Македонија

  во

  Отпочнувањето на претпристапните преговори зависи од исполнувањето на осумте критериуми поставени од Европската унија(ЕУ), а Македонија ги исполнува сите критериуми за членство во Алијансата и преостанува да се реши спорот за името со Грција. Со овие пораки на Комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер заврши во средата прошталната посета македонскиот претседател Бранко Црвенковски на Брисел. Најоптимистички беше расположен европретставникот Хавиер Солана кој изрази надеж дека 2009 може да биде “добра година“ за почеток на преговори за членство на Македонија во Европската унија (ЕУ). „Вие сте во позиција во која со мал напор, може да влезете во преговарачкиот процес со ЕУ“, изјави Солана, по средбата со Црвенковски додавајќи дека “тоа е желба на македонскиот народ, и се надевам дека ќе стане реалност“. “Точно знаеме кои се критериумите што треба да ги исполниме во периодот што доаѓа“, рече Црвенковски. Претседателот во заминување посочи дека “верува оти во ...
  | | веќе видена | слични

  Шпански орден за Чашуле Поранешниот министер за надворешни работи Слободан Чашуле е одликуван со највисокото признание на Шпанија, Орден од редот на Изабела Католичка, што го доделува кралското шпанско семејство. Од името на шпанскиот крал Хуан Карлос Први, орденот му го додели амбасадорот на Шпанија во Скопје, Хозе Мануел Пас Агуерас. Орденот од редот на Изабела Католичка се доделува на заслужни граѓани за шпанската држава. Редот не го сочинуваат исклучително Шпанци, туку со него може да се наградуваат и странци. Редот на Изабела Католичка е создаден на 4 март 1815 година од кралот на Шпанија, Фердинанд Седми, во чест на кралицата Изабела, под името „Кралски и американски ред на Изабела Католичка“ со намера „да се наградуваат заслужни шпански граѓани и странци кои работеле за доброто на нацијата, а особено тие што направиле одредени услуги за државата.
  | | веќе видена | слични

  Најава од Боцевски Со сто закони ќе седоближуваме до ЕУ Владата годинава ќе донесе околу сто закони кои ќе имаат цел да го усогласат македонското законодавство со законите од Европската унија, најави вчера вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски. Според него, клучен документ за процесот на евроинтеграција на Македонија е усвојување на Националната програма за усогласување на правото на ЕУ, како основа оценка на законодавството- Во делот на законите за 2009 година е предвидено да се донесат вкупно сто закони. Тоа значи дека во наредниот период ќе ни останат 67 закони. Самиот документ претставува поширок одговор на повеќе документи за напредокот на Македонија, обврските од Спогодбата за стабилизација и асоцијација и приоритетите наведени во одлуката за партнерство и пристапување - истакна БоцевскиВицепремиерот смета дека годинава македонските граѓани ќе ја запаметат како година кога конечно ќе падне шенгенскиот ѕид. И.Ч.
  | | веќе видена | слични

  Спортот е инвестиција, а не трошок Федерациите бараат помали давачки Претставници од федерациите побараа квалитетни законски решенија за преживување на македонскиот спот, кој е оставен на маргините. Тие побараа измени во Законот за спорт, за донации и за спонзорство, а побараа олеснувања за персонален данок и добивка и ослободување од царини за донации на спортска опрема. Мото на трибината беше „Спортот е добра инвестиција, а не трошок“, а е одржано по иницијатива на претседателот на Кошаркарската федерација на Македонија, Даниел Димевски, Сојузот на спортски федерации на Македонија и на Агенцијата за млади и спорт. - Спортот е најголем афирматор на земјата, а ние сме доведени на работ од егзистенцијата. Доведени сме во ситуација да молиме за минимални донации. Погрешно е мислењето дека спортот е бизнис. Тоа може да се каже само за фудбалот “ вели Михајло Михајловски, претседател на Ракометната федерација на Македонија. Трибината посветена на спортот доби поддршка и од двајца пратеници, Јован Лазаров и ...
  | | веќе видена | слични

