НАТО

  во

  Војниците на АРМ до 15. декември ќе се повлечат од Ирак.

  Како што денеска јави телевизијата А2, одлуката за повлекување е стратегиска и воопшто не е поврзана со спорот со името, ниту со НАТО аспирациите на земјата, ниту со последниот минатонеделен инцидент, кога џип на АРМ беше оштетен од поставена мина во близина на базата во Таџи.

  Извори во одбраната за Студио А2 потврдуваат дека веќе се почнати подготовките за повлекувањето, се врши информирање и на единицата во Таџи, но и на останатите единици во Македонија, како полкот за специјални операции од кој се регрутира армискиот контингент за Ирак.

  Сегашниот контингент на АРМ во Ирак треба да биде последен. Единицата која треба да ги смени во декември се подготвува за мисија, но се уште не е прецизирано каде ќе оди.

  Претпоставките се дека АРМ по повлекувањето од Ирак со ист број војници ќе го засили контингентот во немирниот Авганистан или би учествувале во друга воена мисија.

  Првите македонски војници во ...
  | | веќе видена | слични

  Алијансата потврди дека Македонија е нејзиниот иден сојузник

  Од нашиот дописник
  Слободанка Јовановска

  БРИСЕЛ - Преговарачот за името, Никола Димитров, вчера од Брисел замина за Њујорк на средба со медијаторот Метју Нимиц откако пред високи претставници на Алијансата ја бранеше Годишната акциона програма за членство, која треба да осигура дека останува позитивната оцена од Самитот во Букурешт и дека поканата за прием на Македонија не е спорна.

  „Се потврди дека нема основа дилемата дека одредени проблеми го доведуваат под прашање заклучокот од Букурешт на НАТО. За такво нешто не станува збор“, изјави Димитров по средбата која, според него, главно била охрабрувачка, бидејќи пораката била дека Македонија е нивни иден сојузник и веднаш штом ќе се надмине спорот, не чекаат на истата маса.

  Притоа, претставниците на земјите-членки оцениле дека е добро тоа што продолжуваат реформите во земјата и што постои подготвеност да се зборува отворено за слабостите, пред се , во ...
  | | веќе видена | слични

  Атина подготвува ново вето за Скопје

  Атина - Медијаторот Метју Нимиц на претставниците на Грција и на Македонија денес и утре во Њујорк ќе им го достави конечниот предлог за решавање на спорот за името, што најверојатно ќе се базира на називот „Северна Македонија“, пишува грчкиот весник „То вима“.

  „Грчки дипломати сметаат дека новиот предлог ќе биде близок до позицијата на Атина, но оти нема целосно да ги исполни нејзините желби во врска со опфатот на употреба на името и за пасошите. Тоа може да доведе до второ грчко вето за Скопје во декември, по она во Букурешт за НАТО“, наведува „То вима“. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  На средбата се потврдија разликите меѓу Владата и претседателот

  Тамара Грнчароска

  Државниот врв заедно со лидерите на сите парламентарни политички партии вчера не успеаја да се договорат за прашањето за името пред денешната нова рунда преговори во Њујорк. ВМРО-ДПМНЕ со своите помали коалициски партнери биле за двојната формула како позиција на Македонија, додека претседателот на државата бил против тој став, како спротивен на целиот процес на преговарање.

  Македонскиот шеф на државата, Бранко Црвенковски, излегувајќи од Клубот на пратениците, каде што се одвиваше неколкучасовната „драма“ на лидерски ставови и контраставови, изрази жалење поради неможноста од средбата да се излезе барем со еден заеднички заклучок.

  Според него, тоа би било Никола Димитров и Мартин Протоѓер да заминат во Њујорк „со инструкции и овластување активно и суштински да учествуваат во претстојните разговори и на тој начин да ги дадат сите наши сугестии и предлози за модификација на досегашните ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерите на политичките партии во Македонија на денешната лидерска средба не договорија заеднички став во пресрет на утрешната рунда преговори за името во Њујорк.

