Манчестер Јунајтед

  во

  Со дуелот Манчестер Сити – Вест Хем вечерва се комплетира колото во премиер Лигата Богато со голови беше 7.коло од Англиската фудбалска лига, кое ќе биде комплетирано вечерва со натпреварот Манчестер Сити – Вест Хем кој започнува во 20 часот. Играчите во деветте одиграни натпревари постигнаа 33 голови. Постигнати се следниве резултати: Сандерленд – Вулверхемптон 5:2, Портсмут – Евертон 0:1, Бирмингем – Болтон 1:2, Блекбурн – Астон Вила 2:1, Ливерпул – Хал 6:1, Стоук – Манчестер Јунајтед 0:2, Тотенхем – Барнли 5:0, Виган – Челзи 3:1 и Фулам – Арсенал 0:1. По првиот пораз на Челзи сега „сините„ од Лондон со шампионот Манчестер Јунајтед со по 18 бодови го делат првото место, следува Ливерпул со 15.
  | | веќе видена | слични

  Анчелоти не е веќе мистер 100 отсто На гостувањето кај Виган во рамките на 7. коло од Премиерлигата Челзи го доживеја првиот пораз сезонава Челзи на гостувањето кај Виган го запиша првиот пораз сезонава и му го препушти лидерското место на Манчестер јунајтед, кој славеше кај Стоук со 2:0. Виган се покажа како тврд орев, но до победата дојде под контроверзни околности. По водечкиот гол на Брамбл во 16 минута и враќањето на Челзи со голот на Дрогба на почетокот на првиот дел, во 53 минута Родалег избори пенал, по судирот со Чех, кој згора на тоа беше исклучен. Истиот играч го реализираше ударот од 11. метри, а во последните моменти Шарнер зголеми и на 3:1. Менаџерот Карло Анчелоти беше вистински џентлмен, не бараше никакво алиби за поразот и во духот на фер плејот му честиташе на противникот. „Ова сигурно не беше наш добар натпревар, игравме многу подобро на другите мечеви. Виган беше подобар и ја заслужи победата, без разлика на пеналот. Не знам дали тоа беше исправна одлука, но судијата беше во добра ...
  | | веќе видена | слични

  Манчестер јунајтед изби на врвот Актуелниот првак прв пат сезонава го запоседна челното место во англиската фудбалска Премиерлига, откако славеше на гостувањето против Стоук, а Челси загуби кај Виган Актуелниот првак Манчестер јунајтед за прв пат сезонава го запоседна челното место во англиската фудбалска Премиерлига, откако со 2-0 славеше на гостувањето против Стоук, а Челси загуби кај Виган со 1-3 во 7. коло. Најубедлив во ова коло беше Ливерпул кој со 6-1 го декласираше Хал. Ветеранот Рајан Гигс (35) влезе од клупата за резерви и го инспирираше Манчестер јунајтед во победата над Стоук. Гигс кој веќе има 11 титули во Премиерлигата и е единствен играч што бил дел од сите 17 сезони и во сите постигнал гол, покажа дека уште има желба и мотив за освојување на нови титули. Гигс влезе на почетокот на второто полувреме заменувајќи го Нани, кога на Манчестер не му одеше и беше 0-0. Ветеранот најпрво одлично асистираше до Димитар Бербатов, кој конечно постигна гол за „црвените ѓаволи“. Гигс го намести и вториот ...
  | | веќе видена | слични

  АНГЛИЈА - ПРЕМИЕР ЛИГА (7. КОЛО) Пелин и за Анчелоти Челзи, кој остана без исклучениот голман Чех, поради направениот пенал, го доживеа првиот пораз сезонава на гостувањето против Виган Се што е убаво има крај, па и победничката серија на новиот менаџер на Челзи, Карло Анчелоти. Иако важеа за фаворити, "сините" одиграа под очекуваното ниво и заслужено загубија со 3:1 од домашниот Виган, по Што веќе нема непоразени во Премиер. Италијанскиот стручњак смета дека пресудно било исклучувањето на голманот Петр Чех по направениот пенал. - Како да не го сфативме сериозно овој дуел. Како лоша можам да ја дефинирам нашата игра во првите 45 минути. Друг менталитет имавме во вториот дел, ама се падна во вода по исклучувањето на Чех. Црвен картон и пенал. Тука згасна надежта за триумф на ова незгодно гостување, изјави Анчелоти. Фудбалерите на актуелниот првак Манчестер Јунајтед мораа да вложат многу труд за да се вратат со три бода од Стоук. - Напорен натпревар. Дадовме се од себе за да ги освоиме трите бода. Домаќинот ...
  | | веќе видена | слични

