Масимо

  во

  Албанската виолинистка Суела Мулај и италијанскиот пијанист Масио Палумбо вечерва, во 20 часот, ќе настапат во црквата „Св. Софија“. Суела Мулај е една од најзначајните млади виолинистки во Албанија. По покана на познатиот диригент Клаудио Абадо се преселила во Италија и го продолжила своето музичко образование на конзерваториумот „Џузепе Верди“ во Милано. Се усовршувала на академијата „Фиезоле“ со Гилес, Верников, Груберт и во Тел Авив со Шломо Минц. Добитник е на награди на неколку интернационални натпревари, меѓу кои најзначајни се „Родолфо Липицер“ и „Микеланџело Абадо“. Масимо Палумбо е роден во Милано. Тој го почнал своето музичко образование со Алберто Моѕат, а потоа продолжил да учи со Анита Порини. Дипломирал пијано на конзерваториумот „Џузепе Верди“ во Милано. Учел и кај Марта Аргерич, Жан Мико... Рускиот пијанист Борис Березовски ќе настапи во 22 часот во црквата „Св. Софија“. На програмата се композиции од Франц Лист. Борис Березовски (1969) студиите по пијано ги завршува на конзерваториумот ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерва во предворјето на "Св. Софија" Лаутистот Карамазов го затвора Охридско лето Един Карамазов се смета за еден од највозбудливите и најхаризматични свирачи на лаута Со вечерашниот концерт (21 часот) на Обединетиот европски камерен оркестар и гитаристот - лаутист Един Карамазов од Хрватска, во предворјето на "Св.Софија" завршува 49. издание на Охридско лето. Карамазов се смета за еден од највозбудливите и најхаризматични свирачи на лаута, собирајќи одлични критики низ Европа и Америка за неговата виртуозност и емоционална посветеност при изведбата на музика од 16 век до денес. Тој ја почнал кариерата како класичен гитарист, пред да почне да свири барокна лаута, која ја изучувал на "Скола Канторум Басилиенсис" во Базел, Швајцарија. Дебитирал како соло-лаутист во 1998. Интересно е дека го заменил во последен момент легендарниот лаутист Џулијан Брем, свирач што е одговорен за ренесансата на лаутата една генерација порано. Карамазов настапувал на сцени како "Концертгебау" во Амстердам, салата на ...
  | | веќе видена | слични

  Ултиматум на Македонецот Пандев ќе го тужи Лацио за мобинг Македонскиот напаѓач Горан Пандев ќе го тужи Лацио за мобинг. Тој испрати ултиматум да биде вратен во првиот тим најдоцна до денеска навечер. Ако продолжи игнорирањето на римскиот клуб и не биде приклучен кон најдобрите играчи, неговиот адвокат Грасани ќе поднесе тужба за психолошко малтретирање. Римскиот клуб веќе има загубено еден ваков случај, кога беше прогласен за виновен во случајот со Масимо Мутарели. Тој доби дозвола да замине без обесштетување, иако имаше уште шест месеци од договорот, а на иста разврска се надева и Пандев. - Ако Лотито и понатаму продолжи да го малтретира Пандев, кој ги извршува сите обврски предвидени со договорот, ќе следи тужба за мобинг “ вели Грасини, правен застапник на македонскиот репрезентативец. Македонски фудбалер тренира одвоено од остатокот од тимот, не беше во Пекинг на Суперкупот на Италија со Интер, а нема да игра и во Лигата на Европа со Копенхаген. Ова се должи на одбивањето на Пандев да го продолжи ...
  | | веќе видена | слични

  Един Карамазов ќе го затвори „Охридско лето“ Един Карамазов со Стинг Вечерва во 21 часот во предворјето на „Св. Софија“ со настапот на Обединетиот европски камерен оркестар и солистот Един Карамазов, гитара/лаута од Хрватска, свечено ќе се затвори годинешното 49. „Охридско лето“. Един Карамазов е еден од најинтересните и највозбудливи свирачи на лаута, кој собра одлични критики низ Европа и Америка за својата виртуозност при изведбата на широкиот репертоар, кој се протега од 16 век па се' до денес. Тој ја започнал својата кариера како класичен гитарист, пред да и се посвети на барокната лаута, која ја изучувал на „Скола Канторум Басилиенсис“ во Базел, Швајцарија. Карамазов има настапувано на познати сцени во Амстердам, Виена, Берлин, Лондон, но она што го направи широко познат е соработката со Стинг на серија од неколку концерти и снимање на композиции од Џон Доунленд. Оркестарот кој ќе настапи вечерва е формиран по иницијатива на маестро Масимо Палумбо и во него има: Италијанци, Французи, Германци, Руси, ...
  | | веќе видена | слични

