Милчо

  во

  Првпат во историјата на својата кинематографија Македонија ќе земе учество во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал Со филмот „Господ постои, името ...
  сите 23 | | | веќе видена

  „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, петтиот филм на Теона Стругар Митевска, влезе во конкуренција за престижната Златна мечка на годинашниот 69. Берлински ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Селекторот Раул Гозналес беше без својот помошник, Роберто Парондо на клупата на македонската репрезентација на вечерашниот прв контролен натпревар со Србија ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Почетокот на годинава го одбележаа големи надежи за подобра иднина, но заврши со бројни разочарувања, пред се во делот на владеење на правото и правната ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Многу мал број на граѓани во Република Македонија посетуваат настани од културата, а уште помал број од нив читале книги во последната година. Податоците од ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Една четвртина од граѓаните годинава не прочитале ниту една книга, малку слушаат радио, не читаат списанија и весници, а им недостигаат концерти. Ова се дел од ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Речиси две третини од граѓаните не се задоволни од културата, една четвртина оваа година не прочитале ниту една книга, малку слушаат радио, не читаат списанија ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Речиси две третини од граѓаните не се задоволни од културата, една четвртина оваа година не прочитале ниту една книга, малку слушаат радио, не читаат списанија ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Од вкупно 690 испитаници, 170 лица прочитале само една книга, 160 прочитале две книги, 130 прочитале три книги и 130 не прочитале ниту една книга. Ова се ...
  сите 12 | | | веќе видена