Пелистер

  во

  Ракометарите на Металург ќе се обидат годинава повторно да ги освојат двете круни

  Миодраг Мицковиќ

  Ракометарите на Металург годинава се подготвуваат за двојно славење, покрај веќе практично освоената титула-шампиони на Македонија да бидат и победници на Купот, со оглед дека се пласираа за завршниот турнир меѓу четирите најдобри екипи: Вардар Про, Преспа и Пелистер.

  Иако до крајот на првенството има да се одиграат уште четири кола, „металурзите“ можат уште отсега да почнат да ја прославуваат титулата. Имаат три бода предност пред својот најголем конкурент Вардар Про, практично четири бидејќи доколку се израмнат во бодовите, Металург е во предност, со оглед дека во четирите меѓусебни средби има една победа и три нерешени резултати.

  Меѓутоа, тие нема да биде потребно, до крајот на шампионатот Металург тешко дека ќе може да загуби со оглед дека игра на свој терен со Тиквеш и Младост, а им гостува на Пролет (повторно игра во Скопје) и на Преспа.

  „Славењето за ...
  | | веќе видена | слични

  Можат ли скопските ривали Фершпед Работнички и МЗТ ФОН Универзитет да направат изненадувања во полуфиналната серија од кошаркарскиот плејоф во домашното првенство, ќе се види уште вечерва во првите дуели во кои овие два тима ќе им гостуваат на фаворитите Фени Индустри, односно Струмица 2005. Полуфиналето се игра во три добиени дуели, а вечерва двете средби почнуваат во 19 часот. Фени И. веќе води со 1-0 во победи, поради подобриот скор во меѓусебните дуели со „шпедитерите“. Сезонава кавадарчани ги добија сите четири пресметки против тимот на Марин Докузовски во лигата, а го елиминираа и во полуфиналето на Купот. Но, досега во историјата на првенствата во самостојна Македонија не се случило Ф. Работнички да не игра во финалето. Затоа не смее да се отпишува ниту најтрофејниот клуб во земјава за кој некогаш играше актуелниот тренер на Фени, Емил Рајковиќ. Ф. Работнички во четврт-финалето беше поуспешен од Свислајон Пелистер, но сега за противник ги има „портокаловите“ од Кавадарци кои сезонава немаат пораз во ...
  | | веќе видена | слични

  По третпат во историјата Работнички Кометал стана шампион на Македонија. Трите бода против Ренова значеа и заверка на титулата. „Романтичарите“ може и да ги загубат сите средби до крајот, но поради подобриот меѓусебен скор, Милано не може да избие на првата позиција. - Среќни сме поради третата титула, која за оваа генерација значи многу. Плод е на добрата и напорна работа како во подготвителниот период, така и во текот на првенството. Сепак, не смееме да се отпуштиме. Ни претстои реваншот во Купот на Македонија. Сега кога едната цел е остварена, останува да се обидеме да ја исполниме и втората, да го освоиме трофејот и во најмасовното натпреварување. Сакаме да се закитиме со двојна круна, како што беше планирано пред почетокот на сезоната - изјави Мирослав Вајс, одбранбениот играч на Работнички К. Дербито на колото им припадна на битолчани, кои на Градски успеаја да го совладаат Вардар со 3-1. Пелистер има четири бода повеќе од „црвено-црните“ и е на чекор од обезбедување на место во Купот на УЕФА. Стрелец ...
  | | веќе видена | слични

  Кој е првиот почесен граѓанин на Битола е прашањето што ги скара градските хроничари, кои долго го истражуваат минатото на градот под Пелистер. Според едни, ваквата почест ја заслужуваат луѓе што го добиле признанието во самостојна Македонија, што значи од четириесеттите години на минатиот век, па наваму. Но, според други, не треба да се занемари историјата зашто и претходно градските власти им врачувале вакви признанија на видни граѓани. Дилемата се отвори годинава, откако локалната власт за прв почесен граѓанин на Битола го прогласи познатиот песнописец Ајри Демировски, од чие перо произлезе бесмртниот рефрен „Битола, мој роден крај“. Откако му го врачија признанието и со сите почести беше испратен за Турција, каде што живее долго, на една неодамнешна трибина, битолскиот хроничар, професор Александар Стерјовски, презентира други податоци. На некои текстови стои дека Ајри Демировски е првиот почесен граѓанин на Битола, што не е точно. За прв почесен граѓанин бил прогласен францускиот генерал Франсоа Депаре, ...
  | | веќе видена | слични

