Македонци

  во

  Отворањето на прашањето за правата на Македонците од егејскиот дел на Македонија може само да ја зајакне нашата позиција во преговорите со Грција. Бидејќи нашата држава е доведена во позиција по секој цена, што е можно побрзо, да го реши спорот, експертите сметаат дека не е случајно што сега се отвора ова прашање. Според нив, ова е вистинскиот момент меѓународната заедница да се заинтересира и за прашањата што не се директно поврзани со името, како што се малцинските права, прашањето за имотите и за идентитетот на македонската нација. Поранешниот македонски амбасадор Ристо Никовски смета дека е крајно време македонскиот државен врв да го стави на маса прашањето за Македонците родени во Грција. - Кога веќе разговараме за разликите околу името, не може само тоа да биде предмет за дискусија, туку мора да бидат опфатени сите отворени прашања. За нас ова е еден од клучните моменти кој со сигурност ќе ја зајакне нашата позиција при разговорите за името. Македонија мора да инсистира ова да биде вметнато во ...
  | | веќе видена | слични

  Австриската финансиска групација „Хипо“ ќе отвори банка во Македонија. Ова го најави Ѓорѓе Војновиќ, член на Управниот одбор на „Хипо алпе адриа лизинг“, која веќе е присутна на македонскиот пазар. Тој открива дека Австријците претпочитаат да купат домашна банка во земјава, но ако не успеат во тоа, ќе одат со гринфилд-инвестиција. Една од новините во работењето во регионот со која „Хипо“ ќе почне годинава е и инвестициското банкарство. Според Војновиќ, успешното работење на „Хипо лизинг“ во Македонија сигурно е фактор плус за ширење на бизнисот и во банкарскиот сектор.Оперативни сме повеќе од една година и веќе сме лидери на пазарот на лизинг во Македонија. И бројките го кажуваат тоа. Во првата половина од годинава имаме пораст од 250 отсто во однос на 2007. Бројот на договорите и обемот на финансирање доволно кажуваат за успешноста на нашата компанија. Во земјава имаме пласирано над 25 милиони евра во лизинг на возила и на опрема. Над 50 отсто од нашите клиенти се корпоративни, а особено сме задоволни што ...
  | | веќе видена | слични

  Зедовисландскодржавјанствоиако ме повикаат во репрезентацијата на Исланд, сигурно ќе играм за нив, вели македонскиот кошаркар Јован Здравевски, кој веќе четири сезони игра како интернационалец во оваа островска земја на крајниот север на Европа. Здравевски (28), кој моментно е член на клубот Стјарнан, никогаш не бил на списокот со сениорски репрезентативци на Македонија, настапувал само за кадетската селекција и затоа смета дека нема да има правни пречки околу играњето за друга земја.Ако ме викнат во репрезентацијата на Исланд, без размислување ќе прифатам. Моментно за нивната репрезентација игра Американецот Бирмингем, но тој има 35 години и ми најави дека сака да ми го препушти местото за натурализиран играч. Луѓето во Исланд многу ми помагаат, многу се коректни кон мене и затоа би сакал да им се оддолжам - вели Здравевски. По препорака на клубовите КР и Стјарнан, Здравевски доби исландско државјанство и наскоро треба да ги заврши формалностите околу земањето на пасошот. За да ви дадат државјанство на ...
  | | веќе видена | слични

  Групата „Љубојна“, што неодамна го промовира својот нов, втор по ред, албум „Македонија фреш“, снимен од концертните настапи, вечерва во скопскиот мезе-бар „Сопотско“ ќе одржи интимна свирка на која ќе ги презентира последните композиции. На промоцијата на Летната сцена на МНТ, паралелно со изведбата на бендот, Истражувачкото студио за храна, наука и уметност направи перформанс: готвење во живо. „Македонија фреш“ е паралела со овошната салата „Македонија“ што се продава во Италија, Франција, Шпанија и во Португалија. Тоа е еден егзотичен овошен производ, а името е референца кон содржината на салатата. Затоа настапивме со Истражувачкото студио за храна, наука и уметност. Интересно е што кога ќе се поврзат две работи, се создава некој нов, трет вкус - вели Оливер Јосифовски, фронтмен на „Љубојна“.

