Металург

  во

  Без изненадувања за „Трофеј на Македонија“

  Со проверени играчи, седуммина интернационалци и без дебитанти, селекторот Илија Темелковски ќе се подготвува за турнирот „Трофеј на Македонија“. На петочната прозивка во Скопје, Темелковски се надева дека ќе ги има сите повикани ракометари, вклучувајќи ги и интернационалците. Во однос на претходните мечеви на Балканијадата сега ги нема Златко Мојсовски, Мите Кариванов и Левко Наумовски.Се слушнав со сите и најавија доаѓање. Ме радува што нема повреди. Не сакав да експериментирам многу, но сигурно со некои ракометари ќе имам разговор за да им укажам дека ќе мора да бидат поангажирани - вели Темелковски.На списокот се седуммина ракометари од Металург: Борко Ристовски, Гоце Макалоски, Ванчо Димовски, Горан Ѓоргоновски, Филип Миркуловски, Мите Стоилов и Филип Лазаров. Од Вардар про се повиканиЗлатко Даскаловски,Владо Недановски,Стефче Алушовски, Александар Јовиќ и Велко Маркоски. Од интернационалците повикани се Петар Ангелов, Владимир Темелков, Радослав ...
  | | веќе видена | слични

  Иако го објави списокот за турнирот „Трофеј на Македонија“, селекторот Илија Темелковски може да остане на трибините, а водењето на машката ракометна репрезентација да му ја препушти на друг, веројатно Јосиф Петковиќ. Деновиве Темелковски добил „непристоен“ предлог, да го задржи селекторското место, но наместо на терен, да биде на трибините!Водењето на репрезентацијата би му било доверено да Јосиф Петковиќ, тренерот на Металург, кој има поддршка во својот клуб, кој побара и ја доби дозволата од РФМ да се вклучи во раководењето и финансирањето на репрезентацијата. Образложението за ваквата одлука би била дека селекторот само ги селектора ракометарите, додека тренерот е тој што ги тренира, уигрува и води на мечевите.Слична комбинација, со селектор на трибините, имаше и на женското СП 1999 година, кога тогашниот селектор Лефтер Бошковски, заради мир во куќата, се согласи да биде на некои мечеви на трибините за да може неговиот помошник Крсто Петрушевски да биде заедно на клупата со Јосиф Петковиќ. Тогаш Кометал ...
  | | веќе видена | слични

  Ракометарите на Вардар про одбранија еден од трофеите од лани, оној во Купот, „спасувајќи“ ја сезоната, откако го победија градскиот ривал Металург со 27-23 (15-9). „Црвено-црните“ покажаа голема мотивираност и подготвеност да му се реваншираат на противникот, кој со само една победа и тоа со еден гол разлика, им ја одзеде титулата. Вардар е рекордер со седум Купа и единствен тим на кој му успеало трипати да го освои трофејот. Со 13 пехари, вардарци се моментно најуспешниот тим во македонскиот ракомет. Неизвесно беше само со кој резултат ќе победи Вардар, зашто во текот на целиот меч ја имаше доминацијата и резултатската предност. Недостигаше неизвесноста што беше одлика на четирите меѓусебни средби од првенството на овие противници.Со објективно судење,Вардар ќе завршеше вака и вопрвенството.Меѓутоа, можеби ние тогаш одигравме послабо, можеби помогнаа судиите. Сепак, видовте дека лесно победивме - изјави Михајло Михајловски, претседателот на Вардар про.

  МЕТАЛУРГ ВОДЕШЕ САМО ЕДНАШ ...
  | | веќе видена | слични

  Вардар про со 27-23 го совлада Металург во финалето од Купот на Македонија и успеа да го одбрани вредниот трофеј. „Црвено-црните“ стигнаа до рекордната седма титула во најмасовното натпреварување, со првата победа над лутиот ривал, од кого ја загубија титулата. Мотивираноста кај ракометарите на Вардар про беше на високо ниво и ја преземаа иницијативата од почетокот обезбедувајќи солидна предност. Најзаслужни за триумфот се бековите Немања Прибак и Обрад Радуловиќ со по шест постигнати голови, а голманот Марио Блажевиќ имаше 11 одбрани. - Од стартот се виде дека Металург ја нема желбата и мотивацијата од првенствените натпревари. Сигурен сум дека доколку не ја имаа титулата од првенството во своите витрини, нивниот пристап ќе беше сосема поинаков. Можеме да кажеме дека со оваа победа, на некој начин, ја спасивме сезоната. Лани ја освоивме двојната круна, а оваа само Купот - изјави Веселин Вујовиќ, тренерот на Вардар. Металург во финалето не беше на нивото на игра со кое стигна до четвртфиналето во Купот на ...
  | | веќе видена | слични

  Викендов во фокусот на вниманието беше финалето на ракометниот куп. Вардар Про ја одбрани титулата против Металург. Во петтиот меѓусебен двобој оваа сезона, се изедначи со големиот ривал и според победите.

