Македонија

  во

  Децата-жртви ја алармираа државата

  Десетината нови случаи на сексуална злоупотреба на деца само во јуни се алармантни и надлежните институции мора веднаш да преземат чекори не само за санкционирање на сторителите, туку и за превенција. Ова се посочува во месечниот извештај на Хелсиншкиот комитет на Македонија, во кој се критикуваат Министерството за труд и центрите за социјална работа дека не покажале „капацитет, знаење, волја и желба навистина да ги извршат обврските што им се доделени во врска со децата“.Од Комитетот во јунскиот извештај реагираат и на процесот на трансформацијата на Клиничкиот центар што владата ја изврши со законски измени, по одлуката за поништување на Уставниот суд

  „Фактот што власта грубо ги занемарува принципите признати во Уставот, како највисок акт во хиерархијата на правото, укажува на тешки заболувања и деформации во политички систем, бидејќи ниту еден орган на државната власт не е над Уставот, ниту Собранието што го донесува, а ниту Владата“, констатираат од ...
  | | веќе видена | слични

  Според австрискиот атлас што го поседува Драган Митрески, во 1921 година во Југославија и во Грција живееле ист број Македонци

  Во Грција во 1921 година се декларирале 500 илјади Македонци, што претставувало 8,8 отсто од севкупното население на државата. Ова стои во атлас отпечатен во Австрија што го поседува прилепчанецот Драган Митрески. Ова е уште еден документ кој потврдува дека Македонците не се дрво без корен, односно ги побива тврдењата дека Македонија и Македонците се коминтерновска творба.

  - Релевантноста на документот е голема поради тоа што со години соседите негираат дека нема македонско малцинство кај нив. Документот го „откопав“ од правта случајно собирајќи стари книги. Тој „тежи“ оти е подготвуван од независна држава и од еминентен автор - вели Митрески. Во Универзалниот атлас стои дека во Југославија, тогашна Србија, имало 600 илјади Македонци од вкупното југословенско население или пет отсто. Ексклузивитетот е и во тоа што Австријците препознале Македонци во Бугарија, но ...
  | | веќе видена | слични

  Канада доследна во поддршката

  Канада е доследна во поддршката на Македонија за влез во НАТО и особено го цени нејзиниот придонес во меѓународните мировни мисии, истакна канадскиот амбасадор во Македонија, Роберт Мекдугал, кој вчера беше примен во проштална посета од шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски.Милошоски и Мекдугал, како што е соопштено, го истакнале заемниот интерес за динамизирање на политичкиот дијалог и за интензивирање на соработката во повеќе домени, особено на економски план, како и на планот за привлекување канадски инвестиции во Македонија.На средбата е нагласен и интересот за либерализација на визниот режим на Канада кон државјаните на Македонија, соопшти МНР.
  | | веќе видена | слични

  Македонија денеска нема да седне до своите регионални пријатели Албанија и Хрватска на масата во Брисел. Загреб и Тирана ќе ги потпишуваат своите пристапни протоколи за зачленување во НАТО, по што официјално може да почне процесот на ратификација на нивното зачленување во алијансата. Во НАТО се чувствува атмосфера на нелагодност во однос на Македонија, која денеска нема да стави потпис за пристапување кон алијансата. Портпаролите не сакаат да коментираат што значи за Македонија пропуштањето на овој датум и дали земјата ќе може да се приклучи кон Хрватска и Албанија ако спорот за името биде решен наесен. Тие кусо велат дека организацијата нема што да додаде во конечниот заклучок на шефовите на државите и владите во Букурешт, каде што се подвлекува дека земјата може да стане членка на НАТО штом се најде решение за спорот за името.

