Мурињо

  во

  Според медиумите од Италија, екипите на Интер и Челзи се фаворити во битката за потписот на Марек Хамшик од Наполи 22 годишниот интернационалец од Словачка повторно има одлична сезона во дресот на Наполи и веќе зад своето име запиша осум погодоци. Жозе Мурињо никогаш не криел дека е голем обожавател на играта на Хамшик и според Corriere dello Sport играчот од средниот ред на Наполи ќе биде во центарот на трансфер стратегијата на Нероаѕурите ова лето. Но и противникот на Интер од 1/8 – финалето во Лигата на Шампионите, Челзи покажува силен интерес за поранешниот играч на Бреша. Роман Абрамович е подготвен да го одврзе кесето за да ги задовил сите барања на својот тренер Карло Анчелоти а медиумите од Англија вчера објавија дека Хамшилк е дел од планот вреден 70 милиони фунти за подмладување на Челзи.Интер имаше можност да го купи Хамшик во 2007 од Бреша, но Нероаѕурите дозволија играчот да премине во Наполи за сума од 5,5 милиони евра. Словакот сега вреди три или четри пати повеќе откако веќе двеипол сезони ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Серијата добри игри на Горан Пандев во дресот на Интер придонесе камерунскиот репрезентативец Самуел Ето да се плаши за својот првотимски статус во редовите на италијанскиот првак. Тренерот Жозе Мурињо го остави Ето на клупата за гостувањето со Наполи давајќи му шанса на нашиот ас пред Камерунецот. Иако поранешниот голгетер на Барселона изгледаше сосема смирено, информациите од Милано говорат дека тој е разочаран од новонастанатата ситуација. Ето важеше за „недопирлив“ играч во тимот на Жозе Мурињо, но се се промени откако тој замина на настап на Купот на африкански нации, а „нероаѕурите“ како негова замена го ангажираа Пандев. Сите стручњаци прогнозираа дека македонскиот репрезентативец по враќањето на Ето ќе се пресели на клупата за резерви, но македонскиот голгетер успеа да го импресионира тренерот Мурињо, кој продолжи да го форсира Пандев пред Ето. - Денеска не е лесно да се биде напаѓач во мојот тим, конкуренцијата е навистина огромна. Ето можеби се смета себеси за главна ѕвезда во тимот бидејќи летово ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Карло Анчелоти, менаџер на Челси, смета дека секоја следна година е се потешко да се освои Лигата на шампионите затоа што тимовите се многу изедначени. Италијанскиот фудбалски стратег како тренер на Милан два пати го освои ова натпреварување (2003 и 2007 година), но вели дека секоја година е се потешко да се повтори тоа остварување поради зголемената конкуренција. - Се наоѓаме во фазата од Лигата на шампионите која нуди најмногу адреналин. Порано беше полесно да се освои ова натпреварување, но сега конкуренцијата е далеку поголема - изјави Анчелоти. Неговиот Челси следната недела ќе игра на „Џузепе Меаца“ со Интер во осминафиналето од елитното клупско натпреварување и вели дека во тој натпревар ќе одлучуваат детали. - Мурињо е во право кога вели дека ова е натпреварување меѓу детали. Многу работи зависат од среќата и од тоа дали имаш свој ден. Меѓутоа, условите за сите се еднакви - вели Италијанецот. Анчелоти признава дека базата на сегашниот тим на Челси е таа што Португалецот Мурињо ја состави кога го ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Напаѓачот на бразилската фудбалска репрезентација и актуелен играч на Фламенго Адриано, најави можно враќање во италијанската Серија А која ја напушти минатата година како играч на актуелниот шампион Интер. Причините поради неговото враќање во родата земја, биле само од лични причини, а не како што пишуваа италијанските медиуми поради кавгите со Жозе Мурињо, но ренесансата која ја доживеа во Бразил, можеби значи и повторно враќање во Италија, но никако во екипата на Интер. „Кога ги гледам натпреварите на Интер сеуште навивам за нив. Со Мурињо сум немал никакви проблеми, тој ми помогна многу во кариерата. Кон мене секогаш се однесувал коректно, посебно кога сакаше да ме мотивира.“ - тврди Адриано кој во Фламенго во 2009 година одигра 30 натпревари и постигна 12 гола. „Во овие моменти размислувам само за Фламенго и Светското првенство. После тоа би требал да се вратам во Италија. Ми се допаѓа Рим, ми се допаѓа Рома и би сакал да играм со Франческо Тоти." - откри 28-годишниот Бразилец.
  сите 4 | | | веќе видена

