Мартин

  во

  Со својата гласна изјава дека нема да присуствува на отворањето на Олимписките игри во Пекинг, како протест поради непочитувањето на човековите права на Тибет, претседателот на Европскиот парламент (ЕП) Ханс Герт Потеринг на себе го навлече гневот на Германската олимписка федерација. Нејзиниот генерален директор Михаел Веспер не може да се начуди на изјавите на германскиот политичар од ЦДУ, кој е денес на чело на ЕП.

  - За да можете да бојкотирате, првиот услов е да бидете поканети на настанот. Господинот Потеринг одамна се обидува да добие покана за отворањето во Пекинг, остро критикува овој висок германски спортски функционер, кој тврди дека Потеринг не добил покана за отворањето на Олимпијадата. Портпаролот на Потеринг потврдува дека покана нема: „Точно е дека нема официјална покана за свеченоста“. И за да се огради од лошиот впечаток што ги оставија изјавите на Потеринг, додава дека претседателот на ЕП можел, ако изразел желба, да добие покана. Шефот на Германската олимписка федерација деновиве ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската ватерполо-репрезентација заврши на 8. позиција на Европското првенство кое синоќа заврши во Малага, Шпанија. Со пласманот на 8. место, Македонија обезбеди директно учество и на завршницата на Светското првенство кое следната година ќе се одржи во Рим, Италија. Македонија беше дебитант на едно вакво големо натпреварување, а со игрите и пласманот покажа дека во иднина може да биде редовен учесник на големите европски и светски завршници. Историското 8. место и директниот пласман на Мундијалот за следната година, Македонија го обезбеди по триумфот над Русија (13-11). Тоа беше меч кој решаваше дали ќе играме за 7. или за 9. место. Доколку загубевме од Русија, Македонија ќе мораше да игра квалификации за СП 2009, бидејќи само првопласираните 8 на евро шампионатот се директни учесници на планетарниот собир.

  Македонија дури по продолжение стигна до триумф против Русија. По вторпат на ова првенство, овие две репрезентации одиграа нерешено, овој пат 10-10. Сепак, за разлика од мечот во фазата ...
  | | веќе видена | слични

  Јане Ахонен, еден од најдобрите ски-скокачи во последната деценија, и официјално замина во пензија, откако на скокалницата во Лахти го направи последниот скок. Дури 10.000 фанови беа собрани да го проследат последниот лет на Финецот и со овации го проследија скокот, а со тоа и заминувањето во живите легенди на нивниот миленик. Во последниот скок на Ахонен уживаа и неговите колеги од репрезентацијата, како и неговите конкуренти последниве години, Адам Малиш, Андреас Голдбергер, Мартин Шмит, Мати Хаутамеки, Бјорн Еинар Ромерен и Андреас Кутел. - Се сеќавам на многу натпревари. Беше вистинско задоволство да се натпреваруваш со и против овие луѓе. Никогаш повеќе нивните скокови нема да ги гледам од оваа позиција - изјави Ахонен. Следната активност на летечкиот Финец ќе биде во репрезентацијата каде ќе биде одговорен за подготовките на неговите сега веќе поранешни колеги. Јане Ахонен го држи рекордот на најмногу победи, пет, на новогодишната турнеја, четири скокалници.
  | | веќе видена | слични

  Рони Вуд, гитаристот на славните „Ролинг стоунс“, по 23 години брак ја остави сопругата Џо, поради 18-годишна келнерка. Младата келнерка Екатерина Иванова и не толку младиот Рон Вуд (61) наводно заедно отпатувале во домот на рокерот во Ирска, додека неговата сопруга остана во нивната лондонска резиденција. Рон и Екатерина се запознаа пред три месеци на премиерата на документарниот филм на режисерот Мартин Скорсезе за „Ролинг стоунс“, „Схине а Лигхт“. Во врска со овој случај Џо за едно британско списание изјавила дека Рони и Екатарина „отишле на уметничко патување“, посветено на сликање, и дека се „само пријатели“. Но Екатерина, преку „фејсбук“, на некои пријатели им изјавила дека таа и Рони се двојка, и дури и неговата сопруга ја „молела“ да не и го зема мажот, на што младата келнерка по потекло од Русија одговорила: „Јас не го земам, тој сам доаѓа“.
  | | веќе видена | слични

  Според „Елефтерос типос“ последниот обид да се решат разликите ќе биде направен во Советот за безбедност на ОН

  Во Њујорк денеска треба да продолжат консултациите на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, во спорот со името меѓу нашата земја и Грција, со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис.