  Преговарачите Никола Димитров и Мартин Протоѓер заминуваат во Њујорк со неусогласени позиции на државно-владиниот и политичкиот врв.

  Премиерот Никола Груевски инсистирал заеднички став да биде двојната формула, додека за претседателот Бранко Црвенковски ова е неразумен став оти двојната формула е напуштено решение бидејќи Македонија веќе учествува во преговорите.

  „Жалам што тоа се случи и жалам што во оваа многу битна и решавачка фаза од овие преговори на овој начин се оневозможуваме самите себе да ги искористиме можностите што ги имаме да го насочиме медијаторот Нимиц пред комбинирањето на неговиот можен конечен предлог, нешто што од страна на Грција ќе биде правено и веќе се прави“, рече Црвенковски по денешната лидерска средба.

  Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски соопшти дека на денешната ...
  | | веќе видена | слични

  НАТО стравува од иранска нуклеарна бомба

  ЕВИЈАН - Генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, вчера изјави дека не е сигурен оти светот може да го спречи Иран да произведе нуклеарна бомба. Шефер на конференцијата во југоисточна Франција изјави дека НАТО нема да има директна улога во тоа прашање, но додаде дека е загрижен поради тоа што ОН не успеаја да ги зауздаат нуклеарните амбиции на Иран. „Тоа е голем предизвик да се спречи Иран од понатамошниот обид да направи нуклеарна бомба“, изјави Шефер на Светската конференција за политика организирана од францускиот истражувачки центар за надворешни работи - ИФРИ. „Не сум оптимист во врска со тоа дека светот е способен да го спречи Иран да ги исполни своите амбиции“, додаде тој.

  Иран соопшти дека неговата програма за збогатување на ураниумот е само за производство на електрична енергија, но е под санкции од страна на ОН поради неинформирањето за активностите во минатото и неговиот неуспех да докаже дека намерите се целосно мирновременски. ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерската средба посветана на спорот со името што се одржуваше во Клубот на пратениците заврши без приближување на ставовите.

  Државниот и партискиот врв не постигнаа заеднички став пред утрешната средба во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц со претставниците на Македонија и на Грција.

  Претседателот Бранко Црвенковски замина од лидерската средба посочувајќи дека премиерот Никола Груевски и неговите коалициски партнери и натаму остануваат на двојната формула како најдобро решение за прашањето за името, што, како што посочи, е апсолутно во контрадикција со евентуалното активно учество во разговорите од страна на македонските преговарачи.

  Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, пак, изјави дека претседателот Црвенковски и две помали политички партии не биле во можност да ги разгледаат петте заклучоци предложени како заедничка позиција од оваа средба.

  Милошоски меѓу другото рече дека во овие пет заклучоци политичките лидери ги реафирмирале македонските ставови ...
  | | веќе видена | слични

  На лидерската средба, која пред малку заврши, а на која учествуваа сите политички партии и претседателот Црвенковски, нема усогласен став во однос на преговорите за името. Министерот Милошоски рече дека се донесени пет заклучоци, но дека не е усвоен заеднички став по ова прашање.

  “Средбата е полезна затоа што претседателот Бранко Црвенковски ги информираше претставниците на помалите политички партии за неговите последни преговори кои ги имаше со Нимиц, а политичките партии ги аргументираа своите политички позиции во однос на спорот со Грција“, рече Милошоски.

  После подолга расправа донесени се пет заклучоци и тоа политичките лидери ги реафирмираат ставовите за НАТО и ЕУ интеграциите, Македонија останува активна во преговорите за овој спор со Грција, двојната формула има политичка тежина и истата може да биде сметана како разумен компромис, македонските преговарачи нема да бидат овластени да прифатат било какво решение со кое ќе се загрози македонскиот национален идентитет и тоа дека ...
  | | веќе видена | слични

  До 15. декември АРМ ќе се повлече од ирачката база Таџи. Оваа одлука, која за Студио А2 ја потврдија извори од одбраната, е стратегиска и воопшто не е поврзана со спорот со името.

