Ме

  во

  Николина Пишек прозборе за тоа што мисли за прашината која ја дигнаа нејзините голи фотографии, дали мисли да се подложи на некој зафат за естетска хирургија, од што најмногу се плаши, кој е пољубоморен таа или дечкото нејзин.

  Пред неколку недели, во јавноста протекоа разголените фотографи на Николина Пишек која ги снимила летово, кои биле наменети за дечкото Кристијан Цуравиќ. Како што таа изјавуваше за медимите, Николина па и Кики тие фотографии не ги доживеале трагично. (А и како ќе ги доживеат кога фотографиите се појавуваат во момент кога Николина го води балканското шоу Операција Триумф кое е совршен момент за промоција и за неа да слушнат и оние кои досега не слушнале надвор од границите на Хрватска).

  „Кристијан беше со мене и реагираше нормално. Рече дека не е ништо премногу компромитирачко и дека ќе се заборави за два дена. Сите блиски до мене реагираа слично“.

  На прашањето дали Кристијан е љубоморен, таа потврди дека е пољубоморен од неа. „Повеќе од мене, но се е во ...
  | | веќе видена | слични

  Сергеј Судев (31) од Молдавија својот богат вујко го видел само два пати во животот кога бил во Берлин. Сепак, овој му оставил 950 милиони евра и целата своја сопственост.

  “Вујкото го најдов на интернет уште во 1998 година. Му испратив меил, а тој ми одговори и ме повика да дојдам во Берлин. Ми приреди срдечен пречек, а подоцно ми испраќаше и пари, иако јас не го барав тоа“, рекол Сергеј кој што студира и заработува околу 150 евра месечно како новинар на локална радиостаница.

  Неговиот вујко умрел во 2007 година од срцев удар во 56-тата година од животот. Една година подоцна, неговите адвокати го посетиле Сергеј и му соопштиле, дека покрај парите, наследил и поголем дел од една германска банка и дека станал сопственик на целокупниот имот од својот вујко.

  Младиот милијардер станал тема на разговор во сите земји бидејќи неговото богатство е поголемо од годишниот буџет на Молдавија. Тој вели дека парите му донеле само проблеми. Многу го повикуваат и го молат за финансиска помош, а ...
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот шампион Интер не успеа на домашен терен да ја совлада Џенова. Грешката ја искористија Удинезе и Наполи, кои со победите над Рома и над Лацио стигнаа до 17 бодови и се на делба на првото место со Интер. Важен триумф извојува и Милан над Аталанта во Бергамо. Кризата на Рома продолжува и по осмото коло. „Волчицата“ е поразена на „Фриули“ во Удине со 1-3. Слабите резултати го зголемија притисокот врз тренерот Лучијано Спалети, кој утре против Сампдорија, најверојатно, ќе ја има последната шанса за опстанок на клупата. - Не знам што ни случува. Имаме подобар тим од минатата сезона, а резултатите се послаби. Наместо да се бориме за врвот, ние сме во позиција да се бориме за опстанок во Серија А - изјави Спалети. Интер не успеа да го пронајде патот до мрежата на Џенова иако имаше играч повеќе во последните 30 минути, по исклучувањето на Доменико Крицито. Ремито без голови го разочара тренерот на домашниот тим, Жозе Мурињо. - Видов тим на Интер со многу желба, но без тактичка дисциплина. Сакам фудбалерите ...
  | | веќе видена | слични

  Цветан Грозданов претседател на Советот за култура

  Во студијата за Јордан Хаџи Константинов-Џинот еден друг џин во македонската литаратура и наука, Блаже Конески, пишува: „Македонија го доби во него својот најистакнат учител што и јавно ќе се искаже за такви важни работи, како што е националната ориентација на Македонците и прашањето за обликот на писмениот јазик што тие треба да го употребуваат... Во Македонија имаше тогаш учители, како Димитар Миладинов, што можеа да се мерат со него по своето образование, но тие предаваа во грчки училишта и не беа уште вклучени во словенската просвета“. За Џинот, Конески вели дека бил извонредно самосвесен во организирањето на својата просветителска дејност. Често на мета на врлите душмани произлезени од сонародниците и од туѓинците, Џинот велел дека за учител е „не од човеци наименован, но од Бога“. Човеците, па дури и оние што сакал да ги просветли, да им ги отвори очите, да прогледаат, само зло му нанесувале. А Бог му давал снага на тоа зло, како што напишал ...
  | | веќе видена | слични