  Извори во Брисел велат дека ако сега Македонија не стане членка, не е крај на светот, а домашните експерти оптимистички најавуваат дека се уште има шанси да се фати чекор ...
  | | веќе видена | слични

  Помалку време, трошоци и документи ќеим бидат потребни на стопанствениците за да добијат увозни и извозни дозволи и квоти откако во ноември ќе почне да функционира едношалтерскиот систем во Царината, јави МИА. Системот ќе функционира 24 часа секој ден. Потребните одобренија за увоз и извоз ќе се издаваат по електронски пат. Тоа подразбира поднесување едно барање на еден шалтер - изјави вчера директорот на Царинската управа, Ванчо Каргов.Досега беа потребни 120 различни вида дозволи за увоз и извоз. Очекуваме овој систем да ја подобри ефикасноста и да ја направи Македонија попривлечна за странските инвеститори - рече Патриша Рајдер, директор на мисијата УСАИД во Скопје. Компаниите може бесплатно и доброволно да аплицираат за добивање на дозволите, а за државните институции системот е задолжителен. Првите тестирања со фирмите ќе почнат во следната недела. Проектот го реализира Царинската управа во соработка со Американската агенција за меѓународен развој. Едношалтерскиот систем по официјалното пуштање во ...
  | | веќе видена | слични

  Инфлацијата е привремена и в година значително ќесе намали , прогнозира Виенскиот институт за меѓународни економски односи во студијата за земјите од средна и од источна Европа.Во студијата „Големиот бум заврши, но порастот остана силен и инфлацијата се смирува“, се посочува дека земјите од регионот добро ги поднесуваат глобалните потреси. Отпорот на новите членки во ЕУ се поврзува со подобрата продуктивност на работниците, која успева да го намали проблемот со апрецијацијата на курсот и со растечките трошоци на трудот. Виенскиот институт предвидува дека трошоците на трудот во чекор ќе ја следат инфлацијата, но дека тоа не претставува поголем ризик за пораст на цените се додека продуктивноста е доволно добра да го поднесе зголемувањето на платите. Според анализата, во земјите од Југоисточна Европа, економскиот пораст на среден рок може да се стабилизира на пет-шест отсто, но тоа нема да ја намали високата стапка на невработеност. Балканот ќе остане извор на работна сила, но во прв ред тоа се неквалификувани ...
  | | веќе видена | слични

  „Електрани на Македонија“ незаконски потрошиле 18 милиони евра и продавале нафта, а ненаменски дале дале 370.000 евра за реклами, спонзорства и помош. Ова се само дел од неправилностите што ги констатираше Државниот завод за ревизија проверувајќи ја документацијата на ЕЛЕМ. Ревизорите го „чешлаа“ работењето на државната компанија во 2006 година, кога на нејзино чело се наоѓаа Панде Лазаров и Влатко Чингоски.Најмногу неправилности ревизорите открија во спроведувањето на јавните набавки. Во ЕЛЕМ секогаш не ги избирале најповолните понуди поради што незаконски потрошиле 18 милиони евра. Надлежните не реагирале на пробивањето на рокот за изградба на објекти на хидроцентралата „Света Петка“. Тие не и наплатиле пенали на фирмата-изведувач, со што на компанијата и нанеле материјална штета.Ревизорите имаат големи забелешки наработењето на подружниците на ЕЛЕМ, во кои открија многу прекршувања на законите. Подружниците РЕК „Битола“ и „Осломеј“ им продавале нафта и нафтени деривати на фирмите што работеле во рудниците ...
  | | веќе видена | слични

  Кинеската фирма „Кофко“ била заинтересирана за увоз на 100
  до 300 тони македонски мед

  Домашните пчелари бараат пари од државата за да одат во Кина и да испорачаат 300 тони мед иако воопшто не е потпишан договор за извоз со кинеска фирма-увозни,к ниту се прецизирани деталите на зделката. Тие вчера признаа дека планирале да одат во Пекинг за на самото место да договорат колку мед ќе купи фирмата „Кофко“ и по која цена ќе го плати. За интересот на оваа компанија да купи македонски мед дознале од економското аташе во кинеската амбасада во Македонија, по што размениле неколку дописи со кинеската фирма. Пчеларите велат дека договорот требало да биде потпишан при посетата на Кина непосредно пред почетокот на Олимпијадата. Околу 11.500 евра за пат и сместување на петчлената делегација во Пекинг требало да обезбеди министерот за земјоделство Ацо Спасеноски. Но, трговците велат дека за да стигне навреме пратката од 300 тони мед, требало да тргне пред околу еден месец. Летните олимписки игри почнуваат за ...
  | | веќе видена | слични

