Папуљас

  во

  Зоран Заев и Никола Димитров веднаш да си поднесат оставка и да бидат земени на кривична одговорност за злосторство против народот и државата Договорот што го ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Пишува Тодор ПЕТРОВ Во интервју за Телевизија Алсат-М, Љубомир Фрчкоски го потврди она што одамна го повторувам, ама нема кој да чуе и разбере. Фрчкоски, еден ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Барањето на Грција за промена на Уставот е еден од проблемеите што ги доведоа преговорите во ќорсокак.. Наспротив тврдењето на македонската влада, дека во Уставот нема ништо спорно и ништо што изразува иредентизам, грчката страна продолжува да инсистира на промени, а како проблематични ги наведуваат преамбулата, членот 3 и членот 49 од Уставот.. Оваа анализа ќе покаже зошто ваквото барање е апсурно и одамна затворено прашање.. Како што реков, прво како спорна ја наведуваат преамбулата.. Што точно во неа е проблематично никогаш не кажаа јавно, но според нашите информации од упатените во преговорите, главната забелешка им е повикувањето на традициите на Крушевската република... Оваа одредба ја имаше и во првичната преамбула, а остана со одредени модификации и со амандманот 4, донесен по рамковниот договор, со кој во целост се замени првичната преамбула...  -Граѓаните на Република Македонија.... - во согласност со традицијата на Крушевската Република и одлуките на АСНОМ и на Референдумот од 8 септември 1991 ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Овој текст е објавен во Вечер на 11 април 2013 година... гледате ли некоја разлика со она што се случува денес во преговорите со името. Процесот е ист но, разлика на крајот сепак - ќе има. Зошто тогаш не се прифаќала ваква промена на уставното државно име, а сега е прифатлива? АЛИТИЧАРИТЕ ГЛЕДААТ ПРИДВИЖУВАЊЕ ВО ПРЕГОВОРИТЕ, НО ПРЕДУПРЕДУВААТ ДЕКА ТЕЖИШТЕТО Е ВРЗ МАКЕДОНСКАТА СТРАНА Новиот предлог и амбициозниот речник на медијаторот во спорот за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, е доказ за зголемениот притисок за решение на спорот поради фактот што по неколку години повторно се употребува терминот "предлог" наместо "идеи", но оптимизмот треба да се земе со резерва, бидејќи тешко е веројатно дека "новиот" предлог на Нимиц не е некаков сублимат на неговите досегашни "идеи" и "размислувања" кои беа целосно неприфатливи за Македонија, предупредуваат македонските аналитичари по последните средби во Њујорк на посредникот со амбасадорите на Македонија и Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. - ...
  сите 251 | | | веќе видена

  Овој текст е објавен во Вечер на 11 април 2013 година... гледате ли некоја разлика со она што се случува денес во преговорите со името. Процесот е ист но, разлика на крајот сепак - ќе има. Зошто тогаш не се прифаќала ваква промена на уставното државно име, а сега е прифатлива?АЛИТИЧАРИТЕ ГЛЕДААТ ПРИДВИЖУВАЊЕ ВО ПРЕГОВОРИТЕ, НО ПРЕДУПРЕДУВААТ ДЕКА ТЕЖИШТЕТО Е ВРЗ МАКЕДОНСКАТА СТРАНАНовиот предлог и амбициозниот речник на медијаторот во спорот за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, е доказ за зголемениот притисок за решение на спорот поради фактот што по неколку години повторно се употребува терминот "предлог" наместо "идеи", но оптимизмот треба да се земе со резерва, бидејќи тешко е веројатно дека "новиот" предлог на Нимиц не е некаков сублимат на неговите досегашни "идеи" и "размислувања" кои беа целосно неприфатливи за Македонија, предупредуваат македонските аналитичари по последните средби во Њујорк на посредникот со амбасадорите на Македонија и Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис.- ...
  сите 199 | | | веќе видена

