МИА

  во

  Москва, 23 ноември (МИА) - Шефот на делегацијата на Европската комисија во руската престолнина Фернандо Валенсуела не ја исклучува можноста за понатамошно проширување на ЕУ. Меѓутоа, според него, Грузија и Украина во моментот не се разгледуваат како потенцијални кандидати. - На ЕУ веќе извесно време и треба да се адаптира кон последното проширување. Има меѓутоа земји, кои добија ветување од Унијата, а тоа се земјите од Западен Балкан, истакна тој во интервју за радиото „Ехото на Москва“.   - Турција - тоа е прашање од друг карактер. Тоа е земја-кандидат, со неа се водат преговори, кои треба да доведат до одреден резултат. Истото се однесува и на останатите балкански земји, истакна европскиот дипломат. Според него, безвизниот режим меѓу ЕУ и Русија нема да биде воведен наскоро. Тој истакна дека „решавањето на прашањето за укинување на визите бара определено време“.
  | | веќе видена

  Вашингтон, 24 ноември (МИА) - САД предложија да монтираат израелски системи и оружја во нов американски авион-ловец, кој ќе му го достават на Израел во 2015 година, доколку двете земји склучат зделка во следните месеци. - Корпорацијата „Локхид Мартин“, производител на невидливиот авион-ловец F-35 Joint Strike, во авионот ќе монтира системи за управување, контрола, комуникација, разузнавање и компјутери во уникатен модел, наменет за продажба на Израел, истакна висок претставник на Пентагон. Авионот ќе биде вооружен со бомби со голема прецизност и со израелски ракети воздух-воздух „Python-3“. Пентагон и „Локхид Мартин“ сакаат да склучат зделка со Израел за продажба на 25 авиони-ловци во текот на финансиската 2012 година и нивна испорака во 2015 година со можност за дополнителни 50 авиони. - Официјално „патоказите“ за зделката и тендерот ќе му бидат дадени на Израел во јануари следната година. Израел треба да одговори на предлогот најдоцна до март 2010 година за да може да ги добие авионите во 2015 година, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Лесковац, 24 ноември (МИА) - Српскиот претседател Борис Тадиќ синоќа изјави дека Србија никогаш нема да го признае договорот за демаркација на границата кој го потпишаа Македонија и Косово, додавајќи дека прашањето за зачувување на интегритетот на земјата директно е поврзано со демаркацијата на границата. Тадиќ истакна дека неодамна со македонскиот претседател Ѓорге Иванов имал „многу сериозен разговор на оваа тема“. - Многу јасно кажав дека Србија никогаш ни по која цена нема да го прифати демаркациониот договор на Македонија со т.н. држава Косово, нагласи српскиот претседател. Тадиќ објасни дека и за Македонија во иднина е многу важна одлуката на Меѓународниот суд за правда за едностраното прогласување на независноста на Косово, која се очекува во следните месеци.
  сите 35 | | | веќе видена

  Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу во рок од еден месец ќе остварат втора билатерална средба. Средбата ќе се одржи на крајот на неделава во Преспа, на грчка територија. Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу ќе се сретнат в петок во Преспа, на територија на Грција на маргините на регионалната средба за климатски промени. На средбата, како што потврдија владини извори, се очекува да се разговара во врска со исходот од Министерскиот совет што ќе се одржи на 7-ми декември во Брисел и можноста да се избегне грчка блокада за одредување датум за почеток на преговори со ЕУ. Средбата ќе се одржи на иницијатива на македонската страна. Во рамките на регионалната средба за климатски промени, закажана за в петок во Преспа, ќе се одржи и прва трилатерална средба на премиерите од Македонија, Грција и Албанија. Автор: АТ/ЕМФ/миа
  сите 61 | | | веќе видена

