Охрид

  во

  Стојановски прва принова за Победа

  Прилепскиот фудбалски прволигаш Победа конечно доведе нов играч во своите редови. Тоа е Горан Стојановски, фудбалер за врска, досегашен член на кратовски Силекс. Станува збор за квалитетен поединец, докажан, кој ќе конкурира за првата постава од составот на тренерот Николче Здравески. Наредните денови се најавени уште седум-осум нови играчи од земјава и од странство. Според тоа како течат работите, втор новодојден во екипата се очекува да биде поранешниот напаѓач на Вардар, Бразилецот Елијас да Силва Деилсон, кој досега играше во Португалија. Неговото и доаѓањето на останатите засилувања е неопходно што поскоро да се случи, бидејќи времето изминува, подготовките за наредниот шампионат влегуваат во втората фаза. Вчера беше тест-натпреварот со Пелистер во Битола, а серијата пријателски средби треба да продолжи против Турново, Напредок, Силекс и Охрид.
  | | веќе видена | слични

  Публиката го запозна од потрагата по нови пејачки имиња
  „Мак-ѕвезди“: Влатко Лозаноски

  Македонската јавност го запозна Влатко Лозаноски како учесник во потрагата по нови музички ѕвезди, „Мак-ѕвезди“, каде што веднаш се истакна како фаворит и миленик на публиката, а го освои третото место. Неговиот последен успех е победата на првиот радиофестивал „Ѕвездена ноќ“,со песната „Врати ме“.Овој фестивал ќе го паметам цел живот зашто е прв фестивал на кој учествував, со моја прва песна, за која ја добив својата прва награда. Организацијата на фестивалот беше на високо ниво, а за тоа беше заслужна одличната екипа што работеше на него. Сметам дека во иднина ќе биде еден од најреномираните летни фестивали во Македонија. Секако дека ми значи наградата, но исто толку ми е драго што песната е прифатена од публиката и ја вртат по радиостаниците. Но, не застанувам тука, ќе има уште многу песни, кои сакам да им ги подарам на моите обожаватели - вели Влатко.

  НЕСОГЛАСУВАЊА СО МЕНАЏЕРОТ

  Иако ...
  | | веќе видена | слични

  Претставници на Хунзите, потомци на војниците на Александар Македонски кои повеќе од 23 века живеат под Хималаите, во денешен Пакистан, денеска првпат ќе стапнат на територијата на Македонија, која ја сметаат за земја на своите предци. Шестчлената делегација од принципатот на Хунзите, предводена од принцот Газанфар али Кан и принцезата Рани Атика, ќе биде пречекана со највисоки државни почести. По слетувањето на аеродромот „Александар Велики“ ќе ги прими премиерот Никола Груевски. Во еднонеделната посета на Македонија гостите ќе имаат можност одблиску да се запознаат со македонските обичаи и да ја стават на проверка вистинитоста на нивните легенди кои зборуваат за блискоста со Македонците. Во организација на Македонскиот институт за стратегиски истражувања „16.9“, на чија покана хуншката делегација доаѓа во Македонија, гостите ќе ги посетат Охрид, Битола, Прилеп, Лазарополе, Вевчани, Гари. Тие викендов ќе го проследат одржувањето на Галичката свадба, односно македонскиот венчален обичај, кој, според ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот претставник на челинџ-купотна ФИБА, екипата на Амак СП, во првото елиминациско коло ќе игра со словенечкиот Златорог Лашко. Првиот натпревар се игра на 14 октомври во Охрид, додека реваншот е закажан седум дена подоцна во Словенија- Немам некои сознанија за Златорог, освен тоа дека лани завршија на средината од табелата. Мислам дека ќе биде неизвесно во двата натпревари, а се надевам дека од овој двомеч ние ќе бидеме севкупни победници. Составот на Златорог не го знам, но моја грижа е нашиот тим. Ќе се обидеме да доведеме и квалитетни засилувања од странство, но и дел од домашните квалитетни кошаркари кои немаат договори. Очекувам следната сезона да имаме силен тим - изјави Марјан Лазовски, тренер на охриѓани.
  | | веќе видена | слични

