Милано

  во

  Комисијата за лиценцирање донесе одлука да не го прифати барањето на Вардар за лиценца за настап во европските купови. Доколку „црвено-црните“ изборат место во Интертото-купот по завршување на првенството, нема да може да се надеваат на излез во Европа, а во летниот куп ќе оди следната пласирана екипа што има лиценца. Несредената ситуација во клубот, кадровската неекипираност, која ќе потрае се до одржување на собранието кое е најавено за деновите по завршување на првенството, а најмногу тешката финансиска ситуација очигледно беа пресудни за комисијата да донесе ваква одлука. Клубот има право на жалба во рок од пет дена. За разлика од Вардар, Работнички К., кој ќе ја претставува Македонија во квалификациите за Лигата на шампиони, и Милано во Купот на УЕФА, добија лиценци без проблеми.
  | | веќе видена | слични

  Работнички К. и Милано добија лиценци

  Комисијата за лиценци со која претседаваше Страхил Пеливанов на својата седница врз основа на Правилникот за лиценцирање донесе Решение со кое на прволигашите Работнички Кометал и Милано им издаде лиценци за учество во годинашните натпреварувања организирани од страна на европската фудбалска асоцијација (УЕФА). Интересно е дека за кумановскиот прволигаш, годинашниот излез на меѓународната сцена ќе биде прв во клупската историја на оваа екипа. Истото тело го одби барањето на ФК Вардар и донесе решение на овој клуб да не му се издава лиценца за учество во УЕФА. На ваквата одлука Вардар има право на жалба во рок од пет дена.
  | | веќе видена | слични

  Доколку не се преземе некоја посериозна акција да му се помогне на Вардар, клубот е на пат тотално да згасне

  Миодраг Мицковиќ

  Дали некој во сегашниот момент може да даде одговор на прашањето: кога ќе престане оваа невидена бламажа на нашиот најтрофеен фудбалски клуб која се заканува со она најлошото, тотално да згасне и да биде избришан од фудбалската карта на Македонија како што тргнал со последниот срамен пораз од Милано во Куманово дури со 9:1.

  Најавувањата дека за Вардар се заинтересирани дури и некои спонзори од странство е само замачкување на очите на фудбалерите, да се смири ситуацијата во клубот, која веќе одамна експлодира. Кој ќе влезе во еден клуб со долгови, со нерасчистени сметки, во клуб во кој не се знае вистинскиот газда. Дали се тоа навивачите кои имаат, според последното собрание, 51 отсто сопственост на Вардар, или пак Јордан Камчев кој се уште ја нема деблокирано жиро сметката на Вардар, блокирана веќе 11 години која со камати, како што дознаваме, ја достигна ...
  | | веќе видена | слични

  Во финишот од 16. шампионат на самостојна Македонија, скопски Вардар го доживеа најубедливиот пораз 1-9 од новакот Милано. Дуелот со раштиманиот оркестар на „црвено-црните“, стрелците од редовите на домаќинот го искористија за да си ги подобрат позициите на листата на стрелците. Ивица Глигоровски со два нови гола се зацврсти на лидерската позиција, а Саша Стојановиќ со „тројка“ се проби за делба на втората позиција. Не е за радување. На туѓа несреќа не сакаме да градиме никаков имиџ. Овој меч сакаме час поскоро да го заборавиме. Резултатот и прикажаното на теренот ни оддалеку не е реалниот однос на силите - вели Ѓоре Јовановски, сега тренер на Милано, поранешен играч и стратег на „црвено-црните“.

  НОВИОТ ШАМПИОН РУТИНСКИ

  Наполнетата мрежа на „црвено-црните“ во Куманово го одбележа 31. коло, во кое новиот шампион Работнички К. рутински одработи уште ден меч. Во прогласеното дерби на колото со забревтаниот Пелистер, шампионот на Градски го изигра и второто реми сезонава (0-0). Во финишот од ...
  | | веќе видена | слични

