Никола Груевски

  во

  Здружението на оштетени млекари од "Свидмилк" се срет­наа со премиерот Костовски: "Свидмилк" да се национализира По­ра­неш­ни­от градоначалник на Скопје Трифун Костовски, кој е член на Здру­же­ни­е­то за оштетени млекари од "Свидмилк", на завчерашната средба со премиерот Никола Груевски побарал национализација на мле­кар­ни­ца­та. На Костовски "Свидмилк" му должи над 300.000 евра за пре­да­де­но млеко. "На средбата кај премиерот побаравме државен интервенционизам, преку кој Владата ќе понуди гаранции и безбедност за млекопроизводителите, но и на сите земјоделци. Поточно побаравме национализација на 'Свид­милк', за што Владата не пројави интерес, бидејќи смета дека таа во зем­јо­де­ли­е­то веќе има направено многу, преку субвенциите кои ги дели. Ние, пак, од друга страна, остануваме на ставот дека тоа не е доволно и оти Вла­да­та треба да понесе поголема одговорност, бидејќи проблемот не е са­мо со сточарите туку и со сите други земјоделци, производителите на пче­ни­ца, тутунарите", изјави вчера Костовски. ...
  | | веќе видена | слични

  Медијаторот Метју Нимиц доаѓа на почетокот на јули во Скопје и Атина со предлог решение за разликите околу името. Ова денеска го јави радио „Дојче веле“, цитирајќи го заменикот министер за надворешни работи на Македонија Зоран Петров, пренесува Макфакс. Петров не изнесе детали дали предлогот на Нимиц ќе биде компилација од негови стари идеи, вклучувајќи го и името „Република Северна Македонија”, што е дел од неговите пакет идеи, промовирани пред седум месеци. Вториот човек на македонската дипломатија во минатото изразуваше критики дека последниот пакет на Нимиц е небулоза и оти медијаторот излегува од мандатот на Обединетите нации да се разговара само околу разликите за името.  „Беше јасно дека порано или подоцна излезот мора да се бара во оваа формула. Значи да се преговара само за името, или, тоа да го објасниме малку повеќе, за техничкиот аспект на реноминација на нашата држава. Веќе се оди во тие варијанти”, изјави Петров. Најавата на заменикот шеф на дипломатијата дека Нимиц доаѓа во Скопје и Атина со ...
  | | веќе видена | слични

  Тој изрази очекување дека на претстојната министерска конференција на ОБСЕ на Крф ќе има средба со грчките колеги на која треба да го дадеме својот придонес за нова динамика и темпо во дијалогот со Грција, што се води под покровителство на медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц. “Ние кон овој дијалог пристапуваме конструктивно и очекуваме од Грција да покаже конструктивност за да го придвижиме процесот еден чекор напред“, рече Милошоски денеска во Скопје на заедничката конференција за новинари со шефот на словачката дипломатија, Мирослав Лајчак. “Не не’ радува што процесот на евроинтеграциите е блокиран со прашањето за името”, рече Лајчак, додавајќи дека билатералните проблеми како овој меѓу Македонија и Грција и проблемот меѓу Хрватска и Словенија не би требало да бидат пречка на евроинтеграциите. “Но, проблемот постои и треба да се реши”, рече Лајчак, додавајќи дека Македонија ја има поддршката од Словачка да најде заеднички прифатливо решение со Грција. Словачка го поддржува проширувањето на ...
  | | веќе видена | слични

  Медијаторот Метју Нимиц доаѓа на почетокот на јули во Скопје и Атина со предлог решение за разликите околу името. Ова денеска го јави радио „Дојче веле“, цитирајќи го заменикот министер за надворешни работи на Македонија Зоран Петров, пренесува Макфакс. „Нимиц носи предлог”, изјави заменикот шеф на дипломатијата во дебатна емисија, синоќа на телевизијата А2. Петров не изнесе детали дали предлогот на Нимиц ќе биде компилација од негови стари идеи, вклучувајќи го и името „Република Северна Македонија”, што е дел од неговите пакет идеи, промовирани пред седум месеци. Вториот човек на македонската дипломатија во минатото изразуваше критики дека последниот пакет на Нимиц е небулоза и оти медијаторот излегува од мандатот на Обединетите нации да се разговара само околу разликите за името. „Беше јасно дека порано или подоцна излезот мора да се бара во оваа формула. Значи да се преговара само за името, или, тоа да го објасниме малку повеќе, за техничкиот аспект на реноминација на нашата држава. Веќе се оди во тие ...
  | | веќе видена | слични

