Никола

  во

  И ДУИ и ДПА се препознаа во најавата на Никола Груевски

  По инцидентите што им нанесоа срам на Албанците и на Македонија, мандатарот треба да коалира со партијата што ја почитуваше изборната регулатива, вели професорот Кадриу

  Воздржаност кај ДУИ и ДПА по изјавата на премиерот Никола Груевски дека ВМРО-ДПМНЕ ќе коалира со партија што ќе победи кај Албанците на фер и демократски избори. Експертите имаат различни толкувања за најавата на премиерот. Според едни, коалицијата со победничката партија кај Албанците е пожелна за да се намалат тензиите. Други сметаат дека Груевски алудирал на коалиција со партија што во изборниот процес не употребила насилство. Во изјава за телевизијата „А1“, Груевски најави дека ќе почнат преговори за коалиција со една од албанските партии откако успешно ќе заврши прегласувањето.И Али Ахмети и Мендух Тачи на 1 јуни прогласија дека нивните партии се победници на изборите. Тачи завчера изјави дека веќе неформално комуницирал со Груевски и е сигурен дека ДПА ќе биде ...
  | | веќе видена | слични

  Францускиот претседател Никола Саркози пред официјалната посета на Атина, во интервју за грчкиот весник„Катимерини“уште еднаш изјави дека, во спорот со името, Франција е на грчка страна. Пораката е испратена во моменти кога Атина и Скопје се подготвуваат да ги обноват политичките контакти во наредната недела, кога македонскиот претседател Бранко Црвенковски ќе престојува во Грција.Франција ќе остане солидарна со Грција по прашањето за името на Македонија - вели Саркози. Според весникот, ваквиот став на Франција е од особено значење за Атина, бидејќи токму Париз на 1 јули го презема претседателството со ЕУ, во период кога ќе се носи одлуката дали Македонија треба да добие датум за преговори за зачленување во Унијата.Саркози во интервјуто говори и за одличната соработка меѓу Франција и Грција, како и за неговите лични контакти со грчкиот премиер Костас Караманлис, за кого вели дека не е „само партнер, туку и пријател“, додавајќи дека двете земји имаат заеднички позиции за многу прашања.Францускиот претседател ...
  | | веќе видена | слични

  Либералдемократите вчера беа насилно иселени од просториите во центарот на Скопје, кај Соборниот храм. Со полиција и со извршители , Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор ги врати во владение просториите што партијата требаше да ги користи уште еден месец.Преродбата на Никола Груевски продолжува со пресметка со опозициска партија. Се работи за класичен упад во централата на ЛДП. Изутрината тука дојде одред униформирана и полиција во цивил. Ова се првите сигнали за осилениот авторитарен режим што ќе треба да го трпиме наредниве четири години - обвини претседателот на ЛДП, Јован Манасиевски.Тој нагласи дека ЛДП нема ниту денар долг, дека сите обврски спрема ЈП биле платени и дека договорот важел уште еден месец. За настанот ги информирал претставниците на меѓународната заедница и најави дека од наредниот викенд ќе бидат преселени во нови простории.Ивица Коневски, директор на ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор, пак, беше дециден дека поради нередовно плаќање кирија, ...
  | | веќе видена | слични

  За две години Македонија мора да ги натера земјоделците да ја обработат секоја педа земја ако сака да ги задоволи потребите за храна и да обезбеди производи за извоз, сметаат во Министерството за земјоделство. Првиот човек на овој ресор Ацо Спасеноски смета дека на овој начин земјава ќе се вклучи во глобалната акција за зголемување на производството на храна за да се намалат цените и да се спречи гладта на една милијарда жители на планетата. Овие приоритети се главни на агендата на собирот на Организацијата за храна на ОН што деновиве се одржува во Рим. Субвенциите, кредитите, доделувањето државно земјиште под поволни услови, бесплатната стручна помош се само дел од она што се прави за да се зголеми производството на храна во земјава - вели Спасеноски. Дознаваме дека се размислува да се воведе и законска обврска за задолжителна обработка на земјата. На последната средба што ја имал Спасеноски со неговите колеги од ЕУ јасно било кажано дека секоја држава мора да ги зголеми површините под храна, за сметка на ...
  | | веќе видена | слични

