Оли Рен

  во

  Европскиот парламент (ЕП), по долги преговори помеѓу политичките групи, денес ќе дебатира за ситуацијата во Каталонија. Барањето за дебата дојде до левите партии и Групата на зелените на кои им се придружија групата на либералите (АЛДЕ) и Партијата на социјалисти и демократи (ПСД). Најголемата европска политичка група Европската народната партија (ЕНП) се согласи да се одржи оваа дебата откако постави свој услов. Условот е да не се разговара за полициското насилство на шпанската полиција за време на референдумот во Каталонија. На оваа моќна политичка група и припаѓа и шпанскиот премиер Мариано Рајох. Во обид да го спречи референдумот шпанската полиција употреби сила и беа повредени 893 лица. Барањето за дебата датира од минатата недела, пред референдумот, но до вчера ПСД и ЕНП не се согласуваа на дебата. Сликите на полициско насилство што во неделата дојдоа од Каталонија ги примораа европските пратеници да се согласат на дебата. “Бараме од Европа да не ги затвора очите пред полициското насилство што го ...
  сите 370 | | | веќе видена

  Челниците на државите членки на Европската унија почнаа попладнето во неделата да го осудуваат насилството во Каталонија, каде што шпанската полиција со сила настојува да го спречи референдумот за независност на оваа шпанска покраина, додека европските институции сѐ уште не се изјаснуваат. Белгискиот премиер Шарл Мишел првиот го проби европскиот молк. „Насилството никогаш не може да биде одговор. Ги осудуваме сите форми на насилство и го потврдуваме нашиот повик на дијалог“, порача преку Twitter Мишел. По Мишел се огласи и словенечкиот премиер Миро Церар со пораката: „Загрижен сум поради ситуацијата. Повикувам на политички дијалог, владеење на правото и мирно решение“. Претставникот на Каталонија при ЕУ, Амадеу Алтафај, инаку поранешен портпарол на Европската комисија и заменик шеф на кабинетот на поранешниот еврокомесар Оли Рен, му се заблагодари на Мишел што го проби ѕидот на молчење и ги повика претседателот и потпретседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер и Франс Тимерманс да „интервенираат и да ги заштитат ...
  сите 313 | | | веќе видена