  По петочната средба со македонската делегација, кога Нимиц ги сослушал официјалните ставови и забелешки од македонската страна која ја претставуваа преговарачот Никола Димитров и шефот на Кабинетот на премиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер, истото денеска го очекува и од грчката страна, која по последната посета на посредникот на Атина и Скопје, не навести „омекнување“ на своите позициите.

  Грките медиуми во текот на викендот ја пренесоа информацијата за средбата Нимиц - Димитров - Протоѓер, на која, повикувајќи се на извори од Скопје, Македонија ги одбила четири предлози за промена на името, вклучувајќи ги и оние со географска одредница: Северна и Горна. Грчките медиуми за денешното грчко ...
  | | веќе видена | слични

  Владата ќе го поддржи Тарчуловски

  По повод изречената пресуда од страна на Хашкиот трибунал на Јохан Тарчуловски, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Протоѓер, испрати писмо до Тарчуловски во кое се потенцира дека партијата со засилено внимание и интерес ќе ја следи жалбената постапка пред Хашкиот трибунал и ќе продолжи со поддршката за негова одбрана.

  „Историјата на Македонија познава бројни патриоти кои во најтешките моменти за татковината со своето дело застанаа во одбрана на нејзините интереси. Ваквото дело не било секогаш признаено и прифатено од другите, но кога тоа се темели врз принципите на правичност не може да биде оспорувано, а правдата, колку и да е бавна и слепа, секогаш е негов сојузник. Со овие мисли му се спротивставив на чувството на разочараност кое се појави откако го слушнав изрекувањето на пресудата од Хашкиот трибунал“, се наведува во писмото.

  Протоѓер во писмото до Тарчуловски најавува дека ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи, како и досега, да ги става на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонско грчките разговори околу разликите за името, што се водат со посредство на Метју Нимиц, продолжуваат на почетокот на идната недела.

  Предвидено е медијаторот Нимиц в понеделник да има средба со раководителот на грчката делегација во разговорите Адамантиос Василакис, откако во петокот имаше средбата и со македонската делегација.

  Детали од разговорите што Нимиц ги оствари со македонската делегација, што ја сочинуваа Никола Димитров и Мартин Протуѓер, официјално не се соопштени.

  Медиумите во Скопје, повикувајќи се на свои извори, наведоа дека на Нимиц му бил предочен став дека Македонија не прифаќа уцени по прашањето за разликите за името и членството на земјата во НАТО и ЕУ.

  Македонската страна му укажала на Нимиц дека излегол од мандатот што го има во преговорите и оти во моментот е под влијание на грчката страна и притисоци.

  Според некои најави, оваа рунда на консултации треба да биде почетна фаза за нов предлог што Нимиц би им го испорачал на ...
  | | веќе видена | слични

  Додатокот за кариера ќе почне да се спроведува од 1 септември годинава

  Владата ќе ги наградува државните службеници, кои добро работат. Според Законот за државните службеници, од стажот и од оценката за работата што ќе ја даваат претпоставените ќе зависи зголемувањето на платата на работниците во државната управа. Службениците со три години стаж ќе може да добијат покачување од пет отсто, со шест години десет проценти, за девет години работа можно е да се добие покачување од 15 отсто, а тие што работат повеќе од 12 години како државни службеници ако се добро оценети од шефот, ќе добијат покачување на платата за 20 отсто. За оваа цел со ребалансот на буџетот се одвоени дополнителни 20 милиони денари (80.000 евра). Според министерот за финансии Трајко Славески, целта на додатокот, е поголема мотивација на државните службеници. Додатокот за кариера ќе почне да се спроведува од 1 септември годинава. Тоа е една од мерките за исполнување на критериумите за приближување кон Европската Унија вели тој.Во ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија не прифаќа политика на „морков и стап" во однос на прашањето за името и зачленувањето на земјата во НАТО или во ЕУ и нема да подлегне на притисоци за да влезе во алијансата.Ова е позицијата со која македонскиот преговарач Никола Димитров и Мартин Протоѓер, шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, настапиле пред посредникот во спорот за името, Метју Нимиц. За Македонија ова е премногу важно прашање за да може врз него да влијаат други процеси, како што е на пример евроатлантската интеграцијата на земја, е пораката што ја доби Нимиц. На завчерашната двочасовна средба што се одржа во Њујорк, во Македонската мисија при ОН, Димитров и Протоѓер на Нимиц детаљно му ги образложиле забелешките што ги има македонската страна за неговиот последен пакет предлози и идеи. Дел од забелешките му се доставени во писмена форма. Неофицијално, меѓу забелешките е и таа дека предлозите и идеите во последната рамка што ја донесе во Скопје и во Атина се повеќе одраз на грчките позиции. Според неофицијалните ...
  | | веќе видена | слични

