Мексико

  во

  Македонскиот уметник Сергеј Андреевски во изминативе три недели учествуваше на интернационалната уметничка работилница „Амала“, која третпат се одржува во Александрија, Египет. Покрај Андреевски, во работилницата учествуваат и уметници од САД, Индија, Мексико, Чешка, Алжир и од Хрватска Куратор и идеен творец на „Амала“ е египетскиот уметник Магди Муса. Мултимедијалната изложба со дела од работилницата ќе биде отворена вечерва во институтот „Гете“ во Александрија. Андреевски со помош на светлината создаде цртежи во воздух, „уловени“ од објективот на чешката фотографка Јана Хунтерова која, исто така, направи и фотосесија на портрети на Андреевски, ловејќи ја со фото-објективот светлината што исцртуваше форми на неговото лице. - Главна цел на е со помош на фотографија или видео да се следи или насочи светлината која треба да биде водилка на уметничкото креирање. Во Александрија дојдов за да земам дел од светлината и да ја претворам во боја со моќ на звук, силен како брановите што удираат на брегот пред ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Мексиканскиот наркобос Хоакин Гузман се наоѓа пред рускиот претседател Дмитриј Медведев и претседателот на Франција, Никола Саркози, на најновата листа на најмоќни луѓе на светот на списанието „Форбс“. Гузман, кој се занимава со трговијата со наркотици и се крие во планините во северно Мексико, се наоѓа на 41. место на листата, додека Медведев е на 43., а Саркози на 56. место. Гузман раководи со една од најмоќните мексикански наркобанди - картелот Синалоа - и има своја легија на платени убијци. Тој е најбараниот човек во Мексико, а владата понуди награда од 2,3 милиона долари за информација која би довела до негово апсење. Инаку на првото место на листата е американскиот претседател Барак Обама, а зад него следуваат кинескиот претседател Ху Џинтао и рускиот премиер Владимир Путин. Меѓу првите 30 највлијателни луѓе на планетава се наоѓаат водечки европски политичари, како италијанскиот премиер Силвио Берлускони (12 место), германската канцеларка Ангела Меркел (15 место) и британскиот премиер Гордон Браун (29 ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Магазинот „Форбс“ ги рангирал кандидатите според „четири димензии на моќ“: влијание врз други луѓе, контрола на богатства, разновидност на влијанијата и активнотокористење на моќта Хоакин „Ел Чапо“ Гусман, наркобарон што се крие од раката на законот во зафрлените планини на северот на Мексико, е рангиран како глобално помоќна личност од рускиот претседател Дмитриј Медведев, од францускиот Никола Саркози и од венецуелскиот Уго Чавез, на најновата листа на магазинот „Форбс“. На новиот список „најмоќни луѓе на светот“, Гусман е рангиран на 41 место, две места пред Медведев и дури 15 места повисоко од Саркози, но пак е четири места подолу на листата од најбараниот терорист Осама бин Ладен. На врвот на листата е американскиот претседател Барак Обама, пред кинескиот лидер Ху Ѓинтао и рускиот премиер Владимир Путин. Рангирани се вкупно 67 лица, по еден на секои сто милиони луѓе во светот. „Форбс“ објаснува дека тежината на функцијата, сама по себе, не влијаела многу при составувањето на списокот. Петмина уредници ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Американскиот претседател Барак Обама може на својата листа награди и признанија да додаде уште една, откако магазинот Форбс го смести на врвот на скалилото на најмоќните луѓе на светот. Обама, чија популарност во земјата и во странство, ја подобри сликата за САД, ја предводи листата на која, меѓу останатите, се наоѓаат државници, верски поглавари, богати претприемачи, уметници, но и криминалци. Форбс листата ја ограничил на 67 луѓе. “Целта на списокот е да се покаже нечија моќ, без глорификација, и колку е лесно тешко стекнатата моќ многу лесно да се изгуби“, велат од Форбс. Челници на држави и компании доминираат на првите 10 позиции од листата, што е составена според бројот на луѓето на кои моќните можат да влијаат, нивната способност да влијаат на подрачјето од животот надвор од нивната основна дејност, контролата на финансиските извори и начинот на кој управуваат со својата моќ. На второ место се најде кинескиот претседател Ху Џинтао, веднаш по него следи Владимир Путин, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Магазинот "Forbes" го стави нарко босот Ел Чапо Гузман на својата листа на "Најмоќни луѓе во светот". Гузман се наоѓа на... ... 41 место на листата и е подобро пласиран од светските моќници од типот на Дмитри Медведев, Никола Саркози и Хуго Чавес. "Forbes" проценува дека во последните осум години "Ел Чапо" во САД префрлил кокаин во вредност помеѓу 6 и 19 милијарди долари. Специјалноста на Ел Чапо е токму извозот на кокаин од Колумбија и шверц во САД. Во 1993 година тој беше уапсен во Мексико поради убиство и трговија со наркотици, но во 2001 година побегна од затвор. Мексиканските власти го критикуваа познатиот финансиски магазин поради одлуката - Гузман, како еден од најголемите нарко-босови во светот да биде на милијардери. Ел Чапо кој одамна е во илегала е предводник на една од најмоќните мексикански нарко банди - картелот "Синалоа" кој има цела војска платени убијци. Се смета за најбараниот бегалец во Мексико, а владата нуди награда од 2.3 милиони долари за информации кои ќе доведат до негово ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Суспендирана на неопределено време е фудбалерката Елизабет Ламберт од екипата „Њу Мексико“ која на средбата со „Брогхем Јанг“ шокираше со опасна игра и нанесување повреди на противничките фудбалерки. На снимките објавени на Јутјуб се гледа како таа на противниците им ги кубе косите, како и неколку груби интервенции по што беше извадена од екипата. За време на натпреварот Ламберт не беше казнета, но по објавувањето на снимките раководството на „Њу Мексико“ одлучи да ја суспендира на неопределено време. Тренерот на Ламберт рече дека таа е добар студент, но дека на натпреварите е мошне агресивна и дека овој пат го преминала прагот на толеранцијата. Ламберт и порано била прочуена по опасна игра, но позната во светот стана дури по објавувањето на оваа видео снимка.
  | | веќе видена

