НБА

  во

  Детроит поведе со 3-1 против Орландо и се наоѓа пред прагот на пласман во источното финале, а Кливленд го декласираше Бостон и намали на 1-2 во второто полуфинале на Истокот во НБА лигата. Пистонс има пет источни финалиња по ред, а едната од причините за успесите е искуството. Завчера гостите славеа во Орландо со 90-89, со решавачкиот кош на Тајшон Принс на 8,9 секунди до крајот. Детроит играше без стартниот плејмејкер Чонси Билапс кој се повреди на првиот меч, но и без него најде начин да извојува триумф. Билапс сезонава во плејофот има просек од 15,8 поени и 5,7 асистенции, а тој е многу важен и во ваквите тесни средби најчесто тој ја има довербата на тренерот да шутне. Ричард Хамилтон со 32 поени беше најефикасен поединец во победничкиот тим, а Хидает Туркоглу промаши положување во последниот напад. Турчинот даде 20 поени (најефикасен кај домашните), но беше лут на себе што не тргнал порано кон кошот бидејќи така ќе имаше почиста ситуација за шут во последниот напад. Ол-стар центарот Двајт Хауард ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Јута успееја да победат против ЛА Лејкерс по продолжение со 123:115, додека актуелниот шампион Сан Антонио ја совлада екипата на Њу Орлеанс со 100.88, па така резултатите во западната конференција во НБА плеј офот се изедначени 2:2.

  Победата извојувана во продолжение на Џезерите им ја донесе Андреј Кириленко, кој на двапати го блокираше најдобриот играч на Лејкерс, Коби Брајант, а на 35 секунди до крај постигна тројка за потврдување на победата.

  Русинот го заврши мечот со 15 поени, додека најефикасен во Јута беше Дерон Вилијамс со 29 поени, но и 14 асистенции, се истакна и Мехмет Окур со 18 поени и Карлос Бузер со 14 поени и 12 скокови.

  Коби постигна 33 поени и 10 асистенции, а Ламар Одом додаде 26 коша и 13 скокови, додека Пол Гасол постигна 23 коша и 10 скокови за тимот од Лос Анџелес.

  Тимот на Сан Антонио до победа дојде предводен од Тим Данкан со 22 поени и 15 скокови. Тони Паркер постигна 21 поен, додека Крис Пол со 23 поени беше најефикасен кај Њу ...
  | | веќе видена | слични

  Само уште една победа го дели Детроит од источното финале во НБА плејофот, по ноќешниот гостински триумф над Орландо од 90:89 со кој поведе со 3:1 во полуфиналната серија.

  Меџик имаа предност од 15 коша на почетокот на третиот период, но пистонс, иако без повредениот Чонси Билапс, направија пресврт кој на девет секунди пред крајот го круниса Тајшон Принс.

  Со успех во наредниот натпревар закажан за вторник во Детроит Пистонс ќе се пласираат во шестото последовно конференциско финале.

  Подалеку од разврска е втората источна полузавршница, каде што Кливленд намали на 2:1 против Бостон, со победата од 108:84 на свој терен.

  Кавалирс направија плус 19 уште по првата четвртина, по што најдобриот тим во регуларниот дел, кој се уште нема гостински плејоф триумф, не успеа да ја намали негативата на помалку од 12 коша. И четвртиот меч, во понеделник, ќе биде одигран во Кливленд.

  Ноќва што претстои ги носи двата западни полуфинални двобоја Јута - Лејкерс и Сан Антонио - ...
  | | веќе видена | слични

  Леброн Џејнс и Делон Вестсо постигнаа по 21 поен за Кливленд

  Во скромната НБА програма, се одиграа само две средби, екипата на Детроит стигна до третата победа во дуелите со составот на Орландо (3:1) и сега се наоѓа на чекор од пласманот во шестото едноподруго финале во Источната конференција. Ричард Хамилтон со 32, Тајшон Принс до 17 и Рашид Валас со 16 кошеви и осум скокови ја предводеа екипата на Детроит до третата победа, додека пак на спротивната страна, најефикасен беше Хидо Туркоглу (постигна 20 поени), и имаше шанса да го реши мечот во корист на неговата екипа, меѓутоа неговото полагање на топката не заврши во кошот, а тимот на Орландо мораше да се помири со нов пораз, 90:89.

