МЗТ Скопје

  во

  Потврдена пресудата за армиското оружје

  Апелациониот суд во Скопје ја потврди првостепената пресуда што кон средината на јули минатата година беше донесена во Основниот суд Скопје 1, за продажба на армиското оружје на бугарската компанија „Емко ЛТД“. Ова значи дека раководителот на Секторот за логистика, Нелко Менкиновски, и советникот Виктор Раички се осудени на по четири, а една година затвор е изречена за командантот на логистика, Илија Шкордовски. Управителот на МЗТ, Глигор Стојановски, се осудува на две години, а проценителите на оружјето: Владимир Лазаров и Блажо Копачев, како и началникот на Одделението за снабдување и транспорт во Г4 на Генералштабот на АРМ, Митко Рафајловски, и началникот на Штабот на Командата за обука во Велес, Тони Поповски, се осудени на условни затворски казни.

  Во својаство на сведоци се појавија двајца поранешни и сегашниот министер за одбрана, актуелниот началник на Генералштабот на АРМ, генерал Мирослав Стојановски, и експертот за оружје Петар Шкрбина. ...
  | | веќе видена | слични

  Фени Индустри вечерва (почеток 19.30 часот) ја има првата меч-топка и тоа на домашен терен, во салата „Јасмин“, против Фершпед Работнички , за пласман во финалето на плејофот во кошаркарското првенство на Македонија. Кавадарчани водат со 2-1 и им треба уште еден триумф за прво финале во шампионатот. Домашниот терен не се покажа како голема предност во досегашниот дел од плејофот, а ист случај е и со оваа полуфинална двојка. Најпрвин „шпедитерите“ се радуваа во Кавадарци, а потоа освојувачот на Купот и лидерот во лигашкиот дел од првенството врати со победа во „Градски парк“, со што повторно ја врати предноста во дуелот. Ако загуби, Ф. Работнички првпат во својата клупска историја нема да игра во финалето на плејофот. Фени ќе добие можност да стане четвртиот клуб по Ф. Работнички, Николферт и Струмица 2005, кој освоил титула. Ако вечерва победат скопските „црвено-бели“, мајсторка во Скопје ќе го одлучува патникот во финалето. Во Кавадарци одиме да одиграме најдобро што можеме. Не сме оптоварени со некаков ...
  | | веќе видена | слични

  Фени Индустри со триумфот против Фершпед Работнички во Скопје од 81-69, дојде на една победа од пласман во финалето на плејофот во кошаркарското првенство на Македонија. Кавадарчани, кои полуфиналето го почнаа со 1-0 во победи, но загубија дома во претходниот дуел, сега се реваншираа враќајќи го „брејкот“. Победникот беше одлучен на крајот на третата и почетокот на последната четвртина кога „портокаловите“ направија серија од 12-0 и предноста од 53-49 (29 минута) ја претворија во убедливи 65-49 во 34. минута. Овие плус 16 беа највисоки за гостите во текот на мечот. Потоа „шпедитерите“ безуспешно се обидуваа да направат пресврт. Најмногу што сторија беше приближување на минус од 9 разлика (63-72) во претпоследната минута. Во втората четвртина скопјани постигнаа само 5 поени и во тој период ја загубија тесната предност која ја имаа во воведните 10 минути. Ф. Работнички највисоката предност ја имаше во 8. минута кога водеше со 18-13.

  - Ова беше „симетричен“ натпревар на оној во Кавадарци. Ако тогаш ...
  | | веќе видена | слични

  Борко Талевски, претседател на КК МЗТ ФОН Скопје

  Сакаме да ја известиме јавноста од страна на Кошаркарскиот клуб МЗТ ФОН Универзитет Скопје дека на 30 април, на полувремето на полуфиналниот плејоф натпревар на нашиот клуб против КК Струмица, се случи тежок инцидент, кога еден од нашите клучни играчи беше физички нападнат и оневозмозен да го доигра натпреварот, а најверојатно и целата полуфинална серија. Во услови на комплетна нерегуларност, нашата екипа, со закани и притисоци, беше принудена да го доигра натпреварот. За овие случувања, КК МЗТ ФОН Универзитет Скопје вложи жалба, за чија содржина, како и за другите поединости, ќе ја запознаваме и натаму јавноста.
  | | веќе видена | слични

  Фершпед Работнички и Фени Индустри ја продолжија полуфиналната битка во разигрувањето за пехарот во нашиот кошаркарски шампионат.

