МИА

  во

  Вашингтон/Скопје, 10 декември 2010 (МИА) - Македонија има разумни ставови и образложенија за македонскиот јазик и за именувањето на државјанството, но треба да попушти за некои прашања како што е именувањето на аеродромот, наведува американскиот помошник-државен секретар за европски прашања Филип Гордон во документ од состанокот со високи претставници на ЕУ и на 27-те земји-членки во Стокхолм на 3 јули 2009 година, што го објави Викиликс. На состанокот на кој се расправало за Западен Балкан, Гордон рекол дека САД се уште го оставаат медијаторот Метју Нимиц да го води процесот за решавање на името, и оти заменик-државниот секретар Џејмс Стајнберг разговарал со грчката страна. - Македонците треба да попуштат за прашања како што се именувањето на аеродромот, но тие имаат разумни ставови и образложенија за други прашања како што се јазикот и именувањето на државјанството. Потребно е двете страни да попуштат за одредени прашања, вели Гордон. Американскиот помошник-државен секретар на состанокот се заложил за ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Софија, 10 декември 2010 (МИА) - Аналогно на сајтот Викиликс од Бугарија е отворен сајт што се вика Балканликс , а во него се објавени стенограми од затворени седници на парламентарни комисии, енергетски договори и извештаи на бугарската државна безбедност и Агенцијата за борба со организиран криминал. Почетната страница ги известува читателите како најбезбедно да се достават информации, а анонимни автори на сајтот гарантираат дека таа ќе биде објавена откако ќе биде проверена. На сајтот може да се прочитаат меморандуми за изградба на Белене, информации што ги поседувал поранешниот директор на Агенцијата за разговор меѓу тогашниот министер за внатрешни работи Румен Петков и браќата Гелеви. Поставен е и договорот меѓу бугарски Булгаргас и руски Гаспром како и извештај на државната безбедност поднесен од поранешен агент до бугарскиот премиер Бојко Борисов.
  сите 11 | | | веќе видена

  РЕЈКЈАВИК Исландската Влада се согласи да го исплати долгот од четири милијарди евра, што го има создадено кон Велика Британија, како и кон Холандија, откако владите на овие две земји мораа самите да ја платат отштетата на граѓаните од нивните земји, чија заштеда пропадна со крахот на банкарскиот систем во Исланд и на интернет банката Ајсејв во 2008 година. Враќањето на исландскиот долг ќе трае 30 години, така што ќе почне во 2016 година, а ќе заврши во 2046 година, јави дописникот на МИА од Лондон. Исланд првично долго се спротивставуваше на тоа дека треба да ги надокнади Велика Британија и Холандија затоа што ги обештетуваа своите штедач кои парите ги чуваа во исландските банки, најчесто бранејќи се дека крахот на банкарскиот систем во оваа островска земја е последица на глобална криза. Владите во Лондон и во Хаг, поради тоа, го блокираа предлогот за влегување на Исланд во Европската Унија. Последните преговори меѓу трите земји се водени во Лондон, каде како посредници се вклучиле адвокати што ...
  | | веќе видена

  Судот за човекови права во Стразбур ја потврди одлуката на германскиот федерален суд, кој го оправда отпуштањето од работа на Микаел Обст, директор за односи со јавноста на мормонската црква за Европа, поради „тешка грешка“, односно брачно неверство. Како што јави дописникот на МИА од Стразбур, германскиот суд оцени дека одлуката на црквата е оправдана бидејќи вработениот „не ја исполнил својата обврска за лојалност“. - Барањата на Црквата на мормоните и на Каталочката црква во областа на брачната верност не е во спротивност со фундаменталните принципи и јавниот поредок, односно почитување на моралните принципи за кои се залагаат овие цркви, се наведува во одлуката на германскиот суд, која ја потврди и Судот во Стразбур. Од друга страна, пак, поништена е одлуката за отпуштање од работа поради неверство на органистот и диригентот на една католичка парохија во Германија, Бернхард Шут, само поради тоа дека тој имал хиерархсики повисока позиција.
  | | веќе видена