  Командантот на КФОР, германскиот генерал Маркус Бентлер, изјави дека до крајот на јануари в година бројот на меѓународни војници на Косово ќе се намали на околу 10.000, што е последица на подобрувањето на безбедноста на Косово и во регионот, јави МИА. - Имам наредба од НАТО да влеземе во нова фаза, која ја нарекуваме одржливо присуство. Оваа фаза ќе не' сведе на околу десет илјади војници до крајот на јануари 2010 година - истакна генералот Бентлер. Тој додаде дека на Косово не му се заканува опасност од надвор. - Нема воени закани од странство и тоа е добра вест - рече Бентлер. Тој истакна дека во согласност со таа процена се реализира структуралното формирање на Косовските безбедносни сили, кои ќе бидат формација оспособена за учество во хуманитарни мисии.
  сите 2 | | | веќе видена

  Официјален Вашингтон е разочаран од изборот на луѓето на новите функции во Европската Унија, бидејќи не се исполнети очекувањата на САД, Брисел да биде во состојба да дејствува „сложно и едногласно“ на светската политичка сцена, пишува „Фајненшл тајмс“, јави МИА. Новоизбраниот претседател на ЕУ, Херман Ван Ромпуј, и министерот за надворешни работи, баронесата Астон, сега ќе мора да се соочат со ваквиот став на Америка, забележува весникот. Британката Леди Астон од 1 декември официјално ја презема новата должност од Хавиер Солана, при што од неа се очекува да ги постави основите на заедничката европска надворешна и безбедносна политика. Таа ќе располага со многу поголем буџет од својот претходник и ќе биде на чело на служба која има околу три илјади луѓе. „Фајненшл тајмс“ смета дека Астон како приоритети ќе мора да ги постави односите на ЕУ со Русија и со поранешните советски републики, а потоа и блискоисточниот мировен процес и зголемувањето на улогата на Унијата во авганистанската и пакистанската ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Чешките ученици се' почесто за неколку стотици круни (100 круни се 4 евра) кредит на мобилниот телефон преку интернет им испраќаат свои фотографии на непознати луѓе, пишува прашкиот весник „Млада фронта днес“, јави МИА. Весникот наведува дека најчесто фотографиите се еротски, а според полицијата, на ваков начин печалат и 12-годишни деца, најчесто девојчиња. - На овој начин самите деца обезбедуваат материјал, кој понатаму се користи во трговијата со детска порнографија. Запознавањето на децата со возрасните најчесто се случува преку интернет-форумите како и преку друштвените мрежи - пишува „Млада фронта днес“. Весникот забележува дека чешката полиција се обидува да ги следи онлајн-дискусиите, но кога разговорот се одвива само помеѓу две лица тоа не е лесно, а токму во тие случаи се прави купопродажбата на фотографии. - Најчесто некој им се обраќа на девојчињата на интернет и тие му испраќаат фотографии. Се чини дека некои од децата веќе знаат на кои веб-страници да одат очекувајќи да добијат таква понуда - ...
  | | веќе видена

  Дваесет и еден човек, дел од киднапираната група политичари и новинари, се пронајдени мртви, соопшти локален воен командант. Претходно локалното радио објави дека група вооружени лица вчера киднапирала приближно 40 луѓе, од кои дваесетина се новинари, во јужниот дел на Филипини. Инцидентот се случи во близина на градот Шариф Агуак, на филипинскиот остров Минданао, пренесува МИА. Во Манила не се исклучува можноста киднапирањето да е дело на муслиманската терористичка група Абу Сајаф, која е поврзана со Ал Каеда.
  | | веќе видена