  На другата страна, екипата на Кливленд пред своите навивачи успеа да ја оствари првата победа (108:84) против тимот на Бостон, и го намали резултатот на 2:1. Една од главните причини за поразот на екипата на Бостон лежи во фактот дека нивното главно трио - Пол Пирс, Кевин Гарнет и Реј Ален заедно постигна 41 ...
  | | веќе видена | слични

  Екипата на Јута го искористи домашниот паркет против Лејкерси и намали на 2:1 во серијата до четири победи во полуфиналето на западната конференција во НБА лигата.

  Џезерите продолжија со одлични настапи пред своите гледачи. Откако загубија само четири натпревари во основниот дел во „Делта центар“, ноќеска му го нанесоа првиот пораз на Лос Анџелес Лејкерс во плеј офот сезонава.

  104:99 под лидерство на Карлос Бузер кој постигна 27 коша, а имаше и 20 скока. На ниво беа и Окур со 22 поена и Вилијамс со 18 и 12 асистенции.

  „Правевме грешки, но тоа не не исфрли од ритам“, рече тренерот на Јута, Џери Слоун.

  За Коби Брајант 18-те загубени топки се причина за поразот на „Езерџиите“. Најкорисниот играч во лигата оствари силен ефект, 34 коша, 7 асистенции и 6 скока, но тоа не беше доволно за да се надополни лошиот ден што го имаа Одом, Фишер и Гасол.

  Наредниот меч е утре исто така во Солт Лејк Сити.
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите наСанАнтонио спарс како домаќини го победија Њу Орлеанс хорнетс со резултат 110-99 и така дојдоа до првата победа во полуфиналната серија во Западната конференција на НБА. На Истокот, Бостон селтикс и во вториот натпревар на свој терен дојде до победа против Кливленд кавалирс. Бостонс славеше со 89-73 и води во серијата натпревари, со 2-0.Тони Паркер и Ману Џинобили ги предводеа актуелните прваци Спарс со по 31 постигнат поен. Паркер запиша дабл-дабл ефект со тоа што постигна и 11 асистенции. Тим Данкан исто така одигра добар натпревар со 16 поени и 13 скокови. Со оваа победа Сан Антонио го намали водството во натпревари на Хорнетс во оваа серија, на 2-1. Сериите се играат во четири добиени. Со ова се продолжува трендот на победи на домашните екипи во конференциските полуфиналиња. Имено, во четирите конференциски полуфинални двојки, домашните екипи постојано победуваат. Натпреварот помеѓу Спарс и Хорнетс доби во драматичност кога гостите се доближија на негатива од само два поена (90-88). Тогаш ...
  | | веќе видена | слични

  Сан Антонио спарс славеше над Њу Орлеанс хорнетс со 110-99 и го намали водството на Хорнетс на 2-1 во полуфиналето од плејофот во Западната конференција. Во историјата на НБА-лигата никогаш не се случило некоја екипа да го дополни недостигот од 0-3, поради што актуелните шампиони мотивирани влегоа во овој меч. Најдобриот кошаркар од ланското финале (МВП), Тони Паркер, беше најзаслужен за победата на Сан Антонио со 31 кош и 11 асистенции. Аргентинецот Ману Џинобили, исто така, постигна 31 кош, а Тим Данкан имаше двоен ефект со 16 коша и 13 скока. - Се однесувавме како да станува збор за решавачката седма средба. Ако денеска не победевме, ќе се најдевме во безизлезна ситуација - рече Џинобили. Најдобрата екипа во регуларниот дел од сезоната, Бостон селтикс, победи со 89-73 над Кливленд и поведе во полуфиналната серија со 2-0. Пол Пирс и Рој Ален, кои потфрлија на првата средба, беа најдобри поединци на теренот. Пирс постигна 19 поени, Ален 16 поени, а најдобриот на првиот меч, Кевин Гарнет, 13 поени. Кај ...
  | | веќе видена | слични

