ММФ

  во

  ГЛАВНИОТ ЕКОНОМИСТ НА ММФ ПРЕДУПРЕДУВА

  НАЈЛОШОТО ДОПРВА ДОАЃА

  Финансиската криза која го зафаќа целиот свет дополнително ќе се влоши, изјави Оливер Бланшард, главен економист на Меѓународниот монетарен фонд во интервју за швајцарскиот весник „Финанз унд Виртшафт.

  - Најлошото допрва доаѓа, а ќе треба време додека ситуацијата не се поправи, изјави Бланшард. Тој напомена дека очекува опоравување на стапанскиот раст дури во 2010 гоина, а и после тоа ќе треба најмалку една година додека глобалната ситуација не се нормализира.

  ММФ минатата недела вети дека и ќе даде финансиска помош на Летонија, а пред тоа се договорени финансиски пакети за Исланд, Унгарија, Србија, Украина и Пакистан.

  Недостигот на капитал може да доведе до сериозни проблеми со ликвидноста која ММФ сам не може да ја реши, предупреди Бланшард. Се работи за „стотици милијади долари“:

  - Ние ги немаме тие пари, никогаш не сме ги ни имале, рече Бланшард.

  ММФ во изминатите два месеци ...
  | | веќе видена | слични

  - Најлошото допрва доаѓа, а ќе треба време додека ситуацијата не се поправи, изјави Бланшард. Тој напомена дека очекува опоравување на стапанскиот раст дури во 2010 гоина, а и после тоа ќе треба најмалку една година додека глобалната ситуација не се нормализира.
  | | веќе видена | слични

  Финансиската криза која го зафаќа целиот свет дополнително ќе се влоши, изјави Оливер Бланшард, главен економист на Меѓународниот монетарен фонд во интервју за швајцарскиот весник „Финанз унд Виртшафт“.

  - Најлошото допрва доаѓа, а ќе треба време додека ситуацијата не се поправи, изјави Бланшард. Тој напомена дека очекува опоравување на стапанскиот раст дури во 2010 гоина, а и после тоа ќе треба најмалку една година додека глобалната ситуација не се нормализира.

  ММФ минатата недела вети дека и ќе даде финансиска помош на Летонија, а пред тоа се договорени финансиски пакети за Исланд, Унгарија, Србија, Украина и Пакистан.

  Недостигот на капитал може да доведе до сериозни проблеми со ликвидноста која ММФ сам не може да ја реши, предупреди Бланшард. Се работи за „стотици милијади долари“:

  - Ние ги немаме тие пари, никогаш не сме ги ни имале, рече Бланшард.

  ММФ во изминатите два месеци веќе потроши петина од својот 250 милијарди долари вреден фонд за помош на ...
  | | веќе видена | слични

  Доминик Штраус-Кан на својата поранешната девојка Пирошка Наѓ и дал повисока испратнина

  Директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Штраус Кан, се извини во и-мејл порака до вработените, бидејќи имал љубовна врска со вработена. Тој изрази жалење поради аферата и ја опиша како „погрешна процена“, но повторно негираше каква било злоупотреба на функцијата.

  ММФ соопшти во саботата дека надворешен адвокат ќе спроведе истрага за тврдењето дека поранешната девојка на Штраус-Кан, Пирошка Наѓ, на позиција висок економист, добила повисока испратнина од вообичаените. Контроверзниот случај е обелоденет во време кога ММФ се справува со најголемата финансиска криза од големата депресија во триесеттите години.

  Во пораката до вработените, по состанокот со одборот на ММФ во понеделникот, Штраус-Кан им се извини на вработените, на Наѓ и на сопругата, позната личност од француската телевизија Ен Синклер.

  „Сакам да им се извинам на засегнатите вработени за мојата грешка што ...
  | | веќе видена | слични

  Дали треба да се чепкаат девизните резерви? Оваа тема повторно се наметнува во јавноста од одредени кругови кои сметаат дека Македонија треба да искористи дел од своите девизни резерви за заживување на економијата и за отворање нови работни места.

  Бизнисменот Велија Рамковски преку трибините што ги држи низ земјава повторно ја реактивира тезата дека непотребно големи количини пари во форма на девизни резерви се чуваат неискористени. Се согласува ли и власта со овие ставови, е прашање што се наметнува од две причини! Прво, затоа што овој бизнисмен во политичките кулоари го третираат за близок до власта, а второ, поради тоа што некои од владините министри, додека беа во опозиција, заговараа продуктивно трошење на дел од девизните резерви.

