Масимо

  во

  Доаѓањето на Павличенко во Лондон, најверојатно ќе го забрза заминувањето на Бугаринот Димитар Бербатов

  Напаѓачот на Спартак од Москва, Роман Павличенко ќе стане нов фудбалер на Тотенхем откако двата клуба се договорија околу трансферот кој изнесува 12 милиони фунти.

  „Можам да ви потврдам дека одам во Тотенхем. Моментално вадам виза и кога ќе завршам со таа процедура заминувам во Лондон да потпишам договор“, изјави Павличенко. Синокосиот напаѓач вниманието на многу европски клубови го сврти за време на ЕП во Австрија и во Швајцарија. Доаѓањето на Павличенко во Лондон, најверојатно ќе го забрза заминувањето на Бугаринот Димитар Бербатов, кој е блиску до Манчестер јунајтед. Тотенхем, и покрај силните засилувања во првите две кола во Премиер лигата не успеа да запише ниту бод.

  Робињо, земи 37 милиони евра или не доаѓај

  Рускиот милијардер и сопственик на Челзи, Роман Абрамович, повеќе не сака да биде дежурна овца која поискусните колеги од најголемите европски клубови ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Според статијата под наслов „Свингери на ручек“, околу 500.000 италијански двојки официјално ги менуваат партнерите во приватните секс -клубови, а илјадници други го прават истото на поизолиран начин на паркинзите, специјално назначените плажи, па дури и на гробиштата


  Експертите од „Федерсекс“ веруваат дека вистинскиот
  број свингери е речиси два милиона, или четвртина од
  осумте милиони сексуално активно двојки во Италија

  Силвио Берлускони можеби се шегувал кога му ја понудил својата сопруга на данскиот премиер Андерс Фог Расмусен, но една нова анкета сугерира дека една четвртина од италијанските двојки практикуваат такви активности, јавува британскиот весник „Индепендент“.Брачните двојки што патуваат во Тоскана или во Рим можеби ќе сакаат двапати да размислат пред да ја прифатат дарежливата покана за забава со вечера од пријатните италијански двојки. Зашто можеби ќе добијат повеќе отколку што се надевале. Ако му веруваме на новиот извештај, една четвртина од италијанските ...
  | | веќе видена | слични

  Камерен оркестар на Словенечка филхармонија вечерва, во 21 часот, во предворјето на црквата „Св. Софија“ ќе одржи концерт, во рамките на фестивалот Охридско лето. Како солисти ќе настапат Дарко Брлек од Словенија, на кларинет, Масимо Мерчели од Италија, на флејта и Мелина Тодоровска од нашата земја, на обоа. Тие ќе изведат дела од Остерц, Бах, Данци и од Крек.Камерниот оркестар на Словенечката филхармонија е основан во 1993 година. Во изминатите 15 години одржале стотици концерти во Словенија и во други земји. Репертоарот на оркестарот го сочинуваат дела од различни епохи и стилови, со посебен акцент на словенечката музика.Дарко Брлек е еден од највидните словенечки уметници. Настапувал на концертни подиуми во европските земји, САД, Латинска Америка, на Блискиот и на Далечниот Исток. Редовно држи мастер класи во различни земји.Масимо Мерчели е италијански уметник кој на 19 години стана прва флејта на театарот во Венеција, а потоа освоил многубројни меѓународни награди. Како солист настапувал со светските ...
  | | веќе видена | слични

  Камерниот оркестар на Словенечката филхармонија вечерва ќе одржи концерт во „Св. Софија“ од 21 часот. Како солисти ќе настапат Словенецот Дарко Брлек на кларинет, потоа, Италијанецот Масимо Мерчели на флејта и нашата музичарка Мелина Тодоровска на обоа. На програмата се дела од композиторите Остерц, Бах, Данци и Крек. Камерниот оркестар на Словенечката филхармонија, формиран 1993 година, активно одржува концерти во Словенија и во други земји. Со овој ансамбл настапувале видни словенечки и странски уметници, меѓу кои Дубравка Томшиќ - Среботњак, Ирена Графенауер, Миша Мајски и други. Репертоарот на оркестарот го сочинуваат музички дела од различни епохи и стилови, со посебен акцент на словенечката музика. Дарко Брлек е кларинетист со светска кариера, која вклучува музицирање на концертни подиуми ширум светот: САД, Латинска Америка, Азија и на други места. Масимо Мерчели, пак, уште од 19-годишна возраст станал прва флејта во Театарот во Венеција. Настапува како солист во престижните светски сцени, како ...
  | | веќе видена | слични