  Дебаклот против Милано од 1-9 нема да донесе посериозни промени во курсот на раководење со Вардар. Членовите на Иницијативниот одбор за спас, што го менаџираат клубот, ќе ги казнат само играчите што одбија да патуваат во Куманово, а за себе ни за Стручниот штаб што тие го избраа не предвидоа санкции. Ова е тежок пораз и удар за Вардар. Се срамев, бидејќи можеа да ни дадат 20 гола. Не предадоа сите што мислевме дека треба да му помогнат на клубот. Сега е најлесно да поднесам оставка, но тој чин нема да помогне. Јас сум в.д. претседател на барање од навивачите и останувам до крајот на сезоната. Играчите не смееја да бојкотираат. Ако е точна шпекулацијата дека некој им дал по 500 евра да не патуваат за Куманово, тогаш ги прашувам како ќе се справат со срамот? Таква работа слушнав од неколку фудбалски имиња на трибините во Куманово. Ако е вистина, се прашувам кому му служи таквата валкана работа? На Вардар сигурно не - вели Ванчо Шехтански, в.д. претседател на Вардар. Според него, за да се расчистат работите, ...
  | | веќе видена | слични

  Петар Једиковски

  Во својата 60-годишна историја Вардар имал убави и тешки моменти, доживувал подеми и падови, но ова што сега се случува не му се случило никогаш. Клубот е без сопственик, без средства, а и без фудбалери. Дебаклот во Куманово покажува дека Вардар не може да опстане без сериозен сопственик и без спонзор и сега е моментот за правење рез во односите. Најтрофејниот клуб или ќе се врати на вистинската патека или нема да постои. Аномалиите кои се провлекуваа сите овие децении кулминираа последниве денови. Според добрите познавачи на Вардар, ситуацијата не била ваква ниту кога „црвено-црните“ губеле од Хајдук со 1-12 во првенството на поранешната СФРЈ. - Никогаш Вардар не бил послабо организиран. Жално е ова што се случува. Искрено, не ме зачудува сето ова. Корените на ваквата ситуација не се отсега, туку се дамнешни. Не се виновни само фудбалерите, иако и имаат вина за резултатите. Раководствата само земаа од клубот, никој не враќаше со ништо. Вардар беше продаван од свои играчи и од ...
  | | веќе видена | слични

  Печат на 31. коло од Првата фудбалска лига се деветте гола на Милано против Вардар. Штрајкот на играчите и превирањата во „црвено-црниот“ табор предизвикаа револт кај раководството кое реши во Куманово да настапи со младинскиот тим. Резултатот е одраз на ваквата одлука. Кумановци постигнаа 7 гола во првиот дел, а во продолжение како да не сакаа повеќе да го изложуваат на срам некогаш најдобриот македонски клуб. Работнички К. и Пелистер одиграа интересен натпревар, но без победник и голови. Затоа, пак, возбудувања имаше на средбата во Кичево, каде што Напредок со 4-3 ја совлада Победа. Лесно до трите бода стигна Силекс со Ренова, а Шкендија во директен дуел со Башкими освои важни бодови во битката за опстанок. Македонија ЃП конечно се спаси од опасната зона, а ја турна Цементарница и теоретски во Втората лига.
  | | веќе видена | слични

  Веста број еден од домашните конкуренции дојде од Куманово. Вардар загуби од Милано со 9:1 во првата фудбалска лига.

  Манчестер сити со пораз од 8:1 си замина од Мидлсброу, а тоа не предизвика посебна полемика во Англија.

  Но, во Македонија во која сите помалку или повеќе емотивно се поврзани со Вардар, денеска се дебатира на тема до каде може да оди мизеријата на нашиот најголем, можеби и единствен спортски бренд.

  Бројките на вардаровиот семафор одамна се на црвено, алармот е запален, сијаличката прегоре, клубот не е ниту до жолто, апстракција е зеленото светло за бегање од мртвата точна.

  Боро, Брацо, Орце, легенди, навивачи, иницијативци, спасители. Сега веќе никој не е важен. Кога црвеното и црното одамна станаа сиво.
  | | веќе видена | слични

  Еден навивач на Вардар во 1987 година на шега го повика на помош Дражен Петровиќ, сметајќи дека само со тројка од кошаркарскиот Моцарт ќе може да се анулира поразот од 3:0 во првиот натпревар со бранителот на трофејот Порто во тогашниот Куп на европските шампиони. Две децении подоцна во мечот против ривалот, чиешто име се разликува во само една буква од она на се уште актуелниот европски првак Милан, на ексшампионот на СФР Југославија му недостигаа три тројки. Како тргнале, на црвено-црните в недела против новиот македонски првак Работнички Кометал којзнае дали и Коби Брајант ќе може да им помогне.

