Манчестер Сити

  во

  Новото засилување на Манчестер Сити, Марио Балотели дебитираше во дресот на граѓаните со погодок во деби натпреварот од Лига Европа. Младиот талент од Интер кој пред неколку денови беше донесен од Интер го реализираше единствениот погодок на гостувањето на граѓаните во Романија кај Тимошоара. Со оваа победа тимот од Манчестер речиси и го обезбедува пласманот во фазата по групи со оглед на тоа дека реваншот ќе го игра на домашен терен. Тимот на Роберто Манчини победи со 1-0 а Супер Марио својот деби погодок го постигна во 72. минута од натпреварот.
  сите 5 | | | веќе видена

  Без поголеми изненадувања минаа првите бараж дуели во Лигата на Европа со тоа што фаворитите стигнаа до посакуваните резултати. Единствено Галатасарај не усепа да стигне до победа во дуелот со Карапти дома откако одиграа само 2:2. Најубедлива победа постигна Виљареал 5:0 против Дњепар. Шпанската екипа во ова натпреварување се најде наместо на Мајрока која поради финансиски проблеми беше исклучена од страна на УЕФА. Ливерпул во дуелот со Трабзон славеше минимално дома со 1:0, додека Елфсборг загуби со истиот резултат на гостувањето кај Наполи. Тоа беше учинокот на екипите кои во претходното коло ги елиминираа македонските претставници Работнички односно Тетекс. На дригите натпревари одиграни синоќа беа постигнати следниве резултати: Сибир – ПСВ Ајндховен 1:0, БАТЕ Борисов – Маритимо 3:0, Баер Леверкузен – Тавриа 3:0, ЦСКА Москва – Анортозис 4:0, ПСЖ – Макаби Тел Авив 2:0, Рапид Виена – Астон Вила 1:1, Слован Братислава – Штутгарт 0:1, АИК – Левски 0:0, Дебрецин – Литекс 2:0, Днипро – Лех 0:1, Васлуи – Лил ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Без поголеми изненадувања минаа првите бараж дуели во Лигата на Европа со тоа што фаворитите стигнаа до посакуваните резултати. Единствено Галатасарај не усепа да стигне до победа во дуелот со Карапти дома откако одиграа само 2:2. Најубедлива победа постигна Виљареал 5:0 против Дњепар. Шпанската екипа во ова натпреварување се најде наместо на Мајрока која поради финансиски проблеми беше исклучена од страна на УЕФА. Ливерпул во дуелот со Трабзон славеше минимално дома со 1:0, додека Елфсборг загуби со истиот резултат на гостувањето кај Наполи. Тоа беше учинокот на екипите кои во претходното коло ги елиминираа македонските претставници Работнички односно Тетекс. На другите натпревари одиграни синоќа беа постигнати следниве резултати: Сибир – ПСВ Ајндховен 1:0, БАТЕ Борисов – Маритимо 3:0, Баер Леверкузен – Тавриа 3:0, ЦСКА Москва – Анортозис 4:0, ПСЖ – Макаби Тел Авив 2:0, Рапид Виена – Астон Вила 1:1, Слован Братислава – Штутгарт 0:1, АИК – Левски 0:0, Дебрецин – Литекс 2:0, Днипро – Лех 0:1, Васлуи – Лил ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Одиграни се првите натпревари од последниот квалификациски филтер во Лига Европа, фаворитите со исклучок на Галатасарај и Спортинг Лисабон, забележаа очекувано победи Турскиот гигант Галатасарај на домашен терен одигра 2:2 со Карпати, додека Спортин во Лисабон загуби од Брндби со 0:2. Марио Балотели со гол дебитираше за Манчестер Сити, „граѓаните“ минимално 0:1 во Темишвар го победија домаќинот. Македонскиот тренер Ѓоре Јовановски со победа стартуваше на клупата на ЦСКА Софија, неговиот тим со 3:0 го совлада ТНС. Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Величе Шумуликовски со Сибир минимално со 1:0 го совлада ПСВ Ајндховен. Резултати од останатите натпревари: БАТЕ Борисов-Маритимо 3:0, ПСЖ-Макаби 2:0, Баер Леверкузен-Таврија 3:0, ЦСКА Москва-Анортозис 4:0, Рапид Виена-Астон Вила 1:1, Слован-Штутгарт 0:1, Дебрецен-Литекс 2:0, Омонија-Металист 0:1, Васлуи-Лил 0:0, АИК-Левски 0:0, Дњепр-Лех 0:1, Одензе-Мадервил 2:1, Феенорд-Гент 1:0, Стеауа-Грасхоперс 1:0, Хајдук-Униреа 4:1, ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Бундес-лигата од година во година станува едно од највозбудливите и секако најгледени првенства на планетата. Во новата сезона, која стартува денеска, може да се очекува интересна борба за титулата како што тоа беше лани, кога на крајот Баерн Минхен заврши прв низ целта пред Шалке и пред Вердер, и покрај тоа што во првата полусезона "баварците" заостануваа во битката за "салатарата". Токму "баварците" и во новиот шампионат се најголемите фаворити за титулата, впрочем тие и секогаш се фаворити кога станува збор за првото место во Бундес-лигата, и покрај тоа што традицијата вели дека во последните шест сезони Баерн на секои две години се закитува со трофејот. Дали тоа би значело дека сезонава ќе имаме нов шампион во Германија, останува да се види. "Вечниот фаворит" од Минхен кон својата 23. титула оди со проверени сили. Она што беше главно за Баерн по завршувањето на светското првенство е остварено. "Баварците" ги задржаа сите фудбалери во своите редови вклучувајќи ги и големите "ѕвезди" Робен, Швајнштајгер, ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Менаџерот на “топџиите” изгледа ќе го замени својот голман и веќе е испратена понуда до тимот на Фулам од 2 милиони фунти за чуварот на мрежата Марк Шварцер кој минатата сезноа со својот тим стигна до финалето на Лига Европа каде што беа поразени. Сепак нема да биде многу лесно да се доведе австралиецот во своите редови затоа што раководството на Фулам ја одби понудата од 2 милиони фунти. Па сега дали Арсен Венгер ќе се реши да ја зголеми понудата или ќе се сврти кон Шеј Гивен кој го загуби статусот на прв голман на Манчестер Сити откако Џо Харт беше неверојатен против Тотенхем во саботата. Но за Шеј Гивен се заинтересира и тимот на Селтик односно нивниот тренер Нил Ленон кој одлично ги знае можностите на овој голман.Се останува во рацете на Арсен Венгер и раководството на клубот за тоа кој ке го брани голот на Арсенал и оваа сезона. Никако не смее да се заборави и вториот голман на “топџиите” Фабијански кој има добар потенцијал но со неколку свои киксови го натера Венгер да се размисли и да се обиде да ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Нион Одиграни се првите натпревари од последниот квалификациски филтер во Лига Европа, фаворитите со исклучок на Галатасарај и Спортинг Лисабон, забележаа очекувано победи. Турскиот гигант Галатасарај на домашен терен одигра 2:2 со Карпати, додека Спортин во Лисабон загуби од Брндби со 0:2. Марио Балотели со гол дебитираше за Манчестер Сити, „граѓаните“ минимално 0:1 во Темишвар го победија домаќинот. Македонскиот тренер Ѓоре Јовановски со победа стартуваше на клупата на ЦСКА Софија, неговиот тим со 3:0 го совлада ТНС. Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Величе Шумуликовски со Сибир минимално со 1:0 го совлада ПСВ Ајндховен. Резултати од останатите натпревари: БАТЕ Борисов-Маритимо 3:0, ПСЖ-Макаби 2:0, Баер Леверкузен-Таврија 3:0, ЦСКА Москва-Анортозис 4:0, Рапид Виена-Астон Вила 1:1, Слован-Штутгарт 0:1, Дебрецен-Литекс 2:0, Омонија-Металист 0:1, Васлуи-Лил 0:0, АИК-Левски 0:0, Дњепр-Лех 0:1, Одензе-Мадервил 2:1, Феенорд-Гент 1:0, Стеауа-Грасхоперс 1:0, Хајдук-Униреа 4:1, ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Крег Белами имаше само пофални зборови за Манчестер Сити и Роберто Манчини откако денес ја комплетираше едногодишната позајмица во Кардиф Сити И покрај тоа што ова лето беше практично набркан од Истлендс откако му беше соопштено дека за него нема место во тимот од 25 фудбалери што Сити ќе го пријави до Премиер Лигата, Крег Белами не сакаше да упати лоши зборови кон ’Граѓаните’. Откако тој денеска ја комплетираше едногодишната позајмица во Кардиф Сити, Белами одржа