Меѓународниот

  во

  Со Франција не добивме пријател во ЕУ, но официјално, билатералните односи се добри и не смеат да се нарушат

  Тамара Грнчароска

  Дневниот ред на Франција во идните шест месеци од нејзиното претседавање со Европската унија не ја вбројува Македонија во своите приоритети. За разлика од словенечкото претседавање, француското ја спушти „топката“ за регионот, оставајќи меѓупростор за нашата земја да се преиспита дали воопшто и каква поддршка ни е потребна од друга земја за да стигнеме до целта наречена членство. Словенечкото претседавање покажа дека и најголемата поддршка однадвор тешко се реализира доколку не се поддржи однатре, но уште потешко се реализира кога и однадвор поддршката секнува.

  Таков е случајот со Франција чијашто европска политика не е насочена кон Балканот, а со тоа и кон нашата земја. Ако на тоа се надоврзе и историската наклонетост на француската политика спрема Грција и Србија, особено ако се третираат ставовите на францускиот претседател Никола Саркози и на самитот ...
  | | веќе видена | слични

  Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд побара од судиите во Хаг да издадат налог за апсење на суданскиот претседател Омар ал-Башир, поврзан со наводните злосторства во Дарфур.

  Обвинителот Луис Морено Окампо рече дека суданскиот претседател сноси кривична одговорност за она што се случува во оваа западна област во текот на пет години и дека доказите се однесуваат на десет точки на обвинението како геноцид, воени злодела и злосторства против човечноста.

  Од суданското министерство за надворешни работи пак велат дека ова е политички мотивирано.

  Ова е прв пат обвинителот да бара покренување случај против тековен претседател на држава.

  Се очекува судиите да го објават своето решение за некоја недела.

  Реакции

  Соединетите држави реагираа на наводите од обвинителството повикувајќи ги сите страни да останат мирни.

  Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун пак рече дека очекува суданските власти да ја одржат безбедноста на персоналот на ...
  | | веќе видена | слични

  Информациите, со кои располага американската администрација, потврдуваат дека двајцата најбарани за воени злосторства Радован Караџиќ и Ратко Младиќ се на територијата на Србија.

  Нивното апсење и испраќање во Хаг зависи од подготвеноста на српските власти да соработуваат со Меѓународниот суд за воени злосторства за бивша Југославија.

  Ова го вели американскиот специјален пратеник за прашања за воените злосторства Клинт Вилјамсон, цитиран од Блиц.

  „Сите информации, кои неодамна ги добивме, покажуваат дека Ратко Младиќ е на српска територија. Има индикации дека Радован Караџиќ е во Србија , рече Вилијамсон. крај фокус ил
  | | веќе видена | слични

  Околу 600 килограми кокаин беа запленети денеска на меѓународниот аеродром во Фритаун, Сиера Леоне, соопштија извори во полицијата.

  Ова е едно од најголемите количества на дрога запленети во Западна Африка од почетокот на годината. Во полициската акција се уапсени шестмина јужноамерикански и еден американски државјанин.

  Малечок авион, кој носел фалсификувани ознаки на Црвениот крст, слетал вчера утрото без дозвола. Двајца членови на екипажот го напуштиле северниот дел на аеродромот со џип.

  Според полициски извори, авионот дошол од Венецуела. Кога полицијата го претресла леталото, открила 600 килограми кокаин, автоматски пушки и муниција.

  Полицијата притворила тројца Колумбијци, двајца Мексиканци, еден државјанин на Венецуела и еден Американец.

  Во акцијата се уапсени и повеќе граѓани на Сиера Леоне, вклучувајќи и претставници на аеродромот и полицијата.
  | | веќе видена | слични

  Дело на Томе Мишев на арт биенале во Пекинг

  Македонскиот ликовен уметник Томе Мишев учествува на третото арт биенале „Кина 2008 , отворено во почетокот на овој месец во Пекинг.