  „Од Америка со љубов“ е насловот на концертот со кој светската ѕвезда на музичката уметност првпат ќе настапи на Охридско лето, со програма на која се дела од Бернштајн, Гершвин, Вилјамс, Њутн, Кер и традиционални песни

  Задоволна од изведбата на македонските музички уметници од Македонската филхармонија и оркестарот на МОБ, прибирливата и строга американска ѕвезда, оперската дива Џеси Норман, наместо две проби, вчера во Антички театар одржа само една. Гостинката на Охридско лето видно задоволна како поминала пробата завчера, ја откажала закажаната за вчера околу пладне.

  - Се е подготвено за почеток на едно ново издание на фестивалот Охридско лето, кое според величината на учесниците во програмата ќе биде за паметење, вели Гордана Јосифова-Неделковска, селекторка на музичката програма на фестивалот. Со голем концерт на светската оперска дива Норман во Античкиот театар вечерва во 21 часот ќе почне уште едно ново, 48-мо издание на меѓународниот фестивал Охридско лето. „Од Америка со љубов“ е ...
  | | веќе видена | слични

  Средбата на Метју Нимиц со преговарачот за името и со шефот на Кабинетот на премиерот, Никола Димитров и Мартин Протуѓер, помина во детална расправа за последниот пакет-предлози на посредникот. На оваа рунда консултативни разговори во Њујорк, македонскиот преговарачки тим порача дека непопустливоста на Грција, во комбинација со упатување постојани закани и уцени, не може да донесе позитивен резултат, особено ако со предложеното решение се навлегува во суштината на македонскиот идентитет. Голем дел од завчерашната средба беше посветен на македонското прашање во Грција. На Нимиц му е пренесен ставот дека македонското малцинство во оваа земја не е предмет на трговија во преговорите, туку е дел од приоритетите на Владата во Скопје. Македонија т.н. егејско прашање го смета за правен проблем со меѓународна тежина, затоа што со него директно се кршат основните инструменти за човекови права. Македонската делегација на посредникот вербално му достави забелешки за голем број прашања од последните сугестии, додека за ...
  | | веќе видена | слични

  По вчерашната средба на македонските претставници во преговорите, преговарачот Димитров и шефот на кабинетот на Премиерот, Мартин Протуѓер, разговорите за името влегуваат во нова фаза.

  Без притисокот од 9 јули и пропуштениот воз Македонија заедно со Албанија и Хрватска да стане членка на НАТО и ставот на Нимиц дека разговорите немаат временска рамка, создаваат ситуација која значително може да влијае на крајниот исход на спорот меѓу Грција и Македонија.

  За првпат прецизно изречената порака до Нимиц, но во истовреме и до грчката страна, НАТО и ЕУ дека Македонија одбива поради членство во Алијансата да прифати решение кое би го загрозило националниот идентитет, дава нова рамка во која во иднина ќе се одвиваат преговорите за името.

  Првичните неофицијални анализи во Атина се дека Македонија по вчерашната средба го става во привидно мирување процесот кој го води Нимиц.

