Никола

  во

  Во првите недели и месеци на својот мандат Иванов изразуваше и имаше мислење за широк спектар прашања, за што, навистина, често и беше на нишан на новинарски и политички забелешки - дека прави гафови и дека се меша во работи што не се од негов домен. Сега - повеќе не го прави тоа. Иванов сé помалку го има на домашната сцена. Тој речиси целосно се дистанцира од големите прашања што ја засегаат државата Претседателот Ѓорге Иванов вчера по подолга пауза конечно излезе со изјава за суштинско прашање за државата. Во последните два месеца како да го снема од јавноста. Нема дадено интервју веќе неколку месеци, ретко излегува со свои изјави, нема одржано ниту една трибина или предавање. Во првите недели и месеци на неговиот мандат Иванов изразуваше и имаше мислење за широк спектар прашања, за што, навистина, често и беше на нишан на новинарски и политички забелешки - дека прави гафови, дека се меша во работи што не се од негов домен, дека ги етикетира како прогрчки новинарите. Сега - повеќе не го прави тоа. Иванов ...
  | | веќе видена

  Груевски нема да ги напише написмено предлозите за уставни измени во составот на Судскиот совет сé додека не го убеди Ахмети и овој пат да покаже лојалност и да не излегува со свои предлози на лидерската средба ВМРО-ДПМНЕ сака да заборави на втората лидерска средба за уставни измени во делот на составот на Републички судскиот совет откако сé поизвесно е дека владиниот коалициски партнер ДУИ не се согласува за партискиот предлог за намалување на мандатот на членовите на РСС и за тоа министерот за правда да не биде член на оваа институција. Ниту збор во пишана форма не добиле Бранко Црвенковски, Али Ахмети, Мендух Тачи и Имер Селмани од страна на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, иако тој уште пред десетина дена вети дека тоа ќе ги направи до крајот на минатата недела, а и дека набргу потоа ќе ги свика партиските шефови на нова средба. - Нема стигнато ништо. Откако Црвенковски пред десетина дена го опомена Груевски дека не испратил писмени предлози за уставните измени како што се ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Главно садеа ученици, некаде припадници на АРМ, а некаде и вработени во јавната администрација. Самоиницијативното учество на граѓаните е сé помало од првата акција наваму Пет-шест автобуси преполни со деца се паркираа крај патот кон Попова Шапка. Стотици основци и средношколци се истоварија од нив и зедоа по неколку садници црн бор в рацете. Некои ги засадија, други само ги оставија во дупките што претходно ги ископаа работниците од „Македонски шуми“, а трети или ги зедоа со себе или само ги спуштија на земјата. Потоа се сликаа и се стрчаа надолу по стрмниот терен до местото каде што ги чекаа автобусите. И потоа - штама. Десетмина работници и неколку организатори на садењето речиси еден час чекаа нова тура деца од училиштата. Вака вчера изгледаше акцијата „Ден на дрвото“ во месноста Шулан над Тетово, во близината на селото Гајре, една од четирите локации за засадување во овој регион. Слично беше и на Ајватовски Рид, место каде што повторно цело Скопје садеше дрвца, како и на сите 100 локации опфатени со ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Изложба насловена „Современа македонска ликовна уметност“ со дела од Фондот на меѓународната ликовна колонија во Струмица, вечерва ќе се отвори во галеријата на Националниот дворец на културата во Софија.Изложбата ја организира Културно-информативниот центар на Македонија во Софија во соработка со центарот за култура „Антон Панов“, од Струмица На изложбата ќе бидат претставени 48 слики, десет цртежи и графики и седум скулптури од шеесетина современи македонски ликовни уметници, кои создавале на Струмичката ликовна колонија. Меѓу нив има и дела на Никола Мартиновски, Димитар Пандилов, Димитар Кондовски, Петар Мазев, Глигор Чемерски, Петар Хаџи-Бошков, Боро Митриќески, Илија Пенушлиски, Танас Луловски, Ана Темкова, Симон Шемов, Рубенс Корубин, Сергеј Андреевски... - Изложбата со својата богата содржина прави пресек на македонската ликовна уметност од педесеттите години на 20 век сé до денес. Бидејќи делата се создавани во одредени периоди, таа не претставува целосна историја на современата македонска ликовна ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Никола Маџиров доби понуда за објавување книги од две големи и реномирани светски издавачки куќи: едната со седиште во САД, а другата во Германија. Тој потпиша договор за објавување избор од неговата поезија во превод на Александер Зицман со германската издавачка куќа „Ханзер Ферлаг“, инаку матична издавачка куќа на актуелната добитничка на Нобеловата награда за литература Херта Милер, како и на дела на најпознатите светски книжевни великани како што се Гете, Борхес, Бродски, Цветаева, Шилер, Новалис, Хелдерлин, Ружевич, Монтале, Мендељштам, Хајне, Ив Бонфоа и други. Никола Маџиров како најмлад современ странски автор ќе се најде во иста едиција со нобеловецот Дерек Волкот, Џон Ешбери, Беи Дао, Ларс Густафсон, како и со поетскиот лауреат на Америка за 2007 година, Чарлс Симик. За објавување избор од неговата поезија во САД, Никола Маџиров потпиша договор со познатата американска издавачка куќа „БОА Едишнс“. Секоја година бордот на оваа издавачка куќа решава за издавање двајца до тројца странски автори и за ...
  | | веќе видена