  Популарниот етно-состав „Синтезис“ во понеделникот го сними својот нов видеозапис за песната „Сам легнувам“. Снимањето се случуваше на неколку локации околу охридската плажа Немо. Композицијата е дел од нивниот нов албум „Идентитет“ и претставува побрза балада со љубовна тематика. Песната ќе добие видеоспот со модерен израз, иако станува збор за песна постара од 250 години, која потекнува од источните краеви на Македонија. Групата го сработи видеоспотот за „Сам легнувам“ со режисерот Никола Кумев и со неговата екипа, а промоцијата се најавува кон средината на август. „Синтезис“ наесен планира голема концертна промоција на новиот материјал од албумот „Идентитет“, која беше најавена со бесплатниот концерт на Кале во рамките на „Скопско лето“.
  | | веќе видена | слични

  Два дена пред потпишувањето на Договорот во Охрид, во заседа загинаа осум припадници на безбедносните сили

  Гордана Дувњак

  Досието „Љуботен“ е единствениот македонски случај поврзан со воениот конфликт од 2001 година, што заврши со судски процес и пресуда пред Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг. Настанот се случи спроти потпишувањето на Рамковниот договор на 13 август, кој требаше да го означи крајот на војната, за која се уште има многу непознатости. Дали тоа беше воен конфликт за поголеми права инициран од незадоволното албанско етничко малцинство, борба за територии или, пак, увезена криза од Косово?

  Во една напната и тензична атмосфера, исцрпена од неколкумесечните воени дејства, кога се уште не беа стивнати реакциите за загинувањето на 10-те припадници на македонските безбедносни сили кај Карпалак, Македонија ја потресе уште една лоша вест. На 10 август, во минска заседа кај месноста Љуботенско Бачило загинаа уште осум резервисти, а исто толку припадници на ...
  | | веќе видена | слични

  Музика, филмови и квизови е генералната слика за програмската шема која летово ќе им биде понудена на гледачите

  Ивона Саздовска

  Сите оние кои нема да можат да заминат на некоја туристичка дестинација и за момент да избегаат од секојдневјето, ќе бидат принудени да се задоволат со она што ќе го понудат медиумите како летно и лесно освежување.

  Еве што ќе може да се гледа ова долго и според температурите екстремно жешко лето.

  Телевизија А1 летово со многу новитети за зависниците на телевизијата. За почеток експерименталната програма на првата национална кабелска телевизија А2 ќе донесе многу нови и интересни содржини.

  „Она што може да го најавиме за почеток е дека наскоро ќе започне да се емитува нова сапуница од шпанско говорно подрачје под наслов Ла Лола . Серијата е откупена во повеќе од шеесет земји и ќе биде убаво летно освежување за сите. Во вечерните термини, во 22 часот, ќе се емитува по еден филм. Потоа, во план е да стартува емисијата Тито - црвено и ...
  | | веќе видена | слични

  Хунзите се народ кој денеска живее во рамките на Пакистан

  Денеска попладне на скопскиот аеродром „Александар Велики“ пристигнува седумчлена делегација од земјата на Хунзите, предводена од принцот мир Газанфар Али Кан и принцезата Рани Атика. Нивното доаѓање во Македонија, од организаторите на ова гостување, „Македонскиот институт за стратегиски истражувања 16.9“ е најавено како „прво стапнување на почвата на својата прататковина, по 23 века, на наследниците од фалангата на Александар Македонски.