  Актуелниот менаџер на фудбалерите на Јувентус, Алберто Закерони бил погоден од изјавата на колегата од Интер, Жозе Мурињо кој изјави дека „старата дама“ славела во првенствениот дуел против Џенова по сомнително досуден пенал. На Закерони му пречи што Мурињо не си ја гледа својата работа исклучиво во „сопствениот двор“, бидејќи тој никогаш не ги коментира резултатите и игрите на тимовите кои немаат врска со него. „Ние имаме толку проблеми што не ни паѓа на памет да размислуваме што прави Интер. Би сакал Мурињо да замолчи и да гледа само на својата екипа, како што тоа го правиме и ние.“ „Додека сум тренер на Јувентус, никој не смее да ми се меша во делувањето, а најмалку некоја личност како Мурињо.“ - јасен е Закерони.
  сите 2 | | | веќе видена

  Италијанскиот стручњак воопшто не го интересираат секс-аферите на неговите играчи и е фокусиран исклучиво на фудбалот, а особено претстојниот дуел со Челзи во ЛШ Тренерот на Челзи, Карло Анчелоти нема намера да ѕирка во креветот на своите фудбалери. Искусниот италијански стручњак, кој во првата сезона со "сините" бележи добри резултати, ги сметаа за периферни работите со кого се забавуваат неговите играчи, чии секс-авантури ги полнат островските таблоиди. На сите им е познато неверството на капитенот Џон Тери, кој поради секс-афера со Ванеса Персонал, поранешната девојка на неговиот пријател Вејн Бриџ, остана без лентата во репрезентацијата на Англија. Сонародникот на Анчелоти, Фабио Капело не му прогледа низ прсти на Тери, кој за да биде поголем апсурдот, на Денот на вљубените се смири со сопругата во Дубаи и го спаси бракот.Деновиве медиумите пишуваат и за новото неверство на Ешли Кол, кој е во врска со пејачката Шерил Твид, но Анчелоти вели дека воопшто не го интересира што се случува зад кулисите. Тој е ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Напаѓачот на бразилската фудбалска репрезентација и играч на Фламенго Адриано, најави можно враќање во италијанската Серија А која ја напуште како играч на Интер.Причините поради неговото враќање во родата земја, биле само од лични причини, а не како пишуваа италијанските медиуми поради кавгите со Жозе Мурињо, но "препородувањето" кое го доживеа во Бразил, можеби значи и повторно враќање во Италија, но никако во екипата на Интер. "Кога ги гледам натпреварите на Интер сеуште навивам за нив. Со Мурињо сум немал никакви проблеми, тој ми помогна многу во кариерата. Спрема мене се однесувал секогаш корекно, посебно кога сакаше да ме мотивира" тврди Адриано кој во Фламенго во 2009 година одигра 30 натпревари и постигна 12 гола. "Во овие моменти размислувам само за Фламенго и Светското првенство. После тоа би требал да се вратам во Италија. Ми се допаѓа Рим , ми се допаѓа Рома и би сакал да играм со Франческо Тоти " откри 28-годишниот Бразилец.
  сите 4 | | | веќе видена

  Од ждребката за осминафиналето на Лигата на шампионите во Нион поминaа речиси два месеца. Раслопожението во поединечни клубски соблекувални се промени на подобро, а во некој на полошо. Вo наредниот текст ви носиме моменталната состојба во сите преостанати тимови во натпреварувањето во последните два месеца. Штудгард - Барселона Бранителот на насловот е голем фаворит против Штутгард, но Германците во последните два месеци ја подиграа својата форма и Каталонците никако несмеат да ги потценат. „Швабите“ предводени од тренерот Кристијан Грос и нивниот најдобар играч, екс-каталонец Александар Хлеб нанижаа пет првенствени победи и се пробија до десеттото место во Бундеслигата, а во последниот натпревар каде очигледно повеќе во мислите им беше Барса потклекнаа пред својте навивачи против Хамбургер. Неуспех доживеа и Барселона. Колку само малку треба и веднаш сите да приметат дека „веќе ништо не е како порано“. Во неделата на Винсенте Калдерон големата Барселона за прв пат сезонава беше поразена и тоа од мадридски ...
  | | веќе видена