  Двајт Јорк некогаш воодушевуваше со своите игри во дресот на Манчестер Јунајтед. Во истиот клуб, признава, ги доживеал и најтешките моменти во кариерата. Во редовите на клубот од "Олд Трафорд" Јорк стигна од Астон Вила 1998 година за 12,6 милиони фунти, па заедно со Енди Кол беа најопасниот тандем во Европа. Сепак, се не се одвивало според неговите желби, па Јорк во последните месеци од животот во Манчестер се свртел кон чашката. Признава дека секоја недела ја минувал по баровите во кои под дејство на алкохол ги гледал соиграчите на телевизија. Единствено што го одржувало, признава Јорк во својата автобиографија, е фактот дека менаџерот на тимот Алекс Фергусон најавил заминување од клупата на крајот на сезоната. Не го отрезнило ниту предупредувањето на капитенот Рој Кин кој му рекол дека 'повеќе не личи на човек', откако Фергусон прифатил да ја продолжи соработката со клубот. Оддавањето на алкохолот повторно било единственото решение за убиство на тагата која ја проживувал. "Повторно почнав да пијам, не ...
  | | веќе видена | слични

  Кристијано Роналдо признава Се уште навивам за Манчестер ј. Најскапиот фудбалер на денешницата Португалецот Кристијано Роналдо призна дека се уште ги гледа натпреварите на Манчестер јунајтед и дека се радува на успесите на својот поранешен клуб. Тој во летниот преоден рок од „Олд трафорд“ се пресели во Реал Мадрид за сума од 94 милиони евра и стана најскапоплатениот играч во историјата на фудбалот. - И натаму ме интересира што се случува на „Олд трафорд“, без оглед што сега сум член на Реал Мадрид. Секогаш се радувам на победите на Манчестер јунајтед и кога имам време, редовно ги следам директните преноси на кои настапуваат моите поранешни соиграчи и“изјави Роналдо. За случувањата во редовите на англискиот шампион, тој најдобро се информира преку Нани, кој му е колега во репрезентацијата. За пријателот од португалскиот национален тим, Роналдо тврди дека полека прераснува во вистински носител на играта на Манчестер јунајтед. - Често разговарам со Нани по телефон. Многу ми е мило што оваа сезона добива повеќе ...
  | | веќе видена | слични

  Виган го пречекува лидерот Челзи во премиер Лигата Без голем дерби натпревар ќе мине 7.коло од англиската Премиер лига, а во центарот на вниманието е дуелот Виган – Челзи од причина што „сините“ од Лондон се единствените со максимален учинок досега. Во другите натпревари од оваа рунда денеска играат: Портсмут – Евертон, Ливерпул – Хал, Блекбурн – Астон Вила, Бирмингем – Болтон, Тотенхем – Барнли, Стоук – Манчестер Јунајтед, Фулам – Арсенал. Сандерленд и Вулверхемптон играат утре, а Манчестер Сити – Вес Хем в понеделник. Челзи води со 18 бодови, пред Мачестер Јунајтед со 15, следуваат Ливерпул, Манчестер Сити, Астон Вила и Тотенхем со по 12.
  | | веќе видена | слични

  ФРАНЦУСКИОТ СТРУЧЊАК УШТЕ ДОЛГО НА КЛУПАТА НА АРСЕНАЛ Венгер: Не можам ни ден без фудал Знам дека еден ден порано или подоцна ќе дојде и тоа, но човек не живее со мислата за смртта, вели Арсен Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер, изјави дека не мисли да се откажува од фудбалот во блиска иднина. Францускиот стручњак откри дека не може да си го замисли својот живот без играта и своите избраници. - Не мислам да се откажам набргу. Не сакам дури ни да си претставам дека ќе треба да живеам без фудбалот. Знам дека еден ден порано или подоцна ќе дојде и тоа, но човек не живее со мислата за смртта. Ние постоиме со јасно сознание дека сакаме да живееме. Најголемото мое постигнување како тренер е годината во која сезоната ја завршивме без пораз. Тоа беше еден од моите соништа што успеав да го реализирам и сум многу задоволен од тоа. Во нашата професија е важно да бидеш психички стабилен и да можеш да ги мотивираш играчите да победуваат, вели Венгер кој наскоро ќе наполни 60 години. Според Венгер неговиот тим е подобар ...
  | | веќе видена | слични

