НАТО

  во

  Четири деца и 25 исламистички бунтовници беа убиени во пакистански племенски регион каде владините војски водат борби со Талибанци и Ал Каеда. Вооружен напаѓач за кого се претпоставува дека бил поврзан со Талибанците, отворил оган врз група ученици во областа Оракзаи. При пукањето биле убиени најмалку четири и ранети три од децата кои била на пат кон училиштето. Според властите, нападот бил извршен поради етничко-религиозни причини. Сите убиени и ранети биле шиити. Локална телевизија јави дека бунтовниците сакале да ги киднапираат децата. Најмалку две деца биле киднапирани. Нападот предизвикал вооружени судири меѓу бунтовниците и провладина милиција при што бил убиен еден од напаѓачите и тројца се ранети. Во соседната област Хајбер, во воздушен напад беа убиени 24 бунтовници и четворица војници повредени. Минатата недела силите за безбедност почнаа офанзива против исламистичките бунтовници во тој регион. Според портпарол на пограничните сили, акцијата ќе трае до целосно уништување на екстремистите. Низ ...
  | | веќе видена | слични

  Денот на независноста, 8-ми септември беше македонски испит на зрелоста, декларација дека земјата е способна и ќе упсее, тогаш Македонија го покажа своето полнолетство, оцени синоќа (08.09.09) претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, на централната прослава по повод Денот на независноста. Во кусото обраќање, шефот на државата не ја пропушти можноста со дипломатска одмереност и индиректно да и испрати порака на Грција. Половина од периодот од независноста на Република Македонија јужниот сосед влечеше потези за нејзино блокирање во меѓународната заедница и самостојниот развој, особено низ економските блокади до ветото за членство во НАТО. „Нема да не поколебаат обидите со неправди, со омаловажување, да не натераат да се откажеме. Долго време - 18 години - сите имаа можност да се навикнат дека Македонија е реалност на Балканот. Да не поддржат ако сакаат, но во секој случај да не прифатат такви какви што сме. Да сметаат на тоа дека Македонија ќе биде успешна, напредна и отворена земја, најдобар пријател на ...
  | | веќе видена | слични

  Генералот Абриал ќе го замени на местото американскиот генерал од маринците Џејмс Матис. Командувањето по трансформацијата е единственото стратешко командување на 28-члената организација, чиј штаб се наоѓа во Северна Америка. По традиција таа раководна функција се зазема од американски генерал со четири ѕвезди. Со назначувањето на Абриал, по првпат во 60-годишната историја на НАТО на местото застанува офицер, кој не е Американец. Генералот Абриал е вториот француски генерал, кој презема висока командна функција во НАТО, откако во април Франција официјално се врати во воените структури на Алијансата. Во јули, францускиот генерал Филип Столц ги раководеше Силите за брза реакција на НАТО во Лисабон, Португалија. Во 1966 година генералот Шарл Де Гол ја повлече земјата од командувањето на Алијансата, ослободувајќи ја од сите сојузнички воени единици и бази, за да го гарантира суверенитетот на Франција над нејзината сопствена територија. Франција остана членка на Алијансата, но не присуствуваше во ...
  | | веќе видена | слични

  Вооружен напаѓач за кого се претпоставува дека бил поврзан со талибанците, отворил оган врз група ученици во областа Оракзаи. При пукањето биле убиени најмалку четири и ранети три од децата кои била на пат кон училиштето. Според властите, нападот бил извршен поради етничко-религиозни причини. Сите убиени и ранети биле шиити. Локална телевизија јави дека бунтовниците сакале да ги киднапираат децата. Најмалку две деца биле киднапирани. Нападот предизвикал вооружени судири меѓу бунтовниците и провладина милиција при што бил убиен еден од напаѓачите и тројца се ранети. Во соседната област Хајбер, во воздушен напад беа убиени 24 бунтовници и четворица војници повредени. Минатата недела силите за безбедност почнаа офанзива против исламистичките бунтовници во тој регион. Според портпарол на пограничните сили, акцијата ќе трае до целосно уништување на екстремистите. Низ Хајбер минува главната маршрута на камионите кои пренесуваат гориво и воени залихи за силите на НАТО во Авганистан. ...
  | | веќе видена | слични

