Мексико

  во

  Поради корупција уапсени 200 фудбалски лица во Полска Близу 500 фудбалски работници, играчи, судии и членови на управни одбори на клубовите и сојузот се уапсени во досегашната антикорупциска акција, што последниве месеци се спроведува во Полска, потврди министерот за спорт на оваа земја Мирослав Држевецки.- Решителни сме да се бориме против корупцијата додека не го приведеме пред лицето на правдата и последниот кој е вмешан во местење на натпревари, изјави Држевецки и додаде дека поради апсења на голем број судии, размислува за ангажирање на арбитри од соседните земји.Тој се заложи за доживотна суспензија на судиите во случај на најтежок облик на корупција. Држевецки нагласи дека би требало да се ангажира и нов селектор на националниот тим на Полска, место сегашниот Лео Бенхакер.- Бенхакер би требало да ја заврши својата кариера на чело на репрезентацијата, бидејќи неговиот однос со Полската фудбалска федерација е мошне лош. Тоа значи дека нивната идна соработка не би дала резултат, вели полскиот министер ...
  | | веќе видена | слични

  Кошарка Самарџиски собра 10 топки Во последното 6 коло од кошаркарската Супер лига, во Србија, екипата на ФМП , во групата А славеше против Металац со 76:66 и обезбеди пласман во полуфиналето од доигрувањето за титулата каде ќе ги одмери силите со Црвена звезда. Втората полуфинална двојка ја сочинуваат Партизан и Хемофарм. Полуфиналната серија од плеј офот се игра во три добиени натпревари. Предраг Самарџиски во дресот на ФМП играше 18 минути, во кој оствари учинок од 7 кошеви и 10 скокови. ИЗРАЕЛКели ја креираше сензацијатаНиту израелските аналитичари не се сеќаваат кога последен пат Макаби е поразен во раната фаза од доигрувањето за шампионската титула. За среќа на "гордоста на Израел" четвртфиналето за титулата во Израел се игра во три победи. Макаби во првиот четвртфинален натпревар беше поразен пред своите гледачи во дополнителните пет минути од Ашкелон со 95:96, а за сензацијата се погрижи Три Кели кој уфрли тројка со звукот на сирената преку рацете на Шарп.- Им реков на соиграчите дека го чувствувам ...
  | | веќе видена | слични

  Чехов во драмски Лебедова песна - омаж за актерот и театарот Најновата премиера закажана за вечерва (20 ч.) во Драмскиот театар е "Лебедова песна" работена по едночинки на Антон Павлович - Чехов, а во режисерско видување на Бранко Ставрев. "Малата но одбрана екипа", како што велат за себеси, ја сочинуваат: Сенко Велинов, Ванчо Петрушевски, Габриела Петрушевска и Војо Цветановски. Главниот предизвик за оваа постановка за Бранко Ставрев е тоа што "драмите на А.П. Чехов ги истиснуваат едночинките на Антоша Чехонте, а оваа претстава има намера таа неправда да ја исправи и воедно да потсети на нивните неминливи вредности". За таа цел, Ставрев и екипата во "Лебедова песна" на Драмски, ги вплетуваат истоимената едночинка на Чехов, како и едночинката "Мечка". На пресот по повод премиерата, режисерот потсети дека Чехов во своето творештво има создадено десетина кратки драми потенцирајќи дека едночинките и драмите се разликуваат само по обемот" и дека "Лебедова песна" е всушност претстава во претстава и своевиден ...
  | | веќе видена | слични

  Апел Строго забрането палење скари на Водно! Во пресрет на прославата на Денот на трудот 1 Мај, ЈП Паркови и зеленило апелира до граѓаните да ги чуваат познатите излетнички места. - Ги молиме граѓаните кои ќе ги посетат излетничките места Водно, Карактеристичниот пејзаж Гази Баба, Градскиот парк, СРЦ Сарај, да внимаваат и да ги почитуваат правилата за посета во природа. Исто така, молиме да не се фрлаат отпадоци, да не се уништуваат парковските елементи како видиковците, клупите и корпите за отпадоци, а особено да не се палат огнови, односно скари на отворено, поточно на Водно каде има строга забрана. Сите мора да бидеме свесни за големото значење на природата, да не ја уништуваме и во вакви празнични денови соодветно да се однесуваме кон неа - апелираат од ЈП Паркови и зеленило. Според податоците од минатогодишното празнување на првомајските празници во Карактеристичниот пејзаж Гази Баба се собрани околу 400 килограми смет, три трактори смет или околу 15 метри кубни најразлични отпадоци во Градскиот парк, ...
  | | веќе видена | слични