  Скопје, 10 декември 2010 (МИА) - Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на човековите права. На 10 декември 1948 година Генералното собрание на ОН ја усвои Универзалната декларација за правата на човекот со што по првпат во историјата на човештвото е признато правото на сите луѓе на живот, слобода и сигурност без какви било разлики. - Сите луѓе се родени слободни со еднакво достоинство и права, се наведува во првиот член на Повелбата за човекови права. Со раѓањето и првите моменти од животот човекот веќе има права, тие се загарантирани, неотуѓиви и регулирани со низа меѓународни документи. Меѓународниот ден на човекови права со повеќе настани ќе биде одбележан и во Македонија. Делегацијата на ЕУ и Канцеларијата на ОН во Скопје ќе организираат дебата насловена „Одбрана од дискриминацијата“. На дебатата своите мислења ќе ги искажат претставници на Владата, на граѓанското општетство и други активисти за човекови права со цел да се разменат искуства за тоа како луѓето да се борат против ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Судот во Хаг даде зелено светло за привремено ослободување на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, но под неколку услови, јави МИА. Харадинај во Косово може да остане од 17 декември до 14 јануари, но не смее да се оддалечува од Приштина, не треба да дава јавни изјави и треба да се пријавува секој ден во полициската мисија ЕУЛЕКС. Харадинај доставил барање за привремено ослободување за да биде блиску до сопругата, која го очекува нивното трето дете. Воедно, судот во Хаг го отфрли аналогното барањето на соборецот на Харадинај, Лахи Брахимај.
  сите 8 | | | веќе видена

  Вашингтон - САД ја поддржуваат Македонија за членство во НАТО и во Европската унија што е дел од напорите за промоција на мирот и стабилноста на Балканот, изјави Томас Кантримен, американски заменик помошник државен секретар на вчерашното сослушување во Хелсиншката комисија на Конгресот, посветено на Балканот. Тој оцени дека Македонија ги исполнила речиси сите технички стандарди поставени од ЕУ и оти Европската комисија препорача почеток на преговорите за членство, пренесува Радио Слободна Европа. „За да се задржи овој позитивен импулс, ја охрабруваме македонската Влада да го утврди како приоритет подобрувањето на меѓуетничките односи така што ќе ги спроведува и одредбите и духот на Охридскиот договор. Македонија мора и натаму да остане фокусирана врз реформите, пред се', кога станува збор за владеењето на правото, порача Кантримен. Тој додаде дека е најважно што поскоро да биде решен спорот меѓу Скопје и Атина за името, а Вашингтон ги поддржува напорите на посредникот Метју Нимиц и ќе прифати секое ...
  сите 12 | | | веќе видена

  П.Т. од Кочани и К.И. од Штип, обвинети за извршено кривично дело полов напад врз малолетник што не наполнил 14 години, по барање на Основното јавно обвинителство-Штип, по два дена поминати на слобода, повторно се вратени во притвор. Портпаролот на Основниот суд во Штип, Стојан Михов, вели дека од 12 обвинети за овој случај, само на Т.Г. од Штип не му е продолжен притворот и пред судот ќе се брани од слобода. Во меѓувреме, дел од обвинетите поднеле барања за поднесување на гаранции и ослободување од притвор за да се бранат од слобода. Таквите предлози ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство, по што судскиот Кривичен совет ќе закаже седница на која ќе одлучува по поднесените барања на обвинетите. Според Михов, судските претреси по четирите обвинителни акти за 12 лица, најверојатно, ќе почнат на крајот на декември, а ќе продолжат во јануари 2011 година. (МИА)
  | | веќе видена

  Париз - На состанок одржан кон крајот на ноември францускиот претседател Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, пишува францускиот неделник „Окован патор“. Претседателот, место да го осуди „Викиликс“, зборуваше за неодговорното однесување на „Википедија“, наведува весникот. Весникот потсетува дека „Викиликс“ е организација што веќе неколку дена открива тајни документи од американската дипломатија, а „Википедија“ е бесплатна онлајн-енциклопедија. Информацијата што завчера ја објави на „Твитер“ еден новинар на неделникот „Нувел обсервер“ насмеа голем број корисници на оваа социјална Интернет-мрежа, кои не се двоумеа да се насмеат на сметка на својот претседател. (МИА)
  сите 3 | | | веќе видена