  Хунзите се народ, кој денеска живее во рамките на Пакистан, во нејзиниот северен дел, на границата со Авганистан. Во нивната традиционална генеологија цели 23 века не се отстапило од сознанието дека тие се потомците на војската на македонскиот освојувач, кои останале и се населиле во областа Хунза, поради исцрпеност, повреди и неспособноста да ги продолжат понатамошните освојувања со него. Хунзите успеале да ги задржат своите обичаи и традиција, без големи влијанија од страна, поради ...
  | | веќе видена | слични

  Јавните финансии во два научни труда

  Радикална промена во собирањето на јавните приходи првенствено како резултат на воведувањето на рамниот данок, од една страна, и засилената финансиска контрола се дел од проблематиката на јавните финансии, обработени во книгите „Структурата на јавните финансии во Република Македонија“ и „Економско разведрување“. Тие се издадени од Институтот за економски стратегии и меѓународни односи ОХРИД, а нивен автор е проф. д-р Томе Неновски.

  „Структурата на јавните финансии во Република Македонија“ може да се смета за своевиден прирачник за оние кои се ангажирани во реализација на системот на јавни финансии. Таа може да биде корисна и за сите стопанственици и граѓани. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  Утринава, пред заминување за Охрид, имам важен состанок со една австриска фирма. Со екипата на Драмски театар, т.е. со претставата „Сон на летната ноќ“, попладне ја имаме првата амибиентална проба во Охрид. Потоа, одам за Отешево, каде што колегата Дац настапува со „Облачна исповед“ на фестивалот на „Актерот на Европа“.

  Милка Ефтимова

  оперска певица

  Со деветнаесетте настапи во мојата биографија на „Охридско лето“, годинава имам намера да уживам во оваа манифестација од страна на публиката. Денеска се подготвувам за утрешното заминување во Охрид, каде што ќе останам десетина дена, како и за отворањето на „Охридско лето“.

  Дејан Николовски

  инст. по фитнес во ТЦЦ „Плаза“

  Вообичаено, денот ми започнува со мојот личен тренинг за одржување на формата и кондицијата. Потоа продолжувам со работа, т.е. со тренинг - инструкциите за членовите на клубот. Вечер, најверојатно, релаксирано дружење со пријателите.
  | | веќе видена | слични

  Државната антикорупциска комисија во функција на спречување на корупцијата во политиката укажува дека треба да запрат сите активности за вработувања до изборот на новата Влада.

  Од новите пратеници дури 36 до Антикорупциската комисија поднеле анкетни листови за својата имотна состојба.

  Комисијата поднела барање за поведување на прекршочна постапка за неподнесување на анкетни листови против екс пратеникот и премиер Љубчо Георгиевски и Даут Реџепи лека од редовите на ДПА.

  „Предмети во врска со вработувања, прецизно за време на изборниот процес, по кои Државната комисија ќе продолжи да постапува со оглед на индиции дека се работи за кршење на прописите“, изјави Мирјана Димовска, претседател на Државната комисија за спречување корупција.

  „Тоа се „Проаква“ - Струга, не е испочитуван режимот, извршени се 165 вработувања, огласот бил за 182 лица. Второ, Фондот за здравствено осигурување, подрачната служба Струга, од одговорот произлегува дека не го почитувале укажувањето, ...
  | | веќе видена | слични

  Висока делегација предводена од принцот Газанфар Али Кан со титула Мир и принцезата Рани Атика од народот Хунзи, кои себеси се сметаат за Македонци и потомци на Александар Македонски, факт кој од колено на колено го пренесуваат 23 века, утре ќе допатува во Македонија.

  Принципатот на Хунзите во моментов е во состав на Пакистан, некогашна Персија, а местото каде тие живеат, според историските податоци, била најисточната точка на кралството на Александар Македонски.

  Делегацијата, во која се и сестрата на принцот, но и нивен историчар, веднаш откако ќе пристигне во Македонија ќе биде примена од премиерот Никола Груевски, а подоцна и од архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и скопскиот градоначалник Трифун Костовски.

