Николче Новески

  во

  Со вчерашните натпревари меѓу Мајнц и Лајпциг и Вердер Бремен и Борусија Дортмунд беше комплетирано 32-то коло во германската Бундеслига, но од оној првиот кој ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Адис Јаховиќ го постигна најчудниот хет-трик во светот. Повремениот репрезентативец на дуелот против Сиваспор даде автогол, а потоа постигна два гола за водство на Гезтепе од 1-2. Јаховиќ во 16. минута му донесе водство на домашниот тим (1-0), 17. минути подоцна израмни на 1-1. Во продолжението од првиот дел од белата точка биеше прецизно за 1-2. Слично нешто направи и Николче Новески во времето кога играше во Мајнц, постигна два автгола, а потоа погоди и во противничката мрежа.
  сите 5 | | | веќе видена

  Македонскиот фудбалски ас, Николче Новески на перфектен начин со ревијален меч на кој присуствуваа голем број на познати ликови ја заокружи својата активна фудбалска приказна поврзана со Мајнц 05. Битолчанецот повеќе од една деценија беше дел од бундеслигашот, период во кој со своите настапи, однесување ги освои навивачите на Мајнц кои уште долго ќе го паметат Македонецот. Новески на вчерашниот меч воедно беше испратен со една многу добра позната нумера на фудбалските терени „You’ll never walk alone“ со што составот од „Опел Арена“ испрати јасна порака дека дефанзивецот засекогаш ќе биде дел од нив.
  | | веќе видена

  Германскиот фудбалски стратег и сегашен предводник на Ливерпул, Јирген Клоп во текот на вечерашниот дел беше дел од спектаклот на „Опел Арена“ на кој нашиот Николче Новески ја заврши, заокружи својата приказна со бундеслигашот Мајнц 05. Присуството на Клоп воедно беше искористено од медиумите да дознаат нешто повеќе за Фелипе Кутињо и плановите на харизматичниот тренер со Бразилецот по трансфер сагата со Барселона. Барса и Кутињо посакуваат оваа зделка да се случи, меѓутоа Ливерпул и Клоп не дадоа зелено светло и офанзивниот играч и понатаму ќе биде дел од клубот од „Енфилд Роуд“. -Ние имавме една ситуација, Дортмунд имаше своја. Не верувајте во се што ќе се појави во медиумите или дека има понуди овде и таму и дека една минута по понудата треба се да е готово. Ова не е како Џорџ Орвел каде секој веднаш се знае. Ние имавме ситуација што ја сакавме и ниедна друга. Дортмунд одлучи да го пушти Дембеле, па не можам да направм споредба на двете ситуации. Ние се уште имаме добар играч во тимот кој може да ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Германски клуб Мајнц вчера се збогува со Николче Новески кој за овој тим настапуваше подолго од една деценија, а во меѓувреме ја доби и капитенската трака. Во својата долгогодишна кариера Новески одигра повеќе од 300 натпревари за германскиот клуб, па клубот одлучи на начин на кој што доликува на еден капитен да се прости од својата легенда. Ревијалниот натпревар беше предводен од двајцата екс тренерит на Македонецот, легендарниот Јирген Клоп и Томас Тухел. На опрошталниот натпревар на Новески секако беа и македонските фанови кои живеат и работат во Германија. Фотографиите и веста се превземени од порталот sportski.mk
  сите 2 | | | веќе видена

  Со пораката „Danke Capitano“, и со песната „You’ll never walk alone“, алудирајќи дека секогаш ќе остане дел од семејството на Мајнц, германскиот клуб му се заблагодари на македонскиот фудбалски интернационалец, и долгогодишен репрезентативец, Николче Новески, за 12-те години и повеќе од 300 настапи во нивниот дрес. На вчерашниот спектакл на „Опел Арена“ во Мајнц, фановите покажаа дека засекогаш ќе го паметат капитенот, а Мајнц најверојатно ќе му понуди да биде дел од структурите во клубот. Како и во песната, никогаш нема да чекори сам, секогаш ќе биде дел од Мајнц…
  сите 3 | | | веќе видена