  Британскиот премиер Дејвид Камерон изрази "шокираност и жалење" поради нападот врз автомобилот на престолонаследникот Чарлс и неговата сопруга Камила во центарот на Лондон. Камерон ги осуди напаѓачите нагласувајќи дека некои од учесниците во вчерашните протести во британскиот главен град против владиниот план за тројно зголемување на студентската школарина имале за цел да предизвикуваат немири и да прават проблеми на улиците, јави дописникот на МИА од Лондон. Министерот за внатрешни работи Тереза Меј не успеа директно да одговори како е можно автомобилот на принцот Чарлс да се најде среде толпата од демонстранти речиси без заштита и обезбедување. - Секој има право да демонстрира и протестира,но не и да разурнува и насилнички да се однесува, истакна Меј. Група од околу четириесетина луѓе кои се повлекувале од главните демонстрации, што се одржваа пред зградата на британскиот Парламент, на улицата "Ридзент" го напднаа "Ролс Ројсот" во кој се наоѓаа принцот Чарлс и Камила. Престолонаследникот патувал кон ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на човековите права. На 10 декември 1948 година Генералното собрание на ОН ја усвои Универзалната декларација за правата на човекот со што по првпат во историјата на човештвото е признато правото на сите луѓе на живот, слобода и сигурност без какви било разлики. - Сите луѓе се родени слободни со еднакво достоинство и права, се наведува во првиот член на Повелбата за човекови права. Со раѓањето и првите моменти од животот човекот веќе има права, тие се загарантирани, неотуѓиви и регулирани со низа меѓународни документи. Меѓународниот ден на човекови права со повеќе настани ќе биде одбележан и во Македонија. Делегацијата на ЕУ и Канцеларијата на ОН во Скопје ќе организираат дебата насловена „Одбрана од дискриминацијата“. На дебатата своите мислења ќе ги искажат претставници на Владата, на граѓанското општетство и други активисти за човекови права со цел да се разменат искуства за тоа како луѓето да се борат против дискриминацијата, односно да ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува „Гардијан“. Дипломатите на САД во Белград и во Приштина во своите телеграми до Вашнгтон ја изразуваат својата загрижност од можноста да се разбие единствената територија на новата балканска држава, предупредувајќи дека официјален Белград работи на поделбата, што би и овозможило на Србија да го задржи за себе северот на Косово. Дипломатите на теренот во повеќе наврати барале од Стејт депратментот поголема ангажираност и мерки за прекинување со тенденциите за делење на Косово, што доколку би се реализирало би значело пораз на американските десетгодишни настојувања за ставање ред во овој дел од регионот, јави дописникот на МИА од Лондон. Во една телеграма од Белград се пренесува мислењето на советникот на српскиот претседател Борис Тадиќ, според кој Србија не сака да ја менува новата реалност, но и дека секој обид за ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Вкупно 12 полицајци се полесно и потешко повредени, како и 43 демонстранти побарале медицинска помош, по вчерашните петти по ред студентски протести во текот на еден месец во Лондон поради владиниот план... Вкупно 12 полицајци се полесно и потешко повредени, како и 43 демонстранти побарале медицинска помош, по вчерашните петти по ред студентски протести во текот на еден месец во Лондон поради владиниот план за тројно зголемување на школарината, јави дописникот на МИА од Лондон. Скотланд Јард соопшти дека шестмина полицајци се задржани во болница, од кои еден од нив е серизно повреден во грбот, откако во турканиците со највоинствените групи демонстранти, бил соборен од коњот со чија помош се обидувал да ги сопре демонстрантите. Полицајците со коњи и со помош на специјалната единица за борба со улични немири, се обиде да воспостави ред на улиците на британскиот главен град, но не успеа да го спречи насилството, што избувна во подоцнежните часови и траеше до доцна синоќа, до пред полноќ. Демонстрациите почнаа ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува „Гардијан“. Дипломатите на САД во Белград и во Приштина во своите телеграми до Вашнгтон ја изразуваат својата загрижност од можноста да се разбие единствената територија на новата балканска држава, предупредувајќи дека официјален Белград работи на поделбата, што би и овозможило на Србија да го задржи за себе северот на Косово. Дипломатите на теренот во повеќе наврати барале од Стејт депратментот поголема ангажираност и мерки за прекинување со тенденциите за делење на Косово, што доколку би се реализирало би значело пораз на американските десетгодишни настојувања за ставање ред во овој дел од регионот, јави дописникот на МИА од Лондон. Во една телеграма од Белград се пренесува мислењето на советникот на српскиот претседател Борис Тадиќ, според кој Србија не сака да ја менува новата реалност, но и дека секој обид за ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Загреб, 10 декември 2010 (МИА) - Хрватските власти издадоа меѓународна потерница по поранешниот премиер Иво Санадер, кој ја напушти земјата непосредно пред хрватскиот Сабор да гласа за одземање на неговиот пратенички имунитет, пренесоа американските медиуми. Портпаролот на полицијата Крунослав Боровец соопшти дека потерницата била издадена во текот на ноќта меѓу четврток и петок и испратена е на Интерпол. Санадер вчера наутро без никакви проблеми ја напушти Хрватска, затоа што во тоа време уште немаше наредба за негово апсење. Според хрватските закони еден пратеник може да биде задржан или суден, само ако биде лишен од имунитет. Парламентот му го одзема имунитетот на Санадер вчера попладне, но за тоа време тој веќе ја имаше напуштено земјата. Санадер е обвинет за злоупотреба на службената положба за времето кога беше премиер - од 2004 до 2009 година. Не е познато каде Санадер се наоѓа во моментов. Хрватската полиција во моментов врши претрес во семејната куќа на Санадер во Загреб.
  сите 56 | | | веќе видена

