Маврово

  во

  Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива отежнато и во зимски услови поради врнежи од снег во поголемиот дел од државата. Остатоци од кашаст снег на коловозите има насекаде и постои можност од излизгување, поради што препорачливо е исклучително внимателно управување со возилата.

  Како што информираат од АМС, поради поинтензивни врнежи од снег и поголеми остатоци на коловозот, воведени се забрани за движење на тешки товарни возила на патниот правец М4 Гостивар-Кичево преку планинскиот превој Стража и на регионалниот патен правец Р409 крак Маврово-Дебар. На овие два патни правци употребата на зимската опрема е задолжителна за другите видови на возила. На останатите планински превои во западниот дел од државата засега нема забрани за движење и покрај релативно отежнатото движење. Поголема внимателност и на патниот правец Крива Паланка-г.п. Деве Баир каде има остатоци на коловозот.
  | | веќе видена | слични

  Во буџетот беше најавена ставка од над 400 милиони евра за инфраструктура, што ќе значи изведување многу градежни работи, вели Павел Трендафилов, претседател на Синдикатот на работените во градежништвото

  Менаџерите на градежните фирми да не ја користат светската економска криза како изговор за отпуштање работници бидејќи за градежништвото во Македонија наредната година ќе има обемна работа, порачува Синдикатот на вработените во градежништвото при Сојузот на синдикатите на Македонија.

  - Длабоко сме убедени дека работодавците ќе ја искористат максимално кризата за да се ослободат од што поголем број работници, за што веќе има и најави за во 2009 година. Во Цементарницата „Усје“ се најавува затворање на една линија во производството и тоа ќе повлече одреден број работници да останат без работа, а веќе подолго време 450 работници во „Маврово“ се на принуден одмор - изјави Павел Трендафилов, претседател на Синдикатот на вработените во градежништвото.

  Според него, не треба да се брза ...
  | | веќе видена | слични

  Делегација на холандската невладина организација ИВН деновиве ја посетија Јавната научна установа Национален парк „Галичица“, при што со управата на паркот разговараа околу финалниот концепт на Проектот за развој на центар за посетители и воопшто за натамошниот развој на паркот.

  Преку серија консултации со експертскиот колегиум на Националниот парк „Галичица“ било договорено во проектот акцент да се стави врз развојот на Стратегијата за едукација за животната средина и опремување на центарот за посетители на Националниот парк.

  Проектот ќе се спроведува во соработка со јавната установа „Национален парк Маврово“, јавната установа „Национален парк Пелистер“, националниот парк „Преспа“ од Албанија, Министерството за животна средина и просторно планирање на Република Македонија, планинарското друштво „Магаро“ од Охрид, Природно-научниот музеј од Скопје и Природно-научниот музеј од Струга.

  Буџетот на проектот е проценет на 220 илјади евра, неговата реализација би започнала во ...
  | | веќе видена | слични

  Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата во утринските часови се одвива без забрани, по претежно суви и чисти коловози, соопшти АМСМ.

  Поради доста ниските температури и наместа влажните коловози на планинските превои, осојничавите места и мостовите има и појава на голомразица.

  На возачите им препорачуваме внимателно возење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација, се вели во соопштението.

  Особена внимателност на појавата од голомразица и низ клисурите каде се можни поситни одрони.

  Особена внимателност и на патните правци Маврово - Дебар и Градско - Прилеп каде се изведуваат работи на пат. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини.

  Потсетување на возачите на нивната законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба
  | | веќе видена | слични

  Градежниците со душа ги чекаат државните проекти

  Градежните фирми да не ја користат светската економска криза како изговор за отпуштање работници бидејќи за градежништвото во Македонија наредната година ќе има обемна работа, порачува Синдикатот на вработените во градежништвото при Сојузот на синдикатите на Македонија. - Длабоко сме убедени дека работодавците ќе ја искористат максимално кризата за да се ослободат од што поголем број работници, за што веќе има и најави за 2009 година. Во цементарница „Усје“ се најавува затворање една линија во производството и тоа ќе повлече одреден број работници да останат без работа, а веќе подолго време 450 работници во АД „Маврово“ се на принуден одмор - изјави Павел Трендафилов, претседател на Синдикатот на вработените во градежништвото. Според него, не треба да се брза со отпуштање на работниците бидејќи за наредната година се најавува работа за градежништвото на домашниот пазар. - Во пораката до работодавците да не ги отпуштаат работниците настапуваме со ...
  | | веќе видена | слични

  Граѓаните, кои често поминуваат на плоштадот Македонија, коментираат дека годинава тој, и покрај тоа што реалноста не е толку розова, изгледа прекрасно