  Националниот куп го означи залезот на уште една ракометна сезона во Македонија. Првенството предизвика адреналин и над дозволеното на сметка на купот кој несомнено изгуби во интензитет и на неизвесност.

  Ракометарите на Металург откако го преземаа тронот во лигата не успеаја да најдат нови апетити за надигрување, а Вардар Про не пропушти да му го нанесе првиот пораз на големиот ривал.

  Иако памети и подобри денови, тимот од „Кале“ може и мора да биде задоволен со половична одбрана на минатогодишните пехари.

  Сепак тоа е резултат не на неговиот пад туку на с& 279; позрелиот тим на Металург кој полека го гради своето име во македонскиот и европскиот ракомет.

  Се додека една од двете екипи губи поради зголемениот квалитет на другата не треба да стравуваме за ...
  | | веќе видена | слични

  Во петтата пресметка со Металург сезонава црвено-црните дојдоа до прва победа, вредна седма куп-титула

  Сашко Ѓ. Димовски

  Вардар про ја одбрани титулата во ракометниот куп на Македонија. До седмиот трофеј во ова натпреварување составот на Веселин Вујовиќ стигна по победата во финалето над шампионот Металург со 27:23, прва за „црвено-црните“ против суперлигашот од Автокоманда и воедно најубедлива што еден од тимовите славеше во петте меѓусебни пресметки во оваа сезона. Во претходните четири на три немаше победник, а единствената победа, пред оваа, ја запиша Металург со еден гол разлика.

  „Имавме објективно судење и заслужено победивме. Ако игравме вака и во првенството ќе беше поинаку. Но, во некои натпревари не го дадовме максимумот, одигравме послабо, во некои можеби и судиите ни одмогнаа, меѓутоа што е тука е. Не застануваме тука. Ќе се обидеме да доведеме млади играчи и уште повеќе да го подигнеме нивото на квалитет на екипата“, ни изјави спонзорот на Вардар про, Михајло ...
  | | веќе видена | слични

  Металург и Вардар ги штедеа силите во полуфиналето на Купот

  Во полуфиналето на ракометниот Куп на Македонија, завчера, Вардар про го победи Пелистер со 28-20, а Металург беше подобар од Преспа со 38-28. Синоќа тие играа во финалето. На полуфиналните средби, и Вардар про и Металург ги „штедеа“ силите. Вардар про ги „чуваше“ Алушовски и Ракчевиќ, за финалето, а на средбата повеќе во игра беше „втората постава“ на бековската позиција. Прибак и Радуловиќ влегоа во игра во вториот дел. Полека се кршеше отпорот на Пелистер кој иако секогаш се враќаше во игра, никогаш сериозно не го загрози противникот. Металург на трибините ги имаше Ристовски и Димовски, додека во игра на влегуваа Маљцев, Живковиќ и Чантурија. Стоиновиќ бранеше само полувреме. Шанса да го водат Металург добија Шчепановиќ, Лазаров и младите Стојан Стоилов, Георгиевски и Чаневски.
  | | веќе видена | слични

  Неделава ИХФ ќе ги избира градовите за СП

  По инспекцијата на Европската ракометна федерација, неделава во Македонија ќе има ново прегледување на салите, овој пат од страна на делегација на Меѓународната ракометна федерација (ИХФ). Тие ќе решат кои сали ги задоволуваат критериумите за организирање на некоја од групите од младинското женско СП што од 21 јули до 3 август во Македонија.Предлогот на РФМ е тоа да бидат салите во Скопје, Охрид, Гевгелија, Гостивар и во Виница. ИХФ инсистира на четири града-домаќини, со што би имало „порегуларни“ услови за натпреварување. Секојдневно би имало по два натпревара и тоа во вечерниот термин, за да се избегнат горештините.Сите 20 репрезентации остануваат докрај на првенството, и покрај разигрувањето за титулата, последните две репрезентации од секоја група ќе разигруваат за пласман од 12 до 20 место. Ждрепката за групите требаше да се одржи синоќа на полувремето од Купот на Македонија, меѓу Вардар про и Металург. Нашата репрезентација беше рангирана во третиот ...
  | | веќе видена | слични