  Државниот врв по последната средба на преговарачите со медијаторот Нимиц во Женева, одржува координација во претседателската резиденција на Водно. Македонскиот преговарач, амбасадорот Зоран јолевски го информира македонскиот државен врв за деталите од женевската рунда на преговори. На состанокот, покрај домаќинот - претседателот Иванов, присуствуваат и премиерот Никола Груевски, вицепремиерот Абдулаким Адеми и шефот на дипломатијата Антонио Милошоски. Оваа координација всушност е посветена на деталите од женевската средба, по која медијаторот Метју Нимиц изјави дека е време да се интензивира потрагата по компромисно решение во спорот. На прес-конференцијата Нимиц рече дека во Женева се разговарало токму за областите во кои досега немало напредок во преговорите, што всушност го блокирало и целиот тој процес. Нимиц најави дека на почетокот на јули ќе дојде во Скопје, на 6-ти и 7-ми, а еден ден подоцна ќе биде и во Атина. Според синоќешната изјава на заменикот министер за надворешни работи Зоран Петров, ...
  | | веќе видена | слични

  „Нова динамика и темпо“ во дијалогот со Грција за решавање на разликите околу името, најави денеска во Скопје шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски. Тој изрази очекување дека на претстојната министерска конференција на ОБСЕ на Крф ќе има средба со грчките колеги на која треба да го дадеме својот придонес за нова динамика и темпо во дијалогот со Грција, што се води под покровителство на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц. Ние кон овој дијалог пристапуваме конструктивно и очекуваме од Грција да покаже конструктивност за да го придвижиме процесот еден чекор напред, рече Милошоски денеска во Скопје на заедничката конференција за новинари со шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак. Не не’ радува што процесот на евроинтеграциите е блокиран со прашањето за името, рече Лајчак, додавајќи дека билатералните проблеми како овој меѓу Македонија и Грција и проблемот меѓу Хрватска и Словенија не би требало да бидат пречка на евроинтеграциите. Но проблемот постои и треба да се реши, ...
  | | веќе видена | слични

  Груевски воздржан за преговорите, Грците оптимисти Нимиц не дал предлог, туку го опипувал пулсот На завчерашната средба во Женева меѓу преговарачите на Македонија и на Грција, Зоран Јолевски и Адемантиос Василакис, со посредникот Метју Нимиц немаше конкретен предлог за решавање на спорот за името, туку размена на мислења за детали во преговарачкиот процес - изјави вчера премиерот Никола Груевски. - Јолевски ќе дојде денеска. Тој само општо ме информираше, без детали, само начелно ми кажа дека немало некој конкретен предлог, туку разговори за различни детали и прашања според кои тој заклучува дека, веројатно, Нимиц сакал по застојот што беше поради изборите во Грција и претходно во Македонија да го опипа пулсот, да ги види и позициите. Имале официјална средба за разговор, за различни детали, мислења и идеи, но немало некаков конкретен предлог - изјави Груевски за медиумите по посетата на касарната „Илинден“. Тој додаде дека Нимиц ќе ги посети Македонија и Грција во првата половина на јули. Груевски ...
  | | веќе видена | слични

  Преадаптаци на касарни Дел од „Илинден“ отстапен за изградба Армијата на Република Македонија & отстапи на државата 45 отсто неискористен простор во скопската касарна „Илинден“ за инвестиции и за изградба на објекти. Ова е во рамките на владиниот проект за преадаптација на слободните земјишта во касарните. - Касарната е блиску до центарот и е одлично место за градба и привлечно место за инвеститори. Тоа ќе донесе многу инвестиции, градби и раздвижување на економијата и на градежништвото. Се работи за атрактивен проект, кој, верувам, ќе промени многу работи и ќе донесе многу приходи и за општината Карпош и за државниот буџет - истакна премиерот Никола Груевски, кој вчера, заедно со градоначалникот Коце Трајановски, ја посети касарната. Груевски соопшти дека до крајот на годинава ќе биде објавен меѓународен тендер за продажба на земјиштето, а дотогаш треба да се осмисли што и каде точно ќе биде изградено. На стотина домашни и странски инвеститори Владата и Министерството за транспорт и врски в петок ќе им ...
  | | веќе видена | слични