  Десет авганистански и четири американски војници загинаа денеска во судир со талибанските бунтовници во провинцијата Кунар, во источен Авганистан, сооштија локалните власти и американската армија. Американски медиуми јавуваат дека американските војници влетале во заседа откако прво биле повикани на средба со локални старешини во село во близина на границата со Пакистан. Авганистанските војници пак се убиени во повеќе часовните судири кои се воделе по нападот. Судирите продолжуваат во округот Сирканај, изјави локалниот лидер Хамиша Гулаб Шинвари. Портпаролот на американската армија ја потврди смртта на четворицата американски војници во Кунар, без да изнесе повеќе детали за операцијата. Борвите во Авганистан против Талибанците се засилуваат откако американскиот претседател Барак Обама одлучи да се испратат дополнителни 21.000 војници во земјата. Состојбата во Авганистан е уште потензична откако денеска НАТО првпат официјално призна дека меѓу 82 загинати во минатонеделниот воздушен напад во провинцијата ...
  | | веќе видена | слични

  Русија ќе и' зајмува на Украина две милијарди долари Идната година Украина ја очекуваат избори и на потегот на Москва се гледа како на „приближување“ кон Киев МОСКВА - Русија би можела да и' зајми на Украина две милијарди долари за поддршка на економијата на оваа поранешна советска република, пред изборите што треба да се одржат идната година, објави вчера деловниот дневен весник „Ведомости“, повикувајќи се на анонимен претставник на руската влада. Во врска со информациите, портпаролот на премиерот Владимир Путин, Дмитри Песков, изјави во телефонски разговор дека не знае за какви било разговори за можен заем. Весникот пишува дека резервите на гас и можноста за зајмување пари на Украина ќе бидат дискутирани на состанокот во октомври, меѓу Путин и неговата колешка од Украина, Јулија Тимошенко. Војните со гасот меѓу Русија и Украина, разгорени од несогласувањата околу цената и исплатата, последниве години го запреа снабдувањето во Европа за време на студените зимски месеци. Односите меѓу двете земји се уште ...
  | | веќе видена | слични

  Напаѓач самоубиец се разнесе пред аеродромот во Кабул При нападот извршен со автомобил загинаа најмалку тројца цивили КАБУЛ - Напаѓач самоубиец со автомобил-бомба вчера го разнесе своето возило пред воена база на НАТО на главниот аеродром во Кабул, при што загинаа најмалку тројца цивили. Тоа е најголем напад во авганистанскиот главен град по минатомесечните претседателски избори. Нападот уште повеќе укажува на влошената безбедност во време кога насилството е најинтензивно, изборите ја доведоа политичката иднина на земјата во неизвесност, додека поддршката од Запад за војната брзо опаѓа. Шефот за кривични истраги за полицијата од Кабул, Абдул Гафар Сајеџада, рече дека тројца цивили загинале, а шестмина се повредени во нападот на аеродромот. Во нападот нема загинати странски сили, јави капетан Елизабет Матијас, офицер на силите предводени од НАТО за односи со медиумите. Четири лица се полесно повредени. Трговец кој беше очевидец на експлозијата јави дека напаѓачот самоубиец го активирал експлозивот во ...
  | | веќе видена | слични

