Пакистан

  во

  Бившиот главен командант на силите на САД во Ирак генерал Дејвид Петреус ја презема командата на американските воени сили во Блискиот исток и Централна Азија со задача да донесе победничка стратегија во Авганистан. Генералот е одговорен за зоната од Кенија до Казакстан, а ќе треба да се погрижи и за екстремизмот во Пакистан и за иранското влијание во регионот. Се смета дека генералот е одговорен за успешното справување со сунитското востание во Ирак по назначувањето во 2007г. Многумина се надеваат дека генералот Петреус ќе го искористи искуството во анти-востаничките операции од Ирак и во Авганистан. Загубите на САД во Ирак во моментов се најниско ниво од 2003 г., додека насилството се интензивира во Авганистан. Ова ги принуди Белата куќа, армискиот врв и генералот да направат стратегиски оценки за „најдолгата кампања во долгата војна", според зборовите на генералот. Двајцата кандидати за претседател на САД ветуваат засилување на американското воено присуство во Авганистан. Во исто време има ...
  | | веќе видена | слични

  Ал Каеда на Интернет лиферува видеозапис во кој еден од лидерите на терористичката мрежа го повикува Алах да ги уништи американскиот претседател Џорџ Буш и републиканците, пренесоа светските агенции.

  - О, Алах, уништи ги Буш и неговата партија! О, господару на световите, осрамоти го и спротивстави му се, повика Абу Јахија ал Либи на крајот од проповедта по повод муслиманскиот празник Ејд ал Фитр. Ал Либи се смета за една од главните фигури во Ал Каеда, која веројатно се крие во Авганистан или Пакистан. Ова е првиот коментар на лидер на Ал Каеда, поврзан, макар и индиректно, со претстојните претседателски избори во САД. Во видеозаписот Ал Либи не изрази поддршка за некој од кандидатите за претседател, но ја вклучи Републиканската партија меѓу оние кои треба да бидат казнети од Алах. Неколку денови пред претседателските избори во САД во 2004 година лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен го објави првиот видеозапис по повеќе од една година молчење, во кој иронизираше со Буш и предупреди за опасност од ...
  | | веќе видена | слични

  Земјотрес со интензитет од 6,5 степени по Рихтеровата скала вчера изутрина го погоди југозападниот дел на Пакистан при што загинаа повеќе од 160 луѓе, а стотици се повредени, пренесуваат светските агенции. Најголем дел од жртвите се од долината Зиарат, во провинцијата Белуџистан. Портпаролот на локалната полиција стравува оти бројот на жртвите ќе биде поголем бидејќи од земјотресот се погодени осум села во долината Зиарат. Епицентарот на земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри. Долината Зиарат е една од туристичките атракции во Пакистан, што се наоѓа на 70 километри североисточно од градот Квета. - Ова беше длабок земјотрес, кој е многу разорен. Очекуваме потреси во текот на неделата, кои може да бидат со помал или со ист интензитет - изјави Камар Заман Чаудри, генерален директор на пакистанскиот метеоролошки центар. Градоначалникот на Зиарат, Дилавар Кан Какар, изрази стравување дека конечниот биланс на жртвите може да биде многу поголем. Според очевидци, за време на земјотресот луѓето ...
  | | веќе видена | слични

  Соработникот на Карнегиевиот совет за етнички и меѓународни односи, Џонатан Кларк, изјави дека кој и да победи на претседателските избори во САД, Балканот ќе биде на дното на приоритетите на новата американска администрација, со исклучок на Косово поради импликациите што може да ги има на кавкаскиот регион. - Мислам дека Балканот ќе биде на дното на приоритетите. Но, со оглед дека односите со Русија имаат висок приоритет, поради рускиот гас, односите на Москва со Брисел и влијанието на Русија на Блискиот Исток, мислам дека ќе дојде до тивко преиспитување на последиците од признавањето на независноста на Косово - истакна Кларк. Кларк истакнува дека сенаторот од Илиноис, Барак Обама има подобра стратегија за економијата, за надминување на финансиската криза, за здравството и за даночната политика. Тој додава дека други важни надворешнополитички теми за идната американска администрација ќе бидат Пакистан и Авганистан, како и новите жаришта на терористичките активности Русија и Кина, земји кои се повеќе ...
  | | веќе видена | слични