  Резултатот во серијата е 1:1, па поуспешниот од вечерашниот дуел во салата во „Градскиот парк“ во Скопје ќе биде на чекор до наредната фаза.

  Во другото полуфинале Струмица води против МЗТ Фон со 1:0 во победи. Вториот меч првично ќе биде одигран в среда, а не во првичниот денешен термин, затоа што во тек е жалбената постапка за изречените казни по инцидентот на полувремето од натпреварот во Струмица.
  | | веќе видена | слични

  Натпреварот од полуфиналната серија во кошаркарскиот плејоф за шампион на Македонија, меѓу МЗТ ФОН и Струмица 2005, наместо денеска, ќе се одигра в среда, во Скопје. Причина за пролонгирање на вториот натпревар меѓу овие две екипи е потребното време да заврши жалбената постапка, по брзата реакција на комесарот, кој ги казни струмичките кошаркари Тони Грнчаров со едногодишна забрана за настап и Дамир Латовиќ со четири средби пауза. Грнчаров и Србинот Дамир Латовиќ се казнети поради предизвикување физички напад на гостинскиот кошаркар Јане Петровски на полувремето од првиот натпревар меѓу Струмица и МЗТ ФОН, одигран во средата. Во паузата од првиот меч меѓу овие екипи во Струмица, Латовиќ и Грнчаров го навредувале на национална основа гостинскиот кошаркар Мухамед Тачи. Петровски се обидел да ја спречи физичката пресметка со Тачи, но Грнчаров го удрил по носот. Делегатот Баже Поповски не бил сведок на овој немил настан, но го видел раскрвавениот Петровски. По консултациите со комесарот за натпреварување во КФМ ...
  | | веќе видена | слични

  Струмичани казнети поради физичкиот напад врз кошаркарите на МЗТ ФОН

  Наум Котевски

  „Запалените“ струмичани Тони Грнчаров и Дамир Латовиќ поради тешкиот бокс-инцидент, што го предизвикаа во соблекувалната на МЗТ ФОН на полувремето од првиот полуфинален меч од плејоф серијата, се казнети со едногодишна суспензија, односно со четири меча неиграње и 10.000 денари. Тоа е одлуката на Комесарот на лигата Томче Димишковски, кој наедно го презакажа вториот натпревар, кој требаше да се одигра вечерва во „Јане Сандански“, за 7 мај.

  Како што е познато контроверзниот прв меч во Струмица (заврши со победа на домаќинот од 96:72) многу лесно можеше да го доживее својот крај уште по 20 минути откако Тони Грнчаров и Дамир Латовиќ влегоа во соблекувалната на МЗТ Скопје со цел физички да се пресметаат со Мухамед Тачи. Очевидците велат дека атмосферата била крајно наелектризирана, а после се најдебелиот крај го извлече плејмејкерот на „штрковите“ Јане Петровски. Водачот на играта на МЗТ Фон се ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Струмица на свој терен победија со 96-72 (23-18, 18-17, 30-19, 25-18) против скопски МЗТ ФОН и поведоа со 1-0 во полуфиналната серија на плејофот, кој се игра во три добиени. Овој меч за малку немаше да се доигра, поради инцидент врз гостинскиот играч Јане Петровски. Во вториот полуфинален дуел Фени Индустри на свој терен во Кавадарци изгуби од Фершпед Работнички со 68-72 (21-14, 16-28, 15-19, 16-11). На полувреме на мечот во Струмица резултатот беше 41-35. По паузата гостите не се појавија на теренот. Според делегатот на мечот Поповски, капитенот на МЗТ ФОН Јане Петровски бил физички нападнат од домашниот кошаркар Тони Грнчаров. Затоа скопјаните не сакаа да доиграат. Според делегатот, овој случај не бил регистриран од судиите и органите на безбедноста. Исто така скопјани не му дозволуваа на официјалниот лекар Илија Стоилов да види што е со Петровски. Гостите конечно излегоа на теренот во градот под Цареви кули, по 40 минути прекин. Петровски во цивилна облека и со преврзан нос до крајот на ...
  | | веќе видена | слични

  Во втората полуфинална пресметка Струмица 2005 оствари лесна и убедлива победа против МЗТ Фон

