Милан

  во

  Локални избори во Хрватска ХДЗ освои гласови, опозицијата градови Коалицијата предводена од владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) на локалните избори во Хрватска во неделата победи во 14 од вкупно 20 жупании, додека опозицискиот блок на чело со Социјалдемократската партија извојува победа во големите градови, покажуваат првичните, неофицијални резултати. ХДЗ и нејзините коалициски партнери победија во најголем број жупании, градови и општини. Меѓутоа, ХДЗ доживеа пораз на изборите за градоначалници во четирите најголеми градови - во Загреб и во Сплит нејзините кандидати не влегоа во вториот круг, во Осиек партискиот фаворит е втор со големо заостанување зад првопласираниот, а во Риека изборите завршија уште вчера со победа на социјалдемократот Војко Оберснел. Коалицијата предводена од СДП победи во шест жупании, како и на изборите во Загреб. Досегашниот градоначалник на Загреб, Милан Бандиќ од СДП, освои 48,5 проценти од гласовите на избирачите, независниот кандидат Јосип Крегар 23,2 проценти, ...
  | | веќе видена | слични

  Ливерпул го испрати ВБА во Чемпионшип-дивизијата серија а ЛШ и се насмевнува на Фиорентина Алберто Џилардињо го постигна 19. гол сезонава за да и донесе победа на Фиорентина над Сампдорија во 36. коло од Серија А. „Виолетовите“ се зацврстија на четвртото место, кое води во Лигата на шампионите откако Џенова, која две кола пред крајот заостанува пет бода, дома одигра 2-2 со Киево. Интер ја освои 17. титула и се израмни по бројот на титули со градскиот ривал Милан. Шампионската круна ја прослави на „Џузепе Меаца“ со висока победа од 3-0 над Сиена. - Задоволен сум што мечот го сфативме сериозно, иако веќе ја обезбедивме титулата. Добро е што победивме зашто во спротивно славјето на трибините и на теренот немаше да биде комплетно - рече Жозе Мурињо, тренер на Интер. Резултати: Рома - Катанија 4-3, Удинезе - Милан 2-1, Болоња - Лече 2-1, Фиорентина - Сампдорија 1-0, Џенова - Киево 2-2, Јувентус - Аталанта 2-2, Палермо - Лацио 2-0, Реџина - Калјари 2-1, наполи - Торино 1-2, Интер - Сиена 3-0Табела: Интер 81, ...
  | | веќе видена | слични

  Интер во голем стил со победа од 3-0 против Сиена ја прослави 17. титула во италијанската Серија А. „Нераѕурите“ четврти пат по ред се најдобри во Италија, потврдувајќи ја доминацијата во домашното првенство.Навивачите на Интер подготвија одлична прослава на титулата на „Џузепе Меаца“, а играчите им вратија со победа од 3-0.
  - По завршувањето на мечот сакав да ги прегрнам буквално сите наши навивачи. На овој дуел уште еднаш покажавме дека заслужено ја освоивме титулата. Имаме потенцијал и квалитет и за титули на меѓународно ниво - вели Камбијасо, кој го даде првиот гол за шампионот. Тренерот Жосе Мурињу кој не им дозволи на навивачите да прослават пред мечот против Сиена, беше задоволен. - Играчите одиграа одлично. Сите беа перфектни. Секогаш работиме напорно и тоа е нашата сила - вели задоволно Мурињу.

  Капитенот Хавиер Занети вели дека оваа титула е посебна од останатите. - Ова е специјална титула. Одлично е бидејќи не може секој тим да освои четири титули по ред. Никогаш не ја криевме нашата ...
  | | веќе видена | слични

  Блокот на владејачката партија победи во најголем број жупании, градови и општини, но претрпе пораз на изборите за градоначалници во Загреб, Сплит, Осиек и Риека

  Коалицијата предводена од владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) на локалните избори во Хрватска победи во 14 од вкупно 20 жупан ии, а опозицискиот блок на Социјалдемократската партија (СДП) извојува победа во поголемите градови, јави МИА.