  Баронесата Ештон од 1 декември официјално ја презема новата должност од Хавиер Солана Официјален Вашингтон е разочаран од изборот на луѓето на новите функции во Европската Унија, тврди "Фајненшл Тајмс". Весникот пишува дека не се исполнети очекувањата на САД, со овој "клучен избор за развојот на европските структури", Брисел да биде во состојба да делува "сложно и едногласно" на светската политичка сцена, јави дописникот на МИА од Лондон. Новоизбраниот претседател на ЕУ Херман ван Ромпуј и министерот за надворешни рабори, баронесата Катрин Ештон, сега ќе мораат да се соочат со ваквиот став на американската страна, забележува "Фајненшл Тајмс", тврдејќи дека во овие околности многу потешко ќе и биде на Британката. Леди Ештон од 1 декември официјално ја презема новата должност од Хавиер Солана, по што од неа се очекува да ги постави основите на заедничката европска надворешна и безбедносна политика. Баронесата ќе располага со многу поголем буџет од својот претходник и ќе биде на чело на служба која има околу ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Лондон - Официјален Вашингтон е разочаран од изборот на луѓето на новите функции во Европската унија, тврди „Фајненшл тајмс“. Весникот пишува дека не се исполнети очекувањата на САД, со овој „клучен избор за развојот на европските структури“, Брисел да биде во состојба да дејствува „сложно и едногласно“ на светската политичка сцена. Новоизбраниот претседател на ЕУ, Херман ван Ромпуј и министерот за надворешни работи, баронеса Астон, сега ќе мораат да се соочат со ваквиот став на американската страна, забележува „Фајненшл тајмс“, тврдејќи дека во овие околности многу потешко ќе и' биде на Британката. Леди Астон од 1 декември официјално ја презема новата должност од Хавиер Солана, по што од неа се очекува да ги постави основите на заедничката европска надворешна и безбедносна политика. Баронесата ќе располага со многу поголем буџет од својот претходник и ќе биде на чело на служба која има околу три илјади луѓе. Лондонскиот весник смета дека таа како приоритет ќе мора да ги постави односите на ЕУ со Русија, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Картум, 23 ноември (МИА) - Суданските власти осудија шест деца на смрт поради учество во напад на дарфурските бунтовници во Картум. Но, властите ветија дека децата нема да бидат егзекутирани, изјави специјалниот претставник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашања за децата и вооружените судири, Радика Кумарасвами. Таа истакна дека добила уверување од суданскиот министер за правда дека шесте деца нема да бидат погубени, иако Влада тврди дека осудените не се деца. Дете според дефиницијата на ОН е секое лице помладо од 18 години. Повеќе од 100 луѓе се осудени на смрт поради учество во нападите на бунтовничкото дарфурско Движење за правда и еднаквост на предградието на Картум во мај 2008 година. Претседателот на Судан, Омар Хасан ал Башир помилува поголем број на деца, кои според обвиненијата биле уапсени поради нападот врз Картум. Кумарасвами истакна дека постојат докази дека Движењето за правда и еднаквост регрутира деца.
  сите 2 | | | веќе видена

  Лондон, 23 ноември (МИА) - Официјален Вашингтон е разочаран од изборот на луѓето на новите функции во Европската Унија, тврди „Фајненшл Тајмс“. Весникот пишува дека не се исполнети очекувањата на САД, со овој „клучен избор за развојот на европските структури“, Брисел да биде во состојба за да делува „сложно и едногласно“ на светската политичка сцена, јави дописникот на МИА од Лондон. Новоизбраниот претседател на ЕУ Херман ван Ромпуј и министерот за надворешни работи, баронеса Астон, сега ќе мораат да се соочат со ваквиот став на американската страна, забележува „Фајненшл Тајмс“, тврдејќи дека во овие околности многу потешко ќе и биде на Британката. Леди Астон од 1 декември официјално ја превзема новата должност од Хавиер Солана, по што од неа се очекува да ги постави основите на заедничката европска надворешна и безбедносна политика. Баронесата ќе располага со многу поголем буџет од својот претходник и ќе биде на чело на служба која има околу три илјади луѓе. Лондонскиот весник смета дека таа како ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Вашингтон, 23 ноември (МИА) - Саудискиот крал Абдула е највлијателниот муслиман во светот ова година, а по него се јорданскиот крал Абдула Втори и мароканскиот крал Мохамед Шести, се наведува во публикацијата на американскиот Универзитет Џорџтаун. На листата 500 највлијателни муслимани во светот оваа година, составена од професорите  Џон Еспозито и Ибрахим Калин, потоа следуваат турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и иранскиот духовен лидер ајатолахот Хамнеи. На 39. место се најде водачот на исламската верска заедница во Босна и Херцеговина, Мустафа Цериќ, кој е означен како „ѕвезда патоказ за исламот во Европа и водечка личност во БиХ“.
  сите 3 | | | веќе видена

