Манчестер

  во

  Смртни закани за научниците што работат на акцелераторот

  Научниците што денес на границата меѓу Швајцарија и Франција се подготвуваат да го вклучат најмоќниот акцелератор на честички што некогаш бил направен, добиле закани за смрт. Очигледно, заканите потекнуваат од луѓе кои се премногу уплашени дека тој експеримент би можел да ја уништи нашата планета.
  Експертите се надеваат дека со оваа моќна машина ќе успеат да создадат услови кои постоеле во првиот милијардити дел од секундата по Големата експлозија, односно моментот кога се родила вселената. Многумина стравуваат дека за време на експериментот би можело да дојде до создавање разорна црна дупка која ќе ја проголта Земјата.
  Тие сомнежи ги поттикнаа група научници да поднесат тужба до Европскиот суд за човекови права, со надеж дека ќе успеат да го спречат експериментот. Тие тврдат дека „никој со сигурност не знае што може да се изроди од првобитниот прилив на протони што се дезинтегрираат“.
  Професорот Брајан Кокс од Универзитетот ...
  | | веќе видена | слични

  Научниците кои се подготвуваат на 10 септември да го вклучат најмоќниот акцелератор за честички, на границата помеѓу Швајцарија и Франција добиле смртни закани од оние кои се исплашени дека нивниот експеримент може да ја уништи планетата.

  Научниците се надеваат дека на тоj начин ќе успеат да ги создадат условите што постоеле во првиот милијардити дел од секундата по Големото распрскување во зората на раѓањето на вселената.

  Многумина стравуваат дека за време на експериментот може да дојде до создавање на разорна црна дупка која ќе ја проголта Земјата. Тие тврдат дека никој со сигурност не знае што ќе се изроди од првобитниот бујон на дезинтегрираните протони.

  Професорот Брајан Кокс од Универзитетот Манчестер, кој ќе управува со детекторот АТЛАС, луто им одговорил на прогнозерите за кај на светот.

  „Секој кој мисли дека хадронскиот колајдер ќе го уништи светот е будала“, рекој тој.

  Со помош на овој експеримент можат да се пронајдат одговорите на некои од ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на Шкотска, Џорџ Барли, ќе дебитира на клупата на „храбрите срца“ против Македонија на официјален меч. Најдобриот менаџер во Премиерлигата во сезоната 2000 01, кога со Ипсвич се избори за настап во УЕФА-купот, има сериозни кадровски проблеми пред денешниот дуелот на Градскиот стадион во Скопје. Барли не може да смета на деветмина репрезентативци поради повреди, од кои четворица досега беа стандардни во првиот состав. На триото од Глазгов ренџерс - Бери Фергусон, Кевин Томпсон и Дејвид Вир, на листата на повредени од вчера им се приклучи и играчот од средниот ред на Вест Бромвич Албион, Џејмс Морисон.

  - Џејмс се уште се мачи. Ќе се обидеме да сториме се тој да биде фит, но се сомневам дека ќе игра - изјави помошникот на Барли, Стивен Пресли. Морисон, кој има 22 години, беше најавуван како бисер на британскиот фудбал, но го мачат повреди, па во последно време ретко има шанса да го потврди талентот на теренот. Голем удар за Шкотска е отсуството на Фергусон и Томпсон, играчи за кои на ...
  | | веќе видена | слични

  Шкотите дојдоа во Скопје знаејќи дека ќе играат натпревар со тежина на финале, па алиби за евентуален неуспех создаваат веќе неколку дена.

  Битка надвор од теренот или не е отворено прашање, но сигурно е дека имаат проблеми. Можеби затоа се сомневаат во сопствените можности. Шкотската стручна фудбалска јавност очекува претпазлива игра, дури и реми како опција што во моментов би ги задоволила нивните апетити.

  Може с& 279; да се случи, но едно е сигурно, ние ќе се бориме до крај, бидејќи тоа е наша традиција, вака ги охрабри селекторот Џорџ Барли шкотските навивачи на денешната прес конференција.

  Свесен дека наглите промени во составот нема да поминат безболно, Барли сепак изјави дека оние кои се во Македонија се 100% подготвени и ќе дадат се од себе на теренот.