  Никој не сака да биде домаќин на завршниот турнир РФМ ќе го организира Купот Ракометната федерација на Македонија ќе биде организатор на 17. Куп на Македонија во машка конкуренција што ќе се одржи од 15 до 17 мај. Полуфиналните средби меѓу Металург - МРК Вардар и Вардар про - Пелистер и финалната битка за трофејот ќе се водат во салата „Борис Трајковски“ во Скопје. Ждрепката сакаше единствените конкуренти за трофеите во домашните натпреварувања, Металург и Вардар про, да не се сретнат во полуфиналето. - РФМ го прифаќа барањето на клубовите да биде целосен организатор на завршницата на Купот. Завршниот турнир ќе се игра во салата „Борис Трајковски“ и целосната организација ќе биде на наша сметка - изјави Марјан Начевски, генерален секретар на РФМ. Ваквиот епилог на настаните доаѓа откако двата најквалитетни клубови, Вардар про и Металург, не сакаа да лицитираат за организација на Купот и се одлучија одговорноста да и ја препуштат на Федерацијата. Тие побараа РФМ да се угледа на Фудбалската федерација на ...
  | | веќе видена | слични

  По одлуката на Уставниот суд Веронауката запрена Министерството за образование, една седмица по објавувањето на одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во основните училишта, реши да ја почитува судската одлука. На сто и десет наставници по веронаука ќе им бидат раскинати договорите за работа од страна на Министерството за образование затоа што, според министерот за образование Перо Стојановски, одлуката на судот е конечна и извршна. - Министерството ќе ја почитува одлуката на Уставниот суд и нема да ја коментира. Со веронауката сакавме да влијаеме врз општествената толеранција. Со жалење можеме да констатираме дека се укинува можноста за веронаука. За жал, исто така, поради одлуката на Уставниот суд, наставниците по веронаука ќе останат без работа - вели министерот Стојановски. Наставата по веронаука престанува веднаш, а дванаесетте часа, колку што до крајот на годината биле предвидени за веронаука, ќе бидат заменети со други активности. Предметот историја на религиите останува како дел од ...
  | | веќе видена | слични

  Опозицијата се преиспитува по загубата на центар Предавство или порака до СДСМ од партнерите? Изборот на претседавач на Општина Центар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ сериозно ги разниша односите внатре во опозицијата, но тоа не значи и крај на нивната соработка, велат високи функционери од опозициските партии. Во понеделникот Владимир Здравев од ВМРО-ДПМНЕ беше реизбран за претседавач на Советот на општина Центар со помош на советниците од ЛДП и од НСДП, на што жестоко реагираше СДСМ. - Не е коректно прозивањето од страна на СДСМ за односот на НСДП кон власта. Ние јасно сме позиционирани во опозицијата. Уште по изборите во 2008 година јасно инсистирав да се формира блок на опозициски партии кој би градел заедничка стратегија, но тогаш СДСМ молчеше. И за локалните избори предложив да имаме заеднички кандидати и листи, но тие не прифатија - вели Тито Петковски, лидер на НСДП. Сепак, според него, партиите мора да разговараат, а НСДП е подготвена за соработка и покрај случајот „Центар“. - Тука има и лични моменти ...
  | | веќе видена | слични

  Опозицијата во остар напад Двојката Маневски го растура судството Македонските судови се последното место каде што граѓанинот може да бара правда, обвини вечера во Собранието пратеникот од СДСМ Владо Бучковски во жестоката дискусија што се разви за извештај на работата на Судскиот совет. Претседателот на Судскиот совет, Васил Грчев, наброи што се сработил Судскиот совет, по што следеа жестоки напади од опозицијата. - Сопругата на Маневски, судијка во Апелациски суд, Филимена Манева, од неодамна ги исполни условите за пензија, присуствуваше и на партиска прослава на плоштадот, а Вас мува не ве лази - рече Бучковски. Бучковски го обвини Грчев дека не сака од излезе од сенката на, како што рече, „последниот комунистички министер за неправда“. - Тешко нам ако чекаме човек на 72 години да го реформира судството - рече Бучковски. Цветанка Иванова од СДСМ обвини дека министерот Маневски и неговата сопруга станале „алфа и омега во македонското судство“. За опозицијата судската одлука на ЕВН е нарачана и ...
  | | веќе видена | слични

