Милсап

  во

  Секој ден во НБА лигата е посебен, а и секој ден има екстра потези од актерите од овој најсилен кошаркарски шампионат на светот. Овој пат имаме Топ 10 листа на ...
  сите 5 | | | веќе видена

  НБА тимот Денвер Нагетс доживува голем пех пред продолжението од сезоната бидејќи најверојатно на подолг временскиот период ќе остане без услугите на еден од ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Најголемиот трејд досега, во кој се вклучени и два Ол - стара, го направија Бостон и Кливленд. Заменети беа првиот и 60. пик на драфтот од 2011 година – Кари Ирвинг и Ајзеа Томас Турбилентното кошаркарско лето освен со преминувањето на европските кошаркари преку Атлантикот, донесе и бројни големи рокади во НБА лигата, откако седум Ол – стар играчи од минатата сезона ги променија клупските бои. Најголемиот трејд досега, во кој се вклучени и два Ол - стара, го направија Бостон и Кливленд. Заменети беа првиот и 60. пик на драфтот од 2011 година – Кари Ирвинг и Ајзеа Томас. Покрај Томас, во Кливленд отидоа и Џеј Кротер и Анте Жижиќ, притоа "коњаницата" го доби и правото да го земе првиот пик од првата рунда што му следуваше на Бостон во 2018 година. Првиот голем кошаркар кој беше трејдуван ова лето е Џими Батлер. Поранешниот кошаркар на Чикаго повторно ќе соработува со Том Тибодо, тренер и претседател на Минесота, со кого помина четири години во тимот на "биковите". Поради оваа замена, Минесота мораше да му ги ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Најголемиот трејд досега, во кој се вклучени и два Ол - стара, го направија Бостон и Кливленд. Заменети беа првиот и 60. пик на драфтот од 2011 година – Кари Ирвинг и Ајзеа ТомасТурбилентното кошаркарско лето освен со преминувањето на европските кошаркари преку Атлантикот, донесе и бројни големи рокади во НБА лигата, откако седум Ол – стар играчи од минатата сезона ги променија клупските бои.Најголемиот трејд досега, во кој се вклучени и два Ол - стара, го направија Бостон и Кливленд. Заменети беа првиот и 60. пик на драфтот од 2011 година – Кари Ирвинг и Ајзеа Томас. Покрај Томас, во Кливленд отидоа и Џеј Кротер и Анте Жижиќ, притоа "коњаницата" го доби и правото да го земе првиот пик од првата рунда што му следуваше на Бостон во 2018 година.Првиот голем кошаркар кој беше трејдуван ова лето е Џими Батлер. Поранешниот кошаркар на Чикаго повторно ќе соработува со Том Тибодо, тренер и претседател на Минесота, со кого помина четири години во тимот на "биковите". Поради оваа замена, Минесота мораше да му ги ...
  сите 13 | | | веќе видена

  “Најкорисниот играч” на Финалната четворка на Евролигата ќе се врати во НБА. Екпе Удох повторно ќе игра во САД, по пауза од речиси две години, овој пат ќе го облече дресот на Јута Џез. 30-годишниот центар ги помина последните две сезони во Фенербахче, а во мај оваа година турците стигнаа до посакуваната европска титула, како главен придонес имаше и Удох кој заслужено беше избран за МВП на финалната фаза. Неговиот договор со Јута ќе биде за две години и со вкупна вредност од $ 6.5 милиони. Тој има искуство во НБА – меѓу 2010 и 2015 година премина последователно во Голден Стејт, Милвоки и Лос Анџелес Клиперс, запишувајќи по 4,0 поени и 3,2 скока по натпревар во вкупно 270 средби. Во Евролигата тој се истакнуваше со 12,1 поени, 7,8 скока, 2,2 асистенции, 2,2 блокади и 1,0 одземени топки. Најдобриот плејмејкер во Европа, Милош Теодосиќ потпиша двегодишен договор со екипата на ЛА Клиперс и конечно се пресели во најсилната кошаркарска лига во светот. Покрај него, во НБА пристигна и уште еден српски кошаркар. Тоа е ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Иако преодниот рок во НБА лигата трае едвај една недела, клубовите веќе постигнаа договори во висина од 1,8 милијарди долари. Овие денови поминаа мошне интересно. Своите договори ги продолжија Џејмс Харден, Стеф Кари и Блејк Грифин, а остварени се и голем број трансфери меѓу клубовите. Најголем дел од оваа сума од 1,8 милијарди долари одат на кошаркари чија годишна плата изнесува над 20 милиони долари. Такви има 28. Сосема разбирливо, паднаа и рекордите по висината на договорите. Прво, рекордер стана Кари кој потпиша петгодишен договор со Голден Стејт за 201 милион долари, а една недела подоцна Харден го помина со договор вреден 228 милиони. Меѓу поскапите договори се оние на Милсап кој се пресели во Денвер за 88 милиони долари, потоа Кајл Лоури и Серж Ибака кои за три сезони ќе добијат 88, односно 57,2 милиони.
  сите 25 | | | веќе видена