  Пакистанската војска утринава со хеликоптер ја пребарува планинската област во потрага по преживеани, еден ден по силниот земјотрес што вчера го погоди југозападниот дел од државата, при што загинаа над 200 луѓе. Земјотресот со јачина од 6,4 степени по Рихтер вчера изутрина ја погоди долината Зиарат, во југозападната пакистанска провинција Белуџистан. Околу 1.500 куќи се уништени, а 15 илјади останале без покрив над главата. Според официјалните податоци, во земјотресот загинале над 200 луѓе, а повредени се 500. Спасувачките тимови им помогнале на стотината повредени, но висок претставник на војската соопшти дека сега се трага по преживеани во планинската област. „Се уште трагаме по преживеани, а нашите хеликоптери и натаму летаат“, посочи високиот претставник. Пакистанските власти испратиле спасувачки тимови, шатори, ќебиња и облека за загрозеното население, додека локалните власти укажуваат дека до погодените места стигнал само мал дел од помошта. Агенциите јавуваат дека земјотресот уништил цели села, кои ...
  | | веќе видена | слични

  Вкупната вредност на извезеното американско оружје во 2007 година изнесувало 24, 8 милијарди долари, со што САД се најголеми извозници на оружје во светот.

  Тоа значи дека на САД отпаѓа 41,5 отсто од целокупната продажба на оружје во светот, се наведува во извештајот на центарот за истражување при американскиот Конгрес.

  На второ место меѓу земјите извозници во 2007 година е Русија со извезено оружје во вредност од 10, 4 милијарди долари, процентуално 17, 3 отсто од целокупната светска продажба на оружје.

  Велика Британија на светската листа минатата година го заземала третото место, забележувајќи раст од 100 отсто во однос на 2006 година. Вредноста на оружјето кое Британците го извезувале изнесува 9, 8 милијарди долари.

  Меѓу главните купувачи е Саудиска Арабија. Оваа земја во 2007 година купила оружје во вредност од 10, 6 милијарди долари, а најмногу потрошиле на 72-та борбени авиони од типот “Тајфун“ чија вредност е преку десет милијарди долари.

  На второ место ...
  | | веќе видена | слични

  Најмалку 170 лица загинале, а над 400 биле повредени во силниот земјотрес што вчера ја погодил пакистанската провинција Балуџистан. По првичниот земјотрес, со јачина од 6,4 степени според Рихтер, чиј епицентар бил на 60 километри од градот Кета, следувале низа вторнични потреси, од кои најсилниот бил со интензитет од 6,2 степени, јави АФП.

  Според локалните власти, најпогодени биле осум села во близината на градовите Кета и Зиарат. Градоначалникот на Зиарат, Дилавар Какар, предупредил дека црниот биланс може да биде многу поголем бидејќи спасувачките екипи с уште се обидуваат да стигнат до селата во високите планински предели. Најмалку 6.000 лица останале без своите домови.

  Во октомври 2005 година, катастрофален земјотрес со јачина од 7,5 степени уби околу 75.000 лица, а над 3,5 милиони други останаа без покрив над главата во северозападен Пакистан и во Кашмир.
  | | веќе видена | слични

  Земјотрес со интензитет од 6,5 степени по Рихтеровата скала вчера изутрина го погоди југозападниот дел на Пакистан при што загинаа повеќе од 160 луѓе, а стотици се повредени, пренесуваат светските агенции. Најголем дел од жртвите се од долината Зиарат, во провинцијата Белуџистан. Портпаролот на локалната полиција стравува оти бројот на жртвите ќе биде поголем бидејќи од земјотресот се погодени осум села во долината Зиарат. Епицентарот на земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри. Долината Зиарат е една од туристичките атракции во Пакистан, што се наоѓа на 70 километри североисточно од градот Квета. - Ова беше длабок земјотрес, кој е многу разорен. Очекуваме потреси во текот на неделата, кои може да бидат со помал или со ист интензитет - изјави Камар Заман Чаудри, генерален директор на пакистанскиот метеоролошки центар. Градоначалникот на Зиарат, Дилавар Кан Какар, изрази стравување дека конечниот биланс на жртвите може да биде многу поголем. Според очевидци, за време на земјотресот луѓето ...
  | | веќе видена | слични

  Соработникот на Карнегиевиот совет за етнички и меѓународни односи, Џонатан Кларк, изјави дека кој и да победи на претседателските избори во САД, Балканот ќе биде на дното на приоритетите на новата американска администрација, со исклучок на Косово поради импликациите што може да ги има на кавкаскиот регион. - Мислам дека Балканот ќе биде на дното на приоритетите. Но, со оглед дека односите со Русија имаат висок приоритет, поради рускиот гас, односите на Москва со Брисел и влијанието на Русија на Блискиот Исток, мислам дека ќе дојде до тивко преиспитување на последиците од признавањето на независноста на Косово - истакна Кларк. Кларк истакнува дека сенаторот од Илиноис, Барак Обама има подобра стратегија за економијата, за надминување на финансиската криза, за здравството и за даночната политика. Тој додава дека други важни надворешнополитички теми за идната американска администрација ќе бидат Пакистан и Авганистан, како и новите жаришта на терористичките активности Русија и Кина, земји кои се повеќе ...
  | | веќе видена | слични

  Бројот на загинатите во вчерашниот земјотрес со интензитет од 6,4 степени во пакистанската провинција Белуџистан е 222 лица и според локални медиуми, тој постојано расте.

