Музејот

  во

  Крај брегот на Охридското Езеро, во Заливот на коските, близу до автокампот „Градиште“, премиерот Никола Груевски вчера постави камен-темелник на малиот праисториски град на вода. Пред околу 150 присутни, Груевски свечено го означи почетокот на изградбата на еден од двата објекта, што ќе бидат дел од поширокиот комплекс наречен Музеј на вода. Мигот го благослови локалниот свештеник, поп Диме. Покрај претставници од Министерството за култура и, се разбира, пештанци, на церемонијата присуствуваа археолозите што интензивно работат на истражувањата на Плаошник и нуркачите, кои под раководство на археологот Паско Кузман (актуелен директор на Управата за заштита на културното наследство) осум години во длабочините на езерото ја истражуваа наколната населба од бронзеното време. Одамна ветив и планирам да го исполнам ветувањето. Музејот на вода ќе биде готов до крајот на годинава. На 8 декември, на празникот Св. Климент свечено ќе го промовираме Музејот - рече Кузман.На брегот веќе се донесени околу 600 кубици ...
  | | веќе видена | слични

  Во локалитетот Градиште, на охридското крајбрежје, вчера започна да се гради новиот Музеј на вода што ќе се состои од копнен дел и комплекс од куќи на колци во вода.

  Тој како прв на овие простори ќе биде кај праисториската подводна населба Мичов град, што пред десетина години ја откри охридскиот нуркач Милутин Секуловски - Мичо.

  „Имаме голем број на керамички садови, ножиња, камени секири кои се извадени од дното на езерото и ова е баш вистинскиот момент каде што ќе бидат презентирани сите оние предмети кои се извадени под вода“, рече Милутин Секуловски, меѓународен нуркачки инструктор.

  „Се надевам дека натаму ова ќе функционира, нема да го запоставиме и дека ќе привлекува голем број на туристи и посетители не само во Охрид туку ќе биде значаен и за цела Македонија, па и на балканските простори“, изјави Паско Кузман, директор на Управата за културно наследство.

  Камен темелот на Музејот на вода кај Охрид, што се гради со два милиона евра владини пари, го постави ...
  | | веќе видена | слични

  Книга за македонскиот ликовен критичар и сликар Владимир Величковски, која преку текстови, осврти, интервјуа и репродукции од неговите дела говори за својот сликарски опус, е објавена во издание на Заводот за заштита на спомениците и Музејот во Штип, како прва книга од едицијата „Македонска современа уметност“.
  Во книгата се документирани значајни моменти од творечкиот пат на Величковски: сликарските почетоци, самостојните и групните изложби, активностите со студентите од Катедрата на историја на уметност, како и формирањето на Центарот за визуелни уметности.
  - Книгата е одраз на мојот сликарска кариера, која, за жал, поради недостиг од време и од простор, нема континуитет. Посакувам, еден ден, целосно да му се посветам на сликарството. Тоа е мојот сон, мојата животна желба - рече Величковски.
  Монографијата за Величковски ја подготви Јованка Попова, историчар на уметност. Изданието е промовирано во рамки на изложбата на слики (акрилици на платно) од Величковски, која е отворена во Музејот во ...
  | | веќе видена | слични

  Еден македонски и еден австриски Пикасо за „Ноќта на музеите“

  Ивана Васева

  Делото „Глава на жена“, единствената слика од најголемиот дваесетвековен уметник Пабло Пикасо, која од 1964 година е во сопственост на Музеј на современа уметност во Скопје, ќе биде изложена за домашната публика на 17 мај, во рамки на манифестацијата „Ноќта на музеите“. Ексклузивно за овој повод, од Австрија ќе биде донесено уште едно дело од Пикасо - „Танцот на сатирите“ - насликано во 1954 година, кое е приватна сопственост. - Делата ќе бидат изложени и во текот на 18 мај, Меѓународниот ден на музеите - вели Елиза Шулевска од МСУ. Таа додава дека сликата не била презентирана пред македонската јавност уште од 2002 година и дека ова е одлична можност да се освежи меморијата на уметничката публика. - Се надевам дека поставувањето на двете слики од Пикасо ќе предизвика голем интерес - додава Шулевска. Сликата „Глава на жена“ (1963), заедно со огромната колекција на музејот (повеќе од 5.000 дела од 1.760 автори од 61 ...
  | | веќе видена | слични

  Градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити, и покрај најавите за две кривични пријави за бесправно реконструирање на споменикот на Јашар-бег продолжува со изградбата на музејот на ОНА. Според него, зацртаниот план, објектот да биде готов за три месеци, нема да се менува. Антикорупциската комисија, пак, се уште ја подготвува документацијата за кривична пријава за Меџити затоа што ја злоупотребил својата функција. Тие побараа од државниот обвинител да го заштити државниот имот. Подготвениот акт ќе се достави до Обвинителството, кое натаму ќе ја води постапката, ќе решава за случајот со музејот на ОНА. Кривична пријава најави и Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство. Градоначалникот Меџити е воздржан во врска со расплетот на работите. - Се уште стојам на мојот став. Музеј на ОНА ќе има за три месеци - вели Меџити.
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од 400 предмети групирани според нивните стилски и типолошки карактеристики, како што се накит за раце, гради и за глава, појасни гарнитури и висулци, се презентирани на изложбата „Македонски бронзи“, поставена во Музејот на Нови Сад, Србија. На изложбата особено се издвоени наодите од групата на т.н. Пајонски бронзи, во која се вклучени култни предмети поврзани со религијата и со верувањата на Пајонците. Автори на концептот за изложбата се Златко Видески и Строах Темов, археолози од Музејот на Македонија.
  | | веќе видена | слични

  Пијанистот Шкељзен Бафтијари ќе одржи рецитал вечерва во 20 часот, во Музејот на град Скопје. Ќе изведе дела од Шопен, Шуберт и од Шуман. Настапот е во рамките на циклусот „Ги бараме новите ѕвезди“, што го организира Културно-информативниот центар од Скопје. Бафтијари е студент во трета година на Факултетот за музичка уметност во Скопје, во класата на Борис Романов. Редовно учествува на семинарите по пијано што ги одржува неговиот професор, во рамките на Охридско лето. Добил повеќе државни и меѓународни награди во Париз, Рим, Торино, Белград, Пловдив.
  | | веќе видена | слични

  Рецитал на пијанистот Шкељзен Бафтијари

  Вечерва во Музејот на град Скопје во 20 часот, во рамките на циклусот „Ги бараме новите ѕвезди“, рецитал ќе одржи младиот македонски пијанист Шкељзен Бафтијари. На програмата се дела од Шопен, Шуберт и Шуман.

  Пијанистот Шкељзен Бафтиари во моментов е студент на трета година на Факултетот за музичка уметност во Скопје во класата на проф. Борис Романов. Редовен учесник е на семинари по пијано и досега е добитник на високи награди на државни и меѓународни натпревари, први и втори награди во Италија, Франција, Србија, Македонија. Одржува солистички концерти во Скопје, Тетово, Приштина, Тирана, Софија, настапи со Македонската филхармонија, како и со Симфонискиот оркестар на ФМУ.

  Концертот е во организација на Културно-информативниот центар од Скопје. (Т.И.)
  | | веќе видена | слични

  Изложбата„Македонски бронзи“со предмети од7 и6 век пред нова та ера пронајдени во Македонија е поставена во Музејот на град Нови Сад, Србија. Изложбата ја отвори д-р Растко Васиќ, археолог од Белград. Презентирани се повеќе од 400 предмети, групирани според нивните стилски и типолошки карактеристики - накит за раце, гради и глава, појасни гарнитури и висулци. Како посебна група издвоени се наодите од групата на т.н. „пајонски бронзи“, во која се вклучени култни предмети поврзани со религијата и верувањата на нивните носители. Изложбата ја подготвија археолозите Златко Видески и Страхил Темов, од Музејот на Македонија. Во поставката се застапени белезици, висулци, копчи, приврзоци, мониста, мали садови, пронајдени во долновардарските некрополи. Предметите датираат од железното време, во 7 и 6 век пред нашата ера.
  | | веќе видена | слични