  Во студијата за Јордан Хаџи Константинов-Џинот еден друг џин во македонската литаратура и наука, Блаже Конески, пишува: „Македонија го доби во него својот најистакнат учител што и јавно ќе се искаже за такви важни работи, како што е националната ориентација на Македонците и прашањето за обликот на писмениот јазик што тие треба да го употребуваат... Во Македонија имаше тогаш учители, како Димитар Миладинов, што можеа да се мерат со него по своето образование, но тие предаваа во грчки училишта и не беа уште вклучени во словенската просвета“. За Џинот, Конески вели дека бил извонредно самосвесен во организирањето на својата просветителска дејност. Често на мета на врлите душмани произлезени од сонародниците и од туѓинците, Џинот велел дека за учител е „не од човеци наименован, но од Бога“. Човеците, па дури и оние што сакал да ги просветли, да им ги отвори очите, да прогледаат, само зло му нанесувале. А Бог му давал снага на тоа зло, како што напишал и самиот, „ште се трудим чрезмерно добро да им творим“. За ...
  | | веќе видена | слични

  На една недела пред претседателските избори во САД, се поизразени стануваат проблемите во штабот на републиканскиот кандидат Џон Мекејн. Сенаторот од Аризона се повеќе и на се погруб начин се обидува да се дистанцира од својот сопартиец и актуелен претседател Џорџ Буш, додека во самиот штаб недоразбирањата меѓу кандидатката за потпретседател, Сара Пејлин, и главните помошници на Мекејн, кои тлеат веќе подолго време, ја достигнаа својата кулминација. Помошниците на Мекејн јавно, на телевизиската мрежа „Си-Ен-Ен“, ја изразија својата загриженост од тоа што, според нивни зборови, Пејлин „подивела“ и се однесувала како „филмска дива“. Соработниците на Пејлин, пак, возвраќаат дека нема да дозволат таа да ја понесе сета вина за евентуалниот неуспех на Мекејн и тврдат дека гувернерката на Алјаска, едноставно, сака да ги „отрезни“ републиканците и да укаже на тоа што е штетно и лошо за кампањата. Истовремено, сенаторот Мекејн се помалку избира зборови при своите обиди да се дистанцира од непопуларниот актуелен ...
  | | веќе видена | слични

  НАДЛЕЖНИТЕ СЕ РАЗБУДИЈА ПО ТЕКСТОТ ВО „ДНЕВНИК“

  Децата во Клинички ќе добијат наставници

  За социјалниот живот на децата што не се во состојба со месеци да излегуваат од болничката соба не се грижи никој друг освен нивните родители

  Подучувајќи ги, наставникот ќе им го доближи животот надвор од болницата

  Дури откако „Дневник“ пишуваше за големиот пропуст на одговорните, кои заборавија дека и на децата што долго престојуваат во здравствените институции треба да им се обезбеди настава, институции се разбудија. Општина Центар, на чија територија е скопскиот Клинички центар, во кој се сместени најголемиот број деца, како и Министерството за образование, ветија дека во најкус можен рок ќе ангажираат наставен кадар за потребите на овие деца. Одговорните во општина Центар велат дека итно ќе побараат одобрение од Министерството за образование и ќе вработат наставнички кадар на Детската клиника во Скопје. Тие додаваат дека бројот на наставниците ќе зависи од бројот на ...
  | | веќе видена | слични

  АВТОМОБИЛИЗАМ - ПО ИНЦИДЕНТОТ КАЈ САЛАТА „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

  Ем удрен, ем казнет?

  Гледачот на трката на кружни патеки што беше удрен од возило можеби ќе биде прекршочно гонет

  Близок контакт помеѓу публиката и тркачките автомобили

  Граѓанинот што во неделата беше удрен од спортско возило за време на автотрката на кружни патеки во Скопје веројатно ќе добие прекршочна пријава, а организаторот на трката нема да сноси никаква одговорност, потврди МВР, по инцидентот на новата патека околу салата „Борис Трајковски“.Лицето Б.Ј. (25) наводно било зафатено од возило ауди, управувано од натпреварувач од Србија, на асфалтна површина надвор од безбедносната зона, па според тоа единствено гледачот на трката е виновен во овој случај. Поради опасноста од можни повреди, интервенираше амбулантното возило, но гледачот не се пожалил на болки.Според организаторот - автоклубот Примо, гледачот не ја почитувал лентата што означува до каде и е дозволено на публиката да го следи натпреварот. - ...
  | | веќе видена | слични