  „Нова Македонија“ во повеќе продолженија ги објавува извадоците од последната книга на поранешниот претседател на Собранието, Стојан Андов, „Успеси и заговори 1993 година - обидите на Данаилов Фрчкоски“, во која авторот ги опишува случувањата во 1993 година, како еден од најтурбулентните периоди за Република Македонија, со негов осврт на улогата на голем број личности од општествениот живот во земјава и пошироко Упорноста и жестината на една целосна ирационална политичка позиција на партијата ВМРО-ДПМНЕ против приемот на Македонија во Обединетите нации, лагите дека сме го продале името и другите непромислености, ѝ нанесоа огромна штета на нашата држава, а корист од нивната политика имаа само грчките јастреби. Патем, треба да потсетиме дека Резолуцијата 817, покрај одлуката за прием на Република Македонија во Обединетите нации, содржеше уште неколку упатства до генералниот секретар и до двете страни во спорот. Страните беа обврзани да разговараат за отстранување на разликите во врска со името, а потоа и да ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Oдлуката на самитот на ЕЗ на 11 декември 1992 година ги помести работите напред во корист на нашава земја. Во таа 1992 година, на 27 јуни, беше донесена фамозната Лисабонска декларација, со која од името на сите членки на тогашната ЕЗ на Македонија ѝ се наложуваше да прифати ново име на државата во кое нема да го има зборот Македонија и изведенки од него. Одлуката во Единбург позитивно ги измести работите, така што решавањето за признавање на Република Македонија, кое дотогаш беше во надлежност на Европската заедница, го префрли директно да се решава во ООН. Прва последица на таа одлука во 1993 година беше обидот Грција да ги врати работите назад, така што од Македонија да се бара да прифати арбитража во решавањето на спорот за името. За тоа свое барање имаше поддршка лично од тогашниот претседател на Република Франција, Франсоа Митеран. По многу маки, но и со разбирање од страна на клучните фактори во меѓународната заедница, македонското раководство успеа да го елиминира тоа барање на Грција. Кога веќе ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Пишува Тодор ПЕТРОВ “Помогни ми, ќе ти помогнам!“ Вака го објасни лидерот на ДУИ партнерството со СДСМ. “Нашето партнерство има реципроцитет!“ “На овие избори ние имаме договор. Договорот е со нашиот партнер во Владата. Таму каде што немаме можност да победиме, за градоначалник на општината го поддржуваме нашиот партнер СДСМ. Таму каде што тие немаат можност и шанса да победат за градоначалник, како во Тетово, Гостивар, Кичево, Чаир, тие нас не’ поддржуваат. Ние ќе ги поддржиме нив за градот Скопје, каде што не можеме да победиме, но имаме 35.000 гласови. И во Куманово немаме можност да победиме и ќе го поддржиме кандидатот на СДСМ“, - објасни Али Ахмети на изборниот митинг во Ресен. Веќе не е никаква тајна, Зоран Заев јавно се откажа од патриотизмот, за него СДСМ е албанска партија која се бори за “граѓанско општество“. А, залог за владината коалиција е предлог-Законот за употреба на јазиците што треба да го усвои Собранието по предлог на ДУИ. Бидејќи нема дво-третинско парламентарно мнозинство за измени ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Шефот на грчката држава повторно ја повика Македонија на почитување на меѓународното право, но и на европското наследство, кое исклучува како што вели фалсификување на историјата. Павлопулос, по средбата со шефот на српската држава, Александар Вучиќ во Белград изрази уверување дека македонското раководство не само што ја фалсификува историјата, туку отворено ги оспорува границите на Грција. ,,За прашањето што се однесува на БЈР Македонија. И тука сакам да кажам дека ние сме поборници на приклучување на таа држава кон ЕУ, но со почитување на европските принципи. Но, доколку државата го користи името што ја крши историјата тогаш, тоа е кршење не само што не го прифаќаат историчарите...видите ги нивните мапи. Ако државата користи име кое ја крши историјата, кога ќе го видите мислењето на нивното раководство, тоа покажува тежнеење кон отцепување, тоа не е во склад со европските принципи. Не е прифатливо државата да каже: сакаме да влеземе во Европската Унија, но ги оспоруваме границите‘‘, изјави Папуљас. ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Шефот на грчката држава повторно ја повика Македонија на почитување на меѓународното право, но и на европското наследство, кое исклучува како што вели фалсификување на историјата. Павлопулос, по средбата со шефот на српската држава, Александар Вучиќ во Белград изрази уверување дека македонското раководство не само што ја фалсификува историјата, туку отворено ги оспорува границите на Грција. ,,За прашањето што се однесува на БЈР Македонија. И тука сакам да кажам дека ние сме поборници на приклучување на таа држава кон ЕУ, но со почитување на европските принципи. Но, доколку државата го користи името што ја крши историјата тогаш, тоа е кршење не само што не го прифаќаат историчарите…видите ги нивните мапи. Ако државата користи име кое ја крши историјата, кога ќе го видите мислењето на нивното раководство, тоа покажува тежнеење кон отцепување, тоа не е во склад со европските принципи. Не е прифатливо државата да каже: сакаме да влеземе во Европската Унија, но ги оспоруваме границите‘‘, изјави Папуљас. Папуљас ...
  сите 25 | | | веќе видена