  Само оние со подлабок џеб можат да избегаат од скопското секојдневие

  Елена Ристеска и Ламбе Алабакоски во „Лептокарија“, Адријан Гаџа на плоштадот Скендер-бег и групата „Ареа“ на плоштадот Македонија ќе бидат главните ѕвезди задолжени за забава на тие што ќе решат Новата година да ја пречекаат на отворено во Скопје.
  Најголемиот жур ќе се случува на плоштадот Македонија, каде што освен „Ареа“, ќе настапи и атракцијата „Арајвал АББА“, со хитови од познатата шведска група. За атмосферата, илјадниците розови светилки и 20-метарската елка се погрижија Градот со спонзорите „Т-мобиле“ и Т-хоме“. Ќе следува традиционалниот огномет, за кој организаторите рекоа дека ќе биде вистинско изненадување.

  Граѓаните, кои често поминуваат на плоштад Македонија, коментираат дека годинава тој, и покрај доцнењето, а и покрај тоа што реалноста ...
  | | веќе видена | слични

  Желби за здравје, среќа, успеси во работата ќе се изговараат вечерва на полноќ во земјава и светот кога ќе настапи Новата 2009 година. Градски плоштади, хотели, ресторани, туристички центри, семејни домови ќе бидат места каде што ќе се прославува вечерва заминувањето на „старата“ и доаѓањето на новата година. Извештаите од градовите покажуваат дека славењето годинава ќе биде значително поскромно во споредба со претходните години. Најголемиот број граѓани новогодишната ноќ ќе ја пречекаат во своите домови, а значително е намален и бројот на граѓаните што преодот од една во друга година ќе го пречекаат надвор од границите на нашата земја.

  Скопје, Прилеп, Штип, Берово, Куманово, Битола, Велес... се само дел од градовите каде што вечерва ќе се прославува на плоштадите. На плоштадот Македонија во Скопје вечерашната забава ќе ја прават рок-групата „Ареа“ и шведската атракција „Арајвал АББА“ која ја има лиценцата да ги изведува песните на АББА. Нивната свирка ќе трае до полноќ кога ќе се приреди ...
  | | веќе видена | слични

  Градежните фирми да не ја користат светската економска криза како изговор за отпуштање работници бидејќи за градежништвото во Македонија наредната година ќе има обемна работа, порачува Синдикатот на вработените во градежништвото при Сојузот на синдикатите на Македонија, пренесе МИА.

  - Длабоко сме убедени дека работодавците ќе ја искористат максимално кризата за да се ослободат од што поголем број работници, за што веќе има и најави за во 2009 година. Во Цементарница „Усје“ се најавува затворање на една линија во производството и тоа ќе повлече одреден број работници да останат без работа, а веќе подолго време 450 работници во АД „Маврово“ се на принуден одмор - изјави Павел Трендафилов, претседател на Синдикатот на вработените во градежништвото.

  Според него, не треба да се брза со отпуштање на работниците бидејќи за наредната година се најавува работа за градежништвото на домашниот пазар. - Во расправата за буџетот беше најавена ставка од над 400 милиони евра за инфраструктура, што, пак, ...
  | | веќе видена | слични

  Градежниците со душа ги чекаат државните проекти

  Градежните фирми да не ја користат светската економска криза како изговор за отпуштање работници бидејќи за градежништвото во Македонија наредната година ќе има обемна работа, порачува Синдикатот на вработените во градежништвото при Сојузот на синдикатите на Македонија. - Длабоко сме убедени дека работодавците ќе ја искористат максимално кризата за да се ослободат од што поголем број работници, за што веќе има и најави за 2009 година. Во цементарница „Усје“ се најавува затворање една линија во производството и тоа ќе повлече одреден број работници да останат без работа, а веќе подолго време 450 работници во АД „Маврово“ се на принуден одмор - изјави Павел Трендафилов, претседател на Синдикатот на вработените во градежништвото. Според него, не треба да се брза со отпуштање на работниците бидејќи за наредната година се најавува работа за градежништвото на домашниот пазар. - Во пораката до работодавците да не ги отпуштаат работниците настапуваме со ...
  | | веќе видена | слични

  Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата и утринава се одвива без забрани, по претежно суви и чисти коловози во пониските делови.

  Поради доста ниските температури и наместа влажните коловози на планинските превои, осојничавите места и мостовите има појава на голомразица. Особена внимателност на појавата од голомразица и низ клисурите каде се можни поситни одрони.