  Бо Ларсен: Не сме сигурни со Роналдо Главниот судија на натпреварот меѓу Манчестер Јунајтед и Арсенал, Клаус Бо Ларсен изјави дека судиите никогаш не биле сигурни со португалската ѕвезда на "црвените ѓаволи" Кристијано Роналдо. Данецот во интервју за еден весник во својата земја ја објаснува практиката пред фудбалски натпревар.- Кога ние излегуваме на терен, се започнува чисто. Не се влијаеме од тоа што сме го виделе претходно или го знаеме. Не верувам тој да стимулира. Јас би го следел внимателно пред да досудам пенал или картон за симулација. Треба да сме внимателни не само со него, туку и со сите други играчи. Секоја грешка може да има влијание. Ќе се обидам да направам така, двете екипи да играат спортски и ќе го дадам најдоброто за кое сум способен, изјави Ларсен. 14:42  Европската комисија подготвена да изготви мислење по барањето на Албанија за членство во ЕУ13:53  Државен натпревар "Детски семафор 2009" од 15 до 17 мај во Струга12:06  Шпанска флота уапси деветмина пирати, НАТО враќа бродови во ...
  | | веќе видена | слични

  Автоотпадите во Скопје, Црна дамка за екологијата во градот Загадуваат без контрола Од Управата за животна средина надлежна и компетентна за давање стручно мислење до Државниот инспекторат за животна средина на овие загадувачи велат дека скопската околија е доста пренатрупана со нелегални автоплацови и деновиве се работи за нивно елиминирање Илјадници автоотпади во Скопје претставуваат опасност по животната средина. Експертите велат дека гробиштата на автомобилите се еколошка катастрофа, бидејќи моторните масла и хемикалиите од возилата кои течат одат директно во земјата а оттаму и во водата. Од 5000-6000 отпади отприлика колку се проценува дека има во Македонија, ни третина не се регистрирани. Меѓутоа, значајно поголем проблем е што на ниеден автоотпад не се применуваат ни минималните еколошки услови. Ниедна инспекција овие загадувачи не ги контролира ниту им пишува казни. Опасност од вакви отпади, особено се загрозени жителите од северот од Скопје, во населбите Бутел, Чаир, Радишани и дел од Визбегово каде ...
  | | веќе видена | слични

  На 13 мај Скај Виклер во Кастро Ѓорѓе Миљеновиќ на публиката попознат како Скај Виклер или еден од членовите на рап-тројката Бед Копи, на 13 мај гостува во Кастро. Човекот кој членува и во трупата на познатиот Марчело (Филтер трупа) или Рагамафинг поставата-Схаппа можеби сте го забележале и на некој драм енд бејс настан како жесток Ем Си кој незапирливо ја крева температурата на публиката или како тапанар на Ад Хок панк бендот Јогурт - ова се само дел од активностите на кои се троши неговиот раскошен талент последниве неколку години. По завршеното средно музичко следува обидот на Скај за студии на Академијата во Белград, отсек виола, но го напушта понатамошното образование ужаснат од помислата дека до крајот на животот треба да свири туѓа музика и тоа под еден куп наметнати правила! Од неговото творештво можат да се извојат албумите со Бед Копи- "Све сами хедови" и "Најгори до сада", потоа Прохибиција, "Засто брате Виклер?" и "Загаџење у Јапану". Скопската публика ќе го види во друштво на најпознатиот српски ...
  | | веќе видена | слични

  Откако ЕК изрази загриженост за третманот на австрискиот инвеститор во Македонија Бесими: Спорот со ЕВН ќе влијае на бизнис имиџот на земјата Министерот за економија предлага компромисно да се реши спорот помеѓу ЕВН и ЕЛЕМ за старите ненаплатени милионски побарувања, во интерес на двете страни, за да се заштител интересот на граѓаните и имиџот на Македонија како поволна бизнис дестинација Спорот помеѓу Електрани на Македонија и странскиот инвеститор ЕВН, за старите ненаплатени побарувања од околу 100 милиони евра, кои дистрибутивната компанија со судска одлука треба да и ги плати на ЕЛЕМ, може да има влијание врз перцепцијата за инвестициската клима во земјата. Министерот за економија Фатмир Бесими, во чиј претходен мандат беше продадена дистрибутивната компанија, вчера потенцира дека австриски ЕВН е еден од најголемите инвеститори во Македонија, па така сегашниот проблем можел да влијае врз инвестицискиот имиџ на земјата. - Спорот меѓу ЕЛЕМ и ЕВН може компромисно да се реши во интерес на двете страни. Со ...
  | | веќе видена | слични

