Пакистан

  во

  Учесниците во меѓународната конференција во Даблин одобрија синоќа проект на конвенција за целосна забрана на касетните бомби.

  Портпаролка на ирското Министерство за надворешни работи изјави дека текстот е прифатен од сите 109 држави кои испратиле свои претставници на форумот.

  Тој ќе биде подложен на гласање на пленарно заседание в петок, но одобрувањето се смета за формалност.

  Конвенцијата ќе биде официјално потпишана во Осло на 2 и 3 декември. Потоа ќе почне процесот на ратификување од соодветните држави.

  Договорот предвидува секоја држава да се обврзе никогаш, во никакви услови да не произведува, употребува, чува или распространува касетни бомби.

  Меѓународната конференција во Даблин беше отворена на 19 мај. Меѓу учесничките не се големите производители на касетни бомби - САД, Кина, Русија, Индија, Пакистан и Израел.

  Британскиот премиер Гордон Браун изјави синоќа дека државата ќе ги извади од употреба сите касетни бомби.

  Касетните бомби ...
  | | веќе видена | слични

  Сепак, регионот го мачат корупцијата, трговијата со дрога, луѓе и со оружје

  Балканскиот регион е еден од најбезбедните региони во светот, покажа најновиот извештај на Канцеларијата за дрога и криминал при Обединетите нации. Во извештајот се вели дека криминалот на Балканот и во државите од Источна Европа драстично опаѓа, што се должи на засилениот правен систем во земјите, подигнувањето на животниот стандард, интегрирањето во евро-атлантските процеси, но и во добро едуцираната висококвалификувана работна сила. Сепак, Балканот и натаму останува мека на корупцијата, а се соочува и со други предизвици, имајќи предвид дека регионот се уште останува главна транзитна зона за хероинот за Западна Европа, а има проблеми и со шверцот со луѓе и со оружје. Процените се дека околу 120 илјади жртви на трговија со луѓе секоја година преку Балканот се префрлаат во земјите на ЕУ.

  Трговијата со дрога е еден од најдоходовните бизниси на организираните криминални групи на Балканот. Огромни количества на ...
  | | веќе видена | слични

  Првиот регионален трговски договор на Турција ќе стапи на сила следната година

  26 05 2008

  АНКАРА, Турција -- Трговскиот договор на Организацијата за економска соработка (ЕКОТА) ќе стапи на сила од 2009 година, рече во неделата (25-ти мај) турскиот државен министер Курсад Тузмен. ЕКОТА постепено ќе ги намалува царинските давачки од 80 отсто за производите што се тргуваат помеѓу Турција, Авганистан, Иран, Пакистан и Таџикистан. Првата транша од намалувањата ќе биде минимум 10 отсто за скоро 500 производи. ЕКОТА ќе биде вториот преференцијален трговски договор, по царинската унија помеѓу Турција и ЕУ, која стапи на сила во декември 2005 година.

  Првично, сите десет членки на Организацијата за економска соработка -- Авганистан, Азербејџан, Иран, Казахстан, Киргистан, Пакистан, Таџикистан, Турција, Туркменистан и Узбекистан -- се согласија да учествуваат во ЕКОТА, Но, на крајот договорот го ратификуваа само пет парламенти. (Хуријет - 26 05 08; Aгенција Анадолу - 25
  | | веќе видена | слични

  Лекари бараат легална трговија со органи

  Во Пакистан и на Филипините има села во кои жителите имаат само по еден бубрег,а главни купувачи на органите се странци

  Се повеќе лекари сметаат дека треба да се легализира трговијата со човекови органи,тврдејќи оти ваква постапка е единствениот начин да се уништи црниот пазар, објави американскиот весник „Вол стрит џурнал“. Досегашниот систем на донирање органи се покажа како неефикасен, а поради се поголемата побарувачка, тој е погубен за жителите на сиромашните земји, кои стануваат жртви на шверцерите или, пак, самите си продаваат бубрег - изјави австралискиот нефролог Гавин Гарни.Лекарот пред новинарите призна дека и самиот со години се обидувал да ги спаси своите пациенти барајќи им соодветен орган на црниот пазар. Единствено решение е легализацијата. Според мене, 50.000 долари би била реалната цена за купување бубрег, но се подразбира дека целиот процес би бил под етичка контрола на лекарски конзорциум и претходно одобрен од властите - рече ...
  | | веќе видена | слични

  Генералното собрание на ООН синоќа избра 15 нови членки на Советот на ООН за човекови права, јавуваат агенциите.

