Пато

  во

  Напаѓачот на Челси Диего Коста потпишал преддоговор со кинескиот фудбалски клуб Тијанџин, според лондонските медиуми. Се очекува дека Коста ќе заработува 30 милиони евра по сезона по реализација на трансферот, за кој клубот од Кина ќе треба да исплати обештетување од 90 милиони евра.Коста дојде во Челси од Атлетико Мадрид во 2014 година и на 115 официјални натпревари постигна 57 гола. Тијанџин го предводи од клупата тренерот Фабио Канаваро, а за тимот играат и Алесандре Пато и Аксел Витсел.Познавачите на фудбалот сметаат дека Челси би можел да ги искористи парите од продажбата на Коста за да го купи нивниот поранешен играч Ромелу Лукаку од Евертон, со доплата од уште 10 милиони евра, во трансфер кој би изнесувал 100 милиони евра.
  сите 11 | | | веќе видена

  Според лондонски медиуми, Коста ќе заработува 30 милиони евра по сезона, а клубот од Кина ќе исплати обештетување за Челзи од 90 милиони евра. Коста дојде во Челзи од Атлетико Мадрид во 2014 година и на 115 официјални натпревари постигна 57 глови. Тијанџин го предводи Фабио Кнаваро, а за тимот играат и Алесандро Пато и Аксел Витсел. 
  сите 13 | | | веќе видена

  Контроверзниот фудбалер во редовите на Челси, Диего Коста е пред преселба во Кина, откако потпиша пред договор со клубот Тијанџи. Шпанскиот репрезентативец би требало да заработува 30 милиони евра по сезона, а лондонските сини оштетата за трансферот да добијат 90 милиони евра. Ако трансферот на Диего Коста се оствари, Шпанецот ќе биде најплатен фудбалер пред Кристијано Роналдо и Лионел Меси, а неговата вкупно вредност на трансфер ќе се вброи меѓу топ 5 во историјата на фудбалот. Во клубот заинтересиран за услугите на шпанскиот репрезентативец тренер е Фабио Канаваро, а соиграчи ќе му бидат Алесандре Пато и Алекс Витсел. Диего Коста во Челси се пресели 2014 година од Атлетико Мадрид. Голгетерот на 115 официлајни натпревари во дресот на „сините“ има постигнато 57 голови.
  сите 16 | | | веќе видена

  Фудбалерот на Челзи, Диего Коста, потпишал преддоговор со кинескиот клуб Тијанџин. Според неофицијални информации, напаѓачот на „сините“ годишно ќе заработува 30 милиони евра, додека Челзи како отштета ќе добие 90 милиони евра. Бразилецот со шпански пасош во Челзи пристигна во 2014 година од Атлетико Мадрид. За Челзи има одиграно 115 натпревари и постигнато 57 голови. Во Тијанџин веќе играат Аксел Витсел и Алешандре Пато, а тренер е Фабио Канаваро.
  сите 17 | | | веќе видена

  Напаѓачот на Челзи, Диего Коста потпиша преддоговор со кинески Тијанџин.Според лондонски медиуми, Коста ќе заработува 30 милиони евра по сезона, а клубот од Кина ќе исплати обештетување за Челзи од 90 милиони евра.Коста дојде во Челзи од Атлетико Мадрид во 2014 година и на 115 официјални натпревари постигна 57 глови. Тијанџин го предводи Фабио Кнаваро, а за тимот играат и Алесандро Пато и Аксел Витсел.
  сите 21 | | | веќе видена

  Фудбалерот на Челзи, Дијего Коста, потпишал преддоговор со кинескиот клуб Тијанџин. Според неофицијални информации, напаѓачот на „сините“ годишно ќе заработува 30 милиони евра, додека Челзи како отштета ќе добие 90 милиони евра. Бразилецот со шпански пасош во Челзи пристигна во 2014 година од Атлетико Мадрид. За Челзи има одиграно 115 натпревари и постигнато 57 голови. Во Тијанџин веќе играат Аксел Витсел и Алешандре Пато, а тренер е Фабио Канаваро.
  сите 18 | | | веќе видена

  Напаѓачот на Челзи Диего Коста потпиша преддоговор со кинески Тијанџин. Според лондонски медиуми, Коста ќе заработува 30 милиони евра по сезона, а клубот од Кина ќе исплати обештетување за Челзи од 90 милиони евра. Коста дојде во Челзи од Атлетико Мадрид во 2014 година и на 115 официјални натпревари постигна 57 глови. Тијанџин го предводи Фабио Кнаваро, а за тимот играат и Алесандро Пато и Аксел Витсел
  сите 16 | | | веќе видена

