Монт Еверест

  во

  Најмладиот Британец, кој го има освоено Монт Еверест, загина заедно со уште еден алпинист при искачувањето на францускиот дел на алпискиот масив Монблан Телата на 21-годишните британски момчиња Боб Гонтлет и Џејмс Аткинсон се пронајдени вчера. Според полицијата во Шамони, двајцата го искачувале коридорот Гервазути, кога од засега непознати причини паднале од височина од 600 метри. Тие биле на пат да го освојат највисокиот алпски врв Монблан (4.810 метри надморска височина).

  Министерството за надворешни работи во Лондон денеска ја потврди смртта на двајцата млади Британци. Според британски официјални претставници, причина за несреќата на двете момчиња најверојатно била е снежна лавина

  Во 2006 година, тогаш 19-годишниот Гонтлет го искачи Монт Еверест на височина од 8.848 метри. Тој се памети и по успешното патување во 2007 година од Северниот до Јужниот Пол по маршрута во должина од 41.840 километри.
  | | веќе видена | слични

  Големиот кањон во САД, највисокиот врв на светот Монт Еверест и езерото Лох Нес во Шкотска, заедно со нашите Охридско Езеро и пештерата Врело на Матка и други повеќе од 200 атрактивни природни убавини на планетата Земја се во трка за титулата седум природни светски чуда. По првата фаза, во која секоја земја можеше да пријави свој кандидат, беше направена селекција и почнува гласањето.

  Победниците ќе бидат избрани во 2011 година и тие ќе ја споделат славата со современите седум светски чуда што беа изгласани во 2007 година. Организатор на изборот е невладината организација „Новите седум чуда на светот“ од Швајцарија.

  Процесот на избирање седум природни чуда почна во 2007 година и оттогаш досега се номинирани 441 познато езеро, планини и други природни атракции на планетата. По селекцијата и отпаѓањето на некои од предложените, избрани се 261 четвртфиналист.

  Меѓу нив се водопадите на Нијагара, врвот Матерхорн, вулканот Јасур на островот Вануату, реката Амазон и нигериската ...
  | | веќе видена | слични

  Големиот кањон во САД, највисокиот врв Монт Еверест и езерото Лох Нес во Шкотска заедно со над 200 најатрактивни места на планетата Земја се во трка за титулата „нови седум чуда на светот“.

  Победниците ќе бидат избрани во 2011 година и тие ќе ја споделат славата со современите седум светски чуда кои беа изгласани во 2007 година.

  Организатор на изборот е невладината организација „Новите седум чуда на светот“ од Швајцарија. Процесот на избирање современи чуда почна во 2007-ма. Оттогаш досега се номинирани 441 - познати езера, планини и други природни атракции на планетата. По селекцијата и отпаѓањето на некои од предложените, избрани се 261 четвртфиналисти.

  Меѓу нив се Нијагарините Водопади, врвот Матерхорн, вулканот Јасур на островот Вануату и нигериската монолитна карпа Зума. За сите нив жителите од цела планета ќе можат да гласаат до 7 јули оваа година на веб-страницата на швајцарската организација www.new7wonders.com hp .

  Група експерти, предводени од Федерико Мајор, ...
  | | веќе видена | слични

  Макалу е еден од петте највисоки врва на светот, лоциран на 22 километри источно од највисокиот, Монт Еверест, на границата меѓу Непал и Кина. Тоа е изолиран врв во вид на пирамида и се издига на надморска височина од 8.462 метри.

  За искачувањето на оваа планина се вели дека не се дозволиви никакви грешки, а секоја грешка завршува фатално. Се смета дека Макалу е исклучителен и по бројот на експедициите што успеале да го искачат. Од вкупно 16 експедиции алпинисти, само 5 успеале да го покорат овој волшебен врв. Првото искачување на врвот Макалу го направила американска експедиција, предводена од алпинистот Вилијам Шири, летото во 1954 година. Обидот бил безуспешен, но подоцна, на 15 мај 1955 година, Французите Жан Кози и Лајонел Тиери, со уште седум колеги, успеале да го освојат.
  | | веќе видена | слични

  Агенцијата за млади и спорт на македонските спортски легенди денеска им ги додели националните спортски признанија-доживотна пензија, а на млади талентирани спортисти им додели 500 стипендии.