  Нема цитостатик за болните од рак

  Уште денеска ќе има интервентен увоз од Грција, велат на Клиниката

  Болните од рак што се лекуваат на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија се принудени сами да го купуваат неопходниот цитостатик „циклофосфамид“, кој од пред неколку дена го нема во дневната болница. Директорката Симонида Црвенкова прво негираше, па потоа потврди дека има проблем, но најави дека ќе биде решен со интервентен увоз од Грција. Овој лек се користи во терапија кај сите видови карцином, а месечно се трошат и по илјада ампули. - Мислев дека недостигот од цитостатици веќе е минато, но во минатата недела ме вратија од дневната болница. Едвај најдов да го купам приватно. Дали да мислам на болеста или да трчам по веледрогерии, стрепејќи дали до идната терапија ќе го набават - се прашува пациентка од Скопје. Препаратот чини приватно 1.500 денари, а референтната цена по која Фондот ги враќа парите на пациентите е изнесува 1.000 денари за ампула. Црвенкова потпишала и ...
  | | веќе видена | слични

  СТРУЧНИОТ ШТАБ НА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА ДО 21 ГОДИНА СЕ РОНИ

  Костов не моли никого

  Оставката тој ја најавил кај челниците на ФФМ уште по последниот квалификациски дуел со Норвешка

  Незадоволен од третманот на ФФМ: Влатко Костов

  „Никого не молам“, порачува Влатко Костов по својата одлука да замине од местото тренер во фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година. Стручниот штаб на селекторот до 21 година, Мирсад Јонуз се рони откако „фудбалската влада“ го одби барањето за зголемување на паушалите. - Имам работа и максимално ќе се сконцентрирам на обврските во клубот. Но, не ми е сеедно како се третираат тренерите од Македонија - вели Костов потенцирајќи дека не сака од ова негово заминување да прави медиумски приказни. Одлуката да замине е испровоцирана со неприфаќањето на предлогот Костов да потпише договор со федерацијата според кој ќе има обврска, покрај ангажманот во тимот до 21 година, да регрутира таленти од помладата возрасна категорија до 19 години. За овој ...
  | | веќе видена | слични

  Најмалку осум луѓе се убиени во нападот на американската армија врз една фарма во близина на сирискиот град Абулкамала. Американските хеликоптери од Ирак навлегле осум километри на сириска територија, а нивна цел бил објект во изградба.

  „Имаше 4 хеликоптери. Два слетаа, а другите два останаа во воздух. Почнаа да пукаат. Излегов по син ми, а тој отиде да го најде татко му. Го стигнав. Тие ме ранија“, изјави ранет сириец.

  „Ги видовме хеликоптерите и излеговме надвор. Видовме 4 хеликоптери. Првото што го видовме е жена како лежи наземи пред шаторот. Ја внесов во таксито и ја однесов во болница. А оние луѓе онаму, сите лежеа наземи“, рече жител на Сирија.

  Сирија покрај остриот протест, поради како што ја нарече опасната агресија, најави дека адекватно ќе реагира на американскиот напад.

  Земјите од арапската лига, денес го осудија нарушувањето на сирискиот суверенитет.

  Официјално, американската армија, како и пред еден месец по акцијата во Пакистан, соопшти дека ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Малку повеќе од седум дена пред претседателските избори во САД републиканскиот кандидат се повеќе се дистанцира од политиката на актуелниот претседател Џорџ Буш. Џон Меккејн се надева дека таквиот чекор во финишот од кампањата ќе му обезбеди неопходна победа во државата Охајо. Од друга страна, кандидатот на демократите Барак Обама инстистира на ставот дека меѓу Буш и Меккејн нема значителни разлики и дека со самото тоа победата на Меккејн на изборите во САД нема да ги донесе очекуваните промени. Државата Охајо беше од исклучително значење за победата на Џорџ Буш на претходните две гласања. Републиканскиот кандидат Џон Меккејн е одлучен во намерата да обезбеди поддршка во таа држава и покрај истражувањата на јавното мислење кои покажуваат блага предност на неговиот противканидат. - Мораме да победиме во Охајо на 4 ноември. За тоа ни е потребна вашата помош. Свесен сум дека ниту еден кандидат не победил на претседателските избори, а да не победи во Охајо и токму затоа не сакам да ризикуквам. Факт е дека јас не ...
  | | веќе видена | слични