  Шпанскиот фудбалски репрезентативец Диего Коста ќе си замине оваа лето од Челзи и ќе игра во Кина во Тијанџин за сума од 30 милиони евра. Напаѓачот ќе му донесе пари на лондонскиот тим на основа на обештетување, која според англиските медиуми изнесува цели 90 милиони евра. Антонио Конте со тоа ќе има пари за да ги привлече Ромелу Лукаку од Евертон и Алваро Мората од Реал Мадрид. Таков е планот на менаџерот на Челзи, а на неговата листа летни засилувања се и Вирџил Ван Дајк од Сандерленд и Бакајоко од Монако. Коста потпиша преддговор со Тијанџин и во клубот кој од оваа сезона е прволигаш во Кина ќе игра со Пато и со уште неколку врвни играчи од Бразил и Европа.
  сите 19 | | | веќе видена

  Шпанскиот репрезентативец Диего Коста ќе си замине летоска од Челзи и ќе игра во Кина во Тијанџин за сума од 30 милиони евра. Напаѓачот на лидерот во Англија ќе му донесе пари и на Челзи за отштета, која според англиските медиуми изнесува цели 90 милиони евра. Антонио Конте со тоа ќе има пари за да ги привлече Ромелу Лукаку од Евертон и Алваро Мората од Реал Мадрид. Таков е планот на менаџерот на Челзи, а на неговата листа летни засилувања се и Вирџил Ван Дајк од Сандерленд и Бакајоко од Монако. Коста потпиша преддговор со Тијанџин и во клубот кој од оваа сезона е прволигаш во Кина ќе игра со Пато и со уште неколку врвни играчи од Бразил и Европа.
  сите 24 | | | веќе видена

  Италијанскиот гигант Милан денеска ја затвори ерата на Силвио Берлускони, човекот кој го издигна клубот до небески височини во Италија и во Европа. По 31 година, тој го продаде клубот на новите кинески инвеститори, а медиумите на Апенините направија ретроспектива на се што тој го направи во изминатиот период. Милан беше европски првак, освојуваше скудета, трофеи во Купот на Италија, беше најдобар од најдобрите. Во клубот играа дел од најголемите светски фудбалски имиња, а Милан беше синоним за одлични трансфери и неверојатни засилувања. Така, на „Сан Сиро“ доаѓаа Марко ван Бастен, Руд Гулит, Франк Рајкард, Роберто Баџо, Алесандро Неста, Андриј Шевченко, Рикардо Кака, Жорж Веа, Дејан Савичевиќ, Звонимир Бобан, Кларенс Сидорф, Мануел Руи Коста, Филипо Инзаги, Роналдињо, Златан Ибрахимовиќ, Александре Пато, а последното звучно име беше Марио Балотели. По ова, клубот влезе во финансиска криза, не можеше веќе да се носи со врвните европски клубови, па токму затоа и Берлускони одлучи да го продаде на новите ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Новинар од кабелската ТВ21 од Скопје тајно сними луѓе низ Струмица на повеќе локации, притоа зборувајќи им на албански јазик. Една од локациите е ТЦ Глобал, каде новинарот сака да купи мандарини. Во Струмица нема Албанци. Иако ниту еден од анкетираните не разбира ниту збор на албански, новинарот не се обидува комуникацијата да ја насочи на друг јазик. Погледнете како тоа изгледа од видеото: Какво бе шипадин?.. ја шеејсе динара.. толко… КАКВО БЕ ШИПАДИН?.. ЈА ШЕЕЈСЕ ДИНАРА.. ТОЛКО…пато за штип?.. па штип ја го тука.. ја право… Posted by Gledy on Freitag, 7. April 2017
  сите 13 | | | веќе видена

  Фудбалерот на Шангаи, Сун Шилин, е казнет од страна на фудбалската федерација на Кина, поради тоа што му фаќаше сеир за птромашениот пенал на еден од најдобрите напаѓачи, Бразилецот Алесандре Пато, кој настапува за тимот на Тианџин Кванџин Пато во последните минути од мечот против Шангаи Шенсуа, шутираше пенал за победа, но го промаши, а Шилин потоа му пријде и му фаќаше сеир. Кинеската федерација тоа го осуди како неспортски потег, па го казна овој играч со два меча неиграње. Но и тоа не е ништо во споредба со она што му се случи на неговиот соиграч, Кин Шенг, кој го нагази Аксел Витсел. Тој беше казнет со 40.000 евра, а воедно е преместен и во втората екипа. Но за разлика од Пато, федерацијата за Кин беше уште по ригорозна. Тој нема да игра дури шест месеци во кои ќе мора да плаќа по 20.000 евра.
  сите 12 | | | веќе видена