  Бранителот на шампионскиот прстен, Сан Антонио го победи Њу Орлеанс со 110:96

  Екипата на Бостон поведе со 2:0 против составот на Кливленд во полуфиналната серија од плеј-офот на Источната конференција во НБА лигата, додека пак тимот на Сан Антонио успеа да го намали водството на забревтаниот Њу Орлеанс на 2:1 во полуфиналето на Западната конференција.

  На првата средба „го немаше никаде“, а се „разбуди“ на втората. Леброн Џејмс постигна 21 поен, меѓутоа тоа не беше доволно тимот на Кливленд да ја загрози новата победа на Бостон, кој оовјпат славеше со убедливи 89:73. Фантастичната тројка која ја донесе оваа екипа до плеј-офот, беше најзаслужна и за втората победа во серијата против искусниот тим на Кливленд. Пол Пирс постигна 19 поени, Реј Ален 16, а Кевин Гарнет 13 кошеви и одлични 12 скокови, со кои овој играч доминираше на паркетот. Леброн со 21 поен беше најефикасен во поразениот тим, меѓутоа најдобриот играч на Кливленд и овој пат не може да се пофали со добра реализација бидејќи од ...
  | | веќе видена | слични

  Судбината на Суперсоникс ќе се решава во јуни

  Судењето на кое треба да биде одлучено дали Суперсоникс во следната сезона ќе игра во Сиетл или во Оклахома Сити, ќе почне на 16 јуни. Сопственикот Клеј Бенет сака преселба во својот роден град, а има и дозвола од Бордот на гувернери на НБА-лигата. Но, градот Сиетл ги тужи „суперсоничните“, бидејќи стариот газда вели оти не би му го продал клубот на Бенет ако знаел дека има намера да го пресели. Договорот на клубот со градот Сиетл истекува во 2010 година, но Бенет сака веднаш да го пресели за да ги избегне загубите од 30 милиони долари по ред во сезона што му ги носи играњето во „Ки арената“. Клубот сака судијата Марша Печмен да одреди колкаво обесштетување треба да се плати за да се избегне играње во Сиетл и во следните две години. Но, Печмен најави оти можеби нема да нареди финансиско покривање на штетите помеѓу градот Сиетл и клубот. Такво нешто може да биде побарано шест недели по почетокот на судењето. Адвокатите на градот Сиетл велат дека ако ...
  | | веќе видена | слични

  Лос Анџелес лејкерс поведе со 2-0 против Јута во западното полуфинале во НБА-лигата, а на Истокот, Орландо намали на 1-2 против Детроит откако го разби малерот во плејоф дуелите против Пистонс. Коби Брајант со 34 поени, осум скока и шест асистенции го прослави добивањето на пехарот за најкорисен играч во НБА-лигата, и беше најзаслужен за победата од 120-110. Коби пред мечот на кратка церемонија го доби признанието за МВП од комесарот Дејвид Штерн. Не знам што да кажам, останав без зборови. Ве сакам многу. Ќе играме до јуни. Нека почне забавата - рече Брајант при обраќањето до публиката која му возврати со скандирање МВП. По добивањето на наградата, на центарот на игралиштето се појавија сопругата и двете ќерки на Коби, кои му дадоа букет цвеќе.