  Рафаел ван дер Варт во Реал Мадрид

  Вчера вечер Рафаел ван дер Варт требаше да стане и официјално нов играч на Реал Мадрид. Тоа го потврди и Ван дер Варт: „Минатата ноќ Хамбургер и Реал М се договорија. Ми се оствари сонот. Јас сум играч на Реал Мадрид. Отсекогаш сум сакал да играм во Шпанија затоа што сум емотивно врзан со таа земја (н.з неговата мајка е од Шпанија). Официјалното претставување ќе биде утре“, изјави Ван дер Варт.

  „Билд“ наведува дека трансферот е вреден 15 милиони евра, а Ван дер Варт би требало да потпише петгодишен договор. Ван дер Варт е роден на 11. февруари 1983 година, а комплетната младинска школа ја мина во Ајакс за чиј прв тим дебитираше на 17 години. За холандскиот гигант играше до 2005 година, а на 117 меча постигна 52 гола. Потоа замина во Бундес лигата и тимот на Хамбургер за кој во текот на три сезони на 76 натпревари постигна 29 гола. За Холандија одигра 57 натпревари.

  Весли Снајдер тешко повреден  Играчот од средниот ред на Реал ...
  | | веќе видена | слични

  Во градината на Домот на културата во Нови Пазар од 27 јули почнува тридневниот музички поп-фестивал „Стар град“, кој оваа година се одржува по петтипат. Во него ќе има учесници од целиот регион. Познатиот хрватски пејач Масимо Савиќ како гостин ќе настапи првата вечер. Од 67 пристигнати композиции, уметничкиот сектор на фестивалот избра 18 кои ќе се натпреваруваат во втората вечер. Главната награда е 2.000 евра. По натпреварувачкиот дел и прогласувањето на победниците, концерт ќе одржи Аки Рахимовски. Третиот ден е резервиран за рок-маратон, на кој ќе свири и еден од најдобрите српски рок-бендови „Најт шифт“, како и „Галета“ (порано „Кербер“) и „Најде“ (порано „Смак“).
  | | веќе видена | слични

  Камерунскиот напаѓач Самуел Ето, кој се најде на трансфер-листата на Барселона, соопшти дека има понуди од Челси, Тотенхем и од Интер - Имам понуди од неколку големи европски клубови, односно од Челси, Тотенхем и од Интер - изјави Ето за италијанскиот спортски весник „Газета дело спорт“. Засега каталонскиот гигант молчи за евентуалните понуди за Камерунецот, иако тој не се вклопува во плановите на тренерот Хосеп Гвардиола. Сепак, се очекува во најскоро време Ето да ги следи стапките на Роналдињо и на Деко, кои се преселија во Милан, односно во Челси, и да замине од „Камп ноу“. Италијанскиот „Кориере“ тврди дека Масимо Морати, сопственикот на Интер, уште во мај сакал да го донесе Камерунецот на „Џузепе меаца“. Неговата желба за ангажирање на напаѓачот, кој од 2004 година во 107 лига настапи за Барселона постигна 77 гола, се интензивира со доаѓањето на Жозе Мурињо на клупата. Португалецот има високо мислење за реализаторските способности на Ето и е подготвен во Шпанија како замена да го пушти бразилскиот шпиц ...
  | | веќе видена | слични

  За еден ден вредноста на Кака порасна за 50 милиони евра

  Рускиот милијардер Роман Абрамович не се откажува од намерата во својот Челси да го доведе бразилскиот фудбалски репрезентативец Рикарду Кака од Милан. Челси првично понуди 100 милиони евра за трансфер на Кака на „Стемфорд бриџ“, понуда што веднаш беше одбиена од челниците на Милан. И покрај првичниот неуспех, Абрамович не сака да се откаже од Кака. Новата понуда за трансфер на Кака во Челси е 150 милиони евра.

