Пекинг

  во

  Осумдесетгодишниот човек бил заглавен под столб на својата куќа, а го хранела сопругата

  ПЕКИНГ - Едно преживеано лице е извлечено од урнатините, по повеќе од 11 дена од големиот земјотрес што ја погоди кинеската провинција Сечуан, јави државната телевизија. Ксијао Жиу (80), кој бил делумно парализиран пред земјотресот, пронајден е во местото Мианжу. Тој беше заглавен под столб на својата куќа, а го хранела сопругата. Според информациите, тој е во стабилна состојба. Повеќе од 60.000 луѓе загинаа во земјотресот, а се очекува да бидат пронајдени уште мал број преживеани.

  Спасувачите се уште се во потрага по 24 рудари, кои се заглавени под земја од земјотресот во три рудници, но не е познато дали се живи. Премиерот Вен Џијабао рече дека конечниот биланс на жртвите би можел да биде над 80.000, а повеќе од 30.000 се водат за исчезнати. Вчера официјалниот биланс на жртвите од земјотресот се зголеми на 62.664, додека 23.775 се исчезнати, јави портпарол на владата. Повеќе од пет милиони згради се ...
  | | веќе видена | слични

  Најмалку едно лице загина, а 400 се повредени во денешниот втор или повратен удар во Кина, со магнитуда на ударот од 5,8 степени според Рихтеровата скала, пренесоа светските агенции.

  Според „Франс прес“ бројот на повредените е 262, а „Асошиетед прес“, која ја цитира кинеската агенција „Ксинхуа“, јавува за 260 повредени, од кои 24 се во тешка здравствена состојба.

  Од новиот удар нанесени се штети на над 70.000 куќи во провинцијата Сечуан, пренесоа агенциите, повикувајќи се на кинеската државна телевизија.

  Денешниот повратен удар, што беше почувствуван и во Пекинг, е еден од најсилните по катастрофалниот земјотрес од 12 мај, забележуваат агенциите.
  | | веќе видена | слични

  Кинеските власти изразија „силно незадоволство и остро несогласување“ откако британскиот премиер Гордон Браун се сретна со тибетскиот духовен водач Далај Лама, пренесоа агенциите.

  Иако Браун го прими Далај Лама во Лондон, тибетските активисти изразија жалење што разговорот меѓу нив не се водеше во кабинетот на премиерот, туку во резиденцијата на Кентербискиот архиепископ.

  Портпаролот на кинеската дипломатија Цин Ган изрази незадоволство од средбата и од упатувањето покана до Далај Лама во британскиот парламент да сведочи за зачувувањето на човековите права во Тибет.

  „Лондон ја пренебрегна длабоката загриженост на Пекинг“, додаде Ган.

  „Тоа е мешање во внатрешните работи на Кина и сериозно го повредува чувствата на кинескиот народ“, се посочува во изјавата на портпаролот, објавена на веб страната на министерството за надворешни работи.

  Цин Ган ја повика Велика Британија „да ги исполни ветувањата со конкретни активности и да направи постапки кои ќе придонесат ...
  | | веќе видена | слични

  Пронајдени опасни извори на радијација по земјотресот во Кина

  Пекинг 24 04 11:01

  Кинеските власти пронајдоа 50 „опасни извори на радијација“ по минатонеделните земјотреси, изјави висок кинески претставник посочувајќи дека ситуацијата е под контрола.

  Заменик министерот за околина Ву Ксиаокинг соопшти дека до сега не била испуштена радијација во регионот.

  „Затворени се 35 извори на радијација, додека е потврдена локацијата на уште 15 други, но тие се уште не се затворени“, изјави Ву.

  „Три извори се затрупани под урнатините, а 12 се во уништени згради во кои што не можеме да влеземе“, изјави заменик министерот.