  Според неофицијалните изборни резултати објавени вчера, ХДЗ и нејзините коалициски партнери победија во најголем број жупании, градови и општини. ХДЗ извојува победа во Шибенско-книнската, Загрепската, Задарската, Карловачката, Вуковарско-сремската, Сплитско-далматинската, Личко-сењската, Осиечко-барањската, Вировитичко-подравската, Бродско-посавската, Пожешко-славонската, Бјеловарско-билогорската, Дубровачко-неретванската и Копривничко-крижевачката жупанија. Но, владејачката партија доживеа пораз на изборите за градоначалници во четирите најголеми града. Во Загреб и во Сплит ...
  | | веќе видена | слични

  „Нераѕурите“ прославија во стил Интер во голем стил со победа од 3-0 против Сиена ја прослави 17. титула во италијанската Серија А. „Нераѕурите“ четврти пат по ред се најдобри во Италија, потврдувајќи ја доминацијата во домашното првенство.Навивачите на Интер подготвија одлична прослава на титулата на „Џузепе Меаца“, а играчите им вратија со победа од 3-0. - По завршувањето на мечот сакав да ги прегрнам буквално сите наши навивачи. На овој дуел уште еднаш покажавме дека заслужено ја освоивме титулата. Имаме потенцијал и квалитет и за титули на меѓународно ниво - вели Камбијасо, кој го даде првиот гол за шампионот. Тренерот Жосе Мурињу кој не им дозволи на навивачите да прослават пред мечот против Сиена, беше задоволен. - Играчите одиграа одлично. Сите беа перфектни. Секогаш работиме напорно и тоа е нашата сила - вели задоволно Мурињу. Капитенот Хавиер Занети вели дека оваа титула е посебна од останатите. - Ова е специјална титула. Одлично е бидејќи не може секој тим да освои четири титули по ред. ...
  | | веќе видена | слични

  локални избори во Хрватска За ХДЗ жупаниите, за СДП градовите Блокот на владејачката партија победи во најголем број жупании, градови и општини, но претрпе пораз на изборите за градоначалници во Загреб, Сплит, Осиек и Риека Коалицијата предводена од владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) на локалните избори во Хрватска победи во 14 од вкупно 20 жупан ии, а опозицискиот блок на Социјалдемократската партија (СДП) извојува победа во поголемите градови, јави МИА. Според неофицијалните изборни резултати објавени вчера, ХДЗ и нејзините коалициски партнери победија во најголем број жупании, градови и општини. ХДЗ извојува победа во Шибенско-книнската, Загрепската, Задарската, Карловачката, Вуковарско-сремската, Сплитско-далматинската, Личко-сењската, Осиечко-барањската, Вировитичко-подравската, Бродско-посавската, Пожешко-славонската, Бјеловарско-билогорската, Дубровачко-неретванската и Копривничко-крижевачката жупанија. Но, владејачката партија доживеа пораз на изборите за градоначалници во ...
  | | веќе видена | слични

  СДП ги доби големите градови во Хрватска Досегашниот градоначалник на Загреб Милан Бандиќ  од СДП, освои 48,5 отсто од гласовите наизбирачите и оди во втор круг со независниот кандидат Јосип Крегар, кој освои 23,2 процента На локалните избори во Хрватска владејачката партија ги изгуби Загреб, Сплит, Осиек и Риека Загреб - Коалицијата предводена од владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) на локалните избори во Хрватска, одржани во неделата, победи во 14 од вкупно 20 жупании, додека опозициониот блок, на чело со Социјалдемократската партија, извојува победа во големите градови. Според неофицијалните изборни резултати објавени вчера, ХДЗ и нејзините коалициони партнери победија во најголем број жупании, градови и општини. ХДЗ извојува победа во  Шибенско-книнската, Загрепската, Задарската, Карловачката, Вуковарско-сремската, Сплитско-далматинската, Личко-сењската, Осиечко-барањската, Вировитичко-подравската, Бродско-посавската, Пожешко-славонската, Бјеловарско-билогорската, ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалски вести Бенитез не му честиташе на Фергусон за титулата Менаџерот на Ливерпул, Рафаел Бенитез одби да му честита на менаџерот на Јунајтед Алекс Фергусон за одбраната на титулата. На коло пред крајот Јунајтед со „нулата “против Арсенал има недостижни 87 бода, четири повеќе од Ливерпул. Иако, двајцата често пати се гледаат низ нишан, барем куртоазното однесување никогаш не им недостасувало. Сепак, ситуацијата меѓу нив драстично се закомплицира кога Бенитез јавно изјави дека Фергсуон е единствениот менаџер, кој ја избегна санкцијата поради коментирање судиски одлуки, со што се продлабочи јазот. Кога дојде време Бенитез да му честита на Фергусон за третата титула еноподруго, Шпанецот кажа: „Би му честитал на Јунајтед, голем клуб. Одигра добра сезона, но не сакам да зборувам многу за тоа. Вообичаено е да искажете пристојност и кон менаџерот, но во текот на сезоната видовме многу работи, кои мене не ми се допаднаа. И тоа е тоа. Му честитам на Јунајтед за освоениот наслов. Тоа е се што ќе кажам“, ...
  | | веќе видена | слични