  Велат дека(раз)личностите се мирудии што животот го прават интересен. Што повеќе различности, толку повеќе сознанија, искуства, вредно сти. Имајќи ја таа можност, решив да ја напуштам Македонија и да почнам нов живот во Англија, земја-членка на ЕУ кон која се стреми и нашата земја. За моја (не)среќа, ја имав таа можност бидејќи на „домашен терен“ се изборив за неа. Но, дома потешко се препознаваат вредностите, па заминувањето на „гостување“ се чини како нов предизвик за докажување. На тој чекор ме принудија повеќе причини, но пред се економската состојба, со која оние од некогашната средна класа, за кои лично сметам дека најтешко (чесно) транзитираат, веќе не можат да се борат. Во мојот случај, определбата да заминам на „печалба“ имаше и политичка заднина, но тоа беше по моја вина, поради непрепознавање на „вистинските“. Сега малку за англиските предизвици што треба да „утешат“ дел од македонската јавност која сака напишаното да го (про)верува или споредува со нашето секојдневје. А непријатни работи за ...
  | | веќе видена | слични

  Додека народот гледа медиумски сеир од напливот сексуални злосторници, полесно ќе заборави на силувачите на македонската демократија. Во август ни доаѓа националниот празник Илинден и уште една прослава на годишнината од рамковниот договор. Тогаш граѓаните ќе мора да се заштитат од штетните ултранационалистички зраци дури и ако се во сенка

  Македонија, 8јули 2008 -рекорден индекс на штетните ултравиолетови зраци. Медицинските експерти предупредуваат: „Заштитете се од сонцето!“ Долготрајната изложеност на сонце може да предизвика тешки здравствени последици. Македонија, јули и август 2008 - рекорден индекс на штетните ултранационалистички зраци. Политичките експерти предупредуваат: „Заштитете се од сонцето од Вергина!“ Долготрајната изложеност на античко-македонското сонце може да предизвика тешки здравствени последици по менталното здравје на граѓаните.„Какво ќе биде времето деновиве?“ - е клучното прашање што ги опседнува не само метеоролозите од УХМР, туку и македонските политички метеоролози. ...
  | | веќе видена | слични

  Ивана Рожман беше последна во четвртата квалификациска група на 100 метри со резултат 12,96 на Светското атлетско првенство за јуниори во Полска. Рожман доцнеше половина секунда во однос на најдоброто време (12,45) што го има забележано. Таа е единствената претставничка на Македонија во Бидгошч, Полска, каде што се одржува 13. Светски шампионат за јуниори. Вкупно во конкуренција на 64 атлетичарки што се појавија на стартот на трката на 100 метри, 18-годишната девојка од Македонија имаше 60-то време.
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фудбалски шампион Работнички постигна договор со поранешното раководство на клубот, на списокот со играчите што ќе настапуваат на меѓународната сцена, што требаше да биде испратен во УЕФА до синоќа (20 часот), да ги стави својот голман Љупчо Кметовски, како и „вардарците“ Димче Ристевски, Пеце Коруновски и Владимир Секуловски. Дозвола да биде пријавен и Лазар Станишиќ не е добиена од ексраководство на шампионот, семејството Костовски, кое по завршувањето на сезоната застана на чело на Вардар каде што ги пресели и повеќето играчи што ја освоија двојната круна во Македонија. Со овие играчи, како и враќањето на своите првотимци, кои не прифатија преселба кај соседот, Работнички „скрпи“ тим за да излезе на мегдан со азербејџанскиот претставник Интер Баку, во првото квалификациско коло од ЛШ. Во првиот меч на 15 јули македонскиот шампион Работнички ќе гостува во Баку. На Адекунде Лукмон, Минас Османи, Крсте Велкоски, Бојан Михајловиќ , Ефтим Аксентив, Баже Илијоски вчера им се придружи и Димитрија ...
  | | веќе видена | слични