  Во регионот погоден од силниот земјотрес се наоѓа нуклеарната лабораторија во Мијанјанг, како и уште неколку нуклеарни централи, меѓу кои нема нуклеарни електрани.
  | | веќе видена | слични

  Рускиот претседател Дмитриј Медведев во петокот од Казахстан допатува во прва посета на Кина, каде што со претседателот Ху Џинтао склучи договор во областа на нуклеарната енергија во вредност од една милијарда долари, пренесува МИА.
  Согласно договорот, Русија се ангажира да изгради четврти блок во нуклеарна централа во Кина и да и достави на Кина ниско збогатен ураниум.
  -Русија ќе инвестира 500 милиони долари во изградба на новиот блок и околу 500 милиони долари во доставката на ниско збогатен ураниум - изјави Сергеј Кириленко, директор на руската Агенција за атомска енергија Росатом. Тој додаде дека Пекинг и Москва веќе ги започнале преговорите за изградба на трет и четврти блок на нуклеарната централа во Тјанван, во источниот дел на Кина. Таа е изградена од руската компанија Атомстројекспорт. Во 1997 година Кина и Русија склучија договор за изградба на таа атомска централа, а нејзината изградба чинеше 3,3 милијарди долари. Нејзиниот прв реактор влезе во експлоатација во јуни 2007 година, а ...
  | | веќе видена | слични

  Во Соренто, Италија, од 21 до 24 мај се одржува 29. Семинар за генерални секретари на европските олимписки комитети. На состанокот на главните оперативци на олимписките комитети на Стариот континент, учество зема и генералниот секретар на Македонскиот олимписки комитет, Сашо Поповски.
  Главна тема се Олимписките игри во Пекинг, што ќе почнат на 8 август. Една од точките на кои им се посвети големо внимание е маркетингот, што би требало да обезбеди доволно средства за поддршка на квалитетните спортисти и развој на одредени олимписки спортски гранки.
  Голем акцент на семинарот на генералните секретари се стави на билатералната соработка на олимписките комитети. Македонскиот олимписки комитет во Братислава, Словачка, од 9 до 11 мај оваа година, на средбата на олимписките комитети од Централна и од Југоисточна Европа, договори соработка со австрискиот, германскиот, словачкиот, хрватскиот и со словенечкиот олимписки комитет.
  Се очекува МОК да оствари нови договори за соработка и со останатите ...
  | | веќе видена | слични

  Русија и Кина се спротивставија на американскиот противракетен штит

  Пекинг 23.05 16:43

  Кина и Русија изразија вознемиреност поради изградбата на американскиот антиракетен штит во Европа, кој според двете земји ги попречува меѓународните обиди за контрола во вооружувањето.

  „Тој проект пречи на засилувањето на довербата меѓу државите и стабилноста во регионот и ние изразуваме вознемиреност по тоа прашање“, се наведува во декларацијата што денеска во Пекинг ја потпишаа кинескиот и рускиот претседател Ху Џинтао и Дмитри Медведев.

  „Создавањето на глобален систем за антиракетна одбрана во некои региони на светот или соработката во таа област, не допринесува за стабилноста“, пишува во декларацијата.
  | | веќе видена | слични

  Македонија, особено Скопје како град на солидарноста, и овој пат ја испушти шансата да покаже дека има чувство за солидарност во ситуации кога во светот се случуваат елементарни непогоди и катастрофи како последната во Сечуан, Кина, каде што загинаа 55.000 луѓе, урнати се 5,5 милиони домови, 4.000 деца останаа сираци, уште 70-ина илјади се тешко повредени или се водат како исчезнати...

  И не требаше кинеската амбасада во Скопје во средата да алармира дека македонските власти останаа глуви на официјалното барање на Пекинг до Скопје за крв, лекови и шатори како првична помош од Македонија. Колку и да изгледа несразмерно од квантитативен аспект, една огромна Кина, и по територија и по население, се обрати со официјално писмо до македонските власти да добие минимум помош во услови кога на таа земја и треба многу хуманост во моментите по катастрофалниот земјотрес во Сечуан, кој на територија голема колку четири Македонии направи хаос.