  А да не се камуфлираа вардарци во дресовите со иста комбинација на бои како таа на нивниот противник во неделата? Кој да им објасни на малку упатените во фудбалските состојби во Македонија дека девет лесни парчиња, од кои дури седум до 28 минута (!), не постигна ни Вардар, ни Милан, ами Милано, па уште од Куманово? И тоа против најтрофејниот македонски фудбалски клуб.

  „Да чују, да не верују“, ...
  | | веќе видена | слични

  Плата за април, премиите од 5 илјади евра за победата над Силекс, потоа рати и кирии, во петокот, не добија актуелните фудбалери на Вардар, па одново имаше штрајк. Тие се суспендирани, па вчера Вардар во Куманово против Милано играше со комбиниран тим составен од младинци и неколку играчи од првиот состав. Александар Баевски, Оливер Пеев, Филип Петров, Филип Спасески, Владимир Димитровски, Музафер Ејупи и Борче Ристовски требаше да им помогнат на младите сили да изборат поволен резултат во дербито во Куманово.Очигледно беше дека намерно бојкотираат. Требаше уште порано да ги отстраниме и да играме со младинци. Ги суспендиравме штрајкувачите и сега можат да се пријават за повторно да играат во Вардар, во мај 2010 година - ни изјави Шехтански. Според информациите од в.д. претседателот, Јордан Камчев кој ја поведе иницијативата за спас на Вардар не поднел писмена оставка, туку напротив тој се уште е во клубот и финансиски помогнал да се отпатува во Куманово. Претходно Камчев со оглас во медиумите се откажа од ...
  | | веќе видена | слични

  Најтрофејниот македонски фудбалски клуб го допре дното во својата историја, со срамниот пораз во Куманово, денеска во 31-то коло од домашното првенство.

  Дебаклот на црвено - црните во Куманово и предвидливиот седум плус зачинет со целосен пресврт во Кичево, на дуелот меѓу старите пријатели Напредок и Победа и дадоа главен белег на оваа прволигашка рунда без многу натпреварувачко значење и набој, во која значајни бодови за бегство од бараж зоната освоија Силекс и Напредок.

  Резултати од 31 коло во првата фудбалска лига на Македонија: Македонија Ѓ.П. - Цементарница 2:0 Милано - Вардар 9:1 Напредок - Победа 4:3 Работнички - Пелистер 0:0 Шкендија - Башкими 4:3 Силекс - Ренова 3:0
  | | веќе видена | слични

  Тофиловски единствен дебитант

  Голманот на прилепска Победа, Дарко Тофиловски, е единствениот дебитант во составот, што вчера го соопшти селекторот на македонската фудбалска репрезентација Среќко Катанец, за пријателскиот меч против Полска на 26 мај во Германија. Покрај дебитантот Тофиловски во составот се и повратниците Александар Васовски, Роберт Петров, Тони Грнчаров, Славчо Георгиевски и Стевица Ристиќ. Катанец повика вкупно 20 играчи за дуелот против Полска, која се подготвува за ЕП во Австрија и Швајцарија. Селекторот образложи дека поради финалето во Купот на Македонија меѓу Работнички и Милано, не ги повикал „романтичарите“ Томе Пачовски и Ертан Демири. Повикани се играчи на кои ќе сметам во септемврискиот циклус, но вратите не се затворени за никого. Некои играчи не играат, некои не играле, но се во списокот. Сакав да повикам играчи и од Работнички К., но бидејќи на 24 мај се игра финалето од Купот на Македонија, не сакам да ги исцрпувам физички. Се работи за Пачовски и Демири. Место ...
  | | веќе видена | слични

  Се бара вториот клуб за баражот за опстанок во прва лига Три кола пред крајот на годинашново првенство веќе се е јасно. Работнички Кометал е новиот шампион на нашата држава и ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите, Милано во Купот на УЕФА, а Пелистер во Интер тото купот. Меѓутоа, постои и шанса Вардар да се појави на европската сцена, во Интер тото купот како четвртопласирана екипа доколку Милано биде победник на Купот на Македонија. Во тој случај Милано пак ќе игра во Купот на УЕФА, но овојпат во тој Куп друштво ќе му прави Пелистер.

