Орав

  во

  Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски престојуваше во работна посета на Подгорица во рамки на која учествуваше на состанокот ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Денеска официјално е обележано завршувањето на реконструкцијата на граничниот премин Божај – Хани и Хотит. Тоа е стратешки проект за прекугранична соработка, ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Денеска официјално е обележано завршувањето на реконструкцијата на граничниот премин Божај – Хани и Хотит. Тоа е стратешки проект за прекугранична соработка, ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Денеска официјално е обележано завршувањето на реконструкцијата на граничниот премин Божај – Хани и Хотит. Тоа е стратешки проект за прекугранична соработка, ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Денеска официјално е обележано завршувањето на реконструкцијата на граничниот премин Божај – Хани и Хотит. Тоа е стратешки проект за прекугранична соработка, ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Инсистирањето на прифаќање лажни реформи, мимикрии на правосудие и фингирана слобода на медиуми во име на административно зачленување во НАТО е западно ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Кога дојдов лани во септември, првпат по сменувањето на владата, беше убаво да се види дека политичката атмосфера драматично е сменета во однос на претходните ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Случајот „Актор“ кој вчера го отвори Специјалното Јавно Обвинителство, со кој сомничи функционери за перење на пари, местење на тендер и корупција е веќе ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Со оглед на подгревањето на атмосферата за отворање на истрага околу случајот Актор, прашање на време е кога ќе бидат покренати и првите постапки против ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Па, добро бре, луѓе мои, за ова ли се боревме, а? Премиерот Заев да ни е под опасност од руски атентатори, а ваму лидерот на државата Џес Бејли се расшетува и клешти по ток-шоуа. Наместо малку од малку да покаже државничка сила, па да се расшета низ Кремљ ко низ македонски судови и да ги фати за уши тоа Путин, Лавров и преостанатата антицентралнобалканскорепубличка политика, тој фатил да се прави духовит кај нашава Опра и да ни кажува гачки за тоа што си подарувале со Аиво Орав. Па уште нè прави мутави и ни кажува дека не бил он чадорот, ко ние да не знаеме дека чадор може да биде само врнежлив Англичанец, како Гарет на пример. Демек нам не ни е јасно дека Бејли не е чадор, туку сонце, и тоа ново сонце на слободата. А можеби нѐ тестира, а? Да види дали сме свесни дека тој е лично сонцето што нѐ огреа. Ич да не си губи време, па веројатно виде како Жаре сиот беше облеан од неговата сончева насмевка, море до крајот на емисијата ко од солариум да беше излегол. Така што нека не си губи многу време тестирајќи ги ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Иако македонскиот вицепрвак пред мечот со Мотор Запорожје важеше за голем аутсајдер (коефицентот во обложувалниците се движеше до 14,00 за победа на гостите), младиот тим од Автокоманда покажа дека сезонава ќе биде тврд орав за многу големи екипи. Носени од феноменалниот голман Дарко Арсиќ кој попладнево бранеше неверојатно, Металург имаше неколку водства уште од самиот старт. Добрата одбрана беше комбинирана со одличен напад па Металург после седум минути водеше со убедливи 1-6. Александар Гуглета кој неодамна се врати од повредата и ровит го започна мечот, играше како во транс и постигна 6 гола од 6 обиди во првиот дел. Момците на Јовиќ немаа намера да спуштат гас па после 17 минути игра водеа 3-11, предност каква што Металурзите на гостински терен имаа некогаш во најдобрите денови од клупската историја. Мотор Запорожје очигледно потценувачки влезе во натпреварот а тоа им се одби од глава па на паузата тимот од Автокоманда имаше високи +6 (12-18). Откако сфатија дека во Харков дошла екипа со богато ...
  сите 84 | | | веќе видена