  Ракометарката Индира Кастратовиќ, фудбалерот Дарко Панчев, маратонката која го преплива каналот Ла Манш, Атина Бојаџи, легендарните одбојкари од генерацијата која на Европското првенство во 1979 година во Париз го освоија бронзениот медал Владимир Богоевски, Александар Тасевски и Горан Србиновски се дел од спортистите кои денеска добија спортски признанија и доживотна пензија од АМС. Меѓу нив беа и боксерите Наце Русевски и Реџеп Реџеповски, борачите Шабан Сејдиу и Шабан Трстена и некогашните кошаркари Благоја Ѓоргиевски и Стојна Вангеловска. Агенцијата ги награди со спортски признанија и доживотна пензија и параолимпијците Бранимир Јовановски и Ванчо Каранфилов. Постхумно беше награден и Димитар Илиевски, алпинистот кој во 1989 година го искачи врвот Монт Еверест.

  „Ова награда што ја држам во ...
  | | веќе видена | слични

  АМС ДОДЕЛИ НАЦИОНАЛНИ СПОРТСКИ ПРИЗНАНИЈА И 500 СТИПЕНДИИ ЗА МЛАДИ ТАЛЕНТИРАНИ СПОРТИСТИ

  Агенцијата за млади и спорт (АМС) на македонските спортски легенди денеска им ги додели националните спортски признанија-доживотна пензија, а на млади талентирани спортисти им додели 500 стипендии.

  Ракометарката Индира Кастратовиќ, фудбалерот Дарко Панчев, маратонката која го преплива каналот Ла Манш Атина Бојаџи, легендарните одбојкари од генерацијата која на Европското првенство во 1979 година во Париз го освоија бронзениот медал Владимир Богоевски, Александар Тасевски и Горан Србиновски се дел од спортистите кои денеска добија спортски признанија и доживотна пензија од АМС.

  Меѓу нив беа и боксерите Наце Русевски и Реџеп Реџеповски, борачите Шабан Сејдиу и Шабан Трстена и некогашните кошаркари Благоја Ѓоргиевски и Стојна Вангеловска.

  Агенцијата ги награди со спортски признанија и доживотна пензија и параолимпијците Бранимир Јовановски и Ванчо Каранфилов. Постхумно беше награден и ...
  | | веќе видена | слични

  Агенцијата за млади и спорт (АМС) на македонските спортски легенди денеска им ги додели националните спортски признанија-доживотна пензија, а на млади талентирани спортисти им додели 500 стипендии.

  Ракометарката Индира Кастратовиќ, фудбалерот Дарко Панчев, маратонката која го преплива каналот „Ла Манш“ Атина Бојаџи, легендарните одбојкари од генерацијата која на Европското првенство во 1979 година во Париз го освоија бронзениот медал Владимир Богоевски, Александар Тасевски и Горан Србиновски се дел од спортистите кои денеска добија спортски признанија и доживотна пензија од АМС.

  Меѓу нив беа и боксерите Наце Русевски и Реџеп Реџеповски, борачите Шабан Сејдиу и Шабан Трстена и некогашните кошаркари Благоја Ѓоргиевски и Стојна Вангеловска.

  Агенцијата ги награди со спортски признанија и доживотна пензија и параолимпијците Бранимир Јовановски и Ванчо Каранфилов. Постхумно беше награден и Димитар Илиевски, алпинистот кој во 1989 година го искачи врвот Монт Еверест.

  На ...
  | | веќе видена | слични

  Општината Чаир ќе соработува со некоја општина во хималајската држава Непал. Ова било договорено на работната средба меѓу претставниците на непалската влада што биле во посета на Чаир. Посетата била организирана од ОБСЕ и од Комисијата за односите меѓу заедниците на општината Чаир, за делегациите да се запознаат со актуелните состојби во нивните држави, да разменат искуства, како и да ги зближат нивните култури.