  Одбележан денот на холандската кралица Граѓаните возеа велосипеди Со велосипедска парада од плоштадот Македонија до Градскиот парк и музички хепенинг во Скопје и годинава се прослави Денот на холандската кралица. Амбасадорката Симоне Филипини, која заедно со градоначалниците на Скопје и на Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски, ја предводеше велосипедската парада, е задоволна од масовното учество на скопјани во настанот. Таа истакна дека преку гостувања на холандски танцови групи и модни дизајнери сакаат да создадат позитивна енергија за граѓаните на Македонија, бидејќи, како што посочи, тоа е и целта на Денот на кралицата. - Работиме за чиста околина, здрав животен стил и за нови средства за транспорт - рече амбасадорката Симоне. Градоначалникот Трајановски призна дека не вози често велосипед поради многубројните обврски, но смета дека ова превозно средство треба да се користи секојдневно. Тој најави изградба на велосипедски патеки низ градот. - Масовното користење на велосипедот како транспортно ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот федерален суд пресуди Дебарските терористи доживотно в затвор Тројцата браќа Дука од Дебар, за кои минатиот декември ФБИ поведе обвинение за планирање терористички напад врз воената база „Форт дикс“ во сојузната држава Њу Џерси, завчера беа осудени на доживотен затвор без право на помилување. - Ништо не остава поголема трага врз општеството од терористичките злосторства. Обвинетите во текот на целиот процес не покажаа никакво каење за тоа што планирале да го направат и кај мене не постои ни најмал сомнеж дека, ако беа на слобода, тие ќе продолжеа со своите терористички дејности “ изјави во образложението на пресудата окружниот федерален судија Роберт Б. Куглер, во судницата преполна со новинари и со роднини на обвинетите. Судијата, сепак, призна дека ваквите строги казни се без преседан и се донесени поради федералните упатства за вакви случаи, кои е обврзан да ги почитува и кои се донесени по нападите од 11 септември 2001 година. Дритан (30), Шаин (28) и Елвир (25), по 12 недели судење, беа ...
  | | веќе видена | слични

  Се продлабочи кризата во градежништвото Никој ништо не гради Изградбата на нови куќи е намалена за 90 проценти, а веќе почнатите градежни објекти во речиси сите делови на Македонија се оставени недовршени. Поради ова нарачките на градежни материјали во овие два месеца паднаа за 50 проценти, велат од градежните компании. Од „Проект инженеринг“ велат дека за разлика од порано, кога граделе по седумдесет куќи месечно, сега градат најмногу пет куќи месечно. - Луѓето немаат пари, тоа е главната причина што има мала заинтересираност за изградба на куќи. Работиме за џабе, но тоа не не спасува “ се жали Феим Селмани, изведувач. Црните состојби на градежниот пазар се главна причина за најавените отпуштања на вработените во овој сектор. Скопската цементарница веќе најави отпуштање на 180 вработени, а кастрења на работниците се најавуваат и во другите компании. Дел од струмичките компании, кои се занимаваат со трговија на градежни материјали, го намалија бројот на вработени за една половина. Оттаму велат дека речиси ...
  | | веќе видена | слични

  ССМ парализиран од светската криза Синдикалците бегаат од првомајски протест Синдикатот нема да штрајкува за Први мај. Синдикалците за празникот на трудот ќе останат дома или ќе одат на викенд. Првиот човек на ССМ не смета дека сега е моментот работниците масовно да излезат на улиците и да протестираат за своите работни места. - Нема да штрајкуваме за да не долеваме масло на распалениот оган затоа што и така атмосферата е жешка, а денес со протестот нема ништо да се реши. Но, тоа не значи дека се откажуваме од протестот како начин на борба за нашите права, туку привремено го одложуваме “ вели Ванчо Муратовски, претседател на ССМ. Тој изјави дека и остава простор на Владата да види како антикризните мерки ќе го спасат стопанството и ако нема никаков ќар за работниците, дури тогаш тие ќе реагираат со масовни протести. - Треба да и оставиме време на Владата за се справи со кризата. Таа не е виновна за наметнатите економски услови кои се наметнуваат од светот “ вели Муратовски. Пробниот тајминг што го ...
  | | веќе видена | слични