  Авторовото дело „Лето 2007“, работено во масло на платно, е селектирано на меѓународниот конкурс на тема „Бојата и олимпизмот“ и заедно со делата на автори од над 70 земји во светот ќе биде изложено до 30 август во градот- домаќин на Летните олимписки игри.

  Делото на Томе Мишев беше презентирано пред домашната ликовна јавност минатата година на изложба во мултимедијалниот центар „Мала станица“. (К.Б.)
  | | веќе видена | слични

  Тринаесет години по геноцидот во Сребреница, меѓународната правда не е ни малку поблиску до главниот режисер Ратко Младиќ

  БЕЛГРАД - Минатата недела беше одбележана 13-годишнината од геноцидот во Сребреница. Во Поточари дојдоа десетина илјади Бошњаци, нови 300 идентификувани жртви се погребани (досега вкупно околу 3.000), обновено е сеќавањето на 8.100 убиени за само неколку дена, на најголемото злосторство во Европа по Втората светска војна. Испратени се многу пораки на сите страни на светот, дадени се многу одговори, само една енигма чека расплет: зошто, и по 13 години, главниот режисер на сребреничкиот масакр, командантот на вооружените сили на Република Српска, генерал Ратко Младиќ, е далеку од полагање сметка за направеното злосторство.

  Прашањето е испратено на разни адреси, од Бања Лука, преку Хаг и Брисел, до Вашингтон и Москва, а, токму, единствен вистински одговор се бара од една - белградската. Србија уште пред една и пол година е осудена од Меѓународниот суд на правдата во Хаг ...
  | | веќе видена | слични

  Англискиот состав „Бренд њу хевис“ на 15 август ќе настапи на „Меѓународниот џез-фестивалр“ во Ниш. Тие доаѓаат во Србија со засилена дувачка секција, промовирајќи го својот последен албум „Гет усед то ит“, со кој во поставата на групата се врати старата пејачка Н деа Девенпорт, чиј глас ги обои хитовите „Дреам цоме труе“ и „Невер стоп“ на почетокот на 90-тите години на минатиот век. - „Бренд њу хевис“ се група која љубовта спрема фанкот и џезот ја преведоа со софистициран звук кој го одржуваше пламенот на класичниот соул во ерата на доминацијата на хипхопот во музиката. Повремено додавајќи дувачка линија, изградија култен статус на лондонската клупска сцена - изјавуваат организаторите од „Нишвил“, под чија капа се случува манифестацијата „Меѓународен џез-фестивал“. Групата во 1985 година ја основаа тапанарот и клавијатурист Јан Кинкејд, гитаристот Сајмон Бартоломиј и басистот Ендру Леви. Во составот на групата беа и пејачките Џеј Ела Рут и Сида Гарет.
  | | веќе видена | слични

  Русија и Кина синоќа вложија вето на Нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност (СБ) на ООН која предвидува санкции на Зимбабве, јавуваат агенциите.

  Резолуцијата на ова највлијателно тело на ООН, требаше да ја казни владата на претседателот Роберт Мугабе поради насилно одржување на претседателските избори на 27.јуни.

  Изборите ги бојкотираше опозициониот кандидат Морган Цвангираи, од Движењето за демократски промени.

  Девет од вкупно 15 членки на СБ гласаа “за“ нацрт-резолуцијата, пет беа “против“ и една држава “воздржана“.

  Резолуцијата требаше да воведе ембарго на оружје и на финансиски и патни рестрикции за Мугабе и уште 13 официјални претставници.

  Претставниците на резолуцијата, меѓу кои и Јужна Африка, Либија и Виетнам, тврдеа дека ситуацијата во Зимбабве не претставува закана по меѓународниот мир и безбедност.
  | | веќе видена | слични

  „Од Америка со љубов“ е насловот на концертот со кој светската ѕвезда на музичката уметност првпат ќе настапи на Охридско лето, со програма на која се дела од Бернштајн, Гершвин, Вилјамс, Њутн, Кер и традиционални песни

  Задоволна од изведбата на македонските музички уметници од Македонската филхармонија и оркестарот на МОБ, прибирливата и строга американска ѕвезда, оперската дива Џеси Норман, наместо две проби, вчера во Антички театар одржа само една. Гостинката на Охридско лето видно задоволна како поминала пробата завчера, ја откажала закажаната за вчера околу пладне.