  Роналду навива за Манчестер J. Кристијану Роналду се' уште навива за Манчестер јунајтед во средбите од англиската Премиер лига. Најскапиот фудбалер на светот вели дека се радува кога „црвените ѓаволи“ победуваат. - Секогаш кога можам, ги гледам мечевите на Јунајтед. Сакам да знам што се случува во клубот. Гледам дека Нани игра повеќе во споредба со минатата сезона кога јас бев таму и сега тој ќе има можност да покаже колку е добар. Често се слушаме по телефон и мило ми е што публиката на „Олд Трафорд“ го прифаќа добро - вели Португалецот, кој шест сезони мина во Англија пред да се пресели во Реал Мадрид. И во дресот на Реал, Роналду игра добро. Во првите четири кола од шпанското првенство даде 5 гола, а двапати погоди и во Лигата на шампионите.
  | | веќе видена | слични

  Најплатениот фудбалер на светот Кристијано Роналдо изјавил дека и понатаму го сака Манчестер Јунајтед, без оглед на преселбата во Реал Мадрид. "Иако сум играч на Реал, секогаш сакам да погледнам натпревар на Манчестер Јунајтед. Сакам да знам што се случува во мојот поранешен клуб и драго ми е кога гледам дека ги победуваат противниците." - изјавил Португалецот. Роналдо истакнал дека му е особено драго што неговиот сонародник Нани игра се подобро во дресот на најпопуларниот англиски клуб. "Постојано разговараме по телефон. Забележав дека Нани по моето заминување доби многу повеќе простор за игра и тоа одлично го користи. Сега ќе има многу позначајна улога во тимот и убеден сум дека за неколку години ќе стане најдобриот светски фудбалер" - заклучил Роналдо, кој изминатиот летен преоден рок за рекордни 95 милиони евра се пресели во Мадрид.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот магнат за недвижнини Тимоти Бартон (46) е моментално новиот потенцијален сопственик на Фк Бари. Тој според пишувањата на италијанските весници веќе го потпишал преелиминарниот договор за превземање на клубот целосно во негова контрола, а тоа го чинело околу 25 милиони евра. „Многу е возбудливо. Се надевам дека ова ќе биде почетокот на многуте промени во Серија А.„ изјави Бартон. Тој исто така не ја исклучи можноста да го купи и стадионот на Бари, Сан Никола кој е дизајниран од познатиот италијански архитект Рензо Пијано за Светскиот куп во 1990 година. „ Нашата цел ќе биде да останеме во Серија А и да создадеме силен тим, за да не се уназадуваме, сепак големите клубови не треба да стравуваат за местото на табелата. Барем не оваа година.“ рече Бартон.За разлика од Англија на пример каде што многу англиски клубови имаат странски сопстеници како на пример Челзи, Манчестер Јунајтед или Ливерпул, во Италија работата е многу поинаква. Бартон верува декавоИталија може сето тоа да се промени, по ...
  | | веќе видена | слични

  „Веселиот зелен џин“, го викаат навивачите на Манчестер Јунајтед алудирајќи на неговата височина од 197 сантиметри и големата насмевка на голот, насмевка која покажува колку Холанѓанецот ужива во најважната споредна работа на светот. „Го најавувам моето повлекување веќе неколку сезони, но никако да си отидам. Секогаш пронаоѓам нова мотивација и едноставно ги прифаќам понудите. Така е уште од декември 2006-та година кога прв пат го продолжив договорот со Манчестер Јунајтед за уште една година. Го продолжив и во 2007-та година, а на ист начин и во 2008-та година“, кажа Холанѓанецот. Во моментот не брани поради повреда на раката, но штом се опорави, без сомнение повторно ќе се најде на голот на „црвените ѓаволи“. Многумина упатија поглед на делот од трибината на кој седеше Ван Дер Сар на натпреварот Манчестер Јунајтед - Манчестер Сити, во кој Фостер на голот на Јунајтед направи неколку кикса. Сепак, тој натпревар го доби Манчестер Јунајтед, па тагата за врќањето на Ван Дер Сар беше помала. ...
  | | веќе видена | слични

