Март

  во

  На 21 ноември 1875 година во беровското село Русиново е роден Никола Петров Русински, истакната личност од националната историја на македонскиот народ, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Буџетот на Министерството за транспорт и врски за 2020 година е развоен, директно насочен кон потребите на стопанството и граѓаните. Проектиран е на 5 ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Претседателот на Европскиот совет во заминување, Доналд Туск, е новиот претседател на Европската народна партија (ЕПП), беше изгласано денеска во Загреб ,по ...
  сите 54 | | | веќе видена

  Претставниците на европските народни партии гласаа со 491 гласа за Туск, а против биле 37 делегати на Конгресот на ЕПП. Туск на лидерскоот место на ЕПП го ...
  сите 54 | | | веќе видена

  Вјеран Миладиновиќ бил првиот јавно деклариран транвестит во Југославија и ѕвезда на филмовите од Желимир Жилник. Во светот на шоу бизнисот бил познат под ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Проверка на знаењето од германски јазик и старосна граница се воведува од 1 март за жителите од Западен Балкан кои сакаат да заминат во Германија. Ова е во ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Проектиран е на 5 милијарди 810 милиони 579 илјади денари, од кои 83 проценти или 4 милијарди 819 милиони 974 илјади денари се расходи наменети за реализација ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Потпретседателката на партијата на Вук Јеремиќ, Народната партија (НС), Санда Рашковиќ Ивиќ, изјави за РТС дека опозицијата бара одложување на изборите со цел ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Време е за убави нешта во мак – фудбалот, пред се во репрезентацијата која за првпат во историјата заврши на третото место во групата, и за првпат преку Лига ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Македонската фудбалска репрезентација направи историски пласман со освојување на третото место во квалификациите за ЕП 2020, но тоа не беше доволно да се ...
  сите 349 | | | веќе видена

  Буџетот на Министерството за транспорт и врски за 2020 година е развоен, директно насочен кон потребите на стопанството и граѓаните. Проектиран е на 5 ...
  сите 73 | | | веќе видена