  Херман ван Ромпуј Официјален Вашингтон е разочаран од изборот на луѓето на новите функции во Европската Унија, тврди „Фајненшл Тајмс“. Весникот пишува дека не се исполнети очекувањата на САД, со овој „клучен избор за развојот на европските структури“, Брисел да биде во состојба за да делува „сложно и едногласно“ на светската политичка сцена, јави дописникот на МИА од Лондон. Новоизбраниот претседател на ЕУ Херман ван Ромпуј и министерот за надворешни работи, баронесата Астон, сега ќе мораат да се соочат со ваквиот став на американската страна, забележува „Фајненшл Тајмс“, тврдејќи дека во овие околности многу потешко ќе и биде на Британката. Леди Астон од 1 декември официјално ја презема новата должност од Хавиер Солана, по што од неа се очекува да ги постави основите на заедничката европска надворешна и безбедносна политика. Баронесата ќе располага со многу поголем буџет од својот претходник и ќе биде на чело на служба која има околу три илјади луѓе.Лондонскиот весник смета дека таа како приоритети ќе ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Официјален Вашингтон е разочаран од изборот на луѓето на новите функции во Европската Унија, тврди „Фајненшл Тајмс“. Весникот пишува дека не се исполнети очекувањата на САД, со овој „клучен избор за развојот на европските структури“, Брисел да биде во состојба за да делува „сложно и едногласно“ на светската политичка сцена, јави дописникот на МИА од Лондон. Новоизбраниот претседател на ЕУ Херман ван Ромпуј и министерот за надворешни рабори, баронеса Астон, сега ќе мораат да се соочат со ваквиот став на американската страна, забележува „Фајненшл Тајмс“, тврдејќи дека во овие околности многу потешко ќе и биде на Британката. Леди Астон од 1 декември официјално ја превзема новата должност од Хавиер Солана, по што од неа се очекува да ги постави основите на заедничката европска надворешна и безбедносна политика. Баронесата ќе располага со многу поголем буџет од својот претходник и ќе биде на чело на служба која има околу три илјади луге.Лондонскиот весник смета дека таа како приоритети ќе мора да ги ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Во Романија вчера се одржаа претседателските избори, на кои учествуваа 12 кандидати, од кои тројца имаат шанси да влезат во вториот круг, за кој се очекува дека ќе биде неизбежен бидејќи ниту еден од кандидатите нема да може да освои доволно гласови во првиот круг, пренесува МИА. Фаворити за вториот круг се сегашниот претседател Трајан Басеску, претседателот на опозициската Социјалдемократска партија Мирчеа Џоана и претседателот на опозициската Национална либерална партија Крин Антонески. Околу 18 милиони Романци вчера можеа да го искористат своето избирачко право на околу 22.000 избирачки места. За чување на редот беа ангажирани околу 60.000 полицајци. Претседателските избори се одржуваат во околности на економска и на политичка криза во земјата без влада, со парламент што одбива да го именува премиерот назначен од Басеску, додека Романците се незадоволни, разочарани и сакаат промени. Освен за претседател, Романците вчера имаа можност да гласаат и на референдумско прашање за ограничување на бројката ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Лидерот на албанската опозиција Еди Рама изјави дека земјата е во многу критична ситуација нарекувајќи ја црна дупка на континентот. Тој му порача на албанскиот премиер Сали Бериша доколку не го реши проблемот ќе се реши од поддршката на целиот албански народ, пренесува МИА. Претседател на Социјалистичката партија и актуелен градоначалник на Тирана, воедно истакна дека на протестниот митинг за време на викендот во албанскиот главен град учествувале 100.000 луѓе. Албанската опозиција бара повторно разгледување на резултатите од парламентарните избори на 28 јуни, односно отворање на дел од кутиите. Поддржувачите на Социјалистичката партија подигнаа камп во центарот на главниот град Тирана. Опозицијата го бојкотира седниците на новиот парламент и бара повторно пребројување на гласовите, обвинувајќи за кражба на гласови. На изборите на 28 јуни Демократската партија на Сали Бериша и неговите коалиционери освоија 75 одо 140 места во парламентот, а социјалистите и нивните сојузници - 65.
  сите 7 | | | веќе видена