  Сегашната динамика на реформите и на активностите за решавање на спорот со Грција ќе придонесе преговорите за зачленување во ЕУ да почнат неколку месеци подоцна од предвиденото. Така премиерот Никола Груевски ја коментираше претходната изјава на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, според која Македонија може да го реши спорот за името и за време на шпанското претседателство да ги почне преговорите. - Сега сме фокусирани на барање решение за спорот за името за да издејствуваме деблокада и да најдеме можност за време на шпанското претседателство да го добиеме датумот за почеток на преговори со ЕУ - рече Груевски. Тој објасни дека Владата продолжува и со реформите и со обидите да се најде некое решение за проблемот со Грција. Во однос на најавата дека коалициската ДУИ ќе понуди стратегија за решавање на спорот за името, премиерот Груевски изјави дека за тоа досега не е информиран.
  сите 10 | | | веќе видена

  Францускиот претседател Никола Саркози ги повика САД да бидат предводник во создавањето на новиот глобален финансиски систем, пренесуваат светските агенции. Саркози, говорејќи на Универзитетот „Колумбија“ во Њујорк, рече дека САД треба да размислат за тоа што значи да се биде светска сила број еден. - На светот му е потребна великодушна Америка, Америка која го покажува патот, Америка која слуша - рече Саркози. Тој нагласи дека Европа и САД заедно треба да изградат нов глобален финансиски систем за да се избегнат идни кризи. - Сакам на американски народ да му кажам дека Европа и САД треба да работат заедно. Во 21 век нема ниту една земја што сама може да управува со целиот свет - изјави Саркози. Францускиот претседател го повика својот американски колега Барак Обама дека го поддржува во засилувањето на регулирањето на светската економија. - Регулирањето на светската економија веќе не може да остане ваква. Не можеме веќе да го прифатиме капиталистичкиот систем, во кој нема правила, нема регулирање. Пазарна ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Валентина Стојанчевска По петти пат вчера се спроведе акцијата „Ден на дрвото“, при што се засадија 7,5 милиони садници на околу сто локации низ Македонија. Оваа еколошка акција за првпат доби балкански карактер бидејќи жителите од пограничните македонски општини садеа дрвца со соседите од другата страна на границата. Граѓаните вчера масовно и со организиран превоз садеа дрвца по планинските предели, а дел од нив симболично ја одбележаа акцијата и во своите дворови. Познатиот оперски пејач Борис Трајанов, главен иницијатор на акцијата, изјави дека е пресреќен што таа добива и регионални размери. - По петти пат садиме сите заедно. Тоа не прави горди и среќни. Особено не радува што во акцијата се вклучија и нашите соседи од Албанија, Србија, Грција, Бугарија, кои дојдоа кај нас да садат на граничните премини, а ние одиме кај нив. Од таа соработка ќе никне алејата на пријателството. Убаво е што дрвцата немаат ниту религија, ниту нација, што имаат улога да ни служат и тоа е еден мост на пријателството. Сметам ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Игор ЧавескиАнтигрчки протест, кој овој пат е инспириран и од минатонеделната воена парада во Атина на која Македонците беа наречени со погрдни имиња, ќе се случи на деветти април пред грчката амбасада во Скопје. Инаку, вистинска причина за организирање на протестот е одбележување на двегодишнината од грчката блокадата на зачленувањето на Македонија во НАТО, која се случи на Самитот во Букурешт. Организатор на протестот е „Македонска зора“, исто како и во 2008 година, кога се протестираше за зачувување на уставното име на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Иако политичките аналитичари сметаат дека на провокација не треба да се одговара со провокација, во повикот насловен „Стоп за грчкиот фашизам“, што деновиве кружи низ социјалната мрежа „фејсбук“, се бара граѓаните во што помасовен број да дојдат и да го изразат незадоволството од понижувачката политика на грчките власти кон Македонија- Вџашени од фашистичкиот марш на грчката војска повикуваме на мирен протест на кој ќе бараме грчката војска да им се извини ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Вашингтон Претседателите на САД и Франција, Барак Обама и Никола Саркози, се сложија дека на Иран, треба што поскоро да му се наметнат меѓународни санкции. Двајцата претседатели се цврсто решени да се спротивстават на ширењето на нуклеарното вооружување, а оваа земја мора да се откаже од својата