  Исклучително внимателно возење се препорачува на патниот правец M1 Демир Капија -Удово поради опасност од голомразица на пат, особено да се внимава на мостовите.

  Намалена видливост до 150 метри поради магла има на планинскиот превој Плетвар.
  Особена внимателност се препорачува и на патните правци Маврово - Дебар и Градско - Прилеп каде се изведуваат работи на пат.

  На Граничниот премини за влез и за излез од државата времето на чекање не е подолго од 15 минути.
  | | веќе видена | слични

  Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата и утринава се одвива без забрани, по претежно суви и чисти коловози во пониските делови.

  Поради доста ниските температури и наместа влажните коловози на планинските превои, осојничавите места и мостовите има појава на голомразица.

  Исклучително внимателно возење се препорачува на патниот правец M1 Демир Капија -Удово Ниски поради опасност од голомразица на пат. Возачите треба особена да внимаваат на мостовите.

  Намалена видливост до 150 метри поради магла има на планинскиот превој Плетвар.
  Особена внимателност се препорачува и на патните правци Маврово - Дебар и Градско - Прилеп каде се изведуваат работи на пат.

  На Граничниот премин Блаце за влез и за излез од државата се чека околу 30 минути, додека на останатите премини времето на чекање не е подолго од 15 минути.
  | | веќе видена | слични

  Официјално почнува туристичката сезона во Маврово, а оваа година зимските денови ги разубавува и снегот. Најдлабока прекривка од снег има Кожув, над 80 сантиметри, но снег има и во другите места во земјава.

  Имали нешто поубаво од крцкањето на снегот под вашите нозе, мислам дека токму за ова задоволство вреди да се патува и до најдалечното место. За викендов ние го одбравме Маврово. Покрај патот не се разминавме со многу возила, можеби затоа што во Маврово е на прагот на туристичката сезона. Но за оние кои го обожуваат снегот, воопшто не е рано. Тука сретнавме многу туристи од земјава и странство, некои од нив се подолго и од една недела. Велат дека дошле први да му се израдуваат на снегот.

  „Ние сме Американци од Алабама и многу ја сакаме Македонија, особено Маврово, бидејќи знаете во Алабама немаат снег“ вели еден турист.

  „Поминав прекрасен ден тука. Ова е мојот прв ден како скијам овде, условите се одлични“ вели друг.

  „Ние сме од ...
  | | веќе видена | слични

  Со ѓубре по улиците, дупки по патиштата, келнер кој ви ја принесува чорбата со прстот внатре во неа, распаднати тоалети, без организирани тури и вработени на наплатните рампи кои туристите не ги поздравуваат ни со „добар ден“, спотовите за туристичка промоција на Македонија претставуваат само антиреклама за земјата. Туристите ќе дојдат еднаш и никогаш нема да се вратат, оценуваат дел од туристичките работници. Според нив, Македонија најпрвин треба да има туристички предуслови за да се почувствува ефектот од рекламните кампањи, како последниот спот „Македонија вечна“ кој веќе се емитува на Си-ен-ен. Потребна е стратегија за привлекување на оние пазари кои ќе се процени дека се заинтересирани да ги видат убавините на земјава, а најдобра реклама за развој на туризмот е ако Македонија се најде во каталозите на странските тур-оператори, оценуваат упатените. Тоа што го нудиме на туристички план треба да се претстави на светските саеми на туризам каде може да се подготви вистинско шоу со играорци и дегустирање на ...
  | | веќе видена | слични

  На патниот правец Дебар-Маврово денеска ќе има едночасовен прекин на сообраќајот, информираше дебарската секција на „Македонија пат“, надлежна за одржување на овој патен правец.

  Според раководителот на секцијата Фатмир Имеровски поради изведување градежни работи на делницата Скудриње-Ростуше, сообраќајот на овој патен правец ќе биде во прекин од 11 до 12 часот.
  | | веќе видена | слични

  Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата во утринските часови се одвива без забрани по наместа влажни коловози.

  Остатоци од снег има на патниот правец Стража-Кичево, Железнец, Ѓавато, Охрид, Битола и Маврово, а на повисоките места каде има ниски температури има и појава на голомразица.

  На возачите им препорачуваме внимателно возење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особена внимателност низ клисурите каде е почеста појавата од поситни одрони.