  Турново и Металург прволигаши

  Втора фудбалска лига, 32 коло резултати и табела: Тетекс - Беласица ГЦ 0:1, Алумина - Слога Југомагнат 2:1, Маџари Солидарност - Металург 1:0, Брегалница - Миравци 2:1, Нов Милениум - Вардар Декамел 4:1, Скопје - Караорман 4:2, Турново - Охрид 2004 7:0, Влазрими - Дрита 0:1.

  Табела: 1. Турново 67, 2. Металург 66, 3. Миравци 59, 4. Беласица ГЦ 55, 5. Скопје 53, 6. Дрита 45, 7. Тетекс 44...
  | | веќе видена | слични

  Вардар про и Металург во вчерашната петта меѓусебна пресметка сезонава разигруваа за титулата во ракометниот куп на Македонија. Како што и се очекуваше, претпоставуваше и најавуваше обата тима немаа проблеми во полуфиналните дуели. „Црвено-црните“ славеа над Пелистер Еуролинк со 28:20, додека суперлигашот од Автокоманда ја порази Преспа со 38:28.

  И Пелистер Еуролинк и Преспа имаа сили само за едно полувреме да им парираат на најдобрите суперлигашки екипи во моментот во домашната сцена и да одржуваат каква-таква резултатска неизвесност. Вардарци играа со различни постави во двата дела. Вардар про во првиот дел не играше во најсилниот состав. Вујовиќ им даде шанса на помладите и на играчите со помала минутажа во тимот. Но, и тие го одведоа својот тим со предност на полувреме (13:11). Во вторите 30 минути Вујовиќ на терен ја изведе најдобрата постава која без проблеми стигна до убедлив триумф над битолскиот суперлигаш.

  Идентично беше и во второто полуфинале меѓу Металург и Преспа. Тимот од ...
  | | веќе видена | слични

  Во воведниот полуфинален дуел, „црвено-црните“ го совладаат Пелистер со 28:20. Битката меѓу некогаш големите ривали кои сезонава се на различни страни на квалитативната скала, попладнево во „Кале“ беше рамноправна во првото полувреме.

  Најмногу поради тоа што Вујовиќ почна без неколку од најдобрите играчи. И во такви услови на паузата Вардар отиде со предност од два гола 13:11.

  На почетокот од вториот дел Вардар мобилизираше посилен состав, единствено без Ракчевиќ. Затоа и веќе во 38 минута има плус шест, во 45 беше на дистанца од осум гола. Во завршните минути предноста на Вардар се движеше меѓу шест и осум гола се до конечните, 28:20.

  Кај Вардар недановски беше прв стрелец со 6 гола, Вардар утре со евентуален триумф во завршната пресметка ќе се израмни со Пелистер според бројот на куп титулите.

  Битолчани во моментов се нашиот најуспешен тим во ова натпреварување со 5 трофеи.

  Поголема неизвесност не се очекува ниту ви втората полуфинална пресметка во која ...
  | | веќе видена | слични

  Зоран Спасоски

  Годинашната „војна“ меѓу Вардар про и Металург ќе заврши викендов, со финалниот турнир во Купот на Македонија. Според квалитетот, организаторот, Вардар про, денеска не би требало да има проблеми со Пелистер (18 ч), како ни Металург со Преспа (20 ч). На досегашните натпревари, три завршија без победник, а победата на Металург од 29-28 му ја донесе првата титула годинава. Затоа, минатогодишниот освојувач на двојната круна спас на сезоната гледа во одбрана на пехарот во Купот, освоен минатата година во натпревар со Пелистер (32-26). - Очекувам победа, иако домашниот терен не е предност во дуелите со Металург. Сите претходни мечеви беа неизвесни, а очекувам и двете екипи да победат во полуфиналето и за последен пат да се сретнеме со нив годинава. Мислам дека финалето со Металург ќе го реши еден момент на инспирација - изјави Стевче Алушевски, капитенот на Вардар. Металург ја посакува двојната круна. Проблем во играта на металурзите може да претставува повредата на клучните играчи, ...
  | | веќе видена | слични