  - Се е подготвено за почеток на едно ново издание на фестивалот Охридско лето, кое според величината на учесниците во програмата ќе биде за паметење, вели Гордана Јосифова-Неделковска, селекторка на музичката програма на фестивалот. Со голем концерт на светската оперска дива Норман во Античкиот театар вечерва во 21 часот ќе почне уште едно ново, 48-мо издание на меѓународниот фестивал Охридско лето. „Од Америка со љубов“ е ...
  | | веќе видена | слични

  Еврокомесарот за проширување на Европската унија, Оли Рен, на донаторската конференција за Косово во Брисел изјави дека ЕУ во периодот од 2009 година до 2011 година на Косово ќе му додели 500 милиони евра. Покрај ЕУ, помош за Косово од 250 милиони евра ветија и САД. На конференцијата учествуваат претставници на земјите од Европската унија, на САД и други држави, на големи меѓународни финансиски институции, а меѓу учесниците е и косовскиот премиер Хашим Тачи. - Целта на конференцијата е да бидат собрани околу една милијарда евра за истиот период, кои ќе се искористат за подобрување на условите за живот на граѓаните, независно на нивната етничка припадност, за развој на институциите, за зајакнување на демократијата и почитување на законот - изјави Рен. - Очекуваме конкретни резултати од искористувањето на големите средства кои веруваме ќе бидат собрани. Дали тие ќе бидат управувани добро, најмногу ќе зависи од граѓаните на Косово. Овој проблем го разгледавме со премиерот Хашим Тачи. Во секој случај треба да ...
  | | веќе видена | слични

  Ако Бошкоски се враќа во ВМРО-ДПМНЕ, ќе наиде и на некогашните герилци од ОНА поради кои му се судеше во Хаг

  Соња Крамарска

  Владиниот авион „лирџет“ со седум седишта вчера слета на скопскиот аеродром со еден патник повеќе отколку што имаше при неговото поаѓање завчера за Хаг, Холандија. На списокот на патници се најде и Љубе Бошкоски, поранешниот министер за внатрешни работи за кого Меѓународниот суд во Хаг завчера донесе ослободителна пресуда.

  Премиерот Груевски не се придружи кон македонската владина делегација во Хаг, туку остана во Скопје да го организира свечениот пречек на Бошкоски. Поранешниот министер за внатрешни работи на кого судот во Хаг му судеше за операциите на полицијата во воениот конфликт во 2001 година беше пречекан со голема помпа и „општонародна веселба“.

  Но, каков ќе биде политичкиот пречек на некогашната вмровска политичка ѕвезда? Дали Бошкоски по епизодата во Хаг, која несомнено ќе го издигне во очите на просечниот македонски граѓанин, повторно ...
  | | веќе видена | слични

  Црквени камбани, пречек на скопскиот аеродром, средби со премиерот, емоции....

  Сето ова во чест на Љубе Бошковски, поранешен министер за внатрешни работи на Македонија, кого Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија во Хаг го ослободи од обвиненијата дека сторил злодела против етнички Албанци, во судирите во 2001 година.

  И ова не е се. Поранешниот министер и влијателен член на сегашната владеачка партија ВМРО-ДПМНЕ, го пречекаа илјадници граѓани, а прв со него се поздрави премиерот Никола Груевски.

  По симнувањето од авионот на скопскиот аердодром, тој се наведна и го бакна тлото.

  Освен премиерот, на аеродромот го пречекаа повеќемина негови сопартијци од ВМРО - ДПМНЕ, а Бошкоски со солзи во очите рече дека неговите мисли се со Тарчуловски.

