Монтепаски

  во

  Екипата на Будуќност со маестрална игра и фантастичен рекорд дојде до првата сезонска победа во Евролигата и тоа над составот на Басконија. Црногорскиот ...
  сите 42 | | | веќе видена

  Првата победа на Будуќност во евролигашка конкуренција беше одбележана со нов рекорд во најсилното клупско натпреварување. Тимот на тренерот Александар Џикиќ ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Американскиот бек со македонски пасош, Лестер Бо Мекејлеб (33) се врати во шпанска Сарагоса, објавија од клубот.Кошаркарот ја заврши последната полусезона во ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Евролигашот Анадолу Ефес на својата официјална интернет-страница потврди дека нов тренер на екипата е Ергин Атаман. Искусниот стратег потпишал едногодишен договор. Атан третпат во кариерата стана шеф на стручниот штаб на Ефес. На клупата тој го наследи Велимир Перасовиќ, кој доби отказ поради лошите резултати. Ефес во Евролигата со скор од три победи и девет порази ја дели последната позиција со Милано и Валенсија, а во турското првенство има седум победи и четири порази. Атмаман бил тренер на Ефес во два мандата (1999-2001 и 2008-2010). Тој изминатите пет години го предводеше Галатасарај и успеа да освои два трофеја, во турското првенство и во Еврокупот. Како тренер работел и во Турк телеком, Пинар Каршијака, Монтепаски Сиена, Улкер, Болоња, Бешикташ, а бил и селектор на Турција.
  сите 3 | | | веќе видена

  Лестер Бо Мекејлеб ја менува клупската средина, но не и кошаркарската сцена. Членот на генерацијата на македонски репрезентативци кои го освоија четвртото место на ЕП 2011 во Литванија ја продолжува кариерата во шпанската АЦБ лига во тимот на Сарагоса со кој се обврза на верност до крајот на сезоната. Мекејлеб во сезоната 2016/17 го носеше дресот на Гран Канарија и по нејзиното завршување беше без ангажман по ставот на клупското раководство да не понуди обновување на соработката. Претходно настапуваше за Лимож (2016 година), за Баерн Минхен (2015-2016), за Фенербахче (2012-2014), за Монтепаски Сиена (2010-2012), за Партизан (2009-2010) и за Мерсин (2008-2009). За Македонија на ЕП 2011 постигна вкупно 235 коша и се најде во најдобриот тим на шампионатот со просек од 21,4 поени, 3,1 скок и 3,7 асистенции по натпревар. Турнирот во Литванија го заврши како втор најдобар стрелец зад францускиот репрезентативец, Тони Паркер.
  сите 15 | | | веќе видена

  Одличниот шутер во средината на септември пристигна во Виторија како краткотрајна замена за повредениот Мекдоналд Мекреј, но веднаш се наметна кај новиот тренер Педро Мартинез. На осум натпревари во Евролига, просечно бележи 7,3 поени и 1,1 скок и скок. Пред Баскискиот клуб, Џенинг играше за Локомотив Кубан, Хапоел од Ерусалим, Ефес, Монтепаски Сиена, Загреб, Цибона и Монферато.
  сите 7 | | | веќе видена

  Неполна година по завршувањето на кариерата, како член на Работнички, Владо Илиевски е подготвен за нов кошаркарски предизвик – овојпат како претседател на Македонската Кошаркарска Федерација. ЕКИПА прва ја објави веста за сериозните намери на стрелецот на најзначајната тројка во историјата на македонската кошарка, па сега Илиевски во разговор за нашите читатели открива кои се неговите желби и приоритети откако ќе го наследи Петар Наумоски на чело на МКФ. „ Дојдов во Работнички од желба да заиграм во Македонија пред да ја завршам кариерата, но таа ланска сезона одлично ми дојде за да ги согледам состојбите на кошаркарската сцена во нашата држава. Ме радува што информацијата за моето кандидирање за претседател на МКФ беше примена крајно позитивно од обичните љубители на кошарката, но и од оние кои се дел од овој спорт. Свесен сум дека ќе има и такви кои ќе критикуваат, но моја желба е да внесам една позитивна енергија и да помогнам овој спорт да ни се издигне на височините што ги заслужува. Имам јасна визија ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Владо Илиевски, поранешниот кошаркарски репрезентативец кој беше дел од победничката генерација на Македонија на Евробаскетот во Литванија 2011 година и кој кошаркар ја погоди клучната тројка против Литванија за пласман на македонската репрезентација во полуфиналето на ЕП 2011, во изјава за ,,ФОКУС” потврди дека во наредниот период ќе се кандидира за претседател на Македонската кошаркарска федерација. – Информациите дека се вклучувам во трката за претседател на МКФ се точни и тоа го правам исклучитително воден од желбата да и помогнам на македонската кошарка. Знам дека доколку ја добијам функцијата, ме очекува макотрпна работа. Кај нас работите секогаш по некое непишано правило одат полека, а јас би сакал да ги убрзам, да се врати сјајот на овој прекрасен спорт. Големо значење во целата работа има и јавната свест, треба да се тргне од таа губитничка позиција, да не се гледа на нештата во стилот дека Македонија не може, бидејќи верувам како можеме и сме способни да тргнеме во победи. Имаме потенцијал, сме ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Владо Илиевски, поранешниот кошаркарски репрезентативе кој беше дел од победничката генерација на Македонија на Евробаскетот во Литванија 2011 година и кој кошаркар ја погоди клучната тројка против Литванија за пласман на македонската репрезентација во полуфиналето на ЕП 2011, во изјава за ,,ФОКУС” потврди дека во наредниот период ќе се кандидира за претседател на Македонската кошаркарска федерација. – Информациите дека се вклучувам во трката за претседател на МКФ се точни и тоа го правам исклучитително воден од желбата да и помогнам на македонската кошарка. Знам дека доколку ја добијам функцијата, ме очекува макотрпна работа. Кај нас работите секогаш по некое непишано правило одат полека, а јас би сакал да ги убрзам, да се врати сјајот на овој прекрасен спорт. Големо значење во целата работа има и јавната свест, треба да се тргне од таа губитничка позиција, да не се гледа на нештата во стилот дека Македонија не може, бидејќи верувам како можеме и сме способни да тргнеме во победи. Имаме потенцијал, сме ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Легендарниот македонски кошаркар, Владо Илиевски ќе се кандидира за претседател на Македонската кошаркарска Федерација со која во моментов раководи Петар Наумоски.Деновиве се појавија гласини дека Владо Илиевски може да биде наследник на Пеце Наумоски на претседателската позиција на МКФ.Наумоски најверојатно ќе се повлече од позицијата, а Владо Илиевски полека се промовира во најсериозен кандидат за претседател на МКФ.„Информациите дека се вклучувам во трката за претседател на МКФ се точни и тоа го правам исклучитително воден од желбата да и помогнам на македонската кошарка. Знам дека доколку ја добијам функцијата, ме очекува макотрпна работа. Кај нас работите секогаш по некое непишано правило одат полека, а јас би сакал да ги убрзам, да се врати сјајот на овој прекрасен спорт. Имаме потенцијал, сме имале во минатото преполни сали, потребна е работа и мотивација да се подигне целокупната кошаркарска атмосфера“, потврди Илиевски за „Фокус“.Илиевски кариерата ја заврши во Работнички, а дел од позначајните ...
  сите 11 | | | веќе видена