  ЛУЛКА НА ДУХОВНАТА КУЛТУРА НА ЕВРОПА

  Контрабасистотразмислувал името на албумот да биде „Македонија“, а најмногу сакал да се вика „Супермаркет Македонија“. Македонија е лулка на духовната култура ...
  | | веќе видена | слични

  Mакедонците повторно гласаат за парламентот во 15 избирачки места

  29 06 2008

  СКОПЈЕ, Македонија -- Гласачите во 15 избирачки места во неделата (29-ти јуни) излегоа на гласање по третпат за еден месец, за да ги изберат парламентарните членови. Гласањето на 1-ви јуни мораше да се повтори на 15-ти јуни поради нарушувања и насилство во овие региони, од кои некои се случија повторно истиот ден. Вкупно 14.551 лице или 0,82 отсто од сите Македонци можат да гласаат на овој трет повторен круг. Коалицијата предводена од актуелниот премиер Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, претходно обезбеди мнозинство во парламентот. Партијата преговара со водачите на двете партии на етничките Албанци -- Демократската унија за интеграција и Демократската партија на Албанците -- во обид да се формира влада. Разговорите може да продолжат до средината на јули. (MИА, Макфакс, Фокус - 29
  | | веќе видена | слични

  Побарано во преговорите за името да се разговара и за македонското малцинство и за имотите на протераните Македонци

  Виктор Цветаноски

  Имоти вредни над 10 милијарди евра бараат од грчката држава околу 3.500 бегалци од Егејскиот дел на Македонија кои беа присилени да ги напуштат татковите огништа и за цело време не им беше дозволено да се вратат. Поголемиот број некогашни грчки граѓани денес живеат во Република Македонија, а ги има и во Австралија, Канада, Америка, Полска, Романија, Чешка и во други држави каде што беа раселени за време на Граѓанската војна во Грција во 1948 и 1949 година. Поединечните барања се поднесени до Судот за човекови права во Стразбур.

  Македонското малцинство во Грција и имотите на протераните Македонци беа некои од прашањата што биле поставени на средбата со посредникот Метју Нимиц и било побарано тие да влезат во пакетот преговори за спорот со името. Ѓорѓи Доневски, претседател на Здружението на Македонците од Егејска Македонија „Незаборав , е уверен ...
  | | веќе видена | слични

  Виктор Цветаноски

  Александра Цветаноска, по 54 години, го пронајде својот брат Ѓорѓи во далечната Австралија. Тоа дека има брат го дознала откако детството и младоста ги поминала во домови во Полска, каде што била однесена кога имала само две и пол години заедно со другите деца-бегалци од Штрково.

  Доца Гогаревска од Шештево никогаш не ја видела мајка си. По масовната евакуација на децата од Егејска Македонија во 1948 година, нејзината мајка починала од мака неколку години подоцна откако грчките војници и ги зеле сопругот и двете поголеми ќерки и ги интернирале на некои острови. Двете сестри денес живеат во Грција, постариот брат е во Чешка, а помалиот е со неа во Полска.

  „Првата средба со моите родители беше по осум години. Кога ги видов првпат, не ги чувствував како мајка и татко, ниту брат ми како брат. Растена по домови, го загубив тоа чувство“, вели Васка Петровска.

  Кога на Софија Ристовска и соопштиле дека треба да замине кај родителите во Полска, посакала и ...
  | | веќе видена | слични

  Горан Момировски Игор Чавески

  Македонија вчера првпат во разговорите за спорот со името, под покровителство на посредникот Метју Нимиц, побара во компромисниот пакет да се понуди и решение за Егејците и за македонското малцинство во северна Грција. „Време“ од дипломатски извори дознава дека македонската страна го покренала тоа прашање, кое речиси сигурно ќе предизвика бес кај Грците, на средбата со Нимиц во Владата. Се бара во решението да има јасна дефиниција за целиот корпус во врска со македонското малцинство, што вклучува културни, образовни и малцински права.
  Македонија ќе инсистира во пакетот да има решение како од аспект на протераните Македонци и нивните права, така и за прашањето за нивните имоти и за двојното државјанство. Се бара и протераните Македонци да имаат право на посета на својот роден крај.
  Неофицијално, дознаваме дека македонскиот државен врв, исто така, не бил многу задоволен од најновите идеи што ги претставил преговарачот. Дипломатски извори тврдат дека целта на ...
  | | веќе видена | слични