нуклеарна програма. “Не се работи за месеци, барам режим на санкции за неколку недели“, рекол претседателот Обама на заедничката конференција за медиумите со францускиот претседател Никола Саркози. Обама пред новинарите додал дека за тоа се уште не е постигнат договор, затоа што некои земји сметаат дека трговските интереси се поважни од геополитичките. Според Обама, во меѓународната заедница, се уште не постои едногласност во поглед на санкциите, но таа е поголема отколку пред една година “Не сакаме нуклеарна трка на Блискиот исток, затоа што долгорочните последици ќе бидат неприфатливи“, истакнал Обама. И за францускиот претседател “време е да се донесат одлуки, а Иран не може да ја продолжи таа луда трка. Не ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Мислам дека прво мора да почнат преговорите за пристапување. Изминатите неколку години особено 2009 година беше многу добра за реформите во Поранешна Југословенска Република Македонија и поради тоа Комисијата на Европскиот совет препорача со земјата да започнат преговорите за пристапување. Сега топката е на страната на Советот, изјави европскиот комесар за проширување Штефан Филе во интервју за чешкиот информативен портал Еуроактив по повод неодамнешната изјава во Прага на македонскиот премиер Никола Груевски во која тој изрази надеж дека Македонија успешно ќе ги заврши преговорите за членство во Унијата за време на мандатот на Филе. - Нашите колеги од ПЈРМ знаат кои предизвици стојат уште пред нив - првенствено во соработка со Грција треба да се реши прашањето за името на земјата. Се надевам дека ова ќе се случи многу брзо, мислам дека до јунскиот самит на Европскиот совет тоа би била добра можност. Исто така е потребно реформскиот процес да не биде стопиран и земјата да продолжи со реформите и да ги ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Мислам дека прво мора да почнат преговорите за пристапување. Изминатите неколку години особено 2009 година беше многу добра за реформите во Поранешна Југословенска Република Македонија и поради тоа Комисијата на Европскиот совет препорача со земјата да започнат преговорите за пристапување. Сега топката е на страната на Советот, изјави европскиот комесар за проширување Штефан Филе во интервју за чешкиот информативен портал Еуроактив по повод неодамнешната изјава во Прага на македонскиот премиер Никола Груевски во која тој изрази надеж дека Македонија успешно ќе ги заврши преговорите за членство во Унијата за време на мандатот на Филе. - Нашите колеги од ПЈРМ знаат кои предизвици стојат уште пред нив - првенствено во соработка со Грција треба да се реши прашањето за името на земјата. Се надевам дека ова ќе се случи многу брзо, мислам дека до јунскиот самит на Европскиот совет тоа би била добра можност. Исто така е потребно реформскиот процес да не биде стопиран и земјата да продолжи со реформите и да ги ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Во Арт галеријата на Националниот дворец на културата во Софија, денеска во 18 часот ќе биде отворена изложбата „Современа македонска ликовна уметност“ од фондот на меѓународната Струмичка ликовна колонија. Ќе бидат претставени шеесетина дела (слики, цртежи, графики и скулптури) од исто толку современи македонски ликовни уметници, создавани на Колонијата во одредени периоди. Публиката ќе има можност да види дела на: Никола Мартиновски, Димитар Пандилов, Димитар Кондовски, Димче Коцо, Димо Тодоровски, Илија Аџиевски, Петар Мазев, Глигор Чемерски, Петар Хаџи - Бошков, Боро Митриќески, Вангел Наумовски, Илија Пенушлиски, Насо Беќаровски, Драган Аврамовски - Гуте, Танас Луловски, Трајче Јанчески, Ана Темкова, Божидар Дамјановски, Ордан Петлевски, Душан Перчинков, Симон Шемов, Рубенс Корубин, Петар Георгиевски, Сергеј Андреевски...и др. Изложбата што ќе ја отворат директорот на НДК Христо Друмев и директорот на Центарот за култура од Струмица, Иван Јовев, ја организира Културно - информативниот центар на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Балаш денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Освен средбата со неговиот домаќин - шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, Балаш ќе има средби и со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски и со заменик – претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор Абдилаќим Адеми. За време на посетата ќе биде потпишан Протокол за соработка меѓу министерствата за надворешни работи на Република Македонија и на Република Унгарија.
  сите 35 | | | веќе видена