  Легендата на Манчестер Јунајтед планира заминување во пензија Едвин ван дер Сар даде прва изјава како крајот на оваа сезона може да биде и крај на неговата кариера. "Секоја година изјавував дека таа ќе биде последна во мојата кариера", отрива 39-годишниот голман."Шест месеци пред истекот на договорот со Јунајтед во 2006 година ми беше продолжен за само уште една година, и до денеска тоа се повторуваше секоја година. Секоја година гледам на што сум и обрвнувам внимание на тоа дали се сите задоволни од мене и дали сум самиот задоволен од себе." Ветерано кој ужива во својата дваесетгодишна кариера во која настапи за репрезентацијата на Холандија за Ајакс, Јувентус и Фулам, последните неколку натпревари ги следи од трибините поради повреда и сваќа дека се ближи денот за одлука. "Со секој ден што повеќе стареам , сваќам дека се ближи денот кога ќе кажам збогум од фудбалот. Сепак моето тело може да ги издржи напорните тренинзи, така да се осеќам исто како и пред неколку години." \Netpress
  | | веќе видена | слични

  „И покрај тоа што сум член на Реал Мадрид, секогаш сакам да погледнам натпревар на Манчестер Јунајтед на телевзија. Едноставно сакам да знам што се случува со мојот бивш клуб и мило ми е кога ги гледам како победуваат“, призна најскапиот фудбалер на денешницата, членот на Реал Мадрид Кристијано Роналдо. Го изнафали Роналдо и својот бивши соиграч Нани, за кого тврди дека еден ден ќе биде најдобриот фудбалер на светот. „Стално разговараме по телефон. Приметив дека со моето заминување Нани доби повеќе простор во играта. Сега ќе имаме можност почесто да го гледаме во главната улога и верувам дека за неколку години ќе стане еден од најдобрите фудбалери на светот“, кажа Роналдо за фудбалерот кој во 2007-та стигна на Олд Трафорд од лисабонскиот Спортинг. „И покрај тоа што сум член на Реал Мадрид, секогаш сакам да погледнам натпревар на Манчестер Јунајтед на телевзија. Едноставно сакам да знам што се случува со мојот бивш клуб и мило ми е кога ги гледам како победуваат“, призна ...
  | | веќе видена | слични

  Иако, „топџиите“ во пет одиграни кола во Премиер лигата веќе доживеаа два порази и то двата од клубовите од Манчестер, Јунајтед и Сити, францускиот стратег мисли дека неговата екипа не нималку полоша, напротив. „По натпреварите против Јунајтед (пораз 2-1) и Сити (пораз 4-2) уверен сум дека имаме подобра екипа, иако на двата загубивме. Само тоа треба да го претвориме во победи и бодови. Го зборувам ова врз темел на тоа што можевме да го видиме на тие натпревари и мислам дека поради токму затоа не би требало да имаме комплекс на инфериорност. Ќе видиме каква ќе биде состојбата на крајот на сезоната“ реќе венгер. Тој ја објасни и причината поради која во преодниот рок се решил да купи само еден играч. „Ова лето имав на располагање 30 милиони фунти за нови засилувања, а јас потрошив само десет за Томас Вермален. Несакав да купувам повеќе играчи. Мислам дека имаме доста добри фудбалери во тимот. Минатиот викенд против Виган, не настапија Бентнер, Волкот, Аршавин, Насри и Дениелсон па сепак ...
  | | веќе видена | слични

  Европски фудбалски купови Хамбургер елиминиран од третолигаш Третолигашот Оснабрик го елиминираше лидерот во Бундеслигата Хамбургер од Купот по изведувањето на пеналите. Иако губеше со 2:0, Хамбургер се избори за продолженија со голот на Троховски од пенал во 90. минута и потоа направи целосен пресврт преку Демел во 99. минута. Домаќинот се избори за пеналите со погодокот на Гринејсен (116'), по што беше поуспешен од белата точка со 4:2. РЕЗУЛТАТИ, 2. КОЛО: Келн-Волфзбург 3:2, Кајзерслаутерн-Баер 2:1, Ајнтрахт-Ахен 6:4, Вердер-Сент Паули 2:1, Аузбург-Фрајбург 1:0, Либек-Штутгарт 1:3. Челзи веќе 23 меча без пораз Челзи го израмни клупскиот рекорд од 23 последователни меча без пораз со осмиот триумф во серија, над Квинс Парк Ренџерс со 1:0 во Лига купот. Величе Шумуликоски настапи на сите 90 минути за Престон во катастрофалниот пораз од Тотенхем од 1:5. РЕЗУЛТАТИ: Манчестер јунајтед-Вулверхемптон 1:0, Астон вила-Кардиф 1:0, Хул-Евертон 0:4, Манчестер сити-Фулам 2:1.
  | | веќе видена | слични