  ЛЕЈКЕРС НЕПОРАЗЕН ВО ПЛЕЈОФОТ

  Лејкерс остана единствениот непоразен тим во плејофот, а на свој терен има 15-3 откако во 1999 е изградена салата во Лос Анџелес. По мечот Брајант изјави дека не се сеќава другпат публиката во „Стејплс центарот“ да ...
  | | веќе видена | слични

  Екипата на Бостон го победија тимот на Кливленд со 89:73 и со тоа поведоа со 2:0 во полуфиналето од плеј офот на источната конференција.

  Најзаслужни за победата на Бостон беше триото, Пол Пирс со 19, Реј Ален со 16 и Кевин Гарнет со 13 поени, но и 12 скокови.

  Најефикасен во редовите на Кливленд беше Леброн Џејмс со 21 поен, но со само шест од 24 шута од игра.

  Третиот натпревар се игра во Кливленд.

  Актуелниот шампион на НБА, тимот на Сан Антонио се врати во игра со победата на свој терен над Њу Орлеанс со 110:90 и со тоа ја намали разликата на 1:2.

  Тони Паркер и Ману Џинобили постигнаа по 31 поен за пресврт на Спарс, а сето тоа се случи во последната четвртина при водство на Њу Орлеанс од 90:88 и со помош на Паркер и Џинобили, Сан Антонио направи серија од 11:0.

  За екипата на Њу Орлеанс не помогнаа ниту 35-те поени и деветте асистенции од Крис Пол. Дејвид Вест додаде 23 поени и 12 скокови за Хорнетс.

  Четвртиот натпревар повторно се игра во ...
  | | веќе видена | слични

  Орландо намали, Л.А. Лејкерс ја удвои предноста Кошаркарите на Орландо остварија убедлив триумф на домашен терен над Детроит со 111:86 и намалија на 2:1 во полуфиналната серија до четири победи во Источната конференција. Клучниот момент во мечот се случи кон средината на првата четвртина кога се повреди еден од најдобрите поединци на „пистонси“, Чонси Билапс.

  „Билапс е наш лидер и околу него се врти се во тимот. Многу сум загрижен за неговата повреда, но сите се надеваме дека тој ќе се опорави до сабота“, рече тренерот на Детроит, Флип Сандерс.

  „Магичните“ доминираа во првиот период. Го добија со 30:16, но „пистонси“ брзо се вратија и во пресрет на последната четвртина стигна до минус четири (69:73) и тука застанаа. Орландо ја реши во своја корист четвртата четвртина со 38:17 со што ги отстрани сите дилеми околу победникот. Најдобар поединец кај домашните беше Рашар Луис со 33 коша и Двајт Хауард со дабл-дабл ефект од 20 поени и 12 скока, додека лидерот во составот на Флип Сандерс беше ...
  | | веќе видена | слични

  Бостон селтикс поведе со 1-0 во источното полуфинале против Кливленд кавалирс, откако триумфираше со 76-72 во дефанзивна битка што Леброн Џејмс ќе ја памети по најслабата игра во неговата плејоф-кариера. Ѕвездата на „коњаниците“ постигна за него скромни 12 поени и имаше неверојатно слаб шут од поле. Погоди само два од 18 шута кон кошот на домашните. Во последниот шут тој утна три положувања и еден обид за тројка. На 8,5 секунди пред крајот имаше шанса да го изедначи резултатот, но и тогаш топката не сакаше да влезе низ обрачот. Промашував многу шутеви, кои знам дека можам да ги погодам. Промашував и положувања. Во целата кариера ги погодувам, а сега не одеше - вели Џејмс, кој не можеше да поверува дека во второто полувреме даде само 2 поена. Во регуларната сезона, Џејмс против Бостон имаше просек од 32,3 поена, 9,7 асистенции и 7 скока по меч. Леброн на 29 декември 2004 против Хјустон за 17 минути игра не погоди ниеден шут (имаше пет обиди) од поле откако ја повреди раката. Завчера Џејмс имаше по девет скока ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Орландо Меџик забележаа значајна победа против тимот на Детроит Пистонс од 111:86 и со тоа ја намалија разликата на 2:1 во полуфиналната серија од источната конференција во НБА лигата.