  Во телевизиски настап за А2, Зоран Петров не сакаше да открие дали предлогот на Нимиц е компилација од негови стари идеи, вклучувајќи го и името „Република Северна Македонија“: „Беше јасно дека порано или подоцна излезот мора да се бара во оваа формула. Значи да се преговара само за името, или, тоа да го објасниме малку повеќе, за техничкиот аспект на реноминација на нашата држава. Веќе се оди во тие варијанти“. Заменикот министер за надворешни работи, Зоран Петров е познат во јавноста со критиките дека последниот пакет на Нимиц, од пред седум месеци, е небулоза и дека медијаторот излегува од мандатот на Обединетите нации за да се разговара само околу разликите за името. Зоран Петров синоќа изјави дека Нимиц носи предлог и со тоа  практично го демантира премиерот Никола Груевски, кој вчера напладне рече: „Нема ништо дефинитивно, имало само разговори и испитувања на мислењата на едната и на другата страна.“ „Проблемот не треба да се меша со патриотизмот“ Властите во Скопје, но и опозицијата, се внимателни - ...
  | | веќе видена | слични

  Министерот за надворешни работи на Словачка Мирослав Лајчак денеска, на покана шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, ќе престојува во официјална посета на Македонија. Според Елена Димчова од одделението за односи со јавноста на Министерството за надворешни работи, посетата на Лајчак ќе биде одбележана со подигнување на нивото на досегашната Канцеларија за врски на Словачка во амбасада. - Ова ќе биде 28-ма резидентна амбасада во Македонија, рече Димчова. Министрите Лајчак и Милошоски во Скопје треба да потпишат и договор меѓу Словачка и Македонија за заштита на инвестициите. Во текот на престојот шефот на словачката дипломатија ќе се сретне и со  премиерот Никола Груевски и со претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски.
  | | веќе видена | слични

  Словачкиот министер за надворешни работи Мирослав Лајчек во посета на Македонија Министерот за надворешни работи на Словачка Мирослав Лајчак денеска, на покана шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, ќе престојува во официјална посета на Македонија. Според Елена Димчова од одделението за односи со јавноста на Министерството за надворешни работи, посетата на Лајчак ќе биде одбележана со подигнување на нивото на досегашната Канцеларија за врски на Словачка во амбасада. - Ова ќе биде 28-ма резидентна амбасада во Македонија, рече Димчова. Министрите Лајчак и Милошоски во Скопје треба да потпишат и договор меѓу Словачка и Македонија за заштита на инвестициите. Во текот на престојот шефот на словачката дипломатија ќе се сретне и со  премиерот Никола Груевски и со претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски.
  | | веќе видена | слични

  Премиерот  Никола Груевски, денеска  ќе оствари средба со Мирослав Лајчак, министер за надворешни работи на Словачката Република. Средбата ќе се одржи во владината зграда со почеток во 10.30 часот, информираат од кабинетот на премиерот.
  | | веќе видена | слични

  Се продава половина касарна „Илинден“ На меѓународен оглас до крајот на годинава ќе бидат огласени 45 отсто од површината на скопската касарна „Илинден“, најави вчера премиерот Никола Груевски, кој ја посети касарната. Продажбата е дел од владиниот проект „Старите касарни за нов развој“, со кој ќе бидат пренаменети и касарните во Струмица, Битола, Гевгелија, Охрид, Дојран и во Дебар и делови од скопската „Гоце Делчев“. Касарните и' се отстапуваат на локалната самоуправа, која преку детаљни урбанистички планови треба да го осмисли и пренамени просторот. Премиерот Груевски, заменик-министерот за одбрана Емил Димитриев и градоначалникот на Скопје Коце Трајановски вчера ја посетија „Илинден“ и објавија дека до објавувањето на огласот треба да се осмисли што и каде ќе се гради. Според Груевски, изградбата во сите касарни ќе почне до крајот на 2010 година. - Добро е тој вишок простор да се стави во функција на економскиот развој. Касарната е блиску до центарот и е одлично место за градба и привлечно место за ...
  | | веќе видена | слични