  На дното на табелата практично се е јасно. Цементарница и Шкендија 79 од есен ќе играат во Втората лига, како што сега стојат работите на три кола пред крајот, Башкими е еден од двајцата учесници во баражот за опстанок во лигата, а нему најверојатно според пласманот на табелета друштво ќе му прави Силекс.

  Еве го бодовното салдо на кандидатите за Бараж. Башкими 29, Силекс 34, Напредок 36, Македонија 38. Силекс, со оглед на кусок од два бода е во ...
  | | веќе видена | слични

  Оваа екипа во своите редови го има победникот на
  Тур де Франс, Алберто Контадор

  Можеби најважната вест за сите љубители на велосипедизмот е дека на стартот на претстојното најново издание на традиционалната трка Џиро ди Италија која започнува за време на викендот во Италија, ќе земе учество и казахстанскиот тим на Астана, кој доби покана од организаторот на турнирот само пред една недела. Една од најпознатите светски трки, започнува денеска со хронометарот кој ќе се одржи во Палермо на Сицилија, а трката според програмата ќе заврши во Милано на 1 јуни. Оваа година на Џиро ди Италија ќе земат учество 22 екипи. Трката ќе има 21 етапа, со вкупна должина од 3.473 километри. Најдолга е 15. та етапа која ќе се вози од Потенца до Песчини во должина од 247 километри.

  Историјата ги памети петте победи на легендарните Алфредо Бинди, Фаусто Копи и Еди Маркс, а кога станува збор за историски факти и рекорди, интересно е да се напомене дека Карлос Сестре во 2006 година е последниот велосипедист ...
  | | веќе видена | слични

  Горан Пандев по својата четврта сезона во Лацио и понатаму останува без освоен трофеј. Лацио е поразен (0-2) на домашен терен во реванш-натпреварот од полуфиналето против Интер во рамките на италијанскиот куп. Првата средба во Милано заврши без голови 0-0.Пандев го играше целиот натпревар, а во 81. минута, кога Интер водеше со 1-0, изнуди црвен картон кај противникот, откако дефанзивецот Марко Матераци намерно го удри одзади при еден негов обид да се ослободи и да упати центаршут. Двата гола за Интер ги постигнаа Пеле во 7. и Хулио Крус во 85. минута. На овој меч беше исклучен и тренерот на Интер, Роберто Манчини, поради приговори за судењето.Пандев повторно беше најдобар поединец во редовите на „небесно-сините“ и единствен со оценка 6,5, благодарение на индивидуалните пробиви со кои отвораше простор за останатите офанзивци.Вчера се играше вториот полуфинален меч помеѓу Катанија и Рома. Гостите имаа водство од 1-0 по првиот натпревар.
  | | веќе видена | слични

  Евро-визи за Пелистер и за Ренова

  Во првото изјаснување, Лиценцната администрација при ФФМ одлучи да им даде дозволи за настап на меѓународната фудбалска сцена на прволигашите Пелистер од Битола и Ренова од с. Џепчиште. Таква дозвола, иако веќе ги загубија шансите да обезбедат пласман на првенствената табела што носи учество во евро-куповите, не добија Победа од Прилеп и Македонија ЃП од Скопје. За евро-виза аплицираа седум од 12 фудбалски прволигаши. Барањата на Работнички К, Милано и Вардар, кои со пласманот си обезбедија настап во евро-куповите, ќе бидат разгледувани на наредната седница закажана за 12 мај. ФФМ во евро куповите за сезоната 2008 09 година ќе партиципира со четири претставници. Работнички К. како шампион ќе учествува во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите, Милано како второпласиран и учесник во финалето од домашниот куп, има обезбеден настап во УЕФА купот, каде ќе се најде и Пелистер како третопласиран тим на табелата. Скопски Вардар кој засега е на четвртата ...
  | | веќе видена | слични