  Работнички Кометал ја освои третата шампионска титула во македонското првенство, откако со 2-0 ја победи Ренова на домашен терен во 29. коло. На четири кола до крајот на 16. шампионат, со 72 бода „романтичарите“ имаат недостижна предност од 12 бода пред второпласираниот Милано и подобар меѓусебен скор со две победи без пораз. И теоретски Работнички ја потврди титулата.Скопјани имаат шанса да ја освојат двојната круна со триумф во националниот куп. Во реванш полуфиналето на 7 мај ги чека дуел на гости со Македонија Ѓ.П. Во првиот меч беше 0-0. - Навидум лесно ја освоивме титулата со огромна предност. Сепак секоја титула си има тежина, а оваа е освоена со само еден пораз, досега, што е за пофалба. Прославата ја одложивме за крајот на првенствената сезона, а верувам дека ќе имаме причина за двојна радост и оти тогаш крај нас ќе биде и трофејот од купот. Имаме уигран состав, од кој очекувам достојна презентација во Лигата на шампионите. Успех за мене би бил пробив во третото квалификациско коло. Сепак, дотогаш ...
  | | веќе видена | слични

  Младост изби на трето место

  Ракометарите на Младост од Богданци избија на третото место во машката Супер ВИП-лига откако на домашен терен го победија Тинекс Пролет со 31-28 (17-10). Младост има добра шанса да се бори за за место во еврокуповите, иако е единствен тим во лигата што нема лиценциран тренер на клупата што ги води на мечевите.Од испаѓање може да се спаси и ВВ Тиквеш, по победата над Преспа од 47-41 (26-16). Кавадарчани сега имаат четири бода предност во однос на последнопласираниот Вип 2007. Дури и без стандардните Биков, Матошиќ и Митевски, домаќините победија најмногу поради 27-те одбрани на голманите и 25-те гола на Левов, Лазов и Булуков. Најзагрозен за испаѓање е Вип 2007, чии ракометари дома загубија од Металург, 37-29, а Пелистер беше поразен во Битола од Вардар 28-33.На табелата по 24 коло води Металург со 66, пред Вардар про со 36, Младост 29, Преспа 28, Тинекс П. 27, Пелистер 25, ВВ Тиквеш 24 и Вип 20 бода.Во следното коло што се игра утре денеска и утре, Металург е домаќин на ...
  | | веќе видена | слични

  По третпат во историјата Работнички Кометал стана шампион на Македонија. Трите бода против Ренова значеа и заверка на титулата. „Романтичарите“ може и да ги загубат сите средби до крајот, но поради подобриот меѓусебен скор, Милано не може да избие на првата позиција. - Среќни сме поради третата титула, која за оваа генерација значи многу. Плод е на добрата и напорна работа како во подготвителниот период, така и во текот на првенството. Сепак, не смееме да се отпуштиме. Ни претстои реваншот во Купот на Македонија. Сега кога едната цел е остварена, останува да се обидеме да ја исполниме и втората, да го освоиме трофејот и во најмасовното натпреварување. Сакаме да се закитиме со двојна круна, како што беше планирано пред почетокот на сезоната - изјави Мирослав Вајс, одбранбениот играч на Работнички К. Дербито на колото им припадна на битолчани, кои на Градски успеаја да го совладаат Вардар со 3-1. Пелистер има четири бода повеќе од „црвено-црните“ и е на чекор од обезбедување на место во Купот на УЕФА. Стрелец ...
  | | веќе видена | слични

  Зад нас е викенд без вообичаената спортска динамика. Но токму во овој празничен, велигденската прослава фудбалерите на Работнички Кометал ја разубавија со нова титула.

  На 4 кола пред крајот се случи она што од стартот лебдеше во домашниот фудбалски воздух.

  Заслужено, супериорно без конкуренција на теренот, „Кометалци“ само ја крунисаа организациската и квалитативната предност над другите. Веднаш до нив кумановското фудбалско чудо во прволигашката конкуренција, Милано. Екипата со звучно име е на пат да ја круниса дебитантската сезона.

  Во Работнички се слави титулата за Велигден, заслужено, убедливо, без конкуренти на теренот, без ни приближно друг, пример како треба да биде организирани и во еден фудбалски клуб кај нас.

  Милано е на пат да ја круниса дебитантската прва сезона како вицепрвак но и прв пат да го освои купот.