  БРИТНИ СПИРС По два пропаднати брака, Бритни Спирс се решила по третпат да си ја проба среќата. Своите родители ги замолила за благослов, зашто сака да се омажи за својот агент Џејсон Травик. Пејачката и нејзиниот агент во врска се неколку месеци, но ниту еден од нив не го коментирал јавно нивниот однос. „Бритни им кажа на татка си Џејми и на мајка си Лин дека сака да се омажи за Џејсон. Не беа шокирани, но и' рекоа дека го помешала блиското пријателство со романса“, изјавил пријател на двојката. Истиот извор вели дека Бритни е сигурна во својата љубов и со Џејсон се чувствува „сигурно и сакано“. Двојката неодамна патуваше во Мексико, а со нив одеа и децата на популарната пејачка. Поп-принцезата досега се мажеше двапати. Првиот брак со пријател од детството Џејсон Александер, траеше само 55 часа. Во вториот брак со Кевин Федерлајн доби две деца, а се разведе во 2007 година, по помалку од две години брак.
  | | веќе видена

  Свет , Занимливости , Бизнис Американскиот претседател Барак Обама може на својата листа награди и признанија да додаде уште една, откако магазинот го смести на врвот на скалилото на најмоќните луѓе на светот. Обама, чија популарност во земјата и во странство, ја подобри сликата за САД, ја предводи листата на која, меѓу останатите, се наоѓаат државници, верски поглавари, богати претприемачи, уметници, но и криминалци. Форбс листата ја ограничил на 67 луѓе. “Целта на списокот е да се покаже нечија моќ, без глорификација, и колку е лесно тешко стекнатата моќ многу лесно да се изгуби“, велат од Форбс. Челници на држави и компании доминираат на првите 10 позиции од листата, што е составена според бројот на луѓето на кои моќните можат да влијаат, нивната способност да влијаат на подрачјето од животот надвор од нивната основна дејност, контролата на финансиските извори и начинот на кој управуваат со својата моќ. На второ место се најде кинескиот претседател Ху Џинтао, веднаш по него следи Владимир Путин, ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Македонскиот уметник Сергеј Андреевски во изминативе три недели учествуваше на интернационалната уметничка работилница „Амала“, која третпат се одржува во Александрија, Египет. Покрај Андреевски, во работилницата учествуваат и уметници од САД, Индија, Мексико, Чешка, Алжир и од Хрватска Куратор и идеен творец на „Амала“ е египетскиот уметник Магди Муса. Мултимедијалната изложба со дела од работилницата ќе биде отворена вечерва во институтот „Гете“ во Александрија. Андреевски со помош на светлината создаде цртежи во воздух, „уловени“ од објективот на чешката фотографка Јана Хунтерова која, исто така, направи и фотосесија на портрети на Андреевски, ловејќи ја со фото-објективот светлината што исцртуваше форми на неговото лице. - Главна цел на е со помош на фотографија или видео да се следи или насочи светлината која треба да биде водилка на уметничкото креирање. Во Александрија дојдов за да земам дел од светлината и да ја претворам во боја со моќ на звук, силен како брановите што удираат на брегот пред ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Магазинот “Форбс“ го ставил мексиканскиот наркобос,  Јоаким “Ел Чапо“ Гузман, кој живее во илегала и се крие во планини во северниот дел на Мексико, на листата на “Најмоќни луѓе во светот“, објавува АП, пренесува Нетпрес. Гузман е на 41-то место и е подобро рангиран од претседателот на Русија, Дмитриј Медведев, потоа од претседателот на Франција, Николас Саркози и од претседателот на Венецуела, Хуго Чавез. “Форбс“, објавувајќи ја листата, навел дека Гузман се заниимава со трговија на наркотици. “Ова рангирање има намера да почне контроверзи, а не да биде последен збор“, напишно било во текстот. Мексиканските власти, минатиот март, го критикувале “Форбс“, за одлуката Гузман до го рангира во листата на милијардери. Тогаш магазинот објави дека богатството на мексиканскиот наркобос се проценува на околу една милијарда долари. Досега нема реакции од мексиканските власти за последната објава на “Форбс“. Гузман е лидер на една од најможните мексикански нарко банди, картелот Синалоа, и има на располагање “легија“ од ...
  сите 15 | | | веќе видена