  Гласањето на дијаспортата е насилно крадење на гласови, обвинија денеска пратениците на ЛДП по расправата за измените во Изборниот Законик. Според нив, министерството за правда нема точни податоци колку иселеници ќе треба да гласаат, но и дека нема услови во македонските дипломатско-конзуларни претставништва (ДКП) за спроведување на избори. Јован Манасиевски, претседателот на ЛДП обивни и дека со претходните промени во законот за надворешни работи и со партизацијата на дипломатијата, ДКП работата по инструкции на власата и дека ќе се претворат машина за злоупотреба на гласовите на иселениците. “Таму каде што плаќаат данок, таму и треба да гласаат. Ова е вовед во најбезобразен фалсификат. Ме изненадува што и опозициските СДСМ и ДПА се согласуваат да бидат крадени на овој насилен начин“, рече Манасиевски од собраниската говорница.

  ЛДП инсистираше и на укинување на тројцата пратеници од дијаспоратакои претходно претседателите на најголемите партии ги договорија на лидерските средби. Според ...
  | | веќе видена | слични

  Вашингтон, 27 октомври (МИА) - Малку повеќе од седум дена пред претседателските избори во САД републиканскиот кандидат се повеќе се дистанцира од политиката на актуелниот претседател Џорџ Буш. Џон Меккејн се надева дека таквиот чекор во финишот од кампањата ќе му обезбеди неопходна победа во државата Охајо.

  Од друга страна, кандидатот на демократите Барак Обама инстистира на ставот дека меѓу Буш и Меккејн нема значителни разлики и дека со самото тоа победата на Меккејн на изборите во САД нема да ги донесе очекуваните промени.

  Државата Охајо беше од исклучително значење за победата на Џорџ Буш на претходните две гласања.

  Републиканскиот кандидат Џон Меккејн е одлучен во намерата да обезбеди поддршка во таа држава и покрај истражувањата на јавното мислење кои покажуваат блага предност на неговиот противканидат.

  - Мораме да победиме во Охајо на 4 ноември. За тоа ни е потребна вашата помош. Свесен сум дека ниту еден кандидат не победил на претседателските избори, а да не ...
  | | веќе видена | слични

  Со новиот албум, кој на пазарот треба да се појави на 17 ноември, пејачката Бијонсе Ноулс на светската публика го претставува своето ново алтер его, Саша Фирс. Имајќи предвид дека новиот албум е насловен токму така „I am... Sasha Firce“ („Јас сум.. Саша Фирс“), не е чудно што Бијонсе веќе се претставува како Саша. - Кога треба да излезам на сцена или кога треба да снимам спот или песна, некој друг го зазема местото во мене. Тоа алтар его што го создадов, на некој начин ме штити од тоа што навистина сум јас. Саша е забавна, сензуална, агресивна, гласна и гламурозна и верувам дека ќе им се допадне на сите - вели Бијонсе. Многумина се сомневаат дека овој потег на Бијонсе е само уште еден маркетиншки трик, кој ќе помогне во целата промотивна кампања на новиот албум. А дека Саша „навистина“ постои докажува и нејзиниот виртуелен свет на „Мајспејс“. Ова не е првпат некоја пејачка да земе ново име само за да добие поголемо внимание од медиумите, што е во корист на промотивната кампања. Во 2005 година истото го ...
  | | веќе видена | слични

  Играњето во Милан ми претставува голема чест. Играв во најголемиот клуб во Англија, па во најголемиот шпански клуб, и сега ме очекува настап за еден од најголемите италијански калчолигаши. Вака најпопуларниот фудбалер во светот Дејвид Бекам им се обрати на приврзаниците на „Росонерите“, кои со нетрпение ја очекуваат 75-ката во јануари. Бекам ќе го носи дресот со бројот 75, според годината кога е роден (1975). Бекам во Милан ќе замине на заем од американскиот лигаш Лос Анџелес галакси, во период кога во лигата во САД има пауза. Само на три месеци, но веќе економистите почнаа да сметаат колкав приход ќе донесе најмаркантниот фудбалер, кој е единствен што успеал да продаде еден милион дреса со своето име за една година (над 80 милиони евра, двапати повеќе од трансферот од Манчестер во Реал). - Апсолутно го сакаме - одговори тренерот Карло Анчелоти на прашањето дали сака Бекам да го задржи на подолг период. - Дејвид е корисен во секоја минута, за секој меч што ќе го одигра за нас, макар тоа бил и само еден ...
  | | веќе видена | слични