  Пратенички прашања за владини фиоки На писмен одговор од Владата чекаат педесетина пратенички прашања, некои од нив се од јануари, а опозицијата предупредува оти неодговорени прашања има и од минатата година Пратеникот од СДСМ, Марјанчо Николов, денеска ќе присуствува на седницата за пратенички прашања, но не планира да постави прашање до премиерот Никола Груевски или до министрите. Вели дека нема логика да поставува нови прашања кога на десетина се' уште нема добиено одговор, а некои од нив се од минатиот ноември. - Нема да поставам ново прашање, бидејќи сакам да добијам одговор на претходните. Темите што ги отворам со тие прашања се важни. Не е проблемот што јас чекам, туку проблем е што чекаат граѓаните што се директно засегнати со тие проблеми - вели Николов. На писмен одговор од Владата чекаат педесетина пратенички прашања, а поголемиот дел од нив се поставени од опозициските пратеници. Некои од нив, кои се уредно прикажани на официјалната интернет-страница датираат и од јануари годинава, иако ...
  | | веќе видена | слични

  Нов грабеж на млекарите Пелагониските фармери се изненадени од барањето на Федерацијата на фармери да платат по 1.000 денари за да им ги средат документите за побарувањата од стечајната маса за „Сведмилк“ Осиромашените кооперанти на „Сведмилк“ се жалат дека Федерацијата на фармери им подготвува нов грабеж по изгубените пари за предаденото млеко во млекарницата. Вака пелагониските фармери го оценија барањето на ФФРМ, кооперантите на млекарницата да им платат по 1.000 денари за да им ги средат документите за побарувањата од стечајната маса за „Сведмилк“. Фармерите ги повикаа колегите да не бараат помош од Федерацијата зашто веќе се оградиле од нејзиното дејствување и оформиле Здружение на оштетени кооперанти, кое сега ги застапува нивните интереси. - Сметаме дека тоа е кражба зашто од 3.300 кооперанти ќе соберат над 50 илјади евра. Прашуваме каде ќе одат тие пари? Ние се оградивме од Федерацијата на фармерите уште кога претходно ни побара по 300 денари за пополнување на формуларите за премија од млекото што ги ...
  | | веќе видена | слични

  Референдум ќе го заглави решението Премиерот Никола Груевски со последната изјава за распишување референдум за името откако ќе има предлог што би бил во најмала рака прифатлив за Грција, внесе збрка и изгледа како нејасна и незрела работа, сметаат домашни експерти. За западни дипломати, пак, референдумот е легитимно право, но велат дека во случајов тој мора да биде успешен, зашто, во спротивно, Македонија ја очекува уште поголема неизвесност за евроатлантските интеграции. - Се залагаме да има референдум во моментот кога ќе има предлог што би бил во најмала рака прифатлив за Грција. Тоа е првиот предуслов, да биде за Грција прифатлив, а вториот е да видиме дали ќе биде прифатлив и за граѓаните на Република Македонија - изјави неодамна Груевски. За поранешниот премиер Владо Бучковски, вака поставени работите немаат логика, бидејќи во почеток Грците треба да дадат согласност, а ние да имаме условена согласност од типот „вие согласете се, па ние ќе видиме“. Тоа, според Бучковски, е суштинско прашање, а ...
  | | веќе видена | слични