  - Од операцијата „Кака во Челси“, сите ќе бидат задоволни. Кака ќе добие 10 отсто од трансфер-сумата, што значи дека играчот ќе добие 15 милиони евра, плус нов договор. Челси би бил вистински тим за Кака. Тоа е екипа што сака да ги освои сите трофеи - вели гласноговорникот на Кака, Диогу Кочу.Кака е актуелен освојувач на наградата за најдобар играч во светот. Челси веќе долго се обидува да го доведе бразилскиот репрезентативец во Лондон, но Милан категорично ги одбива сите понуди. Доколку се оствари трансферот и Челси даде ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот министер за реформи Умберто Боси, лидер на популистичката партија Северна лига, предизвика скандал во Италија, откако се поигра со националната химна. Ние повеќе не треба да бидеме робови на Рим. Химната вели дека Италија е роб на Рим. Јас, пак, велам дека.., изјави Боси покажувајќи го средниот прст за време на средбата на партиското раководство во Падова.

  - Ние треба да се бориме против централизаторските тенденции. Има 15 милиони лица, подготвени да се борат за својата слобода. Или ќе го постигнеме воведувањето на реформите или ќе има војна и ние ќе победиме, истакна Боси, чија партија за залага за федерално уредување на Италија.Боси нагласи дека Северната лига треба да се бори против „таа фашистичка држава“.Министерот за одбрана Инацио Ла Руса, член на националистичката партија Национален сојуз реагираше на изјавата на Боси и побара од него да се извини. Доколку г. Боси навистина смета дека чувството за национален идентитет навистина може да биде подложено на потсмев, јас повеќе не ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот министер за реформи Умберто Боси, кој е лидер на една од партиите во коалициската влада на Силвио Берлускони, популистичката партија Северна лига, предизвика скандал во Италија откако се поигра со националната химна и најави дека, ако нема реформи на уредувањето на Италија, ќе има војна. - Ние веќе не треба да бидеме робови на Рим. Химната вели дека Италија е роб на Рим. Јас пак велам дека... - изјави Боси покажувајќи го средниот прст за време на средбата на партиското раководство во Падова. - Ние треба да се бориме против централизаторските тенденции. Има 15 милиони лица што се подготвени да се борат за својата слобода. Или ќе го постигнеме воведувањето на реформите или ќе има војна и ние ќе победиме - истакна Боси, чија партија за залага за федерално уредување на Италија. Боси, исто така, нагласи дека Северната лига треба да се бори против „таа фашистичка држава“. Веднаш по изјавата на Боси реагираше министерот за одбрана Инацио ла Руса, член на националистичката партија Национален сојуз, и ...
  | | веќе видена | слични

  Концерт на оркестар од Тирана

  Камерниот оркестар од Тирана ќе одржи концерт на класична музика вечерва во 21 часот, во црквата „Св. Софија“ во Охрид. Диригент ќе биде Масимо Палумбо од Италија. На програмата ќе бидат дела од Барбер, Бах, Паганини, Палумбо, Респиги и од Коларовски. Солистки ќе бидат двете виолинистки - Суела Мулај од Албанија и Франсис Дирој од Франција. Албанскиот камерен оркестар го основале членови на асоцијацијата „Пријателите на музиката“. Членуваат професори на Академијата на уметностите, водечките изведувачи на оркестрите во Тирана и млади таленти победници на многу натпревари.
  | | веќе видена | слични

  Концерт на камерниот оркестар од Тирана, Албанија, под диригентската палка на Масимо Палумбо од Италија ќе се одржи вечерва во „Св. Софија“, од 21 часот. Како солисти на концертот ќе настапат виолинистките Суела Мулај од Албанија и Франсис Дирој од Франција. На програмата се дела од композиторите Барбер, Бах, Паганини, Коларовски, Палумбо и од Респиги. Билетите за концертот се продаваат по цена од 200 денари.
  | | веќе видена | слични

  Концерт на камерниот оркестар на Тирана на „Охридско лето“

  Во рамките на манифестацијата „Охридско лето“, вечерва во црквата „Св. Софија“ во 21 часот, концерт ќе одржи Камерниот оркестар на Тирана, Албанија, под диригентство на Масимо Палумбо од Италија. Солисти на концертот се виолинистите Суела Мулај од Албанија и Франсис Дирој од Франција. На програмата се дела од Бербер, Бах, Паганини, Палумбо, Респиги, а ќе биде изведено и едно дело од македонскиот композитор Гоце Коларовски.