  Ставрев во Брисел, Мечкаровски во Луксембург

  Новата сезона на евросцената идната недела почнува и за македонските фудбалски судии. Подобро рангираниот Александар Ставрев е делегиран да го суди првиот натпревар од второто квалификациското коло за учество во Лигата на шампионите, на 29 овој месец, меѓу белгискиот Андерлехт и победникот од дуелот на белорускиот Бате Борисов со исландскиот Валур. Претходно, Ставрев од 14 јули ќе се загрева во Чешка на Европско првенство за играчи до 19 години, каде што ќе има и задолжителен фитнес-тест. Годинашниов дебитант на меѓународната сцена Димитар Мечкаровски е ангажиран за првиот меч на 17 јули, од квалификациското коло во УЕФА-купот, меѓу луксембуршкиот Расинг и шведскиот Калмар. Ставрев и Мечкаровски ги делегираше УЕФА, а судиските четворки ги комплетираше комесарот за делегирање на судиите во ФФМ. Во Брисел, со Ставрев ќе патуваат интернационалните помошници Љубомир Крстевски и Душко Милошевски, а четврти судија ќе биде Горан Спиркоски.

  Мечкаровски ...
  | | веќе видена | слични

  Со Шкотска попладневен, а со Холандија вечерен термин

  Фудбалската федерација на Македонија во ФИФА, за квалификациските дуели со Шкотска пријави попладневен термин од 17.30 часот, а за со Холандија вечерен од 20.30 часот. Пријавената сатница е потврда дека на Градски во Скопје ќе биде обезбедено монтажно осветлување што треба да блесне со 1.200 лукса. Со овие два натпревара на 6 и на 10 септември, македонската фудбалска репрезентација ќе стартува како домаќин во квалификациите за СП-2010. Во 9. група покрај Шкотска и Холандија, „црвено-жолтите“ за противници ќе ги имаат Норвешка и Исланд. Избраниците на селекторот Сречко Катанец, вчера и официјално во Луксембург добија спаринг-партнер за генералната проба на 20 август, пред почетокот на новиот квалификациски циклус. Македонија ќе му гостува на Луксембург, а оваа меѓусебна пресметка ќе им биде прва. Покрај Луксембург, во комбинација за генералката беа Ерменија и Албанија, како и Саудиска Арабија, која нудеше меч на неутрален терен за 24 август во ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската ватерполо-репрезентација не успеа да обезбеди место во четврт-финалето на Европското првенство во Малага, откако во клучниот меч загуби од Германија со 4-7, во последното коло од Б-групата. Македонија мораше да ја победи Германија за пласман на третото место во групата, кое води во нокаут-фазата. Од Б-групата во борба за медалите продолжуваат Германија, Италија и Србија, а Македонија, Русија и Романија ќе разигруваат за пласман од 7 до 12 место на првенството. Македонија не успеа да направи изненадување против Германија и го претрпе третиот пораз во групата. Избраниците на селекторот Љубиша Мечкиќ во ниту еден момент немаа водство против „панцирите“. „Црвено-жолтите“ одлично парираа на фаворитот во првите три четвртини. Се играше со малку голови и по три четвртини беше 4-3 за Германија. Во последниот период, Македонија попушти на физички план и Германија поведе со три гола разлика (6-3 и 7-4), по што победникот беше познат.Селекторот Мечкиќ беше разочаран што Македонија не успеа со четврт-финале ...
  | | веќе видена | слични

  Студентите од македонската гранка на престижната школа за мода и дизајн, „Академија Италијана“ вечерва во 21.30 часот ќе одржат ревија и изложба во Музејот на современа уметност во Скопје. Најновите проекти, работени на тема „Помалку е повеќе или помалку е здодевно?“, ќе бидат промовирани во рамките на манифестацијата Скопско лето.Студентите на одделот за моден дизајн темата ја толкуваа индивидуално, но во рамките на определен стил. Појдовна точка за нивните дела е Македонија со својата култура и наследство, ставена во европски контекст. Дел од студентите комбинирале стилови од традицијата во Европа и во Азија. Поголемиот дел од креациите, што беа презентирани и на ревијата во Фиренца, се со рачно изработени детали со вез, сликање на платно, плетење и вметнување метални структури.На скопската ревија тие ќе бидат збогатени со модели преземени од книги за луксузна готова облека. Во изложбениот дел ќе бидат поставени дела од трите оддела на Академијата: моден дизајн, внатрешно уредување, и дизајн на производи и ...
  | | веќе видена | слични