  Во Скопје делегацијата ќе се задржи два дена, а потоа во организација на Македонскиот институт за стратегиски истражувања 16.9, на чија покана и доаѓа во Македонија, ќе ги посети Охрид, Битола, Прилеп, Лазарополе, Вевчани, Гари... а ќе има можност на Петровден ...
  | | веќе видена | слични

  Рајковиќ: Ќе се покажеме во добро светло во Романија

  Благодет е да се работи со овие момчиња, вели селекторот на македонската машка кошаркарска репрезентација „под 20“, Емил Рајковиќ, во екот на подготовките за настапот на Европското првенство Б-дивизија во почетокот на август, во романскиот град Таргу Муреш. Македонските надежи се подготвуваат во Охрид. За Рајковиќ речиси и да немаше одмор. Веднаш по завршувањето на шампионатот во кој освои двојна круна со екипата на Фени Индустри, младиот стратег се зафати со селекцијата составена од кошаркари до 20 години.

  - Немав одмор, но не жалам. Слободно можам да ви кажам дека е благодат работата со овие момчиња. Секој еден ден поминат со нив ме прави среќен. Дојдовме во Охрид бидејќи знаеме дека ќе имаме идеални услови да се подготвиме за тоа што следува, ЕП за играчи до 20 години Б-дивизија - вели Рајковиќ.На ЕП во групата со Македонија се Португалија, Финска, Норвешка и Велика Британија. Тоа се релативно непознати противниците. Освен имињата, ...
  | | веќе видена | слични

  Популарниот етно-состав „Синтезис“ во понеделникот го сними својот нов видеозапис за песната „Сам легнувам“. Снимањето се случуваше на неколку локации околу охридската плажа Немо. Композицијата е дел од нивниот нов албум „Идентитет“ и претставува побрза балада со љубовна тематика. Песната ќе добие видеоспот со модерен израз, иако станува збор за песна постара од 250 години, која потекнува од источните краеви на Македонија. Групата го сработи видеоспотот за „Сам легнувам“ со режисерот Никола Кумев и со неговата екипа, а промоцијата се најавува кон средината на август. „Синтезис“ наесен планира голема концертна промоција на новиот материјал од албумот „Идентитет“, која беше најавена со бесплатниот концерт на Кале во рамките на „Скопско лето“.
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот претставник на челинџ-купотна ФИБА, екипата на Амак СП, во првото елиминациско коло ќе игра со словенечкиот Златорог Лашко. Првиот натпревар се игра на 14 октомври во Охрид, додека реваншот е закажан седум дена подоцна во Словенија- Немам некои сознанија за Златорог, освен тоа дека лани завршија на средината од табелата. Мислам дека ќе биде неизвесно во двата натпревари, а се надевам дека од овој двомеч ние ќе бидеме севкупни победници. Составот на Златорог не го знам, но моја грижа е нашиот тим. Ќе се обидеме да доведеме и квалитетни засилувања од странство, но и дел од домашните квалитетни кошаркари кои немаат договори. Очекувам следната сезона да имаме силен тим - изјави Марјан Лазовски, тренер на охриѓани.
  | | веќе видена | слични

  Култура и спорт: хрватското стариградско поле влезе во Листата на светското наследство

  09 07 2008 Дел од хрватски остров е вклучен во Листата на светското наследство на УНЕСКО. Исто така во вестите: Григор Димитров од Бугарија победи на Вимблдон грен слем, и во Кипар е отворено првенството Европска ловџиска пушка.

  Стариградско поле. AФП

  Стариградското поле на хрватскиот остров Хвар во понеделникот (7-ми јули) беше приклучено на Листата на светското наследство на УНЕСКО, заедно со уште пет други европски места. УНЕСКО го додаде островот на својата листа поради неговата античка историја -- истиот за прват е населен во 4-тиот век пред н.е. од јонските Грци . Населението с уште одгледува маслинки и грозје, како сведоштво „на геометричкиот систем на земјишна поделба кои го користеле античките Грци“, вели УНЕСКО.