  Нема сомнежи дека утре (18.30 ч.) во финалето од ракометниот Куп на Македонија ќе играат екипите што водат главен збор на домашната машка сцена, Вардар Про и Металург. Во денешните полуфинални натпревари Вардар Про против Пелистер (18 ч.) и Металург со Преспа (20 ч.) се апсолутни фаворити. Иако за куп-натпреварувањето се карактеристични изненадувањата, поинаква завршница во СРЦ „Кале“ по денешното загревање за лутите ривали Вардар Про и Металург не се очекува.Бранителот на титулата во Купот, Вардар Про, се надева дека ќе има сили да му се реваншира на Металург за загубената титула во машката Супер лига. „Црвено-црните“ оваа година се организатори на завршницата од националниот куп. За да ја одбранат барем едната титула треба да го надмудрат Металург, против кого искрено на домашниот мегдан тешко им оди. Неодамна ја загубија шампионската трка. Металург ни е постојано во мислите. Верувам во цврст и неизвесен меч до последната секунда против лутиот ривал. Не смееме да го потценуваме и Пелистер - вели Марио ...
  | | веќе видена | слични

  Зоран Спасоски

  Годинашната „војна“ меѓу Вардар про и Металург ќе заврши викендов, со финалниот турнир во Купот на Македонија. Според квалитетот, организаторот, Вардар про, денеска не би требало да има проблеми со Пелистер (18 ч), како ни Металург со Преспа (20 ч). На досегашните натпревари, три завршија без победник, а победата на Металург од 29-28 му ја донесе првата титула годинава. Затоа, минатогодишниот освојувач на двојната круна спас на сезоната гледа во одбрана на пехарот во Купот, освоен минатата година во натпревар со Пелистер (32-26). - Очекувам победа, иако домашниот терен не е предност во дуелите со Металург. Сите претходни мечеви беа неизвесни, а очекувам и двете екипи да победат во полуфиналето и за последен пат да се сретнеме со нив годинава. Мислам дека финалето со Металург ќе го реши еден момент на инспирација - изјави Стевче Алушевски, капитенот на Вардар. Металург ја посакува двојната круна. Проблем во играта на металурзите може да претставува повредата на клучните играчи, ...
  | | веќе видена | слични

  Денеска и в недела во СРЦ „Кале“ завршница во националниот куп во машка конкуренција

  Сашко Ѓ. Димовски

  Вардар про и Металург најавуваат победи во денешните полуфинални пресметки против екипите на Пелистер Еуролинк, односно, Преспа, и пласман во големото финале во националниот куп. Ако се остварат нивните прогнози тогаш мечот за титулата во недела ќе биде нивно петто соочување во оваа сезона. Три од досегашните четири завршија без победник, а во едно славеше сега веќе новиот шампион, Металург и тоа со само еден гол разлика. Сето ова претставува мотив плус за сите. За љубителите на ракометот да го исполнат СРЦ „Кале“ и да присуствуваат на уште една супер интересна и драматична ракометна претстава меѓу големите градски ривали, за „црвено-црните“ конечно да ја остварат премиерната сезонска победа над суперлигашот од Автокоманда, за момчињата на Јосиф Петковиќ, пак, можност за заокружување на успешната година.

  Но, вардарци најпрво ќе треба да го минат Пелистер Еуролинк (сабота, 18 ...
  | | веќе видена | слични

  Организаторот на завршницата на македонскиот ракометен куп, Вардар Про, најави одбрана на трофејот и неизвесност во финалето в недела против својот единствен конкурент во последните неколку сезони, Металург.Двата скопски ривала прво в сабота во полуфиналето треба да ги исфрлат аутсајдерите Пелистер и Преспа. Вардар Про треба да има лесна задача против Пелистер, а истото се очекува и од Металург на средбата со Преспа. Завршницата на националниот куп секогаш се следи со посебен интерес, а дуелите се играат со огромна натпреварувачка страст. Штета што уште сега со Металург гледаме директно во финалето, бидејќи да имаа Пелистер и Преспа екипи како во своите најдобри времиња, тогаш ова ќе беше најинтересниот плејоф во историјата на македонскиот ракомет - изјави Михајло Михајловски, главен финансиер и претседател на Вардар Про.Веселин Вујовиќ, тренерот на домашната екипа, наведе дека бргу го заборавил инцидентот со главниот судија на последниот дерби-меч против Металург. Ракометарите од двете екипи ни во еден ...
  | | веќе видена | слични