  Во вториот натпревар, Лос Анџелес Лејкерс ја победија екипата на Јута Џез со 120:110 и така поведоа со 2:0 во полуфиналето на западот.

  Орландо дојде до победата со помош на Рашард Луис, кој постигна 33 поени и Двајт Хаувард, кој натпреварот го заврши со 20 поени и 12 скока.

  Покрај одличната игра на кошаркарите од Орландо, Детроит беше во незавидна ситуација бидејќи поголемиот дел од натпреварот беше без стандардниот Чосни Билапс, кој мораше да го напушти теренот поради повреда на тетивата.

  Најефикасен во победата на Лејкерс беше новиот МВП (најкорисен играч) во НБА, Коби Брајант со 34 постигнати поени. Јута беше предводена од Дерон Вилијамс со 25 поени.
  | | веќе видена | слични

  Бостон Селтикс поведе со 1-0 против Кливленд кавалирс во полуфиналната серија од Источната конференција, триумфирајќи со 76-72 во првиот натпревар во серијата до четири победи. Најуспешната екипа во регуларниот дел од сезоната во лигата НБА успеа да го сопре главниот играч на гостинскиот тим, Леброн Џејмс, кој постигна само 12 коша, а имаше девет скока и девет асистенции. Шутот за два поени му беше катастрофален (2-18), за тројка ги промаши сите шест удари и само еднаш во својата професионална кариера постигнал помалку кошеви. Тој имаше и девет изгубени топки што придонесе тоа да биде една од неговите најслаби партии во кариерата. Најефикасен во Кливленд беше Зидрунас Игаускас со 22 коша. - Промашив многу удари што вообичаено ги погодувам. Не бев прецизен на положување, иако од вакви лесни позиции секогаш поентирам - рече Џејмс. Кливленд имаше и очајно слаб шут од само 30 проценти. Кај Бостон најдобар беше Кевин Гарнет со 28 коша, осум скокови и со три асистенции, а веднаш до него беше Рајан Рондо со 15 ...
  | | веќе видена | слични

  Тој доби 1.100 бода од новинарите во НБА-лигата, зад него останаа Пол, Гарнет, Џејмс и Хауард

  Мегаѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант, и официјално ја доби наградата за најкорисен играч во НБА-лигата во оваа сезона. Од новинарите кои ги следат натпреварите во американската професионална кошаркарска лига тој доби 1.100 бода, на второ место заврши организаторот на играта на Њу Орлеанс, Крис Пол, со 894 бода, по нив следуваат Кевин Гарнет од Бостон со 670, Леброн Џејмс од Кливленд со 438 и Двајт Хауард од Орландо со 60.

  За Брајант, кој двапати беше најдобар стрелец во лигата и има три шампионски прстени со „езерџиите“, ова е прво МВП признание во кариерата. Оваа сезона тој имаше просек од 28,3 коша, 6,3 скока и 5,4 асистенции по натпревар, а составот на Л.А. Лејкерс заврши како лидер во Западната конференција во регуларниот дел од сезоната со биланс од 57 победи и 25 порази.

  „Ова е прекрасен и навистина посебен ден за мене бидејќи мислев дека никогаш нема да ја добијам ...
  | | веќе видена | слични

  Најдобриот кошаркар на Лос Анџелес Лејкерс прв пат во кариерата е прогласен за МВП на регуларниот дел сезоната во НБА.

  После две втори и две четврти места Брајант ја освои ласкавата титула која го заобиколуваше и во сезоните кога освојувал титули со „Езерџиите“ или кога беше најдобар стрелец на лигата, што беше случај во минатите две сезони.