  Случаите за малтретираните мавровски работници и киднапираните Македонци од Непроштено не можат да се спојат во еден предмет затоа што се обвинети различни луѓе, тврдат адвокатите по најават на Основниот суд Скопје 1 дека двата процеса ќе се спојат. Според Ставре Џиков, поранешен обвинител кој четирите досиеја ги испрати во Хаг, секој предмет е посебен. Кривичните пријави биле пишувани за одделни предмети и, според него, ако имало нешто заедничко одамна би се споиле во еден случај. Судскиот процес за случајот „Мавровски работници“ ќе почне на16 септември во Основниот суд Скопје 1. Оттаму не успеавме да добиеме одговор дали на 17-те обвинети ќе им се суди во отсуство, бидејќи некои од нив се надвор од земјава. На списокот со осомничени за случајот со малтретираните работници се Кренар Османи, Шкодран Идризи и Фадиљ Ферати. Шкодран Идризи, внук на пратеникот од ДПА Агим Рамадани, и Фадил Ферати, кои во 2006 година беа во притвор за овој случај, не се достапни за македонските органи. Ферати е осомничен и за ...
  | | веќе видена | слични

  Кога не можам да разберам нечие однесување, тогаш во мислите ја повикувам филозофијата и психологијата заради објаснување на сложените човечки постапки, кои во приливот на нескротливи и заплеткани нелогичности, предизвикуваат и стануваат опасни дејанија. Огромна е мојата зачуденост за каменот на немудроста, кој со години го тркала Грција, земјата на филозофите. Како е возможно пет пати поголемата држава Грција да се плаши од Република Македонија? Веројатно ние имаме некое „опасно“ оружје (милениумски вистини и артефакти) или тие имаат скриена совест во плакарот (геноцидот врз Македонците по завршувањето на Втората светска војна). Кога почнаа во осумдесеттите години северниот дел од државата да си го нарекуваат Македонија мислев дека конечно се ослободија од духот во плакарот, бидејќи со тој чин ги признаа Македонците. Територијата може да се добие, да се освои, да се запали, но не може баш целото население да се уништи. Ним можете и името да им го промените, но посебноста останува во зборот, во музиката, ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот режисер Александар Поповски и наредната театарска сезона ќе продолжи интензивно да работи надвор од Македонија. Во Југословенско драмско позориште во Белград ќе ја поставува „Кандид“, претставата „Диониз“ ќе ја работи во Грац, Австрија, „Брод за кукли“ во Љубљана, а „Еднорог“ во Цеље, Словенија. Најбараниот македонски режисер во странство и во блиска иднина ќе биде без ангажман во сопствената земја. Максималната исполитизираност на културата во Македонија и партиските анонимуси на чело на Министерството за култура се фактите кои Поповски ги наведува како причина за неговото отсуство од домашната сцена. Од Вашето обемно искуство, и дома и надвор, што мислите за културната политика во земјава?
  у Единствено за што можеме да зборуваме е политика во културата, а за тоа ми е преку глава да зборувам и затоа е подобро воопшто да не зборувам, а не можам да не зборувам, бидејќи кај нас се се прави погрешно. Можеме едноставно сите партиски војници да ги поставиме на носечките функции во културата и да ...
  | | веќе видена | слични

  (Повод: интервјуто на амбасадорот на Франција за Радио Слободна Европа)

  Елена Стоjанова, Волкот, САД

  Негова екселенција, господин Валеро,

  Начинот на кој се однесувате кон мојата земја Република Македонија е во најмала рака запрепастувачки. Во срцето на мојата земја во која сте гостин, на новинарско прашање дали сме Македонци или скопјани, занемевте, немајќи смелост да кажете - скопјани, зашто тоа беше Вашиот очигледен одговор. Да беше поинаку, ќе немавте проблем да речете - Македонци.

  Во интервју за Радио Слободна Европа изјавувате дека ја почитувате одлуката на ирскиот народ по повод ирскиот референдум. Како тогаш не ја почитувате волјата на мојот народ да се нарекува македонски, како што се нарекувал дури и кога бил под ропство. Сега сме слободни, и каква иронија, не ни дозволувате да бидеме тие коишто сме. Како бирате, според кои критериуми, чија народна волја почитувате, а чија не?!