  „ОПЕРАЦИЈА ТРИУМФ“ ВЕЧЕРВА ВО ЖИВО НА А1 Песни без граници на новата гала-вечер

  Учениците од академијата „Операција триумф“ ги прават последните подготовки пред настапот на вечерашната гала-вечер. Тие цело попладне ги вежбаа своите кореографии и песни, кои им беа доделени минатата недела. Нашиот претставник Александар вечерва ќе ја има честа да настапи со гостинот Борис Новковиќ. Двоецот ќе ја отпее песната „Тамара - куда иду изгубљене дјевојке“, а Новковиќ ќе настапи и со Милица со песната „Ко је крив“. Игор Цукров ќе ја пее песната „Није хтјела“ со вториот гостин Кемал Монтено, додека Нина со гостинот ќе ја отпее „Не могу даље“. Вљубениот Аднан, кој имаше најмногу проблеми со песната „Бос или хаџија“ на „Забрањено пушење“ бидејќи сметаше дека жирито со дадените задачи му се потсмева, сепак реши да го надмине тоа и вечерва ќе настапи заедно со Никола Пауновиќ. Разгалениот Даниел, студентот кој најмногу се нервираше изминатава недела, ќе пее „Има нешто у томе што ме нечеш“ на Жељко Јоксимовиќ. Тој, ...
  | | веќе видена | слични

  На повидок нов албум од Џамбазов

  Актерот, музичар и водител Игор Џамбазов моментално интензивно го подготвува материјалот за својот нов албум. Подготовките се прават во студиото на неговите пријатели Пере и Франц од групата „Нокаут“. Тој веќе има неколку настапи во клубови низ Македонија заедно со Влатко Илиевски. Игор неодамна напиша песна за Влатко и Тамара, насловена како „Прегрни ме“, и вели дека моментално прави избор за песните што ќе се најдат на неговиот нов албум. Како потсетување, во 2001 година Џамбазов го објави своето прво дискографско постигнување, „Ова не е блуз“.
  | | веќе видена | слични

  ПО 40 ГОДИНИ ИСТРАЖУВАЊЕ, ЈОВАН ПОПОВСКИ ТВРДИ Св. Климент Охридски бил Велички

  „Климент Епископот Велички“ е насловена книгата на познатиот новинар и писател Јован Поповски, која е плод на четиридецениско истражување и презентира една досега малку истражувана теза за животот на Свети Климент Охридски. Поповски тврди дека главното седиште на Свети Климент бил некогашниот римски град Велица, во близина на сегашното струшко село Горна Белица, каде што, крај самиот пат Виа Игнација, тој го изградил својот манастир. И покрај тоа што Климент го добил името Охридски, затоа што неговата дејност претежно се одвивала во Охрид, меѓу духовниците кои ги следеле светите браќа Кирил и Методиј, Поповски смета дека духовниот центар во кој најсилно се чувствувало влијанието на Климент бил Велица поради што тој смета дека е многу пологично Климент да се нарекува Епископ Велички, наспроти неговото востановено именување како свети Климент Охридски. - Честопати тој велел: „Оставете ме да умрам во својата црква“. Затоа ...
  | | веќе видена | слични

  , која не се срамеше да ги менува дечковците, да се снима со нив гола, сепак заради љубов врти друг лист. Веќе не и е до флерт и заљубена е до уши. На гласините, дека дечкото Benjamin Madden ја изневерува, не им верува.

  „Претходно излегував и флертував, но сега, откако сум заљубена, тоа веќе не го правам. Многу сум среќна“, вели Paris ; додавајќи дека дечкото никогаш не ја повредил, а ни таа него.

  Дополнително ја фалела својата нова љубов дека е многу романтичен.

  „За годишнината ми прати ружи и кавијар во собата бидејќи знае дека тоа го сакам. Многу е романтичен“, нежно везе заљубената Paris.  Исто така заљубениот Benjamin ги отфрла наводите на таблоидите дека ја преварил Paris .

  „ Paris е љубовта на мојот живот“, изјавил за магазинот Lifw & Style , „таа е најубавата жена на светот. Написите за моето неверство не само да ме навредуваат, туку се и целосна невистина“, рекол Benji и додал дека Paris е жената со која сака да го помине животот. ...
  | | веќе видена | слични