  СОНК и министерот контра 1.000 отпуштени наставници Наставниците се подготвени да го искажат своето незадоволство на протести Билјана Јовановска Власта сака да ги минимизира сопствените партиски чистки во образованието и бројката од околу 1.000 наставници кои својата неприпадност кон владејачката ВМРО-ДПМНЕ ја платија со отказни решенија. Во таа функција се вклучи и претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски, иако организацијата со која тој раководи, по дефиниција, треба да ги штити правата на секој вработен во образованието, а не на власта. А, бидејќи чистките не можат да се премолчат, зашто станува збор за масовно незадоволство, најлесно беше проблемот да се релативизира и бројката на отпуштени наставници да се сведе на 274 лица и тоа во четири-пет општини. Сепак, фактите говорат поинаку. Во сите општини каде што власта ја држи ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е без малку секаде, градоначалниците ја спроведоа препораката од партиската база да се отпушти секој за кого оцениле дека не и' е лојален на партијата. Уште ...
  | | веќе видена | слични

  МАКЕДОНИЈА ДОЖИВЕА ТЕЖОК ПОРАЗ НА СТАРТОТ НА ЕП Не не огреа сонце против јужниот сосед Нашите кошаркари против Грците доцнеа во чекорите, секундите, мислите и на крајот го доживеаја она што најмалку се очекуваше од нив - убедлив пораз Во четвртиот настап на европските првенства, прв во годинашниов циклус на ЕП 2009, нашата најдобра кошаркарска селекција во групата А, во Познањ, доживеа тежок пораз од екипата на Грција со 86:54. Ветувавме многу, дури се заканувавме со победа против поафирмираниот состав на Грција, на крајот Македонците ги изнервираа сите со односот кон играта, залагањето, мотивот за надигрување, во сите 40 минути. Нашите кошаркари доцнеа во чекорите, секундите, мислите, неупатените добиваа впечаток дека станува збор за собир на рекреативци, иако во подготвителниот период имаа силни резултати. Грците од самиот почеток поведоа, Гечевски дури во третата минута ја постигна првата тројка за Македонија и толку. По пет минути игра нашиот јужен сосед имаше позитива од 15 разлика (18:3) и сето она ...
  | | веќе видена | слични

  „Да ви ја честитам самостојна и суверена Македонија“. Ова беше дел од обракањето на првиот претседател Киро Глигоров, вечерта по успешниот референдум. Како хроничар на полнолетноста на третата Македонија, ме фаќа срам и бес што политичките елити што биле или се водачи на државата како да не го ценат и вреднуваат чинот на самостојноста. Изгледа граѓаните имаат повеќе чувство на државотворност од неговите лидери. Некои од нив ги ископаа коцките од овој плоштад на самостојноста, а новите сакаат да го насадат Александар Македонски. И двете политички групи имаат заеднички именител- левите сили и немаа храброст за самостојна земја, вмровските групации со антиквизацијата како да ја погребуваат третата Република. Од четворица претседатели, врз првиот е извршен атентат, Трајковски загина под мистериозни околности, а нејасна е несреќата на првиот полицаец Мијалков во миговите на самостојност. За една мала земја големи стресови, што само виталноста на институциите и смиреноста на граѓаните ја обезбедуваа иднината. ...
  | | веќе видена | слични

  Полнолетна Македонија не значи и зрела држава и по 18 години се уште се среќава со разно – разни предизвици од историски, политички до економски. Вака размислуваат дел од креаторите на самостојна Македонија, првиот претседател на ПДП - кој учествуваше во креирањето на Уставот на самостојна Македонија на Абдурахман Алити, парламентарците од минатите собраниски состави Владимир Голубовски и Туше Гошев и академик Блаже Ристески кој на бината на плоштадот 91-та ја испи првата чаша шампањско во независна држава. - Се сеќавам 91 година референдумот со колку одушевување беше пречекан резултатот кога беше соопштено дека референдумот е успешен затоа толку поголема е одговорноста да се зачуваат тие идеали на сите што живат во оваа земја – вели академик Блаже Ристески. Македонија не мрднала подалеку од онаму каде што беше пред 18 години, смета, Алити. Се уште се говори за меѓуетнички проблеми кои одамна требаше да бидат надминати. - Ние 91 година не успеавме да донесеме Устав со кој РМ ќе ја уредиме како мултиетничка ...
  | | веќе видена | слични

