Музејот

  во

  Делови од народни носии и накит, како и предмети за домаќинство направени од дрво, текстил, метал и грнчарија, ќе бидат дел од изложбата „Етнолошкото ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Изложбата „Хероините на нашето време“ ја нагласува потребата за паметење и историзирање, но и повикува на рамноправност во паметењето во услови на доминантна ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Компанијата Шанел направи уште еден чекор напред и после 109 години ангажираше машки модел од афроамериканско потекло. На своето ново модно шоу го претставија ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Компанијата Шанел направи уште еден чекор напред и после 109 години ангажираше машки модел од афроамериканско потекло. На своето ново модно шоу го претставија ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Годишниот симпозиум на Здружението на ликовни критичари – AICA Македонија, насловен „Ликовната критика денес“ ќе се одржи денеска во Музејот на современа ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Самостојната изложба „Хероините на нашето време“ на академската сликарка Јана Јакимовска ќе биде отворена вечер во втората сала на Музејот на Град Скопје. ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Уметникот Симон Узуновски, еден од пионерите на уметничките интерактивни инсталации во Македонија, почина вчера на 69 години. Узуновски беше активен на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Министерот за култура, Асаф Адеми, министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, и амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, на 11 декември со почеток во 19 часот, во Музејот ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Кралицата на ромската музика и најпознатиот музички амбасадор на Македонија, Есма Реџепова почина пред скоро две години, а сето време се водеа разни „битки“ ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“ свечено ќе биде отворена на 11 декември (вторник) во 19 часот. Изложбата во Музејот на ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Годишниот симпозиум на Здружението на ликовни критичари – AICA Македонија, насловен „Ликовната критика денес“ ќе се одржи денеска во Музејот на современа ...
  сите 12 | | | веќе видена