МПЦ

  во

  На 18 јули 1967 година во Охрид, на Третиот црковно-народен собор, Светиот синод на Македонската православна црква (МПЦ), донесол одлука за прогласување ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Верските аналитичари велат дека во моментов вселенскиот патријарх е фокусиран на прашањето да обезбеди поддршка од другите цркви за томосот потпишан за Украина ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Русите решија да влезат во војна со Заев. Ги ставаат во мирување плановите во Иран, Сирија, Украина, за наследничката на Меркел, Брегзит, спасување на Салвини ...
  сите 54 | | | веќе видена

  ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦСпоред календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 јули.Денеска е Полагање на ризата на Богородица во Влахерна.Црквата денес се ...
  сите 17 | | | веќе видена

  По интервјуто со Деспина Белчовска Велинска, првата учителка која предава македонски јазик во две основни учишта во Загреб, разгововорот со првиот редовен ...
  сите 4 | | | веќе видена

  По интервјуто со Деспина Белчовска Велинска, првата учителка која предава македонски јазик во две основни учишта во Загреб, разгововорот со првиот редовен ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 јули. Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Руските комичари Вован и Лексус, кои како Порошенко и Столтенберг разговараа со премиерот Зоран Заев објавиле и книга со разговорите со сите светски политичари ...
  сите 19 | | | веќе видена

  По интервјуто со Деспина Белчовска Велинска, првата учителка која предава македонски јазик во две основни учишта во Загреб, разгововорот со првиот редовен ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Снимката меѓу руските пранкери Вован и Лексус и премиерот Заев може да го дискредитира процесот на признавање на МПЦ од страна на Цариградската патријаршија во ...
  сите 6 | | | веќе видена

  И во православието се водат специјални војни Токму моментот што руските медиуми го акцентираат црковното прашање како суштинско, според верските аналитичари, ...
  сите 6 | | | веќе видена