  Советот има 47 членки што се избираат на три години, по географски зони. По 13 места во Советот им припаѓаат на Африка и Азија, Латинска Америка и Карибите имаат по осум, Западна Европа и “други држави“ по седум, а источна Европа шест места.

  Претседателот на Собранието на ООН Срѓан Керим изјави дека Франција и Велика Британија повторно се избрани со 123 односно 120 гласови.

  Не е избрана третата држава од оваа група, Шпанија, која доби 119 гласови, ниту Србија од групата на источна Европа, јавија агенциите. Кандидати во оваа група, освен Србија, беа Словачка и Украина, кои се избрани во Советот.

  Шест кандидати, во групата за Азија, се натпреваруваа за четири места. Избрани или реизбрани се Јапонија, Бахреин, Јужна Кореја и Пакистан, додека неуспешни беа Шри Ланка и Тимор.

  Во групата за Африка се избрани Замбија, гана, Буркина Фасо и Габон. Од ...
  | | веќе видена | слични

  Индија и Пакистан денеска во Исламабад започнаа нова рунда преговори околу Кашмир, мнозинско муслиманска област на Хималаите, за која двете земји водат спор од 1947 година.

  На средбата се очекува да стане збор и за исламскиот тероризам, бидејќи Индија го обвинува Пакистан дека контролира групации кои го напаѓаат индискиот дел од Кашмир.
  | | веќе видена | слични

  Грција размислува за легализирање на десетици незаконски џамии

  Атина 20 05 11:00

  Грчките власти размислуваат за легализација на десетици џамии, изградени ширум државата, пренесуваат грчките медиуми.

  Ваквата акција би се преземала со цел да се спречат терористичките активности, кои според локалните власти, е можно да постојат во џамиите, како места каде е невозможно да се воспостави контрола.

  Според информациите на грчките власти, во државата има најмалку тројца имами контролирани од фундаменталистички сили од Пакистан или Северна Африка.

  Пред четири години во Атика имало само 18 џамии, а денес нивниот број е над 70.
  | | веќе видена | слични

  Замислувате ли во каков погрешен филм се уфилмени нашиве и зошто токму сега кога ни е најпотребно немаме никакво лидерство? Не ми е ниту на крај памет да го потценам вмровскиот одбор за дочек на принцезата на Калашите или Хунзите, имено нашите од Пакистан, која доаѓа да си го види местото на потеклото. Ме пресече сцената кога принцезата ќе ги „виде“ вмровските фаци на аеродромот „Александро“... да не се „пишмане“...?

  Македонија во најделикатниот период на поновиот развиток е без лидерство. Имаме некои фигури-венерис кои се мотаат по телевизии, но лидерство - нема. Но внимавајте на поентата, имаме принцеза. (за неа потоа)! Лидер е човек што во јавната сфера има способност да носи одлуки наспроти и пред толпата. Тој во основа е антипопулист, а не популист. Тој во демократијата е одговорен за потребата да се мобилизира јавноста за своите идеи, но тие не се никогаш оние колоквијални идеи што јавноста веќе ги знае. Тоа не се предрасудите на истата. Тоа се идеите за развој на нацијата и државата, за ...
  | | веќе видена | слични

  Глобална сметка без крчмар за забрана на касетните бомби

  Претставници на повеќе од сто земји од вчера до 30 мај ќе дискутираат за спогодба за глобална забрана на употребата на касетните бомби, но на собирот не учествуваат земјите што најмногу го користат ова опасно оружје.Планирано е спогодбата да забранува користење, производство, транспортирање и складирање на касетните бомби, слично на Отавската конвенција од 1997 година, со која се забранува користење на противпешадиските мини. „Офанзивата“ против касетните бомби почна лани во Осло, кога 46 држави, по иницијатива на Норвешка, повикаа до 2008 година да се забрани користењето на таков вид бомби. Како и во Осло, така и во Даблин, не присуствуваат претставници на САД, Кина, Русија, Индија, Израел и на Пакистан - кои се најголеми производители на касетни бомби и имаат најголеми резерви. Од експлозии на касетни бомби досега загинале повеќе од 13.000 луѓе во светот, а најмногу во Лаос, Либан, Ирак, Авганистан и во Виетнам.
  | | веќе видена | слични

  Хрватските трупи учествуваат во 15 од 17 мировни мисии на ОН. ОН

  Според последниот „Месечен преглед на учесниците во мировните мисии“ на ОН Хрватска се најде на врвот, со учество во 15 од 17 тековни мисии. По Хрватска следат Бангладеш, Непал, Нигерија и Шведска, кои учествуваат во 14 мисии.