  Един Карамазов за крај на Охридско лето Солистичкиот настап на познатиот лаутист и гита-рист Един Карамазов со Обединетиот европски камерен оркестар, свечено ќе го затвори фестивалот Охридско лето вечерва, во 21 часот, во предворјето на црквата „Св. Софија“. Карамазов во минатата деценија се наметна како еден од највозбудливите и најхаризматични свирачи на лаута. Тој доби одлични критики низ Европа и Америка за својата заслепувачка виртуозност и емоционална посветеност при изведбата на авантуристички репертоар, кој се протега од 16 век се' до музиката на денешницата. Един Карамазов ја започнал својата музичка кариера како класичен гитарист. Почнал да свири барокна лаута, што ја изучувал на Скола канторум басилиенсис во Базел, Швајцарија. Дебитирал како соло-лаутист во 1998 година. Има извонредни настапи на рецитали на сцени како „Концертгебау“ во Амстердам, салата на Берлинската филхармонија, „Концертхаус“ во Виена и „Вигмор хол“ во Лондон. Неодамнешната соработка со добитникот на многу „Греми“ награди, ...
  | | веќе видена | слични

  ОХРИДСКО ЛЕТО Гитаристот Карамазов за затварањето Со концертот на Обединет европски камерен оркестар и настапот на солистот Един Карамазов од Хрватска на гитара и лаута, вечерва (21 часот), во предворјето на Св. Софија свечено ќе биде затворена годинешнава манифестација Охридско лето. Низ минатата деценија Карамазов се наметна како еден од највозбудливите и харизматични свирачи на лаута, а имаше и одлични критики низ Европа и Америка за својата виртуозност при изведба на репертоарот кој опфаќа музика од 16 век до денес. Оркестарот ОЕКО, пак, е формиран по иницијатива на маестрото Масимо Палумбо, а идејата е да обединува музичаери од различно географско потекло и различни национални школи. Тој се вбројува во еден од најдобрите оркестри во Европа. (Д.Т.)
  | | веќе видена | слични

  Мал музички маратон за завршница на годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“ Со мал музички маратон, двата денешни настапи на дуото Суела Мулај од Албанија на виолина и Масимо Палумбо од Италија на пиано и презакажаниот концерт на рускиот пијанист Борис Березовски, како и утрешниот концерт на гитаристот - лаутист Един Карамазов, ќе биде спуштена завесата на 49-то издание на најголемата музичко-сценска манифестација во Македонија, Фестивалот „Охридско лето“. Организаторите на фестивалот на денешната завршна прес-конференција истакнаа дека иако изминуваат 40-те дена возбуда што ги донесе годинешното „Охридско лето“, веднаш почнуваат активностите околу подготовките за идното јубилејно 50-то издание на овој македонски уметнички бренд. - Се наоѓаме на прагот на златниот фестивалски јубилеј. За среќа, во време на сложени економски услови кога многу културни манифестации и настани гаснат поради финансиската криза, тоа не е случај за овој Фестивал, за кој можеме со гордост да кажеме дека успева да истрае во ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерва на Охридско лето Два концерта во "Св. Софија" Прва настапува виолинистката Мулај од Албанија, а втор познатиот ру­ски пијанист Березовски, кој минатата недела го откажа концертот поради бо­лест На Охридско лето, вечерва во 20 часот, во "Св. Софија" концерт ќе има Су­е­ла Мулај од Албанија на виолина, во пијано придружба на Масимо Па­лум­бо од Италија. Му­лај потекнува од музичко семејство и се смета за најголем талент во нејзина­та земја. Го почнала образованието во Албанија, дипломирала на Кон­зер­ва­то­ри­у­мот "Џузепе Верди" во Милано, а се усовршувала на Ака­де­ми­ја­та "Фиозеле" со Гилес, Верников, Груберт, и во Тел Авив со Шломо Минц. Освоила повеќе меѓународни награди, како "Родолфо Липицер " и "Ми­ке­лан­џе­ло Абадо". Па­лум­бо е роден во Милано и дипломирал на тамошниот конзерваториумот. Учел ком­по­зи­ци­ја со Молфино и оркестарско диригирање со сер Чарлс Ма­ке­рас на Кралската академија за музика во Лондон и со Хорловски на Вар­шав­ски­от конзерваториум за музика. Во Тел Авив посетувал ...
  | | веќе видена | слични