  Во финалето на Купот на Македонија на 24 мај, на Градскиот стадион во Скопје, ќе се сретнат Работнички К. и Милано. „Романтичарите“ до првата завршница во најмасовното натпреварување стигнаа благодарение на голот постигнат на гостински терен, а кумановци и во вториот меч беа поуспешни од второлигашот Нов Милениум. Работнички К. поведе во Ѓорче Петров со голот на Јанчевски (54. минута) по центаршутот на Неџипи и нелогичното истрчување на 16 метри од голот на домашниот голман, Симов. „Лавовите“ израмнија една минута пред крајот на средбата, но немаа време и за пресврт и втор настап во финалето на Купот. Во вториот полуфинален меч, во Сушица, Милано рутински дојде до победата. Уште пред средбата беше јасно дека шансите на Нов Милениум се само теоретски, но и тоа не им пречеше да поведат во 48. минута преку Митрев. Сепак, Лазаревски (60.) и Исуфи (63.) ги поставија работите на свое место и на кумановскиот тим му донесоа победа.

  Суспендиран теренот во Ѓорче Петров

  Комесарот за натпревари при ...
  | | веќе видена | слични

  Конкурсот за учество во реалното шоу „Фешн стар“, што претставува заеднички проект на А1-телевизија и модното студио „Црнокрак“, ќе трае подолго отколку што беше предвидено поради големиот интерес на кандидатките. Пријавувањето се врши со испраќање купони што излегуваат во дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха“, заедно со две фотографии на адресата на А1-телевизија. Аплицирањето може да се одвива и преку имејл со испраќање податоци на адреса „ФасхионСтарЖа1.цом.мк. Право на учество имаат сите државјанки на Македонија на возраст од 16 до 23 години. Од повиканите, само десет ќе имаат можност да се натпреваруваат за главната награда: ексклузивен договор со модното студио „Црнокрак“ и единствена можност да се почне светска кариера преку модната агенција „Воман Милано“ со која соработува „Црнокрак“. Финалистките десет недели ќе патуваат низ Македонија учејќи како да станат топ-модели од лица познати во светот на модата. Ќе мора да се подложат на строги диети и правила, со чие почитување ќе губат помалку поени ...
  | | веќе видена | слични

  Десетте финалистки ќе бидат подложени на строги диети и правила, кои ќе им носат екстра-поени

  „Фешн стар“ е името на новото реално шоу кое првпат се организира кај нас и во кое ќе учествуваат десет финалистки што ќе патуваат десет недели низ Македонија, учејќи како да станат топ-модели под супервизија на веќе познати и признати лица од светот на модата.

  Право на учество имаат сите државјанки на Македонија, кои се на возраст меѓу 16 и 23 години. Шоуто ќе се емитува еднаш неделно во ударен термин, а секојдневно ќе се емитуваат 10-минутни епизоди. Финалистките кои ќе бидат избрани по пат на кастинг што ќе се одржи наредната недела ќе имаат можност да се натпреваруваат за главната награда - ексклузивен договор со модното студио „Црнокрак“, како и можност за почеток на светска кариера преку модната агенција „Woman“ од Милано. Идните моделки ќе бидат подложени на строги диети и правила, а придржувањето кон нив ќе им донесе екстра-поени. Секоја од девојките ќе стартува со 50 поени.

  „Ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Комесарот за натпревари во ФФМ Миле Спиркоски денеска го суспендираше теренот на Македонија Ѓорче Петров, поради физичкиот напад врз судиската тројка од неслужбено лице и од домашниот комесар за безбедност по вчерашниот полуфинален дуел од купот со Работнички.

  Казната допрва ќе ја изрече дисциплинската комисија, но скопскиот тим веќе ја пријави Битола како град - домаќин на нејзините средби.

  Истовремено, комисијата на ФФМ за лиценцирање не им издаде лиценци за натпреварување во куповите на УЕФА на Македонија Ѓорче Петров и на Победа.

  Дозволи за настап на меѓународната сцена добија Пелистер и Ренова, а по неколку дена ќе се разгледуваат барањата на Работнички Кометал, на Милано и на Вардар.
  | | веќе видена | слични