  18-години самостојност, 18-години позиционирање на регионален и меѓународен план. Доволен период за анализа од каде почнавме и до кај стасавме. Турбулентниот период во почетоците на нашето меѓународно- правно етаблирање како нов државен субјект на балканот, не би требало да ја намалат одговорноста кај домашните но и странските политички елити за тоа каде е Македонија сега? Државноста прва ја призна Бугарија. Следуваа признавањата на Турција, Словенија, Хрватска, Русија, Босна и Херцеговина. Со војни во опкружувањето, со девастирана економија од грчкото ембарго, со реотворање на нерешените прашања со соседите, курсот на надворешно политички план со политиката на еквидистанца, според некои аналитичари, дополнително влијаел на парализата во пробивот на меѓународната сцена. Но дали наредните политики, како позитивната енергија, подеднакво добрите односи со сите, проактивацијата, односите со САД, Русија, кина, во овие 18 години ја доближиле Македонија повеќе до евроатлантските структури од било кога претходно. ...
  | | веќе видена | слични

  Вообичаен пригоден коктел, гости и музика, за странците непригодно полчасовното доцнење. Со присуството не почестија и амбасадорите и верските заедници, малкумина од првиот парламентарен состав, исто толку и од актуелниот, неколку министри, ДУИ, без Ахмети, СДСМ без Црвенковски, но не дојде ниту Селмани. Најмногубројни новинарите, за да регистрираат како Македонија ја одбележа полнолетноста. Државниот врв еден покрај друг без зборови, или си кажале се што имаат зад камерите. Говор на првиот парламентарец со очекување она што го посакуваат 90 % од граѓаните на Македонија, Европа да знае и да го вреднува. „Сакам да верувам дека и нашиот јужен сосед, тргнувајќи од својата демократска традиција, ќе ги почитува европските стандарди и критериуми, нема да се повтори Букурешт, бидејќи нашето приближување и членството во ЕУ е во интерес како на Македонија, така и на целиот регион“, изјави Трајко Вељановски, претседател на Собранието. Груевски го ислуша Вељановски, наздрави и си замина, без да го задоволи ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија треба да соработува со Албанија и со Косово за да може побргу да се интегрира во ЕУ и НАТО, но сето тоа нема многу да и помогне ако првин не се реши прашањето за името со Грција, велат дел од политичарите и експертите , коментирајќи ја изјавата на албанскиот премиер Сали Бериша кој изјави дека ќе се залага заедно со владите на Косово и на Македонија, што е можно побргу да се воспостават стандардите кои се вредност на просторите на ЕУ. Бериша изјави и дека конечно е дојдено време кога идеалот за национално единство на албанскиот народ ќе се изедначи ос европскиот идеал. Тој додаде дека постои само една албанска нација , а тие кои мислат дека има три нации албанци, треба да заборават на тоа. Иако и претходно имало разговори за меѓусебна помош и взаемна поддршка на Македонија и Албанија за интеграцијата во Евро-атлантските структури, од државниот врв велат дека досега од албанска страна не добиле покана за соработка, но ако има таква понуда ќе се разгледа. И од ДУИ, коалициониот партнер во Владата, ...
  | | веќе видена | слични

  Република Македонија денеска одбележува 18 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство над 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година позитивно одговорија на референдумско прашање - Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија. На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година. Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија. Следен важен чекор во зацврстувањето на државата беше усвојувањето на новиот Устав на 17 ноември 1991 година. Сенка врз настаните со кои се поставија темелите на самостојна Македонија фрли бојкотот на референдумот од страна на дел од албанската етничка заедница и неподдржувањето на новиот ...
  | | веќе видена | слични