  МИЛАН Роналдињо најавува две титули Репрезентативецот на Бразил и најскапа летна аквизиција изминатиот летен преоден рок на калчо гигантот Милан, Роналдињо, вети дека ќе му помогне на клубот во новата сезона да ја освои титулата и во италијанската Серија А, и да слави во најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. - Имам одлична соработка со моите соиграчи, со клупските челници и со најверните фанови. Не планирам да си заминам од "Сан Сиро". Ќе му помогнам на Милан во новата сезона да ја освои титулата во Серија А и Лигата на шампиони. Разочаран сум од ефектот што го постигнавме во оваа сезона, изјави Бразилецот.
  | | веќе видена | слични

  ЧЕЛЗИ СО НОВ МЕНАЏЕР ДО КРАЈОТ НА ОВОЈ МЕСЕЦ Анчелоти му кажа ДА на Абрамович Тој ќе потпише 4-годишен договор вреден 22 милиони фунти Најдоцна до 30 мај, лондонскиот премиерлигаш Челзи и официјално ќе потврди дека клубот во новата сезона ќе биде предводен од трофејниот стручњак и моментално предводник на калчо гигантот Милан, Карло Анчелоти. Според последните информации кои беа објавени во најтиражниот таблоид на Островот, Сан, италијанскиот стручњак во неделата имал телефонски разговор со сопственикот на лондонските "сини", и за време на истиот му соопштил дека ја прифаќа неговата понуда да биде менаџер на Челзи. Поранешниот тренер на Парма и Јувентус, веќе го има прифатено понудениот 4-годишен договор вреден 22 милиони фунти. Освен дека ја прифаќа неговата понуда, Анчелоти го информирал рускиот милијардер дека сака во новата сезона да го има на располагање репрезентативецот на Англија и најголема ѕвезда во дресот на Астон Вила, Ешли Јанг. Како причина за прекинот на соработката со ...
  | | веќе видена | слични

  Неофицијални резултати од локални избори во Хрватска За ХДЗ жупании, за СДП големите градови! Коалицијата предводена од владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) на завчерашните локални избори во Хрватска води во 14 од вкупно 20 жупании, додека опозицискиот блок на чело со Социјалдемократската партија води и победува во големите градови. Според неофицијалните изборни резултати, ХДЗ и нејзините коалициски партнери победија во најголем број жупании, градови и општини. ХДЗ извојува победа во Шибенско-книнската, Загрепската, Задарската, Карловачката, Вуковарско-сремската, Сплитско-далматиснката, Личко-сењската, Осиечко-барањската, Вировитичко-подравската, Бродско-посавската, Пожешко-славонската, Бјеловарско-билогорската, Дубровачко-неретванската и Копривничко-крижевачката жупанија. Меѓутоа, ХДЗ доживеа пораз на изборите за градоначалници во четирите најголеми градови - во Загреб и Сплит нејзините кандидати не влегоа во вториот круг, во Осиек партискиот фаворит е втор со големо заостанување зад ...
  | | веќе видена | слични

  Раководството на најтрофејниот клуб во Италија Јувентус по серијата од седум средби без победа во калчото денеска го отпушти тренерот Клаудио Раниери. Во последните две кола Јувентус ќе го предводи клупската легенда Чиро Ферара досегашниот тренер во младинските категории. Црно белите од Торино во моментов се трети на табелата во Италија со три бода помалку од Милан и дури 10 од новиот шампион Интер.
  | | веќе видена | слични

