водителката и новинарка Милена Антовска, во улога на сексапилна невеста, носејќи фустан од француска тантела, од новата колекција на студиото "Зиане". "Леле, колку е згодна!", коментираа гостите во публиката, изненадени од невестинската појава на Милена. Убави манекенки од "Подиум" и од "Црнокрак", со соодветни фризура и шминка и со раскошни и суптилни венчаници, видовме до крајот на Модната ноќ на невести. За ...
  сите 2 | | | веќе видена

  „Вест“ зад кулисите на еден од најсовремените театри во Европа, МНТ - Невидливата армија на глумецот Дали некогаш сте посакале, за време на театарска претстава бината да е проѕирна, па да видите што има под неа? Или, пак, што има зад актерите, кој ја спушта завесата, кој ја пушта музиката, кој го мести рефлекторот? За да ја задоволиме љубопитноста на театарските сладокусци, но пред сè, и нашата, новинарската, "Вест" ве носи на прошетка низ сцената, гардеробите, ходниците, подрумите, на таванот на Македонскиот народен театар. Не сакаме да ја разголиме театарската магија туку уште повеќе да ја доближиме до јавноста убавината и сложеноста на оваа уметност на мигот, кои секогаш, на секоја изведба се различни, креирани само тогаш за таа публика во салонот. Не ги гледаме, а без волшепството на претставата нема да е целосно. Инспициентот, суфлерот, реквизитерите, шминкерите, гардероберите, како и мајсторите за светло, тон, целиот технички персонал се актери зад завесата, стратези, најверни пријатели на актерот и на ...
  сите 47 | | | веќе видена

  ИНТЕРВЈУ СО НОВИОТ ДИРЕКТОР НА ИНСТИТУТОТ ЗА СУДСКА МЕДИЦИНА И КРИМИНАЛИСТИКА ВО СКОПЈЕ, Д-Р АЛЕКСАНДАР СТАНКОВ Од пред два месеца д-р Александар Станков е новиот директор на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во Скопје. Крајот на минатата година му донесе на д-р Станков нов почеток во работната кариера, во Институтот во кој тој е дел од тимот обдуценти речиси 20 години. Преземањето на директорската функција и предводењето на стручњаците во бели мантили кои по завршување на вештачењата, обдукциите и изготвените протоколи го ставаат својот потпис на документ кој потоа се користи како доказ за сериозни кривични дела и кој одлучува дали нечиј живот ќе мине во затвор или не, е голема одговорност. Секое тело, секоја обдукција за доктор Станков е посебна приказна. Со науката, искуството и со знаењето се собираат докази, кои дишат во тишината во која работат докторите. Голема одговорност е да се даде одговор на прашањето дали постои кривично дело, но уште поголемо е ...
  сите 7 | | | веќе видена

  КОМЕМОРАТИВНА СЕДНИЦА ЗА МАЕСТРО САША НИКОЛОВСКИ Неверица, жал, лутина и огорченост од ненадејното и прерано заминување на маестро Саша Николовски-Ѓумар покажаа неговите почитувачи од сите генерации од музичката сфера во земјава, како и неговите следбеници, студентите на кои несебично им се даваше, на комеморативната седница одржана во негова чест во средата во Македонската опера и балет Сцената беше полна со колеги од оркестрите на МОБ, на Македонската филхармонија, од Факултетот за музичка уметност, членови на хоровите на институциите, а со дел од програмата диригираа Сашо Татарчев и Борјан Цанев, за комеморацијата да заврши со празен пулт со бела роза, а Оркестарот да свири сам, пред видеобимот со фотографија од нивниот омилен диригент. Музичарите не можеа да ја скријат тагата и плачеа изведувајќи ги последните ноти во чест на Саша Ѓумар кого сите го сакаа зашто, како што беше повторувано, тој беше човек со големо срце, ерудит, незаменлив диригент. Во полниот салон на МОБ, покрај семејството, неговата ...
  сите 72 | | | веќе видена

  Управниот суд во вторник ја прифати тужбата на ВМРО-ДПМНЕ, за приговорот поднесен од Движењето Беса, за постапката на гласање во гласачкото место број 0396/1, во општина Гостивар, во Изборна единица број 6. (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) „Согласно чл.147 став 3 алинеа 2 од Изборниот законик, приговорот е неуреден и се поништува одлуката на ДИК“, одлучија уставните судии. ДИК го прифати приговорот на Беса, дека на еден гласач не му било дозволено да гласа на затоа што веќе во нејзиното име гласал некој друг. Судски совет на Управниот суд ја отфрли втората тужба на СДСМ која што се однесува на избирачкото место 2010 во Теарце, каде партијата тврди дека гласачко ливче исчезнало од кутијата, па било пронајдено внатре со заокружена „единица”. Судот одлучил да ја отфрли тужбата како неоснована и да го потврди решението на ДИК. Претходно Управниот суд ја прифати тужбата на СДСМ на овластениот претставник на листа на кандидати за избор на пратеници во Собранието, предводено од СДСМ, Стевица Јосифовски. Според ...
  сите 263 | | | веќе видена