  - Гостите од Непал беа пречекани од градоначалникот Изет Меџити, кој ги поздрави и им ја опиша состојбата со која се соочуваат општините во главниот град, а особено за Чаир. Но од разговорот заклучивме дека нашите политички и административни поделби се различни од тие во Непал. Таму има различно уредување во селата, каде што жителите одат во војска, а тие во градовите се вклучени во администрацијата - објасни Авни Калаба, портпарол на општината Чаир.

  Тој се надева дека соработката ќе продолжи во иднина, дека ќе се збратимат со некоја од општините во Непал, а смета и дека нивните ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на 62. Генерално собрание на ООН, д-р Срѓан Керим, вчера е одликуван со Орден за заслуги на Сојузна Република Германија, највисокото државно признание на таа земја, кое се доделува за заслуги од општо добро.Во име на германскиот претседател Хорст Келер, на Керим орденот му го врачи амбасадорката на СРГ во Скопје, Улрике Марија Кноц.

  - Денешниот ден за мене е Монт Еверест. Вие секогаш се залагавте за решавање на релевантните теми, како што се безбедноста на Балканот или на глобалните прашања какви што се тероризмот и климатските промени - рече амбасадорката Кноц на доделувањето на орденот.Заблагодарувајќи се за високото признание, д-р Керим рече дека секогаш работел за доброто на Македонија и за пријателските односи со Германија.

  - Признанието што го добив и ме обврзува. Јас и понатаму ќе работам за продлабочување на тоа пријателство, како и за тоа Македонија да стане членка на НАТО и на ЕУ. Ние во ВАЦ ќе дадеме придонес за тоа интегрирање - рече Керим.Орденот за заслуги на ...
  | | веќе видена | слични

  Тројца падобранци, Новозеланѓанец, Британец и Канаѓанец, вчераутро го изведоа долгоподготвуваниот историски скок со падобран на Монт Еверест, со што успешно ги завршија повеќегодишните подготовки. Кандидати за скокот од авион на 142 метри над „покривот на светот“, кој е висок 8.848 метри, беа 32 падобранци од десет земји, но честа први да скокнат имаа само тројца од нив. - Тоа никој, никогаш и никаде не се обидел да го направи овој скок, кој е прв од ваков вид во светот - соопштија организаторите на овој необичен и смел потфат. По слободниот пад, кој траел 30-тина секунди, се отвориле падобраните, кои биле поголеми од вообичаените, по што падобранците среќно се приземјиле, по неколкуминутното маневрирање околу највисокиот планински врв на светот. Тие носеле маски со кислород, бидејќи на таа височина воздухот е разреден. Во текот на оваа недела ќе бидат изведени уште неколку вакви скокови. Највисокиот врв на светот прв го освоија норвешкиот алпинист, сер Едмунд Хилари и неговиот локален помошник Тензинг ...
  | | веќе видена | слични

  Тројца падобранци го направија првиот скок над највисоката планина во светот, Монт Еверест.


  Падобранците Венди Смит од Нов Зеланд, Холи Баџ од Велика Британија и Нил Џонс од Канада скокнале од авион 142 метра над врвот на планината и имале слободен пад од пола минута по што ги отвориле падобраните.

  Скокачите ја обиколиле планината пред да слетаат.

  Следните неколку дена уште 30 падобранци од десетина земји планираат да го повторат скокот над Еверест.
  | | веќе видена | слични

  Неколку десетици падобранци се подготвуваат на прв скок на највисокиот врв на светот, Монт Еверест. Потфатот треба да се случи наредната недела. Падобранците од 14 земји планираат на 2 октомври да имаат една минута слободен пад пред да ги отворат падобранците, а по тоа осум до десет минути ќе се спуштаат до рамнина што се наоѓа на висина од 3.765 метри. Секој падобранец ќе има маска со кислород и ќе носи падобран поголем од вообичаените за да го ублажи падот. Авантуристите ќе бидат во опасност, ако по скокот не ја најдат рамнината, ако ги дочекаат многу ниски температури или ако евентуално откажат маските со кислород. Најџел Џифорд, сопственикот на британската компанија „Хај енд вајлд“ што го организираше овој потфат, истакна дека се работи за најзначајното освојување на Хималаите од 1953 година.
  | | веќе видена | слични

