Оксфорд

  во

  Вонземјаните отсекогаш ја преокупирале имагинацијата на многу луѓе. Универзумот е голем, исполнет со многу други планети, но некако се чини дека луѓето се сами ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Германскиот произведувач на автомобили БМВ, објави дека планира да ја затвори фабриката во Оксфорд, која произведува автомибили од марката Мини, само еден ...
  сите 111 | | | веќе видена

  Како што Илон Маск не го создаде сам електричниот автомобил, и Марк Зукерберг не ги создаде социјалните мрежи, така и Стив Џобс не го создаде Ајфонот. Сите ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Секако дека е тешко да се биде континуирано во врвот на проблемскиот шах, уште повеќе што веќе имам 63 години, а и се појавуваат нови млади проблемисти што се ...
  сите 6 | | | веќе видена

   Кога би ги ставиле некои настани на временска оска, ќе сфатиме дека нашата перцепција на времето можеби е малку искривена. Веќе на сите ни се познати фактите ...
  сите 13 | | | веќе видена

  аЦели десет години по големиот успех на првиот дел, популарниот филмски мјузикл „Мама миа“ доби продолжение, повторно со музиката на безвременските хитови на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  1568.- Роден е Томазо Кампанела, италијански филозоф, доминиканец. Во делото “Сончева држава”, напишано по примерот на Платон и на Томас Мор го изложи своето ...
  сите 3 | | | веќе видена