  Покрај најтрофејната Германија, Франција е единствената земја која може да се пофали со повеќе од една титула на фудбалско ЕП . „Галските петли“ победија во 1984 и 2000 година. За „триколорите“, ова ќе биде прво големо натпреварување без Зинедин Зидан, по пауза од 15 години. Популарниот Зизу се повлече по завршување на СП 2006 година. Во ерата на Зидан, Франција освои СП и ЕП. Сега Франција ќе треба да покаже дека во изминатава една и пол декада Зидан не бил „половина репрезентација“. Франција прими само пет гола во 11 меча покажувајќи ја цврстината во одбраната. Доменек најчесто игра во стандардна формација 4-4-2, која може да се смени во 4-2-3-1. Групата е најтешка. Играат финалистите од последното СП, а тука се и силните Холандија и Романија. Затоа играњето на ЕП е многу потешко отколку на Светското првенство. Италија, Шпанија, Германија се меѓу фаворитите - вели Доменек. Дефанзивниот ред е еден од најискусните на првенството. На голот е 35-годишниот Купе, кој конечно ќе добие шанса да биде прв голман. Во ...
  | | веќе видена | слични

  Проблемот со сообраќајот во Скопје, освен со изградба на улици, мора да се решава и со нивното добро управување, рече градонач алникот Трифун Костовски на завчерашното отворање на серијата работилници во рамките на проектот „Транспауер - нови транспортни концепти“ што се одржува во „Холидеј ин“. Целта на проектот е да се разменат искуства и да се најдат одржливи еколошки решенија за подобрување на сообраќајот во градовите со средна големина. Учествуваат Скопје, Стирија (Австрија), Ниш (Србија), Сибињ и Темишвар (Романија), Грац (Австрија), Гронинген (Холандија), Аквила (Италија) и Магнесија и Халандри (Грција). Проблемите во сообраќајот не се решаваат само со изградба на нови сообраќајници, туку и со примена на нови концепти на управување и со развој на нови технологии. Метежот ние не можеме да го регулираме преку ноќ. Бројот на возила што дневно се движат низ улиците се зголемува, доаѓаат возила и од другите градови. Ние како град не сме во можност финансиски да одговориме на сите предизвици и да ги решиме ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од сто милиони патници загубиле јавните градски превозници во последниве 18 години поради неквалитетната услуга и старите транспортни возила, кои се една од главните причини за попречување на сообраќајот и загадување на околината. Во главниот град, каде што живее четвртина од населението во Македонија, најомилено превозно средство е автомобилот, а велосипедот и автобусот се помалку се користат. Иако проекциите предвидуваа 156.500 моторни возила за 2020 година, во градот од лани веќе има 152.680 автомобили. Ова е општата слика за превозот во Скопје, претставена на работилницата за нови транспортни концепти „Транспауер“, каде што учествуваа претставници од повеќе градови од Грција, Австрија, Србија, Холандија, Италија и од Романија. - Проблемите во сообраќајот не се решаваат само со изградба на нови патишта, туку и со примена на нови концепти и технологии. Затоа пристапуваме кон овој проект за преку размена на искуствата меѓу градовите да дојдеме до решенија за сообраќајот, кој е најзначајна тема за ...
  | | веќе видена | слични

  Весниците во Македонија јавуваат дека е јасно оти ќе има прегласување на 19 избирачки места, по инцидентите за време на гласањето на предверемните општи избори во неделата, кои наидоа на остри критики од меѓународните набљудувачи.

  Државната изборна комисија нема да излезе со број на мандати се додека не ги има конечните резултати по прегласувањето, така што и натаму се калкулира со бројките што ги објавија партиите.

  Бидејќи партиите на етничките Албанци, ДПА и ДУИ се изедначени во моментот, проценките се дека прегласувањето во шестата изборна еднициа би донела најмногу два мандати за едната или другата партија.