  Музичката легенда без посебни барања од „Охридско лето“ Ајвар и гравче за Мориконе Легендарниот композитор Енио Мориконе, кој на 12 јули годинава ќе го отвори фестивалот „Охридско лето“, нема специјални барања од организаторите за својот престој во Македонија, вели Тони Симоновски, директор на фестивалот. Осумдесетгодишниот автор на некои од најпрепознатливите мелодии од вестерн-филмовите, како тие од „Беше еднаш на Дивиот Запад“ и од „Добриот, лошиот и грдиот“, во Охрид ќе допатува со својата сопруга, а ќе ноќева во еден од ексклузивните хотели, „Белви“ или „Инекс Горица“. Освен со сопругата, тој тука доаѓа со стотина оркестранти, кои на концертот во Античкиот театар, заедно со хорот на Македонската опера, ќе ги изведат најпознатите филмски музички теми од овој автор. - Мориконе е мошне скромен човек. Тој побара само да има поглед на Охридско Езеро и посака да ја проба македонската кујна - вели Симоновски. Во споредба со барањата на некои од ѕвездите што учествувале на минатите изданија на фестивалот ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватот дојде во ФФМ Хаџи-Ристески и Иванковиќ си ги кажаа желбите Хрватскиот фудбалски стручњак Бранко Иванковиќ, кој е еден од најсериозните кандидати за селектор на македонската репрезентација, вчера се сретна со претседателот на ФФМ, Хари Хаџи-Ристески. По двочасовните разговори Иванковиќ рече дека ја исполнил намерата со која што дошол во Скопје. Тој изјави дека се запознал со ситуацијата во македонскиот фудбал и стекнал нови пријателства. - Дојдов да се запознам со раководството на ФФМ и со македонскиот фудбал, очекувањата и начинот на функционирање на репрезентацијата. Ситуацијата во групата во која се наоѓа Македонија е деликатна. Шанси за освојување на второто место постојат, иако се доста мали. Оваа репрезентација има капацитет, квалитет и можности за големи фудбалски достигнувања, но за тоа во друга пригода. Се надевам дека ќе ги има уште средби со ФФМ, која се уште не знае дали ќе ангажира странски или домашен стратег. Имам и други понуди, но не сакав да го споменам тоа за да не се сфати дека ...
  | | веќе видена | слични

  Нова реакција на австриската влада Амбасадорката во Виена повикана за ЕВН Македонската амбасадорка во Австрија, Весна Борозан, на почеток на неделава била повикана од Владата на Австрија за да ни ја изразат загриженоста од последниот развој на настаните со ЕВН Македонија. Австриските власти на македонската амбасадорка Борозан и пренеле став дека бараат подобрување на нарушените односи меѓу ЕВН Македонија и Владата на Македонија. Македонското Министерство за надворешни работи потврди дека амбасадорката Борозан била повикана на разговор кај австриските власти, кои барале објаснување за последните случувања со ЕВН Македонија и нагласиле оти во интерес на сите е подобрување на односите. Решение на проблемот под итно бара и австрискиот вицепремиер и министер за финансии, Јозеф Прел, кој му испратил писмо на македонскиот вицепремиер Зоран Ставрески. Македонската Влада вчера побара ЕЛЕМ и ЕВН Македонија да најдат компромис за спорот, откако министерот за економија Фатмир Бесими порача дека има простор за ...
  | | веќе видена | слични

  Нема релаксирање на економијата Ни нема спас од високите камати Каматните стапки на кредитите што ги нудат банките може да одат само нагоре. Комерцијална банка вчера ги зголеми каматите на новите кредити за стопанството за 2 процента, а на старите за 0,5 поценти. Гувернерот на Народна банка, Петар Гошев, изјави дека нема простор за намалување на основната каматна стапка и релаксирање на монетарната политика, туку оти доколку има потреба монетарната политика ќе се затегнува и понатаму. На намалување на каматната стапка нема да влијае ниту одлуката на Владата, буџетскиот дефицит да се финансира од надворешни задолжувања. - Политиката за одбрана на девизниот курс продолжува. Најуспешната формула за макроекономската стабилност е заедничката соработка со Владата - истакна Гошев. За да се одбрани курсот на денарот, Народна банка пред повеќе од еден месец ја зголеми основната каматна стапка на девет проценти. Со оваа каматна стапка Народна банка секоја недела врши аукција на благајнички записи во неограничен ...
  | | веќе видена | слични