  Судот во Хаг вчера на Јохан Тарчуловски му изрече казна од 12 години затвор, за воени злодела во операцијата во скопското село Љуботен во 2001 година кога загинаа седуммина цивили, етнички Албанци, а ...
  | | веќе видена | слични

  Русија против приемот на Хрватска и на Албанија во НАТО

  Москва - Русија остро протестираше поради приемот на Хрватска и на Албанија во НАТО, оценувајќи дека членството на овие две земји би можело значително да и нанесе штета на безбедноста на Европа.

  Хрватското Министерство за надворешни работи по тој повод соопшти дека за Хрватска се многу важни добрите односи со Русија и дека Загреб сака таквите односи да ги зачува и во иднина. Тоа е еден од приоритетите на хрватската надворешна политика, но влезот на Хрватска во НАТО никако не може да претставува закана за мирот и безбедноста, се додава во соопштението.

  Хрватска и Албанија пред два дена во Брисел потпишаа протокол за приклучување кон НАТО, со што ја отворија вратата за формално членство, кое треба да се случи на самитот на Алијансата следната година.

  Портпаролот на руското МНР Андреј Нестеренко изјави дека приклучувањето на нови членки во НАТО претставува повреда на најважниот принцип на безбедност“. Официјална ...
  | | веќе видена | слични

  Косово побара прием во Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската банка (СБ), соопшти денеска косовскиот премиер Хашим Тачи.

  Според Тачи, барањето е поднесено синоќа и се очекува наскоро да добие позитивен одговор, јавуваат агенциите.

  “Суверени држави се единствените што може да станат членки на СБ, така што приемот во оваа меѓународна организација ќе ја зајакне меѓународната позиција на Косово“, наведува агенцијата Ројтерс.
  | | веќе видена | слични

  Претседателството на Демократската партија на Албанците денеска ќе расправа дали да продолжи со бојкотот на Собранието и да дејствува вонинституционално или, пак, да се врати во пратеничките клупи за да биде конструктивна опозиција, како што и најави. Одлуката што ќе ја донесе претседателството ќе се стави на гласање пред Централното собрание кое ќе се состане веднаш по состанокот на претседателството, информира партискиот портпарол Адријатик Имери. Партиски извори велат дека мислењата во партијата се поделени за двете опции, но и дека постои општа согласност пратеничката група да се појави на седницата кога ќе се гласа новиот владин кабинет. Македонските експерти очекуваат дека ДПА ќе се врати во Собранието и дека ќе го одржи ветувањето да биде конструктивна опозиција, иако, според нив, лидерот Мендух Тачи е во голема мера непредвидлив во своите постапки. Аналитичарите оценуваат дека шансите Тачи да дејствува вонинституционално или, пак, да се радикализира се многу мали. Премиерот Никола Груевски во ...
  | | веќе видена | слични

  Русија остро протестираше поради приемот на Хрватска и Албанија во НАТО, оценувајќи дека членството на овие две земји би можело значително да и нанесе штета на безбедноста на Европа.

  Хрватското Министерство за надворешни работи, по тој повод соопшти дека за Хрватска се многу важни добрите односи со Русија и дека Загреб сака таквите односи да ги зачува и за во иднина. Тоа е еден од приоритетите на хрватската надворешна политика, но влезот на Хрватска во НАТО никако не може да претставува закана за мирот и безбедноста, се додава во соопштението.

  Хрватска и Албанија пред два дена во Брисел потпишаа Протокол за приклучување кон НАТО, со што ја отворија вратата за формално членство, кое треба да се случи на самитот на Алијансата следната година.