  А можно е по еден мандат да изгубат и СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ.

  Денеска ДИК треба да одлучува по 58-те приговори, така што можно е да има прегласување во уште избирчаки места.

  Кој ќе го води СДСМ

  Што на оваа тема пишуваат денешните изданија од весниците?

  ДНЕВНИК пишува дека СДСМ се обидува да ја разубеди Шеќеринска да остане на ...
  | | веќе видена | слични

  Либерално-демократската партија вчера беше иселена од просториите на булеварот Партизански одреди во Скопје и обвини дека ВМРО-ДПМНЕ просторот сака да го даде на луѓе блиски до партијата. Според ЛДП, Јавното претпријатие за станбен и деловен простор како сопственик на објектот нема никакво право да ги исели од просториите бидејќи партијата редовно ги намирувала обврските за кирија и нема ниту денар заостанат долг. - Се работи за класична пресметка на власта со опозицијата. Ова е незаконски и насилнички упад во просториите на партијата. Во просториите на партијата упадна цел одред униформирани полицајци и неколкумина во цивилно, кои почнаа да не селат. Ова се првите сигнали од почетокот на авторитарниот режим на Никола Груевски. Затоа не треба да не чуди што и по неколку дена од изборите ниту еден западен лидер не му ја честита изборната победа - изјави Јован Манасиевски, претседател на ЛДП. Причината за иселувањето, според ЛДП, била заостанатиот долг за кирија за два месеци, но тврдат дека претпријатието има ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставрески вчера во Њујорк ја примија наградата за спроведените реформи за подобрување на бизнис-климата во Република Македонија, која според извештајот „Дуинг бизнис“ на Светска банка во 2007 2008 година беше рангирана на четвртото место меѓу 178 земји во светот. Наградата на Република Македонија и се доделува за напредокот постигнат во областа на даночните реформи со ниски и едноставни даноци, регистрирање бизнис, регулаторна гилотина, реформи во царината и забрзување на процедурите за добивање дозволи за градба. Премиерот Груевски ги презентира економската политики и реформите што Владата ги спроведе за подобрување на вкупната бизнис-клима, придобивките за домашните и за странските бизнисмени и реформите кои ќе бидат имплементирани во следниот период, во насока на дополнително растоварување на фирмите и намалување на трошоците за работа, меѓу другото, и преку намалување на придонесите на плата за една третина. Премиерот се осврна и на мерките во останатите ...
  | | веќе видена | слични

  Франција е, и ќе остане солидарна со Грција во врска со прашањето за името на Македонија, уверува францускиот претседател Никола Саркози во интервју за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, ангажманот на Саркози е од особено значење за Грција, бидејќи Франција на први јули ќе го преземе претседателството со Европската унија, токму во период кога ќе се разгледува прашањето за членството на Македонија во Унијата. Францускиот претседател в сабота треба да ја посети Грција, при што се очекува да се обрати во грчкиот парламент.
  | | веќе видена | слични

  Британскиот печат денес нашироко се задржува на победата на Барак Обама во трката кај Демократсите за претстедателски кандидат.

  ГАРДИЈАН на насловната вели: Обама се противи на притисокот од Клинтон за потпретседателската улога.

  Ова е првиот голем тест за кандидадтот на Демократите, откако поразениот соперник се турка за да се најде на заеднички билет.

  Кампот на Обама иако е желен за обединување на партијата по горчливата предизборна трка, се плаши дека ако ги имаат Хилари и Бил Клинтон во срцето на кампањата и во Белата куќа - тоа ќе биде подривачки.

  Обама за Иран

  ТАЈМС пак заклучва - Барак Обама за прв пат зачекори на меѓународната сцена како претстедателскимкандидат на Демократите, со заложба дека „ќе ги искористи сите елементи на американската сила" за да ја елиминира иранската нуклеарна закана.

  Тој пред влијателниот американско-израелски совет изјави дека „ќе стори се што е во негова моќ за да го сперчи Иран да поседува атомско оружје". ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски за инцидентите на предвремените избори во неделата ги обвини албанските партии во Македонија.