  Стравувањата на грчките дипломатски извори се дека доколку Македонија опстане на својот вчерашен став и ...
  | | веќе видена | слични

  На Нимиц му бил доставен и писмен одговор на предлозите што ги донесе при посетата на Македонија

  Македонија му ги достави забелешките на медијаторот од ОН во спорот со името Метју Нимиц на неговите последни сугестии за изнаоѓање решение, потсетувајќи го посредникот дека излегле од рамките на неговите овластувања во врска со спорот меѓу нашата земја и Грција. Македонскиот преговарач Никола Димитров, придружуван од Мартин Протоѓер, шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, во четвртокот попладне два часа во македонската мисија во Њујорк му ја образложувале на Нимиц позицијата на нашата земја, при што, како што се дознава, му бил доставен писмен одговор на предлозите што ги донесе при последната негова посета на Македонија.

  Одговорот од македонска страна, освен забелешките за Нимиц, содржел и оцена дека грчката непопустливост, како и нејзините постојани уцени и блокади не можат да доведат до решение. Пред Нимиц повторно било отворено македонското прашање во Грција, но со став дека тоа ...
  | | веќе видена | слични

  Во средата вечерта на К-90 леталницата во Лахти пред 10.000 љубители на скијачките скокови, Финецот Јане Ахонен го изведе својот проштален скок.

  На последната ски-скокачка фешта на Ахонен присуствуваа голем број познати имиња од овој спорт. Некои од нив се уште палат и жарат во Светскиот куп, а некои од нив одамна се пензионирани. На убавицата во Лахти присуствуваа Мартин Шмит, Адам Малиш, Андреас Голдбергер, Мати Хаутамеки, Виле Канте, Бјорн-Еинар Роморен, Андреас Кетел.... Тоа се само дел од познатите имиња чии скокови беа следени и оценувани од петмина судии. Но, во судиската кула не седеа регуларни судии туку познати лица како што личи на еден таков настан. Тоа беа фински тренери и некогашни учители на Ахонен (Хану Леписто, Кари Илиантила, Кари Патари, Мика Којонкоски и Томи Никунен) кои беа особено впечатливи кога доделија симболични 20 за последната изведба на Јане Ахонен. Најголемиот успех во неговата кариерата се петте трофеи од престижната турнеја „Четири скокалници“.

  „Имам многу ...
  | | веќе видена | слични

  Со одвоените технички консултации, кои почнаа вчера во седиштето на ОН во Њујорк, Метју Нимиц продолжи со посредувањето на долгите преговори меѓу Македонија и Грција. Претставникот на Генералниот секретар на ОН, Нимиц, доцна синоќа требаше да се сретне со македонската, а грчката делегација ќе ја прими в понеделник. - Целта на средбите е да се одржи работната атмосфера, а фокусот да остане на елементите за можен договор - изјави Мишел Монтес, портпарол на ОН. Во Њујорк заминаа македонскиот претставник во разговорите за името Никола Димитров и Мартин Протоѓер, шеф на Кабинетот на премиерот Никола Груевски. Преговарачката екипа отпатува во Њујорк со прецизен план, на медијаторот Нимиц, со кој требаше да се сретнат доцна синоќа, да му ја презентира македонската позиција дека земјата и покрај прекршувањето на Привремената спогодба од страна на Грција, останува активно да учествува во преговорите за името. Втората позиција која специјалниот пратеник за името Никола Димитров и шефот на Кабинетот на премиерот, ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот пејач Ерос Рамацоти првпат во својата музичка кариера концертно ќе настапи во Австралија, каде што неговата актуелна компилација со најголемите хитови „Е2“ се продава одлично. Во врска со австралиската мини-турнеја, Ерос засега ги потврди настапите во Сиднеј на 25 октомври, Мелбурн 29 октомври и во Перт на први ноември. Поради огромниот интерес, се преговара за одржување на дополнителни два-три концерти, на кои можно е како специјален гостин да се појави Џо Кокер. Во текот на својата 24-годишна естрадна кариера, Рамацоти продаде 42 милиони албуми, оствари многу големи хитови, дуети со Шер, Тина Тарнер, Карлос Сантана, Џо Кокер, Анастејжа и со Рики Мартин. љ
  | | веќе видена | слични