  Во округот Зиарат, во близина на главниот провинциски град Квета наполно се урнати над илјада куќи, 15.000 се без покрив над главата и ја поминале ноќта на отворено, на температури близу до нулата.

  Под урнатините се уште има затрупани луѓе чии шанси се се помали, јавуваат западни медиуми. Спасувачките работи се отежнати поради оштетувањето на голем број патишта и мостови во тој реон.
  | | веќе видена | слични

  Пакистанската војска утринава со хеликоптер ја пребарува планинската област во потрага по преживеани, еден ден по силниот земјотрес што вчера го погоди југозападниот дел од државата, при што загинаа над 200 луѓе.  Земјотресот со јачина од 6,4 степени по Рихтер вчера изутрина ја погоди долината Зиарат, во југозападната пакистанска провинција Белуџистан. Околу 1.500 куќи се уништени, а 15 илјади останале без покрив над главата.

  Според официјалните податоци, во земјотресот загинале над 200 луѓе, а повредени се 500.

  Спасувачките тимови им помогнале на стотината повредени, но висок претставник на војската соопшти дека сега се трага по преживеани во планинската област.

  „Се уште трагаме по преживеани, а нашите хеликоптери и натаму летаат“, посочи високиот претставник.

  Пакистанските власти испратиле спасувачки тимови, шатори, ќебиња и облека за загрозеното население, додека локалните власти укажуваат дека до погодените места стигнал само мал дел од ...
  | | веќе видена | слични

  Вкупната вредност на извезеното американско оружје во 2007 година изнесувало 24, 8 милијарди долари, со што САД се најголеми извозници на оружје во светот.

  Тоа значи дека на САД отпаѓа 41,5 отсто од целокупната продажба на оружје во светот, се наведува во извештајот на центарот за истражување при американскиот Конгрес.

  На второ место меѓу земјите извозници во 2007 година е Русија со извезено оружје во вредност од 10, 4 милијарди долари, процентуално 17, 3 отсто од целокупната светска продажба на оружје.

  Велика Британија на светската листа минатата година го заземала третото место, забележувајќи раст од 100 отсто во однос на 2006 година. Вредноста на оружјето кое Британците го извезувале изнесува 9, 8 милијарди долари.

  Меѓу главните купувачи е Саудиска Арабија. Оваа земја во 2007 година купила оружје во вредност од 10, 6 милијарди долари, а најмногу потрошиле на 72-та борбени авиони од типот “Тајфун“ чија вредност е преку десет милијарди долари.

  На второ ...
  | | веќе видена | слични

  Бројот на загинатите во вчерашниот земјотрес со интензитет од 6,4 степени во пакистанската провинција Белуџистан е 222 лица и според локални медиуми, тој постојано расте.

  Во округот Зиарат, во близина на главниот провинциски град Квета наполно се урнати над илјада куќи, 15.000 се без покрив над главата и ја поминале ноќта на отворено, на температури близу до нулата.

  Под урнатините се уште има затрупани луѓе чии шанси се се помали, јавуваат западни медиуми. Спасувачките работи се отежнати поради оштетувањето на голем број патишта и мостови во тој реон.
  | | веќе видена | слични

  Натамошно расте бројот на жртви од силниот земјотрес во пакистанската провинција Белуџистан. Според извештаи во тамошните медиуми, преку 200 лица го загубиле животот, стотици се повредени, а повеќе од 15 илјади луѓе останаа без покрив над главата. Продолжува потрагата по преживеаните под урнатините. Помош за настраданите ветија ОН, ЕУ, САД и меѓународни организации.
  | | веќе видена | слични

  Бројот на загинатите во вчерашниот земјотрес во пакистанската провинција Белуџистан е 222 лица и според локални медиуми, тој постојано расте.

  Во округот Зиарат, во близина на главниот провинциски град Квета наполно се урнати над илјада куќи, 15.000 се без покрив над главата и ја поминале ноќта на отворено, на температури близу до нулата.