  Ова второто особено го посакуваат Пелистер и Вардар. Битолчани во тој случај би се нашле во купот на УЕФА, а најтрофејниот би дошол до ...
  | | веќе видена | слични

  Вардар нокаутиран од Пелистер на Градски со 3:1 во директната пресметка за излез во Европа

  Сашко Ѓ. Димовски

  Фудбалерите на Работнички Кометал, на четири кола до крајот на сезоната, и теоретски ја осигураа третата шампионска титула во клупската историјата во настапите во домашното првенство. Заверката стигна во саботата на „Градски“ во мечот со Ренова што го добија со 2:0 за задржување на предноста од 12 бода во однос на Милано чии играчи ја поразија Победа со 2:1.

  По едногодишна пауза шампионскиот трофеј се враќа во Дебар Маало и во случај „романтичарите“ да ги загубат преостанатите четири дуели (во гости со Победа и Вардар, дома со Пелистер и Милано), а во истовреме Милано во сите четири (во гости со Пелистер и Работнички К., дома со Вардар и Македонија Ѓ.П.) да оствари победи. Во таа ситуација што е малку веројатна, но како теорија постои, Работнички К. и Милано ќе имаат идентичен број бодови, меѓутоа дебармаалци се во предност поради подобриот скор во меѓусебните пресметки ...
  | | веќе видена | слични

  Работнички Кометал третпат во клупската историја ја освои шампионска титула во македонскиот фудбал.

  Три дена откако од Башкими го претрпе првиот сезонски пораз, скопскиот тим ја искористи втората можност за пред време да ја обезбеди круната во домашното првенство.

  На пет кола до крајот, „Дебармаалци“ се недостижни за најблискиот ривал Милано.

  Решавачкиот чекор кон третото шампионско славје во последните четири сезони Работнички го направи денеска со триумфот над Ренова од 2:0, во 29-то Прво лигашко коло.

  Со рутинирана игра и без поголем напор, 14-та победа во 15-от меч на „Градски“ фаворитот ја најави уште во 16 минута со голот на Јовановиќ.

  Откако во средата ги загуби шансите за Европа, тимот од Џепчиште не покажа големи амбиции за сериозен отпор, па Работнички лесно ја одржуваше предноста, иако не искористи доста шанси за поуверлив триумф.

  Да не заврши мечот уште еднаш со десетина, најчестиот победнички резултат на „Дебармаалци“ оваа пролет како ...
  | | веќе видена | слични

  „Дебармаалци“ стартуваат на „Градски“ против Ренова Во фокусот натпреварите од прво лигашката фудбалска конкуренција, 29-то коло го отвора лидерот Работнички Кометал кој очекува шампионска промоција.

  Од 13-ет часот „Дебармаалци“ го стартуваат дуелот на „Градски“ против Ренова, Милано ја пречекува Победа, а од 16-ет часот во продолжението на двојната програма во Скопје, дербито за Европа, Вардар - Пелистер. Македонија ЃП - Шкендија Силекс - Цементарница Напредок - Башкими Работнички - Ренова Милано - Победа Вардар - Пелистер

  Табела од домашното фудбалско првенство:
  | | веќе видена | слични

  Попладнево на Градски (16 ч.) ќе падне одлука која од овие две екипи ќе игра во Интертото купот

  Миодраг Мицковиќ

  Денешното, 29 коло во Првата лига може да даде одговор на неколкуте прашања иако има да се одиграат уште пет кола (заклучно со денешното). До крајот на првенството. Пред се, дали Вардар или Пелистер ќе не претставуваат годинава на европската сцена во Интер тото купот и каква ќе биде разврската во долниот дел на табелата, особено кога се работи за двете екипи кои треба да играат во баражот за опстанок во прволигашкото друштво.