  Париз во текот на 2010 година ќе треба да забележи спектакуларен пораст од 20 отсто на цените на старите станови, со рекордна цена од 7.500 евра за еден метар квадратен. Ова произлегува од студијата на нотарската комора на Париз и парискиот регион. Истата студија проценува дека тенденцијата на постојан пораст на цените во француската престолнина ќе продолжи и во првите месеци на 2011 година, кога цената за еден метар квадратен на стан купен на старо, ќе достигне 8.000 евра, јави дописникот на МИА од Париз. Порастот на цените се објаснува најпрво со големиот интерес на странските и богати купувачи за Париз и на многу ниските камати за станбените кредити. Истовремено на пазарот се појавуваат купувачи кои успеале при првата купопроджба на стан во Париз да реализираат значаен профит, кој сакаат повторно да го инвестираат во недвижности.
  сите 3 | | | веќе видена

  Британскиот премиер Дејвид Камерон изрази "шокираност и жалење" поради нападот врз автомобилот на престолонаследникот Чарлс и неговата сопруга Камила во центарот на Лондон. Камерон ги осуди напаѓачите нагласувајќи дека некои од учесниците во вчерашните протести во британскиот главен град против владиниот план за тројно зголемување на студентската школарина имале за цел да предизвикуваат немири и да прават проблеми на улиците, јави дописникот на МИА од Лондон. Министерот за внатрешни работи Тереза Меј не успеа директно да одговори како е можно автомобилот на принцот Чарлс да се најде среде толпата од демонстранти речиси без заштита и обезбедување. - Секој има право да демонстрира и протестира,но не и да разурнува и насилницки да се однесува, истакна Меј. Група од околу четириесетина луѓе кои се повлекувале од главните демонстрации, што се одржваа пред зградата на британскиот Парламент, на улицата "Ридзент" го напднаа "Ролс Ројсот" во кој се наоѓаа принцот Чарлс и Камила. Престолонаследникот патувал кон ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Скопје, 10 декември 2010 (МИА) - Во Владата на Република Македонија денеска ќе се одржи завршна конференција за Проектот за економско - правна реформа на тема „Европските перспективи на Република Македонија: Десет години интеграција и усогласување на економското законодавство”. Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, на конференцијата ќе се обратат заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања Васко Наумовски и амбасадорот на Сојузна Република Германија во Македонија Улрике Марија Кнотц. Проектот за економско - правна реформа, во рамки на воспоставената билатералната развојна соработка меѓу Владите на Република Македонија и Сојузна Република Германија, го спроведе Германското друштво за техничка соработка (ГТЗ) во соработка со Секретаријатот за европски прашања.
  сите 2 | | | веќе видена

  Скопје, 10 декември 2010 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница ќе ја продолжи расправата по дополнетиот Предлог буџет на Република Македонија за 2011 година. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, образложувајќи го пред пратениците рече дека макроекономското сценарио врз основа на кое се направени проекциите на буџетот се очекуваното стабилизирање на екстерната побарувачка и заздравување на домашната побарувачка преку балансиран, умерен раст на инвестициите и побарувачката. Растот на економијата за 2011 година, како што рече, е проектиран на 3,5 проценти. Ставрески рече дека тоа го темели на очекуваното заздравување на европската економија и проекцијата за наредната година за нејзин раст од 1,8 отсто, како и тоа дека се забележуваат позитивни движења и во економиите на земјите од ЈИЕ. Врз основа на ова се очекува, како што рече, позитивни движења да оствари и македонскиот извоз. Основа за заздравување на домашната побарувачка, како што наведе ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Група демонстранти кои се движеле по улиците во центарот на Лондон го нападнаа вечерва автомобилот во кој се возеше британскиот престолонаследник, принцот Чарлс и неговата сопруга Камила, војводката од Корнвол, јави дописникот на МИА од Лондон. Претставник на Кларенс Хаус, службената резиденција на принцот го потврди нападот и објасни дека ниту принцот ниту сопругата се повредени. Инцидентот се слуци на улицата „Риџент“ во строгиот центар на британскиот главен град, додека Чарлс и Камила се возеле кон театарот „Лондон Паладиум“ за да присустуваат на една претстава. Во еден момент групата демонстранти, учесници на денешните студентски протести, што се уште траат во делови од градот, го запреле автомобилот со престолонаследникот и почнале да го клоцаат. Очевидци потврдија дека ништо при тоа друго не се случувало, па возилото потоа продолжило понатаму. Принцот Чарлс и неговата сопруга го продолжиле патувањето до театарот и присуствувале на претставата како што тоа било предвидено.
  сите 3 | | | веќе видена