  Во секој случај, трофејот е сега во рацете на Коби, а го заработи со просек од 28,3 поена, 6,3 скока и 5,4 асистенции по натпревар, оставајќи ги зад себе Крис Пол, Кевин Гарнет, Леброн Џејмс и Амари Стадемаер.

  Пресуден фактор беше тоа што Брајант ги предводеше Лејкерси до првото место на Западната конференција, во една од највозбудливите сезони во трка за плејоф позиции.

  „Не бев сигурен дека ова ќе ми се случи во кариерата, меѓутоа да се доживее такво признание е нешто посебно, особено да се подели со остатокот од тимот“, изјави Брајант за „Лос Анџелес Тајмс“.

  коби не пропушти ниту еден од 82 натпревари оваа сезона, иако ...
  | | веќе видена | слични

  Чонси Билапс - хуманитарец на годината

  Чонси Билапс од Детроит пистонс е добитник на наградата „Волтер Џ. Кенеди“ за спортско однесување. Признанието на плејмејкерот на Пистонс му беше доделено пред завчерашниот дуел Детроит - Орландо. Во гласањето учествуваат новинари од Асоцијацијата на новинарите што пишуваат за професионалната кошарка. Наградата може да му припадне на играч или на тренер што помага и покажува „голема посветеност кон општеството“. Билапс три години по ред во Детроит организира хуманитарен турнир во голф, а исто така учествува во слични акции во Минеаполис и во родниот Денвер.

  Доаѓањето на НБА-клубот Суперсоникс во Оклахома Сити ќе биде добро за поправање на имиџот на градот, смета градоначалникот Мик Корнет. Првата асоцијација на луѓето за Оклахома Сити е бомбардирањето на федерална зграда во 1995 година, кога загинаа 168 луѓе, или силното торнадо што пред четири години усмрти 44 луѓе. - Дозволивме да бидеме брендирани по негативни работи и катастрофи. Ни требаат ...
  | | веќе видена | слични

  Њу Орлеанс повторно беше убедлив против Сан Антонио на Западот, а водство од 2-0 има и Детроит кој се провлече против Орландо во втората средба од Источното полуфинале во НБА лигата. Триумфот на Пистонс од 100-93 ќе биде запаметен по спорниот момент на крајот од третата четвртина кога Чонси Билапс даде тројка за која гостите мислат дека е постигната по истекот на времето. Проблемот е што помошните семафори кои покажуваат уште колку секунди има до крајот на нападот, се закочија на 4,8 секунди. Со таа тројка, домашните поведоа со 78-76. Според официјалните лица, тројката била дадена на 0,5 секунди пред крајот на периодот. Нападот почна на 5,1 секунди пред крајот, и според телевизиската снимка најверојатно шутот е изведен 5,2 подоцна, што значи оти кошот требало да биде поништен. Орландо во првото полувреме имаше минус и од 14 разлика, во третата четвртина благодарение на седумте тројки ја стопи негативата, а во финишот повторно имаше можност да слави, но при негатива од два разлика на 14 секунди до крајот ...
  | | веќе видена | слични

  Екипата на Бостон Селтикс на свој терен ги совлада кошаркарите на Кливленд со 76:72 и така поведе со 1:0 во полуфиналето од плеј оф сериите на источната конференција во НБА лигата.

  Натпреварот беше решен со подобрата одбрана на кошаркарите од Бостон, кои успееја да го спречат најдобриот кошаркар на Кливленд, Леброн Џејмс. Џејмс постигна само 12 поени, а имаше и девет скока и девет асистенции.

  Во победничката екипа најефикасен беше Кевин Гарнет со 28 поени, осум скокови и три асистенции, додека кај Кливленд Жидрунас Илгаускас постигна 22 поени.

  „Се трудевме да му ги затвориме сите приоди на Џејмс за шут. Во поголемиот дел од натпреварот одлично игравме во одбраната“, вели Гарнет.

  Наредниот натпревар исто така се игра во Бостон.
  | | веќе видена | слични