  Камерниот оркестар на Тирана е инициран од асоцијацијата „Пријатели на музиката“. Него го сочинуваат професори од Академијата на уметностите, водечки изведувачи на оркестрите во Тирана и млади таленти-победници на бројни натпреваери кои специјализираат кај големите педагози од Италија и Австрија. Репертоарот на оркестарот ги опфаќа различните стилови, од барокна до современа музика. Камерниот оркестар на Тирана игра важна улога во културниот живот на Албанија, соработувајќи со еминентни диригенти и солисти. ...
  | | веќе видена | слични

  Седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, доби покана да настапува за Мурата, шампионот во фудбал на Сан Марино, во Лигата на шампионите. Мурата во рамките на првото квалификациско коло за пласман во Лигата на шампионите се среќава со Гетеборг и посакува тимот да биде засилен со Шумахер. - Не знам дали ќе успееме да го наговориме да настапи за нас, но секако претставува големо задоволство да можеме да сметаме на неговите услуги. Тој е одлично физички подготвен, а и постојано игра хуманитарни натпревари, така што мислам дека би бил одлично засилување за нас “ изјави Масимо Агостини, тренер на Мурата. Агостини веќе успеа да наговори една ѕвезда да им помогне во квалификациите против шведскиот шампион, тоа е Бразилецот Алдаир, кој во минатото играше во Рома. Следен чекор на тренерот на Мурата ќе биде уште еден Бразилец, Ромарио. Последниот рок за пријавување на фудбалери за Лигата на шампионите е 8 јули, а првата средба од квалификациите ќе се игра на 15 јули.
  | | веќе видена | слични

  Германија е првиот финалист на Европското фудбалско првенство во Австрија и Швајцарија . Во драматичен дуел со пресврт Германија ја совлада Турција (3-2). За Германија ова ќе биде шесто финале, во кое „панцирите“ ќе се обидат да стигнат до рекордниот четврти трофеј од ЕП. Левиот бек на Германија, Филип Лам беше херојот на средбата, постигнувајќи го победничкиот гол во последната минута. Мечот изобилуваше со пресврти. Турција поведе, Германија направи пресврт со два гола, а Турција не се предаде и во 86. минута израмни на 2-2. Сепак, Германија на крајот покажа зошто со децении нивниот тим се нарекува селекцијата која игра до последниот момент. Лам погоди во 90. минута, уште еднаш потврдувајќи го менталитетот на „панцирите“.

  ЛАМ ОД ТРАГИЧАР ДО ЈУНАК

  - Моите играчи направија многу грешки и загубија премногу дуели, но покажаа карактер кога противникот израмни на 2-2. Верувавме во себе до крајот, дури и кога сите помислија дека сигурно ќе има продолженија. Воопшто не беше лесно. Никој не ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот португалски репрезентативец Луис Фиго денеска потпиша нов едногодишен договор со италијанскиот шампион Интер.

  „Минатата сезона имав многу проблеми со повредите. Не сакав да ја завршам кариерата после толку лоша година. Затоа одлучив да одиграм уште една сезона, со што се согласија и челниците на Интер“, рече Фиго.

  Фиго пред неколку месеци најави дека ќе ја заврши професионалната кариера, меѓутоа претседателот на Интер Масимо Морати изјави дека сака португалецот да остане уште една година.

  Португалецот во Интер дојде 2005 година од мадридски Реал, а со клубот од Милано освои три титули првак на Италија.
  | | веќе видена | слични

  Германија нема проблеми со повредени или суспендирани играчи

  Фаворитот Германија и најголемото изненадување на првенството - Турција, вечерва (20.45 ч.) во Базел ќе играат во првото полуфинале на Европското првенство во Австрија и Швајцарија. Победникот обезбедува место во финалето на 29 јуни, во Виена. Борбена игра, фанатичен дух и упорноста до последен момент од мечот, е стилот и на Германија и на Турција. Обете селекции веруваат дека може да стигнат до финалето.