  Патниот правец Маврово-Дебар, денеска ќе биде комплетно затворен за сообраќај во периодот од 11-12 часот, поради изведување на градежни работи.
  | | веќе видена | слични

  Потерниците и барањата за притвор за пратеникот Хисен Џемаили и останатите 19 обвинети за хашкиот случај „Мавровски работници“ остануваат, одлучи Кривичниот суд, бидејќи тие вчера не се појавија на третото рочиште во скопскиот Основниот суд 1. Судијата Горан Бошевски констатираше дека судот и овој пат не добил потврда дали МВР постапило по нивното барање за притвор на обвинетите и новото судење го закажа за 5 февруари в година. Адвокатот на првообвинетиот Џемаили ни самиот не знаеше да објасни зошто пратеникот вчера не се појави во судот, иако клиентот претходно му ветил дека ќе дојде. - Во последно време не сум во контакт со него, следниот пат веројатно ќе дојде на судењето - изјави адвокатот Таип Елези. Тој рече дека Џемаили има здравствени проблеми и дека ќе го видиме во судницата кога целосно ќе закрепне. Елези рече дека ќе поднесе барање да се укине мерката притвор за Џемаили. - Беспредметна е мерката притвор за случај од кој помина доста време - рече Елези. На пратеникот Хисен Џемаили му беше одреден ...
  | | веќе видена | слични

  Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани по суви и чисти коловози.

  Наместа местимична влажност се бележи на повисоките и осојничавите места, каде поради ниските температури е можна појава на голомразица.

  На возачите им препорачуваме внимателно возење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

  Особена внимателност низ клисурите каде е почеста појавата од поситни одрони. Особена внимателност и на патните правци Маврово - Дебар и Градско - Прилеп каде се изведуваат работи на пат.
  | | веќе видена | слични

  Судењето за случајот на малтретираните работници на „Маврово“ вчера повторно, по четврти пат, беше одложено бидејќи речиси сите обвинети за кои има потерница, меѓу кои и пратеникот Хисен Џемаили, не беа приведени. Само тројца од 22 обвинети вчера беа присутни на судењето. Двајца од нив беа доведени од затвор, каде што се на робија за други дела. Џемаили наводно е болен и поради тоа не се појавил на рочиштето во Кривичниот суд во Скопје. Неговиот адвокат повторно вети дека Џемаили ќе дојде на наредното рочиште закажано за февруари.

  - Подолго време немам контакт со Џемаили, но знам дека неговата здравствена состојба се подобрува и тој ќе дојде на наредното судење - вели адвокатот Таип Елези. Според него, треба да биде укината мерката притвор за пратеникот Џемаили.

  - Ние ќе поднесеме барање и се надевам дека притворот ќе биде укинат. Навистина нема смисла да се биде во притвор за случај што за мене веќе не постои и е надминат од времето - рече Елези.

  Судијата Горан Бошевски рече ...
  | | веќе видена | слични

  Косово, Албанија и другите балкански земји на преодот во новата година ќе останат без гостите од Македонија Економската криза и цените на туристичките пакет- понуди кои ја достигнуваат бројката од 100 евра за една личност ги натера граѓаните Новата Година да ја пречекаат во нивните домови со своите најблиски. Туристичките работници во Македонија велат дека само 30 лица до сега резервирале новогодишен пакет – понуда за Албанија.

  „Ова година малку е чудно поради фактот дека граѓаните на Македонија дочекот на новата година сакаат да го направат во нивната земја, мал е интересот за другите земји. Причината се знае, економската состојба ги натера луѓето да не трошат многу пари и да останат во нивните домови“ вели Зибер Бислими – член на управниот борд на туристичката економската комора.

  За разлика од граѓаните на Македонија Маврово, Охрид, Струга и многу други туристички земји привлекоа големо интересирање за Албанија и Косово.

  „Интересот на граѓаните на ...
  | | веќе видена | слични

  Дел од осомничените за малтретирањето на работниците на “Маврово“ во воениот конфликт од 2001 година, денес не се појавија на суд. По четврти пат судијата мораше да го одложи главниот претрес. Новото рочиште е закажано за идната година, на петти февруари. Во Основниот суд Скопје 1, не се појави пратеникот Хисен Џемаили, како и Кренан Османи и Шкодран Идризи, кои се наоѓаат во странство. Единствено беа присутни двајца од пријавените, кои се наоѓаат на издржување на затворска казна за други дела. Во судницата се појави и Фадил Ферати, кој во моментот на извршување на делото бил малолетен. Судечкиот судија рече дека потрагата останува на сила. Рече дека министерството за внатрешни работи не постапило по судскиот налог за приведување на Џемаили. Неговиот адвокат Таип Елези, изјави дека не знае зашто пратеникот не се појавил денешното судење. Рече дека подолго време не биле во контакт.
  На новинарско прашање за укинување на мерката притвор, Елези со одговор дека тоа зависи од судот. Според него нема место да ...
  | | веќе видена | слични