  Фудбалерот на Шангаи, Сун Шилин, е казнет од страна на фудбалската федерација на Кина, поради тоа што му фаќаше сеир за птромашениот пенал на еден од најдобрите напаѓачи, Бразилецот Алесандре Пато, кој настапува за тимот на Тианџин Кванџин Пато во последните минути од мечот против Шангаи Шенсуа, шутираше пенал за победа, но го промаши, а Шилин потоа му пријде и му фаќаше сеир.Кинеската федерација тоа го осуди како неспортски потег, па го казна овој играч со два меча неиграње. Но и тоа не е ништо во споредба со она што му се случи на неговиот соиграч, Кин Шенг, кој го нагази Аксел Витсел.Тој беше казнет со 40.000 евра, а воедно е преместен и во втората екипа. Но за разлика од Пато, федерацијата за Кин беше уште по ригорозна. Тој нема да игра дури шест месеци во кои ќе мора да плаќа по 20.000 евра.
  | | веќе видена

  Заминувањето на ѕвездите од најсилните европски клубови во Кина, често претставува големо изненадување, особено кога станува збор за фудбалери на врвот на својата кариера, со што многумина ги доведуваат во прашање нивните мотиви за ваквиот чекор. Љубителите на фудбалот, можеби неправедно, ги опишуваат странците во кинеското првенство како алчни и неамбициозни, но тие, секако, имаат свои причини за преселбата во Азија.Бразилецот Оскар привлече најголемо внимание, откако го замени Челси со Шангај СИПГ за 60 милиони евра во изминатиот преоден рок, во кој кинеските клубови потрошија вкупно 388 милиони евра, ангажирајќи познати играчи како што се Карлос Тевез, Аксел Витсел, Алесандре Пато и други.- Знаев дека луѓето ќе се изненадат кога 25-годишен играч ја напушта Премиер-лигата за да замине во Кина. Но не можам да одлучувам за својот живот, според мислењето на другите луѓе. Финансискиот аспект е важен, но не е сѐ во парите. Освен личните мотиви, ги зедов предвид и своите деца и сопругата, за кои градот треба да ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Алешандре Пато на навистина феноменален начин ја стартуваше новата сезона во Примера, но неочекувано, во зимскиот преоден рок одлучи да го напушти Вилјареал и да ја прифати богатата понуда на Тианџин. Бразилскиот напаѓач е само еден од светски познатите фудбалери кои се одлучи да ги прифатат милионите на Кинезите и да се приклучат во оваа лига, а сигурно еден од предусловите за да дојде во Тианџин беше соработката со Фабио Канаваро. Поранешниот италијански стопер е тренер на овој кинески клуб, а сега од прво лице можеше да види како Пато изведе еден од најлошите пенали во својата кариера, промашување со кое покрај тоа што не му донесе победа на својот тим на натпреварот со Шангај Шенхуа (1:1), наиде и на голем сеир од страна на противничките фудбалери.
  сите 3 | | | веќе видена

  Алехандре Пато требаше да биде предводник на нападот на Тианџин по трансферот од Вилјареал, но Бразилецот очигледно има проблем со адаптациајта во новата средина. Доказ за тоа е и вчерашното гостување против Шангај Шенхуа, на кое екс-фудбалерот на Милан имаше можност да биде херој на својот тим. Наместо тоа, Пато се преетвори во трагичар откако не го реализираше пеналот што беше досуден за неговиот тим, па Тианџин не дојде до цел плен на ова тешко гостување. Кога веќе не е во форма да покажува како се даваат голови, Бразилецот барем ги учи Кинезите како не треба да се шутираат пенали.
  сите 4 | | | веќе видена