  Обврска беше на македонските власти да реагираат навремено и ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанците платија за „ослободување“ на Штербик

  Голманот на Сиудад Реал, Арпад Штербик, ќе може да брани за репрезентацијата на Шпанија на Олимпијадата во Пекинг. Управниот одбор на Ракометната федерација на Србија со гласање му дозволи на поранешниот репрезентативец пред истекот на три години пауза да може да заигра за друга репрезентација.За „ослободувањето“ на Штербик, Шпанците ќе и помогнат финансиски на селекциите на Србија, која ќе има и поддршка за добивање на организацијата на ЕП 2012 година на Србија.Истовремено Шпанците нема да гласаат за прием на Косово во ЕХФ за рамноправен член.
  | | веќе видена | слични

  Рускиот претседател Дмитриј Медведев допатува денеска од Казахстан во прва посета на Кина, каде со претседателот Ху Џинтао ќе разговара за клучните регионални и меѓународни прашања.

  Помошникот на рускиот претседател Сергеј Приходко, најавувајќи ја посетата изјави дека Кина и Русија, како постојани членки на Советот за безбедност на ОН, остануваат доследни на дипломатските мерки за решавање на проблемите во кризните жаришта ширум светот.

  „Се планира разгледување на иранскиот нуклеарен проблем, ситуациите на Корејскиот Полуостров, на Косово, во Судан, решавањето на блискоисточното прашање и обновата на Ирак и Авганистан“, истакна Приходко, најавувајќи дека Медведев и Ху ќе потпишат заедничка декларација за главните меѓународни прашања.

  „Соработката за меѓународните прашања е најважната област на стратешко партнерство меѓу Русија и Кина, насочено кон зајакнување на тенденцијата за мултиполарност и формирање на светски поредок, кој ќе се заснова на општоприфатените норми и принципи ...
  | | веќе видена | слични

  Тибетскиот духовен лидер Далај Лама го осуди „културниот геноцид“ што Кинезите го вршат во Тибет.

  Духовниот водач на Тибеќаните, во обраќање пред британскиот Парламент во четвртокот, изрази неспокојство од напливот на етнички Кинези кои го „заплашуваат тибетското население да стане незначително малцинство“, јавуваат агенциите.

  Далај Лама пред британските парламентарци, посочи дека две третини од жителите на главниот град Ласа веќе се Кинези, а Пекинг планира да насели околу еден милиони кинески имигранти по Олимписките игри што се одржуваат во Пекинг.
  | | веќе видена | слични

  Тибетанскиот духовен лидер Далај Лама го осуди “културниот геноцид“ што Кинезите го вршат во Тибет.

  Духовниот водач на Тибетанците, во обраќање пред британскиот Парламент во четвртокот, изрази неспокојство од напливот на етнички Кинези кои го “заплашуваат тибетанското население да стане незначително малцинство“, јавуваат агенциите.

  Далај Лама пред британските парламентарци, посочи дека две третини од жителите на главниот град Ласа веќе се Кинези, а Пекинг планира да насели околу еден милиони кинески имигранти по Олимписките игри што се одржуваат во Пекинг.
  | | веќе видена | слични

  Најмалку четири илјади деца останаа сираци откако ги загубиле родителите во земјотресот

  ПЕКИНГ - Кина вчера соопшти дека бројката на загинати од најкатастрофалниот земјотрес во последните три децении достигна 51.151 лице, а 29.328 се водат за исчезнати. Властите и претходно посочија дека очекуваат бројката на загинати да надмине 50.000. Од информативната служба на Државниот совет вчера излегоа со бројка која покажа дека бројот на загинати се зголеми за речиси 10.000 лица од претходниот ден. Уште се додава дека повеќе од 288.000 луѓе се повредени од земјотресот кој се случи на 12 мај во југозападниот дел на Кина, а беше со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала.