  „Знаеме дека Македонија има одлична екипа, имаат солидни резултати на домашен терен. Ги следевме внимателно нивните пријателски средби во последните неколку месеци, така што свесни сме дека ќе биде тешка задача. ...
  | | веќе видена | слични

  Арапите за десетина дена направија дар-мар на Островот. Откако го купија Манчестер сити, нова цел на шеикот Мухамед бин Рашид ал Мактум и фирмата „Абу Даби груп“ е, никој друг, туку петкратниот европски шампион од „Енфилд роуд“, Ливерпул! Шеикот е подготвен да одвои половина милијарда фунти за славниот англиски клуб, понуда која веќе стигна на масата на сегашните сопственици, американските бизнисмени Том Хикс и Џорџ Жилет, и како што наведуваат британските медиуми, тие сериозно размислуваат да ја прифатат. Главниот проблем на Хикс и на Жилет е тој што тие немаат доволно средства, или пак, во моментов не се подготвени да инвестираат 300 милиони фунти во изградбата на новиот стадион на „Стенли парк“. Колку е шеикот заинтересиран за најновиот напад на Островот, зборува и фактот што неговата компанија „Дубаи интернешенел капитал“ веќе ја проучиле книгата на „црвените“ и дека е подготвен нацрт-планот за новиот стадион кој би имал најмалку 60.000 места.

  На листата на желбите на арапските нафтени ...
  | | веќе видена | слични

  Некогашниот најдобар фудбалер на светот, бразилецот Роналдо е во Бразил каде што се опоравува од операцијата на коленото. Тој на конференцијата за новинари изјави дека се чувствува одлично и дека е спремен за ново враќање на фудбалскиот терен. Негов најголем предизвик сега е борбата со килограмите и враќање во кондиција. Во Бразил ќе биде на специјална диета. Во меѓувреме, за него се заинтересирани Манчестер Сити и бразилскиот Фламенго.
  | | веќе видена | слични

  Менаџерот на премиерлигашот Манчестер јунајтед, Алекс Фергусон, го назначи Мајк Фелан за нов асистент-менаџер, на местото на Карлуш Кеирош. Кеирош го напушти „Олд Трафорд“ во јули, откако ја презеде репрезентацијата на Португалија. Фелан е поранешен играч на „црвените ѓаволи“, а од 2001 година работи со првиот тим како помошник-менаџер, по заминувањето на Стив Мекларен во Мидлсбро.Јунајтед во преодниот рок се засили со уште еден напаѓач покрај Бербатов, откако на репрезентативецот од Ангола, Мануџо, му беше дадена работна дозвола која ја чекаше повеќе од шест месеци. Мануџо е големо засилување за тимот. Доволно е само да ги погледнете головите што ги има постигнато на Африканскиот национален куп и веднаш ќе забележите дека се работи за напаѓач од висока класа - изјави извршниот директор Дејвид Гил.
  | | веќе видена | слични

  „Абу Даби јунајтед груп“, според повеќето надворешни процени, вреди илјада милијарди долари

  ЛОНДОН - Спортските екипи одамна се играчки на богатите. Но, со ненадејниот потег да го купи англискиот фудбалски клуб Манчестер сити, владејачкото семејство на Абу Даби едноставно покажа колку многу пари се потребни за игра во големите лиги. „Нашата цел е многу едноставна - да го направиме Манчестер сити најголем клуб во Премиер лигата“, рече Сулејман Ал Фахим, градител на имоти кој наводно го води купувањето на Манчестер сити за шеикот Мансур бин Заед ал Нахјан, во интервју за Би-Би-Си. „Ние ќе купиме се што е потребно“. „Не може да се каже бројката колку ќе потрошиме, како 100 милиони фунти. Можеби ќе бидат потребни повеќе“, додава Ал Фахим.

  Фудбалот можеби се уште не може да се споредува со инвестирање во современа уметност или недвижен имот или „блу чип“ акции. Но, големиот интерес за Манчестер сити, клуб со долга историја, но со празна витрина за трофеи, илустрира колку многу шпекулативниот ...
  | | веќе видена | слични

  Богатиот сопственик на премиерлигашот Челси, Роман Абрамович, во минатиот понеделник го претрпе првиот пораз на трансфер-пазарот, откако инвестициската групација „Абу Даби груп фор девелопмент“, предводена од шеикот Мансур бин Заед, три дена претходно го купи Манчестер Сити, а потоа го купи напаѓачот на Реал Мадрид, Робињу. Челси и Абрамович во текот на летото „го бркаа“ трансферот на суперталентираниот бразилски фудбалер, кој беше предвиден да му помага на Дидие Дрогба во нападот на лондонскиот гигант. Но Манчестер Сити пред нос „му го украде“ Робињу на рускиот милијардер за рекордна сума на Островот од 42 милиона евра, на денот на затворањето на преодниот рок. По овој потег стана јасно дека досега малиот Сити понатаму ќе биде најбогат клуб во Премиерлигата и во светот, а богатите Арапи ќе му го преземат имиџот на Абрамович и ќе ги диктираат цената и платите на врвните фудбалери во Европа.