  Ниту со НАТО аспирациите на земјата, ниту со последниот минатонеделен инцидент, кога џип на АРМ беше оштетен од поставена мина во близина на базата во Таџи.

  Одлуката е во согласност со веќе отпочнатата операција за повлекување на коалиционите сили оттаму, договорена во септември меѓу ирачката влада и американската војска.

  Во АРМ веќе се почнати подготовките за повлекувањето, се врши информирање и на единицата во Таџи, но и на останатите единици во Македонија како полкот за специјални операции од кој се регрутира армискиот контингент за Ирак.

  На војниците им се објаснува дека состојбата во Ирак е стабилизирана и поради тоа ќе почне повлекување согласно со договорот ирачка влада, американска армија.

  Сегашниот контингент на АРМ во Ирак треба да биде последен. Единицата која треба да ги ...
  | | веќе видена | слични

  ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ НЕ ГИ ЗАДОВОЛУВА ЦЕЛОСНО ЖЕЛБИТЕ НА АТИНА, СЕ ПОДГОТВУВА НОВО ВЕТО ЗА СКОПЈЕ

  Медијаторот Метју Нимиц на претставниците на Грција и на Македонија утре и задутре во Њујорк ќе им го достави конечниот предлог за решавање на спорот за името, што најверојатно ќе се базира на називот „Северна Македонија“, пишува денеска грчкиот весник „То Вима“.

  - Грчки дипломати сметаат дека новиот предлог ќе биде близок до позицијата на Атина, но оти нема целосно да ги исполни нејзините желби во врска со опфатот на употреба на името и за пасошите. Тоа може да доведе до второ грчко вето за Скопје во декември, по она во Букурешт за НАТО, овојпат при донесувањето на одлуката дали на ПЈРМ да и се одреди термин за почеток на преговорите за интеграција во ЕУ, наведува „То Вима“.
  | | веќе видена | слични

  „Медијаторот Метју Нимиц на претставниците на Грција и на Македонија утре и задутре во Њујорк ќе им го достави конечниот предлог за решавање на спорот за името, што најверојатно ќе се базира на називот „Северна Македонија““, пишува денеска грчкиот весник „То Вима“.

  „Грчки дипломати сметаат дека новиот предлог ќе биде близок до позицијата на Атина, но оти нема целосно да ги исполни нејзините желби во врска со опфатот на употреба на името и за пасошите.

  Тоа може да доведе до второ грчко вето за Скопје во декември, по она во Букурешт за НАТО, овојпат при донесувањето на одлуката дали на ПЈРМ да и се одреди термин за почеток на преговорите за интеграција во ЕУ“, наведува „То Вима“.
  | | веќе видена | слични

  Амбасадорот Александрос Малјас е уште еден од низата дипломати кои повторно вешто го избегна вистинскиот одговор околу ветото на Грција за влез на Македонија во НАТО.

  На брифингот со неколку конгресмени во Вашингтон, тој ги соопштил критериумите под кои Атина би го разгледала предлогот на Нимиц околу спорот со името.

  Сложено име за сите меѓународни институции, промена на уставот и пасошите и резолуција во советот на безбедност на ОН. Стравувајќи од можна еднострана промена на името по влезот на Р. Македонија во ЕУ и НАТО истакнал дека се потребни цврсти гаранции и обврзувачки клаузули пред алијансата.

  Не пропушти да го изрази песимизмот во однос на брзото решение на спорот, поврзувајки го со несогласувањата во врвот во Р. Македонија.
  | | веќе видена | слични