прес-конференција. “Ништо не е тешко околу сето ова.” – рече Белами. “Имав одлично време во Манчестер Сити во одличен период од нивната историја.” “Бев донесен за да го однесам клубот на следното ниво и чувствувам дека одиграв голем дел во сето тоа. Играчите што тие ги ангажираат се неверојатни.” “Сигурен сум дека во следните неколку години тие ќе стигнат до титулата од Премиер Лигата и се надевам дека тие ќе то сторат тоа.” Белами потоа одби да коментира за извештаите кои велеа дека Сити не сакал да го продаде на ривал од Премиер Лигата, и отфрли ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Роберто Манчини сака Шеј Гивен да остане во Манчестер Сити но ќе ја почитува неговата одлука доколку голманот побара да замине За воведното коло од Премиер Лигата, Роберто Манчини се реши да го седне Шеј Гивен на клупата и да му укаже шанса на Џо Харт во првиот тим. Стратегот воопшто не погреши бидејќи англискиот интернационалец имаше извонредни перформанси на Вајт Херт Лејн и е најзаслужен што Сити не прими погодок. Иако Манчини по натпреварот негираше дека Шеј Гивен ќе биде негов втор избор цела сезона, медиумите велат дека интернационалецот од Република Ирска ќе има ограничена минутажа во Истлендс. Затоа Гивен е отворен за идејата да замине на позајмица и се шпекулира дкеа Арсенал и Селтик се клубовите кои пројавуваат интерес за неговите услуги. Роберто Манчини не откри дали разговарал со Гивен за ситуацијата на голманот но признава дека е подготвен да му дозволи да замине од Сити. “Се надевам дека ќе остане во Сити бидејќи ние сме во четири натпреварувања.” – рече Манчини. “Но јас ќе ја почитувам ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Ѓоре Јовановски, кој од неодамна е нов тренер на софиска ЦСКА синоќа не дебитираше на клупата, но „армејците“ победија со 3-0 против велшки ТНС; по што речиси и да обезбедија пласман во групната фаза. На победи се радуваа и Величе Шумуликоски (играче цел меч) со победата на Сибир против ПСВ Ајндховен од 1-0 и Мирсад Мијадоновски (цел меч) за Дебрецен против Литекс. Позотиовен резултат има и Дарко Тасевски (до 70 минута) со левски, играјќи нерешено 0-0 на гости во Стокхолм кај АИК, додека репрезентативниот двоец Бобан Грнчаров (90 минути) - Иван Тричковски (3 минути) загуби минимално во Мадрид од Гетафе. Во другите мечеви, Марио Балотели, досекорешниот интеров соиграч на Горан пандев дебитираше со гол за победа на Манчестер сити од 1-0 во Темишвар, а речиси сите фаворити победија со исклучок на Спортинг Лисабон кој во Португалија беше изненаден од Брондби и е на пат на елиминација. Разочара и Галатасарај со истанбулските 2-2 против украински Карпати. РЕЗУЛТАТИ - ПСЖ - Макаби Тел Авив 2-0, Баер Леверкузен - ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Џејмс Милнер завчера го озваничи трансферот меѓу „граѓаните“, а со тоа, тие веќе стигнаа да потрошат една милијарда фунти, откако клубот им припадна на пребогатите шеици од познатата групација Абу Даби јунајтед груп. Оваа сума само ги потврди зборовите на Фергусон, кој за шеикот Менсур изјави дека е вистински камиказа, кога станува збор за трошење пари. Само на плати на фудбалерите се потрошени нешто помалку од половина милијарда фунти, 487,8 милиони, за трансфери се потрошени 355 милиони, а трошокот на шеиците да го купат премиерлигашот ги чинеа 210 милиони. Кога ќе се додадат и 20 милиони за реконструкција на делови од стадионот, вкупниот расход е една милијарда. Реал Мадрид засега е клуб со најмногу потрошени пари во една деценија само на трансефери, една милијарда евра, а како тргнеле од сити, оваа сума ќе ја достигнат за три години, затоа што шеиците допрва почнаа да го градат клубот во вистински гигант. Тоа што никој не знае во светот е до каде тие може да одат со ваквото трошење.
