Мазе

  во

  Линдзи Вон е најдобра американска скијачка на сите времиња. 19-та победа во трките од светскиот алпски куп, ја запиша на супервелеслаломот во Италијанскиот Тарвизио. Ја симна од тронот Тамара Меккин, со 18-ет победи, до денес, прва дама на американското скијање.

  На викендот во Тарвизио, вод по три настапи собра импресивни 260-ет бода и ја потврди доминацијата во женското скијање. Фабиен Шутер од Швајцарија го освои второто место, Словенката Тина Мазе се качи на подиумот со стотинка предност пред Цетл која го освои четвртото место. Во вкупниот поредок Линдзи Вон има 299-ет бода предност пред Марија Риш која денес беше само 17-та.
  | | веќе видена | слични

  Линдзи Вон стана најуспешната американска скијачка во Светскиот куп на сите времиња. На денешниот супер веле слалом во Травизио, Италија, стигна до 19. победа во кариерата престигнувајќи ја досегашната американска рекордерка Тамара Мек Кини.

  Свесна за подвигот пред кој беше исправена Вон тргна претпазливо, но фуриозно влезе во целта прославувајќи ја победата, за половина секунда пред второпласирана Фабиен Сутер од Швајцарија. Словенката Тина Мазе заврши трета со 67 стотинки зад славеничката.

  Вон го зголеми водството во вкупниот пласман во светскиот куп со 300 бода повеќе од Германката Марија Риш. Во супер велел слалом пак е трета со 40 бода заостанување зад водечката Надја Фанкини од Италија.

  Денешната беше четврта победа во Супер џи за Вон во Светскиот куп.

  Од останатите 15 дури 11 се во спуст, по 2 во слалом и супер комбинација. На вечната листа далеку напред е Австријката Анмари Мосер Прел со 62 победи во Светскиот куп.

  И скијачите беа активни во Италија. ...
  | | веќе видена | слични

  Германката Катрин Хелцл го освои златниот медал во дисциплината велеслалом на СП во Вал Д Изер, пристигнувајќи на целта со вкупно време од 2:03.49. Сребрениот медал и припадна на Тина Мазе од Словенија, која заостана девет стотинки зад Хелцл. Тања Путиаинен од Финска го освои бронзениот медал пристигнувајќи со заостанување од 54 секунди зад победничката.
  | | веќе видена | слични

  Прво злато за скијачките од Германија на 40-от светски шампионат во алпски дисциплини во Вал Д Изер.

  Германката Кетрин Хелцл е новата светска првенка во велеслалом. Сребрениот медал и припадна на извонредната Тина Мазе од Словенија, а последното место на победничкиот подиум беше резервирано за бронзената Тања Путиаинен од Финска.
  | | веќе видена | слични

  На сеопшто изненадување победник во велеслалом на Светското Првенство во алпско скијање во француски Вал д Изер е германката Кетрин Хелцел.

  Хелцел по првата трка го држеше четвртото место со 68 стотинки заостаток зад водечката австријка Кетрин Цетел. Меѓутоа, најголемата кандидатка за златото во втората трка направи голема грешка и го освои катастрофалното шесто место.

  На второто место се проби словенката Тина Мазе, 15. по првата трка, додека за бронзата се избори финската натпреварувачка Тања Поутиаинен која во првата трка беше втора.

  Беше тоа прва германска победа во женски велеслалом по што Мариа Епл славеше во 1978. година во Гармиш Партен Кирхен.

  „Неможам да поверувам сеуште дека го освоив првото место. Знаев дека морам да бидам агресивна и навистина дадов се од себе", изјави победничката која имаше девет стотинки предност пред словенката Мазе и 54 стотинки повеќе пред Путинаинен.
  | | веќе видена | слични

  Со скандирање „Тина, Тина“, публиката во Марибор ја прослави победата на словенечката миленичка Тина Мазе која во саботниот велеслалом триумфираше на 45. Златна лисица. Мазе својата седма победа во кариерата на една трка од Светскиот куп во алпско скијање ја прослави на плоштадот во најголемиот град во областа Штаерска. Мазе која стартуваше како 20-та, по првото возење беше втора со 9 стотинки послабо време од водечката Денис Карбон од Италија, а потоа со фуриозно возење во втората серија, заслужено се радуваше на победата.Карбон на крајот мораше да се задоволи со второто место кое го освои со 39 стотинки послабо време од победничката. Трета беше Германката Катрин Хелцл со 92 стотинки заостанување.

  - Сакав да бидам при врвот во велеслаломот и тоа ми успеа иако не очекував победа. Сега си посакувам да продолжам во ист ритам. По првото возење бев презадоволна, видов дека сум во форма и на патеката која ми е добро позната го искористив домашниот терен и го покажав целото знаење - рече Мазе по победата ...
  | | веќе видена | слични

  Рекорд на леталницата во Бад Митерндорф на Шлиренцауер, Австријците повторно се радуваа без разлика што потфрли победникот на новогодишната турнеја, Лојцл.

  До третата сезонска победа, 14 во кариерата Грегор Шлиренцауер долета со должини од 199,5 и 215,5 метри што е најдобар резултат воопшто остварен во Бад Митерндорф.

  Швајцарецот Аман беше втор иако и тој во првата серија летна 207,5 метри. Домашниот натпреварувач Кох е трет благодарение на лошата втора серија на Лојцл кој во своето родно место скокна скромни 186 метри и се пласираше само на седмото место. Аман и натаму е прв во генералниот поредок со 117 бодови повеќе од Шлиренцауер.

  Хет трик на Бењамин Рајх по велеслаломот во Швајцарскиот Адел Боден. Австриецот триумфираше третпат сезонава и ги презеде водствата во генералниот и во пласманот во велеслалом.

  Италијанецот Бардоне за второто место задоцни 24, а Норвежанецот Јанруд иако со стартен број 25, го освои третото место со 72 стотинки послаб резултат. ...
  | | веќе видена | слични