  Модниот дизајнер Хуберт де Живанши цели 40 години креираше за својата инспирација Одри Хепберн

  Живанши е име кое е препознатливо во светот на модата, декоративната козметика, парфемите, атрактивен и пожелен и за мажите и за жените. Со стил, се разбира.

  Модниот дизајнер Хуберт де Живанши е роден во богато семејство во 1927 година во Франција. Од десетгодишна возраст почнал да покажува афинитети спрема модата кога првпат посетил модна изложба во Париз. Подоцна заминал на студии на Академијата за убавина и уметност и својата прва работа во модната индустрија ја добил кај Жак Фет во 1945 година. Седум години подоцна (1952), ја отворил „Куќата на Живанши“ и првата колекција ја наменил за Бетина Грацијани, париски топ-модел. Сепак, типичниот стил на Живанши во 1950-тите и 1960-тите години го претставувале неговите две музи Одри Хепберн и Џеки Кенеди, иако на листата на оние што ја имале честа да ги носат неговите модели се вбројуваат и војвотката од Виндзор, принцезата Каролина од Монако и ...
  | | веќе видена | слични

  Петре М. Андреевски е најчитаниот македонски автор, не попусто, ами зашто во неговите дела го препознаваме сопствениот идентитет, својата пирејска природа, рече режисерот Владо Цветановски, на вчерашната прес-конференција. Поводот е премиерата на претставата „Сите лица на Петре М.Андреевски“, утревечер во 20 часот, во Драмскиот театар во Скопје. Со претставата, се прави омаж на творештвото на Андреевски, а Цветановски објаснува дека се случува во вистинско време, кога македонскиот идентитет е загрозен од сите страни. По десет години, тој повторно режира на сцената на Драмски театар. Главната улога во мултимедијалната претстава ја толкува Ѓорѓи Јолевски. Во проектот учествува и сликарот Сергеј Андреевски, син на Петре М.Андреевски. Многу сум возбуден што играм во претставата. Андреевски одамна не е поставен на нашите сцени. Тој е автор што по секое препрочитување постојано ме електризира и ме напојува со љубов. Ме радува што работевме со млади актери, кои пленат со својата посветеност кон театарот, а особено ...
  | | веќе видена | слични

  Државната комисија за спречување корупција ќе побара јавниот обвинител кривично да го гони градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, бидејќи ја злоупотребил својата функција по најавата дека ќе гради музеј на ОНА, без да ги почитува предупредувањата на Управата за заштита на културното наследство. - Отвореното кршење на законот и најавите дека нема да ги почитува законите, за нас е индикација дека има повеќе од основано сомнение за поведување иницијатива за кривично гонење. Тоа значи злоупотреба на функцијата градоначалник - вели Мирјана Димовска, претседателка на Антикорупциската комисија. Истовремено, антикорупционерите ќе побараат државниот правобранител да го заштити објектот бидејќи тоа е државен имот. Според Меџити, пак, музејот на слободата, како што ќе биде наречен објектот, е посветен на сите Албанци и на нивната историјата, од Призренската лига до конфликтот во 2001 година и треба да биде завршен за три месеци.
  | | веќе видена | слични

  Антикорупциската комисија бара јавниот обвинител кривично да го гони градоначалникот на Чаир Изет Меџити, бидејќи ја злоупотребил својата функција, а од државниот правобранител да го заштити државниот имот.