  После скандалозниот договор на Заев со Бугарија сите други соседи на Македонија со свои услови за влез во ЕУ и НАТО. Од Белград денеска грчкиот претседател Прокопиос Павлопулос го искажа ставот на Грција: “Што се однесува на БЈР Македонија. И тука сакам да изјавам дека Грција се бори за приклучување на таа држава кон ЕУ,но со почитување на европските принципи. Но доколку државата го користи името што ја крши историјата тогаш,тоа е кршење не само што не го прифаќаат историчарите … видете ги нивните мапи. Ако државата користи име кое ја крши историјата,кога ќе го видите мислењето на нивното раководство,тоа покажува тежнеење кон отцепување , тоа не во склад со европските принципи. Не е прифатливо државата да каже: сакаме да влеземе во ЕУ, но ги оспоруваме границите” Изјави Папуљас. Поради неодговорното и срамно однесување на Заев кон историјата на Македонија политичките аналитичари очекуваат во следниот период барањата од страна соседите на Македонија да бидат во се поголем број.
  сите 7 | | | веќе видена

  Пишува Тодор ПЕТРОВ ВМРО-ДПМНЕ во 1990 година не се формира како бугарска експозитура во Македонија, иако имаше поединци со такви намери, ги има и денес и во партијата и во Македонија. ВМРО-ДПМНЕ не се формира, за Македонија од скутот на Белград да се фрли во прегратките на Софија. Да не бидеме еднострани или пристрасни, за СДСМ беше неприфатлива суверена и самостојна држава Македонија, тие беа за реформирана асиметрична Југославија, умираа за платформата Глигоров-Изетбеговиќ 2+2+2. И во СДСМ имаше белградски врховисти. Конечно, ВМРО-ДПМНЕ се формира, Македонија да биде СУВЕРЕНА И САМОСТОЈНА ДРЖАВА, надвор од Југославија! И... Македонците... на 8 септември 1991 година на референдум гласаа "ЗА СУВЕРЕНА И САМОСТОЈНА ДРЖАВА МАКЕДОНИЈА" без додавки и без придавки, одлуката на референдумот за сите е задолжителна! За жал, врховизмот денес доживува реинкарнација. Се' си има цена... Точно е дека Антонио Милошоски беше дете на Доста Димовска, која ја мразеше антиката од дното на душата. За Антонио Милошоски, ...
  сите 440 | | | веќе видена