  Најмалку четири илјади деца во Кина останале сираци по катастрофалниот земјотрес. Заменик-директорот на Управата за цивилни прашања на Сечуан, Чен Кефу, предупреди дека за утврдувањето на вистискиот број на сирачињата ќе биде потребно повеќе време, поради големиот број исчезнати и луѓе кои ги напуштиле своите родни места. ...
  | | веќе видена | слични

  Кина ги отфрла обвинувањата дека разработува вселенско оружје

  Пекинг 22 05 14:17

  Кина ја користи вселената само за мирни цели и одлучно се изјаснува против милитаризирањето на вселената, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Цин Ган.

  „Нашата позиција е целосно јасна и ние неколку пати сме изјавиле дека сме единствено за мирно искористување на вселената и против милитаризирањето на космосот во било калва форма“, посочи Ган. Кина, истакна Ган, и во минатото и сега се изјаснува против натпревар во вооружување на вселената. Ваквата реакција од кинеските власти доаѓа откако вчера, претставник на стратешката команда на САД, бригадниот генерал Џефри Хорн изјави дека Кина активно развива вселенско оружје, кое што вклучува средства кои што можат да соборат вселенски бродови. макфакс
  | | веќе видена | слични

  Олимпискиот факел продолжи низ Кина

  Олимпискиот факел повторно тргна од градот Нингбо, по тридневната жалост за жртвите од катастрофалниот земјотрес во Кина. Нингбо се наоѓа на југот на земјата, во делтата на реката Јангце. Тој град требаше да биде домаќин на факелот три дена пред тоа. Организаторот се уште не знае како ќе го надомести загубеното време. Олимпискиот пламен треба да стигне во Пекинг два дена пред почнувањето на Летните олимписки игри, на 8 август. Најдолгиот пат на олимпискиот факел во историјата не беше ни малку лесен. Низ целиот свет го пречекуваа демонстранти, кои протестираа поради непочитување на човековите права во Тибет. Лошото време го одложи преминот преку највисокиот врв на светот, Монт Еверест.
  | | веќе видена | слични

  Претходно две жени беа извлечени живи по седум дена под урнатините

  ПЕКИНГ - Еден човек беше извлечен од урнатините на електраната во близина на епицентарот на земјотресот по речиси 179 часа, објавија државните медиуми. Ма Јуанџианг (31), извршен директор во станицата во Јингксиу, беше спасен во 30-часовна операција, објави Ксинхуа. Вакви успешни стории се навистина реткост. бидејќи спасувачите се повеќе и повеќе извлекуваат само мртви тела од под урнатините. Претходно две жени беа извлечени живи по седум дена поминати под урнатините, предизвикани од катастрофалниот земјотрес што ја потресе Кина. Жените беа пронајдени под остатоци од објект на јагленокоп во провинцијата Сечуан, каде што беше и епицентарот на земјотресот.

  Земјотресот што се случи на 12 мај, а беше со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала, остави зад себе 71.000 загинати, затрупани или исчезнати во провинцијата Сечуан. Власта соопшти дека е потврдена информацијата за 34.073 загинати, а оваа бројка се очекува да се ...
  | | веќе видена | слични

  Од шаторските населби во разурнатиот Сичуан, па до огромниот плоштад Тјенанмен во Пекинг, милијарда луѓе стоеја молкум три минути во чест на десетиците илјади жртви на катастрофалниот земјотрес. Сирените виеја од 2.28 до 2.31 часот, во истото време во кое пред една недела тресеше катастрофалниот земјотрес со интензитет од 7,9 Рихтерови степени.Според официјалниот биланс, загинале околу 34.000 луѓе, но повеќе нема надеж и за животите на десетина илјади затрупани под урнатините. Се смета дека земјотресот убил околу 50.000 жители и направил штета од 67 милијарди јуани (десетина милијарди долари).Овие три минути се многу важни, зашто сите, од владините функционери, па се до последниот човек, помислија на нас. Ова е полошо од војна - изјави за Ројтерс Хе Линг, полицаец од разурнатиот град Пингтонг.Дури и за време на триминутниот молк, земјата во Сичуан повторно се затресла и се одрониле карпи од рид кај Пингтонг. Такви одрони во изминатата недела затрупаа најмалку 200 спасувачи.Во Бејчуан, кој исто така е речиси ...
  | | веќе видена | слични

