Париз

  во

  Македонската филхармонија в четврток со симфонискиот концерт „Слободен и среќен“ ќе го почне вториот дел од концертната сезона 2018/2019. Од 20 часот првпат на ...
  сите 28 | | | веќе видена

  „Слободен и среќен“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија кој ќе се одржи овој четврток, на 24 јануари во 20 часот, прв ...
  сите 28 | | | веќе видена

  По 15 години (од 1974 до 1989.) молк и тотална ексомуникација од јавниот живот во некогашната СРМ, Крсте Црвенковски, едно време на самиот врв од комунистчката ...
  | | веќе видена

  21 јануари 2019 1744.- Во Неапол умрел Џовани Батиста Вико, италијански филозоф. Се сметал за основач на психологијата на културата и на филозофијата на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Британскиот пејач Дејвид Боуви е прогласен за најдобар изведувч на 20 век. Ова е резултатот на истражувањето спроведено од страна на Би-Би-Си за потребите на ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Рожер Федерер како бранител на титулата на Австралија Опен ова утро доживеа пораз во осминафиналето на турнирот, откако налета на исклучително инспириран и ...
  сите 135 | | | веќе видена

  Славче Таневски е името поради коешто новиот Mercedes CLA добива уште поголем публицитет меѓу македонската јавност. Така е впрочем по секое појавување на нов ...
  сите 10 | | | веќе видена