Пела

  во

  Во Владата денеска беа потпишани договори за национално кофинансирање на грантови за 40 проекти кои ќе се реализираат преку ИПА-програмата на ЕУ за ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Нивната вкупна вредност е 15 милиони евра - 85 проценти се обезбедени од Европската Унија, а 15 проценти или 2,4 милиони евра се од државниот буџет, преку ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Д-р Крсте Петков Мисирков е македонски филолог, кодификатор на македонскиот литературен јазик и правопис, славист, историчар, етнограф, аналитичар на ...
  | | веќе видена

  Рафаел Надал се изнамачи за да се најде во осминафиналето на Ју-Ес опен, откако изминатава ноќ имаше исклучително тешка задача во Њујорк во пресметката со ...
  сите 111 | | | веќе видена

  Воените работи го одвлекле Филип од Пела, неговиот главен град, во 356 година п.н.е.. И додека се наоѓал во еден далечен логор со својата сакана војска, му ...
  | | веќе видена

  На денешен ден во 356 п.н.е. во градот Пела, во Егејска Македонија, е роден Александар Македонски, една од најпознатите личности на стариот век, војсководец и ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Воените работи го одвлекле Филип од Пела, неговиот главен град, во 356 година п.н.е.. И додека се наоѓал во еден далечен логор со својата сакана војска, му ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Aмериканската сојузна држава Ајова ја погодија неколку торнада и зад себе оставија пустош. Најмалку 17 луѓе се повредени, а предизвикана е катастрофална штета, ...
  сите 19 | | | веќе видена