  сите 13 | | | веќе видена

  Првите мечеви од последното коло во квалификациите за Лигата на Европа се одиграа денеска, а постигнати се следниве резултати: Сибир - ПСВ 1:0 (0:0) Дегтјарев 90' БАТЕ Борисов - Маритимо 3:0 (0:0) Олекнович 56', Брешан 60', Павлов 70' Парис Сент Жермен - Макаби Тел Авив 2:0 (1:0) Лујиндула 3', Оаро 60' Баер Леверкузен - Таврија 3:0 (1:0) Кадлец 1', 83', Балак 90'(пен) ЦСКА Москва - Анортозис 4:0 (2:0) Думбија 13', 20', Тошиќ 48', 74' Рапид Виена - Астон Вила 1:1 (1:1) Нухиу 32' - Банан 12' Слован - Штутгарт 0:1 (0:0) Харник 88' Дебрецен - Литекс 2:0 (2:0) Кулибали 22', Лачко 33' Омонија - Металист 0:1 (0:1) Девиќ 24' Васлуј - Лил 0:0 АИК - Левски 0:0 Дњепар - Лех 0:1 (0:1) Арболеда 5' Одензе - Мадервел 2:1 (1:0) Серенсен 31', Утака 78' - Хетли 90' Феенорд - Гент 1:0 (0:0) Фер 78' Стеауа - Грасхоперс 1:0 (0:0) Станку 71' Галатасарај - Карпати 2:2 (0:2) Барош 59' 86' - Кузњецов 34' Зењов 41' Хајдук - Униреа 4:1 (1:1) Ибричич 39', 66', Бркљача 78', Цоп 85' - Фрунза 34' Генк - Порто 0:3 (0:1) Фалкао 29'(пен), ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Џејмс Милнер го официјализира трансферот во Манчестер сити, а со неговиот потпис трошоците на богатите сопственици за две години надминаа една милијарда фунти. Шеикот Мансур, чие однесување на фудбалскиот пазар Алекс Фергусон го спореди со камиказите, не застанува во своите настојувања од „граѓаните“ да направи најсилен клуб во земјата. Нереалните суми кои неделно им се исплатуваат на играчите кои не се во самиот врв не се никаков проблем за Сити, па само за плати на играчите се потрошени 487,8 милиони фунти. За трансфери се потрошени 355 милиони, а иницијалниот трошок за купување на клубот изнесуваше 210 милиони фунти. Кога на тоа ќе се додадат 20 милиони за обновување на стадионот, вкупните трошоци ја надминуваат неверојатната една милијарда фунти. Ако е за утеха, Роберто Манчини изјави дека за ова лето купувањето заврши.
  сите 6 | | | веќе видена

  Агентот на Милош Красиќ ги потврди шишувањата на медиумите од Италија кој велеа дека Јувентус и ЦСКА Москва се договориле за трансферот на српскиот интернационалец Утрово генералниот директор на Старата Дама, Бепе Марота рече дека Јувентус ќе направи значајна економска инвестиција за ангажман на лево крило и се очекува во следните два до три дена да се добие појасна слика за играчите што ќе бидат ангажирани. Јувентус цело лето се поврзуваше со Милош Красиќ и Елјеро Елиа за засилување на левата крилна позиција. Според пишувањата на медиумите од Италија, Бјанконерите сега ги забрзале преговорите со ЦСКА Москва за трансферот на Красиќ откако не успеале да пронајдат договор со Хамбургер за трансферот на Елјеро Елиа. Извештаите говорат дека за услугите на Красиќ, ЦСКА ќе добие 15 милиони евра, сума која ќе биде исплатена на три рати. Се очекува утре да има официјално соопштение од страните инволвирани во зделката. Милош Красиќ утре изутрина треба да пристигне во Торино каде што ќе ги помине ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Во пресрет на последното квалификационо коло за пласман во фазата по групи во најмасовното европско натпреварување, ЈУвентус се надева на гостинска победа против Штурм Грас додека пак ЛИверпул ќе го пречека Транзоспорт. Манчестер Сити на гостувањето против Тимисоара очекува сигурна победа. Вторник, 19-ти август 19 Aug, 13:00 Sibir Novosibirsk 1 - 0 PSV Spartak Stadium, Novosibirsk 19 Aug, 17:00 BATE Borisov 0 - 0 CS Marítimo Gradski Stadion, Barysaw 19 Aug, 17:00 Paris Saint-Germain 1 - 0 Maccabi Tel Aviv Parc des Princes, Paris 19 Aug, 17:00 Bayer Leverkusen 1 - 0 Tavria Simferopol BayArena, Leverkusen 19 Aug, 17:00 CSKA Moskva 1 - 0 Anorthosis Famagusta Arena-Khimki, Khimki 19 Aug, 17:45 Rapid Wien v Aston Villa Gerhard Hanappi Stadion, Vienna 19 Aug, 17:45 Slovan Bratislava v VfB Stuttgart Pasienky Stadion, Bratislava 19 Aug, 18:00 Debrecen v Litex Lovech Nyíregyházi Városi Stadion, Nyíregyháza 19 Aug, 18:00 Omonia Nicosia v Metalist Kharkiv GSP-Stadion, Nicosia 19 Aug, 18:00 FC Vaslui ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Се уште нема официјална потврда дека е завршен трансферот на српскиот репрезентативец во „Старата дама“, но Totalsport пренесува дека доаѓањето на Красиќ од московска ЦСКА во Јувентус е завршена работа И другите италијански