  Груевски, во интервју за телевизијата „Топ Ченел“ од Тирана, објавено синоќа ја исклучи одговорноста на државните структури во изборните инциденти и го обвини албанскиот фактор за предизвиканите сериозни проблеми и уривање на угледот на Македонија во светот.

  Со она што се случуваше на изборите е направена најголема штета на угледот на Македонија, рече Груевски, додавајќи дека таа може само делумно да се отстрани.

  Според македонскиот премиер, ваквата состојба им нанесува штета и на Албанците во целина.

  Говорејќи за составот на новата Влада, Груевски изрази желба да коалицира со Демократската партија на Албанците (ДПА), но не ја исклучи можноста за соработка и со Демократската унија за Интеграција (ДУИ).

  „Нормално е да речам дека сакам да ја продолжам соработката со ДПА. Но по се оваа што се случи не може да стане збор за коалиција, без да се ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, ја исклучија можноста за евентуална соработка на нивните партии околу составот на новата македонска Влада.

  Лидерите на најголеми партии на Албанците во Македонија, во синоќешните одделни телефонски изјави за најмоќната телевизија во Албанија „Топ ченел“, изнесоа ставови дека не е можна соработка меѓу нивните партии во идната влада на Македонија.

  Ахмети изјави дека во неделата изборите се окрвавени и притоа го обвини МВР за делување на паралелна полиција.

  „МВР е местото каде што може да се запали фитилот на мирот или на нередите“ нагласи Ахмети, кој притоа ги обвини Тачи и ДПА за нередите. Мендух Тачи

  Според Ахмети, вина за се она што се случи во неделата има и македонскиот премиер Никола Груевски, со кого „Топ Ченел“ синоќа емитуваше интервју.

  Спротивен став изнесе лидерот на ДПА Тачи, кој го обвини Ахмети дека ги организирал нередите и пукотниците за време на изборите.

  „Бидејќи Ахмети влезе во ...
  | | веќе видена | слични

  Атина Франција ќе остане на страната на Грција во врска со прашањето за разликите околу името со Македонија, изјави францускиот претседател Никола Саркози. Тој ова го изјави за вчерашното издание на грчкиот весник „Катимерини“, пред неговата официјална посета на Атина, закажана за в петок. Саркози во кусото интервју за „Катимерини“ посочи дека грчкиот премиер Костас Караманлис не е само негов партнер туку и пријател.

  Позицијата на официјален Париз во врска со разликите околу името е од особено значење, со оглед дека Франција од 1 јули го презема претседавањето со Европската унија и во рамки на нејзиниот мандат ќе се разгледува прашањето за одредување датум за преговори со Македонија, коментира весникот „Катимерини“.

  Франција отворено застана зад Грција при одлуката да стави вето за поканата за прием на Македонија во НАТО на априлскиот самит во Букурешт. (Макфакс)
  | | веќе видена | слични

  Скандалите за изградбата на средното училиште „Зеф Љуш Марку“ продолжуваат. Сечењето на црвените ленти било само предизборен маркетинг, тврдат од компанијата „Евронационал“, која ја почна изградбата, но работите застанаа.

  Од „Евронационал“ тврдат дека се работи за организиран криминал на мито и корупција на министерот Сулејман Рушити заедно со други кои државата ја оштетиле за повеќе од 405.000 евра. Поднесени се и кривични пријави за Рушити.

  Изградбата ја почна „Евронационал“ во време на министерот Положани. Компанијата доби аванс од половина милион евра, но по извесно време престана да гради и Министерството избра друга фирма.

  „Евронационал“ тужеше и на Апелација го доби спорот. Новиот министер Рушити во игра го врати „Евронационал“, но потоа и тој се жалеше дека компанијата не ги исполнува условите.

  Недоизграденото училиште беше вклучено во предизборната кампања како вовед во продолжување на серијата контроверзи што го следат од самиот почеток.