  Триумфираше тимот на Мајнц предводен од Јирген Клоп со 9:6, а Новески беше стрелец на два гола.На крајот Македонецот со многу емоции се збогува од навивачите од кои беше бурно поздравенПред повеќе од 13.000 гледачи на „Опел арената" во Мајнц, капитенот на германскиот тим Николче Новески се прости од своите навивачи пред кои играше 11 години.Во неговата чест беше организиран ревијален натрпевар помеѓу Тимот на Мајнц и тимот на Николче Ноевски, на тренерските позиции беа Јирген Клоп и Томас Тухел кои му беа тренери и на македонскиот фудбалер.Триумфираше тимот на Мајнц предводен од Јирген Клоп со 9:6, а Новески беше стрелец на два гола.На крајот Македонецот со многу емоции се збогува од навивачите од кои беше бурно поздравен.
  сите 4 | | | веќе видена

  Пред повеќе од 13.000 гледачи на „Опел арената“ во Мајнц, капитенот на германскиот тим Николче Новески се прости од своите навивачи пред кои играше 11 години. Во неговата чест беше организиран ревијален натрпевар помеѓу Тимот на Мајнц и тимот на Николче Ноевски, на тренерските позиции беа Јирген Клоп и Томас Тухел кои му беа тренери и на македонскиот фудбалер. Триумфираше тимот на Мајнц предводен од Јирген Клоп со 9-6, а Новески беше стрелец на два гола. На крајот Македонецот со многу емоции се збогува од навивачите од кои беше бурно поздравен.
  сите 6 | | | веќе видена

  Македонската фудбалска легенда Николче Новески се прости од навивачите на „Опен Арената“ во Мајнц, капитенот на овој германск клуб ги бранеше боите вкупно 11 години. Беше организиран ревијален меч во негова чест, нашиот поранешен репрезентативец и вистински столб во одбранбениот дел. Беа поделени два тима, „Тимот на Мајнц“ и „Тимот на Николче“ предводени неговите поранешни тренери Јирген Клоп и Томас Тухел. На крајот победа славеше „Тимот на Мајнц“ со конечен резултат 9:6, а Новески беше стрелец на два голови (7:4, 8:5). Многу емоции на сите страни, Македонецот се збогуваше од навивачите од кои бурно беше поздравен. За Мајнц своевремено Новески (38) одигра вкупно 315 натпревари и реализираше 12 голови. Во својата кариера беше дел и од битолски Пелистер, Ханза Росток и Ерцгебирге Ауе.
  сите 7 | | | веќе видена

  Пред повеќе од 13.000 гледачи на „Опел арената“ во Мајнц, капитенот на германскиот тим Николче Новески се прости од своите навивачи пред кои играше 11 години. Во неговата чест беше организиран ревијален натрпевар помеѓу Тимот на Мајнц и тимот на Николче Ноевски, на тренерските позиции беа Јирген Клоп и Томас Тухел кои му беа тренери и на македонскиот фудбалер. Триумфираше тимот на Мајнц предводен од Јирген Клоп со 9-6, а Новески беше стрелец на два гола. На крајот Македонецот со многу емоции се збогува од навивачите од кои беше бурно поздравен.
  сите 8 | | | веќе видена

  Македонската фудбалска легенда, Николче Новески и официјално ја заврши својата активна фудбалска приказна и поглавјето со бундеслигашот Мајнц 05. Иако Новески стави точка на кариерата во 2015 година, ама дури денеска го имаше својот завршен натпревар и во голем стил со доста познати имиња, негови соработници ја закружи приказната и љубовта со Мајнц која траеше од 2004 до 2015 година. Тој цели 11 години ги бранеше боите на оваа екипа, ја носеше и капитенската лента, па неговото име уште долго ќе се памети. На ревијалниот натпревар дојдоа Јирген Клоп, Томас Тухел, Зидан, Класниќ… сите оние кои го ценат и имале можност да соработуваат на него, а резултатот беше во втор план, Мајнц го победи тимот на Новески со 9-6, а два гола даде битолчанецот. Средбата на „Опел Арена“ ја испратија преку 13.000 гледачи, а Македонецот беше испратен со овации и аплаузи. Goodbye Nikolce & danke, dass du Mainzer warst, & natürlich bleibst
  сите 9 | | | веќе видена