  Само пред неколку години, самата Хрватска имаше потреба од мировна мисија, клучното средство на ОН за одржување на меѓународниот мир и безбедност. Мисиите им помагаат на земјите растргнати од конфликти да рзавијат и одржат услови за мир.

  Во моментов хрватските трупи служат во Бурунди, Западна Сахара, Хаити, Кипар, Либан, Сиера Леоне, Етиопија и Еритреја, Косово, Либерија, Непал, Судан, Тимор-Лесте, Индија и Пакиста, Брегот на слонова коска и Грузија.

  Во моментов четири континенти се дом на 68 хравтски мировници. Во однос на човечката сила, Пакистан се наоѓа на врвот на листата со 10629 лица низ целиот свет.

  Хрватска прва испрати трупи во Сиера Леоне во 1999-та година. ...
  | | веќе видена | слични

  Во супермаркетот „Рамстор“ во Скопје триесетина граѓани деновиве купиле отровен кујнски прибор од ножеви, лажици и виљушки од кинеско потекло, кој сериозно може да го наруши нивното здравје. Пластичниот прибор е со црна боја и содржи токсични соединенија наречени амини, со концентрација неколкупати повисока од дозволената. Биле увезени 144 вакви производи, а 45 од нив се продадени во маркетите на „Рамстор“ во Скопје и во Тетово. Останатите производи по наредба на Државниот инспекторат за храна се повлечени од продажба. Наредбата за повлекување е издадена откако државните инспектори за храна направиле контрола кај увозникот за Македонија, „Рамстор“ ДОО. Спорниот производ е со сериски број 89771 и е испорачан од Холандија. Раководните луѓе од трговскиот центар „Рамстор“ вчера не беа достапни за коментар, кои мерки ќе ги преземаат за купувачите кои го купиле спорниот производ пред неговото повлекување од продажба. Информациите за присуството на небезбедниот производ, кој лесно доаѓа во допир со храна, ...
  | | веќе видена | слични

  Најмалку 13 луѓе загинаа во самоубиствен бомбашки напад во северозападниот пакистански град Мардан, соопштија локалните власти.

  Експлозијата се случила во близина на воена база во градот.

  Локалните власти стравуваат дека нападот може да ги загрози мировните преговори во пакистанскиот племенски регион.
  | | веќе видена | слични

  Најмалку 13 луѓе загинаа во самоубиствен бомбашки напад во северозападниот пакистански град Мардан, соопштија локалните власти.

  Експлозијата се случила во близина на воена база во градот.

  Локалните власти стравуваат дека нападот може да ги загрози мировните преговори во пакистанскиот племенски регион.
  | | веќе видена | слични

  Настапот во сараевската метропола значеше и успешно претставување на нашите дизајнери

  Завчера модните дизајнери Никола Булески, Јован Петровски и Маја Кикириткова ја отворија сараевската Модна недела, која се одржуваше под мотото „Мода без граници“. Нашите дизајнери ги претставија своите најнови колекции, кои изобилуваа со интересни креации што предизвикаа грст комплименти на осмата Модна недела во Сараево. Ова е второ претставување на дизајнерите на Македонската модна формација, кој е потпомогнат од проектот „Промоција на извозот на сопствени колекции во текстилната индустрија по пат на квалификување и регионално мрежно поврзување на модните дизајнери“, поддржан од страна на Сојузното министерство за економска соработка и развој на СР Германија преку Отворениот регионален фонд за унапредување на надворешната трговија за Југоисточна Европа, кој се имплементира од страна на Германското друштво за техничка соработка. Покрај Булевски, Петровски и Кикириткова, во Сараево отпатуваа и претседателката на ...
  | | веќе видена | слични

  Шпекулации за шеријатот

  Најпосле „поволни“ ветришта во едрата на Македонија. По разочарувачките вести од Букурешт и ветото од Грција - за се што значи евроатлантски интеграции, по 8 мај македонските граѓани се посигурни. Со сиот демократски потенцијал институциите дојдоа до откровително искуство, радикални исламисти поврзани со Ал каеда, па дури и нејзини ќелии, се реалност во Македонија. На една инспиративна прес-конференција, подоцна бомбастично дотерана од страна на некои медиуми, Иво Котевски во име на МВР го откри Кувајт. Така млад и елоквентен тој ни кажа дека опасни типови од 2002 ни се шетале по маалото. Не заборави да ги спомне и трите елементи што најчесто се абат кога се зборува за муслиманите, кои размислуваат поинаку. Пари, ставови однапред осудени како радикални, а често и како тероризам и каузата воведување шеријатски систем, изјава срочена во стилот обвинет, осуден и казнет. Уште една епизода во сапунската теорија што почна со изјавата на заштитениот сведок од Студеничани за ...
  | | веќе видена | слични

  Македонец во конкуренција за прв човек на Агенцијата за патенти на ОН

  Женева 13 05 15:31

  Кандидат од Македонија ќе конкурира за местото генерален секретар на агенцијата на Обединетите нации за патенти Светска организација за интелектуална сопственост.