  Едвин ван дер Сар даде прва изјава како крајот на оваа сезона може да биде и крај на неговата кариера. "Секоја година изјавував дека таа ќе биде последна во мојата кариера", отрива 39-годишниот голман."Шест месеци пред истекот на договорот со Јунајтед во 2006 година ми беше продолжен за само уште една година, и до денеска тоа се повторуваше секоја година. Секоја година гледам на што сум и обрвнувам внимание на тоа дали се сите задоволни од мене и дали сум самиот задоволен од себе." Ветеранот кој ужива во својата дваесетгодишна кариера во која настапи за репрезентацијата на Холандија за Ајакс, Јувентус и Фулам, последните неколку натпревари ги следи од трибините поради повреда и сваќа дека се ближи денот за одлука. "Со секој ден што повеќе стареам , сваќам дека се ближи денот кога ќе кажам збогум од фудбалот. Сепак моето тело може да ги издржи напорните тренинзи, така да се осеќам исто како и пред неколку години."
  | | веќе видена | слични

  Германските прволигаши изненадени во купот Вистински „потоп“ доживеаа бундеслигашите уште во 16-финалето на германскиот Куп. Од најмасовното натпреварување се елиминирани шампионот Волфсбург, потоа Хамбургер, Херта, Баер Леверкузен и Фрајбург, а Штутгарт се извади во продолженијата. Третолигашот Оснабрик на пенали го елиминира Хамбургер. Аутсајдерот до 15 минути пред крајот водеше со 2-0 кога Хамбургер преку Петриќ и Трошовски погодија за продолжувања. Демел ги доведе гостите во водство, но третолигашот израмни и се избори за пенали, каде што победи со 4-2. И Херта беше елиминирана на пенали и тоа на гости кај Минхен 1860 Во регуларниот дел беше 2-2, а второлигашот беше многу попрецизен во ударите од белата точка. Резултати: Аугзбург - Фрајбург 1-0, Ајнтрахт Франкфурт - Алеманија 6-4, Минхен 1860 - Херта 2-2 (4-1 на пенали), Вердер - Сент Паули 2-1, Келн - Волфсбург 3-2, Кајзерслаутерн - Баер Леверкузен 2-1, Оснабрик - Хамбургер 3-3 (4-2 на пенали), Либек - Штутгарт 1-3. АНГЛИЈА: Актуелниот освојувач на ...
  | | веќе видена | слични

  Напаѓачот на Реал Мадрид, Раул Гонзалес Бланко го одигра 700 меч за клубот во кој игра од почетокот на кариерата. Поранешниот шпански репрезентативец во синоќешниот дуел со Виљареал во игра влезе во 67 минута на местото на Игуаин, што му беше 518 лигашки меч во дресот на клубот од Мадрид. Покрај тоа 32-годишниот играч има 35 настапи во кралскиот Куп, 125 натпревари во европските купови, 12 во шпанскиот Суперкуп, 3 во Суперкупот на Европа, и 4 на светски клупски шампионат, што значи дека синоќешниот меч му беше 700 во дресот на Реал. Раул за Реал дебитираше 29 октомври 1994 година, против Срагоса и му недостасуваат само 12 натпревари да се израмни со поранешниот дефанзивец на Реал, Маноло Санчиз по бројот на мечеви одиграни за еден шпански клуб. Кристијано Роналдо веќе влезе во историјата на мадридски Реал станувајќи првиот играч кој постигнал голови во првите четири лигашки натпревари за овој клуб. Поранешниот играч на Манчестер Јунајтед беше стрелец на одличен гол веќе во втората минута од натпреварот ...
  | | веќе видена | слични

  Оваа недела нема Лига на шампиони и Европа лига па на Островот средината на неделата беше резервирана за почетното коло на Лига купот. Бранителот на титулата Манчестер Јунајтед го дочека на Олд Трафорд Вулверхемптон. Сер Алекс на теренот извади постава со играчи кои воглавно ја греат клупата или настапуваат за вториот состав на црвените ѓаволи. Така во нападот тргна со човекот за одлука од градското дерби Мајкл Овен, а во средниот ред истрчаа Нани и Карик со помош на младите Гибсон и Велбек. И всушност последно споменатиот го реши натпреварот постигнувајќи го единствениот гол во 67-та минута со што го продолжи сонот на Јунајтед за одбрана на тирулата. Тотенхем, пак, бесот поради двата последователни порази во Премиер лигата го искали на второлигашот Престон. Екипата на Хари Реднап на гости постигна пет гола (1-5) и на тој начин оствари пласман во следното коло. Три гола постигна расположениот Крауч, а по еден додадоа Дефо и Кин. Евертон си поига со Хал остварувајќи победа на гости со 4-0 и тоа ...
  | | веќе видена | слични