  Не е одамна времето кога кај матичните лекари се плаќаше по 100 денари за рецепти и 200 денари за упат Лесно може да се случи рестрикциите што им ги спакува државата на матичните лекари да паднат на товар на болните. На ова предупредуваат и самите лекари, кои велат дека намалените месечни приходи ќе се вратат на ниво од почетокот на приватизацијата. Тие не беа доволни, па беа принудени да наплатуваат за одредени здравствени услуги. За посетување, за препишување рецепти своевремено се плаќаше партиципација и по 100 денари, додека за издавање упат до 200 денари. За ампуларната терапија, пак, лекарот ги обезбедуваше инјекциите за првиот ден, а другите болните самите ги набавуваа. За да се избегнат ваквите ситуации, матичните лекари ги прават последните обиди да се смени одлуката на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) донесена завчера со која капитациониот бод по пациент од кој зависи месечниот приход на лекарите се намалува од 50 на 45 денари. Лекарската комора на Македонија вчера побара итна средба со ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Последниве години, а особено последниве неколку месеци целата македонска јавност во безброј наврати ја имаше можноста да ги види лицата на разочараните и излажани млекопроизводители, јаболкари, стечајци, лозари, занаетчии... Гледајќи ги овие жални ликови во весниците и во ТВ-прилозите и слушајќи ги нивните изјави и коментари, верувам дека секој од нас можеше одблизу да ја насети маката со која се соочуваат и да ја разбере тешката и безизлезна ситуација за која зборуваа. Во овие моменти секој од нас беше сведок, се соживеа и жално ја следеше нивната тешка судбина, а нивната искреност ги растрепери нашите срца. Да, почитувани, тоа беа сите оние што се излажани и изманипулирани од македонската власт избрана од нас самите, а која не' излажа за се' што вети во преродбата. Влада, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, тоа беа луѓето кои за сметка на лудите владини идеи и потрошените 200 милиони евра за споменици, статуи и триумфални порти, останаа на улица, без пари и задолжени во банките поради земените кредити. Тоа беа ...
  | | веќе видена