  Господине амбасадоре, времињата се променети, нема повеќе колонии, ниту, ...
  | | веќе видена | слични

  Учениците најавуваат бојкот на наставата од 1 септември

  ГОСТИВАР - Нелегитимното менување на името на гостиварското ЦОУ „Братство и единство“ во „Башкими“ беше причина поради која 1.150 основци Македонци од прво до осмо одделение не ги примија сведителствата за штотуку завршената учебна година. Ако не се врати старото име, тогаш учениците - Македонци категорично најавуваат дека на 1 септември ќе ја бојкотираат наставата. Револтот од промената на името на училиштето го изразија неколку стотици ученици и родители со мирен протест.

  За директорката Фатмире Камбери тврдат дека ги дели учениците по национална и етничка припадност. Директорката вовела иста практика и со наставниците. Имено, Камбери за денеска закажала два одвоени наставнички совета, прво со одделенските и предметните наставници - Албанци, а потоа и со Македонците. Тоа е спротивно на Статутот на училиштето, но и на законските прописи од областа на образованието, велат упатените.

  „Сакам да учам во Братство и единство “, ...
  | | веќе видена | слични

  Ова лето Грците поретко доаѓаат во Битола, меѓутоа невообичаено за летниот период, и битолчани границата не ја поминуваат така често.

  На граничниот премин Меџитлија денеска беше мирно и без голема фреквенција на патници.

  „Прометот на патници и возила во однос на истиот период минатата година е со намален интензитет, меѓутоа, отприлика бројката на патници во текот на денот е некаде околу 1.500“, изјави Зоран Дуковски, командир на гранична полиција Меџитлија.

  Сепак, повозрасните жители на северна Грција, главно Македонци, не отстапуваат од своите стари навики во Битола да дојдат на кафе и да си завршат некоја работа.

  „Народот не пречекува убаво и нема грешка. Задоволни сме, не малку, туку многу. Често доаѓаме, сигурно еднаш во неделата и многу е поевтино и за јадење и за пиење, земаме по нешто и бегаме“, рече Јани Караѓос, жител на Лерин.

  Тие велат дека обичните луѓе и на двете страни сакаат отворена граница и дека проблемите ги создаваат само политичарите. ...
  | | веќе видена | слични

  На протестот на родителите и учениците имаше повеќе транспаренти со незадоволство поради промената на името на училиштето

  Околу 1.000 гостиварски основци од прво до седмо одделение не ги зедоа свидетелствата, поради што нивните родители вчера во дворот на ОУ „Башкими“ на протестен собир го искажаа револтот од одлуката на училишната управа за преименување. Родителите на 1.150 ученици, кои следат настава на македонски јазик, одбија да ги земат сведителствата. Дел од учениците истакнаа транспаренти на кои пишуваше „Директорката ја даваме, името не“, „Сакаме да учиме во братство-единство“, „Европа е за мултиетничко општество, а ние не“.На средбата во Министерството ни кажаа дека свидетелства нема да се издаваат се до конечната одлука од Уставниот суд. Се надеваме дека таа одлука ќе ја почитува и училишната управа - изјави Мино Маркоски, член на Иницијативниот одбор за зачувување на името.Според некои родители, во целиот случај е спорна процедурата и се сомневаат во фалсификување на документите.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Револтирани од начинот на преименување на училиштето од „Братство - единство“ во „Башкими“, илјада гостиварски ученици од македонска настава учебната година ја завршија без свидетелства.

  Тие со нивните родители одбија да ги земат.

  „Доколку има поинаква разрешница овој случај, сите родители и иницијативниот одбор сме сложни дека ниедно друго име на ова училиште нема да се прифати и соодветно наставата во септември нема да започне“, изјави Мино Маркоски, родител.

  „Можело да се направи превод или некоја друга варијанта, да се разговара и да се најде компромис. Меѓутоа, очигледно дека е насилно, со демонстрација на сила и по пат на надгласување донесено и со тоа ние не се согласуваме“, рече Предраг Јефтоски, родител.