  Но, сега Владата од поинаква позиција има тотално различен став. Таа смета дека девизните резерви треба да се чуваат. Според експертите, името само по себе говори дека станува збор за резерви и нивната примена е строго прецизирана - за одржување на ...
  | | веќе видена | слични

  СУПЕРСИЛИТЕ НЕМА ДА СИ ПОСТАВУВАТ ЕКОНОМСКИ БАРИЕРИ

  ФОРУМ НА АПЕК ВО ЛИМА

  Светските економски супер сили се договорија 12 месеци да се воздржат од поставување бариери во инвестирањето и трговијата за да ја поттикнат глобалната економија во време на рецесија. Ова е резултатот од форумот на Азиско пацифичката економска соработка, АПЕК, на кој учестуваа лидерите на најмоќните држави во светот.

  Буш, кинескиот претседател Ху Џинтао и јапонскиот премиер Таро Асо, како и другите челници на земјите учеснички се заложија за реформи на меѓународните институции за позајмување, како ММФ и Светската Банка.

  Песимист за економската ситуација е германската канцеларка Ангела Меркел која рече дека земјата ја очекуваат уште лоши економски вести.

  Британската Влада, пак, со нов потег за излез од кризата. Ќе го намали ДДВ-то за 2,5 отсто со цел поттикнување на домашната економија, која неколку месеци е во целосен застој. Со намалувањето Британија ќе добие ДДВ од 15% или најнизок ...
  | | веќе видена | слични

  Европските и азиските берзи вчера го следеа примерот на Вол стрит, кој падна на најниско ниво од март 2003 година, по мрачните прогнози на Управата на федерални резерви на САД дека кризата во економијата ќе продолжи и во 2009 година. Стравот од долга длабока глобална рецесија истовремено предизвика и пад на цената на суровата нафта на берзата во Њујорк под 50 долари за барел, што е најмала вредност во изминатите две години.

  Најновите податоци покажуваат дека најголемата економија во светот во изминатите три месеци елиминирала над 650.000 работни места и дека стапката на невработеност е највисока во изминатите 14 години. Исто така, бројот на барања за паричен надомест за невработени во САД скокнал на највисоко ниво во изминатите 16 години.

  Ваквите податоци и неизвесноста на американската автомобилска индустрија, која бара помош од 25 милијарди долари од федералните власти, го урнаа Вол стрит на најниско ниво во изминатите пет години. Индустрискиот индекс „Дау Џонс“ падна под 8.000 поени ...
  | | веќе видена | слични

  Светската економија можно е да претрпи нова катастрофа кон крајот на 2009 година, пренесуваат светските медиуми.

  Ова хипотеза е соопштена од генералниот директор на Меѓународниот Монетарен Фонд Доминик Строс-Кан.

  “Економскиот пораст можно е да започнe кон крајот на 2009 година, но не се отфрла егзистирање на нова катастрофална финансиска криза пред тој економски пораз“, рекол Строс-Кан.

  Според него сепак е законски да се поттикнат банкарите да даваат кредити.
  | | веќе видена | слични

  Турција почна преговори со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за одобрување заем во висина до 40 милијарди долари.  Параметрите и точната сума на заемот се уште не се официјално утврдени, соопшти, турскиот преговарач, министерот за економија Мехмет Шимсек.

  Турската економија е засегната од „болеста на пазарите во развој“ која се манифестира со повлекување на странските инвеститори, поради стравот од намалување на кредитната доверба на земјата

  Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган не е приврзаник на идејата за нов договор со ММФ,. откако претходниот истече во мај.

  Но, бизнисот во Турција притиска за нов договор, што ќе и дозволи на Турција пристап до финансиска помош, во случај на потреба, и ќе го намали стравувањето на инвеститорите.

  Според информации во турските медиуми, претстои отпуштање на 1,500 - 1,700 вработени од најголемата турска банка - Akbank.
  | | веќе видена | слични

  Турција почна преговори со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за одобрување заем во висина до 40 милијарди долари.

  Параметрите и точната сума на заемот се уште не се официјално утврдени, соопшти, турскиот преговарач, министерот за економија Мехмет Шимсек.