  Република Македонија денеска одбележува 18 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство над 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година позитивно одговорија на референдумско прашање - Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија. На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година. Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија. Следен важен чекор во зацврстувањето на државата беше усвојувањето на новиот Устав на 17 ноември 1991 година. Сенка врз настаните со кои се поставија темелите на самостојна Македонија фрли бојкотот на референдумот од страна на дел од албанската етничка заедница и неподдржувањето на новиот ...
  | | веќе видена | слични

  Командантот на командата на НАТО во Скопје и висок воен претставник, комодор Валентин Гагашев испратил писмо со благодарност до премиерот Никола Груевски за помошта на македонски институции во бродската несреќа во Охрид при што загинаат 15 бугарски државјани. “Од мое име и од име на бугарскиот контингент во рамки на Штабот на НАТО во Скопје, би сакал да изразам најдлабока благодарност до Вас и до Вашата земја за помошта и поддршката дадена за време на несреќниот бродски инцидент, кој се случи овој викенд во Охрид и кој трагично заврши за петнаесет бугарски државјани. Уште еднаш, Вашата нација покажа подготвеност и висок професионализам да одговори на било каква ситуација и да помогне на оние на кои им е потребна помош“, се вели во писмото од комодор Гагашев.
  | | веќе видена | слични

  Германскиот министер за одбрана, Франц Јосеф Јунг уште еднаш застана во одбрана на одлуката за нападот. Тој повтори дека постоела конкретна опасност од напад врз германските сили. Јунг исклучи можност за негова оставка и покрај критиките на сметка на неговата политика на информирање. Министерот за одбрана, меѓутоа, првпат рече дека е можно во нападот да имало и цивилни жртви. Силите ИСАФ предупредија дека не треба да се шпекулира околу бројот на жртвите и оти треба да се почека извештајот на истрагата за случајот. Информациите за значително поголем број на жртви, меѓу кои е можно да имало и цивили, доведоа до остри критики на сметка на Бундесверот, како од домашната, така и од меѓународната јавност. Без право, како што смета портпаролот на министерството Рабе. „Ниту еден министер за надворешни работи од земјите на НАТО досега не се изјаснил. Не можам да разберам како високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана, или некои други политичари се изјаснуваат за проблем, кој се` ...
  | | веќе видена | слични

  Најмалку двајца загинати и четворица повредени во експлозија на автомобил-бомба во Кабул Најмалку двајца цивили загинаа, а четворица војници се повредени во експлозија на автомобил-бомба што се случи изутринава во близина на влезот на воената база на НАТО на меѓународниот аеродром во Кабул, соопшти авганистанското Министерство за внатрешни работи и силите на Алијансата. Одговорноста за нападот ја презедоа Талибанците. Портпарол на Талибанците изјави дека во нападот се уништени три автомобили. Базата на силите на НАТО во Авганистан (ИСАФ) е затворена.
  | | веќе видена | слични

  Германскиот генерал, Маркус Бентлер од денеска ја презема командата на над 13 илјади војници на НАТО во Косово од неговиот италијански колега Ѓузепе Гај со ветување дека ќе ја продолжува работата на неговите претходници за  безбедноста во Косово. На свеченоста на менувањето на командата, Бентлер рече дека во Косово го чека тешка работа бидејќи КФОР осетно се намалува.    “Ќе биде  голем предизвик за одржување на мирна и безбедна средина со помалку сили, но мислам дека направивме  темелна оцена на состојбата и ќе бидеме способни за тоа и едвај чекам да почнам со работата тука“ изјави Бентлер. “На почетокот на ова година беа околу 16 илјада војници. Почнавме со  нивното намалување и до јануари 2010-та година ќе имаме помалку од 10 илјади. Трупите тука ги држиме од две главни причини. Прво, да обезбедиме слободно движење на луѓето и мирна и безбедна средина за сите. Второ, да работиме со разните меѓународни организации и со самите косовци за подобрување на квалитетот на животот “ рече адмиралот Марк ...
  | | веќе видена | слични