  Губитници ...
  | | веќе видена | слични

  Во следните неколку дена Македонија ќе биде домаќин на квалификацискиот турнир за Европското првенство во ватерполо за јуниори, кое ќе се одржи во септември во Истанбул, Турција. Во базенот „Младост“ во Скопје ќе настапат шест репрезентации: Македонија, Велика Британија, Словенија, Украина, Белорусија и Шпанија. Првите три екипи од овој турнир ќе се пласираат на ЕП.

  Веќе десетина дена македонските ватерполо надежи интензивно тренираат во базенот „Младост“, имаа и неколку контролни средби со нашата „А“ репрезентација, која, исто така, во Скопје се подготвува за Европското првенство што ќе се одржи од 3 до 8 јули во шпанскиот град Малага. На стартот јуниорите вечерва во 21.15 часот ќе играат со најголемиот фаворит за првото место, Шпанија, а утре во 12 ч. со Белорусија и во 21 ч. со Велика Британија. В сабота е дуелот со Украина, а турнирот ќе го завршат против Словенија в недела од 12 ч.

  Селекторот на нашата репрезентација Новковиќ верува дека македонските ватерполисти имаат сили да го ...
  | | веќе видена | слични

  Франција ќе остане на страната на Грција во врска со прашањето за разликите околу името со Македонија, изјави францускиот претседател Никола Саркози.

  Тој ова го изјави за денешното издание на грчкиот весник „Катимерини“, пред неговата официјална посета на Атина, закажана за в петок, пренесува Макфакс.

  Саркози во кусото интервју за „Катимерини“ посочи дека грчкиот премиер Костас Караманлис не е само негов партнер, туку и пријател.

  Позицијата на официјален Париз во врска со разликите околу името е од особено значење, со оглед дека Франција од 1 јули го презема претседавањето со Европската унија и во рамки на нејзиниот мандат ќе се разгледува прашањето за одредување датум за преговори со Македонија, коментира весникот „Катимерини“.

  Франција отворено застана зад Грција при одлуката да стави вето за поканата за прием на Македонија во НАТО на априлскиот самит во Букурешт.
  | | веќе видена | слични

  Фамозното писмо кое славната актерка Брижит Бардо пред две години му го прати на Никола Саркози, тогашен министер за внатрешни работи, a сегашен претседател на Франција, ја донесе актерката на суд под обвинение за расна дискриминација, каде што е „олеснета“ за 12.000 евра.

  Во писмото актерката наведува дека на Франција и е доста да ја водат луѓе кои ја уништуваат, наметнувајќи ги своите закони, мислејќи на муслиманската традиционална прослава која вклучува колење овци.

  Адвокатот на филмската дива рече дека ќе се жали за одлуката, но истакна и дека 73-годишната актерка е уморна од вакви судења и обвинувања.

  Од 1997 година Брижит Бардо е на удар поради антирасните изјави, а првата казна ја плати по дадените коментари во списанието „Le Figaro“ и оттогаш четири пати плаќа за својот „долг јазик“.

  Бардо, која преку писмото до Саркози сакаше да ја искаже загриженоста кон животните и да ја подигне еколошката свест, тужбата ја заработи од „МРАП“ - француската организација за ...
  | | веќе видена | слични

  Груевски: Немаме рок за признавање на Косово

  Македонија нема никаков рок за признавање на Косово и за тоа одлука нема да биде донесена под ничиј притисок, изјави премиерот Никола Груевски во интервју за белградската агенција БЕТА.На прашањето дали новата влада ќе го издржи притисокот на двете партии на Албанците веднаш да го признае Косово, бидејќи ДПА и ДУИ одамна го бараат тоа, Груевски вели дека владата не носи одлуки под притисок. Одговарајќи на прашањето дали тоа значи дека не постои рок до кога Македонија ќе го признае Косово, Груевски одговори: „Нема рокови“. За преговорите со косовските власти за демаркација на границата, тој изјави дека Македонија би можела тоа да го заврши и пред рокот што е посочен во планот на Марти Ахтисари, но оти не чувствува дека другата страна е многу заинтересирана за тоа.
  | | веќе видена | слични