  Светот е мал Шинаватра патува како Црногорец Поранешниот премиер на Тајланд и медиумски тајкун, Таксин Шинаватра користи црногорски пасош, јавија тајландските медиуми, кои тврдат дека тој неодамна влегол во Либерија со црногорски пасош со ознака И38кд3695. Тој претходно користел и пасош на Никарагва, пренесе МИА. Црногорските медиуми вчера јавија дека пасош може да им се издаде само на црногорски државјани и тоа во Црна Гора и во дипломатските претставништва во Њујорк и Франкфурт. Сепак претставници на надлежните црногорски органи признале дека постои пасош со тој број и дека станува збор за оригинал. Шинаватра кој го ужива епитетот на "азиски Берлускони" е осуден на две години затвор поради корупција. 14:42  Европската комисија подготвена да изготви мислење по барањето на Албанија за членство во ЕУ13:53  Државен натпревар "Детски семафор 2009" од 15 до 17 мај во Струга12:06  Шпанска флота уапси деветмина пирати, НАТО враќа бродови во Аденскиот Залив11:59  Жителите на Ла Глорија, во Мексико, сметаат дека ...
  | | веќе видена | слични

  Украдено со компјутерот Карла Саркози остана без фотографии Компјутер во кој биле чувани фотографии од првата дама на Франција Карла Бруни-Саркози, е украден во Париз, соопшти полицијата. Компјутерот е украден заедно со камера и видео материјали во неделата од станот на Жулиен Ентовен, помалиот брат на поранешниот пријател на Карла, професорот по филозофија Рафаел Ентовен, со кого таа го има синот Орелиен, пренесува МИА. Пејачката и поранешна манекенка, која е родена во Италија, се омажи за францускиот претседател Никола Саркози минатата година, веднаш откако тој се разведе од својата втора сопруга Сесилија. 14:42  Европската комисија подготвена да изготви мислење по барањето на Албанија за членство во ЕУ13:53  Државен натпревар "Детски семафор 2009" од 15 до 17 мај во Струга12:06  Шпанска флота уапси деветмина пирати, НАТО враќа бродови во Аденскиот Залив11:59  Жителите на Ла Глорија, во Мексико, сметаат дека градот е извор на свинскиот грип10:03  Осудениот тајландски премиер Шинаватра патува низ светот ...
  | | веќе видена | слични

  Лига на шампиони - 1/2 финале (прв натпревар) Битка за Англија и Европа Во дуелите меѓу Манчестер Јунајтед и Арсенал не е важна формата, туку моментната инспирација, а од двата табора најавуваат борба до последниот атом Натпреварите во Премиер лигата најдобро покажаа дека Арсенал е сосема различен тим кога на располагање го има репрезентативецот на Русија, Андреј Аршавин. Денешното 1/2 финално англиско дерби во Лигата на шампиони, најдобро ќе покаже дали "топчиите", без услугите на Аршавин, можат да излезат на крај и да слават на гостувањето кај бранител на тронот и голем ривал, Манчестер Јунајтед. Освен од фактот дека играат против актуелниот шампион, Арсенал мора да го загрижува и формата на "црвените ѓаволи", што избраниците на сер Алекс Фергусон ја демонстрираа на последниот првенствен натпревар со Тотенхем, кога постигнаа 5 погодоци во вторите 45 минути.- Ќе има респект, ќе има борба, ќе има неизвесност во двата натпревара. Како и Манчестер, така и ние ќе го потрошиме и последниот атом за да обезбедиме ...
  | | веќе видена | слични

  Светски познат композитор ќе го отвори Охридско лето Енио Мориконе на втор обид во Охрид На отворањето на 12 јули на сцената на Антички ќе има голем концерт на филмската музика. Мориконе на отворено ќе диригира со 200 уметници оркестанти и хористи Најпознатиот светски композитор Енио Мориконе на втор обид донесен во Охрид. По неуспешните преговори овој италијански композитор да го отвори минатогодишното издание на Охридско лето, дирекцијата на Фестивалот успеа годинава да го обезбеди композиторот со светска слава. -Со Енио Мориконе водевме разговори и минатата година меѓутоа не ни се совпаднаа термините поради турнејата која тој ја имаше во Јужна Америка. Првите контакти ги направивме на неговиот концерт во Љубљана и оттогаш ги започнавме преговорите кои беа доста едноставни без некои макотрпни преговори. Тој е многу едноставен човек што ни овозможи да направиме се до совршенство за да тој настан биде величенствен како што и му доликува на фестивалот Охридско лето. Со ова Фестивалот покажа дека е дел од ...
  | | веќе видена | слични