медиуми во четврток пишуваат дека со ангажирањето на 26-годишниот српски фудбалер Милош Красиќ , Јувентус го решил најголемиот проблем и довел играч кој може успешно да игра на левата крилна позиција. Директорот на клубот Џузепе Марота изјавил дека се ќе биде познато најмногу за два до три дена. Според шпекуалциите, Јуве за Красиќ платил 15 милиони евра, а Србинот во торинскиот клуб би требало да ги мине следните пет сезони. Според шпекуалциите во италијанскиот печат, ЦСКА пред почетокот на Светското првенство во Јужна Африка барала отштета за Красиќ во висина о 1 8 милиони евра, по што Јувентус се повлече од разговорите а исто така на Сринот брзо заборавија и дотогаш заинтересираните Манчестер сити и Фенербахче . Српскиот репрезентативец самиот најмноги итнерес покажа за ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Српскиот репрезентативец, Милош Красиќ и досегашен фудбалер на ЦСКА Москва утре ќе потпише договор на пет години со италијански Јувентус. Трансферот е вреден 15 милиони евра. Така ќе се заврши сагата која траеше цело лето. Изгледаше дека од трансферот нема да има ништо, но трепнието се исплатеше, па Красиќ направи голем исчекор напред во својата акриера. Србинот уште на почетокот на јуни ги договори своите услови, одби да преговара со Фенербахче и Манчестер Сити, убеден дека ќе се пресели во Торино. Леонид Слутски, тренерот на ЦСКА, го изостави од тимот за денешниот меч против кипарски Анортозис, па Красиќ ќе може да игра во ова натпреварување за Јувентус, кој преку Штурм ќе се обиде да се пробие во групната фаза од ова натпреварување.
  сите 2 | | | веќе видена

  Семејството игра голема улога во кариерата на Маскерано Како секој четврток, избор вести од фудбалот на островот каде владее затишје на терените но затоа тече преодниот рок. Тренерот на Ливерпул Рој Хоџсон инсистира дека Хавиер Маскерано нема да биде продаден евтино. 26-годишниот капитен на Аргентина има уште две години договор со „црвените" но сака да си замине од семејни причини. Се шушка дека милански Интер е заинтересиран. Хоџсон рече дека сака понуда која ќе ја одрази вредноста на Маскерано, кој неофицијално се проценува на 25 милиони фунти. Глазгов Ренџерс се усогласија со Манчестер сити да го земат на позајмица Владимир Вајс, 20-годишната словачка ѕвезда од Светското првенство. Тој треба денеска да преговара за условите за премин во клубот од Шкотската премиер лига. Цел на „Ренџерите" е и Никица Јелавиќ од австриски Рапид, кој е изоставен од виенскиот клуб за средбата со Астон Вила во Европската лига. Од спортските страници на весниците: Фулам може ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Интер тргнува во потрага за напаѓач. Мирослав Клосе би можел да се пресели во Милано. По заминувањето на Марио Балотели во Манчестер Сити, на Интер му е потребен напаѓач, а бидејќи трансферот на Џузепе Скули не се одвива по планот, Италијаните би можеле да се насочат кон Мирослав Клосе. Договорот на Клосе со Баерн истекува за година дена, а бидејќи истиот најверојатно нема да биде продолжен, Баварците би можеле ова лето да заработат на него. Репрезентативецот на Германија имаше многу проблеми во текот на минатата сезона, но експлодира за време на Мундијалот во ЈАР и така повторно го привлече интересот на богатите европски клубови.
  сите 2 | | | веќе видена

  Ирскиот голман во Манчестер сити е пред заминување од клубот откако е изоставен од списокто за 4.-то претколо на Европа лигата со Тимишвар Триесет ичетири-годишниот Шеј Гивен размислува за заминување, откако и во првото коло од англискиот шампионат на гости против Тотенхем Роберто Манчини го фаворизираше 23-годишиот Џо Харт , кој со одличните одбрани врати за укажаната доверба и беше прогласен за игач на натпреварот. Покрај Харт и Гивен, Манечестер сити има уште два голмана. Стјуард Тејлор и Давид Гонзалес, па лесно може да се случи искусниот Гивен три години пред истекот да го напушти клубот, пишува Totalsport . Покрај тоа, во полза на ваквот развој на ситуацијата со Гивен оди и тоа што за него интерес пројавија Арсенал и Фулхам . Но тука ситуација е комплицирана затаоа што лондонските „тобџии“ веќе имаат понуда за голманот на Фулам , Марк Шварцер . Гивен вели дека на негова возраст сака да настапува за клуб кој ќе освојува трофеи, но и во кој ќе игра.
  сите 5 | | | веќе видена