  Под урнатините се уште има затрупани луѓе чии шанси се се помали, јавуваат западни медиуми. Спасувачките работи се отежнати поради оштетувањето на голем број патишта и мостови во тој реон
  | | веќе видена | слични

  Најмалку 160 луѓе загинаа, а повеќе од 296 беа повредени вчера изутрината во југозападен Пакистан откако земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Балуџистан, јави Би-би-си. - Очекуваме бројот на жртвите да расте. Спасувачите екипи досега извадија околу 160 тела под урнатините во долината Зиарат, каде што се разурнати стотици куќи во осум села лоцирани во овој регион - соопшти претставник на локалната полиција.Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри под територијата на која се простира Долината Зиарат. - Ова беше силен потрес. Речиси сите куќи се или срушени или тешко оштетени. Околу 15.000 луѓе останаа без своите домови. Итно ни требаат лекови, храна и ќебиња - изјави градоначалникот Дилавер Какар, кој додаде оти повредените се пренесени во најблиската болница во градот Кавас.Лекарот Мухамед Ирфан за Асошиетед прес изјави дека клиниката нема капацитет да ги прими сите повредени. Ги задржуваме само тешките случаи. Тие што се полесно повредени ги ...
  | | веќе видена | слични

  Балканот ќе биде на дното на интересите на Белата куќа

  Соработникот на Карнегиевиот совет за етнички и меѓународни односи, Џонатан Кларк, изјави дека кој и да победи на претседателските избори во САД, Балканот ќе биде на дното на интересите на неговата администрација. Исклучок би било Косово, поради влијанијата што може да ги има врз Кавкаскиот регион. - Мислам дека Балканот ќе биде на дното на интересите. Но, со оглед дека односите со Русија имаат висок приоритет, поради рускиот гас, односите на Москва со Брисел и влијанието на Русија на Блискиот Исток, мислам дека ќе се преиспитаат последиците од признавањето на независноста на Косово - истакна Кларк. Тој оценува дека на претседателските избори во САД, најверојатно, би победил кандидатот на Демократската партија, Барак Обама. Кларк истакнува дека сенаторот од Илиноис има подобра стратегија за економијата, за надминување на финансиската криза, за здравството и за даночната политика. Кларк посочува дека Обама би бил поотворен во односите со ...
  | | веќе видена | слични

  Иако без катаклизмична сила, земјотресот со интензитет од 6,4 степени по Рихтер, беше доволен да срамни со земја цели населби. Трошните колиби од кал и слама беа буквално збришани во двата потреса. Вториот значително посилен, ги затекна жителите на руралната област во постела. Неофицијално, 15 илјади се без покрив над главата.

  Но, следувал нов шок и за тие што навреме успеале да ги напуштат куќите. Потресот во планинската област предизвикал серија лизгања на земјиштето, затрупувајќи цели населби. Од тука, властите се уште не можат да го утврдат точниот број на загинати, зашто тешко пристапниот терен го отежнува пристапот на спасувачите до 8-те најпогодени села. За нив, среќа во несреќа е што земјотресот се случува во една од најретко населени области во пакистан. Токму во истиов период пред две години, земјотрес од 7,6 Рихтерови степени, во густо населен регион однесе 86 илјади животи.
  | | веќе видена | слични

  Над 135 лица загинаа во земјотресот што денеска го погоди југозападен Пакистан, во близина на границата со Авганистан, соопшти локален претставник.

  „Имаме информации за над 135 загинати“, изјави министерот во регионалната влада, Замарак Кан.

  Земјотресот со јачина од 6,4 рихтерови степени според Американскиот геолошки институт, опустошил неколку села во близинана градот Зиарат, во покраината Белуџистан, 50 километри источно од градот Кета.

  Жителите на таа област од земјотресот биле затечени на спиење кога почнале да се уриваат куќите изградени од сува земја поради лизгање на земјиштето.

  Претходно беше соопштено за најмалку 80 загинати, но локалните власти предупредија дека бројот на жртвите ќе биде многу поголем.
  | | веќе видена | слични

  Спасувачките екипи досега ги извлекле телата на 160 луѓе кои загинаа во силниот земјотрес што денеска го погоди југозападен Пакистан, соопштија пакистанските власти. Првично беше јавено за стотина загинати, но властите стравуваат дека бројот на жртвите би можел да порасне, затоа што многу луѓе за затрупани под урнатините на куќите изградени од земја. Голем број луѓе се повредени, а околу 1.500 куќи се уништени во лизгањето на земјиштето. Локалните власти настојуваат да згрижат околу 12 илјади жители, кои останале без своите домови. Епицентарот на земјотресот, со јачина од 6,5 степени е регистриран во долината Зиарат, една од најпопуларните туристички дестинации во провинцијата Белуџистан, а по главниот удар, се регистрирани уште 18 послаби потреси во истата област. Во областа Зиарат живеат околу 50 илјади луѓе. Војската испратила хеликоптери и медицински тим во погодената област, а свои тимови испратил и Меѓународниот комитет на Црвениот крст. Американскиот центар за геолошки истражувања соопшти дека ...
  | | веќе видена | слични