  Портпаролот на руското МНР, Андреј Нестеренко, изјави дека приклучувањето на нови членки во НАТО претставува повреда на најважниот принцип на безбедност, а тоа е дека „безбедноста на едни, не смее да биде на товар на други“. ...
  | | веќе видена | слични

  Посебен адвокат ќе ја води правната битка за да им се вратат на Македонците одземените имоти во Грција. Правните постапки ќе се водат пред грчките судови и надлежните катастарски управи со цел на сите Македонци што некогаш поседувале имот да им се признае правото на сопственост. Кај адвокатот веќе има триесетина досиеја на наши сонародници во кои се доставени тапии и други документи со кои може да се докаже дека имоти биле сопственост на нивни семејства, но подоцна им биле одземени со одлуки на грчките власти.„Дневник“ вчера успеа да стапи во контакт со адвокатката што ќе ги застапува граѓаните. Таа, инсистирајќи на анонимност поради можни последици во Грција, објасни како во иднина ќе се води правната битка. Има многу граѓани на кои им бил одземен имотот. Грчките државни власти во различни периоди преку посебни одлуки им го одземале имотот на овие луѓе и го ставале во државна сопственост. Ние сакаме да докажеме дека правото на сопственоста врз тие имоти не може да застари или да им се одземе. Тоа прво ќе го ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарските младинци против сениорите на Бугарија

  Сениорската репрезентација на Бугарија ќе и биде противник на младата кошаркарска селекција (играчи до 20 години) на Македонија на меѓународниот турнир, кој од 16 до 18 јули ќе се одржи во бугарскиот град Самоков. На турнирот требаше да учествува младинската селекција на Грција, но таа откажа. Во првото коло в среда избраниците на Емил Рајковиќ ќе играат против врсниците од Романија, следниот ден ќе се сретнат со младинската репрезентација на Бугарија, а на крај против сениорите на нашиот источен сосед. Во Самоков, македонската репрезентација до 20 години ќе игра и против бугарскиот национален тим составен од кошаркари до 18 години. И тој меч ќе се игра на 18 јули. Македонија се подготвува за настап на ЕП од Б-дивизија што ќе се одржи од 1 до 10 август во романскиот град Таргу Муреш.
  | | веќе видена | слични

  Претседателството на Демократската партија на Албанците денеска ќе расправа дали да продолжи со бојкотот на Собранието и да дејствува вонинституционално или, пак, да се врати во пратеничките клупи за да биде конструктивна опозиција, како што и најави. Одлуката што ќе ја донесе претседателството ќе се стави на гласање пред Централното собрание кое ќе се состане веднаш по состанокот на претседателството, информира партискиот портпарол Адријатик Имери. Партиски извори велат дека мислењата во партијата се поделени за двете опции, но и дека постои општа согласност пратеничката група да се појави на седницата кога ќе се гласа новиот владин кабинет. Македонските експерти очекуваат дека ДПА ќе се врати во Собранието и дека ќе го одржи ветувањето да биде конструктивна опозиција, иако, според нив, лидерот Мендух Тачи е во голема мера непредвидлив во своите постапки. Аналитичарите оценуваат дека шансите Тачи да дејствува вонинституционално или, пак, да се радикализира се многу мали. Премиерот Никола Груевски во ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија е „ад хок“ суд, основан со Резолуцијата 827 на Советот за безбедност на ОН усвоена на 23 мај 1993 година.

  Подигнува обвиненија и суди за геноцид, злосторства против човештвото, кршење на женевските конвенции од 1949 година и повреди на законите и обичаите на војување. Може да им суди исклучиво на поединци, но и на влади или организации. Најголемата казна е доживотен затвор.

  Пред судските совети на Хашкиот трибунал продефилираа претседатели на држави, премиери, министри, генерали, војници. Најголемиот и најважниот процес беше судењето на поранешниот претседател на СР Југославија и Србија, Слободан Милошевиќ.

  Судењето не заврши поради смртта на Милошевиќ, кој почина од срцев удар во ќелијата во Шевенинген. На обвинителната клупа се најдоа и некои од неговите најблиски соработници, како на пример претседателот на Србија Милан Милутиновиќ.

  За голем неуспех на Трибуналот се смета тоа што не успеа пред лицето на ...
  | | веќе видена | слични