  Албанската виолинистка Суела Мулај и италијанскиот пијанист Масио Палумбо вечерва, во 20 часот, ќе настапат во црквата „Св. Софија“. Суела Мулај е една од најзначајните млади виолинистки во Албанија. По покана на познатиот диригент Клаудио Абадо се преселила во Италија и го продолжила своето музичко образование на конзерваториумот „Џузепе Верди“ во Милано. Се усовршувала на академијата „Фиезоле“ со Гилес, Верников, Груберт и во Тел Авив со Шломо Минц. Добитник е на награди на неколку интернационални натпревари, меѓу кои најзначајни се „Родолфо Липицер“ и „Микеланџело Абадо“. Масимо Палумбо е роден во Милано. Тој го почнал своето музичко образование со Алберто Моѕат, а потоа продолжил да учи со Анита Порини. Дипломирал пијано на конзерваториумот „Џузепе Верди“ во Милано. Учел и кај Марта Аргерич, Жан Мико... Рускиот пијанист Борис Березовски ќе настапи во 22 часот во црквата „Св. Софија“. На програмата се композиции од Франц Лист. Борис Березовски (1969) студиите по пијано ги завршува на конзерваториумот ...
  | | веќе видена | слични

  Привршува фестивалот „Охридско лето“ Концерти на Березовски и на виолинистката Мулај Концерт на албанската виолинстка Суела Мулај и на италијанскиот пијанист Масимо Палумбо, ќе се одржи вечерва во црквата „Св. Софија“, од 20 часот, како првото музичко случување на претпоследната фестивалска вечер. Од 22 часот, пак, ќе се одржи презакажаниот концерт на познатиот руски пијанист Борис Березовски, кој беше одложен поради болест на музичарот. За Березовски (1969) своевремено „Тајмс“ напиша дека е „уметник со исклучително ветување, пијанист со занемувачка виртуозност и исклучителна моќ“. Тој го освоил златниот медал на конкурсот „Чајковски“ во Москва, а има настапувано со врвни светски оркестри, како Филхармонијата на Њујорк, оркестарот Филаделфија, Ротердамската филхармонија и со диригенти како: Курт Мазур, Владимир Ашкенази, Михаил Плетњов, Дмитри Китаенко, Антонио Папано, Густаво Дудамел, Шарл Дитуа. Мулај и Палумбо ќе свират дела од светската музичка литература, додека Березовски ќе се претстави со музички ...
  | | веќе видена | слични

  Концерт на пијанистот Березовски Познатиот руски и интернационален уметник, пиј-анистот Борис Березовски, вечерва во 22 часот ќе настапи во црквата „Св. Софија“, во рамките на фестивалот Охридско лето. Неговиот концерт требаше да се одржи пред една недела, но беше откажан поради влошување на неговата здравствена состојба. Тој вечерва ќе изведе повеќе дела од Франц Лист. Березовски е еден од најдобрите руски пијанисти што денес настапуваат низ светските центри на културата. Роден е во 1969 година во Москва. Студиите ги завршил на престижниот конзерваториум „Чајковски“, во класата на професор Елисо Вирсалаѕе. Приватни часови земал кај Александар Сац. На светската музичка сцена стана познат по деби во „Вигмор хол“ во Лондон во 1988 година. Тогаш весникот „Тајмс“ го опиша како „уметник што ветува, пијанист со занемувачка виртуозност и исклучителна моќ“. По две години го исполнил ветувањето со освојување на златниот медал на конкурсот „Чајковски“ во Москва. Претходно, во 20 часот во црквата „Св. Софија“ концерт ...
  | | веќе видена | слични