  За ЕП 2009 во Полска Мишко бизон - официјална маскота Кошаркарскиот сојуз на Полска објави дека Мишко бизон ќе биде официјална маскота на Европското првенство кое почнува на 7 септември и ќе се игра во повеќе градови во Полска. Изборот на бизон има повеќекратно значење за Полска. Тоа е најголемото диво животно кое живее во полските шуми, исто така е познато дека петина од бизоните во светот живеат токму во оваа земја, а нејзината природа, смиреност, дигнитет и сила треба да ги асоцира на луѓето на полскиот народ. Уште поважно е значењето на името Мишко. Имено, Мишко е име на полскиот принц кој ја обедини нацијата во 10 век. Тогаш бизоните беа многу честа појава во сите делови на Полска. 14:42  Европската комисија подготвена да изготви мислење по барањето на Албанија за членство во ЕУ13:53  Државен натпревар "Детски семафор 2009" од 15 до 17 мај во Струга12:06  Шпанска флота уапси деветмина пирати, НАТО враќа бродови во Аденскиот Залив11:59  Жителите на Ла Глорија, во Мексико, сметаат дека градот е извор на ...
  | | веќе видена | слични

  Разочарани обожавателите на фолк-ѕвездата Тепачка поради Лепа Брена Тепачката пред дискотеката во Малме, Шведска, каде што настапувала фолк-дивата Лепа Брена (49) го фрлила во сенка концертниот спектакл. Шведската полиција ги смирила немирите, а уапсени биле тројца обожаватели, а двајца полицајци добиле повреди. "Ангажирани биле 30 полицајци да внимаваат на редот и мирот. Таква мерка е воведена неодамна откако изгорела некоја дискотека и имало повредени гости. Од тогаш на сопствениците на дискотеки им е наредено строго да водат ред за бројот на гостите, што значи дека внатре можат да влезат само толку луѓе за колку е објектот регистриран", изјавила за српскиот весник Ало, Лепа Брена. Тепачката настанала бидејќи имало многу повеќе луѓе што сакале да ја чујат Брена отколку што бил капацитетот на дискотеката, незадоволни што не можат да влезат, обожавателите се степале со полицијата. 14:42  Европската комисија подготвена да изготви мислење по барањето на Албанија за членство во ЕУ13:53  Државен натпревар ...
  | | веќе видена | слични

  Струмица Грчки газда продал машини Струмичката полиција поднесе кривична пријава против грчкиот државјанин Д. А. (48), одговорно лице на "ДИОС" Скопје-Подружница Струмица. Тој се товари за кривични дела неизвршување на судска одлука и злоупотреба на службената положба и овластување. Пријавениот лани и годинава спротивно на правосилното извршно решение на Основниот суд Струмица со кое се забранувало отуѓување и оптоварување на недвижниот имот и основните средства на фирмата, вршел продажба на машини за преработка на дрво како старо железо. Со продажбата тој ги оштетил акционерите на "ДИОС". 14:42  Европската комисија подготвена да изготви мислење по барањето на Албанија за членство во ЕУ13:53  Државен натпревар "Детски семафор 2009" од 15 до 17 мај во Струга12:06  Шпанска флота уапси деветмина пирати, НАТО враќа бродови во Аденскиот Залив11:59  Жителите на Ла Глорија, во Мексико, сметаат дека градот е извор на свинскиот грип10:03  Осудениот тајландски премиер Шинаватра патува низ светот како ...
  | | веќе видена | слични

  Кога ќе се разбудат... Жените се помрзоволни од мажите Според неколку неодамнешни истражувања спроведени во Велика Британија, жените кога ќе се разбудат изутрина повеќе негодуваат и се помрзоволни од мажите. Спроведената анкета покажала дека во 25 % од случаите, мажите никогаш не се будат во лошо расположение, а истото тоа важи само за 14% од жените. Исто така анкетата покажала дека само 9 % од жените се задоволни и спијат добро, додека кај мажите тој процент изнесувал 15%. Ова се објаснува со фактот дека одреден дел од жените се мајки кои во текот на ноќта рефлексно се будат за да ги проверат своите деца, а потоа имаат проблем повторно да заспијат. Затоа, ако сакаат да го сочуваат својот однос со сопругата, мажите мора да научат да го прифаќаат нејзиното утринско негодување и нерасположение. 14:42  Европската комисија подготвена да изготви мислење по барањето на Албанија за членство во ЕУ13:53  Државен натпревар "Детски семафор 2009" од 15 до 17 мај во Струга12:06  Шпанска флота уапси деветмина пирати, НАТО ...
  | | веќе видена | слични