  Иако признава дека не е задоволен од минутажата која ја има во Милан, Роналдињо вели дека има за цел и следната сезона да остане во тој клуб. 29-годишниот Бразилец минатото лето стигна од Барселона и во почетокот имаше задоволителен број шанси за игра, но како одминуваше сезоната се почесто беше на клупата, па се засилија шпекулациите за негово заминување од "Сан Сиро". Се пишуваше дека за Роналдињо се заинтересирани Манчестер Сити, се говореше за враќање во Бразил, но Роналдињо вели дека нема да ја менува средината, бидејќи во Милан се чувствува добро. "Добро се согласувам со соиграчите, управата и навивачите. Немам намера да заминам од Милан. Вистина е дека се надевав на освојување на титулата шампион на Италија со Милан и разочаран сум што не ги остваривме нашите цели. Ветувам дека следната сезона ќе ги освоиме Скудетото и Лигата на Шампионите." - изјавил Роналдињо.
  | | веќе видена | слични

  Холандскиот фудбалски стратег Франк Рајкард (47) е беза ангажман од летото минатата сезона, кога го напушти кормилото на Барселона. По година дена одмор, сега повторно е подготвен да прифати ангажман. Изминатите недели името на Рајкардбеше поврзувано со бројни угледни клубови како Милан, Манчестер Сити, Челзи и Ајакс, но тој самиот истакнува дека сеуште не знае каде ќе ја продолжи кариерата. "Медиумите секогаш шпекулираат кој играч или тренер каде ќе заврши, но вистината е дека ниту јас не занм каде ќе ја продолжам кариерата. Навистина не можам да говорам за тоа во овој момент, но можеби нешто повеќе ќе знам за неколку недели. Моментално не сакам да изјавам ништо од почит кон тренерите кои моментално ги вршат своите задачи" - изјавил Рајкард. "Секоја понуда која ќе ја добијам ќе ја разгледам. И понатаму сакам да тренирам некој голем клуб, но отворен сум за сите понуди" - јасно порачал Рајкард дека не ги отпишува ниту селекторските должности.
  | | веќе видена | слични

  Сегашниот тренер на Милан Карло Анчелоти потврди дека ова лето ќе го преземе Челзи соопштија од англискиот таблоид Сан. Официјално соопштение за назначувањето на италијанскиот стручњак на клупата на Челзи се очекува во текот на нареднава недела откако раководството на Милан ќе реши кој ќе го наследи. Според весникот Анчелоти го кажал конечното решение во неделата утрото по поразот од Удинезе, со што му ја подари титулата на Интер. Предходно тој се сретнал и со Адријано Галијани со кого се договориле, осумгодишнота соработка да заврши ова лето и тој да ги преземе сините од Стемфорд Бриџ. Во моментов поранешниот селектор на Холандија и легендарен напаѓач на Милан Марко Ван Бастен кој наскоро ја напушта тренерската позиција во Ајакс, во моментов води преговори со италијанскиот гигант да стане наследник на Анчелоти.
  | | веќе видена | слични

  Серија а - 36. коло Интер ја одбрани титулата Интер ја одбрани титулата во Серија А, на три кола пред крајот, благодарение на поразот на Милан кај Удинезе од 2:1 (Д'Агустино 31' пен., Запата 49' - Амброзини 90'+3'). Ова е четврта последователна титула за "нероазурите" или вкупно 17-та во клупската историја, со која се израмни со градскиот ривал Милан на второто место на вечната листа во Италија, зад Јувентус кој има десет титули. Шампионот кој ја одржа предноста од седум бода пред Милан (71 бод), го прослави трофејот со синоќешниот меч против Сиена на "Џузепе Меаца". - Малку сум лут бидејќи играчите требаа да си легнат рано, а тие останаа да ја прославуваат титулата. Јас се уште не се чувствувам како симбол на клубот бидејќи тука сум само една сезона и ќе се обидеме наредната година да го повториме успехот со тоа што приоритет ќе ни биде Лигата на шампионите - изјави тренерот на Интер, Жозе Мурињо, кој сега има титули со Порто, Челзи и Интер. Рома беше подобра од Катанија со 4:3 во првиот меч од колото. ...
  | | веќе видена | слични