  Загубата што ја прикажа Општината за фамозната зона е 15.000 евра, а речиси 12.000 евра отишле на лична сметка на Котевски БИТОЛА - Власта во Битола почна да ги брои загубите за фамозната индустриска зона „Жабени“. За волја на вистината, во целата таа финансиска дупка најголем дел од парите отишле на сметка на единствениот вработен во зоната, директорот Трајан Котевски, кој редовно зема плата. И најверојатно засега единствен што видел корист од зоната. Наспроти ова, „Жабени“, која пред три години беше најавувана како најефикасен проект за подобрување на економската слика на Битола и натаму е неизорана нива или како што се пошегуваат битолчани, неизорано сончогледово поле. Извештајот по завршната сметка на ЈП „Индустриска зона Жабени“ за минатата година официјално покажа загуба од 1.060.654. денари. Но, тоа не е никаква пречка директорот Котевски месечно да заработува по околу 73.000 денари плата. Или за споредба, наградата за неговиот месечен труд се приближува кон платите на премиерот Никола Груевски и на ...
  | | веќе видена

  Владата реши да го поттикне вработувањето со воскреснување на некогашниот т.н. Бранков закон. Имено, власта одлучи работодавците кои годинава ќе ангажираат невработено лице на неопределено време, кое е евидентирано во Агенцијата за вработување најмалку една година, да бидат ослободени од пресметување и плаќање на 10 отсто персонален данок на доход по основа на плата во наредните три години. Оваа одлука повеќе начи на некогашните бенефиции што ги нудеше Законот за поттикнување на вработувањето, прво од 1997 година, а потоа и од 2003 година, од времето на владите на СДСМ, кога за новите вработувања од минимум 48 месеци, државата го субвенционираше работодавецот месечно со по 1.800 денари за едно работно место. Чекорите што ги правеше тогашната власт беа критикувани од опозицијата, која сега е на власт и која практично копира дел од критикуваните одлуки. „Оваа решение е исто како она содржано во т.н. Бранков закон. Мерката е насочена кон поттикнување на вработувањето, но таа дава многу слаби резултати. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Лондонскиот неделник „Сандеј тајмс“ останува на тврдењето за постоењето радикални сили во неколку џамии во Скопје кои се под контрола на вахабитите. Наспроти демантот на Исламската верска заедница дека поглаварот Сулејман Реџепи не се сретнал со новинар на овој неделник и не дал никаква изјава дека четири џамии во Скопје се под раководство на радикалните исламисти, таков разговор, сепак, бил воден пред десетина дена. „Утрински весник“ вчера телефонски разговараше со Бојан Панчевски, автор на текст во британскиот весник, во кој ни потврди дека имал средба и разговори со врвот на Исламската верска заедница и дека за сето тоа постои и запис. Во изјавата за нашиот весник, Панчевски вели: „Мислам дека станува збор за недоразбирање, дека во ИВЗ не го прочитале мојот оригинален текст, туку се раководат според некои извештаи во македонските медиуми, кои во одредени делови неточно го пренесуваат текстот и цитатите на поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи. Пред десеттина дена во Скопје имав ...
  сите 3 | | | веќе видена

  СкопЈе - Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека со тоа што изразила жалење, грчката амбасадорка Александра Пападополу им се извинила на Македонците за навредите на парадата на прославата на националниот празник. „Вчера видов дека таа, како претставник на Грција, изразува жалење за тоа што се случи. Во дипломатијата тоа е еден вид извинување“, рече Груевски. За претседателот Ѓорге Иванов не се доволни само смени на одговорните за скандирањето антимакедонски и антиалбански пароли, туку се потребни промени во односот на Грција кон соседите. „Загрижува што во денешно време, во една членка на ЕУ и на НАТО се' уште има припадници на безбедносните сили кои искажуваат говор на омраза“, изјави денеска Иванов, кој во Велешко учествуваше во акцијата „Ден на дрвото“. За инцидентот во Атина тој разговарал и со албанскиот колега Бамир Топи. „И со претседателот Топи споделивме заеднички мислења околу овој настан. Не е доволно тоа што се сменети оние што го направиле тоа. Мислам дека е време не за смена, туку за ...
  сите 10 | | | веќе видена