  Поп-ѕвездата Каролина Гочева, легендарниот тапанар Гарабет Тавитјан и неговите синови Диран и Гаро Јуниор завчера го презентираа новиот спот за преработената изворна песна „Дафино, вино црвено“ пред своите најблиски соработници, колеги и пријатели во летната скопска дискотека „Хард рок“. Преработката се најде на компилациското цеде „Македонија засекогаш“.Спотот што го изработи „Томато продукција“ е снимен на неколку локации во Скопје. Гаро Јуниор вели дека снимањето не било едноставно бидејќи инструментите требало да ги сместат на полјана.Интересно е тоа што успеавме во полето да сместиме и еден клавир, што не беше така лесно. Кадрите со Каролина се снимени во Старата скопска чаршија и во Градскиот парк и сметам дека успеавме да ја доловиме автентичната атмосфера на песната - вели Гаро Јуниор.Оваа тема е најава за новиот албум на Гарабет Тавитјан на кој ќе се најдат уште неколку преработки на стари македонски песни, а како гости се најавуваат многу познати музички имиња. Гаро Јуниор вели дека веднаш штом ...
  | | веќе видена | слични

  Два шумски пожари регистрирани се изутрината на планинскиот масив Кајмакчалан, додека грчките медиуми јавуваат за шумски пожар на 100 метри од македонската граница.

  Како што соопшти Центарот за управување со кризи, двата пожари на македонска страна се во исклучително непристапен терен, а растојанието на едниот од другиот пожар изнесува седум километри.

  Првиот пожар се наоѓа во местото викано Северна страна до сртот Змејце, активен е три дена, на површина од 120 хектари и е во приземна форма.

  Вториот пожар е во близина на караулата Милетина коса, каде гори квалитетна бела и црна борова шума.

  Поради непристапноста на теренот од страна на ЈП „Македонски шуми“ е побарана помош во гаснење од воздух.

  Според грчките медиуми, пожар избувнал синоќа на 100 метри од границата со Македонија во исклучително непристапен терен со густа шума.
  | | веќе видена | слични

  Мнозинството граѓани сметаат дека клучна придобивка би била економскиот развој. Следат одржувањето на мирот и стабилноста во земјата, повисокиот животен стандард и новите можности за вработување.

  Истражувањето на јавното мислење е спроведено во 27-те членки на ЕУ, земјите кандидати, Македонија, Хрватска, Турција, како и во делот од Кипар под турска управа, во периодот од 25 март до 4 мај годинава, соопшти делегацијата на ЕУ во Македонија.

  Македонците и натаму покажуваат најраспространет оптимизам во однос на иднината на ЕУ, 83% во споредба со сите други држави вклучени во истражувањето. Заедничко за јавноста и во Македонија и во државите на Европската унија е што мнозинството граѓани имаат повеќе доверба во Унијата отколку во нивните национални влади.

  Иако поддржувачите на натамошното проширување на ЕУ се побројни од опонентите, се уште значаен број од граѓаните во Унијата се противат на проширувањето, се наведува во извештајот.
  | | веќе видена | слични

  Разговорите за разликите околу името продолжуваат на крајот на оваа недела во Обединетите нации во Њујорк.

  Медијаторот на Обединетите нации за ова прашање Метју Нимиц во петок во Њујорк треба да се сретне со македонскиот амбасадор, а за понеделник е најавен состанок со грчкиот преговарач, пишува денеска атинскиот весник „Катимерини“.

  Македонскиот државен врв во вторникот одржа консултативна средба во врска со разговорите со Грција околу разликите за името.

  По средбата што се одржа во кабинетот на Црвенковски, немаше изјави за новинарите, ниту пак, соопштение.

  Претходно, беше најавено дека на средбата заеднички ќе се разгледаат идеите што посредникот Метју Нимиц ги изнесе на одделните средби со државниот врв при последната посета и ќе се усогласи став како Македонија ќе се позиционира во однос на натамошната динамика во процесот на разговори.

  Нимиц за време на посетата на Скопје и Атина пред две недели предложил името да се промени во Северна Република ...
  | | веќе видена | слични