  Петнаесет турски војници завчера биле убиени, а околу 20 беа повредени при нападот на припадници на Работничката партија на Курдистан (ПКК) врз пункт на турската армија во југоисточна Турција. Турските војници возвратиле на нападот, при што биле убиени 23 припадници на ПКК, јави АФП. Непосредно по нападот турската армија презела голема операција против припадниците на ПКК во окрузите Хакќари и Шарнак во југоисточниот дел на Турција. Како што пренесува Си-ен-ен Турк, два турски авиони од Хакќари се упатиле кон границата со Ирак, по која се распоредени дополнителен број војници, додека во исто време, два борбени хеликоптери изведувале разузнавачки летови во реонот на Шарнак. Турската армија ги обвинила лидерите на автономниот курдски регион во северен Ирак дека им помагаат на припадниците на ПКК, кои се кријат во планинските региони на ирачки Курдистан. - Не само што администрацијата во северен Ирак не ни дава никаква помош, туку таа на бунтовниците им обезбедува инфраструктура, како болници и патишта - ...
  | | веќе видена | слични

  Финскиот министер за надворешни работи Александар Стуб во интервју за Шведското радио упатил остра критика против грузискиот претседател Михаил Сакашвили, јави МИА. - Саакшвили можеше да покаже поголема воздржаност - рекол Стуб одговарајќи на прашањето за одговорноста за почнувањето на војната меѓу Русија и Грузија во август годинава, при што нагласил дека опасно е да се провоцира голема сила. Според Стуб, дејствувањето на Грузија го запрело патот на земјата кон членството во НАТО. Претходно, германскиот магазин „Шпигел“ цитирал разузнавачки извори кои тврдат дека Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), со која моментално претседава Финска, добро знае оти Грузија ја почнала војната. Во меѓувреме, набљудувачката мисија на ЕУ во Грузија соопштила дека руските сили го напуштиле клучниот контролен пункт на грузиска територија во близината на линијата на разграничување со Јужна Осетија. Контролниот пункт бил во т.н. зона за безбедност, северозападно од градот Гори. Како што пренесува Би-би-си, ...
  | | веќе видена | слични

  Сегашниот министер за одбрана Зоран Коњановски, во последните неколку години раководеше т.е извршуваше неколку важни функции. Од ресорот локална самоуправа во кој за една година беше министер, замина во РЕК Битола каде од почетокот знаеше колку тешка позиција прифаќа со оглед на големите проблеми со кои се соочува комбинатот. Со своите стручни соработници ги почна потребните ремонтни активности кој мораа да се преземат, го отвори новиот рудник Брод-Гнеотино и воедно работеше на консолидација и стабилизација на постојниот рудник Суводол. На денот на неговото заминување од таа функција на следното раководство на комбинатот му остави 4,5 милиони тони откриен јаглен во рудникот Суводол, 300 илјади тони откриен јаглен во рудникот Брод-Гнеотино и завршени ремонтни активности на првиот и вториот блок од комбинатот. Роден, израснат, школуван и за првпат вработен во Битола, во хидросистемот Стрежево, овој машински инженер повторно прифаќа предизвик и застанува на челото на едно од најодговорните министерства, ...
  | | веќе видена | слични

  Пред денешната лидерска средба посветена на прашањето за името, што ја свика премиерот Никола Груевски, се јавија речиси сите коалициски партии со соопштенија дека Македонија на преговорите треба да настапи со двојната формула.

  Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната прес-конференција, по објавувањето на ставот на СДСМ за име со географска одредница што ќе ја замени референцата ПЈРМ, ја обвини опозициската партија дека со оваа најнова отстапка „не само што ја свитка партиската кичма, туку се обидува да го свитка и рбетот на нашата земја и на македонската нација“. Според ВМРО-ДПМНЕ, последните ставови на СДСМ во 80 проценти се поклопуваат со ставовите на грчката страна, а предлогот што го дава ги урива позициите и единството на македонската преговарачка страна, го урива угледот на Македонија и претставува директно загрозување и откажување од македонскиот идентитет.

  Како поткрепа на своите ставови, СДСМ го обвини Груевски дека „во 2004 година како опозициски лидер на ВМРО-ДПМНЕ беше ...
  | | веќе видена | слични

  Празникот стана проблем

  На 1 јуни во Македонија беше закажан „празникот на демократијата“. Со овие зборови тогашниот портпарол на Владата ни го опиша денот на предвремените избори. На „празникот“ се случија нерегуларности и насилство кое доведе и до човечка загуба. Власта не стори ништо, или барем ништо ефикасно, за да се спречи најлошото. Потоа власта се обиде да не убеди дека тоа што се случило, гледано низ проценти, не е страшно. Освен тоа, насилствата претежно се одвиваа во деловите на земјата каде што мнозинство се Албанците.