  Турската економија е засегната од „болеста на пазарите во развој“ која се манифестира со повлекување на странските инвеститори, поради стравот од намалување на кредитната доверба на земјата

  Трскиот премиер Реџеп Таип Ердоган не е приврзаник на идејата за нов договор со ММФ,. откако претходниот истече во мај.

  Но, бизнисот во Турција притиска за нов договор, што ќе и дозволи на Турција пристап до финансиска помош, во случај на потреба, и ќе го намали стравувањето на инвеститорите.
  | | веќе видена | слични

  Малите Фарски Острови го извлекоа Исланд од сигурен банкрот. Северноморскиот архипелаг, лојален на данската круна, учествуваше во заедничкиот паричен заем од 3 милијарди долари, што го спаси пропаднатиот финансиски сектор на Исланд. Пари дадоа и Данска, Шведска, Финска, Норвешка, Русија и Полска.

  Со интервентниот заем од 2,1 милијарди долари од фондовите за помош на ММФ, Исланд успеа да ја заокружи финансиската конструкција за залекување на тешката криза предизвикана со пропаѓањето на главните тамошни банки и да не дозволи целосен распад на исландскиот банкарски и финансиски систем.

  Лондонскиот весник „Фајненшл тајмс“ вели дека интервенцијата со над 5 милијарди „свежи“ долари е понижување на оваа островска земја, која важеше за еден од највпечатливите економски тигри во Европа.Барањето и примањето помош, според весникот, го означува крајот на 17-годишниот експеримент за создавање и развој на целосно отворена и слободна економија. Тоа му овозможи на Исланд од рибарска земја без суровини да ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународниот монетарен фонд му одобри на Исланд кредит во висина од 2,1 милијарди долари. Овие пари треба да помогнат повторно да се врати довербата во тешко погодената економија на земјата. Кредитот ќе биде исплатен во повеќе транши. Истовремено, и Нордиските земји изразија подготвеност да му помогнат на Исланд со 2,5 милијарди долари. Земјата, поради финансиската криза, се најде пред банкрот. Трите најголеми банки пропаднаа и беа ставени под државна капа.
  | | веќе видена | слични

  Светската економска криза денеска се прошири со оценка на Федералните резерви дека САД ќе бидат во рецесија “длабоко“ во 2009 година, падот на јапонскиот извоз во Азија и уште еден бран на распродажба на акции на светските берзи.

  Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), истовремено, додели позајмица на Исланд од 10,2 милијарди долари, и се подготвува на Турција да и стави на располагање дури 40 милијарди долари.

  Продлабочувањето на светската криза им се заканува и на компаниите.

  “Избледеа“ изгледите дека државата ќе ги спасува американските производители на автомобили кои од Вашингтон бараат 25 милијарди долари. “Џенерал моторс“ денеска објави дека ја прекинува продукцијата во Тајланд на два месеца.

  Кризата во Британија е изразена преку сензационалната објава на славниот трговски синџир Вулвортс (Woolworths) дека е во преговори за продажба, додека конкуренцијата нуди големи попусти пред божиќната сезона за која веќе се вели дека ќе се намали.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Русија ќе му додели една милијарда долари на Меѓународниот монетарен фонд за помош на земјите, што настрадаа од финансиската криза, објави денеска рускиот премиер Владимир Путин на Конгресот на неговата партија "Единствена Русија", пренесе Франс прес
  | | веќе видена | слични

  Русија ќе му додели една милијарда долари на Меѓународниот монетарен фонд за помош на земјите, што настрадаа од финансиската криза, објави денеска рускиот премиер Владимир Путин на Конгресот на неговата партија "Единствена Русија", пренесе Франс прес.

  -Одлучено е на ММФ да му дадеме една милијарда долари, за да им помогнеме на земјите што западнаа во особено тешка финансиска положба, рече Путин.

  Путин дополни дека Русија на Кина и Индија им предложи да и доделат кредити во замена на купување руски продукти и потврди дека Москва на Белорусија и одобри кредит од две милијарди долари, бидејќи оваа држава е особено засегната од кризата.
  | | веќе видена | слични

  Светската економска криза денеска се прошири со оценка на Федералните резерви дека САД ќе бидат во рецесија “длабоко“ во 2009 година, падот на јапонскиот извоз во Азија и уште еден бран на распродажба на акции на светските берзи.

  Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), истовремено, додели позајмица на Исланд од 10,2 милијарди долари, и се подготвува на Турција да и стави на располагање дури 40 милијарди долари.  Продлабочувањето на светската криза им се заканува и на компаниите.

  “Избледеа“ изгледите дека државата ќе ги спасува американските производители на автомобили кои од Вашингтон бараат 25 милијарди долари. “Џенерал моторс“ денеска објави дека ја прекинува продукцијата во Тајланд на два месеца.

  Кризата во Британија е изразена преку сензационалната објава на славниот трговски синџир Вулвортс (Woolworths) дека е во преговори за продажба, додека конкуренцијата нуди големи попусти пред божиќната сезона за која веќе се вели дека ќе се намали. ...
  | | веќе видена | слични

  Одборот на директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) синоќа на Исланд му одобри кредит во висина од 2,1 милијарди долари, наменат за санација на банкарскиот систем и за стабилизација на вкупната економија во земјата.

  Со ова Исланд стана првата западноевропска земја што зема кредит од ММФ по 1976 година, која тоа го стори Велика Британија.

  Според договорениот аранжман, на Исланд веднаш ќе му бидат исплатени 833 милиони долари од кредитот, додека останатите средства ќе ги добива во осум транши од по 155 милиони долари. Кредитот е со грејс период од две години.

  ММФ и Исланд уште на 24 октомври постигнаа договор за кредитот и тој требаше да биде одобрен на 5 ноември. Меѓутоа, донесувањето на формалната одлука за негово доделување беше одложено на барање на Велика Британија и Холандија, кои инсистираат на исплата на компензации на нивните штедачи во исландските банки, чии сметки беа замрзанти по крахот на банкарскиот систем во Исланд.
  | | веќе видена | слични

  Падовите во Азија и Њујорк дојдоа откако американската централна банка даде бледи проценки за иднината на американската економија.

  Федералните резерви рекоа дека оваа година растот на Бруто домашниот производ би можел да биде нула или пак да порасне незабележително.

  Се очекува следната 2009 БДП дури и да се намали. Прогнозите на Федералните резерви велат дека е веројатно позитивниот тренд на БДП да се врати во 2010 година.

  Во0 меѓувреме, Меѓународниот монетарен фонд му одобри заем на Исланд од повеќе од две милјарди долари, за да му помогне да се справи со економската криза.

  Исланд стана првата западна држава да побара помош од ММФ уште од 70-тите. Нејзиниот банкарски систем пропадна минатиот месец.
  | | веќе видена | слични

  Според договорениот аранжман, на Исланд веднаш ќе му бидат исплатени 833 милиони долари од кредитот, додека останатите средства ќе ги добива во осум транши од по 155 милиони долари. Кредитот е со грејс период од две години.

  ММФ и Исланд уште на 24 октомври постигнаа договор за кредитот и тој требаше да биде одобрен на 5 ноември. Меѓутоа, донесувањето на формалната одлука за негово доделување беше одложено на барање на Велика Британија и Холандија, кои инсистираат на исплата на компензации на нивните штедачи во исландските банки, чии сметки беа замрзанти по крахот на банкарскиот систем во Исланд.
  | | веќе видена | слични

  ЗАРАДИ ПОДОБРУВАЊЕ НА СОСТОЈБАТА НА БАНКАРСКИОТ СИСТЕМ

  ММФ МУ ОДОБРИ КРЕДИТ НА ИСЛАНД ОД 2,1 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

  Одборот на директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) синоќа на Исланд му одобри кредит во висина од 2,1 милијарди долари, наменат за санација на банкарскиот систем и за стабилизација на вкупната економија во земјата.

  Со ова Исланд стана првата западноевропска земја што зема кредит од ММФ по 1976 година, која тоа го стори Велика Британија.

  Според договорениот аранжман, на Исланд веднаш ќе му бидат исплатени 833 милиони долари од кредитот, додека останатите средства ќе ги добива во осум транши од по 155 милиони долари. Кредитот е со грејс период од две години.

  ММФ и Исланд уште на 24 октомври постигнаа договор за кредитот и тој требаше да биде одобрен на 5 ноември. Меѓутоа, донесувањето на формалната одлука за негово доделување беше одложено на барање на Велика Британија и Холандија, кои инсистираат на исплата на компензации на нивните штедачи во ...
  | | веќе видена | слични