  Дербито на колото меѓу Вардар и Пелистер се игра на Градскиот стадион во Скопје. Интересен меч, можеби решавачки за двете екипи. Кој ќе победи, ќе биде многу поблиску до европската сцена. Пелистер има бод предност, не е некоја голема, но сепак значајна бидејќи на битолчаните можеби и еден бод ќе им значи многу во таа трка за третата позиција на табелата. Вардар е во понеповолна позиција, мора да победи за да не го загуби чекорот со Пелистер.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Скопските ривали Фершпед Работнички и МЗТ ФОН-универзитет се пласираа во полуфиналето на кошаркарскиот плејоф на Македонија , откако со 2-0 во победи ги елиминираа своите ривали. Полуфиналните двојки се Фени Индустри - Ф. Работнички и Струмица 2005 - МЗТ ФОН. За Свислајон Пелистер и Амак СП сезоната е завршена. Триумфот на МЗТ во два меча против охриѓани може да се смета како мало изненадување, бидејќи Амак СП беше третопласиран, а МЗТ шести во лигашкиот дел од сезоната. Пресуди искуството на „штрковите“, кои завчера на свој терен без присуство на публика (во салата беа само службени лица) во драматичен меч славеа со 86-81. Фановите на МЗТ беа пред влезот на салата. Веднаш по завршувањето на средбата, среќните домашни кошаркари излегоа надвор и со навивачите го прославија пласманот во полуфиналето. Пресудија желбата и искуството. Знаев дека ќе биде многу тешко. Во првото полувреме игравме млитаво, грешка беше што се олабавивме по водството од девет разлика. Во вториот дел почнавме слабо, за две минути ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерот Работнички К., наместо да ја „завери“ третата шампионска титула во фудбалските првенства на Македонија, на гостувањето во Куманово кај аутсајдерот Башкими го претрпе првиот пораз сезонава. Најблискиот конкурент Милано победи и на пет кола до крајот ја намали разликата на 12 бодови. Кумановци победата во Тетово ја платија со раскрвавен нос на голманот Един Нуредновски, кој на полувремето беше заменет со Филип Маџовски. Гостинскиот голман беше нападнат од еден домашен фудбалер кого службените лица не можеа да го идентификуваат, па почетокот на вториот дел доцнеше 20 минути. Прекуредното коло вчера не ја разбистри ситуацијата при врвот и за распределба на „евро-визите“. Главните конкуренти Пелистер и Вардар ги прокнижија бодовите од дуелите со Македонија ЃП и Победа, па во наредното коло меѓусебе ќе пресудат кој ќе влезе со предност во последните четири кола.

  ПОБЕДА падна и пред Вардар (0-2). Актуелниот шампион пред своите гледачи е елиминиран од трката за Европа. Младиот Филип Петров во 14. ...
  | | веќе видена | слични

  МЗТ ФОН и Фершпед Работнички обезбедија пласман во полуфиналето на плејофот, откако славеа во вторите четвртфинални средби. МЗТ ФОН во полуфиналето ќе се сретне со Струмица 2005, а Фершпед Работнички ќе се сретне со лидерот во регуларниот дел Фени индустри. Кавадарчани сезонава имаат пет последователни победи над „шпедитерите“ и серијата подобар од пет ќе ја почнат со водство од 1-0. МЗТ ФОН, пред празна сала во „Јане Сандански“, славеше во дуелот против АМАК СП со 86-81. „Металците“ од самиот почеток беа во водство, кое го одржуваа се до третата четвртина, кога, со серија од 15-2, охриѓани успеаја да се изборат за возбудлив финиш. - Натпреварот го почнавме во грч и не очекувавме голем отпор од охриѓани. Во третиот период имавме психолошки пад во кој пет минути не постигнавме поен, но верував дека моите играчи ќе се вратат во игра. Тие успеаја да се соземат и заслужено дојдовме до победата. Пласманот во полуфиналето е голем успех за екипата. За дуелот со Струмица очекувам прво главните носители на играта ...
  | | веќе видена | слични

  Работнички Кометал ќе почека уште малку на промоцијата во нов фудбалски првак на Македонија.

  Наместо со победа над Башкими да ја осигура втората шампионска титула уште на пет кола пред крајот на првенството, од екипата што се бори за гол прволигашки живот во Куманово го доживеа првиот пораз воопшто сезонава.

  Во битката за излез во Европа, денеска во 28-то коло Пелистер ја совлада Македонија, а Вардар - Победа.

  Освен Башкими, славеа и уште две екипи од дното на табелата, Цементарница над Напредок, а Силекс во директниот дуел со Шкендија.

  Иако резултатите на директните конкуренти воопшто не и одат во полза, Цементарница ги продолжи надежите дека на крајот на сезоната ќе избегне преселба во понизок ранг. Тесно го победи Напредок, кој исто така се уште е блиску до бараж зоната.

  Клучниот момент во Кисела Вода се случи во 13-та минута, кога по акцијата со Туневски, Медиќ беше фаулиран од Ангелески во казнениот простор на Кичевци.