  Демократскиот сојуз смета дека спорот за името на нашата држава наметнат од Република Грција треба да се решава во три фази. „Своевременo (крајот на 2009) фазното решавање на спорот беше подржан и од Хозе Мануел Баросo, претседател на Европската комисија и Оли Рен, комесар за проширување на ЕУ , но овој пристап не се прифати од Владата. Имајќи предвид дека само со офанзивна дипломатија и иницијативност од страна на новата Влада можно е процесите да се движат напред, како и цврстата определеност за промени и реформи, Демократскиот сојуз смета дека фазното решавање на спорот со Грција може да биде добра основа за деблокирање на евроатланските процеси“, соопшти партијата на Павле Трајанов. Со оваа стратегија, ДС предлага прифаќање на компромисно решение за името преку замена на референцата „Поранешна Југословенска Република Македонија“, односно прифаќање на решение за име за меѓународна употреба. „По прифаќањето име за меѓународна употреба и неговата верификација во Владите од страна на Република Македонија и ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Демократскиот сојуз смета дека спорот за името на нашата држава наметнат од Република Грција треба да се решава во повеќе (три) фази. Своевременo (крајот на 2009) фазното решавање на спорот беше подржан и од Жозе Мануел Баросo, претседател на Европската комисија и Оли Рен, комесар за проширување на ЕУ, но овој пристап не се прифати од Владата на РМ. Имајќи во предвид дека само со офанзивна дипломатија и иницијативност од страна на новата Влада можно е процесите да се движат напред, како и цврстата определеност за промени и реформи, Демократскиот сојуз смета дека фазното решавање на спорот со Грција може да биде добра основа за деблокирање на евроатланските процеси. Со оваа стратегија ДС предлага: I ФАЗА Прифаќање на компромисно решение за името преку замена на референцата „Поранешна Југословенска Република Македонија“, односно прифаќање на решение за име за меѓународна употреба. Во оваа фаза се смета дека е апсолвирано прашањето сврзано со националниот идентитет и јазикот. По прифаќањето име за меѓународна ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Демократскиот сојуз смета дека спорот за името на нашата држава наметнат од Република Грција треба да се решава во три фази. „Своевременo (крајот на 2009) фазното решавање на спорот беше подржан и од Хозе Мануел Баросo, претседател на Европската комисија и Оли Рен, комесар за проширување на ЕУ , но овој пристап не се прифати од Владата. Имајќи предвид дека само со офанзивна дипломатија и иницијативност од страна на новата Влада можно е процесите да се движат напред, како и цврстата определеност за промени и реформи, Демократскиот сојуз смета дека фазното решавање на спорот со Грција може да биде добра основа за деблокирање на евроатланските процеси“, соопшти партијата на Павле Трајанов. Со оваа стратегија, ДС предлага прифаќање на компромисно решение за името преку замена на референцата „Поранешна Југословенска Република Македонија“, односно прифаќање на решение за име за меѓународна употреба. „По прифаќањето име за меѓународна употреба и неговата верификација во Владите од страна на Република Македонија и ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Демократскиот сојуз смета дека спорот за името на нашата држава наметнат од Република Грција треба да се решава во три фази. „Своевременo (крајот на 2009) фазното решавање на спорот беше подржан и од Хозе Мануел Баросo, претседател на Европската комисија и Оли Рен, комесар за проширување на ЕУ , но овој пристап не се прифати од Владата. Имајќи предвид дека само со офанзивна дипломатија и иницијативност од страна на новата Влада можно е процесите да се движат напред, како и цврстата определеност за промени и реформи, Демократскиот сојуз смета дека фазното решавање на спорот со Грција може да биде добра основа за деблокирање на евроатланските процеси“, соопшти партијата на Павле Трајанов. Со оваа стратегија, ДС предлага прифаќање на компромисно решение за името преку замена на референцата „Поранешна Југословенска Република Македонија“, односно прифаќање на решение за име за меѓународна употреба. „По прифаќањето име за меѓународна употреба и неговата верификација во Владите од страна на Република Македонија и ...
  сите 74 | | | веќе видена