  Напаѓачот на Интер, Марио Балотели синоќа бил на „Сан Сило“ ја проследи победата на Манчестер Јунајтед над Милан. Тимот на Милан синоќа беше поразен на својот терен од „црвените ѓаволи“ со 3:2, а еден од поситетелите на тој натпревар бил и напаѓачот на Интер, контраверзниот Марио Балотели. Балотели не престанува со своите контраверзии во последен период. Во изминатиот период, тој изјави дека пораснал како фан на Милан и сеуште неавива за градскиот ривал на својот тим. Исто така пред неколку недели, кога ја здоби казната од Жозе Мурињо, црномурестиот напаѓач побара трансфер во Милан. Синоќешниот дуел Балотели го проследил со својот поранешен соиграчи, Амантино Мансини.
  сите 2 | | | веќе видена

  Тренерот на Јувентус, Алберто Закерони бил погоден од изјавата на колегата од Интер, Жозе Мурињо кој изјавил дека "старата дама" славела во првенствениот дуел против Џенова по сомнително досуден пенал. На Закерони му пречи што Мурињо не си ја гледа својата работа исклучиво во 'сопствениот двор', бидејќи тој никогаш не ги коментира резултатите и игрите на тимовите кои немаат врска со него. "Ние имаме толку проблеми што не ни паѓа на памет да размислуваме што прави Интер. Би сакал Мурињо да замолчи и да гледа само на својата екипа, како што тоа го правиме и ние. Додека сум тренер на Јувентус, никој не смее да ни се меша во делувањето." - јасен е Закерони.
  сите 3 | | | веќе видена

  Фудбалерот на Интер, Марио Балотели уште еднаш ја покажал својата љубов кон градскиот ривал Милан поддржувајќи го поддржувал на 'Сан Сиро' во првиот меч од осмина финалето во ЛШ против Манчестер Јунајтед. Веќе некое време не е тајна дека 19-годишниот напаѓач на 'нероазурите' е навивач на најголемиот соперник на својот клуб. Во вторникот ги гледал 'росоњерите' од ВИП ложата заедно со играчот на Милан Амантино Мансини кој се наоѓа на позајмица токму од Интер. Балотели веќе неколку пати изјави дека го сака Милан. Неодамна го поддржуваше и во мечот од италијанскиот Куп против Новаре, а откако го следеше во живо и во поразот од Манчестер Јунајтед (2-3), медиумите на Апенинскиот полуостров се распишуваа дека со тоа испратил јасен сигнал за својата иднина. "Тутоспорт" пишува дека Балотели му испратил порака на тренерот на Интер, Мурињо дека е подготвен за трансфер. Можеби токму во клубот за кој и навива.
  сите 3 | | | веќе видена

  Тренерот на Јувентус, Алберто Закерони бил погоден од изјавата на колегата од Интер, Жозе Мурињо кој изјавил дека "старата дама" славела во првенствениот дуел против Џенова по сомнително досуден пенал. На Закерони му пречи што Мурињо не си ја гледа својата работа исклучиво во 'сопствениот двор', бидејќи тој никогаш не ги коментира резултатите и игрите на тимовите кои немаат врска со него. "Ние имаме толку проблеми што не ни паѓа на памет да размислуваме што прави Интер. Би сакал Мурињо да замолчи и да гледа само на својата екипа, како што тоа го правиме и ние. Додека сум тренер на Јувентус, никој не смее да ни се меша во делувањето." - јасен е Закерони.
  сите 4 | | | веќе видена