  ЛА Клиперс, Атланта и Денвер ги усогласија деталите околу размената на кошаркари која треба да биде официјализирана во четврток. Според договорот Данило Галинари од Денвер се сели во ЛА Клиперс, Пол Милсап, како што веќе е објавено, од Атланта заминува во Денвер кој ќе ги добие правата на пик од втората рунда на драфтот во 2019 година, додека од Клиперси во Атланта ќе се преселат Џамал Крафорд и Дејмонд Стоун. Атланта ќе ги добие и правата на пик од првата рунда на драфтото во 2018 година. ЕСПН пренесува дека ЛА Клиперс со Данило Галинари ќе потпишат тригодишен договор вреден 65 милиони долари, додека Атланта ќе го откупи договорот на ветеранот Крафорд бидејќи тој сака да им се преидружи на ЛА Лејкерс каде би му бил ментор на Лонзо Бол, кој на неодамнешниот драфт беше избран како втор пик.
  сите 2 | | | веќе видена

  ЛА Клиперс, Атланта и Денвер ги усогласија деталите околу размената на кошаркари која треба да биде официјализирана во четврток. Според договорот Данило Галинари од Денвер се сели во ЛА Клиперс, Пол Милсап, како што веќе е објавено, од Атланта заминува во Денвер кој ќе ги добие правата на пик од втората рунда на драфтот во 2019 година, додека од Клиперси во Атланта ќе се преселат Џамал Крафорд и Дејмонд Стоун. Атланта ќе ги добие и правата на пик од првата рунда на драфтот во 2018 година. ЕСПН пренесува дека ЛА Клиперс со Данило Галинари ќе потпишат тригодишен договор вреден 65 милиони долари, додека Атланта ќе го откупи договорот на ветеранот Крафорд бидејќи тој сака да им се преидружи на ЛА Лејкерс каде би му бил ментор на Лонзо Бол, кој на неодамнешниот драфт беше избран како втор пик.
  сите 4 | | | веќе видена

  ЛА Клиперс, Атланта и Денвер ги усогласија деталите околу размената на кошаркари која треба да биде официјализирана во четврток. Според договорот Данило Галинари од Денвер се сели во ЛА Клиперс, Пол Милсап, како што веќе е објавено, од Атланта заминува во Денвер кој ќе ги добие правата на пик од втората рунда на драфтот во 2019 година, додека од Клиперси во Атланта ќе се преселат Џамал Крафорд и Дејмонд Стоун. Атланта ќе ги добие и правата на пик од првата рунда на драфтото во 2018 година. ЕСПН пренесува дека ЛА Клиперс со Данило Галинари ќе потпишат тригодишен договор вреден 65 милиони долари, додека Атланта ќе го откупи договорот на ветеранот Крафорд бидејќи тој сака да им се преидружи на ЛА Лејкерс каде би му бил ментор на Лонзо Бол, кој на неодамнешниот драфт беше избран како втор пик. н.ц.
  сите 5 | | | веќе видена