  Словенечкиот претседател Борут Пахор во интервју за Вечерњи лист зборува пред се за судската одлука од арбитражниот суд од која веројатно ниту Словенија ниту Хрватска нема да бидат задоволни, за тоа кој ја предложил арбитражата, за добрите врски со Русија, но и проблемите на ЕУ со Турција, мигранстската криза, а ја истакнува загрижувачката ситуација на Балканот, особено во Македонија и Босна и Херцеговина. Борут Пахор кого наскоро го чека предизборна кампања за втор претседателски мандат, „не дочека насмеан и како и секогаш дотеран“, пишуваат Хасан Хајдар Диаб и Роберт Бубало, автори на интервјуто за хрватскиот весник „Вечерњи лист“. На прашањето дали смета дека е успех или неуспех тоа што е популарен во Хрватска, земја со која Словенија дели низа отворени прашања, Пахор вели дека е успех на било кој политичар да постигне симпатии кај луѓето, особено во соседна држава со која имаат најмногу отворени прашања. Решение со арбитража и почитување на судските одлуки Хрватските новинари ги интересираше зошто двете ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Несфатливо е дека еден еврокомесар можеше да си дозволи да дојде во Македонија со така неподготвен протокол како завчерашниот на Јоханес Хан. Ако тој смета дека мора по секоја цена да се формира некоја Петен влада во Македонија, но за тоа нема согласност од најголемата партија и згора на тоа од клучниот фактор за доделување мандат за таква Влада – претседателот на државата – тогаш, доаѓањето во државата за да прими порака од Иванов дека нема што да се гледаат и да разговараат е еднакво или на аматеризам на еврокомесарот од најлош вид или на насилничко однесување на еврокомесарот, а со тоа и на целата Европска комисија со кое им објави војна на 80 отсто од населението што се изјасниле против тоа државата да ни ја води албанскиот премиер. Бидејќи е познато дека ЕУ-чиновниците се бирократи, кои, пред с`, ги интересира нивната неколку десетици илјади евра плата, но исто така е познато дека не се аматери за вакви работи, останува дека Хан завчера се обиде да биде само еден обичен уличен насилник. Неговата порака ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Но, настрана тоа, импресивно неинтелигентно звучи пораката на Хан до „За заедничка Македонија“, која преведена на наш јазик гласеше – кој ве е…! Да не беше неговата минатогодишна средба во Скопје со т.н. невладини, ќе мислевме дека човекот има принцип. Ама нема. Kако што иста порака доби и ТВ „Нова“ околу нивното барање за средба по повод притворот на Сеад Kочан и целата постапка за тој случај. Kога на тоа ќе се додаде дека СЈО има влезено во секој порелевантен медиум што не е под контрола на УСАИД, СОРОС и западните амбасади, а Хан на сите им ја прати истата порака како и на „За заедничка Македонија“, завчерашниот негов насилнички аматеризам барем можеме да го цениме по искреноста: ЕУ и Европската комисија не ги интересира никаква слобода, ниту реформи ниту права и слични за нив, очигледно, дреболии во Македонија. Сега имаме и писмен документ и доказ дека сите такви изговори служеле само како инструмент за да се притиска Груевски и да се создаде терен за операцијата „Пуч“, да се стави во функција албанскиот ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Несфатливо е дека еден еврокомесар можеше да си дозволи да дојде во Македонија со така неподготвен протокол како завчерашниот на Јоханес Хан. Ако тој смета дека мора по секоја цена да се формира некоја Петен влада во Македонија, но за тоа нема согласност од најголемата партија и згора на тоа од клучниот фактор за доделување мандат за таква Влада - претседателот на државата - тогаш, доаѓањето во државата за да прими порака од Иванов дека нема што да се гледаат и да разговараат е еднакво или на аматеризам на еврокомесарот од најлош вид или на насилничко однесување на еврокомесарот, а со тоа и на целата Европска комисија со кое им објави војна на 80 отсто од населението што се изјасниле против тоа државата да ни ја води албанскиот премиер. Бидејќи е познато дека ЕУ-чиновниците се бирократи, кои, пред с`, ги интересира нивната неколку десетици илјади евра плата, но исто така е познато дека не се аматери за вакви работи, останува дека Хан завчера се обиде да биде само еден обичен уличен насилник. Неговата порака ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми. Очекуваме наскоро да се формира нова влада, посветена на имплементирање на заостанатите реформи. Ќе продолжиме да инсистираме на имплементирање на сите делови од Договорот од Пржино. Тоа е клучно за да се врати земјата на патот кон ЕУ, нешто што нејзните граѓани го сакаат и го заслужуваат – велат за „Мета“ извори во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ во петокот соопшти дека ќе побараат од Хан јавно да ја осуди тиранската платформа, ЕУ да се придржува до принципите што ги воспостави претходниот еврокомесар Оли Рен, односно победникот од македонскиот политички блок да коалицира со победникот од албанскиот блок, и да се одблокираат евроинтегративните процеси. Во Брисел не сакаат да ја коментираат ниту изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека партијата подготвува ...
  сите 267 | | | веќе видена

  Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми. Очекуваме наскоро да се формира нова влада, посветена на имплементирање на заостанатите реформи. Ќе продолжиме да инсистираме на имплементирање на сите делови од Договорот од Пржино. Тоа е клучно за да се врати земјата на патот кон ЕУ, нешто што нејзните граѓани го сакаат и го заслужуваат – велат за „Мета“ извори во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ во петокот соопшти дека ќе побараат од Хан јавно да ја осуди тиранската платформа, ЕУ да се придржува до принципите што ги воспостави претходниот еврокомесар Оли Рен, односно победникот од македонскиот политички блок да коалицира со победникот од албанскиот блок, и да се одблокираат евроинтегративните процеси. Во Брисел не сакаат да ја коментираат ниту изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека партијата подготвува ...
  сите 417 | | | веќе видена

  Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми. Очекуваме наскоро да се формира нова влада, посветена на имплементирање на заостанатите реформи. Ќе продолжиме да инсистираме на имплементирање на сите делови од Договорот од Пржино. Тоа е клучно за да се врати земјата на патот кон ЕУ, нешто што нејзните граѓани го сакаат и го заслужуваат – велат за „Мета“ извори во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ во петокот соопшти дека ќе побараат од Хан јавно да ја осуди тиранската платформа, ЕУ да се придржува до принципите што ги воспостави претходниот еврокомесар Оли Рен, односно победникот од македонскиот политички блок да коалицира со победникот од албанскиот блок, и да се одблокираат евроинтегративните процеси. Во Брисел не сакаат да ја коментираат ниту изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека партијата подготвува ...
  сите 218 | | | веќе видена

  Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми. Очекуваме наскоро да се формира нова влада, посветена на имплементирање на заостанатите реформи. Ќе продолжиме да инсистираме на имплементирање на сите делови од Договорот од Пржино. Тоа е клучно за да се врати земјата на патот кон ЕУ, нешто што нејзните граѓани го сакаат и го заслужуваат – велат за „Мета“ извори во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ во петокот соопшти дека ќе побараат од Хан јавно да ја осуди тиранската платформа, ЕУ да се придржува до принципите што ги воспостави претходниот еврокомесар Оли Рен, односно победникот од македонскиот политички блок да коалицира со победникот од албанскиот блок, и да се одблокираат евроинтегративните процеси. Во Брисел не сакаат да ја коментираат ниту изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека партијата подготвува ...
  сите 206 | | | веќе видена

  Се интензивираат активностите пред утрешното доаѓање во Скопје на еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, во уште еден обид за договор за излез од политичката криза. Потврдувајќи ја посетата, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, во саботата на прес-конференција потсети дека, на Самитот на шесте западнобалкански лидери во Сараево, Хан ја истакнал неопходноста од регионална соработка и предупредил на ризикот од подгревање на тензиите, вклучувајќи ги и меѓуетничките, со изјави и со дејства што можат да ги поткопаат добрососедските односи. Пред да пристигне во нашата земја, еврокомесарот Хан даде и интервју за „Дојче веле“. Тој притоа апелира до македонските политичари дека мора да се држат до договорот од Пржино, но и ги предупредува дека „не треба да мислат дека со изборите и со формирањето на новата влада, сите проблеми би биле решени“. Во интервјуто, мешањето на албанскиот премиер Еди ...
  сите 373 | | | веќе видена

  Секојдневните протести на околу 150.000 граѓани во различни градови на Македонија го трасираа правецот по кој мора да се решава политичката криза. Потпретседателот на ГРОМ, Љупчо Пренџов во интервју за Прес24 вели дека граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ е непобитен фактор, без чија воља нема да може да се повлече ниту едно решение. Секојдневните протести на околу 150.000 граѓани во различни градови на Македонија го трасираа правецот по кој мора да се решава политичката криза. Потпретседателот на ГРОМ, Љупчо Пренџов во интервју за Прес24 вели дека граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ е непобитен фактор, без чија воља нема да може да се повлече ниту едно решение.-Во моментов на политичката сцена, партиите не се единствениот фактор кој треба нешто да донесе или да одлучи. Тука се и граѓаните на Република Македонија кои секојдневно, и во сé поголем број излегуваат на улица и го искажуваат својот револт. Никогаш во историјата на независна Македонија не сме имале состојба во која ...
  сите 311 | | | веќе видена

  ВМРО-ДПМНЕ ќе достави три барања до еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан при неговата посета во вторник. - Прво, очекуваме јасно да ја осуди Тиранската платформа и јасно да осуди мешање на странски држави во внатрешните работи на Република Македонија. И Албанија како и Македонија е земја-кандидат за членство во ЕУ и очекуваме однесувањето на премиерот на Албанија да биде осудено од надлежниот за таа работа, а тоа е еврокомесарот за проширување - рече пратеникот Александар Николовски во гостувањето на дневникот на телевизија Сител. Втора работа што ВМРО-ДПМНЕ ја очекува од комесарот и Европската Унија, е да се држат до своите принципи и барања. - Неговиот претходник Оли Рен во 2007 година, бараше да се почитува правилото при формирање на Влада кое значи, победникот во македонскиот, секогаш да коалицира со победникот во албанскиот блок. Бараме тоа правило да се почитува и сега и во иднина. Да не се прекршуваат правилата кои ги бара самата ЕУ – додаде Николовски. Третата работа ...
  сите 371 | | | веќе видена