  Медиумите од Италија пренесуваат дека напаѓачот на Интер, Марио Балотели вчера бил во ложата на Сан Сиро и го следел дуелот помеѓу Милан и Манчестер Јунајтед Дуелот помеѓу Милан и Манчестер Јунајтед привлече голем интерес па во ложата на Сан Сиро беа селекторот на Италија, Марчело Липи, селекторт на Англија, Фабио Капело и селекторот на Република Ирска, Џовани Трапатони. Секако тука беа и повредените Марко Бориело и Џанлука Замброта, поранешниот играч на клубот, Бобо Виери но зачудувачки на Сан Сиро се најде и младиот напаѓач на Интер, Марио Балотели. “Што бараше Супер Марио на Сан Сиро вчера вечер кога се играше дуелот Милан-Манчестер Јунајтед?“ – ова е прашањето што си го поставуваат медиумите од Италија денеска. Ова е втор пат како Балотели следи натпревар на Милан на Сан Сиро откако претходно присуствуваше и на дуелот помеѓу Росоњерите и Новара во Купот на Италија. Тогаш напаѓачот објасни дека бил да го следи натпреварот бидејќи негови пријатели играле за Новара. Откако Балотели објави дека е фан на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Камерунскиот интернационалец, Самуел Ето вели дека му е многу тешко да се прилагоди во Милано но додава дека цели кон освојување на сите трофеи со Интер Ето пристигна во Интер пред почетокот на оваа сезона како дел од трансферот на Златан Ибраихимович во Барселона. Тој имаше солиден старт на кариерата во дресот на Интер и до крајот на 2009 постигна 10 погодоци во сите натпреварувања. Но на стартот од 2010 напаѓачот замина на Купот на Африкански Нации и по враќањето од Ангола, Ето игра во очајно лоша форма. Диего Милито и новото засилување Горан Пандев во моментов се далеку подобри од Ето па затоа тоа е стартното дуо на Мурињо во нападот а Самуел Ето е на клупата за резерви. Можеби причината за ваквиот пад во формата на Ето се потешкотиите што напаѓачот ги има на привикнувањето на животот во Милано. “Тешка ми е промената по 13 години живот во Шпанија, ми недостасува животот што го имав во Барселона.” – рече Ето. “И покрај овие проблеми јас се обидувам да се навикнам на реалноста на Милано.” “Мојата цел е во ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Менаџерот на лондонскиот премиерлигаш Челзи, за време на изјавата во врска со натпреварите од Лигата на Шампионите за англиските медиуми го открил својот прекар кој го добил во Италија. Италијанскиот стратег истакнал и дека има потпишана плоча од Елтон Џон која ја добил по победата во ФА Купот над Вотфорд. „Во Рим ме нарекуваат Бимбо - тоа значи мало момче. Тој прекар го добив затоа што бев многу млад игра во екипата на Рома.“ - изјави Анчелоти кој потоа со посериозен тон го најави спектакуларното дерби меѓу неговиот тим и Интер. „Интер е одличен италијански тим кој добро го познавам. Поминав многу години во Италија и ги знам скоро сите оружја на ривалот на Милан.“ „Жозе Мурињо е одличен стратег, а тоа го докажа многупати. Мислам дека натпреварот ќе биде еден од најтешките во мојата кариера, но верувам дека ќе се пласираме понатаму во Лигата на Шампионите.“
  | | веќе видена

  Дефанзивецот на Рома, Хуан вели дека оваа Рома се уште не е онаа вистинската, најдобрата Рома ќе биде со Тоти и Тони во тимот. “Интер се навистина силни и Мурињо е одличен тренер, но и тие имаат свои слаби точки. Имаме уште еден месец да видиме дали можеме да го кутнеме Интер. Затоа мора да продолжиме да победуваме.“ “Зад нас се Милан и Наполи и со нив допрва треба да играме. Затоа не смее да има било какво опуштање. На Интер воопшто нема да им биде лесно против Сампдорија, Џенова и Палермо.“ Дербито Рома-Интер се игра на 28 ми март. “Предност е да играте со Интер дома. Но ова уште не е најдобрата Рома. Кога Тоти и Тони ќе се вратат тогаш ќе бидеме најдобри.“ - рече Хуан.
  | | веќе видена