  РОМАН Е СИРОМАВ ЗА МАНСУР БИН ЗАЕД

  Абрамович во моментов има лично богатство од 11,7 милијарди ...
  | | веќе видена | слични

  Бразилците за Робињо: „Срам ни е што произведовме таков играч“.Бразилската легенда Пеле смета дека неговиот сонародник Робињо погрешно постапил кога потпиша за Манчестер Сити и дека му требаат подобри советници во понатамошниот дел од кариерата.

  Пеле дури изјави и дека Челзи треба да биде среќен што не го доведоа Робињо во своите редови.

  „Челзи има среќа. На Робињо му е потребна озбилна помош. По мое мислење тој е многу лошо советуван,“ изјави Пеле.

  Бразилската јавност е шокирана од својот 24-годишен напаѓач, а посебно се разочарани во клубот во кој што израсна, Сантос.

  „Ова е една од најсрамните епизоди во историјата на Бразилскиот фудбал. Тој е идол на младите, но не се однесуваше така. Се срамиме од него,“ изјави Жозе Фернандес, главниот директор на Сантос.
  | | веќе видена | слични

  Новиот сопственик на Манчестер сити, Сулејман ал Фахим, најави дека следна цел е купување на Кристијано Роналдо од градскиот ривал за сума од 134 милиони фунти. На листата на богатата компанија „Абу Даби груп“ од саудиска Арабија се и Тиери Анри од Барселона и Давид Виља од Валенсија. Желба на „шеиците“ е да формираат тим на соништата, кој би триумфирал во Лигата на шампионите. - Кристијано Роналдо изјави дека би сакал да настапува за најголемиот клуб во светот, а ние во јануари нередната година ќе се увериме дали неговите намери се сериозни. Сакаме да формираме тим што ќе победи во Лигата на шампионите. Затоа, потребни ни се најдобрите фудбалери и најдобриот тренер на светот - изјави Ал Фахим. Тој тврди дека понудата на Реал Мадрид од 89 милиони фунти за Кристијано Роналдо не претставува вистинско вреднување на квалитетите на играчот. Ал Фахим тврди дека реалната вредност на Португалецот на пазарот на играчи е 134 милиони фунти. - Ќе ги ангажираме најдобрите и нема да штедиме пари. Ќе го направиме Манчестер ...
  | | веќе видена | слични

  Раководството на Њукасл ги демантира најавите дека менаџерот Кевин Киген поднел оставка на функцијата. Неколку часа по завршувањето на преодниот рок беше известено дека Киген се разделил од „чавките“ бидејќи раководството на клубот не му дозволило да биде активен во преодниот рок. Прославениот англиски ас не се согласувал со продажбата на Џејмс Милнер и со неангажирањето адекватни играчи на сите позиции во екипата. Ваквите информации придонесоа навивачите на Њукасл, кои се сметаат за едни од најверните во Англија, да дојдат пред клупските простории. Веднаш реагираше и раководството на клубот, кое преку соопштение ги демантира шпекулациите. „Имавме долг разговор со Кевин и разгледавме голем дел од проблемите, но и плановите. Клубот сака да продолжи да работи на долги патеки и ние имаме заедничка стратегија, во која голем придонес треба да има Кевин Киген. Со неговото доаѓање почнавме еден процес што ќе трае извесен период и сакаме тој и понатаму да биде дел од тој проект. За да ги избегнеме сите сомневања што ...
  | | веќе видена | слични

  Богатството на луѓето што го купија Манчестер сити се проценува на 1.000 милијарди долари  Англиската фудбалска јавност ја потресуваат најновиот развој на настаните во Премиерлигата. Во сенка паднаа сите трансфери, се што се случуваше во првите три кола на новата сезона. Единствено за што се зборува изненадувачкиот капитал од Обединетите Арапски Емирати во Манчестер сити, Што значи дека Роман Абрамович веќе не е главен играч во Англија, туку дека новите сопственици на Сити се подготвени да купат се што вреди во светот, а и повеќе од тоа. Застапникот на кралското семејство од Абу Даби, Сулејман Ал Фахим, кој проблемите ги „решава“ на теренот, прво го купи Робињо, и буквално му го зема од пред нос на Челзи, а потоа без пардон порача дека во јануари ќе ги купи Кристијано Роналдо, Фабрегас и сите кои ќе им бидат потребни на Сити тој да стане најсилен клуб во Европа, посилен дури и од недопирливиот Реал од Мадрид. За при воопшто не треба да се разговара. Тие во целата приказна не се ни битни. ...
  | | веќе видена | слични