  ОХРИДСКО ЛЕТО Класика со Мулај и Палумбо На сцената на Св. Софија, вечерва, 20 часот, концерт ќе одржат албанската виолинистка Суела Мулај и италијанскиот музичар Масимо Палубо на пијано. Мулај, виолинистка со албанско потекло, ги следи стапките на нејзините родители и се смета за најголемиот талент на нејзината земја. Многу млада се преселила во Италија и го продолжила своето музичко образование на конзерваториумот "Џузепе Верди" во Милано, каде дипломирала со почести. Има освоено неколку интернационални награди. Маимо Палиубо, пак, е роден во Милано. Дипломирал пијано на конзерваториумот "Џузепе Верди". Победник е на неколку интернационални натпревари. Работи како солист и диригент со многу престижни Европски оркестри. Презакажаниот концерт на рускиот пијанист Борис Березовски, ќе се одржи вечерва исто така во Св.Софија во 22 часот. Од Фестивалот Охридско Лето информираат дека концертот беше презакажан поради здравствените проблеми на уметникот. Купените билети важат за денешниот концерт.
  | | веќе видена | слични

  Анонимни извори од Интер истакнуваат дека до крајот на неделата претседателот на клубот Масимо Морати ќе потпише договор со фудбалерот на Реал Мадрид, Весли Санјдер. Холанѓанецот на Џузепе Меаца ќе пристигне на барање на тренерот Жозе Мурињо и Интер за неговите услуги на Кралскиот клуб ќе му исплати 15 милиони евра.
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Интер, Масимо Морати е подготвен да му понуди 25 милиони евра на Бордо за услугите на најдобриот играч во минатогодишното првенство на Франција. "Ла Парисиен" пишува дека Интер, кој е во потрага за квалитетно решение на средината од теренот, за Гуркуф е подготвен да плати дури 25 милиони евра. Претседателот на Бордо Жан-Луис Триауд во вчера ги негираше наводите дека Гуркуф би можел да го напушти шампионот на Франција, но понудата на Морати би можела да го натера да го промени мислењето. Доколку се оствари трансферот, за Гуркуф тоа ќе биде втора можност да се докаже во Серија А, бидејќи за две сезони минати во Милан (од 2006 до 2008) баш и не се наигра. Инаку, Гуркуф со Бордо има договор до 2013 година.
  | | веќе видена | слични

  Познато е дека Жозе Мурињо е лош губитник. Тоа уште еднаш го покажа кога својот медал за поразениот во италијанскиот Суперкуп, вчера во Пекинг, му го даде на еден навивач. Со овој гест сакал да покаже дека не му е грижа за Суперкупот, иако пред натпреварот поинаку зборуваше. И додека Масимо Морати се обидува да му го доведе плејмејкерот кој според зборовите на Португалецот му е неопходен, Мурињо стекнува се поголем број непријатели во италијанскиот фудбал. Инаку, последната мета на шампионот во преодниот рок е Рафаел ван дер Варт. Прв пик беше неговиот колега од репрезентацијата Весли Снајдер, но Реал бара 25 милини евра, што Италијаните секако немаат намера да платат.
  | | веќе видена | слични

  Лацио не го зеде Пандев во Пекинг Горан Пандев, сепак не одлета за Пекинг каде што на 8 август Лацио го игра италијанскиот фудбалски суперкуп против Интер. Постоеја најави дека напаѓачот на македонската репрезентација ќе биде дел од експедицијата на Далечниот Исток, но само како „турист“, без да добие шанса да настапи за римскиот клуб. Сепак, информациите на италијанските медиуми дека Горан нема да патува за Кина се покажаа како точни. Лацио ги потврди, соопштувајќи ги на клупската интернет-страница имињата на 22 -та фудбалера кои ги поведе во Пекинг, а меѓу нив не се најде најдобриот македонски фудбалер. По овој потег на управата на „небесносините“ јасно е дека струмичанецот наскоро ќе си замине од „Олимпико“. Со него во Рим останаа уште двајцата „одметници“, Кристијан Ледесма и Лоренцо де Силвестри, кои го следеа примерот на Пандев, па и тие, исто како него, побараа трансфер во друг клуб, незадоволни од условите под кои играат за Лацио. Пандев минатата недела на тренинзите беше отстранет од работата со ...
  | | веќе видена | слични