  Директорката Фатмире Камбери и денеска непријатна со новинарите. Не сакаше да објасни како ќе се реши проблемот

  Според Министерството за образование, Уставниот суд ќе го има конечниот збор, дали била испочитувана процедурата за менување на името . ...
  | | веќе видена | слични

  Летната школа почна на 4 јуни, а ја посетуваат вкупно 14 студенти - шест од земјава и осум од Палестина

  Македонија е зелена земја, не е како Палестина. Кај нас, каде да се свртите, погледот ви завршува на кафена боја. Има малку зеленило. Овде има прекрасна природа. Ја одмора душата.Ваков впечаток Македонија му оставила на Ахмед Хана, 24-годишен Палестинец, студент на специјалниот курс за реставрација и конзервација на мозаици, наменет за студенти по археологија од Палестина и од Македонија. Предавањата и практичната работа се одвива на античкиот град Стоби, кај Градско. Летната школа почна на 4 јуни, а ја посетуваат вкупно 14 студенти - шест од земјава и осум од Палестина. Ова им е последна недела на терен. Сместени се во манастирот “Св. Ѓорѓи , кај Неготино. Секое утро со возило доаѓаат во античкиот град за да научат како превентивно да го заштитат културното наследство. Практично се обучуваат заштитувајќи го објектот, досега познат како Римски форум. Целта е студентите да научат како да ...
  | | веќе видена | слични

  Франција, како следниот претседавач со Европската унија, вчера и порача на Македонија дека ќе мора да најде решение за спорот со името, доколку сака кон крајот на годината да добие датум за почеток на преговорите за членство во Унијата. Пораката до македонската влада вчера лично ја испорача францускиот амбасадор во земјава, Бернард Валеро.
  - Прашањето со името беше пречка и на самитот на НАТО во Букурешт, правилата на игра се исти и во ЕУ, која исто така работи на принципот на консензус. Претседателот Никола Саркози јасно кажа дека има проблем и дека тој проблем треба да се реши што поскоро - изјави вчера амбасадорот Валеро. Ваквата изјава на амбасадорот само ја отсликува политиката на неговата земја и проблемите со кои ќе се соочи Македонија откако Франција на 1 јули ќе го презеде кормилото со Европската унија и ќе има решавачка улога кон крајот на годината кога Европската комисија ќе решава дали да се препорача почеток на преговорите. Франција и нејзиниот нов претседател Саркози веќе неколку пати ...
  | | веќе видена | слични

  Една од главните теми во јавните гласила беше и чудното самоубиство на осомничениот новинар Владо Танески.

  Дел од гласилата пренесоа дека обдукцијата покажала оти имало вода во неговите бели дробови, што покажува дека тој починал од давење, и иако не се најдени траги од насилство на телото, од Институтот за судска медицина не можат да бидат сигурни дали станува збор за самоубиство.

  Заради можните пропусти во постапката и големото внимание кое го доби случајот, тој се префрли и во Владата каде вчера беше претставен извештајот од обдукцијата и се разгледуваше дали надлежните постапиле според прописите.

  Интересно е што ова прашање стигна и до Стејт департментот на САД кога грчки новинар го прашал портпаролот за став за самоубиството, бидејќи „изгледало како злосторство сторено од локалните власти".

  Американскиот портпарол изразил уверување дека македонските власти ќе сторат се за да го расветлат случајот.

  Формирање влада

  ДНЕВНИК пишува дека учеството ...
  | | веќе видена | слични

  Гран-при за КУД „Бранко Чајка“ од Тетово

  ТЕТОВО - На првиот меѓународен фестивал „Дукат“ одржан во Бања Лука, БиХ, КУД „Бранко Чајка“ од Тетово ја освои највисоката престижна награда Гран-при. Тетовското КУД, кое работи во составот на Здружението на Срби и Македонци во Тетово, беше единствено од нашата земја што учествуваше на овој натпревар. Високата награда е освоена за вкупниот настап со кореографијата на „Повардарие“.

  На враќање во Тетово членовите беа одушевени од приемот и успехот, велат, „по нашиот настап, неоспорно беше дека сме апсолутни победници. Пресреќни сме зашто ова е наш прв настап на олку силен меѓународен фестивал на кој учествуваа КУД со различни култури од целиот свет“.

  Меѓународниот фестивал во Бања Лука се одржа во периодот од 19 до 22 јуни со учество на состави од Србија, Црна Гора, Украина, Ирак, Италија, Унгарија, Полска, Грција, Индија, Јордан, Гана, Костарика, Македонија и домаќинот БиХ. На настапите секое друштво го претставувало националниот фолклор ...
  | | веќе видена | слични