  Манчестер Јунајтед при крајот на преодниот рок го комплетира долгоочекуваниот трансфер на напаѓачот Димитар Бербатов од Тотнем за 30 ,75 милиони евра. Бербатов потпиша четиригодишен договор со шампионот, 45 минути пред затворање на трансфер рокот. Во договорот постигнат помеѓу двата клуба вклучен е и младиот талент на Јунајтед, напаѓачот Фрајзер Кембел, кој сезонава ќе ја мине во Тотнем како позајмен играч.Соседот на „црвените ѓаволи“, Манчестер Сити, во последниот ден се вклучи во трката за потпис на бугарскиот напаѓач, но Бербатов беше решен дека сака да игра во тимот на сер Алекс Фергусон. Со повредата на Кристијану Роналду и заминувањето на Луи Саха во Евертон, Фергусон очајно се обидуваше да потпише со Бугаринот за да го придружи на единствените напаѓачи во тимот, Вејн Руни и Карлос Тевез.

  Кевин Киген неочекувано си замина од функцијата менаџер во премиерлигашот Њукасл откако вчера по разговорите со бордот на клубот изрази незадоволство од трансфер-политиката. Киген пред почетокот на ...
  | | веќе видена | слични

  Сакаше во Челси, заврши меѓу „граѓаните“: Робињу (лево)

  Манчестер Сити го доведе во своите редови бразилскиот напаѓач Робињу за 42 милиони евра, а трансферот од Реал Мадрид се случи во последните часови од преодниот рок. Робињу (24) во следните четири години ќе добива плата од шест милиони евра годишно. Бразилецот сакаше да игра за Челси, но претседателот на Реал, Рамон Калдерон, даде изјава за шпанските медиуми дека лондонскиот клуб понудил 30 милиони евра за напаѓачот, сума што е пониска од понудата на Сити.Манчестер Сити ја шокира фудбалската јавност во Европа откако направи трансфер на бразилската ѕвезда во истиот ден во кој групацијата „Абу Даби груп фор девелопмент“ го купи клубот и вети дека за некоја година ќе биде најдобар во Англија. Јас сум почестен што ќе имам можност да работам со неверојатен талент како Робињу. Кога дојдов во Сити кажав дека за да се натпреваруваме со најдобрите клубови во Англија мораме да бидеме активни на трансфер-пазарот за играчи од калибарот на Робињу. ...
  | | веќе видена | слични

  Британскиот печат денес на насловните страници и натаму стравува од рецесија во земјата.

  Британија е единствената земја од Групата 7 која ќе влезе во рецесија до крајот на годинава, пишува денешен ИНДЕПЕНДЕНТ, повикувајќи се на вчерашната мрачна прогноза на ОЕЦД за светската економија.

  Сето ова фрла сенка врз обидите на премиерот Гордон Браун да ја заживее својата политичка судбина со планот за поттикнување на пазарот на недвижности, се вели во текстот.

  Битка на Браун

  Можеби планот на Браун е битка за спасување на неговата премиерска позиција, но целата шема која започна со укинување на еден од даноците при купување имот, а за која Министерството за финансии тврди дека ќе го чини околу 600 милиони фунти - е отфрлена и опишана како „лепење фластер" на погодената индустрија за домување, додава ГАРДИЈАН.