  Позната хрватска пејачка Северина открила дека наскоро ќе се мажи. Избраник на нејзиното срце е Славко Шајновиќ анонимен поранешен келнер, кога минатата година го запознала на островот Крк, преку заеднички пријатели. По многуте пропаднати врски Северина најпосле среќата ја пронашла во прегратка на сосема непознат маж, со кој по се изгледа ќе застане на лудиот камен. Веста за своето скорешно венчавање познатата Севе ја кажала на неодамнешниот концерт во Сплит. “Само да знаете, ќе се омажам и јас оваа година“, им рекла на своите фанови. Во минатото името на Северина Вучковиќ се поврзуваше со имиња на познати личности од јавниот живот на Хрватска, како Зринко Тутиќ, Сречко Вергек, со бизнисменот Милан Лучиќ, Мате Чуљак.
  | | веќе видена | слични

  Интер го обезбеди трофејот Интер по четврти пат во низа го освојува италијанското фудбалско првенство. За „нераѕурите“ ова е 17. титула во Серија А. Интер и теоретски ја обезбеди титулата, откако градскиот ривал Милан загуби на гости кај Удинезе со 1-2. Навивачите на Интер прославата ја имаа синоќа на својот стадион во дуелот против Сиена. Интер е првиот тим, по пауза поголема од 50 години, кој освојува четири титули во низа. Во 111-годишната историја на лигата само уште на две екипи им успеало да освојат четири титули во низа. Пред да започне доминацијата од четири трофејни години, Интер немаше титула дури 17 сезони. Единствен, кој можеби не се израдува многу на поразот на Милан и на тоа што Интер стана шампион без да го одигра мечот од 36. коло е тренерот Жосе Мурињу. Португалскиот стратег беше лут бидејќи играчите во саботата го славеле трофејот, а требало да бидат во креветите и да спијат пред синоќешниот меч против Сиена. - Малку сум лут, бидејќи играчите наместо да се одморат пред мечот против Сиена, ...
  | | веќе видена | слични

  Коалицијата предводена од владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) на вчерашните локални избори во Хрватска победи во 14 од вкупно 20 жупании, додека опозицискиот блок на чело со Социјалдемократската партија извојува победа во големите градови. Според неофицијалните изборни резултати објавени денеска, ХДЗ и нејзините коалициски партнери победија во најголем број жупании, градови и општини. ХДЗ извојува победа во  Шибенско-книнската, Загрепската, Задарската, Карловачката, Вуковарско-сремската,  Сплитско-далматиснката, Личко-сењската, Осиечко-барањската, Вировитичко-подравската, Бродско-посавската, Пожешко-славонската, Бјеловарско-билогорската  и Дубровачко-неретванската и Копривничко-крижевачката жупанија. Меѓутоа, ХДЗ доживеа пораз на изборите за градоначалници во четирите најголеми градови - во Загреб и Сплит нејзините кандидати не влегоа во вториот круг, во Осиек партискиот фаворит е втор со големо заостанување  зад првопласираниот, а во Риека изборите завршија уште вчера со победа на ...
  | | веќе видена | слични

  Според неофицијалните изборни резултати објавени денеска, ХДЗ и нејзините коалициски партнери победија во најголем број жупании, градови и општини. ХДЗ извојува победа во Шибенско-книнската, Загрепската, Задарската, Карловачката, Вуковарско-сремската, Сплитско-далматиснката, Личко-сењската, Осиечко-барањската, Вировитичко-подравската, Бродско-посавската, Пожешко-славонската, Бјеловарско-билогорската и Дубровачко-неретванската и Копривничко-крижевачката жупанија. Меѓутоа, ХДЗ доживеа пораз на изборите за градоначалници во четирите најголеми градови - во Загреб и Сплит нејзините кандидати не влегоа во вториот круг, во Осиек партискиот фаворит е втор со големо заостанување зад првопласираниот, а во Риека изборите завршија уште вчера со победа на социјалдемократот Војко Оберснел. Коалицијата предводена од СДП победи во шест жупании - Приморско-горанската, Истарската, Вараждинската, Меѓумурската, Крапинско-загорската и Сисачко-мословачката жупанија, како и на изборите во Градот Загреб. ...
  | | веќе видена | слични