  Во Дирекцијата за храна потврдија дека при увозот во земјава пратката од Кина не била испитана во нашите лаборатории , туку му се верувало на сертификатот од производителот

  Граѓаните што консумирале храна со кинескиот прибор што во петокот беше повлечен од продажба треба веднаш да појдат на преглед во Клиниката за токсикологија за да се испита дали и колку се затруени. Овој повик дојде од лекарите од Клиниката откако се утврди дека кујнскиот прибор од пластика содржи недозволени количества природни ароматични амини, кои се штетни за централниот нервен систем и за коскената срцевина. Во Дирекцијата за храна потврдија дека при увозот во земјава пратката од Кина не била испитана во нашите лаборатории, туку му се верувало на сертификатот од производителот. Приборот е испорачан преку Холандија, а е увезен и во многу европски земји. Од 144 увезени парчиња во земјава, по алармот од Европска комисија се повлечени 100 парчиња, а 44 се продадени во супермаркетите на „Рамстор“. Од нив 29 во Скопје, а 15 во ...
  | | веќе видена | слични

  Во Кина почна тридневната жалост по катастрофалниот земјотрес во провинцијата Сечуан, кој ја опустоши земјата, а во кој според последните податоци загинаа повеќе од 32.000 луѓе. Во цела Кина во 14.28 часот по локално време (8.28 часот по средноевропско) одекнаа сирени, точно во мигот кога минатата недела се случи земјотресот во провинцијата Сечуан. На барање на Владата, населението оддаде почит за загинатите со триминутен молк. Во Пекинг, за време на сирените неколку илјади лица, од кои мноштвото во црнина, се собраа на плоштадот Тијананмен во знак на почит за загинатите. Во знак на почит кон жртвите носењето на олимпискиот факел и сите свечености ќе бидат прекинати во текот на трите дена. Сите кинески весници и интернет-страници за овие три дена излегуваат во црно-бела боја. Според најновиот биланс, во земјотресот загинаа најмалку 32.00 лица, а се верува дека бројот може да достигне до 50.000. Пет милиони луѓе се без покрив над главата, а загинаа и околу 12,5 милиони животни. Од силниот потрес се уништени ...
  | | веќе видена | слични

  Новиот тајвански претседател бара добри односи со Кина

  ТАЈПЕЈ - Новоизбраниот претседател на Тајван, Ма Јинг Жоу, денес ќе ја преземе функцијата со ветување дека ќе ги подобри односите со Кина, симболично испраќајќи го претседателот на неговата партија во Пекинг како една од неговите први одлуки на власт. Ма Јинг Жоу (57), кандидат на Националистичката партија (КМТ) и поранешен градоначалник на Тајпеј, ќе ја преземе функцијата од Чен Шуи-Бјан.

  Кина има претензии кон Тајван од 1949 година, кога комунистите на Мао Цетунг победија во кинеската граѓанска војна, а КМТ на Чанг Кај Шек побегна на островот. Пекинг вети дека ќе го врати Тајван под своја контрола, доколку биде потребно, и со сила.

  Официјални лица нема да ја коментираат содржината на инаугуративниот говор на Ма, што ќе биде одржан пред публика во која ќе има 540 странски гости. Но, портпаролот изјави дека односите со Кина ќе бидат главна тема.

  Претседателот на КМТ, Ву По Хсунг, треба да ја посети Кина од 26 до 31 ...
  | | веќе видена | слични