  Симфониски концерт на Охридско лето И покрај тоа што временските услови не дозволија симфонискиот концерт да се одржи во предворјето на црквата Света Софија,сепак љубителите на класичната музика уживаа во прекрасните звуци на македонската филхармонија и пијанистите Серџо Тјемпо и Ратимир Мартиновиќ предводени од палката на Борјан Цанев во Центарот за култура “Григор Прличев”. Помеѓу македонската и останатите филхармонии ширум светот не постои разлика истакна црногорскиот пијанист Мартиновиќ. - Можам да кажам дека сум го свирел овој концерт доста пати, но имам позитивни впечатоци од пробите со оркестарот, со маестро Цанев, изненаден сум од количината на енергија и од мотивацијата си која свират музичарите и можам овој оркестар да го споредам со берлинскиот, јас навистина нема да претерам ако кажам дека овој оркестар и подобро звучи од нив -изјави Ратимир Мартиновиќ, пијанист од Црна Гора. Во рамките на фестивалот Охридско лето македонската филхармонија заедно со пијанистите Мартиновиќ и Тјемпо под ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерава на Охридско лето Концерт на две флејти и пијано и на "Лери Вучковиќ бенд" Вечерва на Охридско лето два концерта во црквата "Св. Софија". Првиот е во 21 ч. и ќе настапат Португалците Луис Меиралес на флејта, Марија Жозе Соза Гведеш на пијано и Италијанецот Масимо Морчели на флејта. Тројката се реномирани музичари и солисти со богати интернационални кариери. Морчели досега настапувал како солист во најпрестижните сали во светот, меѓу кои "Карнеги хол" во Њујорк и "Чајковски" во Москва. Марија Жозе е победник на интернационални соло-натпревари за пијано, а Меиралес е професор на Конзерваториумот за музика во Порто, Португалија. Во 22.30 ч. во предворјето на "Св.Софија", во офф-програмата на Фестивалот ќе настапи американскиот џез-пијанист со југословенско потекло Лери Вучковиќ со неговиот бенд
  | | веќе видена | слични

  Калиопи ќе пее во чест на Индекси Поп-дивата Калиопи ќе настапи на концертот во чест на легендарната сараевска група "Индекси", кој ќе се одржи во "Сава Центар" во Белград. Минатиот месец на изборот на регионалните музички награди "Индекси 2009", кој се одржа во култниот клуб "Синемас Слога" во Сараево, Калиопи ја доби наградата за женски изведувач на годината. На концертот наречен "Индекси и пријателите - Да сум јас некој", покрај Калиопи, ќе настапат и голем број музички ѕвезди на поранешна Југославија како: Арсен Дедиќ, Саша Лошиќ, Жељко Бебек, Младен Војичиќ - Тифа, Аки Рахимовски, Дадо Топиќ, Хари Варешановиќ, Ирина Капетановиќ, Масимо Савиќ, Брако Ѓуриќ - Ѓура, Борис Новковиќ, Бисера Велетанлиќ, Џулијано и Сеад Мемиќ Вајта, кои ќе испеат дел од песните на вечните "Индекси". Во "Сава Центар" ќе настапат и новите членови на бендот: Фадил Реџиќ, Ранко Рихтман, Нено Јурин, Мирослав Шарановиќ, Пецо Петеј и Корнелије Ковач. (Б.Б.)
  | | веќе видена | слични

  Концерт на две флејти и пијано во „Света Софија“ во Охрид Во рамките на фестивалот „Охридско лето“, вечерва во црквата „Света Софија“ во 21 часот ќе биде одржан концерт на Луис Меирелес (флејта), Марија Хозе Соза Гведеш (пијано) од Португалија и Масимо Мерчели (флејта) од Италија. Од 22,30 часот, во предворјето на црквата, во рамките на Оф-програмата, пак, ќе настапи американскиот „Лери Вукович бенд“. Масимо Мерчели учел флејта со познатиот флејтист Андре Жонет и Максенс Ларие. На 19 години, станал водач на флејти во оркестарот на театарот „Ла Фениче“ во Венеција. Победник е на неколку значајни интернационални натпревари. Настапувал како солист во најпрестижните сали во светот. Родена во Порто, Марија Жозе Соза Гведеш учела пијано со Еместина да Силва Монтеиро и Фернанда Вандшнајдер, во чии класи дипломирала со почести на конзерваториумот во Порто. Победник е на неколку интернационални натпревари. Исто така роден во Порто, на Луис Меирелес му била доделена стипендија од Министерството за култура на ...
  | | веќе видена | слични