  НАЈДОБРАТА ФОРМАЦИЈА Е ПОБЕДНИЧКА

  - Турците имаат верба во себе и постигнуваат голови во последните минути од мечевите. Тоа вообичаено е карактеристично за Германија. Турците имаат германски менталитет, но верувам дека ќе го запреме нивниот напад и нема да им дозволиме да направат уште едно изненадување - вели капитенот на Германија, Михаел Балак, кој додаде дека одбраната е послабниот дел од тимот на противникот. - Против Хрватска не одиграа најдобро, но поминаа понатаму. Посебно беа слаби во одбраната. На технички, ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанецот Роберто Росети ќе ја дели фудбалската правда во финалниот натпревар на Европското првенство во Австрија и во Швајцарија в недела од 18,45 ч. во Виена, реши УЕФА. На Росети му „помогна“ елиминацијата на неговата татковина во четврт-финалето, во кое го судеше мечот меѓу Хрватска и Турција. Во финалето ќе му помагаат сонародниците Алесандро Грисели и Паоло Калкањо, а четврти судија ќе биде Швеѓанецот Петер Фројфелд.

  Утрешната прва полуфинална средба меѓу Германија и Турција ќе ја води Швајцарецот Масимо Бусака, кому ќе му помагаат Матијас Арнет и Штефан Кухат, а четврти судија е Фројфелд. Вториот полуфинален дуел в четврток, пак, им е доверен на Белгиецот Франк де Блекере и на неговите помошници Петер Херманс и Алекс Ферстретен, а за четврти судија е именуван Гркот Кирос Васарас.
  | | веќе видена | слични

  Светски диџеи и регионални ѕвезди доаѓаат во Котор

  Светски познатите диџеи Дејв Кларк, Хернан Катанео, Дарен Емерсон и Шарам од двоецот „Дип диш“ ќе настапат на вториот фестивал „Рефреш 2008“ кој ќе се одржи од 7 август до 10 август во Котор, Црна Гора. За време на четирите фестивалски вечери на медитеранскиот брег, околу 50 изведувачи ќе вртат плочи на три големи сцени сместени во комплексот „Максимус“, кој се наоѓа на ѕидините на Стари град. Покрај централната диџејска програма која ќе се одвива во клубот „Максимус“, годинава „Рефреш“ ќе претстави и две нови сцени - „Тераса Ситадела“ (лајв стејџ) на која музичарите ќе свират во живо и сцената „Максимус“ (хипхоп стејџ) на која ќе настапат познати хипхоп-диџеи и рецитатори. На првата сцена ќе настапат регионални ѕвезди како Ван Гог, Масимо, Марко Маркович оркестар, Кубисимо и други, додека на втората сцена настапуваат Едо Маајка, Марчело, Виклух Скај, Ајс Нигрутин и други. Листата на светските ѕвезди кои ќе настапат на овој фестивал наскоро ќе биде ...
  | | веќе видена | слични

  Жозе Мурињо, кој пред неколку дена седна на клупата на Интер, го испофали новиот газда и во негов стил го нападна сопственикот на Челси, Роман Абрамович. - Масимо Морати дише за фудбалот уште од мали нозе. Иако е сопственик на клубот, тој никогаш не зборува за неговиот Интер, според него клубот им припаѓа на навивачите. Во однос на Морати, сопственикот на Челси нема фудбалска историја. Тој го купи Челси пред пет години без да знае нешто за фудбалот, додека Морати во Интер е од мали нозе - рече Мурињо. Масимо Морати дојде на челната позиција на Интер во 1995 година наследувајќи го неговиот Анџело. Мурињо пред да потпише за Интер, три и пол години беше тренер на Челси каде што освои две шампионски титули. Иако во следните три недели се ќе биде подредено на Европското првенство, португалскиот тренер веќе почна со работа во Интер. Тој се откажа од некои играчи и му достави на Морати список на фудбалери кои сака да ги види на Џузепе Меаца. Шут-карта од Интер добија Дејан Станковиќ, Адријано, Николас Бурдисо, ...
  | | веќе видена | слични