  Градоначалникот Меџити најави дека ќе гради Музеј на ОНА , без да ги почитува предупредувањата на Управата за заштита на културното наследство дека куќата на Јашар Бег е заштитена со закон и дека општината не може да ја реконструира на своја рака и без дозвола.

  Музејот на слободата ќе бил посветен на сите Албанци и нивната историја, од Призренската лига до конфликтот во 2001 година.
  | | веќе видена | слични

  До Јавниот обвинител ќе доставиме иницијатива за кривичен прогон на градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, бидејќи ја злоупотребува функцијата и ги крши законите за сопствени и за партиски цели, вели Мирјана Димовска, претседателка на антикорупциската комисија, коментирајќи го неодамнешното отворање на музејот на ОНА. Од Државниот правобранител ќе бараме да ја заштити зградата во која на спорен начин е отворен музејот на ОНА, бидејќи е државен имот и е заштитена со Законот за културното наследство - додава Димовска.Комисијата е преплавена со прашања од државни, локални и од други институции како да постапуваат пред изборите во врска со вработувањата, јавните набавки, користењето буџетски пари, вонредни исплати, продажба и закуп на државно земјиште...

  По распишувањето на предвремените избори беше објавена трансформацијата на две болници во клиники. Дали има нешто спорно во постапката?

  - Ги проверуваме и огласите и наводите во медиумите за трансформацијата на тетовската и на градската ...
  | | веќе видена | слични

  На 14 мај во Сите де арт, Друштвото на ликовни уметници ќе изложи 110 дела од 107 члена

  Катерина Богоева

  Ликовни дела на 107 македонски уметници ќе бидат презентирани во Париз на заедничка изложба што ќе биде отворена на 14 мај во 18.30 часот, во целиот изложбен простор на познатото Сите Де арт.

  На ова второ по ред претставување во градот на уметноста, организирано од Друштвото на ликовните уметници на Македонија по пауза од десет години кога биле презентирани дела од 77 автори, публиката во седум изложбени салони ќе има можност да види 110 дела.

  На отворањето на изложбата е предвидено обраќање на македонскиот амбасадор во Франција, Јон Ивановски, на претставникот на УНЕСКО Јордан Плевнеш, а се очекува пред присутните да се обрати и висок претставник од Париз кој треба да говори за долгогодишните релациите меѓу Македонија и Франција . Пред париската публика до 1 јуни ќе бидат презентирани дела работени во најразлични техники, од автори кои припаѓаат на различни ...
  | | веќе видена | слични

  Дела на Кавчич Такач и на Калајџиски во Музејот на Скопје

  Две самостојни изложби ќе бидат отворени во Музејот на град Скопје. Ќе бидат презентирани дела на академската скулпторка Метка Кавчич Такач и на академскиот сликар Гоце Калајџиски. Изложбите ќе ги отвори словенечкиот амбасадор во нашата земја Ален Брајан Бергант.Кавчич Такач презентира дело долго 8,5 метри, високо 1,9 метар, под наслов „Испреплетени траги“, работено во валан лим и жица. Во ова дело таа ја соопштува приказната од своите емоционални состојби, приказна исткаена од инспирација на културното наследство од градот Идрија, како центар за изработка на тантелата.Родена е во Марибор, во 1960 година. Членка е на Друштвото на ликовните уметници на Словенија. Имала 15 самостојни и 35 групни изложби.Калајџиски е Македонец, кој живее и работи во Целје. Тој ќе го презентира последниот циклус слики „Долу длабоко, горе високо“, кој е создаден неодамна, како реминисценција на неговото патување низ Австралија и Нов Зеланд. Тој е сликар што ги ...
  | | веќе видена | слични