  Иран вчера почна петдневни воени вежби во кои се вклучени симулации на напади врз неговите нуклеарни централи, пренесува МИА. - Почнуваме големи вежби за противвоздушна одбрана, кои ќе траат пет дена - изјави генералот во иранската армија Ахмад Мигани. Вежбите, според него, треба да одговорат на воените напади од потенцијален непријател на нуклеарните централи. Исламската Република веќе одржа неколку воени вежби со цел да се подготви за одговор на секој напад на нејзината територија. Воените вежби доаѓаат во време на затегнати односи меѓу Техеран и шесте големи сили од Запад поради иранската нуклеарна програма. Односите на Техеран со Запад дополнително се влошија бидејќи тој се уште е го прифаќа предлогот од Запад ураниумот за неговите постројки да се збогатува во странство. САД по преговорите во Виена најавија дека се залагаат за дипломатско решение на проблемот, но досега не ја исклучија можноста за напад врз постројките на Техеран, доколку Иран и натаму одбива соработка.
  | | веќе видена

  Причината за тоа е бојкотот на дел од прволигашките екипи кои вчера неофицијално го најавија, а денес го спроведоа, како одговор на според нив нелегитимниот реизбор на претседателот на Федерацијата Харалампие Хаџи-Ристески. Натпреварите Милано – Пелистер, Металург – Хоризонт Турново, Слога Југомагнат – Силекс и Вардар – Македонија ЃП не започнаа во предвидениот термин во 13 часот. Одиграни беа само две средби: Победа – Тетекс 2:0 и Ренова – Работнички 2:0. Во соопштението до јавноста потпишано од екипите на Македонија ЃП, Слога Југомагнат, Пелистер и Хоризонт Турново, клубовите најавуваат бојкот на првенство се до моментот на исполнување на нивните барања. Екипите бараат ново Изборно собрание, сметајќи дека вчерашното е нелегитимно, поради грубото кршење на Статутот на фудбалската федерација, формирање на Здружение на екипите во прволигашката и второлигашката конкуренција, како и нивна партиципација во давањето делегати кои ќе учествуваат во работата на Собранието на ФФМ. Преставниците на ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Скопје, 22 ноември (МИА) - Здружението на припадници  на безбедносните сили „Достоинство“ прашува зошто Владата тактизира и не ги повлекува тужбените барања против воените инвалиди од 2001 година кога Врховниот суд на Република Македонија во јуни годинава донел пресуда во корист на инвалидите. - Убеден сум дека Владата знаела за пресудата на Врховниот суд од 10 јуни 2009 година. Судот пресудил дека воените инвалиди и семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили не требало да земат оштета, но кога веќе ги зеле парите како надомест на изгубено здравје или загубени блиски лица, Судот  смета дека треба да се примени членот 205 кој забранува да се бара враќање на пари земени по овие основи и со правосилна извршна пресуда. Со правосилната извршна пресуда на Апелацискиот суд се потврдува дека исплатата е извршена на совесен прибавувач со што отпаѓа тужбеното барање на МВР и тврдењето дека парите не требало да се земат бидејќи знаеле дека против нив е покрената ревизија до Врховниот суд, рече ...
  сите 24 | | | веќе видена