  МВР поднесе кривични пријави против прилепчаните Филип Ачески, неговиот брат Мартин и Пецо Стојаноски, осомничени дека му помогнале на затвореникот Бобан Ристески да избега од пред судот во Прилеп. Тројцата се приведени, а обвинителството побара од судот да им биде определен притвор. Кривична пријава е поднесена и за Ристески. Полицијата се уште го бара Ристески, за кого се претпоставува дека избегал во една од соседните држави. Во понеделникот Филип зел автомобил „југо“ од свој пријател и дошол пред судот, каде што биле брат му Мартин и Стојаноски. Кога затворските чувари го изнесувале Ристески од судот, тој им се отргнал и потрчал кон „југото“. Чуварите пукале, но затвореникот успеал да побегне со автомобилот во кој биле помагачите. Еден од испуканите куршуми завршил во ногата на Филип, кој подоцна се јавил во болница по што бил приведен. Анализата на крвта пронајдена во „југото“ покажала дека е идентична со таа на Ачески. Два дена по бегството, полицијата ги уапси Мартин Ачески и Стојаноски и го најде ...
  | | веќе видена | слични

  На новата рунда преговори за името што синоќа требаше да се одржат во Њујорк се очекува да се разговара и за прашањето за Македонците по потекло од Грција, велат дипломатски извори. Од ОН соопштија дека посредникот Метју Нимиц во Њујорк ќе има одвоени средби со двете страни заради „технички консултации“. Македонија ја претставуваат преговарачот Никола Димитров и Мартин Протоѓер, шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски.

  Дипломатски извори велат дека не се очекува напредок во однос на постигнувањето решение, ниту нов предлог од Нимиц. Според нив, веројатно ќе се зборува за елементите на решението по последното барање од македонската влада преговарачот да го земе предвид прашањето за Македонците од егејскиот дел на Македонија, нивните имоти, како и човековите права на македонското малцинство во Грција. Грчки извори оценуваат дека ваквиот потег на премиерот е наменет за домашната јавност и го поврзуваат со изборните активности во земјата. Нивната процена е дека ако двете страни отвораат прашања ...
  | | веќе видена | слични

  Шефовите на Формула 1-тимовите се плашат за премореност на нивните механичари кога календарот ќе се зголеми на 19 трки, без да се има одмор во август. Според провизорниот календар во 2009 година, трката во Турција ќе се вози на 9 август, по што ќе следува ГН Европа во Валенсија на 23 август. Оваа година има 18 трки, но има пауза меѓу Унгарија на 3 август и Валенсија на 24 август. Сметам дека отсуството на одморот во август во календарот в година е многу тешко. Ќе биде многу тешко за механичарите - изјави Мартин Витмарш, извршниот директор на Мекларен.В година ќе дебитира трката во Абу Даби како последна во ноември, по четири далечни трки во Сигапур, Јапонија, Кина и Бразил. Сите 10 Ф-1 тимови имаат седишта во Европа, а најмногу во В. Британија. Некои од сосптвениците сметаат дека повеќе трки се добри за спонзорите, но лоши за тимовите, бидејќи тоа чини повеќе пари за да се обезбедат повеќе луѓе. Рон Денис при еден состанок со Макс Мозли и Берни Еклстоун им кажал: „Колку повеќе трки ставате во календарот, ...
  | | веќе видена | слични

  Клупската казна верификувана од ФФМ

  Фудбалерите на Вардар што бараа раскин на договорите на штета на клубот, а не на своја сметка, ќе треба да ја одработат шестмесечната забрана за настап

  Клупската казна од шест месеци забрана за настап изречена од Вардар кон своите фудбалери во финишот од изминатата натпреварувачка сезона ќе треба да ја „одработат“ само 12 играчи. Забраната за настап на фудбалерите вчера ја потврди второстепената Комисија за молби и жалби во ФФМ, откако поединечно ги ислуша поканетите фудбалери и членовите од раководството на Вардар. На списокот со казнети фудбалери останаа: Мартин Богатинов, Јорде Георгиевски, Ѓорѓи Мојсов, Клаудиу де Франка, Пименте Соуса, Душан Савиќ, Милош Леповиќ, Славен Станковиќ, Милан Перендија, Роберту Карлуш, Фабиу да Силва и Раденко Бојовиќ. Преостанатите четворица кои беа меѓу недисциплинираните: Агиналду Брага, Бурхам Емурлаи, Димче Ристевски и Владимир Секуловски во меѓувреме постигнаа согласност со раководството да останат во Вардар или да ...
  | | веќе видена | слични