  Управата за заштита на културното наследство ќе поднесе кривична пријава за Изет Меџити, градоначалник на општина Чаир, поради тоа што без нивна дозвола почна да ја реставрира спомен-куќата на турскиот бег Јашар. Имено, Меџити сака овој објект да го претвори во музеј на ОНА. - И до Министерството за култура и до Министерството за транспорт и врски поднесовме пријава за незаконско работење на Општина Чаир. Ние како Управа ќе поднесеме и кривична пријава бидејќи градоначалникот Меџити работи надвор од законските прописи. Има закони во оваа држава и тој не може да дејствува според некое обично право - вели Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство. Инаку, куќата на Јашар-бег привремено, една година, е заштитена како културен споменик поради тоа што се уште не е изработен елаборат за степенот на културно значење. За тоа време надлежните треба да ја проценат нејзината важност, да подготват анализа и да го почнат процесот на конзервација. - До октомври Конзерваторскиот центар во Скопје ...
  | | веќе видена | слични

  Валентина Ѓоргиевска

  Нашите евровизиски претставници Тамара, Врчак и Адријан денеска на пладне, со пригодна свеченост, ќе бидат испратени на претстојниот „Евросонг“ од музејската спомен-соба на Мајка Тереза во Скопје. Во оваа пригода на македонското трио ќе му бидат врачени почесни одличја за нивната хумана и добротворна мисија од скулпторот Митко Тошев и талисмани со ликот на Мајка Тереза. Тие, во музејот на Мајка Тереза ќе имаат средба со хуманисти кои ќе им посакаат успех на „Евросонг 2008“. Инаку, в понеделник ќе имаат прием кај Премиерот Никола Груевски, што наедно ќе значи и нивно свечено испраќање со желба за успех. Заминуваат во вторник, а веќе следниот ден ги очекува првата проба. Екипата ќе патува со луксузен мал автобус, во придружба на шефицата на делегација Миланка Рашиќ, шефицата на прес-службата Мери Попова, снимателот Владо Тричковски, организаторот Томислав Коцевски- Пепси, режисерот Миле Гроздановски, продуцентот Валентино Скендеровски, а, можеби, и на маестро Кире Костов, со кого ...
  | | веќе видена | слични

  Управата за заштита на спомениците на културата подготвува кривична пријава

  Катерина Богоева

  Куќата на Јашар бег Кумбараџи во општината Чаир во Скопје, споменик на културата под привремена заштита, која завчера градоначалникот Изет Меџити без дозвола на Управата за заштита на културното наследство ја прогласи за музеј на ОНА и каде започнаа да се одвиваат и градежни работи за санација, повторно по пауза од неколку месеци не соочи со непочитувањето на постојните законски прописи.

  Директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман, вчера изјави дека за самоволното однесување врз споменикот на културата веќе се информирани надлежните министерства за култура и транспорт и врски и дека се подготвува кривична пријава за непочитување на постојните законски прописи.

  „Во ред е што општината Чаир сака да ја заштити куќата и да отвори музеј, но сето тоа треба да се одвива во рамките на актуелните законски прописи, а не според обичајното право. Според ...
  | | веќе видена | слични

  Словенечките академски уметници скулпторката Метка Кавчич Такач и сликарот Гоце Калајџиски ќе претстават дел од своето творештво на изложби што ќе бидат отворени и промовирани вечерва во Музејот на град Скопје во 20 часот, од страна на словенечкиот амбасадор во земјава, Ален Бријан Бергант.

  Метка Кавчич Такач досега реализирала 15 самостојни и повеќе од 35 групни изложби во Словенија и надвор од неа. Во Скопје го презентира своето дело „Испреплетени траги“ од валан лим и жица, изработено во димензии од 8.5 метри должина и 1,9 метри височина.

  Гоце Калајџиски кој 40 години живее и работи во Шептјурје крај Целје досега изложувал на повеќе од 80 самостојни и групни изложби. Неговиот сликарски опус го чинат шест циклуси: акварели, икони, мотиви со македонска орнаментика, геометриски слики, структури и последниот наречен „Долу длабоко, горе високо“, кој авторот го смета за реминисценција на неговото патување низ Австралија и Нов Зеланд. (К.Б.)
  | | веќе видена | слични