  Кошаркарите на Фершпед Работнички во првата полуфинална пресметка од плејоф серијата во мак-баскетот го победија тимот на Фени Индустри со 68:72 во салата Јасмин во Кавадарци, и со овој триумф успеаја да направат голем исчекор во желбата да се пласираат во големото финале на домашното кошаркарско првенство. Кавадарчани кои во регуларниот дел дури четири пати беа подобри од „шпедитерите“, во полуфиналната серија стартуваа со предност од 1:0 во дуелите со скопскиот прволигаш, меѓутоа на мечот кој се одигра во нивната сала, лесно ја пропуштија предноста и во најнезгоден момент му дозволија на противникот да ја добие предноста на домашен паркет. Сега, Фершпед Работнички израмни на 1:1, и во серијата „подобар до три“, на играчите на тренерот Марин Докузовски им се доволни уште две победи на двете средби кои ќе се одиграат во нивната сала.

  Мечот во Кавадарци, покажа дека лидерот на табелата во ...
  | | веќе видена | слични

  Беззаконието во Министерството за одбрана во 2006 година ја оштетило државата за милиони евра, утврдија државните ревизори при контролата на работењето на оваа институција. Незаконски јавни огласи и набавки, манипулации со застарени побарувања, штетни договори, негрижата за долгови со високи камати, неоправдани исплати на аванси... се само дел од „арсеналот“. Таа година со Министерството раководеше Јован Манасиевски, кој беше министер за одбрана од 17 декември 2004 до 28 август 2006 година. Потоа беше заменет од актуелниот министер Лазар Еленовски.

  „Министерството не знае со колкав имот располага, нереално прикажува вредност на средствата што ги поседува, не знае колкави резерви има, нема евиденција на судски спорови во кои е тужена страна, плаќа високи камати поради нечија негрижа, склучува договори со неликвидни фирми“, се истакнува во три ревизорски извештаи за различни области на работењето на МО.Со контролата е утврдено дека сумата од околу 750.000 евра, колку што биле исплатени за различни ...
  | | веќе видена | слични

  Скопските ривали Фершпед Работнички и МЗТ ФОН-универзитет се пласираа во полуфиналето на кошаркарскиот плејоф на Македонија , откако со 2-0 во победи ги елиминираа своите ривали. Полуфиналните двојки се Фени Индустри - Ф. Работнички и Струмица 2005 - МЗТ ФОН. За Свислајон Пелистер и Амак СП сезоната е завршена. Триумфот на МЗТ во два меча против охриѓани може да се смета како мало изненадување, бидејќи Амак СП беше третопласиран, а МЗТ шести во лигашкиот дел од сезоната. Пресуди искуството на „штрковите“, кои завчера на свој терен без присуство на публика (во салата беа само службени лица) во драматичен меч славеа со 86-81. Фановите на МЗТ беа пред влезот на салата. Веднаш по завршувањето на средбата, среќните домашни кошаркари излегоа надвор и со навивачите го прославија пласманот во полуфиналето. Пресудија желбата и искуството. Знаев дека ќе биде многу тешко. Во првото полувреме игравме млитаво, грешка беше што се олабавивме по водството од девет разлика. Во вториот дел почнавме слабо, за две минути ...
  | | веќе видена | слични

  Фершпед Работнички обезбеди, а МЗТ ФОН Универзитет е пред пласман во полуфиналето од кошаркарскиот плеј оф за титулата.

  Во Битола финишира натпреварот Свислајон Пелистер - Работнички 82:104 и ја доби финалната серија со 2:0.

  А во Скопје финишират реванш четвртфиналниот дуел МЗТ ФОН - Амак СП, МЗТ води со 1:0.

  МЗТ ја нема помошта од публиката поради казната. Охриѓани пак во наредните три натпревари ќе играат во празна сала по суспензијата поради инцидентите на отворањето на плеј офот. Нивниот тренер Игор Гацов е суспендиран од должноста една година.

  Фени Индустри во полуфиналето го пречекува поуспешниот од двобојот Пелистер - Работнички, а Струмица победникот од двојката МЗТ- Амак.
  | | веќе видена | слични

  Пасошот му беше одземен пред осум месеци по случајот со армиските тенкови

  Поранешниот премиер и министер за одбрана Владо Бучковски вчера го доби дипломатскиот пасош што му беше одземен пред осум месеци кога против него беше поведено обвинение за случајот со армиските тенкови. Судот одлучи да му го врати пасошот на Бучковски, бидејќи веќе немало страв тој да избега од земјава и со тоа да не го дочека крајот на судскиот процес.