  Неколку десетици падобранци се подготвуваат на прв скок на највисокиот врв на светот, Монт Еверест. Потфатот треба да се случи наредната недела. Падобранците од 14 земји планираат на 2 октомври да имаат една минута слободен пад пред да ги отворат падобранците, а по тоа осум до десет минути ќе се спуштаат до рамнина што се наоѓа на висина од 3.765 метри. Секој падобранец ќе има маска со кислород и ќе носи падобран поголем од вообичаените за да го ублажи падот. Авантуристите ќе бидат во опасност, ако по скокот не ја најдат рамнината, ако ги дочекаат многу ниски температури или ако евентуално откажат маските со кислород. Најџел Џифорд, сопственикот на британската компанија „Хај енд вајлд“ што го организираше овој потфат, истакна дека се работи за најзначајното освојување на Хималаите од 1953 година.
  | | веќе видена | слични

  Денешниов ден со сигурност ми е одбележан со средбата со новинарите. Во 11 часот имам прес - конференција во ресторанот „Дуомо“, по повод понеделничка промоција на мојот албум „Желим ти реќи“. Средбата е пријатна, но секако бара професинална подготовка.

  Тони Китановски

  џез - музичар

  Најголем дел од денот ќе го поминам во Штип, на Факултетот за музички уметности при Универзитетот „Гоце Делчев“. Денеска ги држам приемните испити за отсекот за џез - студии. Веројатно до вечер ќе бидам во Штип, па потоа се враќам во Скопје.

  Марко Новевски

  ТВ - водител

  Имам амбициозни планови за денов: да се искачам на Монт Еверест и да се вратам до пладне за да поминам во „Кастм паб“ и да склучам милионска бизнис - зделка. Одам до дома да ги поздравам мајка ми и сестра ми со поздравот „Здраво“, а потоа да се видам со саканата...
  | | веќе видена | слични

  Ќе го освојува Монт Еверест со моноцикл

  Иако моноциклот им е омилен на кловновите и на жонглерите, ретко кој би се одлучил за тој вид превоз за искачување на највисокиот и најтежок за искачување планински врв на светот.

  Екстремниот моноциклист Стив Колиган од Манчестер планира да го стори токму тоа и на тој начин да влезе во Гинисовата книга на рекорди. Патувањето на едно тркало преку Хималаите, долго 1.000 километри ќе го почне во Ласа на Тибет, а ќе води до Катманду во Непал. Потоа преку базниот камп ќе продолжи кон Монт Еверест. Колиган вози моноцикл веќе осум години, а последните шест го усовршувал планинското возење. Тој досега петпати се искачил со моноцикл на Сноудаун, двапати на Скафел Пајк во Лејк Дистрикт, еднаш на Бен Невис, а има возено и по должината на Кинескиот ѕид. Сепак, Колиган ја гледа претстојната 25-дневна авантура како свој животен предизвик. Целта на авантурата му е да собере средства за изградба на училиште во Непал.
  | | веќе видена | слични

  Освојувачот на Еверест, д-р Глигор Делев, со желба македонска експедиција да ги освои највисоките врвови

  Миодраг Мицковиќ

  Немирниот дух на вториот освојувач од Македонија на највисокиот врв на светот Монт Еверест (8.848 м), д-р Глигор Делев, не мирува. Иако дојде на кус одмор во својата Македонија, како што вели, за да се види со роднините и пријателите, бидејќи повеќе од 40 години живее во Монтреал, Канада, сепак, најде време да „скокне“ и да се искачи на највисоките врвови во Македонија: Кораб (2.764 м) и Титов Врв (2.747 м).

  - Во мојата планинарска и алпинистичка биографија не беше запишан ниту еден освоен врв во Македонија - беа зборовите на Глигор Делев, со кого подолго разговаравме при неговиот престој во Скопје. Ќе дојдам и идната година, сакам да бидам и на врвот на Пелистер, на Солунска Глава, на Галичица. Бев импресиониран од искачувањето на Кораб. Не беше тешко, туку прекрасно, бидејќи тој ден, 8 Септември - Денот на независноста, илјадници планинари, не само од ...
  | | веќе видена | слични

  Орнитолозите треба да објаснат како орлите се нашле во длабоката
  пештера: Ѓорѓиев и Јовчевски покрај остатоците од птиците

  Велешките спелеолози во месноста Пешти открија гробница на белоглавите орли , ретки птици што се помалку ги има во Македонија. Неодамна членови на планинарското друштво „Солунска Глава“, во експедиција предводена од инструкторот Борче Јовчевски, кој во 1989 година учествуваше во освојувањето на врвот Монт Еверест, се симнаа во јама длабока 40-ина метри, во која, на големо изненадување за нив, пронашле одлично зачувани тела на починати белоглави орли.

