Одеса

  во

  Железната црква “Свети Стефан“ е Македонска црква затоа што ја изградиле Македонците во Цариград, независно што сега е под јурисдикција на Бугарската ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Како познат автор на повеќе од 300 објавени дела, Николај Гамалеја беше член на Академијата на науките на СССР и на Академијата за медицински науки на СССР. ...
  сите 34 | | | веќе видена

  На денешен ден во 1926 година, во Софија, починал Крсте Петков Мисирков, кој е роден на 18 ноември 1874 година во селото Постол, во Егејска Македонија. Тој е ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Лекарите од Центарот за онкологија во Одеса решија да заработат дополнителни пари со инсталирање на скриени камери во ординациите. Гинеколозите ги снимале ...
  | | веќе видена

  Стана модерно статуите и спомениците ширум светот да се уриваат и уништуваат, а едно украинско село пронајде креативен пристап за историското наследство. ...
  | | веќе видена

  Бродови на НАТО маневрираат околу наоѓалиштето за гас Голицино, кое го обезбедува Крим со гас, пишува порталот "Euroasia Daily", повикувајќи се на изворите кои ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Заврши вистинската драма во градот Луцк на западот од Украина која траеше 12 часа. Полицијата го уапси и разоружа Максим Кривош Степанович (45), кој рано ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Вистинската , каде што маж, кој се претставил како Максим Плоким, киднапирал автобус со најмалку 10 патници, меѓу кои и една бремена жена и неколку ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Блаже Миневски (Јордан Плевнеш за судбината на балканскиот лингвистички Моцарт : Мисирков од Македонија во Европа и Светот!) Во драмата „Последниот ден на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Блаже Миневски Безусловната и безгранична љубов кон Македонија Во хронологијата на македонскиот писател Јордан Плевнеш пишува дека по таткова линија е ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Шахтар ја совлада Олександрија со 3-2 и создаде недостижна предност од 19 бода пред ривалот Динамо Киев, кој има и еден меч помалку, па клубот од Доњецк дојде ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Трагично финале на ултрамаратонот во регионот Одеса во Украина. Трката се одржала и покрај тоа што температурата била 40 степени целзиусови. Тоа било првиот ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Пратеникот од партијата Европска солидарност на Петро Порошенко, Тарас Билан, апелираше до украинскиот претседател Владимир Зеленски да детонира нуклеарни ...
  сите 5 | | | веќе видена

  На 1 јуни 1876 година во борбата против турската војска кај Враца загинал бугарскиот револуционер, поет и публицист Христо Ботев, кој пропагирал јужнословенско ...
  сите 5 | | | веќе видена