  Бразилецот Тјаго погоди ...
  | | веќе видена | слични

  Скопските екипи неочекувано убедливо со 2:0 ги елиминираа Амак СП и Пелистер Свислајон

  Наум Котевски

  МЗТ ФОН и Фершпед Работнички многу полесно од очекуваното се пласираа во полуфиналето од кошаркарскиот плејоф, откако завчера ги добија и вторите четврт-финални средби против Амак СП и против Пелистер Свислајон. Сега во полуфиналето МЗТ ФОН ќе игра против Струмица, а „шпедитерите“ против Фени индустри.

  МЗТ ФОН ги совлада охриѓани со 86:81, а Ф.Работнички славеше во Битола против Пелистер со убедливи 104:82, за идентични 2:0 во серијата.

  Кошаркарите на Марјан Лазовски, кои завршија како шести во регуларниот дел од сезоната, направија подвиг елиминирајќи го третопласираниот тим од Охрид. МЗТ водеше од самиот почеток. Домаќините го применија успешниот рецепт од гостувањето во Охрид. Искуството на Агоч и на Тачи, како и прецизноста на Живковиќ беа пресудни. Гостите функционираа без суспендираниот тренер Игор Гацов (поради инцидентите по завршувањето на првиот натпревар ...
  | | веќе видена | слични

  Сакате да дознаете нешто повеќе за габите? Посетете го Природно-математичкиот факултет

  Анкица Станковиќ

  Љубителите на габи и заинтересираните што сакаат да дознаат малку повеќе за нив, за нивното распространување, употребливоста во исхраната и слично, можат да ја задоволат љубопитноста во Миколошката лабораторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје. Лабораторијата за проучување габи е отворена во 2001 година по иницијатива на д-р Митко Караделев, професор по микологија на Институтот за биологија при ПМФ, и со финансиска помош од Одделот за цивилно-воена соработка при заднинскиот штаб на КФОР. Оттогаш, преку донации од германски фондации, лабораторијата се збогатува со опрема и со најнова стручна и популарна литература од областа на микологијата, што помага во идентификацијата на габите и регистрирањето на видовите.

  Миколошката наука во Македонија бележи скромни почетоци, пред се , поради непостоењето податоци како основа за истражувања. Постепено, со престои на ...
  | | веќе видена | слични

  Веројатно е лутите ривали да се судрат уште еднаш сезонава, во СРЦ „Кале“, зашто „црвено-црните“ ја добија организацијата за 600 евра

  Меѓусебното ривалство Вардар про и Металург ќе го продолжат во ракометниот Куп на Македонија, каде што двете скопски екипи се надеваат на финале. Ждрепката сакаше во полуфиналето Металург да игра со Преспа, а Вардар за противник да го има Пелистер. Скопските екипи се апсолутни фаворити за пласман во финалето. Финалниот турнир треба да се одигра во периодот од 16 до 18 мај. Организацијата на финалниот турнир ја зеде Вардар, кој понуди 600 евра, што беше за 100 повеќе од понуденото од РФМ и наддавањето на Пелистер, кој понуди 250 евра. Ова е една од најмалите суми што РФМ ги има добиено последниве години за организација на финалниот турнир од Купот на Македонија. Во минатото сумите се движеа и по неколку илјади евра, а во „златните денови“ и по 40-50 илјади германски марки.Вардар е бранител на Купот, а Металург успеа да му ја одземе титулата. Сега „металурзите“ ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Во шесте екипи што играат во плејофот на македонското кошаркарско првенство има вкупно 23 странски играчи, а некои од нив се со солиден квалитет за наши услови. Според статистичките показатели, се истакнуваат Американците Џерид Фрај од Амак СП и Доналд Кол од Фени Индустри. Крилниот центар Кол е најкорисен играч во втората фаза од Првата кошаркарска лига во изборот на интернет-страницата на КФМ, а неговиот сонародник Фрај е прв стрелец во елитното друштво. Најдобри екипи во лигата се Фени Индустри и Струмица 2005, кои во своите редови имаат по пет странци (кавадарчани ги ротираат бидејќи дозволено е на еден меч да настапат четворица, а струмичани имаат четворица играчи и тренер однадвор).Меѓутоа, само тројца странци се појавуваат меѓу петтемина најдобри во трите најважни статистички категории (број на поени, скокови и асистенции) на крајот на регуларниот дел. Фрај е најефикасен поединец; на 30 меча сезонава постигна вкупно 593 поени, т.е. просек од 19,7 поени по натпревар. Тој своите најдобри игри сезонава ...
  | | веќе видена | слични