Мосул

  во

  Џихадистите од „Исламската држава“ се добро платени за своите услуги покажуваат документите во сопственост на група кои ги добила агенцијата „РТ” во Ирак. ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Џихадистите на ИСИС се добро платени за своите услуги, покажале документите во сопственост на група кои ги добила агенцијата "RT" во Ирак. Милитантите се ...
  сите 6 | | | веќе видена

  25-годишната Надија Мурад, овогодишна добитничка на Нобеловата награда за мир, е жена чија животна приказна е неверојатна – полна со страдање и човечко зло, но ...
  сите 2 | | | веќе видена

  25-годишната Надија Мурад, овогодишна добитничка на Нобеловата награда за мир, е жена чија животна приказна е неверојатна - полна со страдање и човечко зло, но ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Надија Мурад и Денис Муквеге се добитници на Нобеловата награда за мир за 2018 година за нивната заложба и борба за сузбивање на сексуалните злодела во воените ...
  сите 6 | | | веќе видена

  25 годишната Надиа Мурад е младата добитничка на Нобеловата награда за мир оваа година, жена чија животна приказна е неверојатна, полна патење, човечко зло, ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Исламска држава објави аудиоснимка, на којашто наводно зборува нејзиниот мистериозен лидер Абу Бакр ал-Багдади, кој за последен пат се огласи пред речиси една ...
  сите 25 | | | веќе видена

  ИСИС објави аудио порака која, наводно, после речиси една година јавно ја упатува нивниот водач Абу Бакр ал-Багдади, ппренесува Си-ен-ен. Во пораката, прва од ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Тинејџерка од племето Јазиди, која барала азил во Германија, бидејќи ја прогонувале џихадистите на ИСИС, одлучила да се врати назад во Ирак кога во Штутгарт ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Исламската држава е позната по бројните монструозни дела, а меѓу нив е и малтретирањето на жени кои на припадниците на терористичката организација им служат ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Американската глумица е специјален пратененик на агенцијата при ОН за бегалци Анџелина Џоли го обиколила денеска логорот на сиријци во северен Ирак како би им ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Амбасадорот на ОН за бегалци Анџелина Џоли во Ирак посети бегалски камп кој е дом на илјадници раселени од Сирија, ден по обиколката на Мосул. Холивудската ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Турција „во секој момент“ би можела да започне операција против бунтовничките воздухопловни бази на Работничката партија на Курдистан (PKK) на северот од Ирак, ...
  сите 35 | | | веќе видена