  Македонскиот кандидат, заедно со уште 13 конкуренти од Словенија, Австралија, Бангладеш, Пакистан, Филипини, Кенија, Франција, Русија, Јапонија, Хондурас, Полска, Мексико и Бразил, денеска во Женева ќе треба да ги изнесат своите програми.

  Досегашниот генерален директор Камил Идриз од Судан поднесе оставка бидејќи поради низата скандали западните земји го побараа тоа од него.
  | | веќе видена | слични

  Околу 150 талибанци биле убиени изминатата седмица во јужниот дел на Авганистан во масовна операција на американските и британските војски, поддржани од авганистанската армија.

  „За седум или осум дена биле убиени околу 150 исламистички бунтовници, од кои повеќето странски борци поврзани со Ал Каеда“, соопшти гувернерот на провинцијата Хелманд, повикувајќи се на разузнавачки извори.

  Американската команда соопшти дека вчера биле убиени 10 талибанци во офанзива изведена во областа Гармсер, близу да границата со Пакистан.
  | | веќе видена | слични

  Mузиката од серијата тераше многумина да го сменат телевизискиот канал, но за многумина пак беше културолошка икона.

  „Сексот и градот“ беше хроника за љубовниот живот на четири модерни и само-обземени жени од Њујорк.

  Крајот на серијата пред четири предизвика солзи кај многу гледачи.

  И сега, „Сексот и градот" се врати и тоа како целовечерен филм.

  Говорејќи на премиерата во Лондон, Сара Џесика Паркер, која го игра главниот лик Кери Бредшоу, за БиБиСи рече дека никогаш не планирала шоуто да стане културолошка икона:

  -„Никогаш не претпоставувам дека ќе бидеме толку важни. Мислам дека едноставно беше нешто ново, нов глас, се поврзавме со жените и со многу мажи, очигледно. Но не мислам дека сме сакале да го смениме животот на луѓето, туку само раскажувавме приказни што ги сакавме", рече Сара Џесика Паркер на вчерашната лондонска премиера на филмот „Сексот и градот“.

  Икона?

  Па колку навистина е значајно ова шоу за жените од одредена возраст ширум ...
  | | веќе видена | слични

  За исламското наследство ќе фрчат пријави и тужби

  МВР ја продолжува истрагата за случајот на скопјанецот Бекир Халими, кој во петокот од страна на МВР беше осомничен дека преку невладината организација „Оживување на наследството на исламското општество“ извршува активности кои го уриваат уставниот поредок на државата. Во истрагата се вклучени и Дирекцијата за перење пари и Управата за јавни приходи. МВР и понатаму тврди дека активностите на Халими се сомнителни, поради што осомничениот и јавно обвинет, иако без кривична пријава, најави дека ќе ги тужи одговорните во Министерството. Акцијата на МВР произлезе од настапот на Халими на една скопска телевизија, во кој ја обвинил полицијата дека го вознемирува без причина и дека е теолог кој се занимава со печатарска дејност за исламското наследство. Полицијата реагираше наредниот ден, минатиот петок, кога на прес-конференција објави дека запленила компјутерски и печатен материјал на издавачката куќа „Нун“, чиј сопственик е Халими. - Во претресот на ...
  | | веќе видена | слични

  Во овие времиња кога се уште се чита Хантингтон и кога дебатата за конфликтот на цивилизациите е актуелна тема, најлесно е да ги етикетирате како фундаменталисти и терористи тие што се разлкуваат од вас. Најтазе пример е претседателската кампања во САД кога на повеќе сајтови на опонентите беше објавена сликата на претседателскиот кандидат Барак Обама со турбан во главата

  Дека некој ептен макијавелистички ја разбира политиката, тоа го покажува и докажува Никола Груевски и неговата влада во заминување која осумнаесет месеци по ред се однесуваше како да е на изборна кампања и од тој кампањски однос не се спасија ниту Господ и неговите светци ниту па името, ликот и делото на најславната Албанка во светот ? Блажена Мајка Тереза. Во една атмосфера на предизборие тој како премиер на заминување постави камен-темелник на Спомен-куќата на Мајка Тереза. И како што избрза со кампањата, така избрза со поставувањето на камен-темелници на погрешни места. Во чекор со неговото досегашно дејствување, како по обичај, ...
  | | веќе видена | слични