  „Ќе беше подобро пасошот да ми беше вратен пред Самитот во Букурешт, каде што преку моите пријатели можеби и ќе успеев да и помогнам на земјава. Во секој случај, ова е добар гест на судот и во целина, јас сум оптимист кога е во прашање целиот процес и во иднина очекувам добри вести од судот“, вели поранешниот лидер на СДСМ.

  Пасошот на Бучковски му беше одземен на 1 август минатата година, кога тој се врати во земјава од Грција, каде што го мина летниот одмор.

  Инаку, вчера во Основниот суд Скопје 1 беше одложено рочиштето за овој судски предмет, ...
  | | веќе видена | слични

  Фени и Струмица ги чекаат противниците

  МЗТ ФОН Универзитет и Фершпед Работнички денеска можат да станат полуфиналисти на кошаркарскиот плејоф, но за тоа ќе треба да ги совладаат Амак СП, односно Свислајон Пелистер. Двата меча почнуваат во 18 часот, а од дуелот во Битола ќе има директен телевизиски пренос. МЗТ во својата сала „Јане Сандански“, без присуство на публика, ќе треба да ја верификува победата од Охрид во првата средба. Но, и гостите си имаат свои сметки. Тие веќе еднаш сезонава славеа на гостувањето кај „штрковите“, па нема лесно да се откажат од победата што ќе им донесе мајсторка в петок на свој терен. Публика во голем број ќе има во Битола, каде што С. Пелистер ќе се обиде да го порази Ф. Работнички и да изедначи на 1-1 во победи, па третиот дуел во Скопје в петок да одлучува околу патникот во полуфиналето. Во полуфиналето, подобриот од дуелот Ф. Работнички - С. Пелистер ќе игра против лидерот по лигашкиот дел од сезоната Фени Индустри, а МЗТ ФОН или Амак СП ќе му се спротивстави на ...
  | | веќе видена | слични

  МЗТ ФОН славеше на гости против фаворизираниот Амак СП и сега му треба победа на домашен терен за пласман во полуфиналето на плејофот , а Фершпед Работнички го искористи домашниот терен против Свислајон Пелистер и исто така поведе со 1-0 во четврт-финалето, кое се игра во две добиени средби. Амак СП не ја искористи предноста на домашниот терен во првиот четвртфинален дуел од разигрувањето против МЗТ ФОН Универзитет. Гостите го контролираа резултатот во текот на сите 40 минути, но и неколку спорни судиски одлуки во финишот на мечот не им дозволија на избраниците на Игор Гацов да триумфираат. За МЗТ ова е втора победа во Охрид сезонава и сега за пласман во полуфиналето му треба триумф на свој терен во вториот меч.

  ФРАЈ И СТОЈАНОВСКИ НЕ БЕА ДОВОЛНИ

  Охриѓани го имаа расположениот тандем Фрај В. Стојановски (заедно постигнаа 53 поени), кои не беа доволни да направат нешто повеќе против разиграниот гостински тим. „Штрковите“ најголемата предност направија на истекот од третата четвртина кога со ...
  | | веќе видена | слични

  Здружението на машките кошаркарски прволигаши ја верификува листата од 12 најдобри судии што ќе ја делат правдата во плејофот, кој почнува вечерва со четвртфиналните натпревари Амак СП - МЗТ ФОН и Фершпед Работнички - Свислајон Пелистер. Најдобрите 12 судии, според оценките добиени во текот на оваа сезона, поделени се во две групи од по шест судии. Во првата листа ќе бидат Игор Митровски, Денковски, Златевски, Стојовски, Милоевиќ и Мицевски. Втората група ја предводи Терзиевски, а во неа се уште Роберт Митровски, Диковски, Крстевски, Сарџовски и Ангелов. На вчерашниот состанок на здружението на прволигашите во Скопје, Карпош Соколи побара да се забрза играњето во Првата Б лига за да не чека дури 40 дена до одигрувањето на баражот за пополнување на првата лига, која во следната сезона ќе има 10 клуба.„Соколите“треба да одиграат две средби со третопласираниот тим од Првата Б лига.
  | | веќе видена | слични