  Македонија има нова влада и нов премиер. По една деценија на политиката на Никола Груевски, кој ја држеше земјата во постојан застој по прашањето за името, сега Зоран Заев и неговите албански партнери даваат јасни сигнали дека се согласуваат на компромиси за да се реши конечно спорот со Грција. Атина ja застапува тезата дека географската област Македонија е единствено и само дел од Грција и таа, како важен дел од грчкото културно-историско наследство, треба да биде јасно одвоенo од името на државата со главен град Скопје. Грчките протести почнуваат веднаш по прогласувањето на Македонија за независна држава. Скопје го става на знамето сЅвездата на Вергина – ѕвезда-сонце со 16 зрака, откриена во 1977 година во античка гробница во близина на селото Кутлеш, северна Грција, и се смета за антички симбол на Античка Македонија. Во 80-тите години ѕвездата е користена како елемент на знамето на грчката административна област Егејска Македонија. Македонското знаме со Ѕвездата од Кутлеш опстана од 1992 година до 1995 ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Пред точно 50 години војската изврши пуч во Грција, по што следеа седум години диктатура. Дојче Веле во тоа време одигра посебна улога. Утрото на 21 април 1967 година во центарот на Атина влегоа тенкови. Мала група војници пучисти предводени од полковникот Јоргос Пападопулос, ја собори власта во Кралството Грција и на земјата ѝ наметна седум години диктатура. Пучистите стравуваа од претстојните предвремени извори на кои во борбата за моќ против кралот, на власт сакаше да дојде партијата на Еносис Кендру. Поради тоа пучистите создадоа свои факти и уште на денот на воениот удар се уапсени илјадници луѓе, пред сѐ припадници на опозицијата. Подоцна и кралот побегна во егзил. Цензурата и наметнувањето едноумие во јавниот живот, следењето и стравот, од тој момент го обележаа животот на луѓето во земјата каде што е родена демократијата. За народот кој се наоѓаше во синџири единствен слободен извор на информации беа странските медиуми - на почетокот тоа беа Би-Би-Си, Радио Франс или Радио Букурешт. Дојче веле на ...
  сите 25 | | | веќе видена

  На денешен ден 8 февруари 427 г.п.н.е.- Роден е Платон, голем старогрчки филозоф, ученик на Сократ и учител на Аристотел, основач на филозофската школа во Атина која, според местото на кое што се наоѓала, била наречена Академија. Главно влијание врз Платон извршил Сократ на кој му ги посветил речиси сите свои дела – дијалози, главно компонирајќи ги како Сократови разговори со личности познати во Атина во тоа време. Овие дела се зачувани во целост – вкупно 35 дијалошки расправи и 13 писма. Главни негови дела: “Држава”, “Гозба”, “Федон”, “Софист” и други. Умрел во 347 година пред н.е. 1676.- Умрел рускиот цар Алексеј Михајлович Романов, татко на Петар Велики. На власт дошол во 1645 година. Тој ја зацврстил централната власт, ги припоил источните делови на Сибир и ја развил трговијата со Кина, Персија и со европските земји. 1725.- Во Санкт Петерсбург умре Петар Велики, цар на Русија. Бил коренит реформатор на рускиот социјален, економски и општествен живот. Се истакнал како војсководец на копно и на море. ...
  | | веќе видена

  Македонија беше, е и ќе остане грчка, порача грчкиот претседател Каролос Папуљас во рамките на неговото прогласување за почесен граѓанин на Воден. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, Папуљас уште еднаш се закани дека поради барањето за уставното име, што за него претставувало иредентизам, немало да станеме членка на Европската Унија. „Барањето за името, што значи иредентизам, го прекршува европското право, па затоа нема интеграција на нашите соседи во Европската Унија, бидејќи не ги задоволуваат ниту условите на институционалното законодавството на ЕУ. Да разјасниме, ние сакаме добрососедски односи и пријателство. Но, тоа минува низ почитувањето на историјата и институциите на Европа”, изјави Папуљас. Прогласувањето на Папуљас за почесен граѓанин на Воден беше во рамките на прославата на како што се наведува “ослободувањето” на градот од Турците во 1912 та година. Грчкото вето за македонската евро-атлантска интеграција беше реафирмирано и од шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во ...
  сите 61 | | | веќе видена