  Абу Даби гледа кон Холивуд

  ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС пак освен за рецесијата на насловната пишува и за нешто друго....„Црното злато се среќава со сребрениот ...
  | | веќе видена | слични

  Капитенот на бугарската фудбалска репрезентација Димитар Бербатов, како што се очекуваше, ќе ја продолжи кариерата во актуелниот европски првак, Манчестер јунајтед. Трансферот беше реализиран на 1 септември, 40 минути пред полноќ и пред завршувањето на преодниот рок. Досегашниот член на Тотенхем потпиша четиригодишен договор со „црвените ѓаволи“, а вредноста на трансферот е околу 38 милиони евра. Откако во попладневните часови се состанаа во тренинг-кампот на Манчестер, менаџерот сер Алекс Фергусон го испрати Бербатов на лекарски прегледи во градската болница во Манчестер. Тој успешно ги мина прегледите и се врати на „Олд трафорд“, каде во друштво на Фергусон и на извршниот директор на клубот, Дејвид Гил, го потпиша договорот. - Доаѓањето во Манчестер јунајтед за мене претставува остварување на сите мои сништа. Се радувам што ќе играм за Манчестер и што ќе бидам во можност да освојувам многу трофеи во следните години - рече Бербатов. Своето воодушевување не го криеше ниту менаџерот на „црвените ѓаволи“, сер ...
  | | веќе видена | слични

  Бразилскиот репрезентативец од Реал Мадрид, Робињо, неочекувано потпиша за Манчестер сити. Напаѓачот на „кралскиот клуб“ стигна во Манчестер во последниот ден од летниот преоден рок, а вредноста на трансферот изнесува 32,5 милиони фунти (40 милиони евра). За услугите на 24-годишниот Робињо заинтересиран беше и премиерлигашот Челси и сите очекуваа тоа да биде неговиот нов клуб. - Воодушевен сум од фактот што ќе можам да работам со толку талентиран фудбалер каков што е Робињо - рече менаџерот на „граѓаните“, Марк Хјуз. - За да можеме да се бориме со најдобрите тимови во англиската Премиер-лига мораме да купуваме и добри фудбалери - додаде Хјуз. Манчестер сити го купи Робињо истиот ден кога сопственик на клубот стана конзорциумот „Абу Даби груп“. Бразилецот во неделата не отпатува во Ла Коруња на мечот со Депортиво, по што Реал реши да го продаде. - Тој ја прифати понудата на Манчестер сити, а тоа докажува дека трансферот не го направи од спортски, туку од финансиски побуди. Целта на Реал не е да продава ...
  | | веќе видена | слични

  Стив Финан, долгогодишниот фудбалер на Ливерпул, заврши во редовите на шпанскиот примералигаш Еспањол, а во спротивен правец, на „Енфилд роуд“ пристигна шпанскиот фудбалер Алберт Риера. Левокрилниот напаѓач, 26-годишниот Риера, потпиша четиригодишен договор со Ливерпул. Во текот на својата кариера овој извонреден напаѓач краток период престојуваше на Островот, во Манчестер сити. - Риера ги има сите потребни квалитети кои ги баравме. Станува збор за левокрилен напаѓач кој добро игра со главата, многу е силен и добро центрира. Имаше понуди и од други англиски клубови, но се чуваше за нас. Тоа особено ме прави среќен - изјави Рафаел Бенитез, менаџерот на Ливерпул. Андреј Вороњин, како позајмен фудбалер, една година ќе настапува за тимот на берлинска Херта. За украинскиот напаѓач ова значи враќање во германската Бундес-лига, зашто пред доаѓањето во Ливерпул играше за Баер од Леверкузен. Трансферниот пазар за тимот на Ливерпул заврши со доаѓањето на 18-годишниот бразилски напаѓач од Ботафого, Витор Флора.
  | | веќе видена | слични

  Робињо во Сити, Бербатов во Манчестер Ј. Во неочекуваниот пресврт бразилскиот фудбалер од Реал Мадрид Робињо заврши во Премиер лигата, но не во Челзи туку во редовите на Манчестер сити. Корпорацијата Абу Даби Јунајтед, нешто малку повеќе од 24 часа, откако го презема клубот од Таксин Шинаватра да го доведе еден од најпосакуваните играчи на денешницата за 40 милиони евра. Робињо потпиша петгодишен договор и ќе игра за годишна плата од 6 милиони евра. По тој повод менаџерот на Сити, Марк Хјуз изјави дека ќе му биде чест да го тренира Бразилецот. Четириесет минути пред полноќ и истекот на преодниот рок, Манчестер јунајтед на Англиската фудбалска федерација и испрати допис со потпишан договор со Димитар Бербатов. Бугаринот потпиша четиригодишен договор со клубот од „Олд трафорд“, каде од Тотенхем замина за сума од 37,7 милиони евра. Како дел од трансферот, во Тотенхем на една година како зајмен играч замина младиот напаѓач Фрејзер Кемпбел, а челниците на лондонскиот клуб се откажаа од пријавата против Манчестер ...
  | | веќе видена | слични