  Одложено судењето на Еленовски против функционери на СДСМ Двајца од тројцата тужени во процесот што го иницираше актуелниот лидер на СДУ, Лазар Еленовски, не се појавија на вчерашното судско рочиште. По барање на адвокатот Мирослав Вуиќ, судењето на тужените Радмила Шекеринска, Горан Мисовски и Горан Минчев е одложено за септември, а едно од образложенијата се и активностите на некои од тужените пратеници. Адвокатот на приватниот тужител Лазар Еленовски, Димитар Дангов, смета дека и вчера постоеле услови за одржување на рочиштето, но дека била постигната согласност за одложување. Лазар Еленовски ги обвини функционерите на СДСМ дека сториле кривично дело со тоа што на прес-конференција биле презентирани две видеоснимки на кои тој говори дека премиерот Груевски „не е бескомпромисен“, односно дека пред Самитот во Букурешт се согласил на промена на името на државата. На еден од записите, направен на седница на НСДП, Еленовски, во тоа време министер за одбрана, вели: „Никола Груевски прифати промена на име. Тоа ...
  | | веќе видена | слични

  Државата крена раце од „Сведмилк“ Овој случај нема да фати прав, изјави Костовски, еден од оштетените Владата смета дека доволно му помогнала на сточарството, поради што не пројавува интерес за национализација на „Сведмилк“, објави вчера Трифун Костовски, член на Здружението на оштетени кооперанти од млекарницата, кому „Сведмилк“ му должи повеќе од 300.000 евра за предадено, а неисплатено млеко. До овој заклучок Костовски дошол по средбата со премиерот Никола Груевски, на која биле изнесени проблемите со кои се соочуваат млекопроизводителите во земјава. „На Груевски му беа изнесени проблемите со ’Сведмилк‘ и со млекарите, особено со оглед на тоа дека 40 отсто од населението се занимава со сточарство. Побаравме државен интервенционизам, преку кој Владата ќе понуди гаранции и безбедност на млекопроизводителите, но и на сите земјоделци. Побаравме национализација на ’Сведмилк‘, за што Владата не пројави интерес, бидејќи смета дека таа во земјоделието веќе има направено многу преку субвенциите кои ги дели“, ...
  | | веќе видена | слични

  ТУЖБА Петковски не дојде во суд Судењето за клевета по приватната тужба која ексминистерот за одбрана Лазар Еленовски ја поднесе против актуелните пратеници Радмила Шеќеринска, Горан Минчев и Горан Мисовски е одложено за септември. До одложување на претресот дојде откако вчера во судницата не се појавија тужените Шекеринска и Минчев, а отсуствуваше некогашниот сопартиец на Еленовски, лидерот на НСДП, Тито Петковски кој во постапката требаше да сведочи. Приватната тужба Еленовски ја поднесе откако Шекеринска во предизборната кампања ја користела изјавата на Еленовски која според него била извадена од контекст. Изјавата на Еленовски се однесува од затворена седница на партијата на која ексминистерот за одбрана за премиерот Груевски вели дека "тој не е бескромпромисен.... бидејќи Никола Груевски прифати промена на име. Тоа што се крие, сега ќути или што било, тука сме да ја видиме вистината. Сакам да кажам дека и претходно ме прашувавте, во Букурешт, Никола Груевски отиде со промена на име-Република ...
  | | веќе видена | слични

  ЗДРУЖЕНИЕ НА МЛЕКАРИ ОД СВЕДМИЛК Бараме државен интервенционализам Здружението на оштетени млекопроизводители од Сведмилк го запозна премиерот Никола Груевски со проблемите со кои се соочуваат по пропаѓањето на шведската млакарница. Според Трифун Костовски, екс-скопски градоначалник кој е и кооперант во Сведмилк, млекопроизводителите побарале од Владата да воведе државен интервенционизам што би значело владини гаранции и сигурност за сточарите, но и на сите земјоделци. - Побаравме национализација на Сведмилк, за што Владата не пројави интерес, бидејќи смета дека таа во земјоделието веќе има направено многу, преку субвенциите кои ги дели. Ние, пак, од друга страна, остануваме на ставот дека тоа не е доволно и дека Владата треба да понесе поголема одговорност, бидејќи проблемот не е само со сточарите, туку и со сите други земјоделци, производителите на пченица, тутунарите - вели Костовски. Тој истакна дека ќе настојуваат уште еднаш да разговараат и да го убедат премиерот да им помогне на производителите на ...
  | | веќе видена | слични