  Вечерва со натпреварите Фершпед Работнички - Свислион Пелистер (19.30 ч.) и АМАК СП - МЗТ ФОН универзитет (18 ч.) продолжуваат возбудувањата во кошаркарскиот шампионат. По завршувањето на регуларниот дел од сезоната, првопласираните Фени индустри и Струмица обезбедија директен пласман во полуфиналето. Третопласираниот АМАК-СП беше најпријатно изненадување, а охриѓани очекуваат победа над МЗТ ФОН и влез меѓу четирите најдобри. - Ова е наше прво учество во плејофот. Очекувам победи и зголемување на шансите за пласман во полуфиналето, бидејќи реваншот во Скопје ќе го играме пред празни трибини. МЗТ ФОН е квалитетна екипа, но игра променливо и мислам дека сме фаворити - изјави Игор Гацов, тренер на АМАК-СП. Главниот адут на МЗТ ФОН универзитет е доминацијата во дуелите со охриѓани. - Победивме во последните два дуели со АМАК-СП и тоа ме прави оптимист. Се подготвуваме како и за секој натпревар, а поголем акцент ставаме на играта во одбраната. Искуството е на наша страна и се надевам на победа - вели Марјан ...
  | | веќе видена | слични

  Работнички вечерва го пречекува Пелистер Свислајон, а Амак СП игра против МЗТ ФОН

  Денеска стартуваат четвртфиналните пресметки во Првата кошаркарска лига. Во Охрид Амак СП го пречекува МЗТ Фон (18 часот - МТВ пренос), а во „Градски Парк“ Фершпед Работнички го пречекува Свислајн Пелистер (19.30 часот). И во двата дуела ниту една екипа не стартува со предност (0:0).

  Како што е познато Фени Индустри и Струмица, како две најдобро пласирани екипи обезбедија директно учество во полуфиналето. Таму Фени Индустри ќе игра против подобриот од дуелот Ф.Работнички - Пелистер, а Струмица против победникот од мечот Амак СП - МЗТ Фон.

  Добра вест за Фершпед Работнички пред мечот со Пелистер е што полека во полна форма се враќа центарот Тони Симиќ. Тој ја санираше повредата на скочниот зглоб и вечерва се очекува да даде голем придонес во играта на „шпедитерите“.

  „Стартуваме од четвртата позиција, можеби е реално, а можеби не. Сепак уверен сум дека ќе ја минеме четвртфиналната пречка, а ...
  | | веќе видена | слични

  Вардар Осигурување со пораз ја заврши сезоната во Првата кошаркарска лига за мажи, а Фершпед Работнички со очекуваниот триумф над Карпош Соколи го потврди четвртото место на табелата, кое му носи предност на домашен терен во четврт-финалето на плејофот. Кошаркарите на Свислајон Пелистер со победата над МЗТ ФОН од 99-89, само го потврдија петтото место на табелата кое во четврт-финалето од плејофот за противник им го донесе Ф. Работнички. Друга полуфинална двојка е Амак СП - МЗТ ФОН.

  Битолчани иако во тимот го немаа повредениот Ѓокиќ и ослободениот од обврските Бојан Поповиќ лесно стигнаа до новите бодови. Скопјани успешно почнаа на мечот со постојано водство кое стигна и до 10 поени (15-5), но издржаа само до почетокот на втората четвртина. Домаќините успеаја да ја анулираат негативата и со поените на Пејановиќ кој беше најефикасен на средбата стигнаа до израмнување (24-24 во 13 мин.). Само во наредните две минути резултатот се менуваше, а во останатиот дел битолчани беа поснаодливи. Најголемиот ...
  | | веќе видена | слични

  Наместо светла иднина на Исланд, на македонскиот кошаркарски интернационалец Димитар Караџовски (23) му се заканува опасност од затвор или протерување. Караџовски, кој е член на клубот Стјарнан, под сомневање е дека извршил повеќе кражби на вредни предмети од колегите. Според информациите, од оваа островска земја на крајниот север на Европа, Димитар од своите соиграчи крадел мобилни телефони и други вредни работи, како кредитни картички. Нашиот кошаркар е осомничен дека во текот на целата сезона „работел“ во соблекувалната на својот тим, во која играчите ги оставале своите лични работи, велат во Кошаркарската федерација на Исланд. Можам да потврдам дека Караџовски беше распрашуван од полицијата и засега е под истрага. Сепак, секој човек е невин додека не се докаже спротивното. Веројатно во моментов Димитар не е во притвор, слободен е, но претпоставувам оти не смее да го напушти Исланд. Не можам да го прогнозирам исходот вели спортскиот директор на исландската кошаркарска федерација, Оптур Јохансон, кој ...
  | | веќе видена | слични