  И покрај најновите рестриктивни мерки кои ги воведе кинеската влада, фудбалските клубови на најмногубројната земја на светот го урнаа рекордот за потрошени пари во овој зимски преоден рок. Преодниот рок во Кина е завршен, но остана калкулацијата која вели дека се потрошени 388 милиони аевра, со што е поставен нов рекорд кој ги надмина оние лански бројки. Односно кога во истиот период беа потрошени 345 милиони евра. Ова е втора година по ред како кинеската Суперлига во зимскиот преоден рок троши повеќе пари и од англиската Премиерлига, која пак оваа година „заврти" 259 милиони евра. Најголем дел од тие средства беа потрошени за трансферот на бразилскиот фудбалер Оскар од Челзи во редовите на Шангај СИПГ за 60. милиони евра, што е азиски рекорд. Не се знае колку точно ќе заработува, но се претпоставува дека ќе добива по 24. милиони евра годишно, што го прави вториот најскап фудбалер на светот. Веднаш зад него е некогашниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Јувентус, Манчестер Сити и Бока Јуниорс, Карлос Тевез, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Формула 1 Хамилтон со најдобро време на тестовите во Барселона Луис Хамилтон оствари најдобри резултати за време на вчерашниот претпладневен дел од тестирањата во Барселона. Пилотот на Мерцедес го извозе најбрзиот круг (1:20,983 минути) што беше подобро време за 0,782 секунди од понеделникот. Најблиску со возачите на Мерцедес беа колегите од Ферари. Кими Раиконен беше за две секунди побавен од Хамилтон, а ден претходно Себастијан Фетел заврши зад Хамилтон. Хамилтон вчера комплетира 66 круга, Раиконен 47, а ниту Мерцедес ниту Ферари не пријавија механички проблеми. Тенис Мугуруза: Шарапова? - Не знам која е таа Гарбине Мугуруза рече дека не се сеќава на Марија Шарапова и дека воопшто не ја интересира дека Русинката, по едногодишна пауза, е пред камбек во тенисот. „На тенисерките не им е грижа што таа се враќа. Искрено, и јас не се сеќавам на Шарапова. За организаторите на турнирот можеби е добра вест бидејќи ќе привлече внимание, но нас останатите не не' интересира“, изјави шпанската тенисерка. Шарапова е ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Кинеските фудбалски клубови потрошија во зимскиот преодне рок рекордни 388 милиони евра и покрај рестрикциите со „ирационалните“ трансфери. Ова е втора година по ред што кинеската Супер лига во зима троши повеќе од англиската Премиер лига која овојпат потрошо 259 милиони евра. НАЈГОЛЕМИТЕ ТРАНСФЕРИ ВО КИНА РЕАЛИЗИРАНИ ВО ТЕКОТ НА ЗИМСКИОТ ПРЕОДЕН РОК: -Оскар од Челзи во Шангај СИПГ – 60 милиони евра (24 милиони годишна заработка) -Поранешниот напаач на Манчестер Јунајтед, Јувентус и Манчестер Сити, Карлос Тевез од Бока Јуниорс во Шангај Шенхуа -Многу други ѕвезди заминаа во Кина, помеѓу кои: Аксел Витсел, Алешандре Пато, Џон Оби Микел и Рикардо Карваљо. Трансферите на Оскар и Тевез се случија пред тамошните власти најават прописи кои се ограничуваат „ирационални“ трошкови. Платите на играчи ќе бидат сега „разумно ограничени“, а клубовите од Супер лигата на натпреварите да имаат најмногу тројца странски фудбалери, што е за еден помалку досега. Се шпекулираше претходно дека претседателот на Тианџин Чуанџијан ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Фудбалот во Кина е во голема експанзија, а клубовите трошат огромни пари. Ова дури сериозно го загрозува брендот што досега го имаше Премиер – лигата, како натпреварување каде се прават најголемите трансфери и се инвестира најмногу во ангажман на нови засилувања. Првпат по подолг период, сега Кина го има приматот. Најголем е трансферот на Бразилецот Оскар, кој токму од Челси се пресели во Шангај СИПГ за сума од 60 милиони евра. Во оваа земја заминаа и фудбалери како Карлос Тевез, Хулк, Аксел Витсел, Александре Пато, Ентони Модесте… Во последниот преоден рок во Кина се потрошени 388 милиони евра за ангажман на нови фудбалери. Ова е речиси за една третина повеќе од инвестициите на клубовите од Премиер – лигата. Вкупно, за трансфери на нови играчи во Англија се инвестирани 259 милиони евра. Ова покажува дека сепак моќта на парите е пресудна и дека лесно може да се случи Премиер – лигата да падме во втор план, иако кинескиот пазар засега е сепак далечен за Европа, барем кога е во прашање следењето на фудбалските ...
  сите 5 | | | веќе видена