Музејот

  во

  Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина” и „Тендери” на Специјалното јавно обвинителство.Во предметот ...
  сите 51 | | | веќе видена

  Собраниската комисија за култура денеска организира надзорна расправа за „Културните политики и начинот на донесување на годишната програма на Министерството ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Не ја потпишав програмата со затворени очи, туку го почитувам мислењето на комисиите и нивните членови, одговори министерот за култура Асаф Адеми на прашањето ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Porsche оваа година слави значаен јубилеј – 50 години од најуспешниот тркачки болид кој некогаш го направиле. Токму затоа, претставија еден интересен концепт – ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Среде виорот на глобалните текови и локалните специфични состојби, „Ослободување-на-просторот“ се обидува да одговори и на најконтроверзната тема сеприсутна во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Меѓу 79 уметници избрани за централната изложба се најдоа 16 американски, а по бројот предничат и Франција (шест), Кина, Велика Британија, Германија, Индија, ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Тифани Трамп заедно со своето момче и неговиот брат престојува во Белград, а тие денеска го посетија музејот на Нико,а Тесла во Белград. Како и сите ...
  сите 105 | | | веќе видена

  Охрид, 12. март 2019 (ИНПРЕС) – Супер радио и порталите OhridPress и Inpress иницираат акција „ЗАЕДНО до подобри услови за поквалитетно образование на децата“ ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Македонскиот претставник на ланското 16. Венециско биенале на архитектурата, „Ослободување на просторот“ вечерва во 20 часот ќе биде претставен во Музејот на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Држат во раце рамки со фотографии. Овде се пријавени 7.144 Евреи од Македонија кои пред 76 години беа депортирани во кампот на смртта, Треблинка. Некои рамки ...
  сите 52 | | | веќе видена

  Зборот пазар во последниов период стана најупотребуваниот збор како опис за актуелните случувања во Македонија. Не зборуваме за штрајкот на пазарџиите, туку за ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на комеморативна свеченост што се одржа во Националната установа ...
  сите 61 | | | веќе видена

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на комеморативна свеченост што се одржа во Националната установа ...
  сите 74 | | | веќе видена

  Холокаустот останува општо мерило за најголемото можно зло од темнината на човековата душа. Антисемитизмот се уште не е поразен и затоа потребен е активизам и ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Холокаустот останува општо мерило за најголемото можно зло од темнината на човековата душа. Антисемитизмот се уште не е поразен и затоа потребен е активизам и ...
  сите 41 | | | веќе видена