  Грчко-бугарски пропаганден напад врз Македонија Бакојани удира со тајни документи Шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, синоќа во Атина требаше да претстави книга под наслов „Македонското прашање и Бугарија “ доверливи документи 1950-1967“. Публикацијата е подготвена од грчкото „Општество за македонски студии“ и од бугарскиот Државен архив. Книгата требаше да биде презентирана синоќа во Воениот музеј во Атина и се очекува да предизвика голем интерес во јавноста. Паралелно со најавената презентација на книгата, партијата на македонското малцинство во Грција, Виножито, го објави тајниот документ на грчката тајна служба од 1982 година кој содржи методи на Грција како свесно да го уништи македонскиот идентитет. Во согласност со планот од 16 февруари 1982 година од шефот на тајната служба Димитрис Капеларис, Атина формирала таен тим наречен „Заговор против Македонија“, кој бил испратен во Егејска Македонија и инфилтриран во сите јавни служби. Планот е донесен во време кога многу Македонци во Грција ...
  | | веќе видена | слични

  Патувачка изложба на сликарот Позитивни критики за Андреевски во САД Дивата природа на изразување, комбинирана со романтика наследена од патувањата низ странските земји и култури, од македонскиот уметник прават вистинска инспирација за публиката! Слободата на изразувањето е тоа што го плени секој што ги разгледува делата на Андреевски. Ова е дел од ликовната критика објавена во американскиот весник „Стар њус“ за патувачката изложба на македонскиот сликар Сергеј Андреевски во САД. Изложбата, која почна во Атланта, беше поставена во уште три американски градови, а до крајот на јуни делата на нашиот уметник ќе бидат претстави во уште неколку градови во државата Северна Каролина. Постановката, која носи наслов „Сергеј Андреевски и пријателите“, освен триесетина платна од уметникот, опфаќа и дела од американски уметници што биле инспирирани од Македонија.
  | | веќе видена | слични

  „CRVENO-CRNITE“ ^EKAAT re[ENIE, KUMANOVCI se @ALAT Милано и Вардар не се откажуваат од Европа Милано и Вардар се единствените две екипи што мора да побрзаат со комплетирањето на документацијата за да можат да аплицираат за добивање лиценца за настапи во Купот на УЕФА. Работнички, Ренова и Македонија ЃП лиценците за настап во еврокуповите би требало да ги добијат на петти мај, а Милано ја комплетира документацијата, додека Вардар нема решение од првостепената комисија и нема правна поука што треба да достават за лиценца. - Имавме проблеми само со финансиските критериуми, но не по наша вина. Ревизорската куќа која го правеше извештајот задоцни и не го исполнивме тој критериум. Правните и спортските барања беа задоволени, што можеше да се види и од решението од Комисијата за лиценцирање, во кое беше поуката што треба да се исправи. Заедно со жалбата ќе ги доставиме и сите потребни документи за добивање лиценца и се надевам дека второстепената комисија ќе одговори позитивно на нашето барање и дека ќе добиеме ...
  | | веќе видена | слични

  Издание на „Блесок“ Нова поетска книга од Лидија Димковска Издавачката куќа „Блесок“ неодамна ја објави стихозбирката „рН неутрална за животот и смртта“ на поетесата Лидија Димковска. „Станува збор за дело значајно поради специфичниот пристап кон стварноста и кон времето во кое живееме, поради храброста на Димковска да им даде поетски облик на актуелностите на нашето време“, вели писателот Гоце Смилевски во рецензијата за книгата. Лидија Димковска (1971) е една од највреднуваните македонски поети од помладата генерација. Објавила повеќе поетски книги („Огнот на буквите“, „Изгризани нокти“, „Нобел против Нобел“, „Мета-бесење на мета-липа“ за која ја доби и наградата „Поесис“ за најдобра поетска книга на меѓународниот поетски фестивал „Поесис“ во Сату Маре, Романија и други). За својот роман „Скриена камера“ (2004) ја доби наградата „Стале Попов“ за најдобро прозно остварување на Друштвото на писателите на Македонија, а тој излезе во превод на словенечки и на словачки јазик. Димковска живее во Љубљана, ...
  | | веќе видена | слични