ММФ

  во

  Турскиот министер на финансии и државната каса Берат Албајрак изјави дека Турција целосно се освестува и ги признава предизвиците со кои се соочува, а од ...
  сите 124 | | | веќе видена

  Работите одат на лошо, кризата во Турција нема да остане само таму. Ваков став имаат повеќе светски аналитичари, а глобално расте конфузијата околу ситуација ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Голем број земји во светот се вовлечени во актуелниот трговски конфликт, за кој најмногу е заслужен претседателот на САД Доналд Трамп. Европската унија (ЕУ), ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Милијардерот Бил Гејтс ја опиша глобалната трговија како „страшна“. Според него, таа ќе има силно негативно влијание врз растот на светската економија и ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Темпото на економски раст на Русија се забрза на 1,8% за една година во вториот квартал. Ова се случува во контекст на зголемени цени на нафтата и гасот и ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Турската лира доживеа драматичен пад. Оваа валута почна да опаѓа на рекордно ниско ниво во однос на доларот, но претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган ...
  сите 314 | | | веќе видена