  Тренерот на Интер, Жозе Мурињо призна дека дуелот со Челзи е специјален за него и дека “сините“ секогаш ќе бидат дел од него и при тоа рече дека може згрешиле што го отпуштиле затоа што тимот без него се мачи. “Челзи навистина се мачи во последниве две години и не ни чудо што тоа се случува затоа што јас си заминав. Имавме посебна врска, јас со играчите и фановите и кога сето тоа ќе го прекинете не е лесно да се поправи.“ “Сменија многу тренери од тогаш и некои може го немаа менталитетот на клубот, сакаа да сменат многу повеќе од тоа што требаше.“ “Знаев дека нема време за долгорочни планови на Стенфорд Бриџ. Мора да освоите титула во вашата прва сезона, инаку се соочувате со отказ. Јас им дадов тоа што им требаше, но знаев дека нема да бидам вечен. Може ќе им беше подобро со мене, но тие решија да ме сменат.“ “Анчелоти не ми е пријател и тоа нема да се смени. Во Англија доста ве респектираат ако сте странец и им нудите знаење и искуство, но во Италија тоа е случај само ако сте Италијанец. Затоа и јас велам ...
  | | веќе видена

  Португалскиот тренер Жозе Мурињо, кој ја одработува втората сезона на клупата на Интер смета дека неговиот поранешен газда во Челзи, Роман Абрамовиќ нема доволно трпение со менаџерите. Мурињо во Челзи доби отказ во септември 2007 година, а потоа на клупата на "сините" седнаа дури четворица тренери, Аврам Грант, Луис Фелипе Сколари, Гус Хидинк и од оваа сезона Карло Анчелоти. По заминувањето на Мурињо, Челзи освои само еден трофеј во ФА купот, а Португалецот кој со Интер во осминафиналето на Лигата на шампиони ќе игра токму против Челзи изјави дека клубот од Стемфорд Бриџ повеќе би профитирал ако го задржеа."Челзи многу се мачи во последните две години. Не е случајност што им се случи пад по моето заминување. За време на мојот престој во Челзи, во клубот владееше заедништво на релација тренер, играчи и навивачи. Кога тоа еднаш ќе се разбие подоцна повеќе не може лесно да се поправи. Многу тренери се сменија по моето заминување, а можеби и некои од нив не донесоа вистински менталитет во клубот. Можеби ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Жозе Мурињо вели дека неговиот поранешен клуб Челзи западнал во лоша форма откако тој заминал од Стемфорд Бриџ и додава дека Сините ќе освоеле повеќе титули доколку Роман Абрамович не му врачил отказ Сините освоија само еден трофеј во ФА Купот во последните две години откако си замина Жозе Мурињо. Портагалецот, кој сега го предводи Интер, противникот на Челзи во Лигата на Шампионите, вели дека управата на Челзи требала да му укаже доверба и да продолжат со него: “Требаше Челзи да ме задржи доколку сакаа да освојат повеќе титули.“ “Челзи многу се мачеше во последните две години, и не е коинциденција тоа што тие забележаа пад откако јас си заминав.” – рече Мурињо. “Имавме уникатен однос како менаџер, играчи и фанови, и кога тоа ќе се скриши, не е лесно да се поправи.” “Тие имаа многу тренери откако јас заминав и можеби некој го немаа правиот менталитет за клубот. Можеби тие се обидуваат да променат многу работи од она што ние го имавме направено.” “Знаев дека нема време за долгорочен план со сопственикот што ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Селекторот на Италија, Марчело Липи ги вброи Милан и Интер помеѓу екипите кои оваа сезона можат да ја освојат Лигата на Шампионите Двата клуба од Милано имаат тешка задача уште во 1/8 – финалето откако ждрепката повторно ги спои со клубови од Премиер Лигата и Росоњерите за противник го добија Манчестер Јунајтед а Нероаѕурите ќе играат против Челзи. “Има најмалку шест тимови кои можат да ја освојат Лигата на Шампионите.” – рече Липи. “Тоа се Барселона, Реал Мадрид, Интер, Милан, Челзи и Баерн Минхен, кој е во серија на имресивни победи и натпревари каде прикажува убава игра. Гермнаците имаат одлични тимски перформанси.” За дуелите Милан-Манчестер Јунајтед и Интер-Челзи, Липи рече: “Нерешен резултат од 0-0 ќе биде добар за Милан на денешниот дуел на Сан Сиро.” “Факторот терен во ваков вид на дуели нема преголема важност па затоа избраниците на Леонардо пред се треба да ја зачуваат сопствената мрежа.” “Доколку успеат да победат со 1-0 тоа ќе биде одлично.” “Брзината на Пато може да креира разлика, но со ...
  сите 13 | | | веќе видена