Монт Еверест

  во

  Алпинистката Илина Арсова на 27 декември го освои врвот Винсон на Антарктикот и со тоа стана првата Македонка која ги искачила седумте највисоки врвови на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Канаѓанецот Џејми Кларк од Алберта се обидил да го симне неговиот син од мобилниот телефон и да го вклучи во нормален живот. Осумнаесетгодишниот Коби Кларк ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Канаѓанецот Џејми Кларк од Алберта се обидил да го симне неговиот син од мобилниот телефон и да го вклучи во нормален живот. Осумнаесетгодишниот Коби Кларк ...
  сите 28 | | | веќе видена

  На самиот крај од 2019 година, планинарката, алпинистката и ликовна уметница, Илина Арсова, направи уште еден триумф, освојувајќи го врвот Винсон на ...
  сите 13 | | | веќе видена

  На свои 79 години новинарот и фоторепортер во пензија Петар Ставрев и годинава на 2 јануари ја продолжи својата традиција. Повеќе од две децении тој заедно со ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Илина Арсова го исполни предизвикот „Седум врвови“, станувајќи прва Македонка која ги искачила највисоките врвови на седумте континенти. За комплетирање на ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Македонската алпинистка Илина Арсова е пред нов подвиг. Имено, како дел од тричлена меѓународна експедиција, Илина ќе се обиде да го искачи највисокиот врв на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  На највисоката планина на светот, Монт Еверест, временските услови се многу сурови, а човековото тело тоа тешко го поднесува. Во планинската Зона на смртта, ...
  | | веќе видена

  Искачувањето на Монт Еверест е најпрестижната дестинација за планинарите од целиот свет. Искачувањето на овој врв е многу популарен настан на кој се трошат или ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Во близина на Велес, по долниот тек на реката Бабуна, с е наоѓа локалитетот Пешти. Оваа природна реткост во минатото била дом на птици, кои денес се ретки, а ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Црвена звезда во чии редови настапуваа Илија Најдоски и Дарко Панчев на 8 декември 1991 година како европски шампион играше против шампионот на Јужна Америка, ...
  сите 12 | | | веќе видена