  - Ги испитувавме пештерите во месноста Пешти над реката Бабуна. Во една од нив пронајдовме тела на два пара мртви белоглави орли. Како да беа мумифицирани! Откривме и многу коски од други претходно починати птици. Интересно е дека во овој локалитет веќе десетина години ги нема овие со закон заштитени птици - вели Слободан Ѓоргиев, еден од членовите на експедицијата.

  За нив е чудно што орлите се одлично ...
  | | веќе видена | слични

  Британецот Стив Колиган, кој е вистински мајстор за возење велосипед со едно тркало, најавил дека со ова превозно средство планира да го освои највисокиот врв на светот, Монт Еверест.
  Пет илјади километри качување и уште илјада километри моноциклистички крос по „покривот на светот“ ќе биде вистински предизвик за овој татко на две деца и голем љубител на освојување планинарски врвови. На минус 15 Целзиусови степени, овој граѓанин на Манчестер ќе се качи по сртот на Хималаите од Ласе во Тибет до Катманду во Непал.
  - Ме чекаат 1.000 километри возење преку пет сртови и најголем спуст на светот, на висина од 4.600 километри. Поголемиот дел од патот ќе биде каллив и див, така што ќе се возам со гума за нерамни терени изјави Колиган.
  Овој 47-годишен авантурист може да влезе во историјата како првиот човек што ги освоил Хималаите на едно тркало.
  | | веќе видена | слични

  Три медали за филателистите од Македонија

  Македонските филателисти постигнаа уште еден голем меѓународен успех, овој пат на изложбата во градот Нитра, Словачка. По освоените медали во Словенија и во Истанбул, добија нови признанија од Словачка. Нивните колекции беа наградени со голем сребрен медал и со уште два бронзени.

  Климе Поповски беше награден со голем сребрен медал за колекцијата марки „Свети Кирил и Методиј“, додека Димитар Свирков за својата позната колекција „Мајка Тереза“ доби бронзен, а Стојан Кошевалиски за колекцијата „Охрид - македонски Ерусалим“, исто така, доби бронзен медал.

  Од утре петмина филателисти од Македонија со своите колекции ќе настапат на најголемата светска изложба „Випа 08“ што се одржува во Виена. Свои колекции на изложбата испратија Стеван Савевски „Авионска пошта во Русија“, Синиша Павлевски ќе се претстави со извонредна колекција марки „Петли“, додека Димитар Свирков овој пат ќе учествува со двете колекции - „Есперанто“ и „Мечување“. Во Виена, ...
  | | веќе видена | слични

  Тетеравејќи се на премрзнатите стапала, италијанскиот планинар, последниот преживеан од најголемата несреќа на планинскиот врв К-2 , вчера дојде до базниот камп на К-2, откако маглата го спречи полетувањето на хеликоптерите што требаше да го бараат. Тој пристигна во базниот камп. Му се укажува медицинска помош, но не можевме да го пренесеме во болница поради лошото време - изјави Шазад Кајзер, секретар на пакистанското министерство за туризам. Во несреќата загинаа 11 планинари од Европа и од Јужна Кореја, најголемиот број како последица на одронот на мраз, кој се случи при спуштањето, откако се искачија на врвот висок 8.611 метри. Некои починале од падот, некои премрзнале, а некои едноставно како да исчезнаа во реткиот смрзнувачки воздух на 8.000 метри. Марко Конфортола, 37-годишен Италијанец, бил упорен. Еден американски планинар, заедно со носачите, му помогна да слезе од високата пирамида од карпи и мраз. Откако мина четири ноќи сам во студот, Конфортола е пренесен во кампот на висина од 6.000 метри. ...
  | | веќе видена | слични