   Младите луѓе почесто заболуваат од новиот грип од типот А (H1N1), но постарите се тие кои почесто умираат од оваа болест, покажуваат резултатите од најновото истражување, извршено од група експерти од мексиканскиот Институт за социјална безбедност. Истражувањето е спроведено врз база на анализа на медицинските картони на повеќе од 63 илјади Мексиканци, кои имале симптоми на новиот грип и посетиле некоја од здравствените установи во Мексико во периодот април-јули оваа година. Во 11 проценти од испитаните случаи станува збор за новиот грип, а 56 проценти од нив се лица на возраст од 10 до 39 години. Помал бил процентот на појава на грипот кај повозрасните лица. Процентот на смртност од новиот грип кај лицата над 70 години изнесува 10,3 отсто, додека смртноста кај лицата меѓу 20 и 29 години изнесува 0,9 отсто. Ризикот за заболување од новиот грип бил за 35 проценти помал кај лицата кои изминатите години се вакцинирале против сезонскиот грип. Американскиот Центар за контрола и превенција на болестите во ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Младите луѓе почесто заболуваат од новиот грип од типот А (H1N1), но постарите се тие кои почесто умираат од оваа болест, покажуваат резултатите од најновото истражување, извршено од група експерти од мексиканскиот Институт за социјална безбедност. Истражувањето е спроведено врз база на анализа на медицинските картони на повеќе од 63 илјади Мексиканци, кои имале симптоми на новиот грип и посетиле некоја од здравствените установи во Мексико во периодот април-јули оваа година. Во 11 проценти од испитаните случаи станува збор за новиот грип, а 56 проценти од нив се лица на возраст од 10 до 39 години. Помал бил процентот на појава на грипот кај повозрасните лица. Процентот на смртност од новиот грип кај лицата над 70 години изнесува 10,3 отсто, додека смртноста кај лицата меѓу 20 и 29 години изнесува 0,9 отсто. Ризикот за заболување од новиот грип бил за 35 проценти помал кај лицата кои изминатите години се вакцинирале против сезонскиот грип. Американскиот Центар за контрола и превенција на болестите во ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Младите луѓе почесто заболуваат од новиот грип од типот А (H1N1), но постарите се тие кои почесто умираат од оваа болест, покажуваат резултатите од најновото истражување, извршено од група експерти од мексиканскиот Институт за социјална безбедност. Истражувањето е спроведено врз база на анализа на медицинските картони на повеќе од 63 илјади Мексиканци, кои имале симптоми на новиот грип и посетиле некоја од здравствените установи во Мексико во периодот април-јули оваа година. Во 11 проценти од испитаните случаи станува збор за новиот грип, а 56 проценти од нив се лица на возраст од 10 до 39 години. Помал бил процентот на појава на грипот кај повозрасните лица. Процентот на смртност од новиот грип кај лицата над 70 години изнесува 10,3 отсто, додека смртноста кај лицата меѓу 20 и 29 години изнесува 0,9 отсто. Ризикот за заболување од новиот грип бил за 35 проценти помал кај лицата кои изминатите години се вакцинирале против сезонскиот грип. Американскиот Центар за контрола и превенција на болестите во ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Фудбалската репрезентација на Канада веќе два дена се подготвува во Скопје на теренот во Чаир, а денеска и на Градски, за втората пресметка со Македонија. Контролниот реванш-натпревар ќе се одигра в сабота (13 ч.) во Струмица, каде што гостинот ќе отпатува утре да се запознае со условите на стадионот „Младост“. Канаѓаните допатуваа со тим кој речиси комплетно настапува низ Европа, а за македонската селекција имаат само пофални зборови. - Гледав три натпревари на македонската репрезентација на видеозаписи. Станува збор за квалитетна селекција која требаше да ја искористи својата шанса да обезбеди барем бараж за учество на завршницата од СП. Имате подобар тим од Шкотска и од Норвешка кои завршија пред вас во квалификациската група - вели Стивен Харт селекторот на Канада. Првата средба во далечната 1998 година во Торонто ја доби Канада минимално со 1-0. Од таа средба во канадскиот состав сега е само капитенот Пол Статер, кој настапува за германската Борусија Менхенгладбах. Од македонскиот тим нема активни ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Пејачката и нејзиниот агент во врска се неколку месеци, но ниеден од нив јавно не коментираше за тоа. „Бритни им кажа на своите родители дека сака да се ожени со Џејсон. Воопшто не беа шокирани, но и кажаа дека го помешала блиското пријателство со раманса“, изјави близок пријател на двојката за списанието Life & Style. Итиот извор кажа дека Бритни е сигурно во својата љубов и покрај Џејсон се чуствува сигурна и сакана. Двојката неодамна патуваше заедно  за Мексико, а со нив беа и децата на Бртини. Поп-принцезата до сега се мажеше два пати. Првиот брак со пријател од детството; Џејсон Александер, а бракот траеше само 55 минути. Од вториот брак со Кевин Федерлајн има две деца, а се разведоа во 2007 по нецели две години брак.
  сите 3 | | | веќе видена

  Екстремно грубиот прекршок на фудбалерката Elizabet Labrert за брзо стана интернет сензација, со што фудбалерката заработи суспензија. Elizabet е суспендирана од Универзитетскиот фудбалски тим од Њу Мексико, откако на интернет се појави видео на кое што фудбалерката во "жарот на борбата" на противничките ги влечење за коса, им удира шлаканици, ги клоца во ребра и што уште не... Клубскиот тренер Kit Vela изјавил дека нејзините постапки во голема мера ги надминуваат границите на фер и спортската игра и дека Elizabet ќе биде суспендирана до крајот на сезоната. Labrert истакнала дека е свесна за грешките кои ги направила, но дека сето тоа го направила во жарот на борбата. "Се извинувам за моите постапки, кои не се во склад со долично спортско однесување, и ја преземам целосната одговорност за моите дела. Некои работи едноставно не бев во можност да ги ставам под контрола за време додека бев на теренот и се извинувам за тоа. Им се извинувам и на сите фудбалерки со кои сум била екстремно груба". Против Labrert  во ...
  | | веќе видена