  Инцидентот заборавен, се очекува празник на ракометот

  Учесниците во финалниот турнир од Купот на Македонија побараа да се заборават немилите настани, со најава дека викендот ќе има вистински празник на ракометот. Во саботните полуфинални дуели ќе играат Вардар про - Пелистер (18 ч) и Металург - Преспа (20 ч), додека финалето ќе се игра в недела. Немилите сцени од последниот дерби-меч меѓу Вардар и Металург, кога тренерот на „црвено-црните“ Веселин Вујовиќ имаше физички дуел со судијата Ѓорѓи Начевски, се уште се во мислите на сите љубители на ракометот. Овојпат, главите актери и фаворити за трофејот, Вардар про и Металург, најавуваат фер игра и борба до последниот свиреж на судиите. - Големиот интерес во медиумите и во јавноста за Купот е поради инцидентот, а не поради квалитетот. Испуштен е еден детаљ, на досегашните четири дуели меѓу Вардар и Металург немаше ниту еден инцидент меѓу играчите и тоа е за поздравување. Вината за инцидентот ја признав и ветувам дека нема да се повтори. Можам да кажам ...
  | | веќе видена | слични

  Да се заборават тензиите и спортскиот ривалитет да биде приоритет меѓу Вардар Про и Металург кои на денешниот прес веќе се промовираа во финалисти на завршниот турнир од македонските ракометен куп, викендов во салата „Кале“ во Скопје.

  „Ќе се трудам инцидентот во кој учествував и бев директен виновник да не се повтори лично изразив жалење по се што се случуваше но велам живи луѓе сме и понекогаш реагираме како што не треба. би било феноменално кога во секој момент би знаеле што е најдобро да се направи но се греши, јас мојата грешка ја признав и се надевам дека нема да ја повторам“, рече Веселин Вујовиќ.

  И покрај тоа што организаторот ги покани и Пелистер и Преспа пред новинарите се појавија само претставниците на фаворизираните екипи. Се согласија дека е добро што полека ствинува ехото од првенствениот инцидент но жалат што поради разликата во квалитетот полуфиналните двобои ја губат привлечноста, карактеристична само за купот.

  Се очекува во сабота Вардар ад го победи пелистер а ...
  | | веќе видена | слични

  Ракометарите на Вардар и Металург викендот по Куп-трофејот

  Раководствата на Вардар про и Металург се на добар пат да ги закопаат воените секири во пресрет на завршницата во националниот куп во кој обете екипи најавуваат пласман во финалето, но и освојување на трофејот. За „црвено-црните“ тоа е единствениот начин за, колку-толку, спас на сезоната, за шампионот од Автокоманда, пак, ќе значи заокружување на се она што е сработено и во изминатите 12 месеци. Во пријателска атмосфера вчера беше одржаа заедничка прес конференција на која беа поканети и останатите двајца полуфиналисти, Пелистер Еуролинк и Преспа, но и по 10 минутното чекање нивните претставници не се појавија во ВИП салонот во „СРЦ „Кале“. Полуфиналните пресметки се закажани за сабота во СРЦ „Кале“. Во првиот меч (18 ч.) организаторот, домаќин на завршниот турнир и бранител на титулата, екипата на Вардар про, ќе се сретне со тимот на Пелистер Еуролинк, а во вечерниот термин (20 ч.) Металург ќе игра со Преспа. Мечот за титулата ќе се одигра ...
  | | веќе видена | слични

  Натпреварувачката комисија на Ракометната федерација на Македонија ја потврди донесената одлука за суспензијата од четири натпревари за тренерот на Вардар про, Веселин Вујовиќ и за судијата Ѓокица Начевски, по повторното разгледување на видеоснимката. Со ова обајцата веќе викендов ќе можат да бидат на паркетот, при одигрување на финалниот турнир од Купот на Македонија.Претседателот на РФМ, Трифун Костовски, во минатата недела побара заштита на законитоста за случајот со инцидентот, барајќи построги казни. Иако и двајцата ја издржаа временската казна од четири меча, мораа уште едно коло да паузираат, бидејќи казната им беше продолжена. Комисијата при повторното разгледување на случајот беше засилена со членовите на Дисциплинската комисија , плус Иван Бојков како координатор поставен од УО на РФМ. Според членовите на НК, не било можно да се донесе построга казна од оваа бидејќи, според правилниците на РФМ, за вакви случаи не било предвидено да се изрече построга казна. За такви да се изречат, мора да се сменат ...
  | | веќе видена | слични