  Со неколку симпатични изјави раководството не зацврсти во уверувањето дека нема место за загриженост, па летото го минавме верувајќи дека нема последици од изборите кои не добија преодна демократска оценка. И медиумите заборавија на изборната епизода. Во јули на неа кусо не потсети Никола Саркози со една немилосрдна изјава ама ние решивме дека е попродуктивно да му се лутиме нему отколку да ја видиме реалноста.

  Во меѓувреме, ОБСЕ тивко го токмеше ...
  | | веќе видена | слични

  Нашата битка со името не се добива во Приштина, туку на друг мегдан за кој ни е потребна поддршката на тие што учествуваа во градењето на независноста на Косово. Токму заради тоа не треба да се бараат причини за да не се признае независноста на Косово, туку да се пристапи кон признавањето што е можно побрзо

  Парламентот на Црна Гора дебатираше и на својата влада и предложи да ја признае независноста на Косово. Имајќи го предвид фактот дека односите помеѓу Белград и Подгорица се посебно фрагилни и, секако, имајќи го предвид фактот дека етничките Срби претставуваат речиси 40 отсто од вкупното население на Црна Гора, повеќе од јасно е дека авторитетите во Подгорица се одлучиле за чекор што ќе биде позитивно забележан во контото на нивните меѓународни односи.

  Сметам дека црногорските власти сакаат што е можно побрзо да го фатат приклучокот во плановите за проширување кон НАТО и, секако, се стремат кон подобро позиционирање во евроинтегративните процеси, кон кои впрочем се стреми и самата ...
  | | веќе видена | слични

  Во очи средбата новата преговарачка рунда во Њујорк, државниот и политичкиот врв денеска ќе одржи средба за прашањето за името. На средбата треба да учествуваат лидерите на владејачките ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, Груевски и Ахмети, на опозиционите СДСМ и ДПА, Заев и Тачи, и шефот на државата Црвенковски.

  Пред средбата на власта и опозицијата, двете страни изнесоа различни ставови во врска со македонската преговарачка позиција за решавање на разликите околу името со Грција.

  Јасен е само ставот на албанските партии. Ќе повторат дека го поддржуваат уставното име на земјава, но и дека очекуваат брзо решение на проблемот со Грција, за што поскоро да ја добиеме поканата од НАТО.

  ВМРО-ДПМНЕ и вчера со осуда на изјавата на Заев, дека за СДСМ е прифатливо име со географска одредница, со кое нема да биде загрозен националниот идентитет. Пресметале дека дури 80 проценти од ставовите на опозицијата се поклопуваат со грчката преговарачка позиција.

  Лидерската средба во Скопје е закажана на ...
  | | веќе видена | слични

  Црна Гора смета дека Косово е суверено во секоја сфера, изјави синоќа црнгорскиот премиер Мило Ѓукановиќ за време на дебатата во Собранието во Подгорица посветена на предлог-резолуцијата за евроинтегративните процеси. „Србија нема ниту една државна функција во Косово. Таа таму нема свои институции, иако тоа е голема загуба за неа. Нашата Влада ќе донесе одлука во врска со Косово и ќе ја информира јавноста за тоа“ рече Ѓукановиќ.

  Според медумите, ваквата изјава на Ѓукановиќ укажува дека Црна Гора е „на пат да го признае Косово“.

  Во текстот на резолуцијата за евроинтегративните процеси се наведува дека Погорица е подговена „да ја прифати политичката реалност, која земјите-членки на ЕУ и НАТО ја сметаат за важна од аспект на регионалната стабилност и да води политика соодветна на курсот на европските и евроатланските интеграции“. „Тоа ќе биде и основа за утврдување на позицијата на Црна Гора кон Косово“, се наведува во документот.
  | | веќе видена | слични