  Македонскиот уметник Сергеј Андреевски во изминативе три недели учествуваше на интернационалната уметничка работилница „Амала“, која третпат се одржува во Александрија, Египет. Покрај Андреевски, во работилницата учествуваат и уметници од САД, Индија, Мексико, Чешка, Алжир и од Хрватска Куратор и идеен творец на „Амала“ е египетскиот уметник Магди Муса. Мултимедијалната изложба со дела од работилницата ќе биде отворена вечерва во институтот „Гете“ во Александрија. Андреевски со помош на светлината создаде цртежи во воздух, „уловени“ од објективот на чешката фотографка Јана Хунтерова која, исто така, направи и фотосесија на портрети на Андреевски, ловејќи ја со фото-објективот светлината што исцртуваше форми на неговото лице. - Главна цел на е со помош на фотографија или видео да се следи или насочи светлината која треба да биде водилка на уметничкото креирање. Во Александрија дојдов за да земам дел од светлината и да ја претворам во боја со моќ на звук, силен како брановите што удираат на брегот пред ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Од новите 14 болни, петмина се ученици. Поради А/Х1Н1 има сé повеќе празни столчиња во училишните клупи, а се одложуваат и екскурзиите на учениците. Училиштата сами носат мерки за заштита, иако тие не се препорака на комисијата за пандемски грип Пандемскиот грип и понатаму сее страв и продолжува да заразува меѓу населението. Институтот за јавно здравје откри 14 нови болни во земјава, со кои бројот на вкупно регистрирани порасна на 121 заболен од појавата на првиот болен во јуни досега. Поради А/Х1Н1 има сé повеќе празни столчиња во училишните клупи, а се одложуваат и екскурзиите на учениците. Училиштата сами носат мерки за заштита, иако тие не се препорака на комисијата за пандемски грип. Таа, пак, апелира оти нема потреба да се носат заштитни маски. - Од новите 14 болни, петмина се ученици од гимназијата „Никола Карев“, двајца се од средното угостителско училиште „Лазар Таневски“ и има по еден ученик од гимназијата „Јосип Броз-Тито“ и од основните училишта „Гоце Делчев“ и „Браќа Миладиновци“. ...
  сите 42 | | | веќе видена

  Сликарката Фрида Кало ги пречека Троцки и жена му во Мексико во јануари 1937. Денес Лав Троцки е скоро заборавен, иако беше вистински руски Че Гевара, револуционер кој сонуваше за глобална револуција САНКТ ПЕТЕРБУРГ - Во Санкт Петерсбург е отворена изложба за Лав Троцки, еден од создателите на Руската револуција од 1917 година, токму пред одбележувањето на 92-годишнината од овој историски настан. Троцки беше основач на Црвената армија, заедно со Владимир Илич Ленин, еден од главните двигатели на револуцијата на болшевиците, кои го симнаа од тронот царот Никола Втори. Откако се скара со советскиот лидер Јосиф Сталин во 20-тите, Троцки беше прогонет од СССР и се пресели во Мексико каде во 1940 година беше убиен по наредба на Сталин. Едно од изложените дела на изложбата "Лав на Револуцијата" е првичниот текст за написот во кој се соопштува убиството на Троцки, објавен во официјалниот советски весник "Правда", со рачно напишани белешки од Сталин. Меѓу другите предмети се документи кои со години се чуваа во ...
  | | веќе видена

  Фотографијата на Андреевски е од чешката фотографка Јана Хунтерова Македонскиот уметник Сергеј Андреевски изминативе три недели учествуваше на интернационалната уметничка работилница "Амала 2009", која третпат се одржува во Александрија, Египет, и вечерва ќе биде заокружена со изложба во тамошниот Гете институт. Како што вели Андреевски, во работилницата учествувале и уметници од САД, Индија, Мексико, Чешка, Алжир и од Хрватска. Главна цел на работилницата било, со помош на фотографија или видео, да се следи или насочи светлината која треба да биде водилка на уметничкото креирање. Андреевски, со помош на светлината, нацртал цртежи, кои ги фотографирала чешката фотографка Јана Хунтерова. "Во Александрија дојдов за да земам дел од светлината и да ја претворам во боја со моќ на звук, силен како брановите кои удираат на брегот пред легендарната библиотека", изјавил Андреевски за медиумите во Египет.
  сите 4 | | | веќе видена