  Од денеска Стартува АБ Канал АБ канал - новиот медиумски субјект чија амбиција е да стане број еден телевизија во Македонија, денеска официјално стартува со работа. Амбициите на оваа телевизија се базирааат на крајно сериозниот пристап на инвеститорот кој ја опремува со најсовремени светски телевизиски технологии, водечки на Балканот, како и вистинскиот избор на искусни новинарски кадри и професионалци од областа на техниката, логистиката и продукцијата. Уште од почетокот АБ Канал, инаку сместена во стариот објект на Првиот приватен Европски универзитет, врши обуки за новинари почетници, што значи дека наскоро ќе може да се пофали со нови класи на современи новинари и создавање нови ТВ-ѕвезди. Во моментов на располагање телевизијата има две професионални студија со комплетна опрема, најсовремени апартмани за пост-продукција, канцеларии и работни простории со најсовремени услови, а наскоро во рамките на телевизискиот комплекс ќе биде изградено и продукциско студио од 1.500 квадратни метри - најголемо на ...
  | | веќе видена | слични

  ФФМ се уште нема наследник на Катанец Матеус во шеширот за селектор на Македонија Официјално документи имаат доставено само Србинот Остоиќ и Турчинот Доган, а одлуката ќе биде донесена до 10 мај Првиот најавен термин, крајот на април, за ангажирање на нов селектор на фудбалската репрезентација на Македонија е пробиен. Меѓутоа од македонската куќа на фудбалот најавуваат дека наследникот на Сречко Катанец ќе биде избран најдоцна до 10 мај. Во јавноста како кандидати за селекторската функција се вртат многу имиња меѓу кои како најсериозни се споменуваат Бранко Иванковиќ и Чеде Јаневски. Според последните гласини во игра е и легендата на германскиот фудбал Лотар Матеус, чии менаџери наводно оствариле контакт со ФФМ да седне на клупата на "црвено-жолтите". Матеус е многу попознат по тоа што се жени каде ќе отиде, отколку со постигнатите резултати.- Кога ќе дојде ред за тоа ќе одлучи Управниот одбор. Во оваа фаза најодговорен кој менаџира за селектор е претседателот Харалампие Хаџи-Ристески. Тој ќе даде свое ...
  | | веќе видена | слични

  Британската кралица премногу си "играла" со акциите Елизабета Втора "изгоре" на берза Во 2008, британската кралица Елизабета изгубила 55 милиони евра од своето богатство кое, од 352 милиони во 2007, денес е сведено на 297 милиони евра Британската јавност се бави со анализа на листата на 1.000 најбогати Британци кои ја објави "Сандеј Тајмс", каде се гледа дека 83-годишната кралица премногу си "играла" со недвижности и акции на берзата, кои во време на рецесијата изгубија многу од својата вредност. Во 2008, британската кралица Елизабета Втора изгубила 55 милиони евра од своето богатство кое, од 352 милиони во 2007, денес е сведено на 297 милиони евра Секако, Кралицата не е единствената што така се "забавувала". Британските богаташи во кризата имаат изгубено вкупно 150 милијарди фунти, а бројот на милијардери е паднат од 73 на 43. Сепак, кризната година не се покажа како губитничка за сите. Семејството на Лакшми Митал, најбогатиот Британец и челичен магнат, веќе петта година цврсто стои на врвот на топ 1.000. ...
  | | веќе видена | слични

  Појадок Житарките наутро ја зголемуваат концентрацијата Научниците тврдат дека консумирањето житарки за појадок ја зголемува концентрацијата на работното место и училиштето. Новото истражување на научниците од Кралскиот колеџ во Лондон покажало дека консумирањето житарки за појадок го намалува падот на менталните способности во текот на денот и тоа за половина. Не е важно само да се појадува, туку и што ќе се појадува - тврдат стручњаците. Освен намалување на падот на концентрацијата, житарките го спречувале и падот на секундарното помнење, визуелната перцепција, елоквентноста и академската успешност. Затоа се советува појадување намирници со низок гликемиски индекс како што се житарките во облик на житни и пченкарни снегулки. 14:42  Европската комисија подготвена да изготви мислење по барањето на Албанија за членство во ЕУ13:53  Државен натпревар "Детски семафор 2009" од 15 до 17 мај во Струга12:06  Шпанска флота уапси деветмина пирати, НАТО враќа бродови во Аденскиот Залив11:59  Жителите на Ла Глорија, во ...
  | | веќе видена | слични