  Пратениците предлагаат етничките Руси родени и израснати во Естонија и таканаречените „неграѓани “ кои не го знаат естонскиот јазик да немаат право на глас на локалните избори што треба да се одржат во октомври Kонзервативната народна партија (ЕKРЕ) од Естонија испрати нацрт-закон до парламентот на земјата со кој се предлага одземање на правото на имигрантите од земјите што не се членки на ЕУ (многу од нив етнички Руси родени и израснати во Естонија) и т.н. „неграѓани“ кои говорат руски јазик да немаат право на глас на локалните избори закажани за октомври, пренесува „Спутник“. Право на глас би имале само граѓани на Естонија и граѓаните на другите земји од ЕУ. Март Хелме, претседател на конзервативците, изјави дека гласачкото право на имигрантите кои не се од ЕУ и на неграѓаните всушност ја влошувало ефикасноста на локалната власт, затоа што недржавјаните гласаат за кандидати кои се непријателски расположени кон домородното население на земјата, пренесува порталот. По распадот на СССР, етничките Руси се ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Во ЕУ владее конфузија. Секој си тера на сопствена страна и гледа од аспект на интересот на матичната земја. Ова, барем според странските познавачи на состојбите е најкусиот опис на актуелната ситуација во Унијата. Се покажа ли најдобро ова разногласие во Македонија? Три посети на различни европски челници донесоа и три различни пораки. Едно е јасно, како што се менуваше политичката ориентација на дотичните, но и нивниот статус во институциите на ЕУ, така варираше и кажаното. Дојде и црниот понеделник. Црн за некого и за нечии очекувања. Или, повеќе се пусти желби. За наша среќа, малку се на број, но за несреќа, набиени со толку многу необјаснива омраза и ненаситна жед за моќ и за власт. Ликуваа, предвреме славеа, од радости „пукнаа“, со денови со фанфари го најавуваа, уште малку и црвен тепих ќе му постелеа (иако, за волја на вистината, повеќе милуваат шарен), а се случи неочекуваното. Упс, статива! Доналд Туск предизвика страшен дебакл на силните очекувања и најави што ги пуштија нивните омилени и скапо ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Во ЕУ владее конфузија. Секој си тера на сопствена страна и гледа од аспект на интересот на матичната земја. Ова, барем според странските познавачи на состојбите е најкусиот опис на актуелната ситуација во Унијата. Се покажа ли најдобро ова разногласие во Македонија? Три посети на различни европски челници донесоа и три различни пораки. Едно е јасно, како што се менуваше политичката ориентација на дотичните, но и нивниот статус во институциите на ЕУ, така варираше и кажаното. Дојде и црниот понеделник. Црн за некого и за нечии очекувања. Или, повеќе се пусти желби. За наша среќа, малку се на број, но за несреќа, набиени со толку многу необјаснива омраза и ненаситна жед за моќ и за власт. Ликуваа, предвреме славеа, од радости „пукнаа“, со денови со фанфари го најавуваа, уште малку и црвен тепих ќе му постелеа (иако, за волја на вистината, повеќе милуваат шарен), а се случи неочекуваното. Упс, статива! Доналд Туск предизвика страшен дебакл на силните очекувања и најави што ги пуштија нивните омилени и скапо ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Собранието може да расправа и со месеци и да не донесе ниту една одлука, ако продолжат бескрајните реплики и контрареплики меѓу пратениците од иста или од различни партии. Дебатата како дел од продолжението на конститутивната седница ја почнаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од кои сите се пријавија за збор во врска со првата точка, избор на претседател и членови на Комисијата за избори и именувања, а потоа нивните партиски колеги им реплицираа и тие одговараа. Од вчера кон дискусијата се приклучија и пратеници од ДУИ и од СДСМ. Иако на пленарните седници со Деловникот е ограничено времето за дискусија на 10 минути за секој пратеник, по три минути за реплика и по една минута за контрареплика, ако сите ги искористат овие временски рамки, со оглед на ограниченото работно време на Собранието, расправата само за првата точка може да трае триесетина дена. Потоа би дошла точката за избор на претседател на Собранието, што ако оди директно на седницата би траела барем толку, а ако треба да се помине процедурата низ ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Aко до пред една година Талат Џафери за Зоран Заев беше бесрамен лажго кој на отворена сцена ја манипулира јавноста со невистини, денес тој Талат Џафери од истиот тој Зоран Заев е претставен како искусен и капацитетен човек кој ќе внел нов дух во Собранието. Имено, во октомври 2015 година, Зоран Заев го отфрли како неточно тврдењето на Талат Џафери дека предлог законот за забрана на поседување и објавување на прислушуваните материјали бил доставен и за него знаеле од СДСМ. – Со почит кон господинот Џафери, ќе кажам дека тој бесрамно излажа. Може да ме демантира. На крајот, постои и неутрална страна како амбасадорот Бејли, амбасадорот Орав и господинот Питер Ван Хауте, кои може да кажат што навистина било Предлог законот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е спроведување цензура слично како во најстрогите режими – изјави тогаш Заев. Пред само два дена или поточно, година и пет месеци од оваа изјава, за Заев Џафери сега е капацитетен човек, кој што го знаел Парламентот, имал искуство и ја знаел парламентарната демократија. – ...
  сите 55 | | | веќе видена

  Одлуката на СДСМ да ги даде своите потписи за предлогот, Талат Џафери да стане прв Албанец претседател на Собранието на Република Македонија, го покажува лицемерието на Зоран Заев и на неговата партија, анализира порталот „Курир“. При гостувањето во на телевизијата Канал 5, Заев го образложи изборот на Џафери со образложението дека тој е човек што има капацитет и искуство, но и ја познавал парламентарната демократија, пишува „Курир“. Како што наведува порталот во својот текст, овој став на Заев е сосема спротивен од оној од пред година ипол, кога за Заев Талат Џафери беше бесрамен лажго кој на отворена сцена ја манипулирал јавноста со невистини. Како што се појаснува во анализата на „Курир“, во октомври 2015 година, Заев го отфрлил како неточно, тврдењето на Талат Џафери дека предлог законот за забрана на поседување и објавување на прислушуваните материјали бил доставен и за него знаеле од СДСМ. „Со почит кон господинот Џафери, ќе кажам дека тој бесрамно излажа. Може да ме демантира. На крајот, постои и ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Aко до пред една година Талат Џафери за Зоран Заев беше бесрамен лажго кој на отворена сцена ја манипулира јавноста со невистини, денес тој Талат Џафери од истиот тој Зоран Заев е претставен како искусен и капацитетен човек кој ќе внел нов дух во Собранието. Имено, во октомври 2015 година, Зоран Заев го отфрли како неточно тврдењето на Талат Џафери дека предлог законот за забрана на поседување и објавување на прислушуваните материјали бил доставен и за него знаеле од СДСМ. – Со почит кон господинот Џафери, ќе кажам дека тој бесрамно излажа. Може да ме демантира. На крајот, постои и неутрална страна како амбасадорот Бејли, амбасадорот Орав и господинот Питер Ван Хауте, кои може да кажат што навистина било Предлог законот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е спроведување цензура слично како во најстрогите режими – изјави тогаш Заев. Пред само два дена или поточно, година и пет месеци од оваа изјава, за Заев Џафери сега е капацитетен човек, кој што го знаел Парламентот, имал искуство и ја знаел парламентарната демократија. – ...
  сите 41 | | | веќе видена