  Бугаринот Григор Димитров во неделата (6-ти јуни) победи на првенството Вимблдон 2008 во категоријата синглови за момчиња. Димитров (17) стана првиот Бугарин кој ...
  | | веќе видена | слични

  Одбиено барањето за повисоки цени на такси-превозот во Охрид

  ОХРИД - Советот на Општина Охрид на последната седница го одби барањето на таксистите за зголемување на цените на услугите. Тие се заканија дека сами ќе формираат цени и дека летово е можно да се направи вистински хаос во такси-превозот. Ова дотолку повеќе што компаниите ќе возат со различни цени, а тоа ќе биде на штета на туристите.

  „Поради постојаното зголемување на цените на бензините, побаравме стартната цена да се зголеми од постојните 30 на 50 денари, како и зголемување на цената по изминат километар, која сега е 15 денари“, објаснуваат претставници од нивното еснафско здружение.

  Тие реагираат дека Советот нема реални аргументи за одбивање на нивното барање за зголемување на цената на услугите.

  Според неофицијални процени, во Охрид има околу 450 такси-превозници, од кои една третина работат на диво. Таксистите тврдат дека состојбите во еснафот се влошиле пред седум месеци, по растурањето на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот етносостав „Синтезис“ деновиве го заврши снимањето на видеоспотот за темата сместена на нивниот последен носач на звук „Идентитет“, насловена „Сам легнувам“. Записот е сниман на плажата „Немо“ и нејзината околина, а за самата атмосфера и доживување доволно говори и податокот дека станува збор за тема која е стара над 250 години, а потекнува од источниот крај. Станува збор за балада, со малку побрз ритам и љубовна тематика. „Снимањето на спотот помина во најдобар ред, иако не беше лесно да се одговори на сите барања на режисерот, беше премногу топло“, вели Анета Шуланковска од „Синтезис“.

  Спотот го реализира „Кумев-продукција“, а неговата промоција се очекува кон средината на август, по што ќе следува концертна промоција на новиот албум, информираат од „Баги комуникации“, менаџери на етносоставот.
  | | веќе видена | слични

  Ова лето во Бугарскиот културен центар ќе може да се проследи богата програма. Во текот на месеците јули и август од содржините кои ги нудат се издвојува телевизискиот мјузикл под наслов „Гатач“. Станува збор за комедија, чија реализација е во целост бугарска и која ќе се прикажува утре во просториите на центарот со почеток во 16 часот. Потоа, истиот термин е резервиран и за комедијата „Михаил“ од Сава Доброплодни. Предвидено е и одржување на промоција на поезијата на бугарската авторка Виолета Сабева, а на 10 јули ќе се организира туристички поход „Охрид -Дојран 2008“.

  Проекцијата на филмови ќе продолжи и во втората половина на јули со филмот „Сиромашно лето“, чија проекција е закажана за 16 јули во 16 часот. Програмата за месец јули ќе биде заокружена со проекцијата на документарниот филм за Емил Димитров, познат бугарски пејач, во два дела.

  Августовската програма ќе почне со презентација на мултимедијалниот проект, издание под наслов „Христо Ботев-Поезија“, објавено во Градкста ...
  | | веќе видена | слични

  Педесетина настани во четириесет дена фестивал

  Речиси сите учесници првпат настапуваат на Охридско лето, кое ќе биде долговечен културен празник на овој простор, рече Гордана Јосифова-Неделковска, селектор на музичката програма на фестивалот


  Богата културна понуда на Охридско лето: Украинскиот национален балет лани го отвори фестивалот

  Повеќе од педесет концерти, претстави, балетски изведби, рецитали се на програмата на годинашното Охрид ско лето. На 12 јули во Античкиот театар во Охрид ќе биде отворено со концерт на светски познатата вокалистка Џеси Норман. Претстави на славните режисери Питер Брук, Томаж Пандур и на нашиот Александар Поповски, концерти на јапонската виолинистка Сара Чанг, на оперската дива Инва Мула од Тирана, заеднички настап на Влатко Стефановски и на Теодосиј Спасов од Бугарија се најавени само како дел од атрактивните настани што ќе донесат многу публика во Охрид. Црквата „Св. Софија“, нејзиното предворје, Долни Сарај, Античкиот театар, хотелот ...
  | | веќе видена | слични